Γιατί είναι τόσο κακό να βρίζουμε;

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εκφραζομαι πολυ με αυτον τον τροπο, ειτε για πλακα,ειτε απο τα νευρα μου ειτε γιατι ετσι απλα. Αγαπημενη λεξη...μ**κας και ολα τα παραγωγα. Ειτε το λεω εγω ειτε το ακουω απο αλλους. Ειμαι γυναικα. Κι ομως χτυπαει ασχημα αυτο,το ξερω και το αντιλαμβανομαι εκεινη τη στιγμη αλλα δεν μπορω να το καταπολεμησω. Το ελαττωμα μου λοιπον δεν ειναι οτι βριζω, αλλα οτι μου αρεσει να βριζω...:hmm:Δεν ειναι οτι ειμαι ανικανη να εκφραστω με πιο κοσμιο τροπο αλλα απορω γιατι καποιες λεξεις να ειναι τοσο στιγματισμενες? Ειδικοτερα οταν τις βρισιες τις βλεπουμε γραμμενες (πχ εδω στο φορουμ) χτυπανε ακομα πιο ασχημα οποτε μπορει καποιος να κακοχαρακτηριστει αμεσως. Οποτε επιλεγει αντι για ΜΑΛΑΚΑΣ να γραψει μ**κας (καλη ωρα). Και ποια η διαφορα δλδ? Λες και δεν θα καταλαβουμε για ποια βρισια προκειται. Καλυτερα να μη την χρησιμοποιησει καθολου σαν λεξη...δεν ειναι χαζομαρα αυτο? Η βριζεις ή δεν βριζεις... Ας πουμε εδω μεσα πολλες φορες θα ηθελα να εκφραστω κατα αυτον τον τροπο αλλα κραταω τα προσχηματα:P:P:P γιατι δεν ξερω πως θα το παρει ο αλλος. Δεν ειναι πιο direct το μήνυμά σου οταν διαφωνεις να πεις στον αλλον : "Τι μαλακιες λες?" παρα να του πεις απλα "Διαφωνω" ? Γιατι πρεπει να παρεξηγηθει? Τελος παντων αυτο που θελω να πω ειναι: Ειναι τοσο κακο να βριζουμε? Αυτο απαραιτητα δειχνει και το ποιον μας? Ενας τροπος εκφρασης δεν ειναι και αυτος? Αρκει να μην ειναι ΜΟΝΟ αυτος...Και γιατι για τις γυναικες θεωρειται απωθητικο?

ΥΓ: Μου χει τυχει να προσβληθουν και με το "ρε". Καααλα σε αυτην την περιπτωση εχω φυγει χλμ μακρια... γιατι αγγιζουμε τα ορια του κομπλεξισμου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Σιγουρα ειναι πιο εκφραστικο το να χρησιμοποιησεις βρισια για να πεις στον αλλον οτι διαφωνεις,να εκφρασεις θυμο,κλπ ,αλλα καλο θα ηταν να προσπαθησουμε να τις περιορισουμε και να ψαξουμε...εναλλακτικο λεξιλογιο:P.Αλλα δε το θεωρω κι εγω κατι παρα πολυ τρομερο,ειδικα στην εφηβια ολους μας τους φιλους ''μαλακες'' τους βαφτιζουμε:P.Απλα,μπορει ο αλλος να παρεξηγηθει,ειδικα αμα δεν εχετε τοσο πολυ οικειοτητα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εκφραζομαι πολυ με αυτον τον τροπο, ειτε για πλακα,ειτε απο τα νευρα μου ειτε γιατι ετσι απλα. Αγαπημενη λεξη...μ**κας και ολα τα παραγωγα. Ειτε το λεω εγω ειτε το ακουω απο αλλους. Ειμαι γυναικα. Κι ομως χτυπαει ασχημα αυτο,το ξερω και το αντιλαμβανομαι εκεινη τη στιγμη αλλα δεν μπορω να το καταπολεμησω. Το ελαττωμα μου λοιπον δεν ειναι οτι βριζω, αλλα οτι μου αρεσει να βριζω...:hmm:Δεν ειναι οτι ειμαι ανικανη να εκφραστω με πιο κοσμιο τροπο αλλα απορω γιατι καποιες λεξεις να ειναι τοσο στιγματισμενες? Ειδικοτερα οταν τις βρισιες τις βλεπουμε γραμμενες (πχ εδω στο φορουμ) χτυπανε ακομα πιο ασχημα οποτε μπορει καποιος να κακοχαρακτηριστει αμεσως. Οποτε επιλεγει αντι για ΜΑΛΑΚΑΣ να γραψει μ**κας (καλη ωρα). Και ποια η διαφορα δλδ? Λες και δεν θα καταλαβουμε για ποια βρισια προκειται. Καλυτερα να μη την χρησιμοποιησει καθολου σαν λεξη...δεν ειναι χαζομαρα αυτο? Η βριζεις ή δεν βριζεις... Ας πουμε εδω μεσα πολλες φορες θα ηθελα να εκφραστω κατα αυτον τον τροπο αλλα κραταω τα προσχηματα:P:P:P γιατι δεν ξερω πως θα το παρει ο αλλος. Δεν ειναι πιο direct το μήνυμά σου οταν διαφωνεις να πεις στον αλλον : "Τι μαλακιες λες?" παρα να του πεις απλα "Διαφωνω" ? Γιατι πρεπει να παρεξηγηθει? Τελος παντων αυτο που θελω να πω ειναι: Ειναι τοσο κακο να βριζουμε? Αυτο απαραιτητα δειχνει και το ποιον μας? Ενας τροπος εκφρασης δεν ειναι και αυτος? Αρκει να μην ειναι ΜΟΝΟ αυτος...Και γιατι για τις γυναικες θεωρειται απωθητικο?

