[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Το ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν δουλεύουν εδώ και 1.5 μήνα (π.χ. 50άρηδες καθηγητές και δάσκαλοι, που δεν ξέρουν να ανοίγουν τον υπολογιστή) και συνεχίζει να πέφτει ο μισθός δεν μας πειράζει, αλλά πειράζει το δώρο Πάσχα στους γιατρούς, δείχνει το ποιόν της κοινωνίας μας.
.
Μου αρέσει να είμαι δίκαιος, απο τότε που άρχισε η ιστορία με το κορονοιο οι ρυθμοί της δουλειάς έχουν μειωθούν κατα πολυ...
Πριν κανα δυο χρόνια φυσικά στο αγροτικο μου δούλευα πολυ παραπάνω απο οτι πληρωνόμουνα αφού πολλές εφημερίες μου ήταν απλήρωτες αλλα αυτο είμαι ξεχωριστό.

τα λεφτά αυτά έπρεπε να τα Δώσουν σε κλάδους που πραγματικά πλήττονται... εγώ παίρνω μισθό όπως και οι λοιποί δημόσιοι Υπάλληλοι .... θεωρώ οτι έπρεπε να μας κόψουν και ολας όχι να μας δώσουν...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Χαίρομαι για την ειλικρίνεια σου. Πολλοι δημοσιοι υπάλληλοι κυνηγαν μυγες και τον υπόλοιπο χρονο κανουν απεργιες.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.
Το συστημα υγειας της Σουηδιας, ασχετα αν περναει κριση, ειναι απο τα καλυτερα στον κοσμο.

Ε ωραία. Και πάλι πεθαίνουν. Θες να μας πεις κάτι επι του θέματος ή ποστάρεις απλά για να ανεβαίνει το ποστ κάουντερ;

Γιατι αμα θες να μιλήσουμε για Σουηδία και κρεβάτια ΜΕΘ, μπορώ να σου πω άνετα τι θέλω από τη Σουηδία στο δικό μου κρεβάτι μέχρι να με στειλει στη ΜΕΘ μισοπεθαμένο να πάω και χαμογελαστός.

Θες να φτάσουμε τα 5000 μηνύματα συζητώντας γι αυτό και να σπάσουμε τις μπάλες όλων στο θρεντ; Ευκολάκι.

Άκου τον Νικο τι σου λέει, για μια φορά σοβαρά στη ζωή του είπε να μιλήσει κι αυτός και τον αντιμάχεσαι σαν αντιρρησίας.

Έχουν κάνει το ΕΣΥ ενα διελυμένο κωλοχανείο και δουλεύουν οι άνθρωποι εκει μεσα με υπερπροσπαθεια και φιλότιμο. Θέλει προσλήψεις. Οχι αύριο, αλλα χθες. Και οι περισσότεροι γιατροί μας έχουν φυγει Σκανδιναβία και Γερμανία και Αγγλία. Το ξέρω γιατί βλέπω τις αγγελίες εξωτερικού για εργασία τακτικά.

Κλείστε τις δομές ασύλου, στείλτε τους πίσω στην Τουρκία όλους, πάψτε να δίνετε επιδόματα και να προσλαμβάνετε υπαλλήλους για εκεί ή για άλλες "υπηρεσίες" πολιτικοβολεμένων σφραγιδοπατητών και χρησιμοποιείστε τα λεφτά για προσλήψεις γιατρών άμεσα.

Αυτο και καμία άλλη λύση.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Και ποιος θα τους πληρωσει; Εσυ;

Το κατω μερος του μηνυματος μου το αγνοεις εσκεμμένα;

Το οτι βγηκες 100 φορες εκτος θεματος λεγοντας τρελιτσες... δεν πειραζει, ε.
 

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,008 μηνύματα.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ρε παιδιά, μπαίνει άνθρωπος να διαβάσει το θέμα και το έχετε ξεπατώσει με τα οφφ και τις βλακείες. Βάλτε λίγο φρένο, δε κάνει κακό.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ε ωραία, ας απολύσει γιατρούς για να βρει τα λεφτά για να προσλάβει γιατρούς!

