Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
11η οικονομική δύναμη και μετά βίας η Ρωσία με τόσο ορυκτό πλούτο...

Εδώ ακόμα και σήμερα η Ανατολική Γερμανία σε ανάπτυξη είναι 20 χρόνια πίσω σε σχέση με την δυτική και ψηφίζει AFD. Το σύστημα του Σοσιαλισμού ήταν τόσο καλό που 31 χρόνια μετά την ένωση της Γερμανίας η Ανατολική παλεύει να φτάσει σε ανάπτυξη την δυτική Γερμανία.😉😉
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
δεν ξέρω που το είδατε αυτό με την απαγόρευση τουριστών από τις χώρες του Ανατολικού Μπλοκ αλλά εν πάσει περιπτώσει δεν πρόκειται να ευρεθεί άκρη εδώ μέσα. Απλά συνεχίστε αυτό που κάνετε, μην ενοχλείστε. Την ιστορία έτσι κι αλλιώς την έχετε κάνει κουρελόχαρτο.

Το δημοψήφισμα του 1991 μαρτυράει πολλά. Ασχέτως αν σύμφωνα με εσάς τα δημοψηφίσματα είναι δημοκρατικά μόνον όταν είναι υπέρ της Δύσεως.

Όσο για τον Γκορμπατσώφ εν τέλει μέχρι και η Δύσις για να διαφημίζει πίτσες τον είχε. Είπαμε, ο σοφός λαός λέει τη προδοσία πολλοί ηγάπησαν τον προδότη όμως ουδείς. Τους έκανε τη δουλειά, διέλυσε την ΕΣΣΔ μετά τέλος. Τον παράτησαν στην άκρη.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Κούβα είναι αξιοθαύμαστο κράτος την στιγμή που έχει μέσο εισόδημα 9.500$ το χρόνο δηλαδή 800$ το μήνα. Εισόδημα που είναι κατά 42.7% χαμηλότερο σε σχέση με το μέσο εισόδημα πείνας της Ελλάδας (16.700$). 😑😑


View attachment 107721

Για να μελετηθεί η αγοραστική δύναμη κάποιου σε μία συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή, δεν πρέπει να ληφθούν υπόψην και οι τιμές των αγαθών, δηλαδή το κόστος ζωής; Και η ποιότητα των προσφερόμενων αγαθών;

Δεν ξέρω τι γίνεται στην Κούβα, απλά τα επισημαίνω αυτά...
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Για να μελετηθεί η αγοραστική δύναμη κάποιου σε μία συγκεκριμένη γεωγραφική περιοχή, δεν πρέπει να ληφθούν υπόψην και οι τιμές των αγαθών, δηλαδή το κόστος ζωής; Και η ποιότητα των προσφερόμενων αγαθών;

Δεν ξέρω τι γίνεται στην Κούβα, απλά τα επισημαίνω αυτά...
Ναι προφανώς. Στην περίπτωση της Ελλάδας και της κουβάς το κόστος ζωής σύμφωνα με στοιχεία δεν διαφέρει, ίσα ίσα η κουβά στα ενοίκια είναι και πιο ακριβή. Δεδομένου αυτου το Purchasing power της κουβάς ειναι σχεδόν το 1/10 σε σχέση με αυτό της Ελλάδας.
Screenshot_20220902-000232_Chrome.jpg


Screenshot_20220902-000452_Chrome.jpg
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι προφανώς. Στην περίπτωση της Ελλάδας και της κουβάς το κόστος ζωής σύμφωνα με στοιχεία δεν διαφέρει, ίσα ίσα η κουβά στα ενοίκια είναι και πιο ακριβή. Δεδομένου αυτου το Purchasing power της κουβάς ειναι σχεδόν το 1/10 σε σχέση με αυτό της Ελλάδας.
View attachment 107724

View attachment 107725
Ας κάνουμε την απλούστευση ότι οι υπηρεσίες έχουν τις ίδιες τιμές (πιο ακριβά στην Κούβα στην πραγματικότητα) και ότι ο μέσος μισθός της Κούβας είναι ο μισός από της Ελλάδας (περισσότερο από μισός στην πραγματικότητα).

Από εκεί δεν προκύπτει ότι οι Έλληνες θα είχαν την διπλάσια αγοραστική δύναμη και οι Κουβανοί το 1/2 αυτής των Ελλήνων; Ένα δέκατο θα είχαν αν οι μισθοί στην Ελλάδα ήταν δεκαπλάσιοι και όχι διπλάσιοι. Στην περίπτωση που μου αναφέρεις που είναι κοντά στην απλούστευση που έγραψα δεν μπορεί να ισχύει το 1/10.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ας κάνουμε την απλούστευση ότι οι υπηρεσίες έχουν τις ίδιες τιμές (πιο ακριβά στην Κούβα στην πραγματικότητα) και ότι ο μέσος μισθός της Κούβας είναι ο μισός από της Ελλάδας (περισσότερο από μισός στην πραγματικότητα).

