Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,755 μηνύματα.
και τα μαθηματικά προϊόν επινόησης είναι, τι με αυτό;
Η διαφορά είναι πως τα μαθηματικά είναι ένα εργαλείο που δουλεύει (το οποίο το χρησιμοποιούν όλες οι φυσικές επιστήμες) ενώ τα οικονομικά είναι μια ιδεολογία για το πως πρέπει να δουλεύει ο κόσμος και όχι μια ερμηνεία/κατανόηση φαινομένων.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,426 μηνύματα.
Να είσαι σε μια επιστήμη που έχουν γραφτεί εκατομμύρια βιβλία , να υπάρχουν χιλιάδες τμήματα σε όλο τον κόσμο , να υπάρχουν εφημερίδες και κανάλια οικονομικών. Το βασικότερο να είσαι σε μια επιστήμη που ρυθμίζει την οικονομία και τις ζωές 8 δισεκατομμυρίων κατοίκων στον πλανήτη και να έχεις το καθένα μέλος του Esteki που δεν έχει ανοίξει κανένα βιβλίο οικονομικών να σου λέει ότι δεν είναι επιστήμη τα οικονομικά αλλά μια ιδεολογία η οποία θα καταργηθεί σε ένα δικό μου ιδεατό σύστημα που ούτε εγώ ο ίδιος δεν ξέρω πως θα δουλεύει.

Μετά μην αναρωτιόμαστε γιατί η Ελλάδα είναι ένα failed state όμως.😉😉
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,755 μηνύματα.
Να είσαι σε μια επιστήμη που έχουν γραφτεί εκατομμύρια βιβλία , να υπάρχουν χιλιάδες τμήματα σε όλο τον κόσμο , να υπάρχουν εφημερίδες και κανάλια οικονομικών. Το βασικότερο να είσαι σε μια επιστήμη που ρυθμίζει την οικονομία και τις ζωές 8 δισεκατομμυρίων κατοίκων στον πλανήτη και να έχεις το καθένα μέλος του Esteki που δεν έχει ανοίξει κανένα βιβλίο οικονομικών να σου λέει ότι δεν είναι επιστήμη τα οικονομικά αλλά μια ιδεολογία η οποία θα καταργηθεί σε ένα δικό μου ιδεατό σύστημα που ούτε εγώ ο ίδιος δεν ξέρω πως θα δουλεύει.

Μετά μην αναρωτιόμαστε γιατί η Ελλάδα είναι ένα failed state όμως.😉😉
Κάτσε η Κίνα δεν έχει κομμουνισμό; Άρα 7 δις, όχι 8.

Ο Paul Romer, chief economist of the world bank 2016-2018, είχε πει ότι η μακροοικονομική είναι ψευδο-επιστήμη. Ψάξε το, the trouble with macroeconomics. Τα λένε και άτομα που είναι οικονομολόγοι, όχι η θεία μου και εγώ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,426 μηνύματα.
Κάτσε η Κίνα δεν έχει κομμουνισμό; Άρα 7 δις, όχι 8.

Ο Paul Romer, chief economist of the world bank 2016-2018, είχε πει ότι η μακροοικονομική είναι ψευδο-επιστήμη. Ψάξε το, the trouble with macroeconomics. Τα λένε και άτομα που είναι οικονομολόγοι, όχι η θεία μου και εγώ.
Γιατί στον κομμουνισμό δεν έχουν οικονομολόγους;; 🙃🙃

Εντάξει μάνα μου δεν είναι επιστήμη τα οικονομικά, μπορείς άνετα να πας αύριο και να πιάσεις δουλειά σαν οικονομολόγος χωρίς πτυχίο χωρίς τίποτα.😉😉
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,981 μηνύματα.
Πάντως από Σεπτέμβρη η κατάστασις πιστεύω θα είναι άσχημη για όλους με τα τιμολόγια. Θα δούμε εξωφρενικές τιμές και ελπίζω και εύχομαι να δούμε μεγάλης κλίμακας πορείες και ξεσηκωμούς επί τέλους. Μπας και ξυπνήσει ποτέ αυτός ο Έλληνας. Ακούω συνεχώς ακόμα και Δεξιούς να λένε πως θα κατέβουν σε πορείες αν γίνουν γιατί δεν πάει άλλο. Ο κόσμος κουράστηκε να πληρώνει για τους λίγους που τώρα χρησιμοποιούν τον κακό Πούτιν ως πρόσχημα. Το πρόβλημα μας δεν είναι ο Πούτιν αλλά οι ελίτ που μας ρουφάνε το αίμα.

Σίγουρα είναι καθήκον όλων να είναι στους δρόμους τον Σεπτέμβρη.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,646 μηνύματα.
Καλο ε;Εχει και αλλα...σε συνεχειες η σειρα.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Εαν παραμενω σωστα ενημερος...

