Γιατί οι άντρες...ενώ οι γυναίκες...;

PYLH

Δραστήριο μέλος

Η PYLH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Τουριστικά. Έχει γράψει 599 μηνύματα.
Οι άντρες και οι γυναίκες είναι διαφορετικοί.Όχι καλύτεροι ή χειρότεροι,απλώς διαφορετικοί.Το μοναδικό ίσως πράγμα πού είναι κοινό ανάμεσά τους είναι ότι ανήκουν στο ίδιο ζωικό είδος.Ζουν σε διαφορετικούς κόσμους,με διαφορετικές αξίες και σε πολύ διαφορετικά πλαίσια κανόνων.Αυτό το ξέρουν όλοι,αλλά ελάχιστοι άνθρωποι,ιδιαίτερα άντρες,είναι πρόθυμοι να το παραδεχτούν.
Περίπου οι μισοί γάμοι στο Δυτικό κόσμο καταλήγουν σε διαζύγιο και οι περισσότερες σοβαρές σχέσεις διαλύονται λίγο προτού προλάβουν να εξελιχθούν σε μακροχρόνιες.

Βασιζόμενη σ'ένα βιβλίο που διάβασα πριν λίγο καιρό σκέφτηκα ν'ανοίξω αυτό το θέμα όπου θα μπορούμε να γράφουμε τις διαφορές μεταξύ των δύο φύλων.Τον τρόπο που αντιμετωπίζουν διάφορες καθημερινές και απλές καταστάσεις αλλά και σοβαρότερες,επίσης τον τρόπο που κάνουν διάφορα πράγματα κλπ.

Άς αρχίσω λοιπόν εγώ με κάτι πολύ συνηθισμένο.
Οι γυναίκες κατηγορούν τους άντρες ότι είναι αναίσθητοι,αδιάφοροι,ότι ποτέ δεν ακούν,δεν μιλούν,δεν προσφέρουν αρκετή αγαπη,δεν είναι δεσμευμένοι και αφοσιωμένοι στις σχέσεις τους,θέλουν να κάνουν μάλλον σεξ παρά έρωτα και αφήνουν πάντα το καπάκι της τουαλέτας σηκωμένο.

Οι άντρες κατηγορούν τις γυναίκες για τον τρόπο που οδηγούν,για το ότι δεν μπορούν να διαβάσουν ένα χάρτη,για την απουσία ικανότητας αντίληψης του χώρου,για το ότι μιλούν υπερβολικά,για το ότι δεν παίρνουν πρωτοβουλία στο σεξ αρκετά συχνά και για το ότι αφήνουν το καπάκι της λεκάνης κατεβασμένο. Οι άντρες δεν μπορούν ποτέ να βρουν τις κάλτσες τους,αλλά τα CD τους είναι πάντα ταξινομημένα κατά αλφαβητική σειρά. Οι γυναίκες μπορούν πάντα να βρούν πού είναι κρυμμένα τα κλειδιά του αυτοκινήτου,αλλά πολύ σπάνια θα βρουν την συντομότερη διαδρομή προς τον προορισμό τους.Οι άντρες νομίζουν ότι αυτοί είναι το πιο λογικό φύλο.Οι γυναίκες γνωρίζουν ότι αυτές είναι.

Όταν οι άντρες πηγαίνουν στην τουαλέτα,συνήθως πηγαίνουν εκεί για ένα και μόνο λόγο.
Οι γυναίκες χρησιμοποιούν τις τουαλέτες ως σημείο συνάντησης,κοινωνικών επαφών και εξομολογήσεων.Γυναίκες που είναι εντελώς άγνωστες μεταξύ τους όταν μπαίνουν στην τουαλέτα,μπορεί να έχουν γίνει οι καλύτερες φίλες μέχρι να βγόυν. Όμως,ο καθένας μας θα αντιμετώπιζε αυτομάτως με καχυποψία έναν άντρα που θα έλεγε: "Ε,Γιώργο,πάω στην τουαλέτα.Θέλεις να έρθεις μαζί μου?".:D

