Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,752 μηνύματα.
Να φανταστώ ότι τώρα σε ενοχλούν και τα κράτη σωστά;; Όσο αφορά τα συμπεράσματα που βγάζεις μπορώ να πω ότι μου θυμίζουν παιδιά του δημοτικού που όταν δεν συμφωνούσαν με τον αναγνώστη τους απλά πετούσαν μια φράση που δεν έβγαζε καν νόημα. Είναι ωραίο να κατηγορείς τον αλλον για φανατισμό όταν εσυ ο ίδιος απλά μιλάς με φανατισμό για ένα ιδεατό σύστημα αναρχίας, θεωρείς ότι η οικονομία δεν είναι επιστήμη και εφαρμόζεις νομισματική / δημοσιοοικονομικη πολιτική χωρίς να έχεις σπουδάσει οικονομικά και χωρίς να έχεις ανοίξει ένα απλό οικονομικό βιβλίο 😉😉.
Κανένας φανατισμός, απλώς κάνω κριτική απέναντι σε συστήματα εξουσίας όπως του κράτους και του καπιταλισμού :flowers:

Δεν το λέω μόνο εγώ αλλά και πιο ειδικοί από εμένα όπως ένας πρώην επικεφαλής της παγκόσμιας τράπεζας (Paul Romer). Τα οικονομικά έχουν ένα σύστημα κανόνων όπως μια θετική επιστήμη όμως το σύστημα αυτό είναι ανθρώπινο δημιούργημα το οποίο επιβάλει πως πρέπει να λειτουργεί μια οικονομία. Τα οικονομικά είναι πιο πολύ σαν φιλοσοφία παρά σαν θετική επιστήμη. Τα μιτοχόνδρια λειτουργούν με συγκεκριμένο τρόπο ανεξάρτητα την παρατήρηση μας ή τι πιστεύουμε για αυτά.

Δεν ισχύει το ίδιο με τις κοινωνικές επιστήμες, όπως τα οικονομικά.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Κανένας φανατισμός, απλώς κάνω κριτική απέναντι σε συστήματα εξουσίας όπως του κράτους και του καπιταλισμού :flowers:

Δεν το λέω μόνο εγώ αλλά και πιο ειδικοί από εμένα όπως ένας πρώην επικεφαλής της παγκόσμιας τράπεζας (Paul Romer). Τα οικονομικά έχουν ένα σύστημα κανόνων όπως μια θετική επιστήμη όμως το σύστημα αυτό είναι ανθρώπινο δημιούργημα το οποίο επιβάλει πως πρέπει να λειτουργεί μια οικονομία. Τα οικονομικά είναι πιο πολύ σαν φιλοσοφία παρά σαν θετική επιστήμη. Τα μιτοχόνδρια λειτουργούν με συγκεκριμένο τρόπο ανεξάρτητα την παρατήρηση μας ή τι πιστεύουμε για αυτά.

Δεν ισχύει το ίδιο με τις θεωρητικές επιστήμες, όπως τα οικονομικά.
Μάλλον εννοείς με τις κοινωνικές επιστήμες, αφού κατά βάση κάθε επιστήμη είναι θεωρητική.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,752 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Άσκηση για τους φιλελεύθερους : Μπορείτε να σκεφτείτε μια κοινωνία χωρίς κράτη και καπιταλισμό ;
Αν όχι τότε, δεν διαφέρετε από έναν πιστό, απλώς η δική σας θρησκεία είναι τα παραπάνω κατασκευάσματα και όχι ό,τι βρίσκεται στον ουρανό αλλά και μέσα στις εκκλησίες.
:flowers:
Μπορώ να σκέφτω πάρα πολλά είδη κοινωνιών. Ανθρώπους να τις δομήσουν, αυτό δυσκολεύομαι είναι η αλήθεια.

