Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα ΙΙ

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,739 μηνύματα.
Μην μπερδευτείτε, είναι πρόταση για αθώωση και οχι αθώωση, αναμένουμε την τελική απόφαση, όπως και νάχει προσωπικά τα περιμένω όλα.
Κάψιμο συθέμελα.

https://www.efsyn.gr/ellada/dikaios...i-mihoy-gia-biasmo-kai-mastropeia-proteinei-i
Στο μεταξυ οι κατηγορίες για μαστροπεια μετακυλιονται στη μητέρα... Ελα ξεβγαλτε το καθικι.. Βάλτε ένα πλυντηριο για τον αδικως κατηγορηθεντα Μ.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.
Μέρα ντροπής για την ελληνική δικαιοσύνη. Ας ελπίσουμε ότι δεν θα γίνει δεκτή η εισαγγελική πρόταση.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,157 μηνύματα.
Στα μαλακά πάνε να το ρίξουν το σκουπίδι. Αναμένουμε να δούμε. Η λαλίστατη αστυνομία που σε άλλες περιπτώσεις σε ξετρυπώνει αμέσως τώρα δυσκολεύεται να βρει τους συνενόχους παιδοβιαστες επί πληρωμή.

Όσο για τη μητέρα της μικρής, προσωπική μου γνώμη είναι πως πάνε να θολώσουν τα νερά. Πίστευα στην αθωότητα της και πιστεύω ακόμα. Θέλουν να στρέψουν την προσοχή εκεί και όχι στο καθίκι. Αν δεν ήταν και τόσο μικρό το θύμα θα ήταν σίγουρο πως τα καθάρματα θα έπαιζαν το αφήγημα πως ήταν συναινετικό (ακόμα και 15-16 ετών αν ήταν, θα έβγαιναν τα σκουπίδια να λένε πως σήμερα τα 16χρονα είναι ξεπεταγμένα και σίγουρα το ήθελε για τα λεφτά).
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,739 μηνύματα.
Στο μεταξύ κάπου αλλου

 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,174 μηνύματα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,550 μηνύματα.
Στο μεταξύ κάπου αλλου

αν πάει στην Αστυνομία, ωστόσο, θα της πουν να φύγει καθώς δεν μπορούν να κάνουν κάτι και κάπως έτσι μετά το θέμα μετατίθεται απο Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα στις Γυναικοκτονίες.


Θού, Κύριε, φυλακήν τώ στόματι μου
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,094 μηνύματα.
Πεσατε απο τα συννεφα?
Πρέπει να είσαι μέγιστος φελλός για να πέφτεις από τα σύννεφα για τέτοια πράγματα στην Ελλάδα. Μόνο τις φωτογραφίες του σιχάματος να δεις με σημαίνοντα πρόσωπα της ΝΔ, χώρια που μπορεί να έδινε και πολλά ονόματα, αν καταλάβαινε ότι δεν είχε κάτι να χάσει. Τώρα, όποιος στην Ελλάδα νομίζει ότι η δικαστική εξουσία είναι ανεξάρτητη, τι να πω. Καθένας είναι υπεύθυνος για το μέγεθος ηλιθιότητας που κουβαλάει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όσο για τη μητέρα της μικρής, προσωπική μου γνώμη είναι πως πάνε να θολώσουν τα νερά. Πίστευα στην αθωότητα της και πιστεύω ακόμα. Θέλουν να στρέψουν την προσοχή εκεί και όχι στο καθίκι.
Γιάννη, έλεος λίγο. Δεν γίνεται να μην γνώριζε η μητέρα για αυτά τα πράγματα, όταν μάλιστα ήταν τόσο πολλά. Να της φορτώσουν περισσότερα πράγματα ναι, αθώα τελείως, όμως, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,157 μηνύματα.
Γιάννη, έλεος λίγο. Δεν γίνεται να μην γνώριζε η μητέρα για αυτά τα πράγματα, όταν μάλιστα ήταν τόσο πολλά. Να της φορτώσουν περισσότερα πράγματα ναι, αθώα τελείως, όμως, δεν υπάρχει περίπτωση να είναι.
Δεν νομίζω φίλε. Από ο,τι καταλαβαίνω σε αυτή την οικογένεια ήταν οι γονείς τέρμα προβληματικοί, δεν παίζει να ήξερε καν τι γίνονταν. Κοινώς ο Μίχος τους βρήκε και φτωχούς και λίγο φεύγα και έκανε τις αρρώστιες του.