Από εκεί δεν προκύπτει ότι οι Έλληνες θα είχαν την διπλάσια αγοραστική δύναμη και οι Κουβανοί το 1/2 αυτής των Ελλήνων; Ένα δέκατο θα είχαν αν οι μισθοί στην Ελλάδα ήταν δεκαπλάσιοι και όχι διπλάσιοι. Στην περίπτωση που μου αναφέρεις που είναι κοντά στην απλούστευση που έγραψα δεν μπορεί να ισχύει το 1/10.

Οι μισθοί στην Κούβα δεν είναι το διάγραμμα που έβαλα πάνω, εκείνο ήταν το κατά κεφαλην ΑΕΠ. Στην Ελλάδα το μέσο ετήσιο εισόδημα είναι 16.700$ ενώ στην Κούβα 4.800$ το χρόνο. Πάντα το κατά κεφαλην ΑΕΠ είναι αρκετά πιο πάνω από το μέσο εισόδημα καθώς για να βρεις το κατά κεφαλην ΑΕΠ απλά διαιρείς το συνολικό ΑΕΠ με τον πληθυσμό της χώρας, μέσα στο ΑΕΠ όμως έχεις τα κέρδη των επιχειρήσεων , τις κρατικές δαπάνες , επενδύσεις κτλ που υπερεκτιμούν το κατά κεφαλην ΑΕΠ. Στην Ελλάδα το κατά κεφαλην ΑΕΠ είναι 20.700$ το χρόνο όμως το μέσο εισόδημα 16.700$. Αυτό γίνεται σε όλες τις χώρες και στις ΗΠΑ το μέσο ΑΕΠ είναι 67.000$ όμως το μέσο ετήσιο εισόδημα ενός Αμερικάνου είναι τα 59.000$.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι μισθοί στην Κούβα δεν είναι το διάγραμμα που έβαλα πάνω, εκείνο ήταν το κατά κεφαλην ΑΕΠ. Στην Ελλάδα το μέσο ετήσιο εισόδημα είναι 16.700$ ενώ στην Κούβα 4.800$ το χρόνο. Πάντα το κατά κεφαλην ΑΕΠ είναι αρκετά πιο πάνω από το μέσο εισόδημα καθώς για να βρεις το κατά κεφαλην ΑΕΠ απλά διαιρείς το συνολικό ΑΕΠ με τον πληθυσμό της χώρας, μέσα στο ΑΕΠ όμως έχεις τα κέρδη των επιχειρήσεων , τις κρατικές δαπάνες , επενδύσεις κτλ που υπερεκτιμούν το κατά κεφαλην ΑΕΠ. Στην Ελλάδα το κατά κεφαλην ΑΕΠ είναι 20.700$ το χρόνο όμως το μέσο εισόδημα 16.700$.

Πάντως αναφέρθηκες σε μέσο εισόδημα. Αν θεωρήσουμε τετραπλάσιο το εισόδημα των Ελλήνων πάλι δεν βγαίνουν τα μαθηματικά, 1/4 η αγοραστική δύναμη των Κουβανών σε σχέση με των Ελλήνων προκύπτει.

Το αναφέρει άλλωστε και η πηγή που παρέθεσες έμμεσα στο price to income ratio.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Πάντως αναφέρθηκες σε μέσο εισόδημα. Αν θεωρήσουμε τετραπλάσιο το εισόδημα των Ελλήνων πάλι δεν βγαίνουν τα μαθηματικά, 1/4 η αγοραστική δύναμη των Κουβανών σε σχέση με των Ελλήνων προκύπτει.

