Γιατί είναι σημαντικό να εμβαθύνουμε στην καθημερινή φιλοσοφία

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Δηλαδή;

Μέχρι αυτή την στιγμή, δεν έχω πει το παραμικρό. Ούτε υπονοώ κάτι.

Καλώς μιλάς.
Γι αυτό και απαντώ. Και ρωτώ παράλληλα.

Είπε και άλλα πολλά.
Είπε τούτο ποιείτε εις την εμήν ανάμνησιν.
Επίσης, συγκλονιστικό είναι το γεγονός οτι έγραψε ονόματα στο χώμα και μετά είπε γι'αυτούς: ο αναμάρτητος πρώτος τον λίθον βαλέτω!
συμφωνω και ακομα κατι Ο Χριστός δεν έκανε ποτέ διακρίσεις στην ανθρωπότητα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

“Anxiety is the dizziness of Freedom” -Soren Kierkegaard​

Όταν κοιτάξεις την ζωή σου και καταλάβεις ότι κανείς δε σου επιβάλλει έναν συγκεκριμένο σκοπό ή στόχο, αλλά αντίθετα είσαι ελεύθερ@ να ζήσεις τη ζωή σου όπως τη θέλεις (ηθικά ή ανήθικα, νόμιμα ή παράνομα, με συμπόνοια ή με εχθρότητα κλπ), νιώθεις παράξενα, όχι ελεύθερα. Είσαι σαν τον άνθρωπο που στέκεται στο χείλος του γκρεμού και φοβάται την πτώση αλλά ταυτόχρονα μεθά από την ελευθερία της δυνατότητας να πηδήξει στο κενό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.
Θυμάμαι μια χαρακτηριστική στιγμή από το Big Brother 1. Στον Ant1. Μάλλον αυτό που άκουσα όταν το έκανε σάτυρα ο Μητσικώστας. Ενας παλιός κωμικός. Σατύριζε έναν παίκτη το Πρόδρομο. Ο οποίος είχε ένα ματσό στυλάκι του άντρα που έχει κυκλοφορήσει, τον ξέρουν όλοι κτλπ. Σε κάποια στιγμή λέει ο Μητσικώστας (που έκανε το Πρόδρομο) "Και που λες Big Brother εγώ έχω βγει με τη Claudia Siffer. Πήγαμε στα Goody's και φάγαμε!"

Τι σχέση έχει αυτό με τη φιλοσοφία θα μου πείτε. Καθόμουν και σκεφτόμουν πως θα ακουγόταν αυτή η αστεία κατά τα φαινόμενα, σήμερα φράση αν τη βάζαμε δίπλα σε μια εικόνα με τη συνολική ιστορία του ανθρώπου. Παλαιότερα δεν υπήρχαν Goody's. Παλαιότερα δεν ήξερες τι σου ξημερώνει. Αν θα ζήσεις και αύριο. Οχι να έχεις τη βεβαιότητα οτι θα πας σε ένα μέρος που θα σου έχουν νόστιμο μαγειρεμένο φαγητό, όμορφο και άνετο περιβάλλον για τα παιδιά. Καρέκλες τραπέζια.

Στην αρχαία Ελλάδα δεν ήξερες αν πηγαίνοντας απ' το σπίτι σου στην απέναντι γωνία θα σε πιάσουν σκλάβο. Ζούσες λιγότερο. Ανετα πέθαινες από ασθένεια. Και αλλά πολλά. Οπότε έρχομαι και αναρωτιέμαι. Είμαστε ευγνώμονες για όσα έχουμε σήμερα; Εσεις πως νιώθετε;
Καταπληκτικό θέμα, δεν νοείται να μην απαντήσω.