Ελλάδα 0,80

Γερμανία 0,33

Ελβετία 0,22

Παρτε τους και τα σωβρακα

*Πολυ φοβαμαι οτι καμια επιδοτηση δεν μπορει να καλυψει αποτελεσματικα τια παραπανω αυξησεις, εκτος εαν μιλουμε για αρκετα δις παραπανω καθε μηνα. Και αυτο δεν μπορει να γινεται καθε μηνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,981 μηνύματα.
Ελλάδα 0,80

Γερμανία 0,33

Ελβετία 0,22

Παρτους και τα σωβρακα Κυριάκο
Που στην Γερμανία έχουν ήδη ξεκινήσει φασαρίες και αναταραχές με την έκδηλη λαϊκή δυσαρέσκεια εις αυτές τις αυξήσεις.

Ημείς εδώ 0,80 και ακόμα ησυχία τάξις και ασφάλεια α και τι πάρτυ έκανε η Φινλανδή πρωθυπουργός.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,426 μηνύματα.
Συριζαικη αναρχία εν δράση ✌️✌️


 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Εντάξει, είναι λίγο αστεία η προσπάθεια αποπροσανατολισμού αλλά και συμψηφισμού με την πρόσφατη υπερσκανδαλάρα των υποκλοπών. Δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά στους πολιτικούς και τα τρολς της ΝΔ. Αυτοί σε λίγο μέχρι και τις κλήσεις για παράνομο παρκάρισμα των πολιτικών τους αντιπάλων θα κάνουν σημαία και θα μας ζαλίζουν τα @@ στα σόσιαλ. :loltooth:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εαν παραμενω σωστα ενημερος...

Ελλάδα 0,80

Γερμανία 0,33

Ελβετία 0,22

Παρτε τους και τα σωβρακα

*Πολυ φοβαμαι οτι καμια επιδοτηση δεν μπορει να καλυψει αποτελεσματικα τια παραπανω αυξησεις, εκτος εαν μιλουμε για αρκετα δις παραπανω καθε μηνα. Και αυτο δεν μπορει να γινεται καθε μηνα.

Θα μας επιδοτήσει με κανά δις πάλι ο σοκολατένιος πλέον Κούλης, οπότε σκασμός κομμμούνι. Βέβαια, το ποσό της επιδότησης είναι ουσιαστικά από τους φόρους μας (ήτοι επιδοτούμε απ' τα δικά μας έξοδα τους εαυτούς μας), αλλά δεν έχει σημασία. Σκασμός, όπως και νά'χει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,426 μηνύματα.
Εντάξει, είναι λίγο αστεία η προσπάθεια αποπροσανατολισμού αλλά και συμψηφισμού με την πρόσφατη υπερσκανδαλάρα των υποκλοπών. Δεν αναφέρομαι σε σένα, αλλά στους πολιτικούς και τα τρολς της ΝΔ. Αυτοί σε λίγο μέχρι και τις κλήσεις για παράνομο παρκάρισμα των πολιτικών τους αντιπάλων θα κάνουν σημαία και θα μας ζαλίζουν τα @@ στα σόσιαλ. :loltooth:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Θα μας επιδοτήσει με κανά δις πάλι ο σοκολατένιος πλέον Κούλης, οπότε σκασμός κομμμούνι. Βέβαια, το ποσό της επιδότησης είναι ουσιαστικά από τους φόρους μας (ήτοι επιδοτούμε απ' τα δικά μας έξοδα τους εαυτούς μας), αλλά δεν έχει σημασία. Σκασμός, όπως και νά'χει.
Ανεξάρτητα από τη ΝΔ είναι γνωστή η αναρχία του ΣΥΡΙΖΑ , βλέπε Πολάκη που το 2017 έλεγε ότι θα θάψει τους δημοσιογράφους 😑😑
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Θα μας επιδοτήσει με κανά δις πάλι ο σοκολατένιος πλέον Κούλης, οπότε σκασμός κομμμούνι. Βέβαια, το ποσό της επιδότησης είναι ουσιαστικά από τους φόρους μας (ήτοι επιδοτούμε απ' τα δικά μας έξοδα τους εαυτούς μας), αλλά δεν έχει σημασία. Σκασμός, όπως και νά'χει.

Ζητω ταπεινα συγνωμη και σκυβω το κεφαλι, παω να ακουσω για τις εξελιξεις με το φονικο στην Αρτα...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,426 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,646 μηνύματα.
Συριζαικη αναρχία εν δράση ✌️✌️


Ναι..εχεις ξεχασει κατι βουλευταδες της ΝΔ που τα κανουν αυτα.Κια ακομα χειροτερα.

Οριστικά σε δίκη παραπέμπεται ο πρώην υπουργός και βουλευτής της ΝΔ Χρήστος Μαρκογιαννάκης, για τη εμπλοκή του στην υπόθεση του θανάτου του σπουδαστή στη Γαλακτοκομική Σχολή Ιωαννίνων Βαγγέλη Γιακουμάκη.

