Γιατί ΔΕΝ θα παντρευτώ στην Εκκλησία

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Κοπέλα μου γλυκιά, θέλω να πιστεύω ότι κάνοντας 2η ανάγνωση στα γραφόμενά σου θα μπορέσεις να καταλάβεις και η ίδια πόσο οξύμωρο, άσχημο και προσβλητικό είναι για κάποιο άτομο που υποστηρίζει με τόσο πάθος ζητήματα ορθόδοξης πίστης, συγχώρεσης και λοιπά να βγάζει ειρωνικά και αφοριστικά συμπεράσματα για ανθρώπους που δεν γνωρίζει μόνο και μόνο επειδή οι θρησκευτικές τους πεποιθήσεις διαφέρουν από τις δικές του.

Μάλιστα...
1ον: Το ότι υποστηρίζω τις θέσεις της ορθόδοξης εκκλησίας, δεν σημαίνει ότι είμαι η τέλεια εκπρόσωπος της -δυστυχώς- και σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ τον εαυτό μου αλάνθαστο, ούτε τα είπα όλα αυτά για να δικαιώσω τον εαυτό μου.
2ον: Ο μόνος λόγος που τα είπα όλα αυτά και μάλιστα με αυτό το ύφος είναι γιατί βαρέθηκα να ακούω διαρκώς απαξιωτικά σχόλια για αυτό που πιστεύω εν ονόματι μιας κάποιας (παράλογης κατά τη γνώμη μου) λογικής. Είναι συνεχές φαινόμενο να μιλάνε πολλοί και να βγάζουν λόγους ολόκληρους κρίνοντας και καταδικάζοντας την εκκλησία και τους εκπροσώπους της και όταν τολμήσει κάποιος από την αντίθετη πλευρά να μιλήσει με τον ίδιο τρόπο και τόνο, ξαφνικά έγινε κακός χριστιανός και ασυνεπής στα λόγια του. :confused:
και 3ον: Δεν μπορώ να καταλάβω που είδες τα αφοριστικά και προσβλητικά συμπεράσματα. Ειδικά τα bold γράμματα δείχνουν ακριβώς το αντίθετο, νομίζω (εκτός κι αν παρεξηγήθηκες από το σχόλιο που έκανα για τους πολιτικούς). Είπα "ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει, αλλά εγώ υποστηρίζω αυτό και αυτό..." Ποιον πρόσβαλα; Ποιον ειρωνεύτηκα; :hmm:

Δεν θα κρίνεις εσύ τον τρόπο που ο καθένας μας θα κάνει τον γάμο του, από την στιγμή που δεν σε προσβάλει και δεν σε ενοχλεί. Κάποιοι άνθρωποι έχουν την ανάγκη ιερέα για να τους ευλογήσει τον γάμο, άλλοι πιστεύουν ότι η ίδια η αγάπη τους είναι ικανή να το κάνει και θέλουν απλά κάποιον κρατικό λειτουργό για να την επικυρώσει νομικά. Εσύ ακόμα και αν θεωρείς το παραπάνω πεζό,άνευ αξίας και πνευματικότητας, μπορείς στα πλαίσια στοιχειώδους ευγένειας να χρησιμοποιήσεις λιγότερη ειρωνία και αρνητικούς χαρακτηρισμούς.
Καταλαβαίνεις πόσο αστείο είναι να μου λες κάτι τέτοιο, όταν εδώ και τόσες σελίδες (σε αυτό μόνο το θέμα) κρίνουν και ειρωνεύονται τόσοι και τόσοι αυτό που πιστεύω εγώ! Τι είναι αυτό που με κάνει, δηλαδή, να μην έχω το δικαίωμα να τους απαντήσω και ποιος είναι αυτός που θα πει ότι οι υπέρμαχοι της εκκλησίας θα πρέπει να κάθονται με σταυρωμένα χέρια και να ακούν όλα αυτά χωρίς να μιλάνε ή να μπορούν να αντιδράσουν; Τι θα ήμουν τότε, αν όχι ένα άβουλο πλάσμα που πιστεύει όσα έμαθε από μικρή χωρίς ποτέ να τα έχει φιλτράρει και να τα έχει ψάξει; Δεν θα με κατηγορούσαν και τότε ως άνθρωπο που χάφτει όσα του σερβίρουν χωρίς να τα σκέφτεται μόνος του και να τα κρίνει;