Το αναφέρει άλλωστε και η πηγή που παρέθεσες έμμεσα στο price to income ratio.
Το 1/10 το ανέφερα καθαρά για να δώσω τι διαφορά των μεγεθών. Δεδομένου ότι ένας Έλληνας αμοίβεται 3,5 φορές περισσότερο κατά μέσο όρο σε σχέση με έναν Κουβανο πολίτη και δεδομένου ότι τα ενοίκια είναι κατά 20% πιο ακριβά στον τέλος έχουμε μια αναλογία 1/5 - 1/6 υπέρ της Ελλάδας, δεν θα συγκρίνω το εισόδημα των Κουβανων με άλλες δυτικές χώρες όπως οι ΗΠΑ και Καναδά καθώς εκεί το gap πάει στο 1/12 και 1/10 αντίστοιχα. Σε καμία λοιπόν περίπτωση η Κούβα δεν είναι υπόδειγμα οικονομίας.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Για να είμαστε στην ίδια σελίδα:
Εξισώνεις τα κουπόνια διανομής φαγητού, με ένα επίδομα που στη θεωρία εξισορροπεί την αύξηση τιμών, το οποίο κυκλοφορεί εδώ και μία εβδομάδα ως ράδιο αρβύλα σε ειδησεογραφικά τύπου xristika.gr.
Δηλαδή, δεν μιλάμε καν για κριτική στις πράξεις τις Κυβέρνησεις. Μιλάμε για κριτική σε μια φανταστική πολιτική, για την οποία έγραψε κάποιος δημοσιογράφος.

Πέρα από το γεγονός ότι τα κουπόνια φαγητού είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από το food pass.

Εάν φτάσουμε σε σημείο να μοιράζει η κυβέρνηση φαγητό με δελτίο, δεν θα είμαστε εδώ να γράφουμε στο steki. Θα έχουμε πάρει σβάρνα, και εγώ και εσύ, τους κάδους της γειτονιάς, να βρούμε να φάμε κάτι από τα σκουπίδια, για να μην πεθάνουμε της πείνας.

ΥΓ. Αύριο ανακοινώνονται τα νέα πακέτα φυσικού αερίου της ΔΕΗ. Όποιος ζεσταίνεται με αέριο, ελπίζω να υπέγραψε με 0,125€/kWh. Άκουσα ότι η νέα τιμή θα είναι ηλεκτροσόκ!
Δεν με νοιάζουν τα κουπόνια φαγητού, ούτως ή άλλως έτρωγα με τέτοια στη φοιτητική λέσχη (τι, η κάρτα σίτισης δεν πιάνεται; :P).

Το θέμα είναι ότι οι ιδεολογικές παρωπιδες μερικων, τους κάνουν να μην διακρίνουν τις ομοιότητες (αλλά και τις διαφορές) ενός συστήματος σε παρακμή. Η ΕΣΣΔ υπέφερε από τον στασιμοπληθωρισμό, που έχει αρχίσει να αναδύεται πλέον (το 2022!!) και στις δικές μας καπιταλιστικές "ανεπτυγμένες" κοινωνίες/οικονομίες, διότι το προσωπικό συμφέρον της ελίτ έχει μπει πάνω από το συμφέρον της κοινωνίας και της πραγματικής οικονομίας. Οι πετρελαϊκές εταιρείες και οι εταιρείες ενέργειας έχουν οικονομησει τ' άντερά τους, ενώ οι πολίτες περιμένουν τα "κόκαλα" με τη μορφή ηλίθιων επιδομάτων. Τα οποία "κόκαλα " τελικά οι εταιρείες τα ενσωματώνουν στην τιμή, χωρίς να επωφελείται εν τέλει ο πολίτης (βλ. επίδομα ηλεκτρικών συσκευών, που οι τιμές λιανικής των προϊόντων διπλασιάστηκαν ως δια μαγείας, το ίδιο και με το fuel pass).

Για τι εξισορρόπηση μιλάμε;
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το 1/10 το ανέφερα καθαρά για να δώσω τι διαφορά των μεγεθών. Δεδομένου ότι ένας Έλληνας αμοίβεται 3,5 φορές περισσότερο κατά μέσο όρο σε σχέση με έναν Κουβανο πολίτη και δεδομένου ότι τα ενοίκια είναι κατά 20% πιο ακριβά στον τέλος έχουμε μια αναλογία 1/5 - 1/6 υπέρ της Ελλάδας, δεν θα συγκρίνω το εισόδημα των Κουβανων με άλλες δυτικές χώρες όπως οι ΗΠΑ και Καναδά καθώς εκεί το gap πάει στο 1/12 και 1/10 αντίστοιχα. Σε καμία λοιπόν περίπτωση η Κούβα δεν είναι υπόδειγμα οικονομίας.

Πάντως ένας αριθμός ανάμεσα στο 1/5 και 1/6 είναι πολύ πιο κοντά στο 1/4 που έγραψα, το οποίο φαίνεται να επιβεβαιώνεται από το price to income ratio της πηγής που παρέθεσες.

Θα μπορούσες να πεις 1/5 που είναι στρογγυλό και πραγματικά κοντά στην πραγματικότητα.

