Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Από τις λίγες φορές που διαφωνώ με τον Βίκτωρ Ορμπάν. Προφανώς έγινε ως αντικομμουνιστική κίνηση αλλά και πάλι διαφωνώ καθέτως.

Στην χώρα του την Ρωσία και τους Ρώσους μπορεί να έκανε καλό αλλά στην ανθρωπότητα γενικά έκανε κακό.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Στην χώρα του την Ρωσία και τους Ρώσους μπορεί να έκανε καλό αλλά στην ανθρωπότητα γενικά έκανε κακό.
Ποιος; Ο Γκορμπατσώφ; Το ανάποδο θα έλεγα. Στην ανθρωπότητα ( συγκεκριμμένα στις δυτικές ελίτ για τις οποίες δούλευε ) έκανε καλό και στη Ρωσσία κακό. Διέλυσε μία χώρα που το 76% του πληθυσμού εψήφισε υπέρ της διατηρήσεως της.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Ποιος; Ο Γκορμπατσώφ; Το ανάποδο θα έλεγα. Στην ανθρωπότητα ( συγκεκριμμένα στις δυτικές ελίτ για τις οποίες δούλευε ) έκανε καλό και στη Ρωσσία κακό. Διέλυσε μία χώρα που το 76% του πληθυσμού εψήφισε υπέρ της διατηρήσεως της.

Αυτό εννοούσα και εγώ, ήταν θείο δώρο στις δυτικές ελίτ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
O Γκορμπατσόφ παραχώρησε ίσως ελευθερίες στους Ρώσους για να αποφύγει πιθανές εξεγέρσεις των Ρώσων που θέλαν την ελευθερία τους. Αν δεν παραχωρούσε εξουσιες, πιθανότατα θα υπήρχαν αιματηρές εξεγέρσεις.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Αυτό εννοούσα και εγώ, ήταν θείο δώρο στις δυτικές ελίτ.
οι δυτικές ελίτ είναι ο εχθρός μας. Όπως και κάθε πλουτοκρατική ελίτ.

Ο Γκορμπατσώφ ήταν ένα πιόνι τους. Τους έκανε τη βρώμικη δουλειά και μετά τον είχαν για να διαφημίζει πίτσες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Όλοι οι νοήμονες άνθρωποι αγαπούν τον δυτικό κόσμο γιατί τους παρέχει περισσότερες ελευθερίες. Δεν είναι καθόλου τυχαίο που η διακήρυξη των δικαιωμάτων του ανθρώπου έγινε σε Δυτική χώρα.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
οι δυτικές ελίτ είναι ο εχθρός μας. Όπως και κάθε πλουτοκρατική ελίτ.

Ο Γκορμπατσώφ ήταν ένα πιόνι τους. Τους έκανε τη βρώμικη δουλειά και μετά τον είχαν για να διαφημίζει πίτσες.

Ο Ανδρουλάκης έκανε μια περίεργη δήλωση ότι από δω και πέρα θα ζούμε χωρίς τον μεγάλο μας προστάτη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Όσο δεν θίγεται το σύστημα σίγουρα. Αλλιώς γίνεσαι Julian Assange, σου φορτώνουν κάτι ανύπαρκτα εγκλήματα και σε ξαποστέλνουν. Ή κάποιοι δημοσιογράφοι εξ αφανίζονται, σε σκοτώνει ο υπόκοσμος κλπ. Ελευθερία έχεις στη Δύση όσο δεν θίγεις σοβαρά το σύστημα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Μάθε τα γερμανικά σου εσύ. Θα σου χρειαστούν να πας στην δύση μαζί με τα αγγλικά σου.
...
Η ανατολή έχει πιο άμεσες δημοκρατικές λύσεις...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Μάθε τα γερμανικά σου εσύ. Θα σου χρειαστούν να πας στην δύση μαζί με τα αγγλικά σου.

Μια και λατρεύεις τους Γερμανούς να θυμηθείς ότι οι Γότθοι και οι Έρουλοι πρόγονοι των Γερμανών με τις επιδρομές τους εξαφάνισαν την αρχαία Ελλάδα, για αυτό βλέπεις σήμερα όλα τα αρχαία μνημεία κατεστραμμένα. Οι Τούρκοι προς τιμή τους δεν πείραξαν τίποτα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Εγώ προτιμώ τους Γαλλοκαναδους.
Αλλά κάποιοι άλλοι όχι...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Μάθε τα γερμανικά σου εσύ. Θα σου χρειαστούν να πας στην δύση μαζί με τα αγγλικά σου.
...
Τα μαθαίνω γιατί θέλω να τα μάθω. Μετά έχουν θέση τα Τούρκικα ( μιας που ό,τι ήξερα παλαιόθεν τώρα το ξέχασα παντελώς χδ ) και τα Ρώσσικα.

Αξιώσεις να μεταναστεύσω δεν έχω πάντως. Προτιμώ τη χώρα μου από όλους.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Τα ρωσικά είναι καλά αν θες να ζεις σε μια χώρα που δε θα ξέρεις τι θα σου ξημερώσει αύριο.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Τώρα για τους θανάτους της Ρωσσίας ε και εκεί τα ίδια είναι. Ποιος είπε το αντίθετο; Ένα δημοκρατικά εκλεγμένο απολυταρχικό καθεστώς είναι όπως και της Δύσεως απλά εκεί είναι πιο άμεσα αντιληπτό.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Προτιμώ χίλιες φορές την Δύση. Η Ρωσία έχει σπάσει όλα τα ρεκόρ στις αυτοκτονίες, δηλητηριάσεις, φυλακίσεις, μυστηριώδεις θανατους και έχει και παρα πολυ χαμηλό προσδόκιμο ζωής. Ευτυχώς δεν είμαι και γκέι γιατί θα είχα τον βίο αβιωτο...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Ναι τα μεγάλα κεφάλια δηλητηριάζουν. Δημοσιογράφους, ολιγάρχες ( λιγότερου ισχυρούς ), ακτιβιστές κλπ. Εσένα ως juste τι να σε δηλητηριάσουν;
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Ο πρώτος που θα δηλητηρίαζαν θα ήμουν εγώ. Αν ήμουν και γκέι, ίσως να μη ζούσα τώρα. Ούτε ο Μεμετσί θα με υποστήριζε που ενδιαφέρεται για τον γαλλικό πολιτισμό. Είμαι γαλλοτραφης, δεν το κρύβω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Και γιατί αυτό; Πως ακριβώς θα απειλούσες την εξουσία τους; Με το να πλακώνεσαι υπέρ της δημοκρατίας με άλλους 5-6 σε ένα αντίστοιχο ρωσσικό esteki;;;;
Ελέγχουν τα πάντα στην Ρωσία. Δε θα προλάβαινα ούτε μήνυμα να γράψω εναντίον του καθεστώτος.
 

Memetchi

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Memetchi αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,496 μηνύματα.
Ο πρώτος που θα δηλητηρίαζαν θα ήμουν εγώ. Αν ήμουν και γκέι, ίσως να μη ζούσα τώρα. Ούτε ο Μεμετσί θα με υποστήριζε που ενδιαφέρεται για τον γαλλικό πολιτισμό. Είμαι γαλλοτραφης, δεν το κρύβω.
Εγώ πάλι που κολλάω;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top