Γενική συζήτηση για το Linux

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Πώς γίνεται να τα ξέρεις όλα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Eruyomo ευχαριστώ πολύ για το λινκ. Αυτό που έγραψες σχετικά με την εγκατάσταση στα linux, είναι για ubuntu? Επίσης, τα tweaks τι είναι?\

Φιλικά
jimcoun
-----------------------------------------
Πώς γίνεται να τα ξέρεις όλα;:P

Απλά συμμαζεύω τα θέματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Eruyomo ευχαριστώ πολύ για το λινκ. Αυτό που έγραψες σχετικά με την εγκατάσταση στα linux, είναι για ubuntu? Επίσης, τα tweaks τι είναι?

Φιλικά
jimcoun
Ναι, είναι και για το ubuntu (το linux, το unix κ.ο.κ).
[ame="https://www.youtube.com/watch?v=Ewxf_yq2KnA"]https://www.youtube.com/watch?v=Ewxf_yq2KnA [/ame]

Ta tweaks είναι τροποποιήσεις hardware/software προκειμένου να βελτιώσεις το σύστημα σου.
https://en.wikipedia.org/wiki/Tweaking
Απλά συμμαζεύω τα θέματα!

Καλά έκανες. :no1:

Επίσης υπάρχει και παλιότερο thread : Linux
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ευχαριστώ στατακο. Τώρα το πρόβλημα είναι να πείσω τη μητέρα μου, κάτι που μάλλον θα είναι το πιο δύσκολο κομμάτι της διαδικασίας. Επίσης, αυτό το thread που λες μιλάει γενικά για Linux. Εδώ θα βάζουμε ερωτήσεις και απορίες για να παίρνουν τα μέλη γρήγορα απάντηση χωρίς να μπερδεύονται με μηνύματα γενικού περιεχομένου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ώπα.
Αν μιλάμε για την μητέρα σου και δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρια στο θέμα και τον χρησιμοποιεί για την δουλειά της καλύτερα άστο, μέχρι να πάρεις δικό σου pc.

Η λογική του linux είναι τόσο ξένη για χρήστες windows, όσο είναι και η λογική των mac.
Δηλαδή αν σου φαίνεται δύσκολο το ubuntu, τότε μάλλον θα έχεις τις ίδιες δυσκολίες και στο mac.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Το mac σε δυσκολεύει στην αρχή, αλλά άμα η χρήση του είναι μονοπώλιο (no windows nor linux in the way) σε κάνει να μην θυμάσαι πώς να αλλάζεις γλώσσα στα Windows (Ναι. Το 'χω πάθει.:P:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ώπα.
Αν μιλάμε για την μητέρα σου και δεν έχεις ιδιαίτερη εμπειρια στο θέμα και τον χρησιμοποιεί για την δουλειά της καλύτερα άστο, μέχρι να πάρεις δικό σου pc.

Η λογική του linux είναι τόσο ξένη για χρήστες windows, όσο είναι και η λογική των mac.
Δηλαδή αν σου φαίνεται δύσκολο το ubuntu, τότε μάλλον θα έχεις τις ίδιες δυσκολίες και στο mac.

Πλάκα έκανα βρε! Και να τα βάλω, τα windows δεν προκειται να τα βγάλω, αφού ο αδερφός μου τα θέλει λόγω παιχνιδιών, και η μητέρα μου παιδεύτηκε πάρα πολύ να μάθει windows. Τώρα αυτό που μένει είναι πως να κάνω dual-boot. Θα βρω ένα tutorial στο Internet και θα το κάνω.
-----------------------------------------
Να ρωτήσω και κάτι άλλο που δεν νομίζω να βρω σε tutorial. Αφού έχω βάλει windows και linux, γίνεται να αλλάξω μόνο τα windows κάνωντας format χωρίς να πειράξω τα Linux?
-----------------------------------------
Και μία τρίτη ερώτηση. Έχω ένα Cd των ubuntu 8. Πρέπει να κατεβάσω την καινούργια έκδοση 9.04 και να τη γράψω σε cd ή μπορώ μέσα από το ubuntu 8 να αναβαθμίσω?

Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Να ρωτήσω και κάτι άλλο που δεν νομίζω να βρω σε tutorial. Αφού έχω βάλει windows και linux, γίνεται να αλλάξω μόνο τα windows κάνωντας format χωρίς να πειράξω τα Linux?
Ναι, απλά κράτα και το cd εγκατάστασης του ubuntu, γιατί μετά θα πρέπει να ξαναφτιάξεις τον bootloader (των windows πανωγράφει αυτόν του linux)

Και μία τρίτη ερώτηση. Έχω ένα Cd των ubuntu 8. Πρέπει να κατεβάσω την καινούργια έκδοση 9.04 και να τη γράψω σε cd ή μπορώ μέσα από το ubuntu 8 να αναβαθμίσω?

Ευχαριστώ πολύ.
Γίνεται, αλλα καλύτερα να γράψεις κατευθείαν της 9.04.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Ξεκινάω τώρα. Μόλις κατέβασα την 9.04 και τη βάζω. Ευχαριστώ ξανα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Για όποιον θέλει να εγκαταστήσει τα linux ubuntu το παρακάτω είναι ένα καλό ελληνικο tutorial.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=xaqdwJCINLo&eurl[/ame]

Γενικά η φιλοσοφία του linux είναι διαφορετική από τα windows αλλά δεν είναι δύσκολα απλώς θέλει εξοικείωση. Είναι τραγικό να βλέπεις pc διετία με 1 gb μνήμη να σέρνονται στη κυριολεξία εξαιτίας τη μνήμης που τρώνε τα vista με το antivirus. Πραγματικά ο φορητός μου με 512mb, που τον αγόρασα το 2004, με τα linux πετάει σε αντίθεση με τα xp. Επιπλεόν τα windows θέλουν το αργότερο κάθε χρόνο format σε αντίθεση με τα ubuntu που δεν τα έχω formαρει παρά μόνο μια φορά και αυτό όχι λόγω προβλήματος του λειτουργικό αλλά γιατί ήθελα να μετατρέψω τον σκληρό δίσκο από ext3 σε ext4 (σύστημα αρχείων για τα linux αντίστοιχα NTFS για τα windows)

Όποιος δεν βολεύεται με τα openoffice (όπως εγώ) εύκολα μπορεί να εγκαταστήσει και τα office 2007 ακολουθώντας τα παρακάτω video.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=lUSTw8Sr__8[/ame] [ame]https://www.youtube.com/watch?v=Pew3v-CA0xI&feature=related[/ame]

Το ότι μπορεί να υπάρχουν κάποιες ασυμβατότητες είναι απολύτως λογικό εάν ο υπολογιστής δεν έχει σχεδιαστεί από τον κατασκευαστή να τρέχει σε linux. Αξίζει να σας πω ότι δυσκολεύτηκα πιο πολύ να βρω drivers για τα vista (το pc μου είναι σχεδιασμένο να τρέχει σε xp) ενώ στα linux έφαγα το πολύ μια ώρα.

Συμβουλή μου για όποιον το επιχειρήσει εγκαταστήστε το σε αγγλική γλώσσα, για να μπορείτε να βρίσκετε ευκολότερα μέσω του google τη λύση για όποιο πρόβλημα προκύψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Πραγματικά ο φορητός μου με 512mb, που τον αγόρασα το 2004, με τα linux πετάει σε αντίθεση με τα xp. Επιπλεόν τα windows θέλουν το αργότερο κάθε χρόνο format σε αντίθεση με τα ubuntu που δεν τα έχω formαρει παρά μόνο μια φορά και αυτό όχι λόγω προβλήματος του λειτουργικό αλλά γιατί ήθελα να μετατρέψω τον σκληρό δίσκο από ext3 σε ext4 (σύστημα αρχείων για τα linux αντίστοιχα NTFS για τα windows)

Ώπα, κάτσε halt.
Πως πετάει σε σχέση με τα xp.
Τα xp (λειτουργικό του 2001) είναι γενικά πολύ πιο ελαφριά απο τις καινούργιες εκδόσεις ubuntu (λογικό αν σκεφτείς χαρακτηριστικά)

Τώρα υπάρχουν άλλες διανομές που είναι πολύ πιο ελαφριές απο τα xp, αλλα το linux, είναι σταθερό, είναι ασφαλές, μπορεί να γίνει ελαφρύ, αλλα αν θες ευχρηστία και γραφικά και τέτοια πράγματα, δεν είναι.