ΥΓ: Μου χει τυχει να προσβληθουν και με το "ρε". Καααλα σε αυτην την περιπτωση εχω φυγει χλμ μακρια... γιατι αγγιζουμε τα ορια του κομπλεξισμου...:/:

Να σημειωσω, αν και ξερω οτι ερχεται σε αντιθεση με αυτα που λεω, οτι δεν μου αρεσει να το ακουω απο πολυ μικρα παιδακια...για τον πολυ απλο λογο οτι δεν χρησιμοποιουν συνειδητα το συγκεκριμενο λεξιλογιο και απλα αναπαραγουν λεξεις που ακουν απο τους μεγαλους χωρις καν να ξερουν τι σημαινουν ουτε γιατι τις χρησιμοποιουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Βασικά δεν είναι καλό, γιατί δείχνει πως δεν σέβεσαι τον συνομιλητή σου-με την έννοια του στοιχειώδους σεβασμού που οφείλουμε στον καθένα- αλλά και γιατί όταν αρχίζουμε να βρίζουμε οξύνονται τα πνεύματα και είναι πολύ εύκολο να έχουμε καβγάδες. Είναι πολύ διαφορετικό να βρίζουμε σε μια συζήτηση με άτομα που τα γνωρίζουμε προσωπικά και καλά και άλλο σε μία ιντερνετική κουβέντα που συνήθως γίνεται με κάποιον άγνωστο...


Για τις δε γυναίκες, θα μιλήσω ως αρσενικό... Επειδή για τις γυναίκες έχουμε σχηματίσει μια εικόνα ενός γλυκού πλάσματος, μας φαίνεται αντιαισθητικό να βρίζει... Δεν εννοώ να μην βρίζει ποτέ, απλώς μας φαίνεται άσχημο όταν το κάνει συχνά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Είναι πολύ διαφορετικό να βρίζουμε σε μια συζήτηση με άτομα που τα γνωρίζουμε προσωπικά και καλά και άλλο σε μία ιντερνετική κουβέντα που συνήθως γίνεται με κάποιον άγνωστο...