Αποφασίστε κάποια στιγμή πως θέλετε να συμπεριφέρονται οι χριστιανοί, για να είναι αρεστοί στα μάτια του Θεού και στα δικά σας και ενημερώστε μας, για να ξέρουμε πως θα κινηθούμε (λολ)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
με αυτη τη λογικη ολοι θα παιρναμε οτι ηταν αναγκαιο και θα καταργουσαμε την εννοια της αισθητικης. απο τη στιγμη που εχεις και μπορεις να πληρωσεις αυτο που σαρεσει γιατι να μη το παρεις?

πσ: δε λεω οτι εγω εχω λεφτα να αγορασω κατι τοσο ακριβο, ειδικα τωρα που ειμαι φοιτητρια ανεργη σε χρεοκωπημενη χωρα (τι τραγικο που ακουγεται:P), αλλα αν καποιος μπορει γιατι οχι?

και προσωπικα θεωρω αχρηστα τα λεφτα σε τοσο ακριβο πισι. γιατι να παρεις το απλ και να μην παρεις το τοσιμπα με τα 500 ευρω? τη δουλεια σου θα την κανεις εκτος και αν θελεις να πουλας μουρη με το πισι σου. :look:

Τουλαχιστον το πισι ειναι χρησιμο, ειναι πραγμα καθημερινης χρησης, ειδικα αν η δουλεια σου το απαιτει. Το δακτυλιδι ειναι εντελως αχρηστο, μονο για να πουλαει μουρη ειναι. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
2ον: Ο μόνος λόγος που τα είπα όλα αυτά και μάλιστα με αυτό το ύφος είναι γιατί βαρέθηκα να ακούω διαρκώς απαξιωτικά σχόλια για αυτό που πιστεύω εν ονόματι μιας κάποιας (παράλογης κατά τη γνώμη μου) λογικής. Είναι συνεχές φαινόμενο να μιλάνε πολλοί και να βγάζουν λόγους ολόκληρους κρίνοντας και καταδικάζοντας την εκκλησία και τους εκπροσώπους της και όταν τολμήσει κάποιος από την αντίθετη πλευρά να μιλήσει με τον ίδιο τρόπο και τόνο, ξαφνικά έγινε κακός χριστιανός και ασυνεπής στα λόγια του. :confused:
Προσωπικά ενοχλήθηκα επειδή χρησιμοποίησες δικό μου quote, μεταξύ άλλων, για να εξωτερικεύσεις την οργή σου, όταν η όλη μου τοποθέτηση ήταν νομίζω ήρεμη, πολιτισμένη και δεν προσέβαλε κανέναν. Ούτε καν ήμουν σε εκείνους που έβρισαν τους παπάδες, απλά ανέφερα ότι δεν θα ήθελα να ενισχύσω οικονομικά την Εκκλησία όταν δεν είμαι μέλος της και δεν την εκτιμώ.
και 3ον: Δεν μπορώ να καταλάβω που είδες τα αφοριστικά και προσβλητικά συμπεράσματα. Ειδικά τα bold γράμματα δείχνουν ακριβώς το αντίθετο, νομίζω (εκτός κι αν παρεξηγήθηκες από το σχόλιο που έκανα για τους πολιτικούς). Είπα "ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει, αλλά εγώ υποστηρίζω αυτό και αυτό..." Ποιον πρόσβαλα; Ποιον ειρωνεύτηκα; :hmm:
Όταν αναφέρεις ότι ο γάμος από δήμαρχο είναι "γάμος" και ότι "εντάξει, βάλτε τον μούτσο να σας παντρέψει αν θέλετε" εγώ το παίρνω σαν ειρωνία. Κυρίως επειδή το έκανες, υπενθυμίζω, χρησιμοποιώντας quote μετριοπαθούς ατόμου, που ούτε έβρισε τους χριστιανούς, ούτε υποτίμησε τις θρησκευτικές τους πρακτικές, απλά ανέφερε ότι δεν το εκφράζει ο συγκεκριμένος τρόπος γάμου.
Αποφασίστε κάποια στιγμή πως θέλετε να συμπεριφέρονται οι χριστιανοί, για να είναι αρεστοί στα μάτια του Θεού και στα δικά σας και ενημερώστε μας, για να ξέρουμε πως θα κινηθούμε (λολ)!
Επαναλαμβάνω ότι δεν έβρισα τους χριστιανούς, δεν ασχολήθηκα καν μαζί τους για να κατευθύνεις την επιθετικότητά σου προς εμένα. Μου είναι αδιάφορο το τι πρέπει να κάνουν για να είναι αρεστοί στα μάτια του Θεού, όσο για εμένα αρεστοί είναι όταν δεν προσβάλουν/ειρωνεύονται τις πεποιθήσεις μου, όπως αντίστοιχα δεν προσβάλω τις δικές τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Προσωπικά ενοχλήθηκα επειδή χρησιμοποίησες δικό μου quote, μεταξύ άλλων, για να εξωτερικεύσεις την οργή σου, όταν η όλη μου τοποθέτηση ήταν νομίζω ήρεμη, πολιτισμένη και δεν προσέβαλε κανέναν. Ούτε καν ήμουν σε εκείνους που έβρισαν τους παπάδες, απλά ανέφερα ότι δεν θα ήθελα να ενισχύσω οικονομικά την Εκκλησία όταν δεν είμαι μέλος της και δεν την εκτιμώ.

