Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Τόσο καλύτερες που στην Γερμανία έχουν φέρει αναταραχή και το CDU έφτασε ξανά στο 30% ενώ το SPD/Grune/ liberal democrats έχουν χάσει αθροιστικά πάνω από 10 μονάδες. Τόσο καλές που στον Καναδά οι Liberals με το NDP έχουν καταστρέψει τη χώρα και φεύγουν όλοι τρέχοντας.👻👻
Και στην Γερμανία και στον Καναδά κυβερνήσεις συνεργασίας είχαν και πριν, κυβερνήσεις συνεργασίας έχουν και τώρα, κυβερνήσεις συνεργασίας θα έχουν και όταν φύγουν αυτοί.

Δεν έχουν έναν Πάκη να τους φτιάξει έναν νόμο για αυτοδυναμία με 35% :loltooth:

Είδαμε και χώρες με αυτοδύναμες κυβερνήσεις πόσο καλά πάνε, αυτοδύναμες είχαμε από τη μεταπολίτευση μέχρι το 2010.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
Και στην Γερμανία και στον Καναδά κυβερνήσεις συνεργασίας είχαν και πριν, κυβερνήσεις συνεργασίας έχουν και τώρα, κυβερνήσεις συνεργασίας θα έχουν και όταν φύγουν αυτοί.

Δεν έχουν έναν Πάκη να τους φτιάξει έναν νόμο για αυτοδυναμία με 35% :loltooth:

Είδαμε και χώρες με αυτοδύναμες κυβερνήσεις πόσο καλά πάνε, αυτοδύναμες είχαμε από τη μεταπολίτευση μέχρι το 2010.
Όλες οι χώρες αυτές.που λες εχουν κυβέρνηση συνεργασίας επειδή κανένα κόμμα δεν έβγαλε αυτοδυναμία. Αν έβγαζε μια χαρά μόνοι τους θα κυβερνουσαν όπως γίνεται τώρα στην Βρετανία. Στον Καναδά πριν μερικά χρόνια αυτοδύναμες κυβερνησεις είχαν όταν το πρωτο κόμμα χτύπαγε 40% και άνω. Άρα πουθενά δεν θα βρεις χώρα όπου εφόσον ένα κόμμα έχει αυτοδυναμία να πάει μαζί με άλλους.
 
Τελευταία επεξεργασία:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Όλες οι χώρες αυτές.που λες εχουν κυβέρνηση συνεργασίας επειδή κανένα κόμμα δεν έβγαλε αυτοδυναμία. Αν έβγαζε μια χαρά μόνοι τους θα κυβερνουσαν όπως γίνεται τώρα στην Βρετανία. Στον Καναδά πριν μερικά χρόνια αυροδυναμες κυβερνησεις είχαν όταν το πρωτο κόμμα χτύπαγε 40% και άνω. Άρα πουθενά δεν θα βρεις χώρα όπου εφόσον ένα κόμμα έχει αυτοδυναμία θα πάει μαζί με άλλους.
Ναι μαζί σου.
Αν ένα κόμμα το ψηφίσει το 50% του πληθυσμού ή κάτι κοντά σε αυτό(πχ το 50% πλην το ποσοστό των εκτός βουλής κομμάτων) σημαίνει ότι το εμπιστεύεται η πλειοψηφία και προφανώς ας έχει αυτοδυναμία.
Το πρόβλημα είναι όταν μπασταρδεύεις τα εκλογικά συστήματα για να βγάζεις αυτοδυναμίες με 35-36% βρέξει χιονίσει όπως το μπόνους των 50 εδρών που έπαιρνες αν είχες μια ψήφο πάνω από τον δεύτερο.

Τώρα κλιμακωτό που θες 38% για αυτοδυναμία είναι κάπως καλύτερο.

Στον Καναδά από το 2000 και μετά μόνο 3 φορές βγήκε κυβέρνηση με αυτοδυναμία.
Στην Γερμανία ποτέ, και η Μέρκελ με άλλους 2 κυβερνούσε.
Δεν είδα να τους εμπόδισε να εξελιχθούν.

