Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,009 μηνύματα.

..σμπρώχνουμε :hmm:
.....:hmm::hmm:...τουλάχιστο όχι καθαρευουσιάνικα
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

Tο Ευρωπαϊκό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων δικαίωσε με σημερινή του απόφαση τις 27 οροθετικές γυναίκες που διαπόμπευσε ο Α. Λοβερδος, το 2012, και επιδίκασε αποζημίωση 70.000 ευρώ για την καθε μια, απο το κατάπτυστο ελληνικό κρατος. Μια απο τις γυναικες αυτες δεν αντεξε την διαπομπευση και τον εξευτελισμό και αυτοκτόνησε. Η Κατερίνα, τον Νοέμβριο του 2014, η Κατερίνα αυτοκτόνησε, και λίγο μετά και ο πατέρας της έκανε απόπειρα αυτοκτονίας.
Η Κατερίνα είχε γράψει λίγο νωρίτερα: «Είμαι μια από τις 27 τοξικοεξαρτημένες οροθετικές γυναίκες που διαπομπευθήκαμε το 2012, μας υποχρέωσαν σε λήψη αίματος για τεστ HIV/AIDS, και στη συνέχεια μας φυλάκισαν για διάστημα έως ένα χρόνο, με την κατηγορία της πορνείας και της "βαριάς σκοπούμενης σωματικής βλάβης" στους υποτιθέμενους πελάτες μας.
Η κατηγορία της πορνείας δεν αποδείχθηκε, και στη δίκη δύο από εμάς στις 4/4/2014 ενάντια στο ελληνικό κράτος για παράνομη φυλάκιση, κερδίσαμε αποζημίωση ύψους ...10 ευρώ την ημέρα.
Η βλάβη που μας έγινε θα κυνηγάει αιώνια εμάς και τα παιδιά μας. Εμείς όμως είμαστε φορείς δικαιωμάτων, και με τη συμπαράσταση της Ομάδας Δικηγόρων για τα Δικαιώματα Προσφύγων και Μεταναστών και την Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης στις διωκόμενες Οροθετικές θα συνεχίσουμε να επιδιώκουμε την ηθική και υλική μας δικαίωση.
Και θέλω να σας πω ότι εγώ κατάφερα να είμαι καθαρή.»
Το 2016, εφυγε και η Μαρία. μητέρα ενός μικρού παιδιού. Ηταν μόλις 32 χρόνων:
Η μητέρα της έγραψε το εξής:
«Εγινε πια κι αυτό και τώρα ο κύριος Λοβέρδος μπορεί να κοιμάται ήσυχος. Η κοινωνία σχεδόν καθάρισε από αυτές τις κοπέλες κι αυτό το φρόντισε ο ίδιος.
Εξευτέλισαν το παιδί μου, ήρθαν στο χωριό και το ΚΕΕΛΠΝΟ εξέτασε το εγγόνι μου μέσα στο σχολείο, μας εκθέσανε όλους, μας ξεφτίλισαν.
Πήγαν τα κορίτσια στο υπόγειο της Γ' πτέρυγας του Κορυδαλλού αντί να τα φροντίσουν στα νοσοκομεία. Τους πέταγαν το φαγητό από τα κάγκελα και εκείνα την ίδια ώρα κατάπιναν μπαταρίες.
Δημόσια μας εξευτελίσανε και τώρα εγώ δημόσια ανταποδίδω λίγο πριν θάψω την κόρη μου ότι μπορεί πλέον να κοιμάται ήσυχος ο Ανδρέας Λοβέρδος.
Και αυτό το λέω κι εγώ η μητέρα της, δημόσια, με το όνομά μου. Ευμορφία Κουλουριώτη».
Αυτή η απόφαση του ΕΔΔΑ ειναι ενα μνημόσυνο για τις δυο αυτές κοπέλες και μια ακομη δικαίωση για οσες ειναι εν ζωή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Δεν είναι τυχαίο που οι ΗΠΑ έτρεξαν πέρσι με ανάπτυξη άνω του 2.5% ενώ η Ευρωπαϊκή Ένωση έκλεισε με ύφεση.



 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,174 μηνύματα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Για πρώτη φορά στην ιστορία ο πλανήτης έχει 2 εταιρείες με χρηματιστηριακή αξία άνω των 3 Τρισεκατομμυρίων $ καθώς οι Apple και Microsoft έσπασαν αυτό το φράγμα.