Καλά δεν αναφερόμουν σε σένα προσωπικά, ούτε κι εξωτερίκευσα την οργή μου ειδικά στο συγκεκριμένο σημείο στο οποίο υπήρχε η παράθεση της δικής σου δημοσίευσης. Βασικά, ούτε καν αναφέρθηκα στο δικό σου ποστ. Το χρησιμοποίησα απλώς για να εκφράσω τη δική μου άποψη επί του θέματος και τίποτα παραπάνω.

Όταν αναφέρεις ότι ο γάμος από δήμαρχο είναι "γάμος" και ότι "εντάξει, βάλτε τον μούτσο να σας παντρέψει αν θέλετε" εγώ το παίρνω σαν ειρωνία. Κυρίως επειδή το έκανες, υπενθυμίζω, χρησιμοποιώντας quote μετριοπαθούς ατόμου, που ούτε έβρισε τους χριστιανούς, ούτε υποτίμησε τις θρησκευτικές τους πρακτικές, απλά ανέφερε ότι δεν το εκφράζει ο συγκεκριμένος τρόπος γάμου.
Επαναλαμβάνω ότι δεν έβρισα τους χριστιανούς, δεν ασχολήθηκα καν μαζί τους για να κατευθύνεις την επιθετικότητά σου προς εμένα. Μου είναι αδιάφορο το τι πρέπει να κάνουν για να είναι αρεστοί στα μάτια του Θεού, όσο για εμένα αρεστοί είναι όταν δεν προσβάλουν/ειρωνεύονται τις πεποιθήσεις μου, όπως αντίστοιχα δεν προσβάλω τις δικές τους.

Προφανώς πρόκειται για παρεξήγηση, λοιπόν, καθώς τίποτα από όσα είπα δεν αναφερόταν σε σένα προσωπικά. Απλά, πλέον έχει γίνει καραμέλα το "ωραίος χριστιανός είσαι, που δεν σκύβεις ταπεινά το κεφάλι σε όσα ακούς, αλλά αντ' αυτού τολμάς και λες τη γνώμη σου" και μου έδωσες την ευκαιρία να πω δυο πράγματα πάνω σε αυτό.