Πάντως, σε μένα και στα δυο laptop που έχω, τα xp είανι γενικά πιο γρήγορα και αποκρίσιμα απο ότι το ubuntu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ώπα, κάτσε halt.
Πως πετάει σε σχέση με τα xp.
Τα xp (λειτουργικό του 2001) είναι γενικά πολύ πιο ελαφριά απο τις καινούργιες εκδόσεις ubuntu (λογικό αν σκεφτείς χαρακτηριστικά)

Τώρα υπάρχουν άλλες διανομές που είναι πολύ πιο ελαφριές απο τα xp, αλλα το linux, είναι σταθερό, είναι ασφαλές, μπορεί να γίνει ελαφρύ, αλλα αν θες ευχρηστία και γραφικά και τέτοια πράγματα, δεν είναι.

Πάντως, σε μένα και στα δυο laptop που έχω, τα xp είανι γενικά πιο γρήγορα και αποκρίσιμα απο ότι το ubuntu.

Έχω εγκαταστήσει τα ubuntu 9.04 και τουλάχιστον σε μένα είναι πιο γρήγορα και αποδοτικά σπό τα xp. Παρακάτω παραθέτω το System monitor και στα δύο λειτουργικά που έχω εγκατεστημένα λίγο μετά από restart. Στα xp (τα εγκατέστησα πριν δύο εβδομάδες ) έσβησα το antivirus και διάφορα άλλα προγράμματα που τρέχουν με την έναρξη). Οι χρόνοι έναρξης και σβησίματος του υπολογίστη στα xp υπολείπονται σημαντικά.






 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Παιδιά μια βοήθεια. Δε λέει να συνδεθεί στο ρουτερ μου που έχει wep. Μπορείτε να βοηθήσετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
@akikos : Τί γινεται όμως με τα processes στο ubuntu και τα αντίστοιχα processes/services στα xp ; Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα σε τί χρησιμέυει η σύγκριση χρόνου startup/shutdown...

Πάντως πάνω-κάτω περίπου ίδιο είναι το performance.

Παιδιά μια βοήθεια. Δε λέει να συνδεθεί στο ρουτερ μου που έχει wep. Μπορείτε να βοηθήσετε;

Το router σου να φανταστώ το εντοπίζει το wireless, έτσι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
@akikos : Τί γινεται όμως με τα processes στο ubuntu και τα αντίστοιχα processes/services στα xp ; Επίσης ποτέ δεν κατάλαβα σε τί χρησιμέυει η σύγκριση χρόνου startup/shutdown...

Πάντως πάνω-κάτω περίπου ίδιο είναι το performance.



Το router σου να φανταστώ το εντοπίζει το wireless, έτσι ;

Τα ubuntu μου δείχνουν το ρουτερ αλλά ακόμα και όταν βγάλω τον κωδικό δεν συνδέεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μην απενεργοποιείς το κλειδί, ασε το encryption ενεργό.

Όταν επιλέγεις να συνδεθείς στο router δε σου βγάζει παράθυρο να βάλεις το κλειδί ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Τα ubuntu μου δείχνουν το ρουτερ αλλά ακόμα και όταν βγάλω τον κωδικό δεν συνδέεται.


Όταν το επιλέγεις, πρέπει να σου ζητάει ένα κωδικό. Αυτόν τον κωδικό στον ζητάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Όταν το επιλέγεις, πρέπει να σου ζητάει ένα κωδικό. Αυτόν τον κωδικό στον ζητάει;

ναι, μου ζητάει. Κι εγώ βάζω το wep. Open η shared key να επιλέξω; Αλλά ξαναλέω, ούτε σε ανοιχτό δίκτυο δε μπαίνει! Με προβληματίζει αυτό!!
-----------------------------------------
Λοιπόν παιδιά το πρόβλημα λύθηκε και τώρα συνδέεται και στο κλειδωμένο router. Ευχαριστώ πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
ναι, μου ζητάει. Κι εγώ βάζω το wep. Open η shared key να επιλέξω; Αλλά ξαναλέω, ούτε σε ανοιχτό δίκτυο δε μπαίνει! Με προβληματίζει αυτό!!

Το παραθυράκι που σου ζητάει κωδικό τι γράφει ακριβώς στον τίτλο του;
Μήπως σου λέει κάτι για keyring? A ok.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Τέλος, που πρέπει να πάω για να ελέγξει για drivers για το hardware μου?
Και πάλι Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top