Γενική συζήτηση για τα antivirus

Ποιο Antivirus χρησιμοποιείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
  • avast!

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • AVG Anti-Virus

    Ψήφοι: 2 8.0%
  • Avira

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • BitDefender

    Ψήφοι: 3 12.0%
  • ClamAV / ClamWin

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows Defender

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Kaspersky

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ESET

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • Norton

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Άλλο (διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Κανένα (διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)

    Ψήφοι: 4 16.0%
  • Panda Antivirus

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

indiespyllak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σπύλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
To avira και είναι πολύ καλό σε αντίθεση με το AVG που ποτέ δεν με προειδοποιούσε και δεν μου αναγνώριζε τους ιούς..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ο κωδικός δόθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
λογικο, αλλωστε αν το τριαλ ηταν ιδιο με το αυθεντικο τοτε ποιο το νοημα να μας πουλανε antivirus με 60 ευρο:):):)

Μα οι (περισσότεροι) ιοί αναπτύσσονται από τις ανταγωνιστικές εταιρείες antivirus,η μία χτυπάει την άλλη...

Εγώ προσωπικά πάντως τόσα χρόνια δεν έχω δώσει πουθενά λεφτά για λογισμικό,από τη στιγμή που μπορώ να το βρω free.
Όσο για τους ιούς με σωστή χρήση δεν πρόκειται να κολλήσει κανείς,5 μήνες είμαι χωρίς antivirus και 1+ χρόνο χωρίς format.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Μα οι (περισσότεροι) ιοί αναπτύσσονται από τις ανταγωνιστικές εταιρείες antivirus,η μία χτυπάει την άλλη...

Εγώ προσωπικά πάντως τόσα χρόνια δεν έχω δώσει πουθενά λεφτά για λογισμικό,από τη στιγμή που μπορώ να το βρω free.
Όσο για τους ιούς με σωστή χρήση δεν πρόκειται να κολλήσει κανείς,5 μήνες είμαι χωρίς antivirus και 1+ χρόνο χωρίς format.

Συγχαρητήρια, όταν αποφασίσεις με το καλό και βάλεις ένα A/V (και γενικά anti-malware) πες μας αν ο αριθμός είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος του 10.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iGiannis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο iGiannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,762 μηνύματα.
Μπορείς κάποιος που είναι "ειδικός" στο ίντερνετ να έχει τον υπολογιστή του χωρίς αντιβάιρους για πάντα (που λέει ο λόγος),αλλά ο αρχάριος χρήστης (δεν θέλω να προσβάλω κανέναν) δεν ξέρει και πολλά με αποτέλεσμα να "κατεβάζει" προγράμματα που νομίζουν ότι είναι αντιβάιρους αλλά κάνουν κακό (π.χ:Antivirus XP,Antivirus 2009 κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnykim

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Δυστυχώς όσο καλή χρήση και να κάνεις στο internet ,μόνο που είσαι συνδεδεμένος και φαίνεται η IP σου, μπορεί να γίνουν πολλά.

Γι'αυτό ένα καλό free anti-virus ,και ένα scan το μήνα με ένα anti-spyware πιστέυω είναι κάποιος καλυμμένος.Επίσης μην ξεχνάμε οτι cookies,history,passwords και διάφορα άλλα προσωρινά αρχεία internet καλό θα ήταν να διαγράφονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chartson

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
mozilla firefox+ccleaner+kespersky antivirus αντε και panda και είσαι εντάξει και φανταστείτε πως η πλοήγηση που κάνω είναι (επικίνδυνη) {απο free το avira einai kalo }
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Συγχαρητήρια, όταν αποφασίσεις με το καλό και βάλεις ένα A/V (και γενικά anti-malware) πες μας αν ο αριθμός είναι μεγαλύτερος ή μικρότερος του 10.

Δεν κατάλαβα τι προσπαθείς (άστοχα) να αποδείξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα τι προσπαθείς (άστοχα) να αποδείξεις.

Το άστοχα ή όχι θα το κρίνει κάποιος τρίτος, ούτε εσύ ούτε εγώ.