Όσον αφορά για τον καπετάνιο, είναι η άποψή σου την οποία ναι μεν σέβομαι, αλλά διαφωνώ, οπότε νομίζω πως μπορώ να την χρησιμοποιήσω εκφράζοντας της αντίρρησή μου πάνω σε αυτήν, από τη στιγμή που κρίνω μόνο ιδέες κι όχι πρόσωπα! Έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Προφανώς πρόκειται για παρεξήγηση, λοιπόν, καθώς τίποτα από όσα είπα δεν αναφερόταν σε σένα προσωπικά. Απλά, πλέον έχει γίνει καραμέλα το "ωραίος χριστιανός είσαι, που δεν σκύβεις ταπεινά το κεφάλι σε όσα ακούς, αλλά αντ' αυτού τολμάς και λες τη γνώμη σου" και μου έδωσες την ευκαιρία να πω δυο πράγματα πάνω σε αυτό.
Χαίρομαι που το διευκρινίζεις. Καταλαβαίνω ότι ήσουν σε συναισθηματική φόρτιση όταν έγραφες τα παραπάνω για τους λόγους που αναφέρεις, απλά με ενόχλησε ο τρόπος σου σε όσα, ακολουθούμενα το quote μου, έγραψες.
Όσον αφορά για τον καπετάνιο, είναι η άποψή σου την οποία ναι μεν σέβομαι, αλλά διαφωνώ, οπότε νομίζω πως μπορώ να την χρησιμοποιήσω εκφράζοντας της αντίρρησή μου πάνω σε αυτήν, από τη στιγμή που κρίνω μόνο ιδέες κι όχι πρόσωπα! Έτσι δεν είναι;
Εννοείται πως δεν με πειράζει η οποιαδήποτε αντίρρησή σου πάνω στην άποψή μου όταν είναι ευγενικά τοποθετημένη όπως τώρα, καθώς η οικογένεια είναι πολύ σημαντική αξία για μένα, ασχέτως του ότι δεν επιθυμώ να επισφραγίσω την δημιουργία της με χριστιανική χροιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
. Με εξοργίζει οτι όλα γίνονται για τα μάτια του κόσμου. Για τον κόσμο δε δίνω δεκάρα. Οι αγαπημένοι μου άνθρωποι θα χαρούν το ίδιο ι.



ΕΞΟΔΑ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΟΥ ΓΑΜΟΥ:110 ευρώ

Αν κάνεις θρησκευτικό γάμο χωρίς όλα αυτά θα στιγματιστείς για πάντα

:worry:

Γνώμη μου:Καθένας κάνει ό,τι γουστάρει κι όποιος τον κρίνει είναι βαρεμένος.Αρκεί πριν παντρευτείς να έχεις συναίσθηση του ΓΙΑΤΙ το κάνεις,και του τι σημαίνει έγγαμος βίος.Όσο για το ότι ο παπάς μπορεί να μη βαφτίσει το παιδί,το θεωρώ πιπεριά,από τη στιγμή που και αλλόθρησκοι βαφτίζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antoni Gaudi

Νεοφερμένος

Ο Antoni Gaudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Πέραν της οικονομικής εκμετάλλευσης, ένα ακόμη στοιχείο που κατά τη γνώμη μου ευτελίζει το θεσμό είναι η κοινωνική επίδειξη.

Οι γάμοι έφτασαν να κοστίζουν αστρονομικά ποσά γιατί θέλουμε να κάνουμε φιγούρα στον περίγυρο (μέχρι εξωτικά πουλιά και παραδείσιες πεταλούδες έχω ακούσει ότι ελευθερώνονται στις δεξιώσεις).

