Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,631 μηνύματα.
Δεν ήταν κανένα κράξιμο φίλε Φώτη. Απλά υπάρχουν συχνά μέλη εδώ που το γράφουν ξανά και ξανά αυτό το κανείς δεν θα μετανάστευε εις Ανατολάς και όλοι στη Δύση θέλουν να πάνε. Ε ορίστε, τους κάνω μία εξ υπηρέτηση να εκπληρώσουν τας επιθυμίας των. Εγώ το μέλλον που θα είχα εις τας Ηνωμένας Πολιτείας είναι να ζω κάτω από τας γέφυρας όπως εκατομμύρια άλλοι κατατρεγμένοι που είδαν με άγριο τρόπο ότι το American Dream δεν είναι εν τέλει για όλους αλλά για λίγους και εκλεκτούς, οι υπόλοιποι Καιάδα.
Γιάννη δεν έκανες αυτό, έβαλες ένα link και άρχισες να κράζεις ξανά τις ΗΠΑ και γενικά τις χώρες τις Δύσης. Δεν καταλαβαίνω γιατί αφού πιεζεσαι τόσο πολύ στη Δύση γιατί δεν φεύγεις;;

Όσο αφορά τις ΗΠΑ. Προφανώς δεν είναι για όλους και προφανώς δεν μπορεί να πάει ο καθένας. Αν υπάρχουν άτομα που νομίζουν ότι οι ΗΠΑ είναι οι ΗΠΑ του 1970 όπου πήγαινες και έπλενες πιάτα χωρίς να ξέρεις Αγγλικά και ζούσες μια χαρά τότε φταίνε εκείνοι καθώς οι εποχές αυτές τελείωσαν. Υπάρχουν σαφώς άτομα που δεν καταφέρνουν να ενταχθούν στις ΗΠΑ , υπάρχουν όμως και εκατομμύρια που εντάσσονται και πάνε μπροστά. Τέλος προφανώς όταν παίρνεις το ρίσκο να πας έξω δεν στοχεύεις αποκλειστικά σε μια χώρα αλλά κοιτάς ταυτόχρονα σε 2-3 (πχ ΗΠΑ , Καναδάς ) και πας εκεί που σου ταιριάζει και μπορείς να ζήσεις άνετα και οικονομικά επιτυχημένα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάποια στιγμή είχα μπει στο τρυπάκι να ψαχτώ με το green card lottery, αλλά απλά βαρέθηκα να συγκεντρώσω τη χαρτούρα :P

*Πέρα από τα κοινωνικά της θέματα, η χώρα σαν χώρα θεωρώ ότι έχει απίστευτη ομορφιά και ποικιλότητα.


Το American Dream όντως πέθανε/δεν υπήρξε ποτέ.
Δεν υπάρχει λίγος κόσμος όμως κι εκεί που αγοράζει με τις οικονομίες του μια φάρμα και επιλέγει να είναι όσο γίνεται αυτάρκης. Αυτό μάλιστα!
Όσο αφορά το American dream , υπάρχουν αρκετά άτομα που πιστεύουν ότι το American dream έχει μεταφερθεί εδώ και πολλά χρόνια στον Καναδά λόγω των διαφορετικών ποιοτικών στοιχείων (υγεία , εκπαίδευση , προσδόκιμο ζωής , εγκληματικότητα κτλ).😉😉



 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Γιάννη δεν έκανες αυτό, έβαλες ένα link και άρχισες να κράζεις ξανά τις ΗΠΑ και γενικά τις χώρες τις Δύσης. Δεν καταλαβαίνω γιατί αφού πιεζεσαι τόσο πολύ στη Δύση γιατί δεν φεύγεις;;