Το point ήταν ότι δεν μπορείς να ξέρεις αν έχεις κολλήσει κάτι αν δεν κάνεις ποτέ scan με κανα AV και μετα γενικότερα με antimalware π.χ. a^2

(Τόσο καιρό υπήρχαν κενά σε flash -java - acrobat.)

Κατά γενική ομολογία, αν θέλεις να είσαι χωρίς AV καλό θα είναι να ανεβάζεις εδώ οτιδήποτε ενδεχομένως επικίνδυνο.

https://www.virustotal.com/

είτε εδώ

https://virusscan.jotti.org/en

Ελπίζω να τα είχες ήδη υπ όψην σου και να τα χρησιμοποιούσες.

Επίσης για web - based malware υπάρχει κι αυτό

https://wepawet.cs.ucsb.edu/index.php


Όλα τα cr@cks, k3yg3ns που (ενδεχομένως) κατεβάζεις, είναι (?) επικίνδυνα. Γι αυτό είναι καλό να υπάρχει ένα AV. Το ότι βρήκες το torrent στο γαμάτο, ούτε στο ελάχιστο δεν αποτελεί "απόδειξη" ότι είναι "καθαρό"

Από εκέι και πέρα.. Δεν ξέρω τι χρήση κάνεις γι αυτό και δεν μπορώ να ξέρω, από την περιγραφή σου όμως ότι σε προειδοποιεί (πιθανότατα το WOT), για επικίνδυνη σελίδα κι εσύ δεν του δίνεις την παραμικρή σημασία, εμένα κάτι μου δείχνεις.

Τα USB sticks επίσης αποτελούν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ κίνδυνο, απ ότι (ίσως) νομίζεις. Πόσες φορές έβαλες usb άλλου στο pc σου?




(Από περιέργεια θα τρέξεις ένα a^2?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Δεν χρησιμοιποιώ το gamato.Δεν κατεβάζω torrent.Δεν έχω βάλει USB stick στον υπολογιστή,ό,τι χρειάζομαι το μεταφέρω μέσω του κινητού καθώς δεν έχω usb stick.Δεν μπαίνω σε όλες τις επικίνδυνες σελίδες.Δεν ξέρεις τη χρήση κάνω.Δεν τρέχω το a^2,πιθανότατα θα είναι κάποιου είδους εντολή υπερφόρτωσης του cpu.Δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει για να κάνεις (σωστή) χρήση του υπολογιστή/internet.Δεν σπουδάζω πληροφορική.


Αφού έχεις περισσότερες γνώσεις θα προτιμούσα σε μια συζήτηση να κατέβεις εσύ επίπεδο,αφού εγώ δεν σε φτάνω και όχι να προσπαθείς να εντυπωσιάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Δεν χρησιμοιποιώ το gamato.Δεν κατεβάζω torrent.Δεν έχω βάλει USB stick στον υπολογιστή,ό,τι χρειάζομαι το μεταφέρω μέσω του κινητού καθώς δεν έχω usb stick.Δεν μπαίνω σε όλες τις επικίνδυνες σελίδες.Δεν ξέρεις τη χρήση κάνω.Δεν τρέχω το a^2,πιθανότατα θα είναι κάποιου είδους εντολή υπερφόρτωσης του cpu.Δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει για να κάνεις (σωστή) χρήση του υπολογιστή/internet.Δεν σπουδάζω πληροφορική.


Αφού έχεις περισσότερες γνώσεις θα προτιμούσα σε μια συζήτηση να κατέβεις εσύ επίπεδο,αφού εγώ δεν σε φτάνω και όχι να προσπαθείς να εντυπωσιάσεις.

(1)Η χρήση του υπολογιστή σου όπως την περιγράφεις ΔΙΑΦΕΡΕΙ αρκετά από την χρήση της συντρηπτικής πλειοψηφίας χρηστών. (όχι torrents κτλ)

Π.χ. κι εγώ σε έναν πι-σι που δεν το έχω online δεν έχει και (τόσο) νόημα να έχω AV.

