Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
 

Paragontas7000

Διάσημο μέλος

Ο Paragontas7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 2,638 μηνύματα.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Γιατί η comic con και ο προοδευτικός χώρος δικαιολογεί και ξεπλένει ηθικά υλικό παιδικής πορνογραφίας και τον δημιουργό του?
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Πάντως στις προγραμματικές δηλώσεις που έγιναν στην Βουλή μπορώ να πω πως με εξέπληξε θετικά ο Στίγκας των Σπαρτιατών. Επί τέλους έννοιες όπως ο εθνικισμός, ηρωικά ονόματα που σπιλώνονται διαρκώς από τους κόκκινους όπως ο Παύλος Μελάς και ο Ίων Δραγούμης, η πληθυσμιακή αντικατάστασις της χώρας και ο αφελληνισμός της, η ΑΟΖ με Κύπρο και η επέκτασις εις 12 ναυτικά μίλια, η προστασία της μειονότητος της Βορείου Ηπείρου ακούσθηκαν ξανά εκεί μέσα. Με ξίνισε βέβαια η νύξη για γνήσια πατριωτική Δεξιά που είπε. Ο εθνικισμός είναι κάτι ανώτερο της αναχρονιστικής κόντρας Δεξιάς-Αριστεράς. Μία Ιδέα υπεράνω τέτοιων μικρών διαχωρισμών. Το άλλο που με ξίνισε είναι η ξεκάθαρη τοποθέτησις κατά της εξόδου της χώρας από την Ευρωπαϊκή Ένωση αλλά η αναδιάρθρωση της επειδή κατήντησε Γερμανική Ένωση. Πόσες φορές τα ακούσαμε αυτά και από αριστερούς (βλέπε Τσίπρα) και από κεντρώους (βλέπε Μακρόν). Ουδέποτε κανείς δεν δάμασε το θηρίο. Αυταπάτες και φρούδες ελπίδες. Η δημιουργία κατάλληλων συνθηκών για Grexit θα έπρεπε να είναι επικεφαλίδα ενός πατριωτικού κυβερνητικού προγράμματος. Όπως και μία επακόλουθη έξοδος από το ΝΑΤΟ.


Βέβαια θα είμαι και δίκαιος, νύξη υπέρ της Βορείου Ηπείρου και του Μπελέρη έκανε παραδόξως και ο Δημήτριος Κουτσούμπας του ΚΚΕ. Όπως επίσης κι όσα είπαν και τα άλλα πατριωτικά κόμματα όπως ο Νατσιός, πρόεδρος της ΝΙΚΗς και ο Βελόπουλος της Ελληνικής Λύσεως ήταν αρκετά καλά σε γενικές γραμμές. Ο πρώτος κατέκρινε τον κοινωνικό ατομικισμό και τον πολυπολιτισμό, είπε μία φράση που ενώνει τους πατριώτες «τα σχολεία να εκπαιδεύουν Έλληνες και όχι Ελληνόφωνους» αλλά το χάλασε λίγο που τάχθηκε υπέρ των μη κρατικών ΑΕΙ. Ο δεύτερος (ο Βέλο έχει πείρα σε εκφωνήσεις στη Βουλή, βασικά είναι ο μόνος που μπορώ να ακούω χωρίς να κουράζομαι) είπε το αυτονόητο ή διόδια ή τέλη κυκλοφορίας, όχι και τα δύο αλλά το χάλασε με τον έμμεσο θαυμασμό του σε προσωπικότητες όπως ο Κωνσταντίνος Καραμανλής και ο Ανδρέας Παπανδρέου. Έλεος με την ηρωοποίηση ανθρώπων που έβλαψαν τη χώρα.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.

Ακολούθως εξήλθε του οχήματος και τράπηκε σε φυγή ωστόσο ένας από τους αστυνομικούς, κάτω από συνθήκες που διερευνώνται, έκανε χρήση όπλου με αποτέλεσμα τον τραυματισμό του ατόμου στα πλευρά.

