Γενική συζήτηση για το Linux

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Mιας και συνδέθηκες στο internet κάνε ένα update πρώτα. (System -> Administration -> Update Manager)

Άνοιξε ένα τερματικό (Αpplications -> Accessories -> Terminal) και δώσε

Για τους drivers των pci συσκευών :
Code:
lspci
Για τους drivers των usb συσκευών :
Code:
lsusb
Και μετά κάνε quote το αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Mιας και συνδέθηκες στο internet κάνε ένα update πρώτα. (System -> Administration -> Update Manager)

Άνοιξε ένα τερματικό (Αpplications -> Accessories -> Terminal) και δώσε

Για τους drivers των pci συσκευών :
Code:
lspci
Για τους drivers των usb συσκευών :
Code:
lsusb
Και μετά κάνε quote το αποτέλεσμα.

Λοιπόν.
Έδωσα lspci και πήρα.

00:00.0 Host bridge: ATI Technologies Inc Radeon Xpress 200 Host Bridge (rev 01)
00:01.0 PCI bridge: ATI Technologies Inc RS480 PCI Bridge
00:19.0 PCI bridge: ALi Corporation M5249 HTT to PCI Bridge
00:1b.0 Ethernet controller: ALi Corporation ULi 1689,1573 integrated ethernet. (rev 50)
00:1c.0 USB Controller: ALi Corporation USB 1.1 Controller (rev 03)
00:1c.1 USB Controller: ALi Corporation USB 1.1 Controller (rev 03)
00:1c.2 USB Controller: ALi Corporation USB 1.1 Controller (rev 03)
00:1c.3 USB Controller: ALi Corporation USB 2.0 Controller (rev 01)
00:1d.0 Audio device: ALi Corporation High Definition Audio/AC'97 Host Controller
00:1e.0 ISA bridge: ALi Corporation PCI to LPC Controller (rev 31)
00:1e.1 Bridge: ALi Corporation M7101 Power Management Controller [PMU]
00:1f.0 IDE interface: ALi Corporation M5229 IDE (rev c7)
00:1f.1 RAID bus controller: ALi Corporation ULi 5287 SATA (rev 02)
01:05.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RC410 [Radeon Xpress 200]
02:13.0 Network controller: RaLink RT2500 802.11g Cardbus/mini-PCI (rev 01)
02:14.0 Multimedia video controller: Conexant Systems, Inc. CX23880/1/2/3 PCI Video and Audio Decoder (rev 05)

Μετά έδωσα lsusb και πήρα:

Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 002: ID 046d:c521 Logitech, Inc. MX620 Laser Cordless Mouse
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub


Σημείωση: Δεν έχω συνδέσει ούτε εκτυπωτή ούτε το usb μικρόφωνο.

Επίσης θέλω να σου πω ότι το ιντερνετ είναι πραγματικά πάρα πολύ αργό. Ακόμη, προσπάθησα να κάνω update αλλά κάθε φορά το σύστημα κρέμαγε.

Απογοήτευση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Χμ, σε σελίδες μπαίνεις;
Τι ακριβώς ξεκίνησες με το που μπήκες στο internet; Που πήγες να μπείς;
Επίσης και απο windows ήσουν με ασύρματο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Χμ, σε σελίδες μπαίνεις;
Τι ακριβώς ξεκίνησες με το που μπήκες στο internet; Που πήγες να μπείς;
Επίσης και απο windows ήσουν με ασύρματο;

Εδώ στο ischool. Με windows χρησιμοποιώ ακριβώς το ίδιο σύστημα. Αν και τώρα βλέπω μια μικρή βελτίωση στην ταχύτητά μου. Για drivers μπορείς να βοθήσεις?
-----------------------------------------
Αν είναι δυνατόν πια. Ανοίγω το update manager και θέλει 11 ώρες. Κατεβάζω ένα emesene που είναι σαν το windows live messenger και κρασάρει κάθε φορά που ανοίγει. Δεν με θέλει ρε παιδί μου! ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΦΟΡΤΟΘΩ ΤΗ MICROSOFT!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εδώ στο ischool. Με windows χρησιμοποιώ ακριβώς το ίδιο σύστημα. Αν και τώρα βλέπω μια μικρή βελτίωση στην ταχύτητά μου. Για drivers μπορείς να βοθήσεις?
-----------------------------------------
Αν είναι δυνατόν πια. Ανοίγω το update manager και θέλει 11 ώρες. Κατεβάζω ένα emesene που είναι σαν το windows live messenger και κρασάρει κάθε φορά που ανοίγει. Δεν με θέλει ρε παιδί μου! ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΦΟΡΤΟΘΩ ΤΗ MICROSOFT!!