Σε άλλα νέα, η κιλοβατώρα παίζει στα 0,80 και στη Γερμανία πέρασε το 1,00€. Εγώ περιμένω ακόμα όλους αυτούς του αγανακτισμένους που θα ρίξουν την Κυβέρνηση, να αρχίσουν να μαζεύονται στο Σύνταγμα... Αλλά μάλλον έχει πολύ ζέστη ακόμα και δεν γύρισαν από τα μπάνια του λαού. :laugh:
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,376 μηνύματα.
Κανένας φανατισμός, απλώς κάνω κριτική απέναντι σε συστήματα εξουσίας όπως του κράτους και του καπιταλισμού :flowers:

Δεν το λέω μόνο εγώ αλλά και πιο ειδικοί από εμένα όπως ένας πρώην επικεφαλής της παγκόσμιας τράπεζας (Paul Romer). Τα οικονομικά έχουν ένα σύστημα κανόνων όπως μια θετική επιστήμη όμως το σύστημα αυτό είναι ανθρώπινο δημιούργημα το οποίο επιβάλει πως πρέπει να λειτουργεί μια οικονομία. Τα οικονομικά είναι πιο πολύ σαν φιλοσοφία παρά σαν θετική επιστήμη. Τα μιτοχόνδρια λειτουργούν με συγκεκριμένο τρόπο ανεξάρτητα την παρατήρηση μας ή τι πιστεύουμε για αυτά.

Δεν ισχύει το ίδιο με τις θεωρητικές επιστήμες, όπως τα οικονομικά.

Ναι σωστά απλά δεν είναι επιστήμη μόνο οι θετικές επιστήμες. Υπάρχουν επιστήμες υγείας , θετικές επιστήμες, θεωρητικές επιστήμες και κοινωνικές επιστήμες που εντάσσονται μέσα σε αυτές τα οικονομικά. Αν δεν ήταν επιστήμη δεν θα χρειαζόταν μα διαβάσεις 40 βιβλία τα οποία περιέχουν μέσα από οικονομική ιστορία μέχρι μαθηματικά και οικονομετρία. Μπορεί οι οικονομολόγοι να μην έχουμε την αρμοδιότητα να φτιάχνουμε χημικές ουσίες, έχουμε την αρμοδιότητα όμως να λύσουμε τα διαρθρωτικά προβλήματα της κοινωνίας όπως είναι η ανεργία/ φτώχεια / πείνα , να βελτιώσουμε το βιωτικό επίπεδο των κατοίκων καθώς και να θωρακίσουμε τους πολίτες από απειλές (βλέπε οικονομική κρίση). Όπως χρειάζεσαι την χημεία και την ιατρική ώστε να προστατέψεις τον κόσμο από ασθενείς , πανδημίες ,ιούς κτλ έτσι χρειάζεσαι τα οικονομικά ώστε να μην πεθαίνει ο κόσμος από την πείνα.

Προφανώς υπάρχουν καλοί και κακοί οικονομολόγοι όπως υπάρχουν καλοί ιατροί που σέβονται τον ασθενή τους και κακοί γιατροί που παίρνουν φακελάκια και βαριούνται.😉😉
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,752 μηνύματα.
Μπορώ να σκέφτω πάρα πολλά είδη κοινωνιών. Ανθρώπους να τις δομήσουν, αυτό δυσκολεύομαι είναι η αλήθεια.

Σε άλλα νέα, η κιλοβατώρα παίζει στα 0,80 και στη Γερμανία πέρασε το 1,00€. Εγώ περιμένω ακόμα όλους αυτούς του αγανακτισμένους που θα ρίξουν την Κυβέρνηση, να αρχίσουν να μαζεύονται στο Σύνταγμα... Αλλά μάλλον έχει πολύ ζέστη ακόμα και δεν γύρισαν από τα μπάνια του λαού. :laugh:
Υπάρχει μια διαφορά, οι μισθοί και γενικά το Γερμανικό κράτος το οποίο παρέχει πολλά περισσότερα σε σχέση με το δικά μας. Ναι θα υπάρξουν και εκεί αντιδράσεις αλλά είναι διαφορετικό να ζει ένας Γερμανός σερβιτόρος που βγάζει δύο χιλιάρικα σε σχέση με τον Έλληνα που με το ζόρι βγάζει 800 και έχει το ρεύμα που μπορεί να είναι 500 ευρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ναι σωστά απλά δεν είναι επιστήμη μόνο οι θετικές επιστήμες. Υπάρχουν επιστήμες υγείας , θετικές επιστήμες, θεωρητικές επιστήμες και κοινωνικές επιστήμες που εντάσσονται μέσα σε αυτές τα οικονομικά. Αν δεν ήταν επιστήμη δεν θα χρειαζόταν μα διαβάσεις 40 βιβλία τα οποία περιέχουν μέσα από οικονομική ιστορία μέχρι μαθηματικά και οικονομετρία. Μπορεί οι οικονομολόγοι να μην έχουμε την αρμοδιότητα να φτιάχνουμε χημικές ουσίες, έχουμε την αρμοδιότητα όμως να λύσουμε τα διαρθρωτικά προβλήματα της κοινωνίας όπως είναι η ανεργία/ φτώχεια / πείνα , να βελτιώσουμε το βιωτικό επίπεδο των κατοίκων καθώς και να θωρακίσουμε τους πολίτες από απειλές (βλέπε οικονομική κρίση). Όπως χρειάζεσαι την χημεία και την ιατρική ώστε να προστατέψεις τον κόσμο από ασθενείς , πανδημίες ,ιούς κτλ έτσι χρειάζεσαι τα οικονομικά ώστε να μην πεθαίνει ο κόσμος από την πείνα.