Όσο αφορά τις ΗΠΑ. Προφανώς δεν είναι για όλους και προφανώς δεν μπορεί να πάει ο καθένας. Αν υπάρχουν άτομα που νομίζουν ότι οι ΗΠΑ είναι οι ΗΠΑ του 1970 όπου πήγαινες και έπλενες πιάτα χωρίς να ξέρεις Αγγλικά και ζούσες μια χαρά τότε φταίνε εκείνοι καθώς οι εποχές αυτές τελείωσαν. Υπάρχουν σαφώς άτομα που δεν καταφέρνουν να ενταχθούν στις ΗΠΑ , υπάρχουν όμως και εκατομμύρια που εντάσσονται και πάνε μπροστά. Τέλος προφανώς όταν παίρνεις το ρίσκο να πας έξω δεν στοχεύεις αποκλειστικά σε μια χώρα αλλά κοιτάς ταυτόχρονα σε 2-3 (πχ ΗΠΑ , Καναδάς ) και πας εκεί που σου ταιριάζει και μπορείς να ζήσεις άνετα και οικονομικά επιτυχημένα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Όσο αφορά το American dream , υπάρχουν αρκετά άτομα που πιστεύουν ότι το American dream έχει μεταφερθεί εδώ και πολλά χρόνια στον Καναδά λόγω των διαφορετικών ποιοτικών στοιχείων (υγεία , εκπαίδευση , προσδόκιμο ζωής , εγκληματικότητα κτλ).😉😉



Κάτι 40% φορολογία κατακέφαλο δεν έχουν εκεί;
Δεν μου αρέσει που έχουν βασιλια :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο για την ιστορία των Η.Π.Α., από την εποχή των αποίκων κι έπειτα.
ναι γιάννη (και) σε εσένα μιλάω ως ιστορικός!!!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,631 μηνύματα.
Κάτι 40% φορολογία κατακέφαλο δεν έχουν εκεί;
Δεν μου αρέσει που έχουν βασιλια :P
Έχει πιο υψηλή φορολογία σε σχέση με τις ΗΠΑ ναι (νομίζω φτάνει το 37%) όμως σκέψου ότι έχεις δημόσιο σύστημα υγείας σε αντίθεση με τις ΗΠΑ. Όταν λέμε προφανώς δημόσιο σύστημα υγείας στον Καναδά δεν συγκρίνεται με της Ελλάδας που πας και οι γιατροί σε διώχνουν επειδή βαριούνται 😑😑.

•Γενικά πάντως και οι δυο αυτές χώρες είναι καλές καθώς δίνουν εύκαιρες σε όσους θέλουν να πάνε μπροστά , οι μισθοί είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα , τεχνολογικά επίσης είναι η μήτρα των εξελίξεων και προφανώς έχεις μια άνεση όπως μεγάλοι δρόμοι , μεγάλα σπίτια κτλ.✌️✌️

•Τώρα σαν Φώτης αν ήταν να διαλέξω ίσως να επέλεγα Καναδά καθώς έχεις δημόσιο σύστημα υγείας , έχει αρκετά χαμηλότερη εγκληματικότητα , η οπλοκατοχή δεν επιτρέπεται, σαν χώρα ειναι πιο ευρωπαϊκή και οι πολίτες του έχουν πιο καλή κουλτούρα. Το σημαντικότερο ειναι οτι οι συνθήκες εργασίας από όσα ξέρω ειναι πιο ανθρώπινες καθώς ο κατώτατος μισθός ειναι διπλάσιος σε σχέση με τις ΗΠΑ , εχεις δικαίωμα για άδεια 30 μέρες σε σχέση με τις ΗΠΑ που δεν υπάρχει κάποιος νόμος και ο εργοδότης αποφασίζει πόσες μέρες θα πάρεις και αν θα πάρεις και προφανώς δεν σου λένε δούλευε 12 ώρες την ημέρα για να πετύχεις το American dream. Το αρνητικό του Καναδά είναι το κρυο τους μήνες Δεκέμβριο -Φεβρουάριο όπου η θερμοκρασία πέφτει αρκετά κάτω από τους μηδέν (βέβαια στο Toronto, Vancouver έχουν είτε 0 -7 αρα είναι αρκετά καλύτερα). Προφανώς ένα αρνητικό είναι και η υψηλότερη φορολογία, βέβαια όταν λέμε υψηλή φορολογία εννοούμε 35-37% max όταν στην Ελλάδα φτάνει και το 45% χωρίς τα χρήματα αυτά να αξιοποιούνται σωστά όπως γίνεται στον Καναδά.