(2) Δεν έχει βάλει κανένας φίλος/γνωστός/συμφοιτητής usb stick στον H/Y σου? Εντύπωση μου κάνει και επανέρχομαι στο (1)

(3) a^2

(4) Δεν χρειάζεται να σπουδάζει κανείς πληροφορική για "σωστή χρήση", παρ όλα αυτα χρειάζονται ΓΝΩΣΕΙΣ. Από εκεί και πέρα αν θες απλά ένα πι-σι για το γουορντ και το εξελ τότε δεν χρειάζονται καν γνώσεις (ούτε AV)

(5) Εγώ θα σου πρότεινα να έχεις εγκατεστημένο ένα AV και απλά να κάνεις disable την active shield όταν δεν την θες.

(6) Αν ήθελα να εντυπωσιάσω θα είχα αναφερθεί σε XSS κτλ, θα σου πρότεινα no-script κτλ. Αν είπα κάτι πολύπλοκο πολύ ευχαρίστως να το αναλύσω :)

(7) Όλη αυτή την ώρα θεωρώ δεδομένο οτι τρέχεις windows, αν είσαι linuxas καλά κάνεις και δεν έχεις AV, και ζητώ και συγγνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Βασικά, αυτό που λέει ο djohn και ο anarki είναι ότι δεν γνωρίζεις αν αυτή τη στιγμή έχεις ή όχι κολλήσει κάποιον ιό. Απλά γνωρίζεις ότι δεν σου δημιουργεί προβλήματα στη χρήση του.
Αν το κινητό το διαβάζεις σαν δίσκο στο pc σου και το έχεις συνδέσει και σε άλλα pc, ενδεχομένως να χεις κολλήσει κάποιον ιό. Κάντου ένα τσεκάρισμα. Επί τη ευκαιρία και για να προστατέψεις το κινητό σου αν έχει λειτουργικό (symbian, windows mobile) απο τυχόν ιούς. Στα κινητά είναι λίγο πιο επικίνδυνοι.

Όσο για τη διαφορά free και αγορασμένου antivirus, δεν ισχύει αυτό που είπε κάποιος ότι τα εμπορικά (βασικά, όλα εμπορικά είναι που λέτε, απλά κάποια δίνονται δωρεάν) είναι καλύτερα από τα δωρεάν. Έχει να κάνει με την μηχανή του antivirus και με το πόσο συχνά και πόσο πλήρη ανανεώνουν την βιβλιοθήκη τους. Το τελευταίο, σε ένα antivirus που υπάρχει και δωρεάν και επί πληρωμή, είναι το ίδιο. Συνήθως έχω παρατηρήσει ότι οι αγορασμένες εκδόσεις, προσφέρουν μαζί και τσεκάρισμα email, firewall και άλλα καλούδια, χωρίς να σημαίνει ότι δεν είσαι αρκετά προστατευμένος με την δωρεάν έκδοση.

Βέβαια πάντα χρειάζεται συνεχής ενημέρωση του λειτουργικού και A/V (σε windows, όσο και να λένε το αντίθετο, όσο <<μη-άσχετος>> και να είσαι, χρειάζεται) και μια απλή firewall που να κλείνει τις πόρτες που δεν χρειαζόμαστε (των windows μια χαρά κάνει τη δουλειά της).

Πάντως ενημερώσεις χρειάζονται πάντα. Ακόμα και πειρατικό να έχετε το λειτουργικό και να το <<καταλάβει>> η MS, ενημερώσεις ασφαλείας πρέπει να γίνονται (σου επιτρέπει) είναι πλήρως απαραίτητο. Όπως και σε όλα τα λειτουργικά.

