Γενική συζήτηση για το Linux

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μ' αρέσρι που δεν το τόλμησαν να το συγκρίνουν με το eee pc σε όλα... :hmm: κάτι ξέρουν... Έχω πει ότι οι επεξεργαστές των εντεκαριών είναι όλοι ίδιοι και κοστίζουν 95? και των υπολοίπων 45?. Αγόρασε acer aspire one και προσπάθησε να παίξεις βίντεο hd. Το ASUS τα πάει μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Το τεστ αυτό δεν έγινε από την acer αλλά από ανεξάρτητη εταιρία και γίνεται με λογισμικό που ελέγχει το Pc από πολλές πλευρές. Δε βαθμολογεί τον επεξεργαστή αλλά την απόδοση που έχει ο υπολογισής.

Ένας acer aspire 1 531

έχει οθόνη 10,1
Intel Atom N270 1,6GHz
μνήμη ddr2 μέχρι 2gb ram
σκληρό δίσκο 160gb
μπατατίας 6 κυψελίδων (αυτονομία μέχρι 7 ώρες)
βάρος 995 γραμμάρια



Asus EeePC 901


Οθόνη: 8,9 ιντσών, 1024×600, τεχνολογίας LCD
Επεξεργαστής: Intel Atom
Wi-Fi: 802.11n
Bluetooth: Ναι
Μνήμη RAM: 1GB DDR2 (μόνο)
Αποθηκευτικό μέσο: 12GB SSD (Win XP) ή 20GB SSD (Linux)
Βάρος: 1,1 κιλά

Συνεπώς το asus είναι πολύ κατώτερο σε ολους τους τομείς και είναι και πιο βαρύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
1) Το ASUS έχει μεγαλύτερη οθόνη. Πρέπει να λες λάθος μοντέλο, δεν ξέρω.
2) Είπαμε πως έχει καλύτερο επεξεργαστή που είναι μεν πιο αργός, νέας γενιάς δε.
3) α)Τότε εγώ πώς του έχωσα 2 gb; Μη λέμε κι ό,τι θέλουμε... επίσης λες στο ASUS τι έχει και στο ACER πόσο παίρνει... τι αντικειμενικός που είσαι... β) Έχει wi-fi...
4) α)Πού διάολο είναι ο σκληρός δίσκος του ASUS;;; Πάλι ελλειπές αποδεικνύεται το ποστ σου... β) έχει bluetooth...
5) Κι εμένα το ASUS τόσο κρατάει...
6) Δεν το έπιασα αυτό με το αποθηκευτικό μέσο...
7) :wow::wow::wow: :!::!::!: Καλά, με 100 γραμμάρια περισσότερο θα μου πέσει ο κώλος... :crazy:

edit: Μέγα λάθος! Είναι 105 γραμμάρια παραπάνω...

Το συμπέρασμα ότι είναι το ASUS κατώτερο σε όλους τους τομείς... δεν έχω ιδέα πού το έβγαλες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Συγκρίνω απλώς 1 πιο απλό μοντέλo asus. Yπάρχει και έκδοση 10 ινσών οθόνη αυτή πρέπει να έχει εσύ.

Θα συγκρίνω τον τελεύταιω acer και τον τελευταίο asus.
Ας αρχίσουμε με τον acer
https://www.plaisio.gr/Laptop-Netboo...er-Aspire-ONE-531h-0Bk-Black-LU-S750B-047.htm

349,00 ? στα καταστήματα πλαίσιο


https://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/Notebook/Netbooks-Mini-Laptop/Asus-EEEPC1008H-White.htm
449,00 ? στα καταστήματα πλαίσιο


ίδιο πράγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
1) Αυτό πού κολλάει;;;
2) Μόλις σιγουρεύτηκα πως λες λάθος μοντέλο... το ASUS που μας έδωσαν έλεγε στα χαρακτηριστικά "Συνολική Χωρητικότητα δίσκου 160gb". Και έχει 160 gb.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Όλα τα netbook έχουν Linux. ubuntu ή xandros. Τα acer έχουν σίγουρα και αυτά ubuntu, ταοποία αρέσουν και μπαίνουν ακόμα περισσότερο στις καρδιές των μαθητών. :)

Απάντησα στο οτι δεν έχει ubuntu όμως.
Τα acer έχουν Linpus. Τα ASUS xandros, Τα MSI suse.

