Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Καταδικάζω.
(ίσως και όχι :whistle:)
20221014_163137.jpg
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Μισές δουλειές.

Βέβαια όπως έχω πει ξανά και ξανά αυτοί είναι αναλώσιμες βιτρίνες χωρίς ισχύ, ανεγκέφαλα ρομποτάκια των μεγάλων συμφερόντων.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Ένα χεράκι ξύλο το θέλουν όμως. Κάνουν την βρώμικη δουλειά όσων εξυπηρετούν.
 

Μαυρίκιος

Διάσημο μέλος

Ο Μαυρίκιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,676 μηνύματα.
Κι από τον μογγόλο Πούτλερ τον Καντιροφικό πάμε στην κουτουλουπού, κτλ... Πολύ γέλιο.

Ζούπεμπεργκ φίλος Μητσοτάκη.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Εδώ μια πολύ καλή εξήγηση για τον πληθωρισμό και γιατί ο πόλεμος είναι βολικός για όλους να τα ρίχνουν εκεί αλλά είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,871 μηνύματα.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Μήπως αυτά τα λεφτα που δώσαμε για τους πανεπιστημιομπατσους να τα δίναμε για να φτιαχτούν καλύτερες υποδομές και να μην πέφτουν από τον τρίτο όροφο ;

Είναι και αυτό μια πρόταση. Καλύτερα όμως να μπει ένα τέλος στην αριστερή ανομοίαχαχαχαχ
Στιγμιότυπο οθόνης 2022-10-18 175856.png
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Ανακοινώθηκε από την Ευρωπαϊκή Ένωση η αύξησις του κόστους στρατιωτικής υποστηρίξεως προς την Ουκρανία ύψους 3.1 δισεκατομμυρίων. Την ίδια στιγμή που η Ευρώπη έχει γίνει ένα οικονομικό πτώμα και αναμένεται χειμώνας με πολλούς θανάτους ανθρώπων από τις ηλίθιες αποφάσεις των ευρωπαϊκών ελίτ ακόμα και τώρα η Ευρωπαϊκή ηγεσία επιλέγει να υποστηρίξει τους τρομοκράτες επειδή το προστάζει η Αμερική αντί να σώσει τον λαό της.

Εις ανώτερα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,871 μηνύματα.
Μήπως αυτά τα λεφτα που δώσαμε για τους πανεπιστημιομπατσους να τα δίναμε για να φτιαχτούν καλύτερες υποδομές και να μην πέφτουν από τον τρίτο όροφο ;
Ναι, και να τα καταστρέφουν με την άνεσή τους οι αναρχοαυτόνομοι καταληψίες. Ράβε, ξήλωνε, δουλειά να μην σου λείπει...
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Ναι, και να τα καταστρέφουν με την άνεσή τους οι αναρχοαυτόνομοι καταληψίες. Ράβε, ξήλωνε, δουλειά να μην σου λείπει...
Σωστά τα λες juste, ιδιωτικοποίηση τώρα, δίδακτρα τώρα (δεν θα πληρώνουμε τους μπαχαλακιδες που καταστρέφουν τα δημόσια πανεπιστήμια) και αστυνομία που θα προστατεύει την πανεπιστημιακή αστυνομία.
Μόνο έτσι θα μπουν σε τάξη τα αει.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Νομίζω δεν έχω γράψει ποτέ εδώ αλλά βρήκα μια εφημερίδα της γιαγιάς μου στο σπίτι της,από το 1953.Και το μάτι μου κόλλησε σε αυτό:
IMG_20221019_004230.jpg


