Γενική συζήτηση για τα antivirus

Ποιο Antivirus χρησιμοποιείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
  • avast!

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • AVG Anti-Virus

    Ψήφοι: 2 8.0%
  • Avira

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • BitDefender

    Ψήφοι: 3 12.0%
  • ClamAV / ClamWin

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows Defender

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Kaspersky

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ESET

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • Norton

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Άλλο (διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Κανένα (διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)

    Ψήφοι: 4 16.0%
  • Panda Antivirus

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το καλητερο αντιvirus ειναι το ανθρωπινο μυαλο!
Αν πας να κατεβασεις μια εικονα και δεις οτι ειναι exe ειναι προφανες οτι δεν κατεβαζεις εικονα....
Αν κρατας παντα "καθαρο και στεγνο" το pc σου, οτι μικρο ιος-trojan κλπ και αν βρεθει μεσα μπορεις να το απομακρινεις με απλα προγραμματακια γενικοτερης συντηρης, δεν χρειαζετε ενα καθαροαιμο antivirus.
Με λιγη προσοχη πιστευω πως δεν ειναι αναγκαιο, αρκει φυσικα να εχεις και καποια εξικοιωση και να μην χρησιμοποιειτε το pc πολυ απο ατομα με διαφορετικες συνθιες απο εσενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Μου έφεραν λοιπόν οι δικοί μου το λάπτοπ τους απ'τη δουλειά, σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Με το που το άνοιγες το pad έκανε μόνο του αμέτρητα κλικ σε όλα. Μιλάμε ΟΛΑ όμως. Παράνοια. Κατάφερα να το συνεφέρω, να κάνω update στο adivirus (ESETnod32) και scan. Βρήκε 9 infected files και διέγραψε τα 5. Το pad λειτουργεί κανονικά, αλλά τις τελευταίες ώρες μου έχει βγάλει στο log αμέτρητα αρχεία με την ένδειξη Win32/InstallMate.A potentially unwanted application, ενώ στο action λέει unable to delete, και ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Στις επιλογές με το δεξί κλικ υπάρχει το delete, αλλά απ'όσο καταλαβαίνω είναι για τη διαγραφή του ιστορικού και όχι του αρχείου.

Παιδιά ένα χρόνο που λείπω ειλικρινά δεν ξέρω τι του έχουν κάνει. Και το καμάρι ο αδερφός μου τους έλεγε πως δεν χρειάζεται antivirus γιατί η χρήση που του κάνουν είναι ελάχιστη (που είναι δηλαδή, αλλά ο ίδιος όταν το παίρνει στα χέρια του, τού αλλάζει τα φώτα άλλα τέσπα).

Καμία συμβουλή, επειδή έχω πελαγώσει όσο και να ψάχνω; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
μπες σε safe mode και κανε delete τα προβληματικα αρχεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
βάλε το malwarebytes antimalware. Ισως σε βοηθησει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
κανε επανεκκινιση και μολις αρχισει πατα το F8, αν δεν πιασει δοκιμασε το del, F9, F10, F11... εξαρτατε την μητρικη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Οκ, θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μου έφεραν λοιπόν οι δικοί μου το λάπτοπ τους απ'τη δουλειά, σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης. Με το που το άνοιγες το pad έκανε μόνο του αμέτρητα κλικ σε όλα. Μιλάμε ΟΛΑ όμως. Παράνοια. Κατάφερα να το συνεφέρω, να κάνω update στο adivirus (ESETnod32) και scan. Βρήκε 9 infected files και διέγραψε τα 5. Το pad λειτουργεί κανονικά, αλλά τις τελευταίες ώρες μου έχει βγάλει στο log αμέτρητα αρχεία με την ένδειξη Win32/InstallMate.A potentially unwanted application, ενώ στο action λέει unable to delete, και ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Στις επιλογές με το δεξί κλικ υπάρχει το delete, αλλά απ'όσο καταλαβαίνω είναι για τη διαγραφή του ιστορικού και όχι του αρχείου.

Παιδιά ένα χρόνο που λείπω ειλικρινά δεν ξέρω τι του έχουν κάνει. Και το καμάρι ο αδερφός μου τους έλεγε πως δεν χρειάζεται antivirus γιατί η χρήση που του κάνουν είναι ελάχιστη (που είναι δηλαδή, αλλά ο ίδιος όταν το παίρνει στα χέρια του, τού αλλάζει τα φώτα άλλα τέσπα).

Καμία συμβουλή, επειδή έχω πελαγώσει όσο και να ψάχνω; :/:

Βάλ' του linux.
Seriously, δεν νομίζω ότι χρειάζονται κάτι special.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
Βάλ' του linux.
Seriously, δεν νομίζω ότι χρειάζονται κάτι special.

για ανθρώπους μεγάλης ηλικίας που δεν είναι εξοικιωμένοι με υπολογιστές, το Linux είναι ο ασφαλέστερος δρόμος...μόνο που κάποιοι "ειδικοί" τους συμβουλεύουν να τους το βγάλουν από τον υπολογιστή, οπότε άντε μετά να τους αλλάξεις γνώμη...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Καλέ μου άνθρωπε, ξέρεις από βέσπα; :D σόρυ από Windows ήθελα να πώ.
Πήρα έναν υπολογιστή με windows κι εγκατέστησα linux. Όμως πρέπει να κρατήσω το windows τουλάχιστον όσο κρατάει η εγγύηση, αλλά ίσως και μόνιμα (ίσως μεταπουλήσω τον υπολογιστή κάποια στιγμη στο μέλλον, δεν ξέρω). Τώρα τι μέτρα προστασίας πρέπει να λάβω, λόγω ιντερνέτ; Πέστε κάνα καλό antivirus, antispyware και ό,τι άλλο χρειάζεται. Βρίσκω πολλά αλλά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Έχω πανω από 10 χρόνια να χρησιμοποιήσω windows και ψάχνομαι...
Βασικά δεν το χρειάζομαι το windows, αλλά μπαίνω και το ψάχνω από περιέργεια και φοβάμαι μην κολλήσω τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν χρησιμοποιείς linux για τις βασικές σου ανάγκες δεν χρειάζεται να μπαίνεις windows.