Ομολογω οτι αυτην την παραμετρο δεν την ελαβα υποψιν ...εχεις πολυ δικιο σε αυτο.Οντως ειναι πολυ σωστος ο διαχωρισμος. Ενταξει και εμενα το πολυ χυδαιολογιο με ενοχλει, δε μιλαω για τοσο ακρα αλλα για ενα κλασικο,συμβατικο υβρεολογιο. Μου αρεσει κι εμενα παρα πολυ η ευγενεια στον ανθρωπο και την επικροτω και μπορει πραγματικα καποιος να με σκλαβωσει με αυτον τον τροπο. Απλα δε μου αρεσουν οι μονοπλευροι ανθρωποι...δεν ξερω τωρα αν σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω:worry:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Βασικά, αν το καλοσκεφτείς, οι βρισιές δηλώνουν τύπους και συμπεριφορές που θεωρούνται μειωτικές ή προσβλητικές. Αλλά..
Το μ@λ@κ@ς πχ είναι άσχημο. Ποιός μ@λ@κ@ς λέει ότι το χειροκίνητο είναι τζιζ κακά;:P Η εκκλησία. Κοινώς κλάιν.
Το πούστ#ς είναι άσχημος. Ποιό ξυπνοπούλι λέει ότι το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι τζιζ κακά; Οπισθοδρομικοί πουριτανιστές. Κοινώς επίσης κλάιν.
Το πουτ@ν@ μια από τα ίδια.
Θέλω να καταλήξω στο ότι πολλές (γιατί εξαιρούνται φυσικά το χάζος ή το κότα καθότι επικρίνουν ιδιότητες αποδεκτές από τους ''δυτικούς'' ως μη αποδεκτέες ή ως μειωτικές) από τις συνηθισμένες βρισιές δεν έχουν καν λογικό υπόβαθρο.
Από κει και πέρα, όταν το κάνεις γιατί σου βγαίνει από συνήθεια, χωρίς να έχεις κάτι με τους ομοφυλόφιλους ή με το χειροκίνητο, δεν είναι και τόοοσο κακό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εμένα πάντως μ'αρέσουν οι γυναίκες που βρίζουν και εκφράζονται ελεύθερα. Πιστεύω ότι είναι πιο σεξουαλικές:P και πιο απελευθερωμένες ;). Αν και δεν θα έπαιρνα πολύ στα σοβαρά και προφανώς δεν θα έκανα κάποια σοβαρή σχέση με κάποια γυναικα/κοπελα που βρίζει συνεχώς:) Όπως ειπώθηκε και παραπάνω, από την στιγμή που θα απευθυνθείς στον άλλον βρίζοντας τον, είτε το εννοείς είτε όχι θα τον προκαλέσεις και θα σου απαντήσει με παρόμοιο τρόπο ή και χειρότερο με αποτέλεσμα εσύ να νιώσεις υποτιμημένος/η και να θες να του ξανααπαντήσεις...οπότε δε νομίζω ότι θα καταλήξει πουθενά. Βέβαια εξαρτάται και απο το πρόσωπο που βρίζει και ποιον βρίζει:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Ομολογω οτι αυτην την παραμετρο δεν την ελαβα υποψιν ...εχεις πολυ δικιο σε αυτο.Οντως ειναι πολυ σωστος ο διαχωρισμος. Ενταξει και εμενα το πολυ χυδαιολογιο με ενοχλει, δε μιλαω για τοσο ακρα αλλα για ενα κλασικο,συμβατικο υβρεολογιο. Μου αρεσει κι εμενα παρα πολυ η ευγενεια στον ανθρωπο και την επικροτω και μπορει πραγματικα καποιος να με σκλαβωσει με αυτον τον τροπο. Απλα δε μου αρεσουν οι μονοπλευροι ανθρωποι...δεν ξερω τωρα αν σου εδωσα να καταλαβεις τι εννοω:worry:.

Νομίζω πως κατάλαβα... Πάντως κι εδώ έχουμε τις έντονες στιγμές μας, απλώς αποφεύγουμε το "hardcore" βρίσιμο, για να μην ξεφύγουμε πάρα πολύ...:redface:

Βασικά, αν το καλοσκεφτείς, οι βρισιές δηλώνουν τύπους και συμπεριφορές που θεωρούνται μειωτικές ή προσβλητικές. Αλλά..
Το μ@λ@κ@ς πχ είναι άσχημο. Ποιός μ@λ@κ@ς λέει ότι το χειροκίνητο είναι τζιζ κακά;:P Η εκκλησία. Κοινώς κλάιν.
Το πούστ#ς είναι άσχημος. Ποιό ξυπνοπούλι λέει ότι το να είσαι ομοφυλόφιλος είναι τζιζ κακά; Οπισθοδρομικοί πουριτανιστές. Κοινώς επίσης κλάιν.
Το πουτ@ν@ μια από τα ίδια.
Θέλω να καταλήξω στο ότι πολλές (γιατί εξαιρούνται φυσικά το χάζος ή το κότα καθότι επικρίνουν ιδιότητες αποδεκτές από τους ''δυτικούς'' ως μη αποδεκτέες ή ως μειωτικές) από τις συνηθισμένες βρισιές δεν έχουν καν λογικό υπόβαθρο.
Από κει και πέρα, όταν το κάνεις γιατί σου βγαίνει από συνήθεια, χωρίς να έχεις κάτι με τους ομοφυλόφιλους ή με το χειροκίνητο, δεν είναι και τόοοσο κακό..

