Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,377 μηνύματα.
Όσο περνάει ο καιρός τα πράγματα όλο και χειροτερεύουν. Κάποτε υπήρχε εκτόνωση και μέσω της μεταναστεύσεως αλλά τώρα πάει και αυτή. Όλη η Ευρώπη έχει έλθει αντιμέτωπη με μία πρωτόγνωρη κρίση και πλέον ούτε στα παραδοσιακά προπύργια της μεταναστευτικής επιλογής των Ελλήνων ( Γερμανία, Σουηδία ) βρίσκεις αυτό που έβρισκες παλιά. Δεν ξέρω που θα πάει αλλά γυρίζουμε σε σκοτεινές εποχές. Η φτωχοποίησις η τωρινή νομίζω ουδέποτε είχε κάτι παρόμοιο της. Ακόμα και η κρίσις του 2007 παγκοσμίως είχε κυρίως πτώση των τιμών. Η τωρινή κρίσις συνοδεύεται από αχαλίνωτο πληθωρισμό που κάνει τη κατάσταση μη βιώσιμη για τον απλό εργάτη/αγρότη.

Το 2007 ήταν εντελώς άλλη κατάσταση με το 2022. Στην κρίση του 2007 είχες πτώση τιμών καθώς είχες οικονομική κρίση που προερχόταν από την μεριά της Ζήτησης. Τα νοικοκυριά αντιμετώπιζαν σοβαρά προβλήματα , μείωσαν υπερβολικά τη ζήτηση για μια μερίδα αγαθών και έτσι οι τιμές μειώθηκαν. Σήμερα έχεις κρίση που ξεκίνησε από την υψηλή ζήτηση καθώς η αγορά άνοιξε απότομα μετά το lock down και η προσφορά δεν μπόρεσε να ανταποκριθεί. Με αλλα λόγια το 2007 είχες κρίση χαμηλής ζήτησης η οποία έριξε τις παγκόσμιες τιμές ενώ τώρα έχεις κρίση χαμηλής προσφοράς που αυξάνει τις τιμές.

Ανεξάρτητα αυτού προφανώς και η δήλωση του τύπου σήμερα ήταν το λιγότερο εμετική.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,967 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Νοσεί περισσότερο
Ναι και όσο πάει με αυτες τις τακτικές που εμφανίζουν οι εκπρόσωποι του φιλελευθερισμού θα την εκμηδενίσει τελείως στο τέλος τη δημοκρατία.

Μιλάτε για άκρα αλλά καθίστε και δείτε μόνοι σας πόσες φορές με τις δηλώσεις τους καταπάτησαν θεμέλια της δημοκρατίας.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,967 μηνύματα.
Ναι και όσο πάει με αυτες τις τακτικές που εμφανίζουν οι εκπρόσωποι του φιλελευθερισμού θα την εκμηδενίσει τελείως στο τέλος τη δημοκρατία.

Μιλάτε για άκρα αλλά καθίστε και δείτε μόνοι σας πόσες φορές με τις δηλώσεις τους καταπάτησαν θεμέλια της δημοκρατίας.
Α μπα; Ο φιλελευθερισμός ευθύνεται για τον κοβιντ και την ενεργειακή κρίση;
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,752 μηνύματα.
Δεν με εκπλήσσει που ακροδεξιοί συντάσσονται με τους ακροαριστερούς πάντως καθόλου.
Δεν συντάσσονται, συζήτηση κάνουμε. Επιπλέον, ποιοι ακροαριστεροι ? Εγώ ένας φιλελεύθερος μετριοπαθης αριστερός είμαι :girl_angel: προς σύριζα μεριά
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,967 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,377 μηνύματα.
Αναφέρεσαι σε σοβιετικά καθεστώτα ως τα χειρότερα παράδειγματα αλλά εγώ όπως και οι περισσότεροι έχουμε δει ότι τα μεγαλύτερα εγκλήματα κατα του αθώου λαού και του ανθρωπάκου έγιναν σε αυτά τα απολύτως 'δημοκρατικά'.

Καμία σχέση απολύτως, σε σοβιετικά καθεστώτα δεν είχες ούτε το 1/10 των δικαιωμάτων που έχεις σήμερα. Ακόμα και σήμερα στην Κομμουνιστική Κίνα δεν έχεις δικαίωμα καν να ψηφίσεις. Σπουδάζω οικονομικά και καθημερινά βλέπω διαγράμματα που έχουν να κάνουν με το βιωτικό επίπεδο των χωρών αυτών και είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με τη Δύση, μη λέμε ότι θελουμε εδώ μέσα.

