Γιατί ΔΕΝ θα παντρευτώ στην Εκκλησία

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Γιατί ΔΕΝ θα παντρευτώ στην Εκκλησία

Για να γίνω η αλλαγή που θέλω να δω στον κόσμο.
(Γκάντι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδιά, το ΚΑΘΟΛΟΥ γάμος δε παίζει; :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ρε παιδιά, το ΚΑΘΟΛΟΥ γάμος δε παίζει; :look:
Υπάρχει και το σύμφωνο συμβίωσης.
(Το τίποτα δεν συμφέρει για φορολογικούς λόγους).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει και το σύμφωνο συμβίωσης.
(Το τίποτα δεν συμφέρει για φορολογικούς λόγους).

Ααα ναι! Σωστά βρε Δία! ;)

(Το τίποτα δεν συμφέρει για φορολογικούς λόγους)
:hehe: :hehe:

Edit:
Ο τύπος στην φωτό μου θυμίζει τον Τσίπρα. :confused: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Γίνονται και πολιτικοί γάμοι που κοστίζουν δεκαπλάσια από τους θρησκευτικούς
Κοστίζουν 10πλάσια οι πολιτικοί; Πας στο δημαρχείο(πληρώνεις βέβαια αλλά δε νομίζω να είναι αστρονομικό το ποσό) και ολα κομπλέ. Στους θρησκευτικούς θέλει να στολίσεις και εκκλησία και άλλα τόσο περιττά έξοδα


*edit: Δες εδώ (Με ελάχιστο κόστος τα 40 ευρώ έναντι των 7.000 ευρώ του θρησκευτικού γάμου...)


Οι γονείς μου έχουν κάνει πολιτικό γάμο και δεν με έχουν βαφτίσει.
Οι γονείς σου βαπτισμένοι είναι; Αν ναι, θεωρούνται χριστιανοί.

Η γιαγιά μου η θεούσα πιστεύει ότι η μητέρα μου είναι πόρνη κι εγώ τέκνο του σατανά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φυσικός. Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Κοστίζουν 10πλάσια οι πολιτικοί; .......... Στους θρησκευτικούς θέλει να στολίσεις και εκκλησία και άλλα τόσο περιττά έξοδα.....Με ελάχιστο κόστος τα 40 ευρώ έναντι των 7.000 ευρώ του θρησκευτικού γάμου...)
Αν κάποιος έχει €υρόπουλα και θέλει να τα ξοδέψει μπορεί να κάνει έναν πανάκριβο πολιτικό γάμο. Βρέθηκα σε έναν τέτοιο γάμο. Το δημαρχείο και η πλατεία έξω ήταν στολισμένο με άπειρα λουλούδια. Ολόκληρη ορχήστρα με χορωδία είχε έρθει για μουσική υπόκρουση. Ο γαμπρός, η νύφη και οι συγγενείς ήρθαν ή με αυτοκίνητα αντίκες ή με αμάξια με άλογα. Νυφικό από γνωστό μόδιστρο. Ανοίχτηκαν σαμπάνιες στην πλατεία. Ακολούθησε δεξίωση σε κεντρικό ξενοδοχείο. Δεν μπορώ να εκτημήσω το χρήμα που πετάχτηκε εκείνη τη μέρα, αλλά σίγουρα δεν ήταν λίγο.
Συμφωνώ ότι αν θέλεις μπορείς να κάνεις πολιτικό γάμο με πολύ μικρό κόστος. Όμως τα 7000€ που αναφέρεις σαν ελάχιστο κόστος ενός θρησκευτικού είναι εξωπραγματικά. Αν κάποιος θέλει φτηνό θρησκευτικό χωρίς φανφάρες δεν είναι αδύνατο. Μπορεί να πάει στην εκκλησία ενός χωριού και να κάνει αυτό που πιστεύει χωρίς να ξοδευτεί πολύ. Αν πάλι θέλει να ξοδέψει κανένας δεν θα τον εμποδίσει.
Νομίζω ότι εγινε κατανοητή η απόψή μου ότι το δίλημμα πολιτικού ή θρησκευτικού γάμου, δεν είναι οικονομικό αλλά καθαρά ιδεολογικό.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού όλοι καίγονται για το γλέντι μετά και το πόσα θα ναι τ'αρνιά . Τι σκάνε κι αυτές οι θειάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γενικά τα φρού φρού και τα αρώματα δεν έχουν να κάνουν με το μυστήριο του γάμου και όσο γινονται περισσότερο απομακρύνονται οι άνθρωποι απο την εκκλησία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tabby

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 935 μηνύματα.
Αν καλέσεις δήμαρχο κάπου, να κάνει αυτός το τυπικό και να έχεις κι εσύ το υπόλοιπο setting όπως θες;;

ναι έχω πάει σε τέτοιο γάμο που συνέβη σε παραθαλάσσιο μέρος! ήταν πάρα πολύ ωραίος γάμος προσαρμοσμένος εντελώς στο στυλ του ζευγαριού. Υπήρχε πολύ προσωπικό στοιχείο, χαρά, ελευθερία και πρωτοτυπία. Η αλήθεια είναι πως αν το κάνεις σε δημαρχείο είναι κάπως απρόσωπο και βαρετό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laispodias