Πέρα από το ποιος πέρασε στις λέξεις την αρνητική του σημασία και γιατί, μετά από τόσα χρόνια πλέον δεν είναι αυτό το νόημα, όσο ότι η λέξη αυτή έχει επιφορτιστεί αρνητικά και όχι επειδή έχει αρνητικό νόημα...
Πχ. Είναι απολύτως λογικό να αποκαλέσεις έναν ομοφυλόφιλο "πούστη" και να προσβληθεί (παρόλο που είναι, αν σκεφτούμε το νόημα της λέξης), διότι είναι υποτιμητικό το ύφος της λέξης πλέον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ace of Spades

Νεοφερμένος

Η Ace of Spades αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ναι, δίκιο έχεις. Λόλεν, αυτό δοκίμασα με το ''φασίστας'' τις προάλλες. Αν πεις κάποιον φασίστα ''φασίστα'', θα προσβληθεί!:lol:

Από την άλλη, το να βρίζεις είναι επιθετική εξ ορισμού στάση, και συνεπάγεται και αντίστοιχη επιθετική/αμυντική στάση εκ μέρους των γύρω, οπότε άιντε μπες στο λούκι να γαβγίζεις σε όλους.. δύσκολο. Κερδίζουν τους άλλους εξίσου οι ευγενικές έκφρασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Να διευκρινισω λιγο κατι. Δεν αναφερομαι αποκλειστικα σε καβγα μεταξυ αντρων αλλα ακομα και σε φιλικη συζητηση. Πχ διαλογος:
-Που σαι ρε μαλακα?
-Εδω ρε μαλακα.Τι γινεται;
-Τι να γινει ρε μαλακα...γαμησε τα...
κοκ
Σας ενοχλει αυτου του τυπου ο διαλογος? Φανταστειτε τον αναμεσα σε δυο γυναικες...:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να διευκρινισω λιγο κατι. Δεν αναφερομαι αποκλειστικα σε καβγα μεταξυ αντρων αλλα ακομα και σε φιλικη συζητηση. Πχ διαλογος:
-Που σαι ρε μαλακα?
-Εδω ρε μαλακα.Τι γινεται;
-Τι να γινει ρε μαλακα...γαμησε τα...
κοκ
Σας ενοχλει αυτου του τυπου ο διαλογος? Φανταστειτε τον αναμεσα σε δυο γυναικες...:P:P:P

Αυτό απωθεί εμένα που είμαι γυναίκα, φαντάσου οι άντρες. :P

Προσωπικά, το βρίσιμο το βρίσκω απωθητικό.
Σαφώς κι όταν φορτιστούμε συναισθηματικά θα βρίσουμε, ή, γενικότερα, θα πούμε κάτι... άνθρωποι είμαστε. Είμαι ενάντια στο έχω-τη-βρισιά-ψωμοτύρι-δίχως-λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελεύθερο πνεύμα

Νεοφερμένος

Η μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Nail artist και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
το να βριζουμε δειχνει πως δεν εχουμε καλη ανατροφη και πως δεν σεβομαστε.. αλλα δεν ειναι μονο κακο αλλα και ασχημο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
το να βριζουμε δειχνει πως δεν εχουμε καλη ανατροφη και πως δεν σεβομαστε.. αλλα δεν ειναι μονο κακο αλλα και ασχημο...:/:

Δε συμφωνω απολυτα με αυτο. Παιρνω ως παραδειγμα τον εαυτο μου. Ειμαι απο τα ατομα που γενικα βριζουν:redface:. Θεωρω,ομως, οτι εχω πολυ καλη ανατροφη (μην με πειτε ψωνιο τωρα, απλα θελω να υποστηριξω το επιχειρημα μου) και δειχνω παντα τον δεοντα σεβασμο οπου πρεπει. Δε θα βρισω ας πουμε μπροστα στη γιαγια μου, στη μαμα μου, στον διευθυντη μου, στον προεδρο της δημοκρατιας ή μπροστα σε καποιο παιδι...αλλα θα βρισω στο αμαξι μου, στους φιλους μου, και γενικα οπου με παιρνει...Δε πιστευω οτι ο σεβασμος φαινεται παντα απο το πως μιλας...και απο αυτο (σιγουρα) αλλα παιζουν κι αλλα...

