Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Θεέ μου η ανωμαλία δεν έχει όρια. Ανήκουστο να υπάρχουν τέτοια σκίτσα. Αναγούλα με έπιασε μόνο που το διάβασα.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Αυτή η εικόνα δλδ είναι τέχνη και την βρίσκεις οκ?
Τι ειναι τεχνη εχεις καταλαβει; Παντως σιγουρα οχι να διακοσμουν το σαλονι σου.Εκεινο ειναι διακοσμηση.
Η τεχνη εχει πολλες οψεις,μια απο αυτη ειναι αυτη που μεταδιδει μηνυματα και κατακεραυνω νει.Η τεχνη.ελεγε ο Πικασσο ειναι τσεκουρι στα χερια του δημιουργου.
Το ''μυαλο'' ;;; ...σου,εχει σκεφτει ποτε οτι το μηνυμα του σκιτσου ειναι η ανωμαλια πολλων αντρων και η κατακεραυνωση του φαινιμενου ή ακομα προσπαθεις να παθεις το αλφαβητο;
Θεέ μου η ανωμαλία δεν έχει όρια. Ανήκουστο να υπάρχουν τέτοια σκίτσα. Αναγούλα με έπιασε μόνο που το διάβασα.
Τα αυτα και για σενα.
Στο δημοτικο και απο την αρχη.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

[...]Η κουλτούρα της ακύρωσης δεν είναι προνόμιο κάποιου χώρου, είναι ένα ευρύτερο φαινόμενο. Σε αυτό το πλαίσιο τις τελευταίες ώρες βρίσκεται σε εξέλιξη μία προσπάθεια “ακύρωσης” του σκιτσογράφου Ηλία Κυριαζή.


Αφορμή για την επίθεση που δέχεται κυρίως μέσω social media είναι ένα πραγματικά χυδαίο σκίτσο το οποίο είχε δημιουργήσει όμως πριν 19 χρόνια, σε ηλικία 26 ετών.


Για το σκίτσο έχει ξαναμιλήσει ο σκιτσογράφος και το έχει απορρίψει ως έργο
χαρακτηρίζοντάς το πρόκληση για την πρόκληση, όμως ανασύρθηκε από τον δημοσιογράφο – youtuber Μάνο Γρυπάρη στα πλαίσια κόντρας που έχει με τον δημιουργό.[...]


Αν δεν το εκανε ως κατακεραυνωση της παιδοφιλιας,γιατι εγω ετσι το εξελαβα... οντως ειναι χυδαιο και κακασχημο με την διαφορα οτι εγινε πριν 19 χρονια και ο ΙΔΙΟΣ ΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΑΞΙΩΣΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΑΝ ΕΡΓΟ.
ΤΟ γιατι εγινε ο ντορος τωρα το εξηγει το αρθρο.
Αυτα.
Κια η αληθεια οταν ειναι μιση ειναι ενα ψεμμα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Τ
Το ''μυαλο'' ;;; ...σου,εχει σκεφτει ποτε οτι το μηνυμα του σκιτσου ειναι η ανωμαλια πολλων αντρων και η κατακεραυνωση του φαινιμενου ή ακομα προσπαθεις να παθεις το αλφαβητο;
Και αυτό το έργο του καλλιτέχνη τι μήνυμα θέλει να περάσει?
20230706_155922.jpg
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
Και αυτό το έργο του καλλιτέχνη τι μήνυμα θέλει να περάσει?
View attachment 118089
Κοιτα...δεν τον ξερω τον τυπο ,ουτε την κουλτουρα του ,ουτε τι πρευσβευει και τι οχι.Κια ουτε μπορω να ειμαι στο μυαλο του.
Απαντησα σε κατι συγκεκριμενο.
Ουτε εχω καμια διαθεση να τον ψαξω,σιγουρα ομως δεν καταδικαζω χωριςνα ξερω και σιγουρα δενε χεις ιδεα τι εστι τεχνη,διοτι η τεχνη δεν ειναι διακοσμηση..παγαινε αλλου.Η ΤΕΧΝΗ ΚΑΤΑΚΕΡΑΥΝΩΝΕΙ ΚΙΟΛΛΑς ΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ.,

Σιγουρα ομως ξερω ποιοι εχουν εναντιωθει σε αυτα τα σκιτσα οποτε αυτο κατι μου λεει.
Καλο σχολειο.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν ξέρω τον Κυριαζή, πρώτη φορά τον ακούω, ιδέα δεν έχω για τα σκίτσα του, ούτε έχω τις γνώσεις να τον κρίνω καλλιτεχνικά. Όμως, μου έκαναν εντύπωση δύο πράγματα:
1) Γιατί ξαφνικά, κάποιοι ξεκίνησαν επίθεση εναντίον του για σκίτσα που έγιναν προ 20ετίας; Μήπως πίσω από την ιστορία κρύβεται κάποια βεντέτα εκδίκησης;
2) Γιατί οι πολέμιοι του Κυριαζή, ανήκουν σε συγκεκριμένο ιδεολογικό χώρο;


1688650267736.png
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Δεν ξέρω τον Κυριαζή, πρώτη φορά τον ακούω, ιδέα δεν έχω για τα σκίτσα του, ούτε έχω τις γνώσεις να τον κρίνω καλλιτεχνικά. Όμως, μου έκαναν εντύπωση δύο πράγματα:
1) Γιατί ξαφνικά, κάποιοι ξεκίνησαν επίθεση εναντίον του για σκίτσα που έγιναν προ 20ετίας; Μήπως πίσω από την ιστορία κρύβεται κάποια βεντέτα εκδίκησης;
2) Γιατί οι πολέμιοι του Κυριαζή, ανήκουν σε συγκεκριμένο ιδεολογικό χώρο;


Και στα 2 είσαι σωστός.