Καταρχάς ας το πάρουμε με την σειρά. Τι είναι η σοφία (φιλοσοφία);

Για εμένα είναι απλά η εμπειρία αλλά και η περιέργεια. Στη σοφία δεν υπάρχει σωστή ή λανθασμένη απάντηση, ο καθένας έχει μια δικιά του άποψη για το κάθε πράγμα που τον απασχολεί με βάση την εμπειρία που έχει. Για παράδειγμα συχνά έναν ηλικιωμένο τον παρουσιάζουμε ως σοφό, γιατί; Διότι έχει ζήσει αρκετά χρόνια και έχει εμπειρία για πολλά πράγματα άρα και σοφία. Όμως ως γνωστών η σοφία είναι ένα απέραντο πηγάδι διότι μπορείς να ασχοληθείς από τα πιο απλά θέματα όπως γιατί να σπουδάσουμε και τι πρέπει να κάνουμε έως και πιο βαθιά όπως τι είναι ο θάνατος και γιατί υπάρχουμε (περιέργεια).

Για να απαντήσω στη παρατήρηση σου η σοφία όπως και η επιστήμη και ο άνθρωπος εξελίσσεται. Όσο περνάει ο καιρό τόσα πιο πολλά πράγματα γνωρίζουμε. Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο πολλή προχωράμε στο απέραντο σκοτάδι ανακαλύπτοντας σιγά σιγά καινούργια μέρη. Σε αυτό το σκοτάδι το μοναδικό μας φως είναι η σοφία. Διότι από τα χρόνια που άρχισε ο άνθρωπος να σκέφτεται άρχισαν και τα ερωτήματα περί φύσεως και ύπαρξης. Στην αρχή ξεκινήσαμε με την ερώτηση "μέχρι που υπάρχει γη και γιατί υπάρχει", σήμερα όπως είπες είμαστε στην ερώτηση "γιατί υπάρχει τέτοιου είδους διασκέδαση όπως το big brother"... η απάντηση είναι διαφορετική και με βάση την εμπειρία δηλαδή την σοφία του καθενός μπορεί να γίνει η έκφραση του κάθε πράγματος.

Τώρα γιατί πρέπει να ασχοληθούμε με την σοφία... η ερώτηση είναι απλή. Για να μάθουμε. Για να καλλιεργηθούμε ψυχικά αλλά και για να αναρωτηθούμε... μέχρι που φτάνουμε;
 

soul

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Επίσης είπε
Πυρ ήλθον βαλείν επί την γην
Και
Ω γενεά άπιστος και διεστραμμένη

Για πολλούς η μορφή του Χριστού είναι ενός Χιππη make love not war, η ενός Βούδα, ενώ στην πραγματικότητα ή δράση και παρουσία του ήταν πολύ δυναμική, και περιέχει και το στοιχείο της κρίσης.
Θα σχολιάσω με σεβασμό σε κάθε άποψη.. Καταλαβαίνω ότι αναφέρεσαι γενικά οπότε και γενικά απαντώ πως λανθασμένα παρομοιαζεται με χίπη-ήταν πολύ εγκρατής ή βούδα γιατί στόχευε στην διαφωτιση του ανθρώπου μέσω του συνανθρωπου κι όχι μέσω της άρνησης.. Εν ολιγης για τους Χριστιανούς είναι ο Θεός και για τους υπόλοιπους ένας άνθρωπος...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καταρχάς ας το πάρουμε με την σειρά. Τι είναι η σοφία (φιλοσοφία);

Για εμένα είναι απλά η εμπειρία αλλά και η περιέργεια.
Φιλοσοφία σύμφωνα με τον σοφό Σωκράτη είναι η μελέτη του θανάτου.
Περιέργεια είναι η περί του έργου κίνηση, δηλαδή περί (γύρω γύρω) από το έργο (την ουσία, το σημαντικό).
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επίσης είπε
Πυρ ήλθον βαλείν επί την γην
Και
Ω γενεά άπιστος και διεστραμμένη

Για πολλούς η μορφή του Χριστού είναι ενός Χιππη make love not war, η ενός Βούδα, ενώ στην πραγματικότητα ή δράση και παρουσία του ήταν πολύ δυναμική, και περιέχει και το στοιχείο της κρίσης.
Όντως. Επίσης είπε και αυτό:

