Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Μάντεψε ποιοι είναι πιο χάλια. Ο ένας τουλάχιστον είπε βλακεία και ζήτησε συγγνώμη.
οταν βρεθηκε η συγνωμη χαθηκε το φιλοτιμο...
Θα επρεπε απλα να τον διωξουν απο το κομμα.. η συγνωμη ειναι τερμα τυπικη προφανως..
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Δεν είναι εκλεγμένος. Διορισμένος είναι. Θα έπρεπε να προσέχει πολύ περισσότερο τι λέει. Είπε αυτό που πιστεύει, ότι θα επιβιώσει ο πιο καλά προσαρμόσμενος. Ας προσαρμοστεί και ας αυτος τότε στις αντιδράσεις.

Κανονικά θα έπρεπε να τον ξυλωσουν αλλά ο κουλης έχει αποδείξει πως προστατεύει τους δικούς του, όπως δηλαδή και η κάθε οργανωμένη μαφία.

Ναι το τι είπε δεν δικαιολογεί σε καμία περίπτωση την επίθεση που δέχθηκε από μια ομάδα αποτυχημένων αναρχικων που έχουν αναλάβει το ρολο του τιμωρού. Αν λειτουργούσαν έτσι οι σοβαρές χώρες θα είμασταν ζούγκλα τώρα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,772 μηνύματα.
Ωραίοι είστε. Επιβραβεύετε και δικαιολογειτε την βία επειδή ο άλλος πέταξε μια βλακεία και ζήτησε συγνώμη γι' αυτό. Διδάσκετε ήθος... Εύγε!
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
Ωραίοι είστε. Επιβραβεύετε και δικαιολογειτε την βία επειδή ο άλλος πέταξε μια βλακεία και ζήτησε συγνώμη γι' αυτό. Διδάσκετε ήθος... Εύγε!
Βία είναι αυτό που είπε ο πετσας. Το βάψιμο σε έναν τοίχο (σιγά τα ωά) ειναι αντίδραση απέναντι σε έναν τύπο που έχει εξουσία ο οποίος εκφράζει κυνικες και επικίνδυνες "απόψεις".
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Βία είναι αυτό που είπε ο πετσας. Το βάψιμο σε έναν τοίχο (σιγά τα ωά) ειναι αντίδραση απέναντι σε έναν τύπο που έχει εξουσία ο οποίος εκφράζει κυνικες και επικίνδυνες "απόψεις".

Αρα να έρθω και εγώ να βάψω το τοίχο του σπιτιού σου Ε;; Έτσι και αλλιώς σιγά τα ωα όπως λες και εσύ.

Με κάτι τέτοιες απόψεις δείχνει το ποσό αποτυχημένο είναι το σύστημα εκπαίδευσης στην Ελλάδα. Από την μια έχεις έναν πολιτικό να λέει δημόσια ότι οποίος δεν προσαρμόζεται πεθαίνει και από την άλλην βλέπεις απόψεις που υπερασπίζονται την καταστροφή της δημόσιας / ιδιωτικης περιουσίας. Άντε καλό 4ο μνημόνιο εύχομαι με αυτες τις απόψεις που ακούγονται.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πολιτικός μηχανικός. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.
Ακόμη και οι δηλώσεις υποκρύπτουν (ή στη συγκεκριμένη περίπτωση, το δηλώνουν ευθέως) ψυχολογική βία ή παρακινούν σε βία.
Δεν μπορεί να ερμηνευθεί διαφορετικά εάν η εναλλακτική του θανάτου (ένα καθολικά αποδεκτό βίαιο γεγονός εφόσον δεν προέρχεται με το φυσιολογικό γήρας) προτάσσεται ως η μόνη διαφυγή στην αδυναμία οικονομικής προσαρμογής, μέσα σε μία περίοδο κρίσης.

Πόσο μάλλον εάν αυτό δηλώνεται δημόσια από κυβερνητικά πρόσωπα και η μόνη "συγνώμη" έρχεται όχι αυθόρμητα, αλλά μετά από συλλογική κατακραυγή και αποτυχημένο damage control από φιλια μέσα, διανθισμένη με μπούρδες (αντί για τους συναδέλφους μου στην κυβέρνηση που αντί να προβάλλουν τις επιτυχίες...)