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που οδηγούμε τζιπάρα μέσα στην πόλη και φροντίζουμε η μάρκα του πουλόβερ να είναι σε εμφανές σημείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Πέραν της οικονομικής εκμετάλλευσης, ένα ακόμη στοιχείο που κατά τη γνώμη μου ευτελίζει το θεσμό είναι η κοινωνική επίδειξη.

Οι γάμοι έφτασαν να κοστίζουν αστρονομικά ποσά γιατί θέλουμε να κάνουμε φιγούρα στον περίγυρο (μέχρι εξωτικά πουλιά και παραδείσιες πεταλούδες έχω ακούσει ότι ελευθερώνονται στις δεξιώσεις).

Για τον ίδιο ακριβώς λόγο που οδηγούμε τζιπάρα μέσα στην πόλη και φροντίζουμε η μάρκα του πουλόβερ να είναι σε εμφανές σημείο.
Κακά τα ψέματα,αν κάποιος έχει την τάση να επιδείξει,θα το κάνει.Ακόμη κι αν επικρατήσουν οι πολιτικοί γάμοι,το θεωρώ πιθανό να αποτελέσουν με τη σειρά τους αντικείμενο διοχέτευσης απωθημένων και σχολιασμού.Ως θεσμοί,ούτε ο πολιτικός,ούτε ο θρησκευτικός γάμος είναι από μόνοι τους κακοί(αν κι εγώ θα προτιμούσα το δεύτερο λόγω πεποιθήσεων).Αυτό καθορίζεται από τους συμμετέχοντες.

Και ξαναρωτώ:Το σημαντικότερο είναι το πως παντρεύεται,ή το γιατί παντρεύεται ο κόσμος πλέον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Antoni Gaudi

Νεοφερμένος

Ο Antoni Gaudi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Οπωσδήποτε το γιατί παντρεύεται κανείς είναι πολύ πιο σημαντικό.

Και το ποσοστό των γάμων που καταλήγουν σε διαζύγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ναι αυτό εννοούσα.Οι μη σκεπτόμενοι πετάνε ένα "γιατί τώρα έχει πάψει να θεωρείται ταμπού κι αν δεν είναι ευχαριστημένος ο άλλος μπλα μπλα"Με τη διαφορά ότι τότε ΑΝΑΓΚΑΖΑΝ τα παιδιά να παντρευτούν ρε φίλε,εσύ έχεις τη δυνατότητα να κρίνεις με βάση τις δικές σου επιθυμίες.Είσαι σίγουρος πως θα αγωνιστείς και θα κάνεις θυσίες;Go for it,πολιτικά,θρησκευτικά,όπως τη βρίσκει και με ό,τι διαθέτει καθένας..Διαφορετικά όμως κάθισε σπίτι σου.Μην το κάνεις για να το κάνεις.Θα ήθελα πολύ να παραμείνω on topic και να μείνω στη σύγκριση των δυο μυστηρίων/τελετών και τα "προβλήματα" που προκύπτουν,αλλά θα μου προκαλούνταν εμετός.Κακά τα ψέματα,το πράγμα στο Χριστιανισμό άρχισε να στραβώνει από τότε που το λειτούργημα του ιερέα μετατράπηκε σε αμοιβόμενο επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariadrd

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Myrtle θα συμφωνήσω απόλυτα σε όσα είπες... Όπως είπε ο Άγγελος όλες αυτές οι κατηγορίες τίθονται για την δικαιολόγηση της δικής τους αθεϊας και μόνο. Δεν υπάρχει λόγος να γίνεται περεταίρω αντιπαράθεση. Ούτε καν γνωριζόμαστε και σου λέει ένας άγνωστος ότι δεν είσαι καλός Χριστιανός θαρρείς και ξέρει τι κάνεις στην προσωπική σου ζωή.
Ο Γάμος είναι ένα ιερό μυστήριο για τους Χριστιανούς είτε σε μια μεγάλη εκκλησία με πολλούς συγγενείς και φίλους, είτε σε μία μικρή εκκλησία με τους γονεις, τον παπά και τον κουμπάρο ή σε ένα ξωκκλήσι μόνο το ζευγάρι, ο παπάς και οι κουμπάροι.
Τα ήθη και τα έθιμα, με το γλέντι, τον στολισμό δε σχετίζονται με την ιερότητα του γάμου και δεν είναι αναγκαία. Ο καθένας όπως θέλει να το χαρεί το χαίρεται.
Όσοι έχουν άλλες πεποιθήσεις όπως είπες εσύ Underwater για παράδειγμα, σημασία έχει να κάνεις το γάμο σου όπως τον πιστεύεις εσύ και δεν είναι λιγότερο σημαντικός απο τη στιγμή που εσύ τον πιστεύεις.

Αλλά επι του θέματος το δε θα κάνω στην εκκλησία γάμο γιατί είναι ακριβός δεν ισχύει και έχουν ειπωθεί πολλά γιαυτό.

Εγώ θέλω να πώ κάτι άλλο, επειδή το ζω και το βλέπω τουλάχιστον.
Πολλά ζευγάρια δε θέλουν να κάνουν γλέντια μετά το γάμο όπως συνηθίζεται, αλλά ειδικά στην περιφέρεια όπου ο κόσμος είναι πιο δεμμένος οι γονείς νιώθουν την υποχρέωση να κάνουν το γλέντι για να ευχαριστήσουν τους φίλους και συγγενείς όπως έκαναν και αυτοί. Το καταλαβαίνω απο τη μεριά τους. Πως το βλέπετε αυτό? Δε θέλω να απαντήσετε με εγωισμό ή με μία τρίτη ματιά. Αλλά εάν ήσασταν σε ένα στενό περιβάλλον,που με τους γείτονες τρώτε ψωμί κι αλάτι, πως θα το αντιμετωπίζατε? (εάν δε θέλατε να κάνετε το γλέντι) αλλά οι γονείς θέλουν και το πληρώνουν αυτοί, όχι για να κάνουν φιγούρα αλλά για να τους ευχαριστήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πωπω, βαριέμαι να τα διαβάσω όλα αυτά τα κατεβατά από χθες. :P
Θα πω απλώς ότι σε ένα βαθμό έχετε δίκιο οι περισσότεροι, στο ότι δηλαδή το τράβηξα απ' τα αυτιά το θέμα. Το bottom line, δηλαδή, της άποψής μου είναι ότι ο θρησκευτικός γάμος, κατά την άποψή μου, γίνεται κυρίως για τυπικούς-εθιμοτυπικούς λόγους. Αυτό παραμένει.

Απλώς εντάξει, κάπου στην πορεία το ... τράβηξα απ' τ' αυτιά. :rolleyes:
Προφανώς κανένας δεν είναι με μία checklist τύπου "Πήγα σήμερα στην εκκλησία; Έκανα αγαθοεργίες; Είπα 42 φορές το «Πάτερ ημών»;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δηλαδή, της άποψής μου είναι ότι ο θρησκευτικός γάμος, κατά την άποψή μου, γίνεται κυρίως για τυπικούς-εθιμοτυπικούς λόγους.
ενω ο πολιτικος δεν ειναι για τυπικους ε?:whistle:;)

ο θρησκευτικος ειναι -και ας μην το αναγνωριζεις-και θεμα πνευματικο ψυχικο,,να εχεις αναγκη..κατι ανωτερο,,κατι ψηλοτερα απο σενα να εχει σχεση με το γαμο σου,,-αν υπαρχει κατι ανωτερο..