Τώρα τι windows έχεις? Αν έχεις τα 8.1 νομίζω δεν χρειάζεται να βάλεις ξεχωριστό antivirus. Το να κολλήσεις κάτι ειδικά χωρίς να μπαίνεις σε παράξενα site είναι δύσκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Φυλαγε τα ρουχα σου για να 'χεις τα μισα λεει ο σοφος κοσμος.
Απο τα δωρεαν AV προτεινω το avira και απο τα αλλα το bitdefender και kaspersky (ή οπως αλλιως γραφεται).
Για spyware προτεινω το spybot search & destroy.
Ως εσχατη λυση μπορεις απλα να χρησιμοποιεις το av των windows, αλλα προσωπικα δεν το βρισκω ιδιαιτερα αποτελεσματικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εγώ τα χω με το δικό τους μόνο και εδώ και 2 χρόνια δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα. Βέβαια δεν τα χρησιμοποιώ και πολύ. Αλλά γενικά προσωπικά είμαι της άποψης πως δε χρειάζεται να μπουκώνουμε το pc με τέτοια διάφορα το αργοπορεί χωρις λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Τα windows7 έχω. Για antivirus δεν έχω ακόμα αποφασίσει. Βρήκα και κάτι reviews πχ όπως αυτή https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2388652,00.asp και τις κοιτάω. Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι αν εγκαταστήσεις κάτι και δεν σού αρέσει και μετά το βγάλεις, αν αφήνει τίποτα κατάλοιπα στο σύστημα, γιατί και τέτοιο δεν θα μού άρεσε. Έχω μια μανία με την «καθαριότητα»...
Για antispyware θα βάλω το spybot search & destroy. Επίσης δεν υπάρχει CD για επανεγκατάσταση σε περίπτωση format. Εδώ τι κανουμε;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε windows 7 καλό είναι να βάλεις. Αν είχες windows 8.1 πάντως δεν νομίζω να χρειαζόταν.

Κοιτάς και δωρεάν βλέπω. Εγώ πάντα τα έπαιρνα πειρατικά τα δικά μου. Για antimalware πάντα διάλεγα το malwarebytes antimalware. Για antivirus έχω περάσει από διάφορα. ESET, Bitdefender, Norton... Το bitdefender κάποια στιγμή ήταν πολύ καλό αλλά οι νεότερες εκδόσεις μου έβγαζαν ένα θεματάκι με το firewall. Το ESET πολύ παλιά το είχα αλλά ήταν καλό τότε. Το Norton ήταν το τελευταίο μου και αυτό αρκετά καλό μπορώ να πω. Από τότε που έβαλα windows 8.1 πάντως δεν έχω βάλει ξεχωριστώ antivirus γιατί έχω διαβάσει ότι το δικό τους είναι πολύ καλό.

Αυτά τα free του λινκ φαίνονται καλά. Διάλεξε και βάλε, στην τελική δεν έχουν μεγάλη διαφορά, αρκεί να μην σε ενοχλεί, να μην έχει ενοχλητικά pop ups, και να είναι ελαφρύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα windows7 έχω. Για antivirus δεν έχω ακόμα αποφασίσει. Βρήκα και κάτι reviews πχ όπως αυτή https://www.pcmag.com/article2/0,2817,2388652,00.asp και τις κοιτάω. Αυτό που θα ήθελα να ξέρω είναι αν εγκαταστήσεις κάτι και δεν σού αρέσει και μετά το βγάλεις, αν αφήνει τίποτα κατάλοιπα στο σύστημα, γιατί και τέτοιο δεν θα μού άρεσε. Έχω μια μανία με την «καθαριότητα»...
Για antispyware θα βάλω το spybot search & destroy. Επίσης δεν υπάρχει CD για επανεγκατάσταση σε περίπτωση format. Εδώ τι κανουμε;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

το νορτον που ηταν προεγκατεστημενο δε μου εχει αφησει καταλοιπα. Ηταν αρκετα ελαφρυ σε σχεση με μερικα χρονια πριν.

Πηγαινε στο start και στο search γραψε recovery media ή σκετο recovery και θα σου βγαλει το προγραμμα να φτιαξεις recovery media/disks. Οταν τα φτιαξεις και θελησεις στο μελλον να κανεις format βαζεις τα dvd κανεις boot απο εκει και σου επαναφερει το pc στην αρχικη του μορφη οταν το αγορασες. Αν υπαρχει recovery partition μπορεις να κανεις απο εκει φορματ (ειναι πιο γρηγορο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ όλους. Το άφησα για το σαββατοκύριακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Πωλητής/ρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
έχω ESET NOD32 και θέλω να το αναβαθμίσω στο Smart security αλλά δεν εχω καταλάβει αν πρέπει να βάλω απλά to username και το password που μου έστειλαν με την αγορά ή αν πρέπει να κάνω απεγκατάσταση και να το εγκαταστήσω ξανά. μπορεί να βοηθήσει κάποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Monte Cristo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,336 μηνύματα.
Αν έχεις μόνο το antivirus τότε κάνε απεγκατάσταση και μετά βάλε το smart security με τα νέα στοιχεία που σου στείλανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Το καλύτερο πιστεύω είναι το ESET, αν και έχω avira αυτή την στιγμή.
Όπως επίσης το "Malwarebytes Anti-Malware" είναι επίσης χρήσιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top