Προφανώς υπάρχουν καλοί και κακοί οικονομολόγοι όπως υπάρχουν καλοί ιατροί που σέβονται τον ασθενή τους και κακοί γιατροί που παίρνουν φακελάκια και βαριούνται.😉😉
Ωστόσο ο θεμελιωτής της κοινωνιολογίας Α. Κοντ ακολούθησε το μοντέλο της φυσικής επιστήμης, ώστε να καθιερώσει μία αυστηρή επιστημονική προσέγγιση απέναντι στα κοινωνικά φαινόμενα.
 

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Υπάρχει μια διαφορά, οι μισθοί και γενικά το Γερμανικό κράτος το οποίο παρέχει πολλά περισσότερα σε σχέση με το δικά μας. Ναι θα υπάρξουν και εκεί αντιδράσεις αλλά είναι διαφορετικό να ανταπεξέλθει ένας Γερμανός σερβιτόρος που βγάζει δύο χιλιάρικα σε σχέση με τον Έλληνα που με το ζόρι βγάζει 800 και έχει το ρεύμα που μπορεί να είναι 500 ευρώ.
Εσύ πριν λίγο έλεγες να φανταστούμε έναν κόσμο χωρίς κράτη και κυβερνήσεις και τώρα μου συγκρινείς ότι το γερμανικό κράτος προσφέρει περισσότερα από το ελληνικό.
Τα 500 ευρώ το μήνα ρεύμα, ακόμα και χωρίς τις κρατικές επιδοτήσεις, μεταφράζονται σε 800 kWh κατανάλωση το μήνα.
Το βιωτικό επίπεδο στη Γερμανία είναι υψηλότερο και το κράτος προσφέρει καλύτερες κοινωνικές παροχές, γιατί η γερμανία είναι σοβαρή καπιταλιστική χώρα.

Εγώ λαϊκή αγανάκτηση μόνο από το πληκτρολόγιο βλέπω, οι παλιοί καλοί αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα βγήκαν στη σύνταξη;
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,752 μηνύματα.
Εσύ πριν λίγο έλεγες να φανταστούμε έναν κόσμο χωρίς κράτη και κυβερνήσεις και τώρα μου συγκρινείς ότι το γερμανικό κράτος προσφέρει περισσότερα από το ελληνικό.
Γιατί, υπάρχει κάποιος κανόνας που λέει ότι όποιος κάνει κριτική στα κράτη δεν μπορεί να αναγνωρίσει ότι κάποια από αυτά παρέχουν περισσότερα σε σχέση με άλλα; :hmm:

Εσύ πριν λίγο έλεγες να φανταστούμε έναν κόσμο χωρίς κράτη και κυβερνήσεις και τώρα μου συγκρινείς ότι το γερμανικό κράτος προσφέρει περισσότερα από το ελληνικό.
Τα 500 ευρώ το μήνα ρεύμα, ακόμα και χωρίς τις κρατικές επιδοτήσεις, μεταφράζονται σε 800 kWh κατανάλωση το μήνα.
Το βιωτικό επίπεδο στη Γερμανία είναι υψηλότερο και το κράτος προσφέρει καλύτερες κοινωνικές παροχές, γιατί η γερμανία είναι σοβαρή καπιταλιστική χώρα.
Ναι απλώς συγκρίνουμε πορτοκάλια με μήλα. Η δική μας χώρα έχει περάσει μνημόνια, περικοπές και πολλά άλλα ωραία πράγματα. Αν θεωρείς ότι οι Έλληνες μπορούν να ανταπεξέλθουν απέναντι σε αυτές τις τιμές του ρεύματος όπως οι Γερμανοί, ίσως θα έλεγα ότι ανήκεις σε μια τάξη η οποία σου επιτρέπει να μην ασχολείσαι με προβλήματα όπως η πληρωμή του ρεύματος. Η πραγματικότητα όμως είναι άλλη.