Νόμιμη άμυνα, η ΕΛΑΣ επιτέλεσε το έργο της, πάνω στην αδρεναλίνη μπορεί να μην στοχεύσεις σωστά βρε αδερφέ, δεν ήσουνα μπροστά και στην τελική εγκληματίας ήτανε ρε φίλε, καλά του κάνανε.

Όλα βαίνουν καλώς, συνεχίζει να χρησιμοποιείται πάντοτε η ελάχιστη απαραίτητη αστυνομική βία και το σώμα είναι ψυχιατρικά κατάλληλο.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,740 μηνύματα.



Νόμιμη άμυνα, η ΕΛΑΣ επιτέλεσε το έργο της, πάνω στην αδρεναλίνη μπορεί να μην στοχεύσεις σωστά βρε αδερφέ, δεν ήσουνα μπροστά και στην τελική εγκληματίας ήτανε ρε φίλε, καλά του κάνανε.

Όλα βαίνουν καλώς, συνεχίζει να χρησιμοποιείται πάντοτε η ελάχιστη απαραίτητη αστυνομική βία και το σώμα είναι ψυχιατρικά κατάλληλο.
Εντάξει, ήταν Πακιστανός οπότε όλα καλά. Για να τους πυροβολούμε και να μας κάνουν τις δουλείες για 200 ευρώ καλοί είναι.

Βέβαια οι ακροδεξιοί δεν καταλαβαίνουν ότι κάποια στιγμή μπορεί να τύχει και σε ντόπιο κάτι τέτοιο (Καλτεζάς, Γρηγορόπουλος).
 

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
"Κάνω ότι δε βλέπω"
psifos-empistosinis-olomeleia-pigadakia-31.jpg.jpeg
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,863 μηνύματα.
Κάλλιο αργά παρά ποτέ...
Η ανάρτηση της χήρας...
«Σε λίγες ώρες συμπληρώνοναι δυο χρόνια που μου λείπεις. Τι μου λείπει με ρωτούν ολοι. Μου λείπει η ζωή μου, θέλω τη ζωή μου πίσω, θέλω να ουρλιάξω και όμως σιωπώ. Έχω να σ’ ακούσω να μου μιλάς δυο χρόνια, ψάχνω να σε βρω μέσα στα σύννεφα, πάνω στα κύματα, μέσα από το καθετί και ναι Γιώργο μου συνεχίζω, γελάω, τραγουδάω, πού βρίσκω τη δύναμη αναρωτιέμαι, πώς ξυπνάω και παω στο γραφείο, πώς κοιμάμαι χωρίς την αγκαλιά σου. Πώς ζω χωρίς τα γλυκόλογά σου. Κι όμως μπορώ, αναρωτιέμαι εάν είμαι άνθρωπος ή ρομπότ, η απουσία σου είναι βασανιστική και λέω δεν μπορεί κάποιος μου κάνει φάρσα ένα κακογουστο αστείο, ότι ξαφνικά θα ανοίξεις την πόρτα και θα πεις ήρθα νανάκι μου.

»Μήπως βλέπω εφιάλτη, αλλά μάλλον ο εφιάλτης είναι η καθημερινότητά μου, η παρέα μου, που ήρθε τόσο βίαια στη ζωή μου όσο απότομα χάθηκε ο ήλιος από τη ματιά μου, τόσο βίαια σκοτείνιασαν όλα γύρω μου και εγώ εδώ να περιμένω να ανατείλει πάλι να ξημερώσει αλλά μάταια. Θυμάσαι το πουλάκι που κελαηδούσε στη βεράντα μας δεν ξαναήρθε σαν να έφυγε και αυτό λίγες μέρες μετά από εσένα. Αναρωτιέμαι μερικές φορές εάν θα ξημερώσει πάλι για μένα, αν θα νιώσω αληθινή χαρά, αν θα νιώσω άνθρωπος πάλι. Λένε και άλλοι ότι τους λείπεις και όταν το ακούω θέλω να φωνάξω δεν ξέρετε τι θα πει μου λείπει. Θέλω να σου γράψω ένα στιχάκι από ενα τραγούδι, (έλα λίγο μόνο για λίγο).