«Μή νομίσητε ὅτι ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην ἐπί τήν γῆν. Οὐκ ἦλθον βαλεῖν εἰρήνην, ἀλλά μάχαιραν...ὁ φιλῶν πατέρα ἤ μητέρα ὑπέρ ἐμέ οὐκ ἔστι μου ἄξιος. Καί ὁ φιλῶν υἱόν ἤ θυγατέρα ὑπέρ ἐμέ οὐκ ἔστι μου ἄξιος» (Ματθ. 10, 34, 37)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Για εμένα είναι απλά η εμπειρία αλλά και η περιέργεια.
Ωραίος.

Φιλοσοφία σύμφωνα με τον σοφό Σωκράτη είναι η μελέτη του θανάτου.
Περιέργεια είναι η περί του έργου κίνηση, δηλαδή περί (γύρω γύρω) από το έργο (την ουσία, το σημαντικό).
»όταν οι φιλόσοφοι βασιλέψουν και οι βασιλιάδες φιλοσοφήσουν, μόνο τότε θα ευτυχήσουν οι λαοί»
Πλάτωνας, Πολιτεία.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Η συμβατική σοφία που απορέει από την παρατήρηση της καθημερινότητας.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Υπάρχει και άλλη σοφία;
Ο αγώνας για οτι θεωρείς σωστό έτσι;
Και αν πιστεύεις κάτι που είναι απορριπτέο απο το γενικό σύνολο;
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σχολιάσω με σεβασμό σε κάθε άποψη.. Καταλαβαίνω ότι αναφέρεσαι γενικά οπότε και γενικά απαντώ πως λανθασμένα παρομοιαζεται με χίπη-ήταν πολύ εγκρατής ή βούδα γιατί στόχευε στην διαφωτιση του ανθρώπου μέσω του συνανθρωπου κι όχι μέσω της άρνησης.. Εν ολιγης για τους Χριστιανούς είναι ο Θεός και για τους υπόλοιπους ένας άνθρωπος...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:
Υπήρξε και μία πολύ ενδιαφέρουσα άποψη (νομίζω της Μπλαβάτσκυ) ότι Ιησούς - Σιντάρτα Γκαουτάμα (Βούδας) - Κρίσνα - Κρισναμούρτι και άλλα φωτισμένα άτομα του κόσμου μας ήταν ένα και το αυτό πρόσωπο, που μετενσαρκώνεται ξανά και ξανά σε κρίσιμες καμπές της ανθρωπότητας για να κηρύξει τον λόγο του.

Είναι βασισμένη στη γνωστή θεωρία των 10 άβαταρ του Ινδουϊσμού.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Υπήρξε και μία πολύ ενδιαφέρουσα άποψη (νομίζω της Μπλαβάτσκυ) ότι Ιησούς - Σιντάρτα Γκαουτάμα (Βούδας) - Κρίσνα - Κρισναμούρτι και άλλοι φωτισμένα άτομα του κόσμου μας ήταν ένα και το αυτό πρόσωπο, που μετενσαρκώνεται ξανά και ξανά σε κρίσιμες καμπές της ανθρωπότητας για να κηρύξει τον λόγο του.

Είναι βασισμένη στη γνωστή θεωρία των 10 άβαταρ του Ιουδαϊσμού.
Ολοι αυτοί που εξηγούν τον Χριστό, γιατί δεν διαβάζουν όσα είπε; και ο Μωάμεθ τον έχρισε-τοποθέτησε Προφήτη κάτω απο αυτόν.
Αν θυμάμαι καλά, στην σούρα Μαριάμ είναι, ως Ισα.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ολοι αυτοί που εξηγούν τον Χριστό, γιατί δεν διαβάζουν όσα είπε; και ο Μωάμεθ τον έχρισε-τοποθέτησε Προφήτη κάτω απο αυτόν.
Αν θυμάμαι καλά, στην σούρα Μαριάμ είναι, ως Ισα.
Τα έχουν διαβάσει, πολύ καλύτερα από εμένα και εσένα αλλά έχουν διαφορετική άποψη, τι να κάνουμε. Ούτε εγώ πιστεύω στη θεϊκότητα του Ιησού, τον σέβομαι όμως σαν φωτισμένο δάσκαλο.
 

