[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Μακάρι να γίνει πράξη, δεν έχω πολλές ελπίδες όμως ότι θα φτάσει να γίνει αυτό όπως δεν έγινε και την προηγούμενη φορά που το είχε πει η Κεραμέως πριν λίγα χρόνια.
Στην εποχή που η ΝΔ προσπαθεί να κάνει άνοιγμα στους νέους θα πάει να κλείσει την φοιτητική της οργάνωση;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Μακάρι να γίνει πράξη, δεν έχω πολλές ελπίδες όμως ότι θα φτάσει να γίνει αυτό όπως δεν έγινε και την προηγούμενη φορά που το είχε πει η Κεραμέως πριν λίγα χρόνια.
Στην εποχή που η ΝΔ προσπαθεί να κάνει άνοιγμα στους νέους θα πάει να κλείσει την φοιτητική της οργάνωση;
Οι πρωτοι που θα ενοχληθούν θα είναι μερικοί «φοιτητές» που πάνε στο πανεπιστήμιο μόνο για αυτό το λόγο.😉😉
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μην κάνεις λογικά άλματα όταν δεν σε συμφέρει. Πάγια τακτική σου. Αναφέρομαι ξεκάθαρα στην σύνδεση του κομματικού σωλήνα της δαπ με την αγορά εργασίας και τη σύσταση/δομή τμημάτων/εργαστηρίων με συγκεκριμένες κομματικές πεποιθήσεις. Αυτό είναι γεγονός !
Πιο πάνω έχεις γράψει έστω και να ισχύει.

Αλήθεια ; Βγαλμένο από το κεφάλι μου ; Μήπως σηκώθηκαν τα πόδια να χτυπήσουν το κεφάλι ; Μεταξύ μας μιλάμε...ψέματα και εδώ ; Απαπαπα.

Αν πάρουμε και ένα πολύ πρόσφατο παράδειγμα που χρειάστηκε η συμβολή των επιστημόνων, θα είστε σε θέση να δείτε ποιοι έλαβαν χρηματοδοτήσεις για έρευνα για τον κοβιντ, ποιοι διαφημίστηκαν κατά την διάρκεια της πανδημίας και ποιοι θάφτηκαν.
Εσύ κάνεις λογικά άλματα.

Καταρχάς, δεν υπάρχει καμιά απόδειξη ότι αυτό που λες ισχύει. Λες να ανοίξουμε τα μάτια μας και αναρωτιέσαι γιατί κανείς δεν μιλάει για αυτό, ε θα σου πω εγώ γιατί, γιατί κανείς δεν έχει παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Η ΔΑΠιτισσα που ήξερα εγώ από το τμήμα μου στο έτος μου με το ζόρι ψάχνει κάτι δουλειές μαρκετινγκ που πληρώνουν λιγότερα από το βασικό. Υπήρχαν και ΔΑΠιτισες που βγήκαν σε μεταπτυχιακά στο εξωτερικό, ή που βρήκαν δουλειά πάλι εξωτερικό, αλλά αυτές διάβαζαν. Οπότε εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι αυτός που διαβαζε, βρίσκει, ασχέτως παράταξης, ενώ όσοι δεν το κατέχουν, δεν πα να ειναι στη ΔΑΠ, δεν βρίσκουν.

Τώρα που ελπίζω να έγινε κατανοητό αυτό, πάμε παρακάτω.

Γράφω έστω ότι ισχύει. Πουθενά δεν έγραψα ότι ισχύει. Γράφω ΕΣΤΩ ότι ισχύει. Χρησιμοποιήσαμε τη λέξη ΕΣΤΩ περίπου ένα εκατομμύριο φορές στο σχολείο (αν πήγες στην Ελλάδα) και αυτή η λέξη σημαίνει ότι κάνουμε μια υπόθεση. Το επιασες; Κάνω μια υπόθεση ότι ισχύει, παρόλο που κάτι τέτοιο δεν ισχύει, για να καταρρίψω και το επιχείρημα σου και σε δεύτερο βαθμό, γιατί ο πρώτος δεν αρκεί όπως φαίνεται.