Ελεος καπου με τα κομματοπροβατα.
Για αυτο με επιβεβαιωνεις την καθε στιγμη.
Δεν συμφερει το κομμα σου να βρισκεις παρανομιες βουλευτων.Στη γωνιτσα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,426 μηνύματα.
Ναι..εχεις ξεχασει κατι βουλευταδες της ΝΔ που τα κανουν αυτα.Κια ακομα χειροτερα.



Ελεος καπου με τα κομματοπροβατα.
Για αυτο με επιβεβαιωνεις την καθε στογμη.
Δεν συμφερει το κομμα σου να βρισκεις παρανομιες βουλευτων.Στη γωνιτσα.
Αρα επειδή το κάνουν οι βουλευτές της ΝΔ πρέπει να πούμε μπράβο στο ΣΥΡΙΖΑ και να μην ανεβάζουμε την είδηση;;

Όσο για το κόμμα μου, Πουπι εσυ η ίδια έρχεσαι και εναντιώνεσαι όταν κάποιος γράφει κάτι ενάντια στο ΣΥΡΙΖΑ. Αρα μήπως να αρχίσεις από τον εαυτό σου πρώτα όταν μιλάς για κομματικοποίηση;;
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Όπως όλοι οι ψευτόμαγκες 😵💫😵💫

Ναι, αλλά αν έκανε πράξη τα λόγια του δεν θα είχαμε αυτή τη στιγμή που μιλάμε ανθρώπους όπως η Κοσιώνη, ο Πορτοσάλτε, ο Οικονόμου, ο Παπαδημητρίου και άλλους τέτοιους ογκόλιθους της δημοσιογραφίας. Σκέψου το. :bleh:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,646 μηνύματα.
Αρα επειδή το κάνουν οι βουλευτές της ΝΔ πρέπει να πούμε μπράβο στο ΣΥΡΙΖΑ και να μην ανεβάζουμε την είδηση;;

Όσο για το κόμμα μου, Πουπι εσυ η ίδια έρχεσαι και εναντιώνεσαι όταν κάποιος γράφει κάτι ενάντια στο ΣΥΡΙΖΑ. Αρα μήπως να αρχίσεις από τον εαυτό σου πρώτα όταν μιλάς για κομματικοποίηση;;
Ο βουλετης ο συγκεκριμενος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ.Ειναι βουλετης ΤΟΥ συριζα.
Οπως και το κνωδαλο ο Πολακης.
Εσυ οποιος βουλετης του συριζα κανει κατι το λες Ο ΣΥΡΙΖΑ..οποιος νδουλης κανει κατι λες ειναι ενας μεμονομενος βουλετης.
Στη γωνιτσα φωτη.
ΕΙΣΑΙ ΚΟΜΜΑΤΟΠΡΟΒΑΤΟ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΕΙς ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΕΙς.Αλλα εμας δεν θα μας βγαζεις τρελλους.
ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΝΙΑΟΥ ΝΙΑΟΥ ΕΙΝΑΙ.
Δηλαδη σωνει καπου.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,426 μηνύματα.
Ναι, αλλά αν έκανε πράξη τα λόγια του δεν θα είχαμε αυτή τη στιγμή που μιλάμε ανθρώπους όπως η Κοσιώνη, ο Πορτοσάλτε, ο Οικονόμου, ο Παπαδημητρίου και άλλους τέτοιους ογκόλιθους της δημοσιογραφίας. Σκέψου το. :bleh:
Θα είχες άλλους , όλα τα κόμματα βρίσκουν αμέσως αντικαταστάτες για να προβάλουν την προπαγάνδα υπέρ τους. Σκέψου ότι στη θέση της Κοσιώνης θα μπορούσε να είχε βάλει η ΝΔ καμία Λατινοπουλου😏😏
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,646 μηνύματα.
Αρα επειδή το κάνουν οι βουλευτές της ΝΔ πρέπει να πούμε μπράβο στο ΣΥΡΙΖΑ και να μην ανεβάζουμε την είδηση;;

Όσο για το κόμμα μου, Πουπι εσυ η ίδια έρχεσαι και εναντιώνεσαι όταν κάποιος γράφει κάτι ενάντια στο ΣΥΡΙΖΑ. Αρα μήπως να αρχίσεις από τον εαυτό σου πρώτα όταν μιλάς για κομματικοποίηση;;
Εγω δενε χω κομμα.Καν δεν θα ψηφισω συριζα .ΕΙΔΕΣ ΠΟΣΟ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΟ ΕΙΣΑΙ;Οποιος μη ΝΔ και να λεει τα σωστα ειναι συριζα.Δεν υποστηριζω συριζα.Υποστηριζω τα σωστα.ΜΗ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ.
ΕΣΥ ΤΙ ΘΑ ΨΗΦΙΣΕΙΣ;
ΝΔ δαγκωτο.
ΣΥΝΕΛΘΕ.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top