Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,214 μηνύματα.
Περαν αυτου που γραφεις στην δευτερη παραγραφο, ποιο ειναι το επιχειρημα σου? Οτι οι ανθρωποι ειναι τοσο καθυστερημενοι που δεν θα μπορεσουν να φτιαξουν καποιο οργανισμο για αυτον τον σκοπο? Οτι δεν θα "υπαρχουν" τα λεφτα που πηγαιναν πριν στο κρατος? Οτι ο Μητσοτακης ή οποιος αλλος καραγκιοζης εκλεγει αυριο ειναι πιο αποδοτικος ή ηθικος ή δικαιος στην διαχειριση? Οτι δεν θα πηγαινουν τα λεφτα εκει και οπως θελεις?
Ότι μερικά πράγματα είναι πολύ σημαντικά για να τα αφήσεις στην εθελοντική πρωτοβουλία και οτι σε περιόδους κρίσεων στις οποίες οι πιο αδύναμοι χρειάζονται την περισσότερη βοήθεια το περίσσευμα όσων μπορούν να βοηθήσουν είναι μικρότερο.

Το χαμόγελο του παιδιού είναι ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα οργανισμού με μεγάλο έργο που βασίζεται στις δωρεές για να λειτουργήσει.
Και όμως δεν φτάνει, βοηθάει αλλά δεν αντικαθιστά τις κρατικές δομές.
Δηλαδή αν δεν είχες τις κρατικές δομές πρόνοιας αυτοί σε ανάγκη(τα παιδιά στην συγκεκριμένη περίπτωση) πως θα καλύπτονταν;
Γιατι εσυ τωρα μου μιλας για φτωχους, αλλα ξερουμε και οι δυο οτι στην πραγματικοτητα θα εισαι τρομερα "λαρτζ" ανθρωπιστης, και τα παντα θα αποτελουν βασικη ανθρωπινη αναγκη που φυσικα και πρεπει να παρεχεται δωρεαν. Μπορεις να το κανεις και εθελοντικα, αλλα δεν σου πολυαρεσει το τι απαιτει κατι τετοιο.
Υπάρχουν κάποιες ανθρώπινες ανάγκες που είναι βασικές πέραν κάθε αμφισβήτησης όπως η τροφή και η πρόσβαση σε ιατρική περίθαλψη.
Ειναι μια εκδοση της στανταρ ατακας του "θελεις να πεθαινουν οι ανθρωποι στον δρομο" για να νιωσεις ηθικα ανωτερος, αλλα αν θες μια ωμη απαντηση, ναι, καποιοι απο αυτους τους ανθρωπους θεριζουν ο,τι σπερνουν
Εγω θα σε ρωτησω πρωτα κατι αλλο, οταν θα βλεπεις αυτους τους ανθρωπους, τι θα κανεις, θα τους βοηθησεις ή απλα θα το θεωρησεις μια αποδειξη το ποσο χρειαζομαστε τον μπαμπα-κρατος? Γιατι μου φαινεται οτι κυριως το δευτερο εχει προτεραιοτητα.
Εμμεσα θιγεις ενα αλλο ζητημα, που δεν ειναι τοσο προφανες. Αυτα που λεω απαιτουν μια τελειως διαφορετικη κουλτουρα και worldview: να εισαι εργατικος, να αναλαμβανεις τις ευθυνες σου, να εισαι ανεξαρτητος και ελευθερος, να φροντιζεις για το μελλον, να παιρνεις πρωτοβουλιες. Οχι να εισαι ενας μιζερος, αυταρχικος, εξαρτημενος, ανευθυνος δουλος, που παρακαλει να εχει εναν αφεντη να τον φροντιζει σαν να ειναι παιδακι. Καποιοι ανθρωποι δεν θα περασουν και πολυ καλα βασει των πρωτων λογικων, αλλα μη τους μπλεκουμε με αλλους που μπορει να ατυχησαν ή να χρειαζονται προσωρινα βοηθεια. Αν εισαι ηλιθιος θα υποφερεις και οσο κακος και να ακουστω, δεν βλεπεω κατι αδικο σε αυτο ή κατι λιγοτερο αδικο απο το να αναγκαζεις αλλους ανθρωπους να πληρωνουν επιλογες τους. Ξαναλεω ομως, εσυ αν θες καν'το
Προσωπικά έχω συμμετάσχει σε διάφορες εθελοντικές δράσεις στην περιοχή μου και έχω δώσει και αρκετά χρήματα σύμφωνα με τις δυνατότητες μου σε unicef και χαμόγελο του παιδιού.