Απέκλεισαν πρόσφατα το gameworld.gr από την Κυπριακή comics con και ο ιδρυτής του ο Γρυπάρης ενεργοποίησε σχέδιο εκδίκησης.

Ο Γρυπάρης έκραζε στο προσωπικό του καναλι στο youtube την wake culture και αυτο ενοχλείσε τους διοργανωτές.

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

IMG_7366.jpeg

Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Ποιος ασχολείται με την comic con ρε; Προδότες την ελέγχουν. Ούτε απ'έξω δεν πατάω.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ποιος ασχολείται με την comic con ρε; Προδότες την ελέγχουν. Ούτε απ'έξω δεν πατάω.
O αποκλεισμός του Γρυπάρη ήταν σωστός. Όταν την ιστοσελίδα σου και την προσωπικότητά σου την μετατρέπεις με πολιτικό περιεχόμενο θα υποστείς τις συνέπειες.

Αντίθετα ο αποκλεισμός του Κωνσταντίνου Παππά από την ελληνική comics con λάθος καθώς το περιεχόμενο του πρακτική σκέψη με τα ιστορικά βιντεακια δεν έχουν πολιτικό προσανατολισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Στην έκθεση αναγνωρίζεται η σημαντική βελτίωση στην κατάταξη της Ελλάδας στον δείκτη CPI της Διεθνούς Διαφάνειας. Ειδικότερα, η Ελλάδα το 2022 βελτίωσε τη βαθμολογία της κατά 7 μονάδες (από 45 σε 52) και την κατάταξή της κατά 16 θέσεις (από 67η σε 51η) σε σχέση με το 2018. Η χώρα συγκεντρώνει 52 βαθμούς στην αξιολόγηση και καταλαμβάνει την 51η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, σημειώνοντας την υψηλότερη επίδοση της τελευταίας δεκαετίας και πλέον συγκαταλέγεται στο 30% των χωρών με τα καλύτερα αποτελέσματα παγκοσμίως
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,796 μηνύματα.
Έχεις φοβερό επιχείρημα, είσαι επιχειρηματίας.

Άνοιξε το λεξικό και ψάξε την λέξη χιούμορ. Με 80 μηνύματα μέλος, είναι λογικό να μην καταλαβαίνεις πολλά μέλη εδώ μέσα που έχουν ενεργή συμμετοχή στο φόρουμ για πολλά χρόνια. :D Απαντώ με καρδούλα..

1688657297466.png
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,273 μηνύματα.
Άνοιξε το λεξικό και ψάξε την λέξη χιούμορ. Με 80 μηνύματα μέλος, είναι λογικό να μην καταλαβαίνεις πολλά μέλη εδώ μέσα που έχουν ενεργή συμμετοχή στο φόρουμ για πολλά χρόνια. :D Απαντώ με καρδούλα..

View attachment 118103
Κι όμως είμαι παλιότερο μέλος κι απο σένα κιόλας!
Ούπς:-*
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Οι πραγματικά ανόητοι είναι όσοι πιστεύουν πως κάνει κάτι το σοβαρό το αγράμματο αυτό icon των μεγάλων εταιρειών. Μία μόστρα είναι. Δεν με ενδιαφέρει είτε φυλακιστεί είτε όχι, όπως την έγραφα εκεί που δεν πιάνει μελάνι όταν ήταν ελεύθερη εκεί θα την εγράφω και είτε φυλακιστεί είτε παραμείνει ελεύθερη.

Εσείς οι «σοβαροί άνθρωποι» φροντίστε να αποκτήσετε ποτέ και καμμία κριτική σκέψη γιατί είστε NPC και τίποτε παραπάνω.
 

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

O Γρυπάρης σε λίγο live θα πει την γνώμη του για τον αποκλεισμό του
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,427 μηνύματα.
το αγράμματο αυτό icon των μεγάλων εταιρειών.
Αγραμματο; Δηλαδη ειναι αμ ορφωτη; Που το ξερεις για λεγε;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Οι πραγματικά ανόητοι είναι όσοι πιστεύουν πως κάνει κάτι το σοβαρό το αγράμματο αυτό icon των μεγάλων εταιρειών. Μία μόστρα είναι. Δεν με ενδιαφέρει είτε φυλακιστεί είτε όχι, όπως την έγραφα εκεί που δεν πιάνει μελάνι όταν ήταν ελεύθερη εκεί θα την εγράφω και είτε φυλακιστεί είτε παραμείνει ελεύθερη.

Εσείς οι «σοβαροί άνθρωποι» φροντίστε να αποκτήσετε ποτέ και καμμία κριτική σκέψη γιατί είστε NPC και τίποτε παραπάνω.
και εσυ σταματα να παιζεις το παιχνιδι των πολυεθνικων νομιζοντας οτι εισαι αντισυστημικος.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,799 μηνύματα.
Αγραμματο; Δηλαδη ειναι αμ ορφωτη; Που το ξερεις για λεγε;
Δεν θα πάρω καν στα σοβαρά άτομο που παράτησε το σχολείο για να ασχοληθεί με τον ακτιβισμό.


και εσυ σταματα να παιζεις το παιχνιδι των πολυεθνικων νομιζοντας οτι εισαι αντισυστημικος.
Ναι εγώ παίζω το παιχνίδι τους. Η καλλίτερη μόστρα των πολυεθνικών ήταν η Γκρέτα. Όσο για το ποιος είναι αντισυστημικός είδανε και τους πράσινους της Γερμανίας αλλά και τα αποτυχημένα green politics της Ευρωπαϊκής Ενώσεως. Άλλη μια μπίζνα για να φάνε οι λίγοι και να τα πληρώσουν τα σπασμένα οι πολλοί.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top