Γερμανικές εκλογές 2021

Ποιος πιστεύετε ότι θα νικήσει;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 10)
  • Χριστιανοδημοκρατικό Κόμμα ( CDU )

Ψήφοι: 7 70.0%
  • Πράσινοι ( Alliance90/TheGreens )

Ψήφοι: 3 30.0%
  • Δεν ξέρω

Ψήφοι: 0 0.0%

giannhs2001

Διάσημο μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,230 μηνύματα.
Τον Σεπτέμβριο εκλογές στην Γερμανία, τον βιομηχανικό πνεύμονα της Ευρώπης. Ο λόγος που το κάνω ξεχωριστό θέμα είναι για να τονίσουμε λίγο την σημασία που έχει η άνοδος των πρασίνων Alliance90/The Greens ( Grune ). Από εκεί που ήταν τέταρτο το 2017 στις ευρωεκλογές του 2019 σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση και μάλιστα στις δημοσκοπήσεις για τις ομοσπονδιακές που έρχονται τον Σεπτέμβρη φαίνεται να απειλεί το κυβερνών Χριστιανοδημοκρατικό Κόμμα ( CDU) μιας που στην πλειοψηφία τους οι Γερμανοί κρίνουν ανίκανο τον διάδοχο της Μέρκελ στο κόμμα, τον Λάσετ!!!!! Οι Οικολόγοι Πράσινοι της Γερμανίας στην εξουσία; Λέτε αυτό να ανοίξει δρόμους και για τους δικούς μας εδώ πράσινους; Το αιώνιο meme της χώρας μας να γίνει στο μέλλον εξουσία;

Υ.Γ 1. Η δημοσκόπηση είναι καθαρά για ποιος από τους δύο πιστεύετε ότι θα νικήσει και όχι για το ποιος θέλετε εσείς να νικήσει 9 για αυτό βάζω μεταξύ των δύο αυτών κομμάτων μόνο. Πείτε βέβαια και ιδανικά ποιος θα θέλατε να νικήσει. Περιμένω ανάλυση από @Volkswagen Fan και @nPb στα σίγουρα.

Υ.Γ.2 πιστεύω θα ξαναβγεί για λίγο το Χριστιανοδημοκρατικό αλλά ιδανικά θα ήθελα να βγει το πατριωτικό AfD ( Εναλλακτική για την Γερμανία ).

Andypro

Δραστήριο μέλος

Ο Andypro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 580 μηνύματα.
Θέλω να βγει το κόμμα των πρασίνων που ίσως να αλλάξει την πορεία πλεύσης της ΕΕ, των ευρωτουρκικών σχέσεων και την στάση της Γερμανίας στα ελληνοτουρκικά, κρίνοντας από την οπτική τους στα εσωτερικά ζητήματα.

Στο λήμμα της wikipedia για το κόμμα τους δε βρίσκω τι θέσεις έχουν στην εξωτερική πολιτική οπότε ας με διαφωτίσει κάποιος.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,484 μηνύματα.
Προφανώς αν νικήσουν οι πράσινοι η Γερμανία θα βυθιστεί οικονομικά. Μονο και μονο που λενε να καταργηθουν οι κινητηρες εσωτερικής καυσης το 2025 δειχνουν οτι δεν εχουν ιδεα απο οικονομια. Δεν μπορεις να τα βάζεις με την αυτοκίνητο βιομηχανία η όποια είναι η Καρδιά της Γερμανικής οικονομίας. Αν ήμουν στην Γερμανία και είχα δικαίωμα θα ψήφιζα το CDU.

Θεωρώ ότι πρώτο κομμα θα ειναι το CDU με ενα 30%, οι πρασινοι γυρω στο 20% και το SPD κοντα στο 17-19%. Στο AFD του δινω max 13%.

Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Διάσημο μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,230 μηνύματα.
Θέλω να βγει το κόμμα των πρασίνων που ίσως να αλλάξει την πορεία πλεύσης της ΕΕ, των ευρωτουρκικών σχέσεων και την στάση της Γερμανίας στα ελληνοτουρκικά, κρίνοντας από την οπτική τους στα εσωτερικά ζητήματα.