Σε κάθε περίπτωση βλέπουμε ότι τα τελευταία χρόνια (μετά το 2010) η ευρωπαϊκής ένωση ασκεί υπερβολικό έλεγχο στις ζωές των ανθρώπων. Αρχικά είχαμε τα μνημόνια όπου ο Ευρωπαϊκός νότος γονάτισε οικονομικά. Μετά έχουμε επιβολή στην κατανάλωση της ενέργειας και στο μέλλον ακόμα και στην τροφή που θα καταναλώνουμε. Θεωρώ ότι η ευρωπαϊκή ένωση με την επιβολή περιορισμού της ενέργειας υπογράφει την καταστροφή της καθώς κανένας σοβαρός άνθρωπος δεν θα δεχθεί να του λέει το κράτος ποσό ρεύμα / αέριο θα καταναλώσει ενώ ταυτόχρονα θα τον απειλεί με σοβαρές κυρώσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Κάκιστες διαχείρισεις και στα 2 ζητήματα.

Ο φιλελευθερισμός φταίει για ένα ζήτημα που διαχειρίστηκε 100% το κράτος;;
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
@Volkswagen Fan

Αν και με τον οικονομικο φιλελευθερισμο ιδεολογικα ειμαι αντιθετος, δεν ειμαι τοσο "αλλεργικος" (το χω ξανα-επισημανει, αλλα ας το κανω και τωρα).

Ομως

Δεν ζουμε σε κατασταση οικονομικου φιλελευθερισμου, αλλα Crony Capitalism.
Εχει διαφορα
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,377 μηνύματα.
@Volkswagen Fan

Αν και με τον οικονομικο φιλελευθερισμο ιδεολογικα ειμαι αντιθετος, δεν ειμαι τοσο "αλλεργικος" (το χω ξανα-επισημανει, αλλα ας το κανω και τωρα).

Ομως

Δεν ζουμε σε κατασταση οικονομικου φιλελευθερισμου, αλλα Crony Capitalism.
Εχει διαφορα

Απλά βλέπω ότι πλέον το κράτος (ευρωπαϊκή ένωση ) ασκεί υπερβολικό έλεγχο. Από τα μνημόνια τώρα είμαστε στον περιορισμό της ενέργειας και έρχεται κανονισμός ακόμα για το το θα τρώμε. Μου φαίνεται υπερβολικά επικίνδυνο το να ακούω από πολιτικούς αυτά τα λόγια (οποίος δεν συμβιβάζεται θα πεθάνει , στην Ελβετία ακούστηκε μέχρι και για φυλάκιση σε άτομα που δεν σέβονται τους περιορισμούς στην ενέργεια).
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,967 μηνύματα.
Ααααα μάλιστα, λες ότι το απόφθεγμα είναι αποτέλεσμα της συλλογικής συνεισφοράς των μελών του e-steki, σοσιαλιστικώς παραχθέν.
Ίσως να το καταλάβεις αν δεις ποιοι συμφωνούν με ποιους και τι ιδεολογία έχουν. Περισσότερα δεν μπορώ να πω και πιστεύω είναι κατανοητό σε όλους για ποιο λόγο. Καληνύχτα.
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ίσως να το καταλάβεις αν δεις ποιοι συμφωνούν με ποιους. Περισσότερα δεν μπορώ να πω και πιστεύω είναι κατανοητό σε όλους.
Αγαπητέ, μία πλάκα έκανα. Καταλαβαίνω τι λέτε, αν και δεν θα απέδιδα τον χαρακτηρισμό ακροδεξίος/ακροαριστερός τόσο εύκολα στα άτομα αυτά. Είναι παρωχημένοι τέτοιοι επιθετικοί προσδιορισμοί.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,967 μηνύματα.
Αγαπητέ, μία πλάκα έκανα. Καταλαβαίνω τι λέτε, αν και δεν θα απέδιδα τον χαρακτηρισμό ακροδεξίος/ακροαριστερός τόσο εύκολα στα άτομα αυτά.
Εντάξει τότε. Μπορει να είναι μετριοπαθείς κεντρώοι είναι που θέλουν να πάρουν το νόμο στα χέρια τους. Συγνώμη. ;)
 

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εντάξει τότε. Μετριοπαθείς κεντρώοι είναι. Συγνώμη. ;)

Δεν είπα αυτό...και ο χαρακτηρισμός κεντρώος παρωχημένος φαντάζει, κατ'εμέ. Και γενικά η όψη του πολιτικού φάσματος ως μία ευθεία γραμμή. Ακόμα και αν διαχωρίσουμε τα οικονομικά και κοινωνικά θέματα, δημιουργώντας δύο γραμμές ή ένα τετράγωνο...
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,752 μηνύματα.
δεν ξέρω τι λέτε, εγώ μερα25 ειμαι με συμπτώματα συριζαίου 🤷‍♂️
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,967 μηνύματα.
Δεν είπα αυτό...και ο χαρακτηρισμός κεντρώος παρωχημένος φαντάζει, κατ'εμέ. Και γενικά η όψη του πολιτικού φάσματος ως μία ευθεία γραμμή. Ακόμα και αν διαχωρίσουμε τα οικονομικά και κοινωνικά θέματα, δημιουργώντας δύο γραμμές ή ένα τετράγωνο...
Ναι, και προφανώς δεν υπάρχουν ούτε αριστεροί, ούτε δεξιοί. Ας κοιμηθούμε λοιπόν όλοι χαρούμενοι τώρα...
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top