IMG_3195.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Η τροπολογία που αφορούσε τον απόδημο Ελληνισμό έπρεπε να ψηφισθεί. Είναι μια διευκόλυνση η επιστολική ψήφος. Για εντός της χώρας όχι. Δεν λειτούργησε ποτέ καλά η επιστολική ψήφος και έχουν προκληθεί ήδη πολλές αντιδράσεις στο εξωτερικό.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,174 μηνύματα.
Η τροπολογία που αφορούσε τον απόδημο Ελληνισμό έπρεπε να ψηφισθεί. Είναι μια διευκόλυνση η επιστολική ψήφος. Για εντός της χώρας όχι. Δεν λειτούργησε ποτέ καλά η επιστολική ψήφος και έχουν προκληθεί ήδη πολλές αντιδράσεις στο εξωτερικό.
Απορώ πως ακόμη δεν έχει προταθεί η ηλεκτρονική ψήφος
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,175 μηνύματα.
Απορώ πως ακόμη δεν έχει προταθεί η ηλεκτρονική ψήφος
Να γίνει ακόμα μεγαλύτερο τριμπούρδελο η εκλογική διαδικασία.

Για εμένα οι διευκολύνσεις θα έπρεπε να υπάρχουν μόνο για τον απόδημο Ελληνισμό που εκεί επικρατεί χάος, ένας Έλληνας που ζει στη Ρωσσία έπρεπε να ταξιδέψει στην Λιθουανία για να ψηφίσει αν θυμάμαι καλά. Αυτό σίγουρα απαιτεί λύσεις. Αλλά σε εθνικό επίπεδο οι επιστολές ή οι ηλεκτρονικές ψήφοι μπορούν να προκαλέσουν τεράστια προβλήματα στο μέλλον.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Η οικονομία των ΗΠΑ πέτυχε ένα εξαιρετικά δυνατό 2023 καθώς το πραγματικό αεπ της μεγαλύτερης οικονομίας του πλανήτη αυξήθηκε κατά 2.50% φτάνοντας τα 21.50 τρισεκατομμύρια $. Την ίδια ώρα η ανεργία διαμορφώθηκε στο 3.7% ενώ ο πληθωρισμός έπεσε κάτω από το 2%. Σε μια πολύ δύσκολη χρόνια οι ΗΠΑ πήγαν εξαιρετικά καλά γεγονός που αναμένεται ότι θα δώσει ώθηση στην ανάπτυξη του τρέχοντος έτους.

Η εξαιρετική πορεία των ΗΠΑ έρχεται σε αντίθεση με την πορεία της Ευρωπαϊκής οικονομίας καθώς η Ευρωζώνη αναμένεται ότι έκλεισε το 2023 με ύφεση ενώ η Βρετανία καταγράφει αναιμική ανάπτυξη κοντά στο 0.6%.



 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

Εγώ, πάντως, κυρ- ΑΡΔ μου, 4 τοστ θέλω από μόνος μου για να χορτάσω. Πού το βλέπετε εσείς ότι αρκούν για μια οικογένεια, δεν ξέρω. :P
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,130 μηνύματα.
Συνεχίζω να εκπλήσσομαι με τη μεταστροφή Παυλόπουλου απ' όταν πέρασε το κατώφλι του αποπάτου.
Ζήσαμε να δούμε από μια τριάδα "δημοσιογράφων" ο πιο λογικός να φαίνεται ο γλοιώδης (και παρενχολητικός) Τσελίκας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,889 μηνύματα.

Καλά τα όπλα, αλλά μόνο αυτά θωρακίζουν μια χώρα; :hmm: Έτσι και αλλιώς χρεωμένα είναι μέχρι να ξεπληρωθούν τα τιμολόγια.
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,999 μηνύματα.
Καλά τα όπλα, αλλά μόνο αυτά θωρακίζουν μια χώρα;
Εν τω μεταξύ, αυτή είναι μια πάρα πολύ καλή ερώτηση που θέτεις, την οποία δεν σκέφτεται κανείς. Θυμάμαι που είχα διαβάσει ένα άρθρο που ανέλυε το ότι πάνω απ' όλα το πιο σημαντικό όπλο ενός στρατού είναι το έμψυχο υλικό του, δηλαδή το πεζικό. Και στην Ελλάδα που είναι τόσο παραμελημένος ο στρατός, μπορούμε να καταλάβουμε ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο ρόδινα όπως μας τα παρουσιάζουν. Οπότε όλα αυτά για εξοπλισμούς και αεροπλάνα, όταν οι δηλώσεις προέρχονται από την εκάστοτε κυβέρνηση, προσωπικά τα ακούω λίγο βερεσέ.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top