Άστο emesene, είναι ψιλοπροβληματική η έκδοση του jaunty (αυτουνού που έχεις). Δεν έχει και πολλές διαφορές απο το pidgin, έτσι και αλλιώς (και είναι ένας απο τους λόγους που έχουν pidgin και όχι emesene). Messenger με τις ίδιες δυνατότητες με το Live Messenger που να συνδέεται στο MSN υπάρχει μόνο στα Windows. Όλα τα άλλα υπολείπονται, πολύ!

Ναι το update κάνει δέκα ώρες γιατί έχουν περάσει 4 μήνες απο τότε και θα έχει να κατεβάσει μισό GB. Δεν είναι κάτι το τελείως απαραίτητο πάντως.
Τι εννοείς χρησιμοποιείς ακριβώς το ίδιο σύστημα; Ανοίγεις τον firefox και μπαίνεις ischool;

Πόσο χώρο του έδωσες στο δίσκο btw;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Άστο emesene, είναι ψιλοπροβληματική η έκδοση του jaunty (αυτουνού που έχεις). Δεν έχει και πολλές διαφορές απο το pidgin, έτσι και αλλιώς (και είναι ένας απο τους λόγους που έχουν pidgin και όχι emesene). Messenger με τις ίδιες δυνατότητες με το Live Messenger που να συνδέεται στο MSN υπάρχει μόνο στα Windows. Όλα τα άλλα υπολείπονται, πολύ!

Ναι το update κάνει δέκα ώρες γιατί έχουν περάσει 4 μήνες απο τότε και θα έχει να κατεβάσει μισό GB. Δεν είναι κάτι το τελείως απαραίτητο πάντως.
Τι εννοείς χρησιμοποιείς ακριβώς το ίδιο σύστημα; Ανοίγεις τον firefox και μπαίνεις ischool;

Πόσο χώρο του έδωσες στο δίσκο btw;

5 ή 7 gb. Πώς το βλέπω αυτό? Τέλος πάντων, η ταχύτητα του ίντερνετ έχει βελτιωθεί αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Άνοιξε ένα παράθυρο file manager και μην έχεις επιλεγμένο τίποτα ενώ είσαι στο / (πάτα "πάνω", "πάνω")
Στο status bar σου λέει πόσο έχεις.
Ή άνοιξε ένα τερματικό γράψε "df" και κάνε paste εδώ ότι σου βγάλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
εγώ πάνντως έχω πρόβλημα με την κάρτα γραφικών μου.(Ati radeon HD 3850).Όταν είχα κατεβάσει τους drivers απο το οδηγοί υλικού και τους εγκατέστησα και είχα προβλήματα με αυτούς.Το σύστημα στην κυριολεξία σερνόταν και η χρήση CPU ανέβαινε ακόμα και στα 70% χωρίς να τρέχω κάποιο πρόγραμμα.Μετά την απεγκατάσταση τους το σύστημα πηγαίνει σφαίρα με την ενσοματωμένη που είναι πολύ πιο ανίσχυρη από την 3850.Λοιπόν μετά πήγα να κατεβάσω τους drivers απο το site της ATi αλλά όταν πήγα να το τρέξω το .run μου έβγαζε πως πρέπει να το τρέξω ως super user.Βάζω λοιπόν sudo (όνομα αρχείου) και μου λέει πως δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο.Μετά έβαζα και άλλα commands αλλά μου έλεγε πάλι ή ότι δεν μπορεί να το ανοίξει είτε πως δεν υπάρχει.:mad:Φυσικά αυτό είναι πολύ εκνευριστικό.υπάρχει κάνεις που μπορεί να μου πει πως θα μπορούσα να κάνω την εγκατάσταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
εγώ πάνντως έχω πρόβλημα με την κάρτα γραφικών μου.(Ati radeon HD 3850).Όταν είχα κατεβάσει τους drivers απο το οδηγοί υλικού και τους εγκατέστησα και είχα προβλήματα με αυτούς.Το σύστημα στην κυριολεξία σερνόταν και η χρήση CPU ανέβαινε ακόμα και στα 70% χωρίς να τρέχω κάποιο πρόγραμμα.Μετά την απεγκατάσταση τους το σύστημα πηγαίνει σφαίρα με την ενσοματωμένη που είναι πολύ πιο ανίσχυρη από την 3850.
Ποια ενσωματωμένη; Τι λες;
Δεν έχεις ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Μάλλον εννοείς με τους drivers του ubuntu, αλλα και πάλι, δεν είναι ανίσχυροι, 3d δεν έχουν (ακόμα).