Εστω ότι ισχυει. Και έστω ότι ΔΑΠ έχει κονέ με ιδιωτικές εταιρείες, οι οποίες δέχονται να πάρουν εργαζομένους, που με βάση τα λεγόμενα σου δεν αξίζουν αυτές τις θέσεις, και να τους πληρώνουν από πάνω. Δηλαδή στην ουσία μιλάμε για εταιρείες που δεν χρειάζονται καλούς υπαλλήλους και έχουν χώρο για χασούρα να πληρώνουν κάποιον που δεν βγάζει δουλειά.

Το ότι και αν η ΔΑΠ συνεργάζεται με 1, 2 ή και 100 εταιρείες, τι σημασία έχει ακριβώς; Αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Έξω ο κόσμος έχει εκατομμύρια εταιρείες. Το με ποια κριτήρια αυτές προσλαμβάνουν είναι δική τους υπόθεση. Για να πιάσει δουλειά κάποιος στην Αυγή, τι θα βοηθήσει περισσότερο, να είναι ΔΑΠ ή να είναι ΣΥΡΙΖΑ; Άρα να ξεκινήσω να φωνάζω, όπως κανεις εσύ με αυτό το ανυπόστατο επιχείρημα, ότι οι Ζαιοι έχουν ευκολότερη πρόσβαση σε μερικές εταιρείες;

Αν η ΔΑΠ έχει καταφέρει να κάνει κύκλο networking τότε μπράβο τους. Εγώ δεν είμαι ΔΑΠ, βρήκα δουλειά. Οι φίλοι μου δεν είναι ΔΑΠ και δουλεύουν σε Arm, Apple, CERN κλπ. Δεν μας εμπόδισε τίποτα από το να βρούμε δουλειά, και δεν εμποδίζει τίποτα τους μη δαπίτες να βρουν δουλειά. Οπότε τι συζητάμε ακριβώς; Καταλαβαίνεις ότι δεν έχει νοημα αυτό που λες;

Και όλα αυτά, με την υπόθεση ότι ΕΣΤΩ ότι ισχύει. Που δεν το έχω δει πουθενά προσωπικά. Από την άλλη δεν κάνω παρέα με ΔΑΠιτες, εσύ μάλλον κάνεις για να ξέρεις που βρίσκουν δουλειές. Δεν θα μου φαινόταν παράξενο κιόλας γιατί η μόνη παράταξη που συμφωνούσε με το νόμο Γαβρόγλου με μειώσεις τμημάτων και προσωπικού ήταν η ΔΑΠ.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
"ΑμΑ εΙνΕΤοΣο ΑχΡιΣτΙ γΙαΤι ΤοΥσ ΚρΑτΑνΑι;"

Το ψαρι βρωμαει απο το κεφαλι.

Ρεκορ νεκρων απο την πανδημια ανα εκατομμυριο;
Ρεκορ νεκρων εκτος ΜΕΘ;
Ρεκορ ακριβειας;
Ρεκορ μετακλητων/διορισμενων αδιαφανως;
Γιγαντο-μασκες, που τελικα δεν δωθηκαν ποτε σωστου μεγεθους μασκες;
Ρεκορ πατου στη ελευθερια του τυπου;

xD

Προφανως και δεν γινεται να εισαι ΔΑΠ, εαν εχεις ηδη παρει πτυχιο.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Πάντα ευχάριστη έκπληξη ο Ριουζακι να πετάξει κάτι τελείως άσχετο με αυτό που συζητάμε.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Καταργούν τις παρατάξεις μετά το τσούξιμο που έφαγαν στις 18 Μάη; ΧΑ ΧΑ ΧΑ.

Πάλι καλά που έχουμε " Δημοκρατία " και " δικαιώματα " στην Ελλάδα. Τι είμαστε εδώ; Ρωσσία;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Σειμ, πολυ ευχαριστη εκπληξη ο τζονι τσιριζει ο ιδιος οταν ενοχοποιειται για πρακτικες που ταχα μου δεν υιοθετει ή ανεφερε.