Αν οι πολιτικοί μας είναι μαιντανοί και δεν μπορούν να συνεργαστούν μεταξύ τους φταίμε εμείς που τους βγάζουμε, δεν χρειάζεται αυτοδυναμία για να κυβερνηθεί μια χώρα.

Υ.Γ. Άσχετο αλλά ο Τριντό στον Καναδά έχει κερδίσει τις εκλογές του 2015, του 2019 και τις πρόωρες που έκανε το 2021(και πήρε 5 έδρες παραπάνω από όσες είχε το 2019), οπότε τον στήριζαν αρκετά ή έστω θεωρούσαν τους άλλους χειρότερους. Το 2025 μετά από 10 χρόνια θητείας είναι λογικό όσο καλός ή κακός και αν ήταν να πάει σπίτι του, ούτε στην Ελλάδα δεν έχει κάτσει ποτέ 10 χρόνια ο ίδιος πρωθυπουργός.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
Ναι μαζί σου.
Αν ένα κόμμα το ψηφίσει το 50% του πληθυσμού ή κάτι κοντά σε αυτό(πχ το 50% πλην το ποσοστό των εκτός βουλής κομμάτων) σημαίνει ότι το εμπιστεύεται η πλειοψηφία και προφανώς ας έχει αυτοδυναμία.
Το πρόβλημα είναι όταν μπασταρδεύεις τα εκλογικά συστήματα για να βγάζεις αυτοδυναμίες με 35-36% βρέξει χιονίσει όπως το μπόνους των 50 εδρών που έπαιρνες αν είχες μια ψήφο πάνω από τον δεύτερο.

Τώρα κλιμακωτό που θες 38% για αυτοδυναμία είναι κάπως καλύτερο.

Στον Καναδά από το 2000 και μετά μόνο 3 φορές βγήκε κυβέρνηση με αυτοδυναμία.
Στην Γερμανία ποτέ, και η Μέρκελ με άλλους 2 κυβερνούσε.
Δεν είδα να τους εμπόδισε να εξελιχθούν.

Αν οι πολιτικοί μας είναι μαιντανοί και δεν μπορούν να συνεργαστούν μεταξύ τους φταίμε εμείς που τους βγάζουμε, δεν χρειάζεται αυτοδυναμία για να κυβερνηθεί μια χώρα.

Υ.Γ. Άσχετο αλλά ο Τριντό στον Καναδά έχει κερδίσει τις εκλογές του 2015, του 2019 και τις πρόωρες που έκανε το 2021(και πήρε 5 έδρες παραπάνω από όσες είχε το 2019), οπότε τον στήριζαν αρκετά ή έστω θεωρούσαν τους άλλους χειρότερους. Το 2025 μετά από 10 χρόνια θητείας είναι λογικό όσο καλός ή κακός και αν ήταν να πάει σπίτι του, ούτε στην Ελλάδα δεν έχει κάτσει ποτέ 10 χρόνια ο ίδιος πρωθυπουργός.
Ο Trudeau είναι τόσο καλός που μέσα σε 3 χρόνια έκανε:

•Το μέσο ενοίκιο στον Καναδά από 1.500$ πήγε στα 2.300$ για ένα απλό σπίτι 2 δωματίων.

•Η δόση δανείων από 1.400$ που ήταν όταν ανέλαβε σήμερα είναι στα 3.000$

•Οι μισθοί στον Καναδά αυξήθηκαν μόλις 11% σε 7 χρόνια που είναι το χαμηλότερο επίπεδο στην ιστορία.

•Η εγκληματικοτητα εκτινάχθηκε κατά 40%.

•Οι drug addicted αυξήθηκαν κατά 20% μέσα σε μόλις 3 χρόνια λόγω της αποποινικοποιησης κάποιων μορφών ναρκωτικών.

• Οι άστεγοι αυξήθηκαν κατακόρυφα. Ειδικά στο Vancouver πλέον βλέπεις παντού σκηνές με άστεγους και addicted.

•Το 2015 το χρέος του Καναδά ήταν στο 52% του ΑΕΠ, ενώ σήμερα φτάνει το 75%.