soul

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Η Μπλαβάτσκυ ήταν αρκετά αινιγματική ως προσωπικότητα και οι θεωρίες της, αν και ενδιαφέρουσες είναι αρκετά μπερδεμένες... Εχει κάνει μίξη πολλών διαφορετικών ιδεών... Νομίζω ότι δεν είναι τόσο φιλοσοφημενη όσο "θεοσκοταδισμενη" 😁
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Μπλαβάτσκυ ήταν αρκετά αινιγματική ως προσωπικότητα και οι θεωρίες της, αν και ενδιαφέρουσες είναι αρκετά μπερδεμένες... Εχει κάνει μίξη πολλών διαφορετικών ιδεών... Νομίζω ότι δεν είναι τόσο φιλοσοφημενη όσο "θεοσκοταδισμενη" 😁
Καλά, δεν την είπαμε και Θεά :lol: ... Της καταλόγισαν και πολλά που δεν έκανε/είπε πάντως και οι Θεοσοφιστές σήμερα είναι να τους αποφεύγεις, έτσι που έχουν καταντήσει.
 

soul

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Τα έχουν διαβάσει, πολύ καλύτερα από εμένα και εσένα αλλά έχουν διαφορετική άποψη, τι να κάνουμε. Ούτε εγώ πιστεύω στη θεϊκότητα του Ιησού, τον σέβομαι όμως σαν φωτισμένο δάσκαλο.
Διαβάζω μπορεί να σημαίνει μελετάω, μπορεί να σημαίνει νεροπερνάω. Οπότε πάνω σε αυτό θα έλεγα ότι έχει πολύ ενδιαφέρον να διαβάσει κάποιος τα λόγια του μεταφορικά και διαχρονικά. Θα δώσω παράδειγμα, για να μην παρερμηνευτω. Λέει στον Ζακχαιο που έχει ανέβει σε δέντρο να τον δει να κατέβει και θα δειπνήσει μαζί του = άνθρωπε πρώτα κατέβα, χαμήλωσε, ταπεινωσου και ύστερα θα σε επισκεφτώ. Τη στιγμή της σύλληψης λέει αφήστε τους μαθητές εμένα θέλετε =αφήστε τον άνθρωπο ως γένος όχι μόνο ως ανθρώπους παρόντες εκείνη την στιγμή.
Τροφή για σκέψη και συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Διαβάζω μπορεί να σημαίνει μελετάω, μπορεί να σημαίνει νεροπερνάω. Οπότε πάνω σε αυτό θα έλεγα ότι έχει πολύ ενδιαφέρον να διαβάσει κάποιος τα λόγια του μεταφορικά και διαχρονικά. Θα δώσω παράδειγμα, για να μην παρερμηνευτω. Λέει στον Ζακχαιο που έχει ανέβει σε δέντρο να τον δει να κατέβει και θα δειπνήσει μαζί του = άνθρωπε πρώτα κατέβα, χαμήλωσε, ταπεινωσου και ύστερα θα σε επισκεφτώ. Τη στιγμή της σύλληψης λέει αφήστε τους μαθητές εμένα θέλετε =αφήστε τον άνθρωπο ως γένος όχι μόνο ως ανθρώπους παρόντες εκείνη την στιγμή.
Τροφή για σκέψη και συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.
οτι ο ανθρωπος για να εξυψωθει πρεπει να ταπεινωσει εαυτον /τις αμαρτιες του να ερθει σε επαφη με τα παθη του και μονο μεσα απο την θεωρηση αν θες,να βρει το φως της καθαροτητας της πηγης,ολοι εχουμε μια εσωτερικη πηγη εντος/εκτος ειναι τι τροφοδοτει τον καθεναν,και να προχωρησει προς το φως.
Την καθαροτητα της ψυχης.
Την απαλλαγη απο καθε τι γηινο.
Αυτο για την πρωτη προταση.
Για τη δευτερη θα ελεγα περιγραφει αυτοθυσια,το παρετε εμενα αντι αυτους,θυσιαζει εαυτον.
Δυσκολο και αυτο αφορα πραγματικη αυτοθυσια και ειλικρινα καποιες φορες το βλεπουμε αλλα βλεπουμε και να ενυπαρχει συμφερον.
 