•Οι ΗΠΑ αντίθετα έχουν το πάνω χέρι σε προγράμματα υποτροφιών , διδακτορικών και θέσεων εργασίας. Αν έχουν ενα καλό πραγμα οι ΗΠΑ είναι ότι μπορείς να βρεις σχετικά εύκολα ότι θέση εργασίας θέλεις και να πας μπροστά σχετικά γρήγορα. Επίσης, θετικό είναι ότι τα αυτοκίνητα δεν σου τα φορολογούν κάθε χρόνο όπως γίνεται στην Ευρώπη παρά μόνο μια φορά όταν τα αγοράζεις. Γενικά όμως οι τιμές των αυτοκινήτων , προϊόντων τεχνολογίας και τιμές supermarket είναι πολύ χαμηλότερες σε σχέση με την Ευρώπη.

Εδώ είναι οι συντελεστές φορολόγησης στον Καναδά. Προφανώς υπάρχουν διάφορες ανάλογα σε πια επαρχία ζεις.


Εδώ η φορολογία στις ΗΠΑ (διαφοροποιείται ανάλογα με την πολιτεία βέβαια )


 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
χωρίς να ξέρεις Αγγλικά και ζούσες
Πιστεύω δεν υπάρχει άτομο κάτω από 13 ετών που να μην ξέρει αγγλικά στην Ελλάδα
Επίσης η Αμερική θεωρώ πως προσφέρει πολλές δυνατότητες σε νέους πτυχιούχους όχι μόνο επαγγελματικά αλλά και γενικά σαν τρόπο διαβίωσης
Αν τώρα εσυ(γενικό) δεν θες να φύγεις τόσο μακριά κσι να πας στις ΗΠΑ μπορείς να επιλέξεις μια χώρα όπως η Ελβετία που πραγματικά για μενα είναι αν όχι η καλύτερη από τις καλύτερες χώρες για να ζήσει κάποιος…

Σε ότι αφορά τώρα τις υποτροφίες,κσι γώ κοιτάζω για υποτροφία στο προπτυχιακό,γιατί ξέρω πως παλιά έδιναν και το ΙΚΥ θα βγάλει προκυρηξη τον Φεβρουάριο του 24 😑😑
Που θα είμαι 3ο έτος…
Και για μεταπτυχιακά δίνουν κάποια ιδρύματα αλλά πραγματικά μερικά βάζουν κάποιες προϋποθέσεις φουλ γελοίες…
Πχ η καταγωγή σου να ειναι από το Κατσικοχωρι της Άνω ραχουλας…αλλιώς δεν γίνεται να κανείς αίτηση…
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,128 μηνύματα.
1660843891334.png


Έλα μπράβο, καιρό είχαμε.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,744 μηνύματα.
View attachment 107002

