Γενική συζήτηση για το Linux

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
στην επιφάνεια εργασίας τον κατέβασα.Ξέρεις διαβάζω αυτά που γράφεται και απο ότι είδες στις εντολές έγραφα ati γιατί έχω μετονομάσει το αρχείο σε ati αντι να γράφω ολόκληρο το όνομα που είχε το αρχείο όταν το κατέβασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
στην επιφάνεια εργασίας τον κατέβασα.Ξέρεις διαβάζω αυτά που γράφεται και απο ότι είδες στις εντολές έγραφα ati γιατί έχω μετονομάσει το αρχείο σε ati αντι να γράφω ολόκληρο το όνομα που είχε το αρχείο όταν το κατέβασα.

Ε τότε ξέχασες να κάνεις cd στην επιφάνεια εργασίας.
Code:
cd Επιφάνεια\ Εργασίας
και επανέλαβε.

Προσοχή: Χρειάζεται το \ ανάμεσα, όπως ακριβώς το έγραψα.
Στην τελική, ξανακατέβασε το αρχείο στο home directory στου (/home/manos)
και επανέλαβε.

Αυτό που σου γραψα δουλεύει αν το αρχείο έχει κατάληξη .run (δεν είναι απαραίτητο, αλλα για να μην χανόμαστε σε πράγματα που δεν χρειάζεται άστο έτσι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ερώτηση: Για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω τον disk manager στα ubuntu, πρέπει να τα τρέχω από το cd της εγκατάστασης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα.
Απλά θα πρέπει όπου κάνεις αλλαγές, το διαμέρισμα εκείνο να είναι αποπροσαρτημένο (unmounted) αλλιώς δεν θα σε αφήσει να κάνεις αλλαγές. Αν δηλαδή θες να κάνεις αλλαγές στον δίσκο του ubuntu, πρέπει να μην είναι προσαρτημένος, κάτι που γίνεται μόνο απο το cd της εγκατάστασης (επιλέγεις να ξεκινίσει σαν live-cd, όχι εγκατάστασης και επιλέγεις τον partition manager απο τα system tools)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Όχι απαραίτητα.
Απλά θα πρέπει όπου κάνεις αλλαγές, το διαμέρισμα εκείνο να είναι αποπροσαρτημένο (unmounted) αλλιώς δεν θα σε αφήσει να κάνεις αλλαγές. Αν δηλαδή θες να κάνεις αλλαγές στον δίσκο του ubuntu, πρέπει να μην είναι προσαρτημένος, κάτι που γίνεται μόνο απο το cd της εγκατάστασης (επιλέγεις να ξεκινίσει σαν live-cd, όχι εγκατάστασης και επιλέγεις τον partition manager απο τα system tools)

Το κακό είναι οτι πρόσθεσα στο pc έναν σκληρό δίσκο 13gb σε ext4 και δεν μπορώ να κάνω αλλαγές μέσα σε αυτόν. Έχει μόνο ένα φάκελο που λέει lost+found και δεν μπορώ να προσθέσ τίποτα άλλα γιατί λέει δεν έχω δικαιώματα.

ΥΓ Σε αυτό το δίσκο ΔΕΝ είναι εγκαταστημένα τα ubuntu. Είναι απλά ένας κενός χώρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ώπα, όταν πας να τρέξεις το patition manager, δεν σου ζητάει κωδικό;
Τι προσπαθείς να κάνεις ακριβώς; (με τί εντολές, τι προγράμματα, ακριβώς που πατάς πες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Ώπα, όταν πας να τρέξεις το patition manager, δεν σου ζητάει κωδικό;
Τι προσπαθείς να κάνεις ακριβώς; (με τί εντολές, τι προγράμματα, ακριβώς που πατάς πες)

Λοιπόν. Πριν κάνω την εγκατάσταση των ubuntu, είχα κάνει σε ένα σκληρό, ένα partition σε file system ext3 ή ext4 (δε θυμάμαι). Τώρα, αφού έχω εγκαταστήσει επιτυχώς τα ubuntu, δεν μπορώ να βάλω αρχεία μέσα στο σκληρό δίσκο αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Δηλαδή πας να βάλεις αρχεία μέσα με τον file manager;
Θυμάσαι το όνομα του partition; (το Χ δηλαδή στο /dev/sdX)

Ή μάλλον άνοιξε ένα τερματικό και γράψε:
Code:
$ mount

και

Code:
$ sudo fdisk -l

και κάνε paste αυτά που θα σου γράψει εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foula

Νεοφερμένος

Η foula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Φίλε JimCoun, είχα παλιότερα κι εγώ πρόβλημα με το ubuntu και μου το έλυσαν εδώ: https://forum.ubuntu-gr.org/ Αν θέλεις, κάνε εγγραφή και θα βρεθούν πολλοί που θα σε βοηθήσουν για να λυθεί άμεσα το πρόβλημά σου!