Νεοφερμένος

Ο Κανένας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αν λάβει κανεις υπόψη του το νόμο του Τομς*, θα προτιμήσει πολιτικό.
Αν θέλει να ικανοποιήσει τους παντες΄κι αν έχει γερή χορηγία απο τις οιογένειες, θα διαλέξει θρησκευτικό με όλο το καλαμπαλίκι.
Αν είναι πολυ ερωτευμένος θα αναβάλλει το γάμο για να πεσει με τα μουτρα στο μηνα του μέλιτος (ο οποίος θα έπρεπε να προηγειται του γάμου, αν οι άνθρωποι ήταν πιο λογικοί).
* Νόμος του Τομς: Η διάρκεια του γάμου είναι αντιστρόφως ανάλογη με τα έξοδα της τελετής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
* Νόμος του Τομς: Η διάρκεια του γάμου είναι αντιστρόφως ανάλογη με τα έξοδα της τελετής.
Με 20 χιλιάρικα τελετή και γλέντι, πόσο καιρό μένεις παντρεμένος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
"Εεεεε ρε τι εχει να γινει στον γαμο μου.
Θα με ψαχνουν και δεν θα με βρισκουν :D"

Οταν το ακουσα γελαγα 3 ωρες:P

Θελεις πολυ χρημα για θρησκευτικο γαμο.Καλυτερα πολιτικος για μενα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Laispodias

Νεοφερμένος

Ο Κανένας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Με 20 χιλιάρικα τελετή και γλέντι, πόσο καιρό μένεις παντρεμένος?
20 χιλιάρικα σε εποχή κρισης ...χμμμμ.....πας στο 60% που χωρίζει στα πρώτα 3-5 χρόνια, βάσει στατιστικών...αν δεν τα υποστηριζει η δική σου ατομική τσέπη (κι όχι των γονιών σου) αυτα τα έξοδα, μάντεψε: γρηγορα θα θέλεις να φύγεις γιατι δε θα αντέχεις τη μιζέρια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τα έδωσα από τη δική μου τσέπη πριν 10 χρόνια και είμαι ακόμα παντρεμένη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Ο γαμος σκοτωνει τον ερωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

Laispodias

Νεοφερμένος

Ο Κανένας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών, επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ο γαμος σκοτωνει τον ερωτα.

Δεν ξέρω αν ο γάμος σκοτώνει τον έρωτα, αλλα αφου παντρευτεις, ο έρωτας σίγουρα θα σκοτώσει το γάμο...

Τα έδωσα από τη δική μου τσέπη πριν 10 χρόνια και είμαι ακόμα παντρεμένη :P

Γι αυτό εισαι ακομα παντρεμένη.
Αλλά 20 χιλιάρικα για μια μέρα; Με διάρκεια συνολική 6 ώρες έρχεται κάτι περισσότερο απο 3 χιλιάρικα την ώρα, ήμαρτον. Με λιγότερα από τα μισά λεφτα έπιανες πρώτη σειρά στην τελετη απονομής των όσκαρ, ή έκανες το γύρο της γης.
Και με τη διάρκεια του γάμου να το πας, στα 10 χρόνια έρχεται σχεδόν 200 €/μήνα, γαμώ τα χαράτσια μιλάμε.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

καποιος_καπου

Δραστήριο μέλος

Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν ο γάμος σκοτώνει τον έρωτα, αλλα αφου παντρευτεις, ο έρωτας σίγουρα θα σκοτώσει το γάμο...
Τι εννοεις ?
Την μοιχεια ??



------------------------------------------------------------------------------------------------------------
@nina-nana μακαρι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Laispodias;3857205 :
Αλλά 20 χιλιάρικα για μια μέρα; Με διάρκεια συνολική 6 ώρες έρχεται κάτι περισσότερο απο 3 χιλιάρικα την ώρα, ήμαρτον. Με λιγότερα από τα μισά λεφτα έπιανες πρώτη σειρά στην τελετη απονομής των όσκαρ, ή έκανες το γύρο της γης.
Και με τη διάρκεια του γάμου να το πας, στα 10 χρόνια έρχεται σχεδόν 200 €/μήνα, γαμώ τα χαράτσια μιλάμε.:D
Πρώτον, δεν ήταν μόνο μία μέρα, αλλά δέκα (αν συμπεριλάβεις τα μπάτσελορ, το πάρτυ πριν το γάμο στο σπίτι των γονιών μου, το τραπέζι που κάναμε την επόμενη κλπ) συν το γαμήλιο ταξίδι, άρα δύο χιλιάρικα τη μέρα και όχι 3 χιλιάρικα την ώρα.

Δεύτερον κάποια πράγματα που μπήκαν στα έξοδα του γάμου τα χρησιμοποιήσαμε και μετά το γάμο, π.χ. το γαμήλιο κουστούμι, τα παπούτσια κλπ άρα έχουν κάνει απόσβεση.

Τρίτον ήταν η μοναδική φορά σε αυτά τα 10 χρόνια που μπορέσαμε να μαζέψουμε μαζί όλους τους συγγενείς μας και τους φίλους μας και να περάσουμε καλά, κάτι που δεν θα ξαναγίνει ποτέ γιατί κάποιοι από αυτούς έχουν ήδη πάει στον Άγιο Πέτρο.

Τέταρτον και σπουδαιότερον, δεν είχα ποτέ διάθεση να πάω στην τελετή των Όσκαρ ή να κάνω το γύρο του κόσμου.

Πέμπτον, 20 χιλιάρικα διά 10 χρόνια βγαίνουν 167 ευρώ το μήνα (γιατί ο χρόνος έχει 12 μήνες, όχι 10....) και φιλοδοξώ να παραμείνω παντρεμένη τουλάχιστον άλλη μια δεκαετία ή μέχρι να κάνω πλήρη απόσβεση :P

Για το μόνο πράγμα που έχω μετανιώσει είναι που δεν έδωσα 1 χιλιάρικο ακόμα για να πάω περισσότερες μέρες γαμήλιο ταξίδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε θα παντρευτώ στην εκκλησία γιατί δε θα μπορώ να τρολλάρω το παπά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top