Καλό είναι να είμαστε σχετικά ακριβείς στα νούμερα που παραθέτουμε, ώστε να μην φαίνεται σε κάποιους ότι επιδιώκουμε την δημιουργία εντυπώσεων και τον προπαγανδισμό...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Πάντως ένας αριθμός ανάμεσα στο 1/5 και 1/6 είναι πολύ πιο κοντά στο 1/4 που είπα, το οποίοι φαίνεται να επιβεβαιώνεται από το price to income ratio της πηγής που παρέθεσες.

Θα μπορούσες να πεις 1/5 που είναι στρογγυλό και κοντά στην πραγματικότητα.

Καλό είναι να είμαστε ακριβείς στα νούμερα που παραθέτουμε, ώστε να μην φαίνεται σε κάποιους ότι επιδιώκουμε τον εντυπωσιασμό και να προπαγανδίσουμε...

Είμαι από τους λίγους που είμαι ακριβής στο θέμα αριθμών και αυτό επιβεβαιώνεται επειδή πάντα σε ότι γράφω βαζω πηγές, διαγράμματα, εργασίες που έχω κάνει εγώ πάνω σε κάποιο θέμα κτλ. Αν ήθελα να κάνω προπαγάνδα απλά θα έλεγα ιστορίες από το κεφάλι μου χωρίς να βαζω καμία πηγή / διάγραμμα.😉😉

Επίσης , ότι θεώρησες το δικό μου 1/10 προπαγάνδα και όχι ότι αναφέρθηκε πάνω ότι η οικονομία της κουβάς είναι υπόδειγμα οικονομίας όταν οι μισθοί είναι μισθοί πείνας, το βιοτικό επίπεδο είναι αρκετά χαμηλό ενώ σε διάφορους ποιοτικούς δείκτες όπως ο HDI σκοράρει χαμηλά είναι αρκετά αστείο. Δεν πειράζει υγεία.😉😉
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είμαι από τους λίγους που είμαι ακριβής στο θέμα αριθμών και αυτό επιβεβαιώνεται επειδή πάντα σε ότι γράφω βαζω πηγές, διαγράμματα, εργασίες που έχω κάνει εγώ πάνω σε κάποιο θέμα κτλ. Αν ήθελα να κάνω προπαγάνδα απλά θα έλεγα ιστορίες από το κεφάλι μου χωρίς να βαζω καμία πηγή / διάγραμμα.😉😉

Επίσης , ότι θεώρησες το δικό μου 1/10 προπαγάνδα και όχι ότι αναφέρθηκε πάνω ότι η οικονομία της κουβάς είναι υπόδειγμα οικονομίας όταν οι μισθοί είναι μισθοί πείνας, το βιοτικό επίπεδο είναι αρκετά χαμηλό ενώ σε διάφορους ποιοτικούς δείκτες όπως ο HDI σκοράρει χαμηλά είναι αρκετά αστείο. Δεν πειράζει υγεία.😉😉

Ο Γιάννης έγραψε ότι είναι μία αξιοθαύμαστη χώρα. Δεν μας διευκρίνησε ότι είναι αξιοθαύμαστη ως προς την οικονομία της. Ακόμα και να το έκανε, άποψή του και δεν μου πέφτει λόγος, αν θέλω θα σχολιάσω τα λεγόμενά του. Ήταν πολύ γενική η δήλωσή του και μπορεί να ληφθεί από πολλές πλευρές, για τον Γιάννη η σοσιαλιστική οικονομία μπορεί να αποτελεί υπόδειγμα οικονομίας, επειδή την θεωρεί δικαιότερη.

Αντίθετα εσύ αναφέρθηκες σε μία στενά οριοθετημένη οικονομική έννοια και με βάση τα επίσημα στοιχεία έδωσες μία απάντηση που δεν ταυτίζονταν ούτε κατά διάνοια με αυτά. Στην περίπτωση αυτή δεν μπορεί να γίνει λόγος για διαφορετικές οπτικές...
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Ο Γιάννης έγραψε ότι είναι μία αξιοθαύμαστη χώρα. Δεν μας διευκρίνηση ότι είναι αξιοθαύμαστη ως προς την οικονομία της. Ακόμα και να το έκανε, άποψή του και δεν μου πέφτει λόγος, αν θέλω θα σχολιάσω τα λεγόμενά του. Ήταν πολύ γενική η δήλωσή του και μπορεί να ληφθεί από πολλές πλευρές, για τον Γιάννη η σοσιαλιστική οικονομία μπορεί να αποτελεί υπόδειγμα οικονομίας, επειδή την θεωρεί δικαιότερη.