»Μάταια σε ψάχνω, δεν μπορώ να σε βρω πουθενά και συνεχίζω μόνη μου να προσπαθώ να βρω τα αχνάρια που άφησες. Σ’ αγαπώ και μου λείπεις και να σου πω κάτι, δεν φέρθηκες καλά, γιατί μου έλεγες αγάπη μου θα είμαστε μαζί για πάντα. Θυμάσαι όταν δεν ξυπνούσα από τη νάρκωση στο χειρουργείο που μου κρατούσες το χέρι και μου έλεγες θα τα καταφέρουμε, τόσα έχουμε περάσει θα περάσει και αυτό και είχες δικιο πέρασε. Αυτό όμως Γιώργο μου δεν περνάει, γιατί δεν περνάει, γιατί δεν μπορείς να έρθεις πάλι σπιτι μας, μου λείπεις, σε θέλω δίπλα μου, κοντά μου.

»Έφυγες νωρίς, εφυγες μόνος σου, μ άφησες, δεν είμαι, τόσο δυνατή και το ξέρεις, όμως τα καταφέρνω αλήθεια σου λέω προσπαθώ και τα καταφέρνω. Σ’ αγαπώ πολύ και μου λείπεις, το νανάκι σου. Να πετάς ψηλά στους ουρανους αγάπη μου και εάν βρεθείς με τον μπαμπά μου πες του ποσό τον αγαπούσα».
 

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Άρα να μην υπάρχουν καθόλου νόμοι; big brain move
Και να μην ηταν αυτη η θεση μου, μετα απο αυτα που μου εγραψες, θα σου φαινοταν περιεργο αν πηγαινα προς τα εκει? Με τον αυταρχισμο και τις καταχρησεις της νομολαγνειας που υπαρχει, πρεπει να περιοριστει ο αριθμος και η επιρροη των νομων ενω θα μπορουσαν να παραμεινουν καποιες αρχες για να προστατευεται η περιουσια και οι εθελοντικες συνεργασιες μεταξυ των ανθρωπων, και κατ'επεκταση η ελευθερια. Βεβαια εχω αρκετες αμφιβολιες για το αν αυτες θα διατηρηθουν μονο σε αυτο το πλαισιο ή αν θα γινει καταχρηση τους
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,798 μηνύματα.
Ο Αλέξανδρος Ζερβέας, βουλευτής με τους Σπαρτιάτες, είπε κάτι που ούτε εγώ δεν περίμενα να ακούσω «είμαστε Έλληνες εθνικιστές σύμφωνα με τις αρχές του Βεζανή». Ένα όνομα σαν του αειμνήστου πανεπιστημιακού καθηγητού Συνταγματικού Δικαίου, Δημητρίου Βεζανή να ακουσθεί εντός της Βουλής. Ένας άνθρωπος από τους δυο θεωρητικούς του ελληνικού εθνικισμού (ο άλλος είναι ο Ίων Δραγούμης) που προήγαγε το αίσθημα της φιλοπατρίας στους φοιτητές του. Ένα όνομα που δυστυχώς δεν το ξέρει η συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων! Στα βιβλία του, που μερικά είχα τη τιμή να τα διαβάσω, δείχνει ξεκάθαρα και το ότι ο Ελληνικός εθνικισμός ουδεμία ιδεολογική σχέση ημπορεί να έχει με τον Ιταλικό φασισμό και τον Γερμανικό εθνικοσοσιαλισμό.

Κοίτα να δεις, ονόματα όπως ο Δημήτριος Βεζανής, ο Ίων Δραγούμης, ο Παύλος Μελάς και έννοιες όπως η φυλή επέστρεψαν ξανά στο (ανθ)ελληνικό κοινοβούλιο ανάμεσα σε κόμματα που παλεύουν για να τις εξ αφανίσουν. Αποκτήσαμε φωνή ξανά.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,027 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top