Λοιπόν μετά πήγα να κατεβάσω τους drivers απο το site της ATi αλλά όταν πήγα να το τρέξω το .run μου έβγαζε πως πρέπει να το τρέξω ως super user.Βάζω λοιπόν sudo (όνομα αρχείου) και μου λέει πως δεν υπάρχει τέτοιο αρχείο.Μετά έβαζα και άλλα commands αλλά μου έλεγε πάλι ή ότι δεν μπορεί να το ανοίξει είτε πως δεν υπάρχει.:mad:Φυσικά αυτό είναι πολύ εκνευριστικό.υπάρχει κάνεις που μπορεί να μου πει πως θα μπορούσα να κάνω την εγκατάσταση;

Ένα απο τα μυστικά του linux, είναι οτι δεν είναι windows. Έχει διαφορετικό τρόπο που κάνει κάποια πράγματα.

Για να τρέξεις ένα πρόγραμμα τοπικά με sudo, το τρέχεις ως:

Code:
sudo ./programma

με το ./

Επίσης αυτό που πρέπει να τρέξεις πρέπει να χει γίνει πρώτα executable

Στο παρακάτω αντάλλαξε το ati* με το όνομα του αρχείου του driver.

Code:
$ mkdir atidriver
$ cp ati* atidriver
$ cd atidriver
$ chmod +x ./ati*
$ sudo ./ati* --buildpkg  Ubuntu/jaunty
$ sudo dpkg -i *.deb

restart και είσαι έτοιμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Ποια ενσωματωμένη; Τι λες;
Δεν έχεις ενσωματωμένη κάρτα γραφικών. Μάλλον εννοείς με τους drivers του ubuntu, αλλα και πάλι, δεν είναι ανίσχυροι, 3d δεν έχουν (ακόμα).

Ε ναι,μα αυτό εγώ δεν το ήξερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Άνοιξε ένα παράθυρο file manager και μην έχεις επιλεγμένο τίποτα ενώ είσαι στο / (πάτα "πάνω", "πάνω")
Στο status bar σου λέει πόσο έχεις.
Ή άνοιξε ένα τερματικό γράψε "df" και κάνε paste εδώ ότι σου βγάλει.

7gb είναι τελικά. Τα διαθέσιμα είναι 2.6gb free. Αλλά το πρωί έβαλα στο pc έναν άλλο σκληρό που θα χρησιμοποιώ ως αποθηκευτικό χώρο των ubuntu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Eruyomo
στο sudo ./ati
μου γράφει command not found
ενώ στο mkdir atidriver μου γράφει file already exists.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Επίσης αυτό που πρέπει να τρέξεις πρέπει να χει γίνει πρώτα executable

Στο παρακάτω αντάλλαξε το ati* με το όνομα του αρχείου του driver.
Code:
$ mkdir atidriver
$ cp [B]ati*[/B] atidriver
$ cd atidriver
$ [U]chmod +x ./[B]ati*[/B][/U]
$ sudo ./[B]ati*[/B] --buildpkg  Ubuntu/jaunty
$ sudo dpkg -i *.deb

Aυτά τα έλαβες υπ' όψιν ;

Όσο για το file already exists, αν έχεις φτιάξει το directory δεν έχει νόημα να το ξαναφτιάξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
ναι.Αλά μου λέει είτε στο πρώτο command file already exists και στα άλλα command not found.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Eruyomo
στο sudo ./ati
μου γράφει command not found
ενώ στο mkdir atidriver μου γράφει file already exists.

Άλλαξε με το χέρι το ati* με το αρχείο που είναι ο driver σου.
Πχ. εμένα βλέπω έναν τώρα είναι: ati-driver-installer-9-8-x86.x86_64.run
Εσύ μπορεί να χεις κάποιον διαφορετικό (αν και αν κατέβασες τον τελευταίο, μάλλον αυτός θα ναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
αυτό ακριβώς έκανα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
αυτό ακριβώς έκανα..

Κάνε ξανά τη διαδικασία και δώσε εδώ το αποτέλεσμα του terminal με copy paste (και τις εντολές που έγραψες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
το αρχείο το έχω μετονομάσει ati για διευκόλυνση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Το αρχείο ati πού το έχεις αποθηκεύσει ;

Προφανώς είσαι σε λάθος directory όσον αφορά το πού βρίσκεται το αρχείο ati.
----------------------
Για να δεις το working directory δίνεις :

Code:
 pwd
Για να δείς τί βρίσκεται στο directory δίνεις :

Code:
 ls
ή
Code:
 ls -l
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
το αρχείο το έχω μετονομάσει ati για διευκόλυνση.

Για να βοηθάμε, καλό είναι να διαβάζει κάποιος αυτά που γράφουμε.
Σου είπα ξεκάθαρα, οτι θα αλλάξεις το ati* με αυτό που είναι σε εσένα.

Γράψε στο φάκελο που κατέβασες το driver:

Code:
ls ati*run
Όπως το βλέπεις.
Δεν χρειάζεται screenshot. Απλά επέλεξε τα όλα, δεξί κλικ, copy και paste εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top