@djohn, νυσάφι πια με το XSS :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
ok τέλος ξέχνα και το ipod O_O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
@djohn, νυσάφι πια με το XSS :P

When everything Fails.. Try xss-ing it :P

Ναι, πάντως δεν έχεις κι άδικο, το χω παραμαμήσει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lorinser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lorinser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Δεν χρησιμοιποιώ το gamato.Δεν κατεβάζω torrent.Δεν έχω βάλει USB stick στον υπολογιστή,ό,τι χρειάζομαι το μεταφέρω μέσω του κινητού καθώς δεν έχω usb stick.Δεν μπαίνω σε όλες τις επικίνδυνες σελίδες.Δεν ξέρεις τη χρήση κάνω.Δεν τρέχω το a^2,πιθανότατα θα είναι κάποιου είδους εντολή υπερφόρτωσης του cpu.Δεν χρειάζεται να έχεις σπουδάσει για να κάνεις (σωστή) χρήση του υπολογιστή/internet.Δεν σπουδάζω πληροφορική.


Αφού έχεις περισσότερες γνώσεις θα προτιμούσα σε μια συζήτηση να κατέβεις εσύ επίπεδο,αφού εγώ δεν σε φτάνω και όχι να προσπαθείς να εντυπωσιάσεις.
ε τοτε τι το θελεις το ιντερνετ. εσυ ουσιαστικα δεν απολαμβανεις τιποτα.μα ουτε torrent. η μηπως νομιζεις οτι μονο τα torrent ειναι μολυσμενα. εγω παντως απο τοτε που εβαλα αγορασμενο δεν φοβαμαι τιποτα. οσο ειχα σπασμενο δεν τολμαγα να πατησω το download button .δηλ μονο σελιδες ανοιγεις?και ας ληξει επιτελους το θεμα με τα σπασμενα. και εγω οσο ειχα σπασμενο υποστηριζα οτι δεν αξιζει να πετας τα λεφτα σου για ολοκληρωμενο. μετα τα 3 format αλλαξα γνωμη και μολις ληξει παλι κανονικο θα αγορασω.!!!για χαζες τις περασατε τις εταιριες. μαλλον το αντιθετο συμβαινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Σε λίγο θα μου πεις ότι κάθομαι στην επιφάνεια εργασίας και κάνω F5 και τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lorinser

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο lorinser αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Σε λίγο θα μου πεις ότι κάθομαι στην επιφάνεια εργασίας και κάνω F5 και τίποτα άλλο.
ε πανω κατω:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ή αλλιώς βάλ' τε μακ ή Linux που χωρίς τη βοήθεια ΚΑΜΙΑΣ δεύτερης εταιρίας, ΔΕΝ-ΚΟΛΛΑΕΙ-ΙΟΥΣ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ή αλλιώς βάλ' τε μακ ή Linux που χωρίς τη βοήθεια ΚΑΜΙΑΣ δεύτερης εταιρίας, ΔΕΝ-ΚΟΛΛΑΕΙ-ΙΟΥΣ!:)

Δεν σημαίνει οτι είσαι ασφαλής όμως επειδή δεν κολλάει ιούς :P

Βασικά στο linux, αν βάζεις τα πάντα απο τα repositories, πιθανότατα δεν θα χεις πρόβλημα. Στο mac απο την άλλη, υπήρξαν πολλές πρόσφατες περιπτώσεις malware (νομίζω απο σελίδες που διαφήμιζαν αναβάθμιση σε snow leopard).

Σε κανένα απολύτως λειτουργικό δεν μπορείς να είσαι ασφαλής.
Πχ, μπορώ να καμουφλάρω την ακόλουθη εντολή:

Code:
$ rm -rf ~/

σε ένα μικρό scriptaki κάπου σε μια εφαρμογή που σου λέω να κατεβάσεις και voila, μόλις χάσατε όλα τα αρχεία σας. Δεν χρειάζεστε καν κωδικό.

Γι αυτό δεν επαναπαυόμαστε στο οτι έχουμε linux ή mac, αλλα φροντίζουμε και προσέχουμε απο που κατεβάζουμε.

Προσοχή: Μην διανοηθεί κανείς και τρέξει την ακόλουθη εντολή, σβήνει όλα τα αρχεία του προσωπικού καταλόγου κάποιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Επίσης, κάτι που πήρε το μάτι μου μόλις τώρα:
https://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=325343
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top