•Έφερε πάνω από 1 εκατομμύριο low skilled workers στη χώρα με στόχο άλλο 1,5 εκατομμύριο τα επόμενα 2 χρόνια. Αυτό οδηγεί σε εκτίναξη της εγκληματικοτητας, έλλειψη κατοικίας και εκτίναξη των ενοικίων.

Το ότι βγήκε 3 φορές δεν μου λέει κάτι, λογικό να βγει όταν τον ψηφίζουν όλοι οι μετανάστες. Αν και στις τελευταίες εκλογές οι Conservatives είχαν περισσότερους ψήφους όμως λόγω του εκλογικού συστηματος έβγαλαν λιγότερες έδρες. Και στην Ελλάδα έβγαλες τον Σύριζα για 2η φορά ενώ είχε κλείσει τις τράπεζες ενώ ακόμη και σήμερα έχει 28%. Αυτό δεν σημαίνει ότι ειναι καλός απλά οι πολίτες έχουν κάποια σοβαρά θέματα στο κεφάλι τους.

Αν δεν πιστεύεις εμένα ρώτα την @Nelliel για τον Trudeau.

Όσο αφορά το εκλογικό σύστημα, το κλιμακωτό που έφερε η ΝΔ είναι το ιδανικό. Το bonus των 50 εδρών για ποσοστά τύπου 30-35% ήταν όντως άδικο. Από την άλλην η απλή αναλογική που ψήφισαν οι αναρχικοί του Σύριζα είναι ένα σύστημα που καμία σοβαρή δυτική χώρα δεν έχει. Εδώ Βρετανία, ΗΠΑ, Καναδάς, Αυστραλία κτλ έχουν απόλυτη πλειοψηφία και εμείς θέλαμε απλή αναλογική ώστε ο Σύριζα να προκαλεί πανικό.🤣🤣
 
Τελευταία επεξεργασία:

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Ο Trudeau είναι τόσο καλός που μέσα σε 3 χρόνια έκανε:

•Το μέσο ενοίκιο στον Καναδά από 1.500$ πήγε στα 2.300$ για ένα απλό σπίτι 2 δωματίων.

•Η δόση δανείων από 1.400$ που ήταν όταν ανέλαβε σήμερα είναι στα 3.000$

•Οι μισθοί στον Καναδά αυξήθηκαν μόλις 11% σε 7 χρόνια που είναι το χαμηλότερο επίπεδο στην ιστορία.

•Η εγκληματικοτητα εκτινάχθηκε κατά 40%.

•Οι drug addicted αυξήθηκαν κατά 20% μέσα σε μόλις 3 χρόνια λόγω της αποποινικοποιησης κάποιων μορφών ναρκωτικών.

• Οι άστεγοι αυξήθηκαν κατακόρυφα. Ειδικά στο Vancouver πλέον βλέπεις παντού σκηνές με άστεγους και addicted.

•Το 2015 το χρέος του Καναδά ήταν στο 52% του ΑΕΠ, ενώ σήμερα φτάνει το 75%.

•Έφερε πάνω από 1 εκατομμύριο low skilled workers στη χώρα με στόχο άλλο 1,5 εκατομμύριο τα επόμενα 2 χρόνια. Αυτό οδηγεί σε εκτίναξη της εγκληματικοτητας, έλλειψη κατοικίας και εκτίναξη των ενοικίων.

Το ότι βγήκε 3 φορές δεν μου λέει κάτι, λογικό να βγει όταν τον ψηφίζουν όλοι οι μετανάστες. Αν και στις τελευταίες εκλογές οι Conservatives είχαν περισσότερους ψήφους όμως λόγω του εκλογικού συστηματος έβγαλαν λιγότερες έδρες. Και στην Ελλάδα έβγαλες τον Σύριζα για 2η φορά ενώ είχε κλείσει τις τράπεζες ενώ ακόμη και σήμερα έχει 28%. Αυτό δεν σημαίνει ότι ειναι καλός απλά οι πολίτες έχουν κάποια σοβαρά θέματα στο κεφάλι τους.

Αν δεν πιστεύεις εμένα ρώτα την @Nelliel για τον Trudeau.