Duh τι δεν καταλαβαίνεις;
Το πρόβλημα μας δεν είναι ο αριθμός των Ιατρών αλλά το ίδιο το ΕΣΥ και το ελληνικό σύστημα υγείας γενικότερα. Το έχω πει και παλαιότερα. Οι σημερινοί 65 παίρνουν σύνταξη και δεν υπάρχουν άτομα ικανά να τους αντικαταστήσουν γιατί οι ικανοί έχουν πάει στον ιδιωτικό τομέα και δεν τους συμφέρει να πάνε στο ΕΣΥ.

Αν προσέξεις γιατροί όπως η Γιαμαρέλου που για χρόνια ήταν στο δημόσιο σύστημα υγείας σε αρχηγικές θέσεις τώρα πήγαν στον υγεία, στο metropolitan κ.λπ. γιατί το δημόσιο σύστημα τους απαγόρευσε να δουλεύουν (συμπληρωσαν τα χρόνια για σύνταξη).
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Το ότι οι δημόσιοι υπάλληλοι που δεν δουλεύουν εδώ και 1.5 μήνα (π.χ. 50άρηδες καθηγητές και δάσκαλοι, που δεν ξέρουν να ανοίγουν τον υπολογιστή) και συνεχίζει να πέφτει ο μισθός δεν μας πειράζει, αλλά πειράζει το δώρο Πάσχα στους γιατρούς, δείχνει το ποιόν της κοινωνίας μας.

Fockos, εγώ στη θέση σου θα έβλεπα αυτά τα χρήματα ως αναγνώριση για την πορεία μου μέχρι τώρα, ως γιατρός, και όχι τόσο γιατί δίνονται λόγω κορωνοϊού. Κατά τη γνώμη μου οι γιατροί του δημοσίου είναι οι πιο αδικημένοι μισθολογικά, αν λάβουμε υπ' όψιν το τι κάνουν.
JJ οι ιατροί εχουν ισχυρο συνδικαλιστικό όργανο. Σε καμία περίπτωση δεν έπρεπε να δωθει δώρο Πάσχα στους Ιατρους γιατί οι περισσότεροι έχουν μείωση φόρτου εργασίας με τον Κορωνοιό και παίρνουν μεγαλύτερο μισθό από άλλες κατηγορίες ανθρώπων. Τα λεφτά μπορουσαν να πάνε σε ανέργους που λόγω της καταστάσης δεν μπορούν να ψάξουν τα λεφτα.

Εννοείται ότι καθηγητές, δάσκαλοι κ.λπ. πρέπει να τους γίνει έκτακτη μείωση μισθού.

Όπως και να χει έρχεται οικονομική βόμβα. Τα 500 δις της Ε.Ε. δεν μπορούν να το αποτρέψουν αυτό.
 

The Mountain

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο The Mountain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 944 μηνύματα.

Άλλωστε, κι οι εκκλησίες πανελλαδικό δίκτυο επιχειρήσεων είναι...
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.

Mια εικόνα από την Ελλάδα που δεν θέλουμε να δούμε...
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Άκουσα τον Αγοραστό, (περιφερειάρχης Θεσσαλίας) είπε ότι θα ψάξει όλους τους οικισμούς των Ρομά, μαντέψτε ποιον είπε πρώτο.
Της πόλης των Σοφάδων όπου και ζω, εδώ φοβόμαστε ότι έχουμε κρούσμα
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Επίδομα γιατί δεν μπορούν να κλέψουν, ζητά ο πρόεδρος των Ρομά Θεσσαλίας.
Το μεγαλείο της πολυπολιτισμικής Ελλάδας.

Πάντα έψαχνα να βρω Γερμανούς, Αυστριακούς, Σουηδούς...Ρομά και οι άτιμοι δεν υπάρχουν! Άφαντοι ή ενσωματωμένοι στην δυτική κοινωνία.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πάντα έψαχνα να βρω Γερμανούς, Αυστριακούς, Σουηδούς...Ρομά και οι άτιμοι δεν υπάρχουν! Άφαντοι ή ενσωματωμένοι στην δυτική κοινωνία.
Ναι ρε παιδί μου, ούτε να τους διώκανε τέτοιο πράγμα. :confused:
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top