Δεν μιλάμε για τους επαγγελματίες επιδοματίες και έχω πει και εδώ ότι το κράτος αντί για κουπόνια και επιδόματα πχ fuel pass έπρεπε να πάρει πιο μόνιμα μέτρα πχ μείωση φορολογίας καυσίμων όσο διαρκεί η κρίση.
Η να ήταν η οικονομία σε καλύτερη κατάσταση για να μην χρειάζονται επιδόματα γενικότερα.

Μιλάμε όμως ως πολίτες της χώρας με 12-13% ποσοστό ανεργίας.
Κάποιοι από αυτούς είναι τεμπέληδες και θερίζουν ότι σπέρνουν. Οι υπόλοιποι; Δεν πρέπει να φροντίσει κάποιος για αυτούς;

Γενικά για αυτούς που ατύχησαν ή χρειάζονται βοήθεια προσωρινά ποιος θα φροντίζει; Εθελοντικά όποιος θέλει;

Αν ναι, που σταματάει το εθελοντικά και τι γίνεται αν το εθελοντικό δεν φτάσει;
Για ποιές λειτουργίες του κράτους ο κόσμος πρέπει να πληρώνει υποχρεωτικά; Ούτε για στρατό, αστυνομία, δικαιοσύνη;

Και άλλη μια ερώτηση, είσαι υπέρ των μέτρων οικονομικής ενίσχυσης που πήραν οι κυβερνήσεις στην πανδημία για νοικοκυριά και επιχειρήσεις και παίρνουν τώρα στην ενεργειακή κρίση ή θεωρείς ότι θα έπρεπε να μην παρέμβουν καθόλου και όποιος αντέξει;

Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι αλλά προσπαθώ να καταλάβω το σκεπτικό.

Εγώ θα ήθελα ένα κράτος τύπου Σουηδία, Δανία σαν τα βορειοευρωπαϊκά δηλαδή συν Καναδά. Δηλαδή κράτος που διαχειρίζεται αποτελεσματικά τα χρήματα του και έχει ταυτόχρονα πολύ καλές κοινωνικές παροχές χωρίς τόσο μεγάλη σπατάλη και κακοδιαχείριση όπως εδώ.

Σχετικά με επιχειρήσεις ας μην είναι καμιά δημόσια αρκεί το κράτος να έχει αυστηρό έλεγχο σε κρίσιμους τομείς πχ ρεύμα, νερό ώστε οι εμπλεκόμενοι να μην μπορούν να αισχροκερδούν με αγαθά πρώτης ανάγκης.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Κάθε χρόνο ο ίδιος αχυρώνας βγαίνει από τα στόματα των πολιτικάντηδων στην ΔΕΘ.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Κάθε χρόνο ο ίδιος αχυρώνας βγαίνει από τα στόματα των πολιτικάντηδων στην ΔΕΘ.