Για αμέλεια ανηλίκου ίσως, για μαστροπεία της κόρης της που πάνε να το περάσουν όχι. Δεν νομίζω. Έχω πάψει γενικά να πιστεύω στην ελληνική δικαιοσύνη οπότε και να καταδικαστεί το ότι την καταδίκασε ελληνικό δικαστήριο για εμένα δεν θα λέει πολλά (από την άποψη του αφού το είπε το δικαστήριο είναι έτσι). Είναι μια προσπάθεια ξεκάθαρα να βγει από το κάδρο ο Μίχος γιατί όπως και να το κάνουμε η μάννα χτυπάει αλλιώς στον κόσμο.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,094 μηνύματα.
Για αμέλεια ανηλίκου ίσως, για μαστροπεία της κόρης της που πάνε να το περάσουν όχι. Δεν νομίζω. Έχω πάψει γενικά να πιστεύω στην ελληνική δικαιοσύνη οπότε και να καταδικαστεί το ότι την καταδίκασε ελληνικό δικαστήριο για εμένα δεν θα λέει πολλά (από την άποψη του αφού το είπε το δικαστήριο είναι έτσι). Είναι μια προσπάθεια ξεκάθαρα να βγει από το κάδρο ο Μίχος γιατί όπως και να το κάνουμε η μάννα χτυπάει αλλιώς στον κόσμο.
To ότι δεν έχεις εμπιστοσύνη στην Ελληνική δικαιοσύνη (ούτε εγώ έχω) δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να βλέπεις τα πράγματα λογικά. Ούτε εμένα μου λέει κάτι η απόφαση του δικαστηρίου. Αλλά, εξόν και αν έχει το ακαταλόγιστο, που δεν το ξέρω, δεν μπορεί να μην είχε ιδέα για όσα συνέβαιναν. Πρόσεχε, δεν λέω ότι τα οργάνωνε αυτή, ότι κάτι ήξερε και αυτή λέω.
Και αν πια ήταν στο σημείο να μην γνωρίζει όντως τι συνέβαινε στο παιδί (που δεν το πιστεύω), αυτό πια είναι παραμέληση ανηλίκου σε βαθμό κακοποίησης και συνιστά -τουλάχιστον- αφαίρεση γονικής επιμέλειας. Βέβαια προφανώς τα τσοντοκάναλα έδωσαν έμφαση στη μάνα για ευνόητους λόγους.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,550 μηνύματα.
Καθένας είναι υπεύθυνος για το μέγεθος ηλιθιότητας που κουβαλάει.
ε δεν είναι εξ ολοκλήρου δική του ευθύνη
Αν έχει όλα τα μέσα κατευθυνόμενα, τον Τύπο ξεπουλημένο και μια έλλειψη της στοιχειώδους τεχνογνωσίας για να μπορέσει να ψάξει για κάτι καλύτερο στο διαδίκτυο ή να ξέρει που να ψάξει (καθώς ξεπουλημένες πηγές υπάρχουν και στο διαδίκτυο) αναγκαστικά πιστεύει αυτό που προβάλλεται μέρα νύχτα απο τα μέσα.
Και δεν είναι εύκολο να μην το κάνεις καθώς εμείς κρίνουμε με τα δικά μας δεδομένα, αλλά αν δω για παράδειγμα τη γιαγιά μου, μπορώ να την καταλάβω γιατι αναπαράγει διάφορες απόψεις που βλέπει στην τιβι
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,945 μηνύματα.
Πρέπει να είσαι μέγιστος φελλός για να πέφτεις από τα σύννεφα για τέτοια πράγματα στην Ελλάδα. Μόνο τις φωτογραφίες του σιχάματος να δεις με σημαίνοντα πρόσωπα της ΝΔ, χώρια που μπορεί να έδινε και πολλά ονόματα, αν καταλάβαινε ότι δεν είχε κάτι να χάσει. Τώρα, όποιος στην Ελλάδα νομίζει ότι η δικαστική εξουσία είναι ανεξάρτητη, τι να πω. Καθένας είναι υπεύθυνος για το μέγεθος ηλιθιότητας που κουβαλάει.
Απο φελλους εχουμε απειρους δυστυχως. Και επισης τα μμε στην ελλαδα ειναι διεφθαρμενα, οποτε η ποιοτητα πληροφοριας ειναι πολυ χαμηλη.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,094 μηνύματα.
ε δεν είναι εξ ολοκλήρου δική του ευθύνη
Αν έχει όλα τα μέσα κατευθυνόμενα, τον Τύπο ξεπουλημένο και μια έλλειψη της στοιχειώδους τεχνογνωσίας για να μπορέσει να ψάξει για κάτι καλύτερο στο διαδίκτυο ή να ξέρει που να ψάξει (καθώς ξεπουλημένες πηγές υπάρχουν και στο διαδίκτυο) αναγκαστικά πιστεύει αυτό που προβάλλεται μέρα νύχτα απο τα μέσα.
Και δεν είναι εύκολο να μην το κάνεις καθώς εμείς κρίνουμε με τα δικά μας δεδομένα, αλλά αν δω για παράδειγμα τη γιαγιά μου, μπορώ να την καταλάβω γιατι αναπαράγει διάφορες απόψεις που βλέπει στην τιβι
Οι ηλικιωμένοι εξαιρούνται όντως, γιατί -πλην της τηλεόρασης/ραδιοφώνου- δεν έχουν πρόσβαση σε άλλη πηγή ενημέρωσης. Όμως εξακολουθώ να πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος στο να ψάχνει να βρίσκει σωστή ενημέρωση και από όλες τις πλευρές, ανεξαρτήτως των πιστεύω του. Αλλιώς δεν μπορεί να έχει μεγάλο λόγο για τα όσα του συμβαίνουν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,710 μηνύματα.
Τον έβγαλαν από την μέση καθώς η Boeing είναι αντιμέτωπη με μια σειρά από ατυχήματα.