Μόνο τα Dell έχουν ubuntu.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
1) Τα Acer πράγματι, ubuntu έχουν (απ' ό,τι μου είπαν...).
2) Τα MSI τι είναι;
3) Και τα HP ubuntu έχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Τα msi τα παρέχει η wind δεν ξέρω περισσότερα.

Όλα τα Netbook δέχονται ubuntu. Ένα ξαδελφάκι μου πάει 1η γυμνασίου πήρε έναν ΑSUS και μου τον έδωσε να τον φτιάξω. Tο asus του είχε μια άλλη διανομή του Linux όχι το ubuntu (προσωπικά δεν μου άρεσe). Μετά είδα και windows xp και τα είδα αρκετά άδεια δεν είχαν τίποτα από εκπαιδευτικό υλικό.
Τα έσβησα όλα και χώρισα τον σκληρό σε 2 Partition. Στο πρώτο έβαλα τα Ubuntu (τα αναγνώρισε όλα αμέσως μια χαρά). Στο δεύτερο partition του έβαλα mac. Τα αναγνώρισε όλα εκτός απο το wifi. Το wifi το έτρεξα από κάτι ανεπίσημους drivers και τώρα όλα είναι μια χαρά. Τα mac os είναι αρκετά ελαφρύ λειτουργικό σύστημα και στο asus το τρέχει μια χαρά. (τα κράτησα όπως ήτανε) ο ξάδελφός μου δεν ήθελε να το αλλάξει συνεπώς κράτησε τα ubuntu με το Mac στο asus και πέταξε τα xp.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=3ZUBtU8zi9k[/ame]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,927 μηνύματα.
Fockos ο αδελφός μου έχει πάρει asus μπορείς να μου στείλεις μερικές οδηγίες πως να βάλω τα mac. (βασικά θέλω να μου πεις ποια εκδοση χρησιμοποιείς mac και που μπορώ νσ βρω τον driver για το wifi. ΑΑ και το πρόγραμμα που κάνω dual boot. Η κάμερα παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Ναι και η camera παίζει και το μικρόφωνο και όλα θέλει ξεχωριστους drivers θα σου στείλω σε Pm τις οδηγίες περιμένω να μου πεις αν τα κατάφερες και τα έβαλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
1) Τα Acer πράγματι, ubuntu έχουν (απ' ό,τι μου είπαν...).
Αυτά που έρχονται εργοστασιακά, έχουν linpus (https://en.wikipedia.org/wiki/Acer_Aspire_One )
Μπορεί τα μαθητικά να τα δίνουν με ubuntu.

2) Τα MSI τι είναι;
https://en.wikipedia.org/wiki/MSI_Wind_Netbook


3) Και τα HP ubuntu έχουν...
[/quote]
Ναι όντως. Ε. Γράψε 2 απο τα 5-6.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,927 μηνύματα.
Fockos ο αδελφός μου έχει πάρει asus μπορείς να μου στείλεις μερικές οδηγίες πως να βάλω τα mac. (βασικά θέλω να μου πεις ποια εκδοση χρησιμοποιείς mac και που μπορώ νσ βρω τον driver για το wifi. ΑΑ και το πρόγραμμα που κάνω dual boot. Η κάμερα παίζει;


fockoς πολύ καλή δουλειά... Οι drivers είναι απίστευτοι και αναγωρίζουν τον asus του αδελφού μου τέλεια. Ήταν πολύ πιο εύκολο από ότι νόμιζα. Τα πάντα αναγνωρίζονται είναι φοβερό.