Η ανταποδοτική βία δεν γίνεται αποδεκτή προφανώς, η αγανάκτηση του κόσμου όμως είναι κατανοητή σε κάθε περίπτωση.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Ναι μόνο που η κίνηση αυτή δεν έγινε από κάποιον απλό πολίτη αλλά από μια αναρχική οργάνωση με όνομα Ρουβικωνας. Δηλαδή από μια ομάδα αποτυχημένων ατόμων που το μόνο επίτευγμα τους είναι η καταστροφή ιδιωτικής περιουσίας.

Έχουν και δικό τους thread στο Wikipedia τα διαμάντια βλέπω.😜😜

 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
Αρα να έρθω και εγώ να βάψω το τοίχο του σπιτιού σου Ε;; Έτσι και αλλιώς σιγά τα ωα όπως λες και εσύ.

Με κάτι τέτοιες απόψεις δείχνει το ποσό αποτυχημένο είναι το σύστημα εκπαίδευσης στην Ελλάδα. Από την μια έχεις έναν πολιτικό να λέει δημόσια ότι οποίος δεν προσαρμόζεται πεθαίνει και από την άλλην βλέπεις απόψεις που υπερασπίζονται την καταστροφή της δημόσιας / ιδιωτικης περιουσίας. Άντε καλό 4ο μνημόνιο εύχομαι με αυτες τις απόψεις που ακούγονται.
Μεθυσμένος είσαι? Είπα εγώ ποτέ δημόσια ότι όποιος δεν προσαρμοστεί ας πεθάνει? Είμαι εγώ υφυπουργός ?

Όπως έγραψε και ο ryuzaki πιο πανω, βία μπορεί να είναι και μια δήλωση όπως του πέτσα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Μεθυσμένος είσαι? Είπα εγώ ποτέ δημόσια ότι όποιος δεν προσαρμοστεί ας πεθάνει? Είμαι εγώ υφυπουργός ?

Όπως έγραψε και ο ryuzaki πιο πανω, βία μπορεί να είναι και μια δήλωση όπως του πέτσα.

Με το να υποστηρίζεις επιθέσεις και καταστροφές όμως σε ξένες περιουσίες λέγοντας (σιγά ένα σύνθημα έγραψαν στον τοίχο του , σιγά τα ωα) δεν σε κάνει καλύτερο από το πέτσα. Το ίδιο πραγμα είναι αλλά εκείνος το είπε δημόσια ενώ εσυ σε ένα φοιτητικό φόρουμ.

Δεν ξέρω αλλά εγώ έμαθα από την οικογένεια μου και το σχολείο να σέβομαι τις ξένες περιουσίες και να μην υποστηρίζω τον βανδαλισμό τους. Όπως επίσης έμαθα να μην λέω σε κάποιον ότι αν δεν προσαρμοστεί θα πεθάνει. Όλα θέμα παιδείας είναι.😉😉

Η καλύτερη τιμωρία για τον πέτσα και τον κάθε πέτσα που δηλώνει αυτά είναι προφανώς η διαγραφή από το κόμμα. Επειδή όμως δεν έγινε θα το πληρώσει αυτό που είπε στις εκλογές.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

monaxiko brizolaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alex from sheffield αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί. Έχει γράψει 1,864 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
axaxxaxaxaax
πέταξε μια βλακεία και ζήτησε συγνώμη

Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι;; Ότι σε ένα σοβαρό κράτος θα είχε ήδη διαγραφεί , στην Ελλάδα όχι μόνο αυτό δεν έγινε αλλά θα είναι ξανά στους εκλογικούς καταλόγους στις επόμενες εκλογές.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,735 μηνύματα.
Με το να υποστηρίζεις επιθέσεις και καταστροφές όμως σε ξένες περιουσίες λέγοντας (σιγά ένα σύνθημα έγραψαν στον τοίχο του , σιγά τα ωα) δεν σε κάνει καλύτερο από το πέτσα. Το ίδιο πραγμα είναι αλλά εκείνος το είπε δημόσια ενώ εσυ σε ένα φοιτητικό φόρουμ.