Στο λήμμα της wikipedia για το κόμμα τους δε βρίσκω τι θέσεις έχουν στην εξωτερική πολιτική οπότε ας με διαφωτίσει κάποιος.
Στο θέμα της ΕΕ ναι θα αλλάξουν. Είναι τέρμα ευρωπαϊστές, πιστεύω με αυτούς στην εξουσία θα έχουμε επέκταση της ΕΕ και ίσως την αρχή ενός είδους ευρωπαϊκού Φεντεραλισμού. Για ελληνοτουρκικές σχέσεις πάλι δεν νομίζω. Όσο ευρωπαϊστές και αν είναι η Γερμανία έχει συμφέροντα με την Τουρκία. Κανένα κόμμα στην εξουσία δεν θα πλήξει τόσο τα ίδια τα συμφέροντα του για να υπερασπιστεί απλές αδελφικές χώρες. Πρέπει να γίνουν τεράστιες γεωπολιτικές αλλαγές για να αλλάξει στάση η Δύση στο ελληνοτουρκικό. Για την ώρα περισσότερα κερδίζουν από την Τουρκία.

Η αλήθεια είναι ότι γενικά η όλη έννοια της πολιτικής οικολογίας είναι αρκετά ελλιπής για αυτό θεωρώ ότι τα Πράσινα Κόμματα είναι για να μπαίνουν σε κυβερνήσεις και να ασχολούνται με τα περί οικολογίας και όχι να συγκροτούν τα ίδια κυβερνήσεις. Λογικά θα προωθήσει ειρηνική προσέγγιση σε φλέγοντα ζητήματα και ανάπτυξη της συμφωνίας των Παρισίων και ευρύτερα θα ακολουθήσει πολιτική αντιμετώπισης με διμερείς συμφωνίες για τα παγκόσμια περιβαλλοντικά προβλήματα. Στα υπόλοιπα ζητήματα δεν ξέρω τι στάση κρατάνε για αυτό και θεωρώ λάθος το να βγουν κυβέρνηση. Θα ήταν πιο λογικό να κατέβαιναν μαζί με το σοσιαλδημοκρατικό κόμμα της Γερμανίας SPD ( όπου θα είχαν και σίγουρη νίκη ).

Προφανώς αν νικήσουν οι πράσινοι η Γερμανία θα βυθιστεί οικονομικά. Μονο και μονο που λενε να καταργηθουν οι κινητηρες εσωτερικής καυσης το 2025 δειχνουν οτι δεν εχουν ιδεα απο οικονομια. Δεν μπορεις να τα βάζεις με την αυτοκίνητο βιομηχανία η όποια είναι η Καρδιά της Γερμανικής οικονομίας. Αν ήμουν στην Γερμανία και είχα δικαίωμα θα ψήφιζα το CDU.

Θεωρώ ότι πρώτο κομμα θα ειναι το CDU με ενα 30%, οι πρασινοι γυρω στο 20% και το SPD κοντα στο 17-19%. Στο AFD του δινω max 13%.
και εγώ πιστεύω ότι το CDU θα νικήσει και πάλι αλλά με μικρή διαφορά. Ο Λάσετ δεν είναι καθόλου δημοφιλής. Οι Πράσινοι θα πλησιάσουν. Στις δημοσκοπήσεις δείχνουν πτώση στο AfD. Ας ευχηθούμε να βγουν ψευδείς και να έχουμε αύξηση. Οι πατριώτες της Ευρώπης πρέπει να ενισχύονται.

giannhs2001

Διάσημο μέλος

Οι μισοί Τούρκοι στις τελευταίες εκλογές δεν ψήφισαν τίποτα. Υπήρχε περίπου 50% απαρτία. Τώρα γενικά εκεί είναι πολύπλοκα τα πράγματα. Οι περισσότεροι Τούρκοι είναι πάντως Ερντογανικοί στο εξωτερικό ( έχουν υπάρξει σε πολλές διαδηλώσεις κρούσματα γκρίζων λύκων, με το σήμα του λύκου στα δάκτυλα, το χαρακτηριστικό σύμβολο του τουρκικού εθνικισμού ).

Χρήστες Βρείτε παρόμοια