Έλα μπράβο, καιρό είχαμε.
Nα δεις κοκορεμα σημερα ή χτες δεν θυμαμαι τωρα,για αλλη υποθεση νομιζω,για ενα παιδακι που οι μοτοσυκλετιστες συνοδευαν το ασθενοφορο για να παει πιο γρηγορα,θα εμενες σπιτσλες.
Δηλαδη ξεραστικο γμτ στανιο μου.
ΑΞΙΟΙ..ΑΞΙΟΙ ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ναι αυτο που γραφω.Εχεις κανενα προβλημα;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,631 μηνύματα.
Nα δεις κοκορεμα σημερα ή χτες δεν θυμαμαι τωρα,για αλλη υποθεση νομιζω,για ενα παιδακι που οι μοτοσυκλετιστες συνοδευαν το ασθενοφορο για να παει πιο γρηγορα,θα εμενες σπιτσλες.
Δηλαδη ξεραστικο γμτ στανιο μου.
ΑΞΙΟΙ..ΑΞΙΟΙ ΟΙ ΜΠΑΤΣΟΙ!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Ναι αυτο που γραφω.Εχεις κανενα προβλημα;
Πουπι μου δεν αναφερόμουν σε εσένα, δεν είχες γράψει καν εσυ όταν απάντησα εγώ. Ηρέμησε 😉😉
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,744 μηνύματα.
Πουπι μου δεν αναφερόμουν σε εσένα, δεν είχες γράψει καν εσυ όταν απάντησα εγώ. Ηρέμησε 😉😉
Μα το ξερω οτι δεν αναφεροσουν σε εμενα.Δεν ειναι εκει το ζητημα.Το ζητημα ειναι οτι εχεις μια ΛΑΤΡΕΙΑ για τα μπατσινια και αν δεν την εχουν και ολοι οι αλλοι ,εισαι εριστικος.
Ε..δεν την εχουμε.
100 μαλακιες κανουν δεν δειχνουν τιποτα και δειχνουν το ενα καλο και το επιδεικνυουν κιολας αηδιαστικα με κοκορεματα που πιο γλιτσα πεθαινεις,.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,631 μηνύματα.
Μα το ξερω οτι δενα ναφεροσουν σε εμενα.Δεν ειναι εκει το ζητημα.Το ζητημα ειναι οτι εχεις μαι ΛΑΥΡΕΙΑ για τα μπαρσινια καια ν δεντ ην εχουν και ολοι οι αλλοι εισαι εριστικος.
Ε..δεν την εχουμε.
100 μαλακιες κανοτυν δεν δειχνουν τιποτα και δειχνουν το ενα καλο και το επιδυκνειουν κιολας αηδιαστικα με κοκορεματα που πιο γλοιωδοι πεθαινεις,.
Πουπι μου καμιά λατρεία δεν έχω, απλά δεν παθαίνω αλλεργικό Σοκ μόλις ακούω την λέξη αυτή όπως μερικοί μερικοί. Στην ίδια είδηση αν οι αστυνομικοί δεν έκαναν τίποτα ώστε να βοηθήσουν οι ίδιοι θα λέγατε μετά ότι η αστυνομία αδιαφορεί και είναι ζώα. Με άλλα λόγια ότι και να κάνει η αστυνομία πάντα μερικοί απλά θα κράζουν μόνο και μόνο επειδή είναι αστυνομικοί.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Εγώ πότε δεν κατάλαβα το αδιαφλονίκητο μίσος για την αστυνομία,οκ υπάρχουν μαλάκες αλλά δεν είναι όλοι έτσι...
Τα ίδια λένε για τη πανεπιστημιακή αστυνομία...αλλά εγώ μόνο θετικά βλέπω στο μέτρο αυτό...
Πχ στη σχολή μου δεν έχουμε τεράστιο θέμα παρα μόνο μεμωνομένα περιστατικά...
Για παράδειγμα,στο μάθημα της λογιστικής μια φορά είχε μπει ένα άτομο μαζί με κάποιους άλλους-εξωπανεπιστημιακούς(ανάθεμα αν αυτά τα άτομα άνηκαν σε κάποιο πανεπιστήμιο) και μιλούσαν συνέχεια κάνοντας φασαρία και βάζοντας μουσική...όταν ο καθηγήτης κατάλαβε τι παίζει τους ζήτησε να περάσουν έξω και εκείνοι μόνο που δεν τον πλάκωσαν στο ξύλο...
Αυτά τα περιστατικά δεν χρειάζονται σε κανένα πανεπιστήμιο...τα πανεπιστήμια είναι χώροι μετάδοσης της γνώσης,ανταλλαγής απόψεων και γενικά αποτελούν βωμοί πολύπλευρης μόρφωσης!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,631 μηνύματα.
Εγώ πότε δεν κατάλαβα το αδιαφλονίκητο μίσος για την αστυνομία,οκ υπάρχουν μαλάκες αλλά δεν είναι όλοι έτσι...
Τα ίδια λένε για τη πανεπιστημιακή αστυνομία...αλλά εγώ μόνο θετικά βλέπω στο μέτρο αυτό...
Πχ στη σχολή μου δεν έχουμε τεράστιο θέμα παρα μόνο μεμωνομένα περιστατικά...
Για παράδειγμα,στο μάθημα της λογιστικής μια φορά είχε μπει ένα άτομο μαζί με κάποιους άλλους-εξωπανεπιστημιακούς(ανάθεμα αν αυτά τα άτομα άνηκαν σε κάποιο πανεπιστήμιο) και μιλούσαν συνέχεια κάνοντας φασαρία και βάζοντας μουσική...όταν ο καθηγήτης κατάλαβε τι παίζει τους ζήτησε να περάσουν έξω και εκείνοι μόνο που δεν τον πλάκωσαν στο ξύλο...
Αυτά τα περιστατικά δεν χρειάζονται σε κανένα πανεπιστήμιο...τα πανεπιστήμια είναι χώροι μετάδοσης της γνώσης,ανταλλαγής απόψεων και γενικά αποτελούν βωμοί πολύπλευρης μόρφωσης!
Ωχ ρε φίλε τι τους είπες τώρα;; Πανεπιστημιακή αστυνομία;; Ετοιμάσου για επίθεση από όλους.😑😑