για τους υπολοιπους οπως εσυ υποθετω -που πιστευουν οτι υπαρχει μονο οτι βλεπουμε και τιποτα παραπερα,,-ε,,νταξει..ο θρησκευτικος ειναι μονο ενα σοου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

somebody

Νεοφερμένος

Η somebody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Πρωτον δεν πιστευω σε θεους και παναγιες.
Δευτερον, δε μου παει το ασπρο-ουτε το σπασμενο εκρου του νεκρου, ουτε εκεινα τα ροζουλι.
Τριτον, να με ευλογαει ο κάθε τραγοπαπας, ενω γυρω θειτσες με ταγερακια θα μυξοκλαινε για το καμαρι που μεγαλωσε, είναι απο μονη της αποτροπαια εικονα.:mpliaks:
Ούτε φανφαρες, ούτε νταουλια, ούτε τιποτα. Κανα συμφωνο συμβιωσης, σε περιπτωση που βρω ανδρα αν(θ)εκτικο με την αφεντια μου και εξω απο την πορτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zithos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 270 μηνύματα.
Σχετικά με όσους παντρεύονται με θρησκευτικό γάμο υπάρχουν δύο κατηγορίες
Η πρώτη κατηγορία είναι αυτοί που πραγματικά πιστεύουν οτι ο θρησκευτικός γάμος είναι ευλογία απο τον θεό.
Η δεύτερη κατηγορία που αυξάνεται ταχύτατα τα τελευταία χρόνια είναι όσοι έχουν πάψει να πιστεύουν αλλά εξαναγκάζονται να το κάνουν για να μήν τους κακολογήσουν οι συγγενείς και φίλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σχετικά με όσους παντρεύονται με θρησκευτικό γάμο υπάρχουν δύο κατηγορίες
Η πρώτη κατηγορία είναι αυτοί που πραγματικά πιστεύουν οτι ο θρησκευτικός γάμος είναι ευλογία απο τον θεό.
Η δεύτερη κατηγορία που αυξάνεται ταχύτατα τα τελευταία χρόνια είναι όσοι έχουν πάψει να πιστεύουν αλλά εξαναγκάζονται να το κάνουν για να μήν τους κακολογήσουν οι συγγενείς και φίλοι.

θα σε καλέσω στο γάμο μου να μου πεις και του χρόνου με τέτοιο αβατάρ του Μητσοτάκη. :devil::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Πριν λίγο καιρό είπα σε μια φίλη μου την πρόθεσή μου να μην κάνω θρησκευτικό γάμο (ότε και αν παντρευτώ :P).
Εκείνη σοκαρίστηκε (αν και η ίδια όχι ιδιαίτερα θρήσκα) και μου φώναζε οτι είναι αμαρτία αυτό και πρέπει να πάρω την ευλογία του Θεού κλπ κλπ (ειδικά όταν της είπα οτι σκέφτομαι να μη βαφτίσω επίσης το παιδί μου νόμιζα οτι θα πάθει εγκεφαλικό :redface:). Οι λόγοι που ΔΕ θέλω να παντρευτώ στην Εκκλησία (αν και πιστεύω στο Χριστιανισμό) είναι:

1. Δε διατίθεμαι να δώσω τόσα πολλά χρήματα στην Εκκλησία, σε δεξιώσεις, παρανυφάκια, νυφικά, μπομπονιέρες κλπ κλπ. Προτιμώ αυτά τα λεφτά να τα αξιοποίησω σε κάτι πολύ πιο σημαντικό από μία μέρα στη ζωή μου (πχ να αγοράσω έπιπλα, να κάνω ένα μεγάλο ταξίδι, να πάρω αμάξι κλπ κλπ).
2. Δε θεωρώ οτι ο τρόπος που γίνονται οι θρησκευτικοί γάμοι σήμερα έχουν οτιδήποτε "μυστηριακό". Αμφιβάλλω αν κι ο ίδιος ο παπάς καταλαβαίνει τι ψέλνει, για να μη μιλήσω για τους καλεσμένους.
3. Θεωρώ αυτά τα χρήματα σπατάλη.
4. Με εξοργίζει οτι όλα γίνονται για τα μάτια του κόσμου. Για τον κόσμο δε δίνω δεκάρα. Οι αγαπημένοι μου άνθρωποι θα χαρούν το ίδιο είτε με δουν να παντρευτώ με τζην και διασκέδαση στην ταβέρνα του μπαρμπα θωμά είτε με νυφικό αρμάνι και διασκέδαση στο χίλτον, κι αυτό με ενδιαφέρει.