Δεν ξέρω αλλά εγώ έμαθα από την οικογένεια μου και το σχολείο να σέβομαι τις ξένες περιουσίες και να μην υποστηρίζω τον βανδαλισμό τους. Όπως επίσης έμαθα να μην λέω σε κάποιον ότι αν δεν προσαρμοστεί θα πεθάνει. Όλα θέμα παιδείας είναι.😉😉
Οκ, επιχειρήματα συνταξιούχου που βλέπει όλη μέρα σκαι. Κλασσικός νεοδημοκρατης.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,203 μηνύματα.
Οκ, επιχειρήματα συνταξιούχου που βλέπει όλη μέρα σκαι. Κλασσικός νεοδημοκρατης.

Ε τι να κάνουμε δεν έμαθα τα ωραια δικά σου επιχειρήματα (σιγά τα ωα έβαψαν έναν τοίχο, κλασικό επιχείρημα συνταξιούχου ). Δεν πειράζει αυτά έχει η ζωή.😉😉
 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.
«Στην Ελλάδα η υπόθεση καπιταλισμός έχει τη δική της έννοια, είναι με όρους της Καμόρα. Αυτοί που είχαν τα φράγκα τελικά, οι 10-15-20 οικογένειες, άντε 30, απόγονοι κατσαπλιάδων και ζωοκλεφτών, δεν ήταν ποτέ αριστοκρατία με καλή σχέση με το χρήμα, ποτέ δεν είχαμε αριστοκρατική τάξη στην Ελλάδα. Όλοι οι δωσίλογοι μετά την Κατοχή έγιναν πάμπλουτοι»

Τρία χρόνια χωρίς τον Τάκη Σπυριδάκη.

 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,105 μηνύματα.
Καταδικάζουμε τη βία, είναι γνωστό.

Αλλά ταυτόχρονα δεν υιοθετούμε και τα λαϊκά δικαστήρια και απέχουμε μέχρι την απόφαση της δικαιοσύνης.

Οπότε για χάρη μιας κοινωνίας που σέβεται τους θεσμούς, μπορούμε και να υπερασπιστούμε το Ρουβίκωνα μέχρι την έκβαση κάποιας δικής για το συγκεκριμένο περιστατικό υποθέτω 🤔
 

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
''Συγγνώμη αν και ό,τι είπα το εννοώ. Φτωχάλες.''
View attachment 108480
Αυτός στην αρχή έλεγε ότι, η κακιά αντιπολίτευση του διαστρέβλωσε τα λόγια
Καιρός να προσαρμοστεί στις αντιδράσεις του κόσμου.
View attachment 108549
Αυτό το ονόμασε, " τρομοκρατική επίθεση". Γελάει ο κόσμος
Ναι μόνο που η κίνηση αυτή δεν έγινε από κάποιον απλό πολίτη αλλά από μια αναρχική οργάνωση με όνομα Ρουβικωνας. Δηλαδή από μια ομάδα αποτυχημένων ατόμων που το μόνο επίτευγμα τους είναι η καταστροφή ιδιωτικής περιουσίας.

Έχουν και δικό τους thread στο Wikipedia τα διαμάντια βλέπω.😜😜

και οι αναρχικοί, πολίτες αυτής της χώρας είναι
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Το πρόβλημα ξέρεις ποιο είναι;; Ότι σε ένα σοβαρό κράτος θα είχε ήδη διαγραφεί , στην Ελλάδα όχι μόνο αυτό δεν έγινε αλλά θα είναι ξανά στους εκλογικούς καταλόγους στις επόμενες εκλογές.
επισης το θεμα ειναι επισης οτι δηλωσεις που αρμοζουν σε διδακτορικα-απολυταρχικα καθεστωτα
μας φαινονται οκ και οτι μια συγνωμη αρκει για να ξεπλυθουν απο την μνημη μας..
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ο Πέτσας την αλήθεια είπε. Θέλετε πολιτικούς που σας λένε ψέματα ή ακόμα χειρότερα σας χαϊδεύουν τα αυτιά;

Η κυβέρνηση δεν θα επιδοτήσει το φυσικό αέριο αλλά το πετρέλαιο!!!!. Όποιος δεν προσαρμοστεί (να κάνει μετατροπή το λέβητα σε πετρέλαιο) θα κρυώσει ή θα βάλει γερά το χέρι την τσέπη.

Το όποιος δεν προσαρμόζεται πεθαίνει είναι φράση και τη χρησιμοποίησε μεταφορικά.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top