Εντάξει Γιάννη μην δεχθείς καμία ενίσχυση που θα δώσει ο Μητσοτάκης μιας και είναι άχυρο. Βέβαια ξέρουμε ότι τώρα λες αυτά και μετά θα τρέχεις να πάρεις fuel pass, gas pass, θα μειώσεις την ενέργεια που ξοδεύεις για να πάρεις φοροαπαλλαγές και γενικά θα εκμεταλλευτείς κάθε μέτρο που θα εξαγγείλει.😉😉
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εντάξει Γιάννη μην δεχθείς καμία ενίσχυση που θα δώσει ο Μητσοτάκης μιας και είναι άχυρο. Βέβαια ξέρουμε ότι τώρα λες αυτά και μετά θα τρέχεις να πάρεις fuel pass, gas pass, θα μειώσεις την ενέργεια που ξοδεύεις για να πάρεις φοροαπαλλαγές και γενικά θα εκμεταλλευτείς κάθε μέτρο που θα εξαγγείλει.😉😉
Ενίσχυση εννοείς το food pass
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγώ θέλω επιδόματα της πασοκαρας φίλε και δάνεια για διακοπές. Μόνο τότε θα είναι χαρούμενος ✌️✌️
τα επιδόματα του πασοκ τα κράζεις (καλά, το τι ήταν επίδομα και τι όχι το συζητάμε), τα επιδόματα της ΝΔ σου αρέσουν
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
τα επιδόματα του πασοκ τα κράζεις (καλά, το τι ήταν επίδομα και τι όχι το συζητάμε), τα επιδόματα της ΝΔ σου αρέσουν

Εγώ κράζω τα επιδόματα της πασοκαρας;; Ακόμα θέλω πίσω τις εποχές που σου έδιναν δάνειο και επιδόματα για να πηγαίνεις μέχρι τουαλέτα 🤪🤪.

Ενταξιε φάγαμε 3 μνημόνια αλλά χαλαρά.
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Εγώ κράζω τα επιδόματα της πασοκαρας;; Ακόμα θέλω πίσω τις εποχές που σου έδιναν δάνειο και επιδόματα για να πηγαίνεις μέχρι τουαλέτα 🤪🤪.
Gia αυτό σου είπα, πρέπει να δουμε τι επίδομα ίσχυε.

Επειδή θα άκουγα μπαρούφες
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Εγώ κράζω τα επιδόματα της πασοκαρας;; Ακόμα θέλω πίσω τις εποχές που σου έδιναν δάνειο και επιδόματα για να πηγαίνεις μέχρι τουαλέτα 🤪🤪.

Ενταξιε φάγαμε 3 μνημόνια αλλά χαλαρά.
Τα καλύτερα ήταν τα πριμ που δίνανε σε όσους πήγαιναν στην ώρα τους στον χώρο εργασίας τους.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Εντάξει Γιάννη μην δεχθείς καμία ενίσχυση που θα δώσει ο Μητσοτάκης μιας και είναι άχυρο. Βέβαια ξέρουμε ότι τώρα λες αυτά και μετά θα τρέχεις να πάρεις fuel pass, gas pass, θα μειώσεις την ενέργεια που ξοδεύεις για να πάρεις φοροαπαλλαγές και γενικά θα εκμεταλλευτείς κάθε μέτρο που θα εξαγγείλει.😉😉
ενίσχυση με τα δικά μας λεφτά μέσων φόρων προς όφελος των ιδιωτών αυτών των εταιρειών, Μάλιστα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Αρνητικές είναι οι προβλέψεις για τη Γερμανική οικονομία το 2023. Το Ακαθάριστο Εγχώριο Προϊόν αναμένεται να αυξηθεί μόλις κατά 0,7% για το οικονομικό έτος του 2023. Ταυτόχρονα, χαμηλή ανάπτυξη αναμένεται και για το τρέχον έτος με τους αναλυτές να προβλέπουν ανάπτυξη κατά 1,4% έναντι του 2,7% που ήταν οι αρχικές εκτιμήσεις. Η Γερμανική οικονομία δέχεται ισχυρές πιέσεις λόγω της ενεργειακής κρίσεις που την αναγκάζει να μειώσει την παραγωγή της, να περιορίσει δημόσιες δραστηριότητες καθώς και να κλείνει τη θέρμανση σε δημόσιους χώρους. Το αρνητικό είναι ότι τόσο για το 2022 όσο και για το 2023 η Γερμανία θα καταγράψει τη μικρότερη ανάπτυξη στο σύνολο των 27 κρατών μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Η οικονομία της Ινδιας πέρασε την οικονομία τις Βρετανίας και έτσι έγινε η 5η μεγαλύτερη οικονομία του πλανήτη. Σύμφωνα με τις προβλέψεις των αναλυτών οι οικονομία τις Ινδίας θα καταγράψει ανάπτυξη 12% φέτος φτάνοντας τα 3,34 τρισεκατομμύρια δολάρια. Αντίθετα η οικονομία της Βρετανίας αναμένεται να αναπτυχθεί κατά 2% φέτος στα 3,32 τρισεκατομμύρια δολάρια. Έτσι πλέον η Ινδία ανεβαίνει στην 5η θέση σε ότι αφορά το ΑΕΠ ενώ η Βρετανία πέφτει στην 6η θέση.