ΥΓ:Τωρα που βλεπω την ηλικια σου κανονικα επρεπε να ειχαμε αντιστροφες αποψεις. Εγω να υποστηριζω τα δικα σου κι εσυ τα δικα μου! Σαν teenager μιλαω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι ειναι τοσο κακο να βριζουμε.Ενταξει αυτο με το μαλακας πλεον δεν θεωρειτε βρισια και ειναι αντικειμενο για κοινωνικη μελετη.
Αν συζηταω με καποιον δεν μου αρεσει να με βριζουν και να βριζω.
Αλλα οταν καποιος μου περιγραφει μια κατασταση,δεν βρισκω λογο ο αλλος να μην χρησιμοποιησει αθυροστομιες.
Το να βριζει καποιος σημαινει οτι λεει οτι σκεφτεται,χωρις να περιοριζεται απο τους γυρω τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Γιατί είναι τόσο κακό να βρίζουμε;

Γιατί δείχνει έλλειψη παιδείας;;; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δλδ εσυ οταν νευριαζεις δεν βριζεις?

Καλή μου φίλη σε συναντώ κι εδώ......:D

Ε....προσπαθώ να τα λέω με το γάντι......:P Προσπαθώ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Καλή μου φίλη σε συναντώ κι εδώ......:D

Ε....προσπαθώ να τα λέω με το γάντι......:P Προσπαθώ....

Δεν βλεπω να συμφωνουμε σημερα εμεις οι δυο πουθενααααααα!!!!:P Απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν πρεπει να τα συνδεουμε απολυτα αυτα τα δυο. Ειμαι σιγουρη οτι κι εσυ εχεις βρισει στη ζωη σου. Δε θα ηταν αδικο να σε κατηγορουσε καποιος για ελλειψη παιδειας? Και στο φιναλε ποιος εχει ελλειψη παιδειας για σενα περισσοτερο?Αυτος που βριζει αλλα δεν πεταει το αποτσιγαρο στο δρομο (σου λεω ενα πολυ απλο παραδειγμα , γιατι το θεμα παιδεια ειναι μεγαλο) ή αυτος που μιλαει με το γαντι αλλα ανοιγει μετα το παραθυρο του αυτοκινητου και πεταει το πακετο απο τα τσιγαρα του στο δρομο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

IL PENSIERO

Δραστήριο μέλος

Η IL PENSIERO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Δεν βλεπω να συμφωνουμε σημερα εμεις οι δυο πουθενααααααα!!!!:P Απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν πρεπει να τα συνδεουμε απολυτα αυτα τα δυο. Ειμαι σιγουρη οτι κι εσυ εχεις βρισει στη ζωη σου. Δε θα ηταν αδικο να σε κατηγορουσε καποιος για ελλειψη παιδειας? Και στο φιναλε ποιος εχει ελλειψη παιδειας για σενα περισσοτερο?Αυτος που βριζει αλλα δεν πεταει το αποτσιγαρο στο δρομο (σου λεω ενα πολυ απλο παραδειγμα , γιατι το θεμα παιδεια ειναι μεγαλο) ή αυτος που μιλαει με το γαντι αλλα ανοιγει μετα το παραθυρο του αυτοκινητου και πεταει το πακετο απο τα τσιγαρα του στο δρομο?:hmm:

Καλά όσο για τα αποτσίγαρα....και γενικά ότι πετιέται απο το παράθυρο καλύτερα να μην το πιάσουμε! γιατί θα βγούμε εκτός του θέματος που έχεις ανοίξει (που είναι οι βρισιές :P). Απλά ρε θερμοπύλες δεν μου κολλάει να λέει μια γυναίκα την άλλη μ*λ*κα (όπως προαναφέρθηκε). Εμένα μου ακούγεται άσχημο. Και για τους άντρες βέβαια που κάποιοι έχουν ξεχάσει το μικρό τους όνομα και αποκαλούνται μονίμως έτσι, μου κάνει κάπως.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Καλά όσο για τα αποτσίγαρα....και γενικά ότι πετιέται απο το παράθυρο καλύτερα να μην το πιάσουμε! γιατί θα βγούμε εκτός του θέματος που έχεις ανοίξει (που είναι οι βρισιές :P). Απλά ρε θερμοπύλες δεν μου κολλάει να λέει μια γυναίκα την άλλη μ*λ*κα (όπως προαναφέρθηκε). Εμένα μου ακούγεται άσχημο. Και για τους άντρες βέβαια που κάποιοι έχουν ξεχάσει το μικρό τους όνομα και αποκαλούνται μονίμως έτσι, μου κάνει κάπως.....

Ναι οντως ακουγεται ασχημα,δεν αντιλεγω σε αυτο.Αλλωστε το παραδεχθηκα κι εγω στο αρχικο ποστ μου οτι δεν αισθανομαι και πολυ ωραια οταν βριζω. Προσπαθω, ομως, να απενοχοποιησω καποιες λεξεις και συμπεριφορες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top