Όσο αφορά το εκλογικό σύστημα, το κλιμακωτό που έφερε η ΝΔ είναι το ιδανικό. Το bonus των 50 εδρών για ποσοστά τύπου 30-35% ήταν όντως άδικο. Από την άλλην η απλή αναλογική που ψήφισαν οι αναρχικοί του Σύριζα είναι ένα σύστημα που καμία σοβαρή δυτική χώρα δεν έχει. Εδώ Βρετανία, ΗΠΑ, Καναδάς, Αυστραλία κτλ έχουν απόλυτη πλειοψηφία και εμείς θέλαμε απλή αναλογική ώστε ο Σύριζα να προκαλεί πανικό.🤣🤣
Κυβερνάει 8 χρόνια όμως, όχι μόνο 3.
Δεν έχω εικόνα περί Καναδά αλλά θέλω να πω αν κάποιος είναι κυβέρνηση 8 χρόνια και λογικά θα φτάσει τα 10 και μέσα σε αυτά έχει κερδίσει 3 φορές τις εκλογές(ναι εκεί είναι όπως ΗΠΑ, είχε την τελευταία φορά 1% λιγότερο αλλά έβγαλε 36 έδρες παραπάνω) λέει ότι ή κάνει κάτι καλό ή οι υπόλοιποι είναι άθλιοι.

Ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν λογικό που βγήκε δεύτερη φορά το 2015 λόγω του τι ήταν η ΝΔ τότε, δεν είχε καν αρχηγό με τον Μειμαράκη κατέβηκε. Συνεχίζει να έχει 28% σήμερα ακριβώς επειδή η ΝΔ είναι έτσι όπως είναι, και η ΝΔ συνεχίζει να είναι πρώτη ακριβώς επειδή αντίπαλος είναι ο ΣΥΡΙΖΑ. Συγκριτικά πάνε όλα.

Το τωρινό σύστημα είναι σίγουρα καλύτερο και από την απλή αναλογική και από το προηγούμενο, παίρνει και άλλες βελτιώσεις θεωρώ αλλά οκ σιγά σιγά.

Σε κάθε περίπτωση το αυτοδυναμία ή χάος και ακυβερνησία είναι ομολογία ανικανότητας τους(του πολιτικού συστήματος συνολικά).
Εκτός αν οι 22 από τους 27 της ΕΕ έχουν χάος και ακυβερνησία.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,864 μηνύματα.
Με όποιον κι αν συνεργαστεί το ΠΑΣΟΚ, πιθανότατα θα μείνει μισό μετά την συνεργασία.
 

back2967

Διάσημο μέλος

Ο back2967 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.
Με όποιον κι αν συνεργαστεί το ΠΑΣΟΚ, πιθανότατα θα μείνει μισό μετά την συνεργασία.
Αν είχε πρόγραμμα και έλεγε θα πάω με όποιον συμφωνήσει να εφαρμόσει τα βασικά του προγράμματος μας μπορεί και να κέρδιζε από συνεργασία.
Τώρα αν συνεργαστεί με κάποιον θα μείνει μισό γιατί θα είναι κωλοτούμπα.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
Κυβερνάει 8 χρόνια όμως, όχι μόνο 3.
Δεν έχω εικόνα περί Καναδά αλλά θέλω να πω αν κάποιος είναι κυβέρνηση 8 χρόνια και λογικά θα φτάσει τα 10 και μέσα σε αυτά έχει κερδίσει 3 φορές τις εκλογές(ναι εκεί είναι όπως ΗΠΑ, είχε την τελευταία φορά 1% λιγότερο αλλά έβγαλε 36 έδρες παραπάνω) λέει ότι ή κάνει κάτι καλό ή οι υπόλοιποι είναι άθλιοι.

Ο ΣΥΡΙΖΑ ήταν λογικό που βγήκε δεύτερη φορά το 2015 λόγω του τι ήταν η ΝΔ τότε, δεν είχε καν αρχηγό με τον Μειμαράκη κατέβηκε. Συνεχίζει να έχει 28% σήμερα ακριβώς επειδή η ΝΔ είναι έτσι όπως είναι, και η ΝΔ συνεχίζει να είναι πρώτη ακριβώς επειδή αντίπαλος είναι ο ΣΥΡΙΖΑ. Συγκριτικά πάνε όλα.