Όσο αφορά αυτό το μίσος με τους αστυνόμους ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν γιατί τους μισούν τόσο πολύ, απλά εντάξει νομίζουν ότι πάνε κόντρα στην εξουσία με αυτόν τον τρόπο. Βέβαια και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ήθελε αστυνομία ,ούτε θέλει τώρα που είναι αντιπολίτευση όμως επι κυβερνήσεων του μια χαρά κατέβαζε τους αστυνόμους στις διαδηλώσεις για το Μακεδονικό και μια χαρά έστελνε στα νησιά την αστυνομία να πλακώνουν τους κατοίκους επειδή δεν ήθελαν άλλους μετανάστες. Με αλλά λόγια όχι αστυνομία όταν είμαστε αντιπολίτευση αλλά όταν αναλαμβάνουμε εξουσία τότε κάνουμε τα ίδια και χειρότερα.😉😉
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,744 μηνύματα.
Πουπι μου καμιά λατρεία δεν έχω, απλά δεν παθαίνω αλλεργικό Σοκ μόλις ακούω την λέξη αυτή όπως μερικοί μερικοί. Στην ίδια είδηση αν οι αστυνομικοί δεν έκαναν τίποτα ώστε να βοηθήσουν οι ίδιοι θα λέγατε μετά ότι η αστυνομία αδιαφορεί και είναι ζώα. Με άλλα λόγια ότι και να κάνει η αστυνομία πάντα μερικοί απλά θα κράζουν μόνο και μόνο επειδή είναι αστυνομικοί.
Εγω δεν το κανω αυτο.Αντιθετα εσυ οποιον δεις να τα βαζει με την αστυνομια λυσσας.
Τεσπα.
Εχε χαρη που τωρα εχω το κλιματιστικο και νιωθω καλα στην τοποθεσια σπιτι μου,οποτε δεν σου κακιωνω.:hug:
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,911 μηνύματα.
Τραγικό ατύχημα με ηλεκτρικό αυτοκίνητο αυτόνομης τεχνολογίας | NewsAuto.gr
άσχετο αλλά και σχετικό...
Η ΕΕ που θέλει μόνο ηλεκροκίνητα από το 2025 και μετά...
Αν διαβάσεις το άρθρο η bmw δεν ήταν πλήρης αυτόνομη απλώς καταγράφηκε ως έτσι εξαιτίας καταγραφής.

Το κλειδί στην αυτοκίνηση είναι η παρακάτω που δίνει ταφόπλακα στα εισαγόμενα μεταχειρισμένα:
Το περιβαλλοντικό χαράτσι είναι γελοίο γιατί ενώ είναι σκληρή στα εισαγώμενα αυτοκίνητα, στα αυτοκίνητα που έχουν μπει ήδη στη χώρα δεν υπάρχει κανένας όρος. Αν η κυβέρνηση θέλει να προστατέψει το περιβάλλον χρειάζονται αντιλαϊκοί νόμοι αλλιώς δεν γίνεται τπτ.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Ωχ ρε φίλε τι τους είπες τώρα;; Πανεπιστημιακή αστυνομία;; Ετοιμάσου για επίθεση από όλους.😑😑