Οι άντρες έχουν πάντα υπό τον έλεγχό τους το τηλεχειριστήριο της τηλεόρασης και αλλάζουν συνεχώς κανάλια. Τις γυναίκες δεν τις πειράζει να βλέπουν και διαφημίσεις. Όταν βρεθούν υπό πίεση,οι άντρες πίνουν αλκοόλ και εισβάλλουν σε ξένες χώρες.Ενώ οι γυναίκες τρώνε σοκολάτες και βγαίνουν για ψώνια.

Οι γυναίκες μένουν κατάπληκτες από την έλλειψη παρατηρητικότητας των αντρών.
Οι άντρες απορούν πώς μια γυναίκα δεν μπορεί να δει ένα κόκκινο λαμπάκι που αναβοσβήνει στο ταπλό του αυτοκινήτου,αλλά μπορεί να εντοπίσει μια λερωμένη κάλτσα σε μια σκοτεινή γωνία 50 μέτρα μακριά.
Οι γυναίκες εξοργίζονται με τους άντρες που μπορούν με άνεση να παρκάρουν το αυτοκίνητό τους και στα πιο δύσκολα σημεία κοιτώντας απλά τον καθρέφτη, αλλά δεν μπορούν με τίποτα να βρουν το σημείο G.

Οι σχέσεις διαλύονται επειδή οι περισσότεροι άντρες ακόμα δεν μπορούν να καταλάβουν για ποιό λόγο μια γυναίκα δεν μπορεί να συμπεριφέρεται σαν άντρας και επειδή οι γυναίκες περιμένουν από τους άντρες να συμπεριφέρονται όπως εκείνες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Βασιζόμενη σ'ένα βιβλίο που διάβασα πριν λίγο καιρό...

Μου θύμησες ένα ανέκδοτο που έλεγε πως ένας μανιώδης καπνιστής διάβασε τόσα πολλά βιβλία κατά του καπνίσματος, που αποφάσισε να κόψει....το διάβασμα... :P

Πάντως μια σίγουρη διαφορά που έχουμε με τους άντρες είναι η τάση μας να διαβάζουμε βιβλία που μας διαφοροποιούν... :whistle:

Γενικά έχω κάτι με το "τσουβάλιασμα" γιατί πιστεύω πως σχεδόν ποτέ δεν αντιπροσωπεύει την πραγματικότητα.
π.χ. δεν πιστεύω σε καμία περίπτωση πως οι άνδρες είναι αναίσθητοι ενώ οι γυναίκες ευαίσθητες.
Η εμπειρία μου μάλλον το αντίθετο μου έχει δείξει σε πολλές περιπτώσεις...

Πάντως, ψάχνοντας να βρω μια σχετική μου δημοσίευση σε άλλο φόρουμ, (που τελικά δεν τη βρήκα) έπεσα πάνω σε αυτό το κείμενο που μια που είναι σχετικό με το θέμα μας το παραθέτω γιατί πιστεύω πως βάζει τα πράγματα σε μια πιο σωστή διάσταση:

Αρχική Δημοσίευση από ΒΙΚΤΩΡ ΟΥΓΚΩ:
Ο άνδρας είναι το πιο εξυψωμένο των πλασμάτων, η γυναίκα είναι το ύψιστο των ιδανικών.
Ο θεός έκανε για τον άνδρα ένα θρόνο, για τη γυναίκα ένα βωμό.
Ο θρόνος εκθειάζει, ο βωμός αγιάζει.
Ο άνδρας είναι ο εγκέφαλος, η γυναίκα η καρδιά.
Ο εγκέφαλος κατασκευάζει το φως, η καρδιά παράγει την αγάπη.
Το φως γονιμοποιεί, η αγάπη ανασταίνει.
Ο άνδρας είναι δυνατός με τη λογική, η γυναίκα είναι ανίκητη με τα δάκρυα.
Η λογική πείθει, τα δάκρυα συγκινούν.
Ο άνδρας είναι ικανός για όλους τους ηρωισμούς, η γυναίκα για όλα τα μαρτύρια.
Ο ηρωισμός εξευμενίζει, το μαρτύριο ανυψώνει.
Ο άνδρας έχει την ανωτερότητα, η γυναίκα την προτεραιότητα.
Η ανωτερότητα σημαίνει δύναμη, η προτεραιότητα αντιπροσωπεύει το δικαίωμα.
Ο άνδρας είναι ένας μεγαλοφυής, η γυναίκα ένας άγγελος.
Ο μεγαλοφυής είναι άπειρος, ο άγγελος είναι ακαθόριστος.
Ο πόθος του άνδρα είναι η ανώτατη δόξα, ο πόθος της γυναίκας είναι η άκρα αρετή.
Η δόξα κάνει όλο το μεγάλο, η αρετή όλο το θεϊκό.
Ο άνδρας είναι ένας κώδικας, η γυναίκα ένα ευαγγέλιο.
Ο κώδικας διορθώνει, το ευαγγέλιο τελειοποιεί.
Ο άνδρας σκέπτεται, η γυναίκα ονειρεύεται.
Το να σκέπτεται κανείς σημαίνει να έχει μία νύμφη στο κεφάλι του, το να ονειρεύεσαι σημαίνει να έχεις ένα φωτοστέφανο στο μέτωπο.
Ο άνδρας είναι ένας ωκεανός, η γυναίκα μια λίμνη.
Ο ωκεανός έχει το μαργαριτάρι που στολίζει, η λίμνη το ποίημα που θαμπώνει.
Ο άνδρας είναι αετός που πετάει, η γυναίκα το αηδόνι που τραγουδάει.
Το να πετάς σημαίνει να κυριαρχείς στο διάστημα, το να τραγουδάς σημαίνει να κατακτάς την ψυχή.
Ο άνδρας είναι το ιερό, η γυναίκα ο ναός.
Μπροστά στο ιερό γονατίζουμε, μπροστά στο ναό αποκαλυπτόμαστε.
Τελικά: Ο άντρας είναι τοποθετημένος εκεί που τελειώνει η γη, η γυναίκα εκεί που αρχίζει ο ουρανός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,690 μηνύματα.
Μια λύση είναι να γίνουν όλοι gay και λεσβίες. :)
(να αφανιστεί και ομαλά το ανθρώπινο είδος)

:P:P:P

Μήπως όλα αυτά είναι απλά μια ιδέα και σε κάθε περίπτωση δε διστάζουμε να τα ρίξουμε στο "φύλο" του άλλου ατόμου;
Δε λέω πως ότι έχουν διαφορές τα δύο φύλα στον τρόπο που συμπεριφέρονται. Πολλές όμως από τις διαφορές που δημιουργούν πρόβλημα στις μεταξύ τους σχέσεις τις έχει διαμορφώσει η κοινωνία (όπως για παράδειγμα ο ήπιας μορφής φαλλοκρατισμός και σεξισμός που διακατέχει πολλούς άντρες).

Επικοινωνία και εξάλειψη αυτής της ανόητης ανταγωνιστικότητας. :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επικοινωνία και εξάλειψη αυτής της ανόητης ανταγωνιστικότητας. :)


-petros
:thumbup:

Συνοψίζοντας ;):
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • YIN_YANG.gif
    YIN_YANG.gif
    2.3 KB · Εμφανίσεις: 1,520

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Λες ότι:
Οι άντρες και οι γυναίκες είναι διαφορετικοί. Όχι καλύτεροι ή χειρότεροι,απλώς διαφορετικοί.
αλλά και ότι
Οι άντρες νομίζουν ότι αυτοί είναι το πιο λογικό φύλο.Οι γυναίκες γνωρίζουν ότι αυτές είναι.
Τελικά τι ισχύει;

Λοιπόν ας πέφτουμε στο ίδιο loop κάθε φορά που δημιουργείτε αυτό το VS.