Το τωρινό σύστημα είναι σίγουρα καλύτερο και από την απλή αναλογική και από το προηγούμενο, παίρνει και άλλες βελτιώσεις θεωρώ αλλά οκ σιγά σιγά.

Σε κάθε περίπτωση το αυτοδυναμία ή χάος και ακυβερνησία είναι ομολογία ανικανότητας τους(του πολιτικού συστήματος συνολικά).
Εκτός αν οι 22 από τους 27 της ΕΕ έχουν χάος και ακυβερνησία.
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να ψηφίσει κάποιος Σύριζα σήμερα. Αρχικά βγαίνουν οι βουλευτές του στα κανάλια και ρεζιλευονται. Βγήκε η άλλη και είπε ότι επί ΝΔ τα 4 αυτά χρονια η ΔΕΗ πάτωσε σε όλα. Της λέει ο Κυρανακης ότι το 2019 η ΔΕΗ είχε αξία 850 εκατομμύρια ευρώ ενώ σήμερα 3,10 δισεκατομμύρια, έχει αναλάβει κομβικά έργα στα Βαλκάνια και σημειώνει υψηλά ρεκόρ εσόδων και κερδών και εκείνη του απαντάει ότι δεν το εξερα αυτό. Μετά η Ραλια Χριστοδούλου έλεγε ότι με το Σύριζα ήρθαν πολλές επενδύσεις και όταν την ρώτησαν να τους πει ποιες ήταν αυτές εκείνη είπε ότι δεν ξέρει. Μιλάμε για ένα επίπεδο κάτω του κάδου, μόνο ένας τρελός θα ρίξει Σύριζα. Αν πάνε με το Μέρα 25 προτείνω να ετοιμαστούμε όλοι μας για εξωτερικό καθώς θα εφαρμόσουν το σχέδιο "Δήμητρα" και θα πάθουμε σοκ όλοι.

Όσο αφορά το εκλογικό σύστημα όντως είναι καλύτερο από τα 2 προηγούμενα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
IMG_8365.png
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
•Οι μεγαλύτερες οικονομίες του πλανήτη για το 2022. Τα στοιχεία αφορούν το πραγματικό ΑΕΠ που κατέγραψαν οι χώρες σε σταθερές τιμές 2015. Για να βρούμε το ποσό αυτό απλά πολλαπλασιάζουμε τις ποσότητες που πουλήθηκαν/ παράχθηκαν πέρσι σε τιμές 2015. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ανάπτυξη που ανακοινώνουν όλες οι χώρες, μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα, αφορά αυτόν τον δείκτη και όχι το ονομαστικό ΑΕΠ. Ο λόγος είναι ότι μέσω του πραγματικού ΑΕΠ μπορούμε να δούμε την πραγματική μεταβολή στην ευημερία των πολιτών αφήνοντας έξω την ανάπτυξη που ήρθε λόγω του πληθωρισμού.

Η Ελλάδα το 2022 είχε πραγματικό ΑΕΠ σε τιμές 2015 ύψους 192,27 δισεκατομμυρίων ευρώ (περίπου 202 δισεκατομμύρια δολάρια) καταγράφοντας ανάπτυξη 5,9% σχέση σχέση με το 2021.

Τα στοιχεία έχουν παρθεί από την Worldbank.

IMG_8371.png


Παρατηρούμε ότι οι ΗΠΑ παραμένουν στην κορυφή αν και το gap με την Κίνα έχει κλείσει αρκετά την τελευταία 20ετια. Υπολογίζεται ότι το 2030 η Κίνα θα πάρει την πρώτη θέση από τις ΗΠΑ. Βλέπουμε επίσης την ραγδαία ανάπτυξη της Ινδιας ,η οποία έφτασε το 9,1% πέρσι και αναμένεται φέτος να διαμορφωθεί στο 7%. Με τους ρυθμούς αυτούς η χώρα θα ξεπεράσει την Γερμανία τα επόμενα 3 χρόνια και την Ιαπωνία μέχρι το τέλος της τρέχουσας δεκαετίας.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Ευχαριστούμε που επιβεβαιώνεις ότι το χρέος είναι στο χαμηλότερο σημείο εδώ και 10 ετών.
1) το γραφημα αυτο δεν ειναι το χρεος.
το χρεος ως απολυτη τιμη διχως αναγωγη συνεχως αυξανεται και ειναι πανω απο 400 δις
το γραφημα αυτο ειναι το δημοσιο χρεος ανηγμενο στο ΑΕΠ
καμία σχεση με αυτο που λες, οτι το χρεος ειναι στο χαμηλοτερο σημειο