Guest 896561

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Διαβάζω μπορεί να σημαίνει μελετάω, μπορεί να σημαίνει νεροπερνάω. Οπότε πάνω σε αυτό θα έλεγα ότι έχει πολύ ενδιαφέρον να διαβάσει κάποιος τα λόγια του μεταφορικά και διαχρονικά. Θα δώσω παράδειγμα, για να μην παρερμηνευτω. Λέει στον Ζακχαιο που έχει ανέβει σε δέντρο να τον δει να κατέβει και θα δειπνήσει μαζί του = άνθρωπε πρώτα κατέβα, χαμήλωσε, ταπεινωσου και ύστερα θα σε επισκεφτώ. Τη στιγμή της σύλληψης λέει αφήστε τους μαθητές εμένα θέλετε =αφήστε τον άνθρωπο ως γένος όχι μόνο ως ανθρώπους παρόντες εκείνη την στιγμή.
Τροφή για σκέψη και συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων.
Ο Χριστιανικός εσωτερισμός είναι πολύ ενδιαφέρων, αλλά οι περισσότεροι χριστιανοί δεν καταλαβαίνουν τίποτα παραπάνω από το κυριολεκτικό, και πολλές φορές ούτε καν αυτό.
Επίσης, κάποια απόκρυφα ευαγγέλια (π.χ. του Θωμά) έχουν ακόμα περισσότερους συμβολισμούς και ποιοτικό περιεχόμενο.
 

soul

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.

Luke.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luke. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
Και αν πιστεύεις κάτι που είναι απορριπτέο απο το γενικό σύνολο;

Αν είναι ένα ασήμαντο θέμα πχ στους πόσους βαθμούς τηγανίζουμε τις πατάτες τότε μπορείς και να οπισθοχωρήσεις. Αν είναι ένα σημαντικό ζήτημα πρέπει να υποστηρίζεις το λόγο σου με τη ζωή σου. Δεν είναι απαραίτητο να έχει λάθος ο ένας. Μπορεί να έχουν λάθος οι 1.000.000.
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
Αν είναι ένα ασήμαντο θέμα πχ στους πόσους βαθμούς τηγανίζουμε τις πατάτες τότε μπορείς και να οπισθοχωρήσεις. Αν είναι ένα σημαντικό ζήτημα πρέπει να υποστηρίζεις το λόγο σου με τη ζωή σου. Δεν είναι απαραίτητο να έχει λάθος ο ένας. Μπορεί να έχουν λάθος οι 1.000.000.
Αλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε δηλαδή.
Με βάση κάποια πράγματα που λένε κάποιοι στο θρεντ περι τρολαρίσματος, ποιός θα μπορούσε να είσαι; αναρωτιέμαι λίγο, όχι πολύ...
 