(πολύ όμορφο λειτουργικό τα mac πραγματικά εντυπωσιάστηκα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Ρε μιλάμε για hack, όχι mac. Τέσπα, στείλε ένα pm τι έκανες γιατί και καλά δεν πρέπει να μιλάμε για πειρατικά προγράμματα κι έτσι... (αν δεν είναι mac σε pc πειρατικά εμένα να με χέσεις). Επίσης δεν χρειαζόταν να τη σβήσεις, μπορούσες απλά να τη μικρύνεις... θέλω να δω τι θα πει ο ξαδερφός σου στους καθηγητές όταν τον ρωτήσουν τι έγινε η parition των XP...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Ρε μιλάμε για hack, όχι mac. Τέσπα, στείλε ένα pm τι έκανες γιατί και καλά δεν πρέπει να μιλάμε για πειρατικά προγράμματα κι έτσι... (αν δεν είναι mac σε pc πειρατικά εμένα να με χέσεις). Επίσης δεν χρειαζόταν να τη σβήσεις, μπορούσες απλά να τη μικρύνεις... θέλω να δω τι θα πει ο ξαδερφός σου στους καθηγητές όταν τον ρωτήσουν τι έγινε η parition των XP...


Οι ομάδες που κάνουν τα mac για υπολογιστή δεν αλλάζουν το λειτουργικό αλλά το boot ώστε να αναγνωρίζεται από τα κανονικά Pc. Το λειτουργικό είναι το ίδιο απλώς οι ειδικές διανομές αυτοματοποιούν την διαδικάσια. (τρέχουν αυτόματα από πριν κάποια προγραμματάκια για να αλλάξουν την bootmachine, επίσης εισάγονται και μερικοί drivers για συστήματα άλλων κατασκευαστών). Τα αυθεντικά mac που πουλιούνται στα μαγαζιά τρέχουν μια χαρά και στα Pc αλλά χρειάζεται περισσότερη βαβούρα (αφού πρέπει να φτιάξεις μόνος σου την boot-machine). Από την στιγμή που η apple δεν ελευθερώνει το λειτουργικό της σύστημα σε άλλα συστήματα το Os που χρησιμοποίηώ είναι πειρατικό(hack). Όπως και αυτοί που έχουν μη νόμιμα windows χρησιμοποιούν πειρατικά (hack)windows. Στην πράξη δεν υπάρχει όμως καμιά διαφορά αφού ακόμα και τα updates τα δέχεται κανονικά.

Αν τα WINDOWS XP είναι απαραίτητα για τον ξάδελφο έχω αφήσει 3ο Partition σαν δίσκο εφεδρείας και έτσι θα μπορώ να φορτώσω τα xp εκεί. Αν και δεν νομίζω ότι χρειάζονται στον ξαδελφό μου το asus του το μοναδικό πρόγραμμα που είχε ήταν το mcfee στα windows (που είναι απλά ένα antivirus).
Η διαδικασία είναι πολύ απλή και περιγράφεται εδώ
Code:
https://www.insanelymac.com/forum/index.php?showtopic=49297
. Στα netbook χρησιμοποιούμε είτε εξωτερικό DVD drive είτε κάνουμε boot από usb-stick.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
linux ultimate edition (βασιζονται στα Ubuntu) δες εδω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Και ακομα παραπερααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα :lol:
Καλα καλα ? :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τι ακριβώς θέλει να πει ο ποιητής με το ultimate edition;;; Ψωνάρα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3ik0

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3ik0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 350 μηνύματα.
ψωνάρα?? δεν εχεις ακουσει για βιστα ουλτιμειτ εντισιον??? εε κατι τετοιο ειναι και αυτο...Που το βρηκες εσυ το ψωνιο ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Πάντως με το μαυράκι αυτό και τα γκλοσσέ πολύ ultimate ρε παιδί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top