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,179 μηνύματα.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,739 μηνύματα.

Πιο συγκεκριμένα, από τα στοιχεία της ΕΛΣΤΑΤ για την απασχόληση αναδεικνύεται ότι το ποσοστό ανεργίας τον Δεκέμβριο του 2022 ήταν 11,8% και τον Δεκέμβριο του 2023 το ποσοστό ανεργίας μειώθηκε κατά 2,4 ποσοστιαίες μονάδες και ήταν 9,4%.
Αυτό το γεγονός της μείωσης του ποσοστού ανεργίας στην χώρα μας παρουσιάζεται ως ικανότητα της ελληνικής οικονομίας να δημιουργεί θέσεις εργασίας και απασχόληση. Όμως, η πραγματικότητα είναι διαφορετική και ανησυχητική για την χώρας μας, αφού όπως διαπιστώνεται από τον Πίνακα, ενώ το ποσοστό της ανεργίας παρουσιάζει αυτή την θεαματική μείωση, ο αριθμός των απασχολουμένων το 2023 είχε μειωθεί κατά 11,2 χιλιάδες άτομα.


Έτσι αναδεικνύεται ότι η μείωση του ποσοστού ανεργίας στο επίπεδο του 9,4% οφείλεται αποκλειστικά στην σημαντική μείωση του εργατικού δυναμικού από 4,731 εκατ. άτομα σε 4,591 εκατ. άτομα (μείωση κατά 139 χιλ άτομα). Ουσιαστικά, όπως προκύπτει από τα στοιχεία του Πίνακα η απασχόληση αυξήθηκε σημαντικά από το 2018 μέχρι το 2022 και το 2023 που, παρουσιάζεται μια μεγάλη μείωση του ποσοστού της ανεργίας, η απασχόληση μειώθηκε.


 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,094 μηνύματα.
Μεγάλη ξεφτίλα ένας άνθρωπος που θεωρεί εαυτόν δεξιό/συντηρητικό, με πίστη στις παραδοσιακές αξίες, αλλά και γενικότερα που θεωρεί εαυτόν άνθρωπο, να ψηφίσει το κόμμα σου, ειδικά μετά από τα τελευταία.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,157 μηνύματα.
Το ΠΑΣΟΚ χρειάζεται επειγόντως νέα ηγεσία. Είναι ξεφτίλα με μια τελειωμένη αξιωματική αντιπολίτευση -που ανήκουν στον ίδιο χώρο- να μην μπορεί με τίποτα να πάρει τα πάνω του. Αν και εδώ έρθει τρίτος τότε πρέπει να τεθεί θέμα αλλαγής ηγεσίας.

Όσο για τον Λοβέρδο καλά κρασιά, αυτός μόνο έλειπε στο τσίρκο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top