2) Στον παρονομαστη του κλασματος εχουμε το ΑΕΠ το οποιο αυξανεται και γι'αυτο το ποσοστο χρεος/αεπ μειωνεται. Ομως η δυνατότητα του κράτους να αποπληρώσει τα δάνειά του, δεν αυξάνεται κατά 10%, όταν οι τιμές αυξάνονται κατά 10% -κι έτσι αυξάνεται το ονομαστικό ΑΕΠ κατά 10%-. Είναι στοιχειώδες λάθος.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
1) το γραφημα αυτο δεν ειναι το χρεος.
το χρεος ως απολυτη τιμη διχως αναγωγη συνεχως αυξανεται και ειναι πανω απο 400 δις
το γραφημα αυτο ειναι το δημοσιο χρεος ανηγμενο στο ΑΕΠ
καμία σχεση με αυτο που λες, οτι το χρεος ειναι στο χαμηλοτερο σημειο

2) Στον παρονομαστη του κλασματος εχουμε το ΑΕΠ το οποιο αυξανεται και γι'αυτο το ποσοστο χρεος/αεπ μειωνεται. Ομως η δυνατότητα του κράτους να αποπληρώσει τα δάνειά του, δεν αυξάνεται κατά 10%, όταν οι τιμές αυξάνονται κατά 10% -κι έτσι αυξάνεται το ονομαστικό ΑΕΠ κατά 10%-. Είναι στοιχειώδες λάθος.
Δεν θέλω να σου το χαλάσω αλλά στα οικονομικά όλοι κοιτάμε το ποσοστό ως προς το ΑΕΠ. Κανείς δεν κοιτάει το απόλυτο ποσό. Οικονομικά Α εξαμήνου είναι man.
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Δεν θέλω να σου το χαλάσω αλλά στα οικονομικά όλοι κοιτάμε το ποσοστό ως προς το ΑΕΠ. Κανείς δεν κοιτάει το απόλυτο ποσό. Οικονομικά Α εξαμήνου είναι man.
το ΑΕΠ οτι αυξανεται δειχνει πλασματικα οτι μειωνεται το χρεος (λογω κλασματος χρεος/αεπ), ομως το γεγονος οτι αυξανεται το ΑΕΠ δε σημαινει οτι η κυβερνηση θα μπορει να ξεπληρωσει οντως στην πραγματικοτητα το χρεος ωστε να μειωθει.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
το ΑΕΠ οτι αυξανεται δειχνει πλασματικα οτι μειωνεται το χρεος (λογω κλασματος χρεος/αεπ), ομως το γεγονος οτι αυξανεται το ΑΕΠ δε σημαινει οτι η κυβερνηση θα μπορει να ξεπληρωσει οντως στην πραγματικοτητα το χρεος ωστε να μειωθει.
Μπορείς να μου πεις μια χώρα που μπορεί να αποπληρώσει το χρέος της;; Μπορείς να μου πεις μια χώρα στην ποια το απόλυτο ποσό χρέους μειώνεται;;

Επίσης, λέω ξανά ότι παντού κοιτάμε το ποσοστό χρέους ως προς το ΑΕΠ και όχι το απόλυτο ποσό. Οι οίκοι αξιολογήσεις για να σε αναβαθμίσουν εξετάζουν το ποσοστό χρέους. Για να μπεις στο ευρώ (συνθήκη Μάαστριχ) κοιτάνε το ποσοστό χρέους. Δεν ξέρω εσύ που είδες ότι οι σοβαροί οίκοι κοιτάνε το απόλυτο ποσό χρέους. Μόνο ο Τσιπρας και ο Βαρουφακης το λένε ώστε να κερδίσουν καμία ψήφο.