Τι γνώμη έχετε;

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! Είμαι της ίδιας άποψης. Επίσης δεν θα βαφτίσω τα παιδιά μου, όπως είδα πως ανέφερες πιο πάνω. Το τι επιβάλλει η κοινωνία με χίλιους δύο τρόπους δεν με αφορά. Τα παιδιά μου θα μεγαλώσουν με την επιλογή να επιλέξουν το θρήσκευμα τους. Και θα τα μάθω και γω να αδιαφορούν για όσα επιτάσσει η κοινωνία, αλλά να δίνουν σημασία στο τί θέλουν εκείνα και μόνο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
1. Δε διατίθεμαι να δώσω τόσα πολλά χρήματα στην Εκκλησία, σε δεξιώσεις, παρανυφάκια, νυφικά, μπομπονιέρες κλπ κλπ. Προτιμώ αυτά τα λεφτά να τα αξιοποίησω σε κάτι πολύ πιο σημαντικό από μία μέρα στη ζωή μου (πχ να αγοράσω έπιπλα, να κάνω ένα μεγάλο ταξίδι, να πάρω αμάξι κλπ κλπ).
2. Δε θεωρώ οτι ο τρόπος που γίνονται οι θρησκευτικοί γάμοι σήμερα έχουν οτιδήποτε "μυστηριακό". Αμφιβάλλω αν κι ο ίδιος ο παπάς καταλαβαίνει τι ψέλνει, για να μη μιλήσω για τους καλεσμένους.
3. Θεωρώ αυτά τα χρήματα σπατάλη.
4. Με εξοργίζει οτι όλα γίνονται για τα μάτια του κόσμου. Για τον κόσμο δε δίνω δεκάρα. Οι αγαπημένοι μου άνθρωποι θα χαρούν το ίδιο είτε με δουν να παντρευτώ με τζην και διασκέδαση στην ταβέρνα του μπαρμπα θωμά είτε με νυφικό αρμάνι και διασκέδαση στο χίλτον, κι αυτό με ενδιαφέρει.

Τι γνώμη έχετε;
ε.γινεται και θρησκευτικος γαμος χωρις ολα αυτα..

απλα πρεπει να εχεις τα κοτσια να πεις,,οτι θα κανω κλειστο γαμο σε ενα εκκλησακι τσαμπα,,παρολη την αντιθεση των γυρω ..

ενω ο πολιτικος ειναι λιγο στριβειν δια του αρραβωνος..
"κανω τωρα πολιτικο,αλλα μανα θα δεις μετα θα βαλω και τα τουλια και τη φιγουρα του θρησκευτικου και θα καλεσω ολους τους φιλους γα υποχρεωση...."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
ενω ο πολιτικος ειναι λιγο στριβειν δια του αρραβωνος..


Καλα δεν ειναι κι απαραιτητο. Μην εισαι απολυτος
Μερικοι δεν εχουν χρηματα για θρησκευτικους ειδικα στον Θεο που χουν φτασει οι τιμες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Μερικοι δεν εχουν χρηματα για θρησκευτικους ειδικα στον Θεο που χουν φτασει οι τιμες

ποσα χρηματα θελει για να πας σε μια οποιαδηποτε εκκλησια και να κανει την τελετη του γαμου ο παπας?
χωρις κανενα στολισμο ή σχετικο?μονο με δυο μαρτυρες οπως στον πολιτικο?


γιατι θεωρουμε κολλημενο με το θρησκευτικο γαμο το σοου και τα λουσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top