Μάξιμος

Διάσημο μέλος

Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης. Έχει γράψει 3,804 μηνύματα.
οτι ο ανθρωπος για να εξυψωθει πρεπει να
Εξυψωθεί, εδώ είναι συνώνυμο της υπερηφανίας. Η έννοια της υπερηφανίας, ξεκινά με την εντύπωση του ανθρώπου οτι κάτι είναι. Δηλαδή, ότι του συμβαίνει θεωρεί πως είναι φυσιολογικά θα έλεγα ποιο απλά. Μα κάτι δεν πάει καλά σε αυτή την σκέψη. Και αυτό γιατι εγκλωβίζεται σε ότι αφορά στις αισθήσεις του. Πέραν των αισθήσεων του, δεν έχει καμία δυνατότητα να πάει.
Μα και αυτές οι αισθήσεις του είναι περιορισμένες.
Και για να συνδέσω με προηγούμενη συζήτηση μας, θα πω <<την προρεία προς Εμαούς>>.

Για τη δευτερη θα ελεγα περιγραφει αυτοθυσια,το παρετε εμενα αντι αυτους,θυσιαζει εαυτον.
Δυσκολο και αυτο αφορα πραγματικη αυτοθυσια και ειλικρινα καποιες φορες το βλεπουμε αλλα βλεπουμε και να ενυπαρχει συμφερον.
Δεν είναι τόσο απλή η ερμηνεία.
Εδώ υπάρχει εκπλήρωση προφητειών.
Υπάρχει η Ανάσταση.
Υπάρχουν γεγονότα πέραν κάθε αμφισβήτησης.
Και σήμερα αν ψάξεις θα δεις την σχέση με τις προφητείες που μας παρουσιάζει η καθημερινότητα μας.
Το συμφέρον δεν ξέρω αν μπορεί να επεξηγήσει κάτι απο αυτά τα γεγονότα.
 

EvanescenceQ

Επιφανές μέλος

Η EvanescenceQ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14,181 μηνύματα.
Εξυψωθεί, εδώ είναι συνώνυμο της υπερηφανίας. Η έννοια της υπερηφανίας, ξεκινά με την εντύπωση του ανθρώπου οτι κάτι είναι. Δηλαδή, ότι του συμβαίνει θεωρεί πως είναι φυσιολογικά θα έλεγα ποιο απλά. Μα κάτι δεν πάει καλά σε αυτή την σκέψη. Και αυτό γιατι εγκλωβίζεται σε ότι αφορά στις αισθήσεις του. Πέραν των αισθήσεων του, δεν έχει καμία δυνατότητα να πάει.
Μα και αυτές οι αισθήσεις του είναι περιορισμένες.
Και για να συνδέσω με προηγούμενη συζήτηση μας, θα πω <<την προρεία προς Εμαούς>>.
να ανυψωθει εννοουσα μεσω της ταπεινοτητας.Οχι να γινει υπερφιαλος.
Δεν είναι τόσο απλή η ερμηνεία.
Εδώ υπάρχει εκπλήρωση προφητειών.
Υπάρχει η Ανάσταση.
Υπάρχουν γεγονότα πέραν κάθε αμφισβήτησης.
Και σήμερα αν ψάξεις θα δεις την σχέση με τις προφητείες που μας παρουσιάζει η καθημερινότητα μας.
Το συμφέρον δεν ξέρω αν μπορεί να επεξηγήσει κάτι απο αυτά τα γεγονότα.
το συμφερον το ειπα για τις συγχρονες σχεσεις,οχι οτι δεν υπαρχουν δειγματα ειλικρινους αυτοθυσιας αλλα σε καποιες περιπτωσεις υπεισερχεται ενα προσωπικο συμφερον το οποιο κινει τον καθενα μας.
Ενα θα πω:ενστικτο αυτοσυντηρησης.Το εχουμε ολοι.
 

soul

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η soul αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Και για να συνδέσω με προηγούμενη συζήτηση μας, θα πω <<την προρεία προς Εμαούς>>.
Όντως η αντίληψη μας είναι ανάλογη των αισθήσεων... αλλά και κάτι ακόμα, αυτή η περιγραφη πιστεύω σχετίζεται και με το "Κύριε, πότε σε είδαμε να πεινάς, και σε θρέψαμε; Ή, να διψάς, και σου δώσαμε να πιεις;........"
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top