Με την λογική σου έστω ότι η Ελλάδα έχει 400 δις χρέος και η Κύπρος 200 δις. Εσυ θα πεις ότι η Ελλάδα έχει διπλάσιο χρέος άρα δεν μπορεί να το αποπληρώσει. Στην πραγματικότητα όμως η Ελλάδα έχει χρέος 172% ως προς το ΑΕΠ ενώ η Κύπρος 500%. Αρα το να μου πετάς ένα ποσό χωρίς να μου λες ποσό είναι το ΑΕΠ της χώρας είναι σαν να σου πω εγώ ότι είμαι ψηλός χωρίς να σου λέω το ύψος μου.

Προτείνω να ασχοληθείς με τις Μονάδες «Δήμητρα»
 

chester20080

Περιβόητο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 5,496 μηνύματα.
Μπορείς να μου πεις μια χώρα που μπορεί να αποπληρώσει το χρέος της;; Μπορείς να μου πεις μια χώρα στην ποια το απόλυτο ποσό χρέους μειώνεται;;

Επίσης, λέω ξανά ότι παντού κοιτάμε το ποσοστό χρέους ως προς το ΑΕΠ και όχι το απόλυτο ποσό. Οι οίκοι αξιολογήσεις για να σε αναβαθμίσουν εξετάζουν το ποσοστό χρέους. Για να μπεις στο ευρώ (συνθήκη Μάαστριχ) κοιτάνε το ποσοστό χρέους. Δεν ξέρω εσύ που είδες ότι οι σοβαροί οίκοι κοιτάνε το απόλυτο ποσό χρέους. Μόνο ο Τσιπρας και ο Βαρουφακης το λένε ώστε να κερδίσουν καμία ψήφο.

Με την λογική σου έστω ότι η Ελλάδα έχει 400 δις χρέος και η Κύπρος 200 δις. Εσυ θα πεις ότι η Ελλάδα έχει διπλάσιο χρέος άρα δεν μπορεί να το αποπληρώσει. Στην πραγματικότητα όμως η Ελλάδα έχει χρέος 172% ως προς το ΑΕΠ ενώ η Κύπρος 500%. Αρα το να μου πετάς ένα ποσό χωρίς να μου λες ποσό είναι το ΑΕΠ της χώρας είναι σαν να σου πω εγώ ότι είμαι ψηλός χωρίς να σου λέω το ύψος μου.

Προτείνω να ασχοληθείς με τις Μονάδες «Δήμητρα»
οι μοναδες Δημητρα εχουν ενδιαφερον ως χρηματοπιστωτικη μεθοδος επειδη θυμιζουν κρυπτονομισμα.
Εσυ ως μελλοντικος οικονομολογος εχεις ασχοληθει με τα κρυπτο, τα εχεις μελετησει καθολου για να δεις οτι ειναι το μελλον; 'Η μηπως δεν εισαι με το αποκεντρωμενο χρημα αλλά εισαι υπερ των κεντρικων τραπεζων και του ελεγχου των χρηματων;

Παει αυτο, παμε στο αλλο. Συμφωνα με το παραδειγμα σου λοιπον, εφοσον το ΑΕΠ περυσι ηταν θετικο, δεν θα επρεπε να αντικατοπτριστει σε μειωση του χρεους στο τελος του χρονου και να οδηγησει σε πραγματικη μειωση και της απολυτης τιμης; Σωστα; Αμ δεν το εκανε, ισα ισα το χρεος αυξηθηκε στο τελος του 2022. Το πλασματικο αυξημενο ονομαστικο ΑΕΠ ΔΕΝ οδηγησε σε μειωση του χρεους. Αρα τι αντικτυπο εχει το κλασμα χρεος/αεπ, εξηγησε το μου ως ειδικος εσυ σε αυτα, εγω δεν ξερω απο οικονομικα. Εφοσον το ετος κλεινει με θετικο ΑΕΠ, δε θα επρεπε το χρεος να μειωθει; Αν οχι, τοτε πότε μειωνεται το χρεος σε απολυτη τιμη;