Προσπαθω να το βλεπω ολιστικα τελευταια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Δηλαδη δεν θα έχουμε πλέον το κλασσικο τύπο με το μοκασίνι τη βερμουδα και το πουκαμισο απο μέσα να πρηζει κόσμο να πάνε να ψηφισουν στις εκλογες ; :P
Μακάρι όχι να μην τους δούμε πότε ξανά.😅😅
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Γενικα για τη δαπ εχω ακουσει πολλα απο εμπιστα ατομα, κυριολεκτικα πουλανε το μ.... της μητερας τους για μια ψηφο. Μακαρι οσοι μπουνε σε τετοια τριπακια να παραμεινουν μια ζωη υπαλληλακια. Ο καθενας στο τελος παιρνει οτι του αναλογει:give_rose:. Δε μπορω να καταλαβω πως ο κοσμος τους θεωρει τραμπουκους btw. Τα παιδια της φαπας πρεπει να ηταν στο σχολειο 100% ετσι οπως κοβω φατσες.
 

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,777 μηνύματα.
Γενικα για τη δαπ εχω ακουσει πολλα απο εμπιστα ατομα, κυριολεκτικα πουλανε το μ.... της μητερας τους για μια ψηφο. Μακαρι οσοι μπουνε σε τετοια τριπακια να παραμεινουν μια ζωη υπαλληλακια. Ο καθενας στο τελος παιρνει οτι του αναλογει:give_rose:. Δε μπορω να καταλαβω πως ο κοσμος τους θεωρει τραμπουκους btw. Τα παιδια της φαπας πρεπει να ηταν στο σχολειο 100% ετσι οπως κοβω φατσες.

Όλοι αυτοι που βλέπεις μετα μπαινουν στην ΟΝΝΕΔ , κανεις δεν τρέχει τσάμπα κ τέλος πλαισιώνουν θέσεις - καβάτζες. Τραμπουκος δεν ειναι ο 19χρονος με τα μοκασίνια που την ειδε 30αρης στελεχος πολυεθνικης με ενα καφε στο χέρι κ ενα τσιγάρο στο άλλο να σου λεει με υφος "ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΩΝΕΣ" και να συγκρατεις με δυσκολια να μη πέσεις κατω στο πάτωμα και λυθεις απο τα γέλια. Αλλα ο μπράβος ο φουσκωτος που θα τον πάρουν τηλεφωνο να έρθει να βγαλει κανα μεροκάματο αν τσακωνονται σε κανα πάρτι για καμια αφίσα.

Μερος μιας τραγελαφικής πραγματικότητας όλοι τους την οποια τωρα προσπαθει να σουλουπώσει η Κεραμέως για να δουμε κ μενα μου κανε εντυπωση.
 