Όσο αφορά αυτό το μίσος με τους αστυνόμους ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν γιατί τους μισούν τόσο πολύ, απλά εντάξει νομίζουν ότι πάνε κόντρα στην εξουσία με αυτόν τον τρόπο. Βέβαια και ο ΣΥΡΙΖΑ δεν ήθελε αστυνομία ,ούτε θέλει τώρα που είναι αντιπολίτευση όμως επι κυβερνήσεων του μια χαρά κατέβαζε τους αστυνόμους στις διαδηλώσεις για το Μακεδονικό και μια χαρά έστελνε στα νησιά την αστυνομία να πλακώνουν τους κατοίκους επειδή δεν ήθελαν άλλους μετανάστες. Με αλλά λόγια όχι αστυνομία όταν είμαστε αντιπολίτευση αλλά όταν αναλαμβάνουμε εξουσία τότε κάνουμε τα ίδια και χειρότερα.😉😉
και μια χαρά έστελνε στα νησιά την αστυνομία να πλακώνουν τους κατοίκους επειδή δεν ήθελαν άλλους μετανάστες

δηλαδη αυτο ηταν επι συριζα?
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,631 μηνύματα.
και μια χαρά έστελνε στα νησιά την αστυνομία να πλακώνουν τους κατοίκους επειδή δεν ήθελαν άλλους μετανάστες

δηλαδη αυτο ηταν επι συριζα?
Το ότι το κάνει η ΝΔ δεν σημαίνει ότι δεν το έκανε και ο ΣΥΡΙΖΑ φιλαράκο. Στο λιμάνι της Χίου το 2015 έκλεισαν το λιμάνι και όταν οι κάτοικοι κατέβηκαν για παράπονα κατέβηκε η αστυνομία και έδιωχνε τον κόσμο. 😉😉

Εδώ βλέπουμε τη χρήση αστυνομίας για το Μακεδονικό , αστυνομία που ο ΣΥΡΙΖΑ και η αριστερά δε θέλουν.😉😉

 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 641 μηνύματα.
Οι μαλακες αστυνομικοι που υπαρχουν ειναι πολυ περισσοτεροι απο τους καλους που υπαρχουν και ετσι δυστυχως μαζι με τα ξερα καιγονται και τα χλωρα. Το οτι ολοι οι αστυνομικοι ειναι νορμαλ και χτυπουν μονο αν δωσεις ευκαιρια ειναι περα για περα ατοπο και ειναι ισχυρισμος ατομου που δε βγαινει απο το σπιτι του ουτε εν ωρα σεισμου. Κατα την γνωμη μου το hate στην αστυνομια ειναι ενα ειδος ρατσισμου, οπως και στα ατομα ξενης καταγωγης
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Το ότι το κάνει η ΝΔ δεν σημαίνει ότι δεν το έκανε και ο ΣΥΡΙΖΑ φιλαράκο. Στο λιμάνι της Χίου το 2015 έκλεισαν το λιμάνι και όταν οι κάτοικοι κατέβηκαν για παράπονα κατέβηκε η αστυνομία και έδιωχνε τον κόσμο. 😉😉

Εδώ βλέπουμε τη χρήση αστυνομίας για το Μακεδονικό , αστυνομία που ο ΣΥΡΙΖΑ και η αριστερά δε θέλουν.😉😉

Oλοι χρησιμοποιουσαν την αστυνομια ως οργανο καταστολης και χρησιμοποιουν ανεκαθεν, δεν ξερω ποιος πουλαει το παραμυθι οτι επι συριζα οι αστυνομικοι δεν εκαναν τα ιδια πραγματα. Απλως δεν μου αρεσει το να αναφερονται συγκεκριμενα κομματα μονο, τοσο απο τους δεξιους , οσο για τους αριστερους. Πασοκ, νδ, συριζα η αστυνομια εχει το ιδιο χρωμα .. Ισως επι καποιων κυβερνησεων να ηταν πιο λασκα αλλα δεν εχει αλλαξει και πολυ ποτε.. Μονο εκει ειναι η διαφωνια , να ταυτιζουμε πραξεις της αστυνομιας ως προς καποιο κομμα μιας και επι τον πλειστον οι τακτικες δεν αλλαζουν και ολοι θα την χρησιμοποιησουν για τους σκοπους της.
 

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η αστυνομία επί ΣΥΡΙΖΑ δολοφονούσε κόσμο στο δρόμο (πχ δολοφονία Ζακ). Αν γινόταν κάτι τέτοιο με Μητσοτάκη θα είχε πέσει η κυβέρνηση.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,919 μηνύματα.
Εδώ δεν έχει πέσει ακόμα με το Greek Watergate καλέ, τι αρλούμπες γράφεις;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top