Η κατάταξη αναμένεται να είναι η παρακάτω σύμφωνα με την World bank.

1) ΗΠΑ
2)Κίνα
3)Ιαπωνία
4)Γερμανία
5)Ινδια
6)Βρετανία
7)Γαλλία
8)Ιταλία
9)Καναδάς
10)Βραζιλία

 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Η οικονομία της Ινδιας πέρασε την οικονομία τις Βρετανίας και έτσι έγινε η 5η μεγαλύτερη οικονομία του πλανήτη. Σύμφωνα με τις προβλέψεις των αναλυτών οι οικονομία τις Ινδίας θα καταγράψει ανάπτυξη 12% φέτος φτάνοντας τα 3,34 τρισεκατομμύρια δολάρια. Αντίθετα η οικονομία της Βρετανίας αναμένεται να αναπτυχθεί κατά 2% φέτος στα 3,32 τρισεκατομμύρια δολάρια. Έτσι πλέον η Ινδία ανεβαίνει στην 5η θέση σε ότι αφορά το ΑΕΠ ενώ η Βρετανία πέφτει στην 6η θέση.

Η κατάταξη αναμένεται να είναι η παρακάτω σύμφωνα με την World bank.

1) ΗΠΑ
2)Κίνα
3)Ιαπωνία
4)Γερμανία
5)Ινδια
6)Βρετανία
7)Γαλλία
8)Ιταλία
9)Καναδάς
10)Βραζιλία

Η Ρωσία είναι εκτός; Ψέματα. Μη διαβάζετε δυτικό αστικό τύπο. Διαβάστε κανένα pronews ή το μακελειό :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,277 μηνύματα.
Δημοσκόπηση Prorata σήμερα . Παραθέτω τα αποτελέσματα έπειτα από την αναγωγή επι των έγκυρων ψήφων.

•ΝΔ: 35,7% και 115 έδρες
•ΣΥΡΙΖΑ : 29,7% και 94 έδρες
•ΠΑΣΟΚ: 13,1% και 45 έδρες
•ΚΚΕ: 6% και 20 έδρες
•Ελληνικη λύση : 4,2% και 14 έδρες
•Μερα 25: 3% και 11 έδρες

Η διαφορά μεταξύ ΝΔ και ΣΥΡΙΖΑ είναι 6 μονάδες ενώ το ΠΑΣΟΚ χάνει 1 μονάδα δείχνοντας έτσι ότι δεν άλλαξε το δίπολο ΝΔ- ΣΥΡΙΖΑ. Το ΠΑΣΟΚ δεν φαίνεται να καταφέρνει να γίνει ο πυλώνας της κεντροαριστεράς στη θέση του ΣΥΡΙΖΑ.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Το ΠΑΣΟΚ φαίνεται ότι έπιασε το peak της συσπείρωσής του γύρω στο 14-15%
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Φαίνεται και από τον μ.ο. των δημοσκοπήσεων στο POLITICO
1662893964936.png
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top