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.
Οπότε εγώ αυτό που βλέπω είναι ότι αυτός που διαβαζε, βρίσκει, ασχέτως παράταξης, ενώ όσοι δεν το κατέχουν, δεν πα να ειναι στη ΔΑΠ, δεν βρίσκουν.
Αυτό δεν ισχύει. Πλέον έχουν αλλάξει τα πράγματα στην ελληνική καθημερινότητα. Ο καλός χάνεται και επιβιώνει ο μέτριος και ο κακός και αυτό λόγω παράταξης.
Αν η ΔΑΠ έχει καταφέρει να κάνει κύκλο networking τότε μπράβο τους. Εγώ δεν είμαι ΔΑΠ, βρήκα δουλειά. Οι φίλοι μου δεν είναι ΔΑΠ και δουλεύουν σε Arm, Apple, CERN κλπ. Δεν μας εμπόδισε τίποτα από το να βρούμε δουλειά, και δεν εμποδίζει τίποτα τους μη δαπίτες να βρουν δουλειά. Οπότε τι συζητάμε ακριβώς; Καταλαβαίνεις ότι δεν έχει νοημα αυτό που λες;
Δεν έχει νόημα ε ; Ωραία για να σου περιγράψω την όλη κατάσταση...που ισχυρίζεσαι ότι δεν ισχύει...αλλά ήσουν μέρος αυτής (μπορεί και όχι..)
1. Σύσταση μεταπτυχιακών προγραμμάτων αποκλειστικά και μόνο από μπλε φοιτητές με ανοχή κοσμήτορα και προέδρου (βαμμένοι και οι ίδιοι μπλε)
2. Κατανομή ευρωπαϊκών πόρων (ΕΣΠΑ, Horizon) σε μπλε καθηγητές και δημιουργία θέσεων διδακτορικών για μπλε φοιτητές. Τι σημαίνει αυτό ; Ότι εάν ένας μηχανικός επιθυμεί να κάνει διδακτορικό σε ένα τέτοιο καθηγητή και δεν πάει συστημένος η προσφορά που λάβει θα είναι 850 ευρώ με μπλοκάκι ! Αντιθέτως εάν μπεις ως συστημένος τα λεφτά είναι καθαρά στα 1000-1100 ευρώ.
3. Δημιουργία κυκλώματος με αποκλειστική διαχείριση των χρηματικών πόρων και πλήρης αποκοπή από αυτών των καθηγητών με αντίθετη ιδεολογία. (Χρόνια γίνεται αυτό....αλλά μάλλον ούτε το έχεις παρατηρήσει)
4. Αποκλειστική σύνδεση ελληνικών εταιριών με τα συγκεκριμένα εργαστήρια και απορρόφηση συγκεκριμένων φοιτητών.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Γενικα για τη δαπ εχω ακουσει πολλα απο εμπιστα ατομα, κυριολεκτικα πουλανε το μ.... της μητερας τους για μια ψηφο. Μακαρι οσοι μπουνε σε τετοια τριπακια να παραμεινουν μια ζωη υπαλληλακια. Ο καθενας στο τελος παιρνει οτι του αναλογει:give_rose:. Δε μπορω να καταλαβω πως ο κοσμος τους θεωρει τραμπουκους btw. Τα παιδια της φαπας πρεπει να ηταν στο σχολειο 100% ετσι οπως κοβω φατσες.
Ναι μόνο στη Δ.Α.Π σε καμία άλλη παράταξη, στις αλλεσ παραταξεις σου λένε μην με ψηφισεις. Εδώ βλέπουμε μια 100% «αντικειμενική» άποψη 🙃🙃.
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ναι μόνο στη Δ.Α.Π σε καμία άλλη παράταξη, στις αλλεσ παραταξεις σου λένε μην με ψηφισεις. Εδώ βλέπουμε μια 100% «αντικειμενική» άποψη 🙃🙃.
1urgjs.jpg
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,776 μηνύματα.
Η ΔΑΠ είναι μακράν ό,τι χειρότερο. Από άποψη ψήφων ναι όλες οι παρατάξεις κυνηγάνε τη ψήφο των φοιτητ(ρι)ών αλλά από άποψη θέσεων και στόχων η ΔΑΠ είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος. Αν περάσουν αυτά που θέλουν τότε η τριτοβάθμια εκπαίδευση θα είναι προνόμιο λίγων και όχι δικαίωμα όλων για να μη μιλήσουμε ότι τα πανεπιστήμια θα μετατραπούν σε φυλακές υψίστης ασφάλειας. Δωρεάν σίτιση και στέγαση καλά εννοείται ότι θα είναι όνειρο θερινής νυκτός και πολλά άλλα που η συνείδησις δεν μου επιτρέπει να στηρίξω. Στη κοινωνία του «εμείς» τέτοια εγωκεντρικά σχέδια είναι δηλητήρια.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Όπως είπε και ο mauroprovatos στο τραγούδι του για τη ΔΑΠ «Λύκοι εκπρόσωποι προβάτων». Τα λέει όλα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,269 μηνύματα.
Η ΔΑΠ είναι μακράν ό,τι χειρότερο. Από άποψη ψήφων ναι όλες οι παρατάξεις κυνηγάνε τη ψήφο των φοιτητ(ρι)ών αλλά από άποψη θέσεων και στόχων η ΔΑΠ είναι ο μεγαλύτερος κίνδυνος. Αν περάσουν αυτά που θέλουν τότε η τριτοβάθμια εκπαίδευση θα είναι προνόμιο λίγων και όχι δικαίωμα όλων για να μη μιλήσουμε ότι τα πανεπιστήμια θα μετατραπούν σε φυλακές υψίστης ασφάλειας. Δωρεάν σίτιση και στέγαση καλά εννοείται ότι θα είναι όνειρο θερινής νυκτός και πολλά άλλα που η συνείδησις δεν μου επιτρέπει να στηρίξω. Στη κοινωνία του «εμείς» τέτοια εγωκεντρικά σχέδια είναι δηλητήρια.
Εντάξει άντε να περάσει το νέο νομοσχέδιο ώστε να φύγουν όλες αυτές οι τοξικές παρατάξεις μια και καλή.🙃🙃
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top