Και στην Γερμανία εννοείται πως θα υπάρξει πρόβλημα, όσοι είναι χαμηλόμισθοι (για επίπεδα Γερμανίας) και άνεργοι θα έχουν θέμα.

Εγώ λαϊκή αγανάκτηση μόνο από το πληκτρολόγιο βλέπω, οι παλιοί καλοί αγανακτισμένοι στο Σύνταγμα βγήκαν στη σύνταξη;
Είμαι σίγουρος πως αν υπήρχαν αντιδράσεις θα έλεγες ότι δεν είμαστε σοβαρή χώρα και πως συνεχώς το μυαλό μας το έχουμε στις πορείες και στις διαδηλώσεις. Όχι; :crazy:
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,967 μηνύματα.
Ακόμα υπάρχουν άνθρωποι που πιστεύουν τις δημοσκοπήσεις ; :hehe:
Δεν πιστεύουν σίγουρα αυτοί που θεωρούν πως η οικονομία δεν είναι επιστήμη. ;)
Ξέρω και πολλούς ψεκασμενους που τις αμφισβητούν.
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 267 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,967 μηνύματα.
Δεν είπε αυτό, εξήγησε ότι στις θετικές επιστήμες η αλήθεια είναι μια
Προφανώς χρειάζονται και τα μαθηματικά στις δημοσκοπήσεις. Αλλά υπάρχουν και αποκλίσεις.
...
Πείτε μας τώρα τα δικά σας προγνωστικά...

...
(Βλέπω πως τον παρακολουθείς και αντιδρας πιο γρήγορα κι' από αυτόν... :P )
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Προφανώς χρειάζονται και τα μαθηματικά στις δημοσκοπήσεις. Αλλά υπάρχουν και αποκλίσεις.
...
Πείτε μας τώρα τα δικά σας προγνωστικά...
Δεν διαφωνώ, απλά μη διαστρεβλωνουμε τα μηνύματα των αλλονων και να το παίζουμε έξυπνοι
Λολ ποια δικά μου προγνωστικά. Δεν αναφέρθηκα πουθενά σε αυτά.
Βλέπε ότι θες, οπως κανουν κάποιοι εδώ μέσα με το σκάνδαλο της ΕΥΠ
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,967 μηνύματα.
Πάντως δεν έχω μέχρι τώρα ψεκασμένο που να μην αμφισβητεί συνολικά τις δημοσκοπήσεις.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,376 μηνύματα.
Ωραία, συμφωνούμε πως κανένα σοβαρό υπουργείο δεν πρέπει να δοθεί στον Σύριζα.

Πρέπει να δωθεί στο ΣΥΡΙΖΑ ένα υπουργείο , το υπουργείο γεμιστών με υπουργό την Φωτιου, να δούμε επιτέλους αν αξίζουν τα γεμιστά της η όχι.✌️✌️
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,376 μηνύματα.
Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο Κουλής θα κερδίσει τις εκλογές αλλά τι να το κάνει χωρίς αυτοδυναμία. Με παλιοσπύρου, Μάστορα και με Πιερρακάκης στα ψηφοδέλτια θα πάρει αυτό το boost που χρειάζεται.

Αντίθετα το Τσίπρα το κατέστρεψε το κόμμα, διώχνοντας τον Τσακαλώτο από την ηγεσία του κόμματος, προωθώντας τους δικούς του.

Καλά δεν είναι σοβαρά μέλη η παλιόσπυρου και ο Μάστορας 😆😆.
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,376 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,227 μηνύματα.
Στην Αγγλία το 61% θέλει να κρατικοποιηθούν οι εταιρείες ενέργειας που είχαν ιδιωτικοποιηθεί επί Θάτσερ και το 45% πιστεύει ότι με κρατικοποίηση θα μειωθούν οι λογαριασμοί.

Ενδιαφέρον ότι και από ψηφοφόρους των συντηρητικών το 47% υποστηρίζει την κρατικοποίηση ενώ μόνο το 28% διαφωνεί.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top