Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,489 μηνύματα.
Ρώτα τον Χίτλερ
Ο Χίτλερ πρώτον δεν βγήκε με τη πλειοψηφία του λαού και δεύτερον εν συνεχεία κατήργησε τις εκλογές. Εν Ουγγαρία ουδέποτε καταργήθησαν οι εκλογές. Ο λαός από το 2010 συνειδητά κατά πλειοψηφία ψηφίζει Βίκτωρ Ορμπάν κόντρα ακόμα και εις μία ηνωμένη αντιπολίτευσιν.

Τραμπ, Πούτιν για εμένα ήτο ο καλλίτερος συνδυασμός ως τώρα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Από άποψη οικονομίας δεν συμφωνώ ούτε με τον Μπάιντεν ούτε με τον Τραμπ.
Το γνωρίζω αυτό. Πάντως ο trump ήταν αρκετά πιο υπέρ της ελεύθερης οικονομίας καθώς είναι και ο ίδιος επιχειρηματίας. Αυτό φάνηκε με την μείωση των φόρων, τη μείωση του χρέους, την αύξηση των Αμερικανικών εξαγωγών και την ανάπτυξη που έφτανε το 3.5%.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.
Το γνωρίζω αυτό. Πάντως ο trump ήταν αρκετά πιο υπέρ της ελεύθερης οικονομίας καθώς είναι και ο ίδιος επιχειρηματίας. Αυτό φάνηκε με την μείωση των φόρων, τη μείωση του χρέους, την αύξηση των Αμερικανικών εξαγωγών και την ανάπτυξη που έφτανε το 3.5%.
Σε πολλά θέματα κοινωνικά θεματα είναι υπερσυντηρητικος. Σε άλλα υπερφύαλος. Σε άλλα λαϊκιστής. Το βλέπουμε και στους οπαδούς του.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Σε πολλά θέματα κοινωνικά θεματα είναι υπερσυντηρητικος. Σε άλλα υπερφύαλος. Σε άλλα λαϊκιστής.
Να σου πω την αλήθεια μου σαν Φώτης;; Με ενδιαφέρει πολύ περισσότερο η χώρα μου να πηγαίνει άριστα οικονομικά και διπλωματικά παρά αν επιτρέπονται οι γάμοι ομοφυλοφίλων κτλ. 😉😉
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,918 μηνύματα.
Για εμένα η οικονομία είναι πάνω από όλα, είναι ο κλάδος που σπουδάζω και έχω πάθος με αυτόν. Αν δεν υπάρχει Ελευθερία στην οικονομία και στην ανάπτυξη τότε δεν έχεις τίποτα. Δεν είναι τυχαίο που οι πιο πλούσιες χώρες είναι και αυτές που είναι κοινωνικά ελεύθερες.😉😉
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.
Για εμένα η οικονομία είναι πάνω από όλα, είναι ο κλάδος που σπουδάζω και έχω πάθος με αυτόν. Αν δεν υπάρχει Ελευθερία στην οικονομία και στην ανάπτυξη τότε δεν έχεις τίποτα. Δεν είναι τυχαίο που οι πιο πλούσιες χώρες είναι και αυτές που είναι κοινωνικά ελεύθερες.😉😉
Συμφωνώ αλλά υπάρχουν και οικονομικά ελεύθερες χώρες που δεν είναι τόσο κοινωνικά ελεύθερες. Λίγες αλλά χαλάνε τον κανόνα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.

Tώρα με ποια πλευρά είμαστε; Έχω χάσει τις πλευρές..εσείς; :) :smoke:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.

Tώρα με ποια πλευρά είμαστε; Έχω χάσει τις πλευρές..εσείς; :) :smoke:
Προφανώς ο Κινέζος είδε τον Δένδια και φοβήθηκε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,961 μηνύματα.
δεν άκουσα, τι είδε; :smoke:
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,489 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,249 μηνύματα.
Λέγεται ότι στην ΔΕΘ θα ανακοινώσουν αύξηση του κατώτατου μισθού στα 751 από αρχές του 2023.

Από την μια καλό, από την άλλη δείχνει τα χάλια μας όταν το 2023 με το τωρινό κόστος ζωής ο κατώτατος μισθός θα πάει στο ύψος που ήταν το 2011.

Συν βέβαια ότι την ακρίβεια και τον πληθωρισμό δεν τα λύνεις με αυξήσεις του κατώτατου μισθού.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.
Υπάρχει κάνα μαγικό ραβδί να καταργήσουμε την πανδημία και την εισβολή των Ρώσων και τον πόλεμο;
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,249 μηνύματα.
Μέχρι το 2020 η οικονομία μας πήγαινε βζιιιννν, οι επενδυτές έκαναν ουρά ποιος θα πρωτοεπενδύσει, το δημόσιο δούλευε ρολόι και οι πολίτες κολυμπούσαν στα λεφτά.

Η άτιμη η πανδημία και ο αλήτης ο Πούτιν μας έφαγαν όλα τα δαχτυλίδια και κοιμόμαστε τώρα στα σανίδια.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.
Προφανώς δε θα συνεχίσει έτσι ο ρυθμός των επενδύσεων μέχρι το τέλος του χρόνου. Τουλάχιστον είναι δύσκολο λόγω ενεργειακής κρίσης και πανδημίας.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,249 μηνύματα.
Προφανώς δε θα συνεχίσει έτσι ο ρυθμός των επενδύσεων μέχρι το τέλος του χρόνου. Τουλάχιστον είναι δύσκολο λόγω ενεργειακής κρίσης και πανδημίας.
Θα ήθελα πολύ να μάθω πως μετράται αυτό το "ρεκόρ επενδύσεων" και που είναι τα στοιχεία για φέτος και τα προηγούμενα χρόνια.

Μετράται σε αριθμό επενδυτών; Σε συνολικά ποσά που επενδύονται; Και πως μετριέται αυτό, τι μπαίνει σε αυτή τη λίστα;

Αν φτιάξω ένα σπίτι να το νοικιάζω airbnb μετράω για επενδυτής;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,800 μηνύματα.
Κλασσικός Άδωνης, πετάει παπάτζες και ψέματα για να ικανοποιήσει τις αμοιβάδες που τον ψηφίζουν, η Ελληνική οικονομία, οι μισθοί και οι συνθήκες εργασίας κάθε μέρα χειροτερεύουν. Αυτή είναι η πραγματικότητα όσο και να βαφτίζουν το κρέας ψάρι.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,272 μηνύματα.
Ναι, πληρώνει την Fitch ο Άδωνις...
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top