Θυμιζει τη φουσκα του 2008, που ολοι λεγανε τι καλα που παμε, οι οικοι αξιολογησης κοιτουσαν επιφανειακους δεικτες χωρις να βλεπουν τι ακριβως ειχαν μπροστα τους, μεχρι που στην πραξη τα νουμερα αυτα δεν ειχαν αντικρυσμα και τοτε εσκασαν ολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,278 μηνύματα.
οι μοναδες Δημητρα εχουν ενδιαφερον ως χρηματοπιστωτικη μεθοδος επειδη θυμιζουν κρυπτονομισμα.
Εσυ ως μελλοντικος οικονομολογος εχεις ασχοληθει με τα κρυπτο, τα εχεις μελετησει καθολου για να δεις οτι ειναι το μελλον; 'Η μηπως δεν εισαι με το αποκεντρωμενο χρημα αλλά εισαι υπερ των κεντρικων τραπεζων και του ελεγχου των χρηματων;

Παει αυτο, παμε στο αλλο. Συμφωνα με το παραδειγμα σου λοιπον, εφοσον το ΑΕΠ περυσι ηταν θετικο, δεν θα επρεπε να αντικατοπτριστει σε μειωση του χρεους στο τελος του χρονου και να οδηγησει σε πραγματικη μειωση και της απολυτης τιμης; Σωστα; Αμ δεν το εκανε, ισα ισα το χρεος αυξηθηκε στο τελος του 2022. Το πλασματικο αυξημενο ονομαστικο ΑΕΠ ΔΕΝ οδηγησε σε μειωση του χρεους. Αρα τι αντικτυπο εχει το κλασμα χρεος/αεπ, εξηγησε το μου ως ειδικος εσυ σε αυτα, εγω δεν ξερω απο οικονομικα.
Το crypto που λες δεν το βγάζει ο Βαρουφακης όμως. Ένας οικονομολόγος που γελάνε όλοι μόλις μιλάει και ένας οικονομολόγος που έκλεισε τις τράπεζες το 2015. Από την άλλην τον λυπάμαι όπως καθώς φαίνεται ότι έχει περάσει στο επόμενο στάδιο της παράνοιας, στάδιο που χρήζει ιατρικής παρακολούθησης πλέον.

Όσο αφορά την τελευταία παράγραφο σου είναι εμφανές ότι δεν έχεις καμία σχέση με την οικονομία. Το χρέος μειώθηκε από το 194% στο 172% του ΑΕΠ, έχει αναγνωριστεί σε ευρωπαϊκό επίπεδο αυτό και εσυ που δεν είσαι καν οικονομολόγος μας λες άκυρα πράγματα. Επίσης, μόνο εσυ συνδυάζεις την ανάπτυξη του ΑΕΠ με την μείωση του απόλυτου χρέους. Όλες οι χώρες πέρσι είχαν αύξηση χρέους παρά την ισχυρή ανάπτυξη.

**Επίσης καμία χώρα δεν μετράει το ΑΕΠ της σύμφωνα με το ονομαστικό ΑΕΠ. Όλες οι χώρες χρησιμοποιούν το πραγματικό ΑΕΠ σε σταθερές τιμές 2015. Ένα pdf της Eurostat/ Elstat να ανοίξεις θα το δεις πάνω πάνω. Άρα το ΑΕΠ της Ελλάδας που ήταν 192,27 δισεκατομμύρια ευρώ (+ 5,9%) αφορά το πραγματικό ΑΕΠ σε σταθερές τιμές 2015. Το ονομαστικό ΑΕΠ σε τιμές 2022 ήταν πάνω από τα 200 δις, όμως δεν έχει νόημα να το αναφέρουμε όταν ο πληθωρισμός ήταν στο 9,7% για το σύνολο του περασμένου έτους.
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,743 μηνύματα.
Συζήτηση για το χρέος από το 1:40 και μετά. Γιατί με αυτά που διαβάζουμε εδώ θα ξεχάσουμε και τα βασικά.


 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top