Αντίθετα εσύ αναφέρθηκες σε μία στενά οριοθετημένη οικονομική έννοια και με βάση τα επίσημα στοιχεία έδωσες μία απάντηση που δεν ταυτίζονταν ούτε κατά διάνοια με αυτά. Στην περίπτωση αυτή δεν μπορεί να γίνει λόγος για διαφορετικές οπτικές...

Ναι μάνα μου ότι πεις. Εγώ πάντως σε αντίθεση με το 99% εδώ μέσα μιλάω πάντα με στοιχεία , διαγράμματα επισήμων οργανισμών και προφανώς με άρθρα. Ποτέ στη ζωή μου δεν έχω παραπλάνηση κανέναν καθώς δεν είναι αυτός ο στόχος μου, αν τώρα ενοχλήθηκες τόσο πολύ με το 1/10 που είπα δεν πειράζει δεν μπορώ να κάνω κάτι . Εγώ παρέθεσα τα διαγράμματα με τους μέσους μισθούς σε Ελλάδα και κουβα καθώς και το κόστος ζωής που δεν διαφέρει από χώρα σε χώρα . Τώρα οποίος ξέρει να διαβάζει διαγράμματα βγάζει τα συμπεράσματα του.😉😉

Άντε και καλό βράδυ😉😉
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι μάνα μου ότι πεις. Εγώ πάντως σε αντίθεση με το 99% εδώ μέσα μιλάω πάντα με στοιχεία , διαγράμματα επισήμων οργανισμών και προφανώς με άρθρα. Ποτέ στη ζωή μου δεν έχω παραπλάνηση κανέναν καθώς δεν είναι αυτός ο στόχος μου, αν τώρα ενοχλήθηκες τόσο πολύ με το 1/10 που είπα δεν πειράζει δεν μπορώ να κάνω κάτι . Εγώ παρέθεσα τα διαγράμματα με τους μέσους μισθούς σε Ελλάδα και κουβα καθώς και το κόστος ζωής που δεν διαφέρει από χώρα σε χώρα . Τώρα οποίος ξέρει να διαβάζει διαγράμματα βγάζει τα συμπεράσματα του.😉😉

Άντε και καλό βράδυ😉😉

Εσύ έδωσες λανθασμένη ερμηνεία του γραφήματος εξ'αρχής. Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα το διάγραμμα σχεδόν καθόλου και επαναπαύτηκα στα όσα είπες, κακώς. Από εκεί και πέρα, εξέλαβα σε κάθε περίπτωση τα λεγόμενά σου ως αλήθειες και στην βάση αυτών απέδειξα ότι έγραψες πράγματα που δεν ισχύουν.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Για τα παιδιά που τους ενδιαφέρει!! Εδώ είναι ένα διάγραμμα με τις 10 μεγαλύτερες οικονομίες του πλανήτη για το 2021!! Τα στοιχεία για να φτιάξω το γράφημα τα πήρα από την παγκόσμια τράπεζα (world bank).

50D7600A-94B5-496C-A122-42FB0551CA55.png

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εσύ έδωσες λανθασμένη ερμηνεία του γραφήματος εξ'αρχής. Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα το διάγραμμα σχεδόν καθόλου και επαναπαύτηκα στα όσα είπες, κακώς. Από εκεί και πέρα, εξέλαβα σε κάθε περίπτωση τα λεγόμενά σου ως αλήθειες και στην βάση αυτών απέδειξα ότι έγραψες πράγματα που δεν ισχύουν.

Εντάξει εντάξει. Καλό βράδυ .🥱🥱
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος να μας πει με πόσα χρόνια δουλειάς στην Κούβα αγοράζεις ψυγείο, αυτοκίνητο και πλυντήριο;
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Για τα παιδιά που τους ενδιαφέρει!! Εδώ είναι ένα διάγραμμα με τις 10 μεγαλύτερες οικονομίες του πλανήτη για το 2021!! Τα στοιχεία για να φτιάξω το γράφημα τα πήρα από την παγκόσμια τράπεζα (world bank).

View attachment 107763
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:



Εντάξει εντάξει. Καλό βράδυ .🥱🥱
Τρομερή έκπληξη στη 1η θέση 😂😂
Ερώτηση:Πως γίνεται η Ινδία να είναι υψηλότερα από Γαλλία,Ιταλία και Καναδά??
Μου φαίνεται πολύ περίεργο γιατί εκεί οι πολλοί άνθρωποι ζουν κάτω από το όριο της φτώχειας!
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top