Υ.Γ: Φίλε Eruyomo, μην παρεξηγηθείς, απλά για να μην ταλαιπωρείται άδικα το λέω!

:):no1::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimCoun

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Φίλε JimCoun, είχα παλιότερα κι εγώ πρόβλημα με το ubuntu και μου το έλυσαν εδώ: https://forum.ubuntu-gr.org/ Αν θέλεις, κάνε εγγραφή και θα βρεθούν πολλοί που θα σε βοηθήσουν για να λυθεί άμεσα το πρόβλημά σου!

Υ.Γ: Φίλε Eruyomo, μην παρεξηγηθείς, απλά για να μην ταλαιπωρείται άδικα το λέω!

:):no1::bye:

ευχαριστώ θα το ψάξω! Δεν νομίζω να περεξηγιεται. Αυτός με έκανε να βάλω ubuntu και δεν μετανιωνω που το έκανα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Δηλαδή πας να βάλεις αρχεία μέσα με τον file manager;
Θυμάσαι το όνομα του partition; (το Χ δηλαδή στο /dev/sdX)

Ή μάλλον άνοιξε ένα τερματικό και γράψε:
Code:
$ mount
και

Code:
$ sudo fdisk -l
και κάνε paste αυτά που θα σου γράψει εδώ.

Τα ubuntu από ότι θυμάμαι κάνουν αυτόματα mount τα partition?Σε αντίθεση με τα xubuntu που έχω εγώ...
-----------------------------------------
Φίλε JimCoun, είχα παλιότερα κι εγώ πρόβλημα με το ubuntu και μου το έλυσαν εδώ: https://forum.ubuntu-gr.org/ Αν θέλεις, κάνε εγγραφή και θα βρεθούν πολλοί που θα σε βοηθήσουν για να λυθεί άμεσα το πρόβλημά σου!

Υ.Γ: Φίλε Eruyomo, μην παρεξηγηθείς, απλά για να μην ταλαιπωρείται άδικα το λέω!

:):no1::bye:

Ας μας δώσει το fdisk -l και θα τον βοηθήσουμε εμείς θα του δώσουμε την εντολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Τα ubuntu από ότι θυμάμαι κάνουν αυτόματα mount τα partition?Σε αντίθεση με τα xubuntu που έχω εγώ...
Ναι, αν υπάρχουν και έχουν γίνει φορμάτ.
Αυτό που θέλω να του πω είναι το τι θα γράψει στο /etc/fstab για να δώσει δικαιώματα στο χρήστη του να γράψει.

Αλλα αν μου δώσει τα αποτελέσματα των δυο εντολών, εκτός αν βρήκε τη λύση στα forum του ubuntu-gr.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
εγώ χρησιμοποιώ αρκετό καιρό τα ubuntu ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ. Ξεκίνησα με τα 8.10 και μετά σε αναβάθμιση στα 9.04. Πιστεύω ότι είναι με διαφορά το καλύτερο λειτουργικό που υπάρχει. Από descops χρησιμοποιώ Gnome και LDXE. Έχω καταφέρει να κάνω την έργασία μου στον υπολογιστή πολή απλή και διασκεδαστική με κάποια προγράμματα ανοιχτού κώδικα πολύ καλύτερα από άλλα, κλειστού κώδικα, που πρέπει και να τα πληρώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι λίγη βοήθεια. Προσπαθώ εδώ και μερικές βδομάδες(όχι συνέχεια) να βάλω το ubuntu linux στον υπολογιστή μου db με windows xp. Κατεβάζω λοιπόν το αρχείο iso στον υπολογιστή μου, το αποθηκεύω και προσπαθώ να κάψω το cd. Έλα όμως που έχω κάψει γύρω στα 10 cd's και κανένα δεν λειτουργεί! Τα έχω κάψει με διάφορους τρόπους, με το nero, με το infarecorder, χωρίς πρόγραμμα απλά στέλνοντας το αρχείο στο cd αλλά τίποτα. Έχω δοκιμάσει και όλες τις ταχύτητες. Δύο απ' τα cd που έκαψα άρχισαν κανονικά όταν έκανα reboot αλλά μετά παρουσιάστηκε πρόβλημα. Όταν επέλεγα να κοιτάξει το cd για ανωμαλίες μου έβγαζε error και από κάτω κουμπί για να κάνω reboot. Δεν αντέχω άλλο! Απηύδησα! Όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας το κάνει πλιζ γιατί κοντεύω να σπάσω την οθόνη! Ευχαριστώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ελπίζω να κάνεις burn image με το nero και όχι να προσπαθείς να γράψεις το .iso χύμα στο cd ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RebeccaforJimani

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ρεβέκκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
ναι ρε συ κανονικά. Δεν κάνω τπτ λάθος νομίζω. Δεν το έγραψα χύμα. Τουλάχιστον τις περισσότερες φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Παιδιά χρειάζομαι λίγη βοήθεια. Προσπαθώ εδώ και μερικές βδομάδες(όχι συνέχεια) να βάλω το ubuntu linux στον υπολογιστή μου db με windows xp. Κατεβάζω λοιπόν το αρχείο iso στον υπολογιστή μου, το αποθηκεύω και προσπαθώ να κάψω το cd. Έλα όμως που έχω κάψει γύρω στα 10 cd's και κανένα δεν λειτουργεί! Τα έχω κάψει με διάφορους τρόπους, με το nero, με το infarecorder, χωρίς πρόγραμμα απλά στέλνοντας το αρχείο στο cd αλλά τίποτα. Έχω δοκιμάσει και όλες τις ταχύτητες. Δύο απ' τα cd που έκαψα άρχισαν κανονικά όταν έκανα reboot αλλά μετά παρουσιάστηκε πρόβλημα. Όταν επέλεγα να κοιτάξει το cd για ανωμαλίες μου έβγαζε error και από κάτω κουμπί για να κάνω reboot. Δεν αντέχω άλλο! Απηύδησα! Όποιος μπορεί να με βοηθήσει ας το κάνει πλιζ γιατί κοντεύω να σπάσω την οθόνη! Ευχαριστώ!:)

ναι ρε συ κανονικά. Δεν κάνω τπτ λάθος νομίζω. Δεν το έγραψα χύμα. Τουλάχιστον τις περισσότερες φορές.

Προφανώς έχει πρόβλημα το recorder σου.

ΜΗΝ ΧΑΛΑΣ ΑΔΙΚΑ CD

USB flash έχεις ε?

https://unetbootin.sourceforge.net/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
ναι ρε συ κανονικά. Δεν κάνω τπτ λάθος νομίζω. Δεν το έγραψα χύμα. Τουλάχιστον τις περισσότερες φορές.

Δοκίμασε αυτό που λέει εδώ:
https://help.ubuntu.com/community/HowToMD5SUM#MD5SUM on Windows

Γιατί μπορεί να χεις κατεβασμένο "χαλασμένο" image.
Εναλλακτικά, δοκίμασε να ξανακατεβάσεις το image.

Έπειτα θα σου πρότεινα ένα CD-RW για αυτές τις δουλειές, και όχι ξεχωριστά cd.

Καλύτερα να χαλάσεις ένα CD-RW παρά την χρήσιμη χωρητικότητα ενός USB stick βασικά, εκτός αν το θες για να το χρησιμοποιείς ως live.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyroskaftanis

Δραστήριο μέλος

Ο spyroskaftanis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 453 μηνύματα.
δεν ξέρω τι μπορεί να φταίει. Ίσως το nero. Είναι σοβαρό πρόγραμμα αυτό; :( Θυμάμαι όταν είχα windows 1 στα 5 το χάλαγε. Έχω κάνει συλλογή με χαλασμένα cds & dvds από το nero. Μπορείς όμως να πάρεις το περιοδικό RAM Σεπτεμβρίου που απ' ότι είδα έχει μέσα cd των ubuntu 9.04. Τέλος κάλο θα είναι να πάρεις το Linux Format, που πάντα δίνει 2-3 διανομές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Παιδιά, απλά είναι τα πράγματα.
Υπάρχουν κάποιες στάνταρντ διαδικάσίες και είναι πολύ απίθανο να φταίει το Nero σε αυτήν την περίπτωση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top