Θυμάμαι που έλεγε η γιαγιά μου ότι τους καταδίκαζαν αλλά τώρα που το διαβάζω από εφημερίδες κιόλας έχει άλλη αξία.
IMG_20221019_004222.jpg
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,871 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Όχι να τους πληρώνουμε και αυτοί μετα να τα ξανακαταστρεφουν. Έτσι δε θα είναι αργοσχολοι.
Το αριστερό παρακράτος πρέπει να τελειώσει επιτέλους και να φύγει από τα αει. Δεν ξέρω τι λες αλλά εγώ δεν μπήκα στο πανεπιστήμιο για να βλέπω τα κόμματα να σουλατσάρουν δεξιά και αριστερά.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,871 μηνύματα.
Ναι, το αριστερό παρακράτος να φύγει από τα ΑΕΙ. Ίσως να καιει σπίτια και λεωφορεία... Όχι πανεπιστήμια.
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.
Θα έρθει το δεξιό παρακράτος και θα τα κάνει γ@μιστρώνες, όπως τα αστυνομικά τμήματα. Σορι, αλλά δεν κρατήθηκα. :D
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Στην Ελλάδα να φανταστώ ότι σκοπός μας είναι να δούμε ποιο παρακράτος είναι μεγαλύτερο (της δεξιάς η της αριστεράς ) και ποιο βλαβερό και οχι απλά να το σταματήσουμε;; Στην περίπτωση την πανεπιστημίων αντί να δοθούν χρήματα στις υποδομές , να πάρουν πόδι όλες οι παρατάξεις και να γίνει επιτέλους σύνδεση πανεπιστημίων με την αγορά εργασίας εμείς κοιτάμε ποια παράταξη να ψηφίσουμε στις εκλογές , να κάνουμε καμία κατάληψη και να τσακωνόμαστε σε ποιος κάνει περισσότερο κακό στην παιδεία;; Αλλά εντάξει μετά κλαίμε που το καλύτερο πανεπιστήμιο της Ελλάδας (ΕΚΠΑ) μπαίνει με το ζόρι στο top 400/500 ενώ έπρεπε να είναι τουλάχιστον μέσα στο top 200 αν θέλαμε να λέμε ότι είναι παγκόσμιου φήμης πανεπιστήμιο.

Δεν ξέρω αλλά πιστεύω ότι στο τομέα εκπαίδευση , υγεία και άμυνα έπρεπε να υπάρχει ένας κοινός γνώμονας μεταξύ των κομμάτων / πολιτών αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα αυτά είναι όνειρα θερινής νυχτός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, επαγγέλεται Δημοσιογράφος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Στην Ελλάδα να φανταστώ ότι σκοπός μας είναι να δούμε ποιο παρακράτος είναι μεγαλύτερο (της δεξιάς η της αριστεράς ) και ποιο βλαβερό και οχι απλά να το σταματήσουμε;; Στην περίπτωση την πανεπιστημίων αντί να δοθούν χρήματα στις υποδομές , να πάρουν πόδι όλες οι παρατάξεις και να γίνει επιτέλους σύνδεση πανεπιστημίων με την αγορά εργασίας εμείς κοιτάμε ποια παράταξη να ψηφίσουμε στις εκλογές , να κάνουμε καμία κατάληψη και να τσακωνόμαστε σε ποιος κάνει περισσότερο κακό στην παιδεία;; Αλλά εντάξει μετά κλαίμε που το καλύτερο πανεπιστήμιο της Ελλάδας (ΕΚΠΑ) μπαίνει με το ζόρι στο top 400/500 ενώ έπρεπε να είναι τουλάχιστον μέσα στο top 200 αν θέλαμε να λέμε ότι είναι παγκόσμιου φήμης πανεπιστήμιο.

Δεν ξέρω αλλά πιστεύω ότι στο τομέα εκπαίδευση , υγεία και άμυνα έπρεπε να υπάρχει ένας κοινός γνώμονας μεταξύ των κομμάτων / πολιτών αλλά δυστυχώς στην Ελλάδα αυτά είναι όνειρα θερινής νυχτός.
Δεν υπάρχουν φοιτητικές παρατάξεις στο εξωτερικό.

Ενω μεταξύ η φοιτητική παράταξη των Δημοκρατικών στο Harvard

Harvard College Democrats (harvarddems.org)
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,280 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν φοιτητικές παρατάξεις στο εξωτερικό.

Ενω μεταξύ η φοιτητική παράταξη των Δημοκρατικών στο Harvard

Harvard College Democrats (harvarddems.org)
Το ίδιο άχρηστες με εδώ θα είναι και εκεί. Εκτός αν είναι χρήσιμο το να κολλάμε αφίσες στους τοίχους των πανεπιστημίων και μας δίνει την εντύπωση ότι κάτι κάνουμε στη ζωή μας.😉😉
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top