Δεν υπάρχει καμία σύνδεση μέσα σε κάθε ομάδα(η εκτός θέλεις να ανοίκεις σε μια ομάδα που συμμετέχει/επιρρεάζει στο/το αποτέλεσμα η Κ. Μπεζεντζάκου) αρά δεν έχει κάνενα νόημα το VS.

Αν κάποιος/α θέλει να αναδεχτεί νικητής/τρία ας μην επιλέξει αυτή την μάχη των ηττημέων ας επιλέξει την δικιά του μάχη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι είναι μόδα να παρουσιάζουν τον άντρα και τη γυναίκα ως τη μεγάλη συλλογή cliche που παρουσιάζεται στο 1ο post?

Ο καθένας είναι όσο θέλει διαφορετικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά πιστεύω οτι το να τονίζουμε τις διαφορές που συχνά παρατηρούνται ανάμεσα στα δύο φύλα στο μόνο που οδηγεί είναι λιγότερη ανεκτικότητα σε γυναίκες και άνδρες που δεν ανταποκρίνονται στο στερεότυπο που τους αντιστοιχεί. Λιγότερη ανοχή στη διαφορετικότητα δηλαδή.

Παρεμπιπτόντως, έχετε παρατηρήσει οτι αυτά στα οποία θεωρούνται παραδοσιακά καλές οι γυναίκες είναι πράγματα που γενικά χαίρουν λιγότερης εκτίμησης; Αυτό οφείλεται στο ότι οι γυναίκες είναι παρεξηγημένες (δλδ δεν ισχύει οτι αυτές είναι οι τάσεις τους) ή στο οτι αυτά στα οποία είναι παραδοσιακά καλές είναι υποτιμημένα;

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι είναι μόδα να παρουσιάζουν τον άντρα και τη γυναίκα ως τη μεγάλη συλλογή cliche που παρουσιάζεται στο 1ο post?

Ο καθένας είναι όσο θέλει διαφορετικός.
+100! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει πολλάκις τέτοιες διαφορές ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα. Μου έχει τύχει επίσης πολλάκις το ίδιο πράγμα, να το βλέπουμε διαφορετικά εγώ κι εκείνος. Κι αυτό να οδηγεί σε καυγά..

Άλλο παράδειγμα: οι γυναίκες γενικά θέλουν να συζητάνε πολύ αυτά που τις απασχολούν, ακόμα κι αν δεν μπορούν να βρουν λύση - οι άντρες από την άλλη προτιμούν να σιωπούν και να σκέφτονται, χωρίς να υπεραναλύουν, ενώ αν δεν υπάρχει λύση, προτιμούν να ξεχάσουν το πρόβλημα, παρά να το αναμασούν μέχρι να βαρεθούν.

Ακόμα μου έχει τύχει να θεωρώ πως κάποιος άντρας μ' αγαπά πολύ, περισσότερο απ' οτιδήποτε/οποιονδήποτε και να είμαι σίγουρη πως δεν κάνω λάθος κι όμως εκείνος να μη το εκδηλώνει όσο θα ήθελα ή με τρόπο που να με καλύπτει/να μοιάζει με τον δικό μου. Και τελικά να καταλήγω πάλι να εκνευρίζομαι..

Ίσως απλά είμαι εγώ δύσκολος άνθρωπος, τι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Λολ αν ισχύουν αυτά που λες kajira τότε μάλλον είμαι άντρας και δεν το ξέρω :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παρεμπιπτόντως, έχετε παρατηρήσει οτι αυτά στα οποία θεωρούνται παραδοσιακά καλές οι γυναίκες είναι πράγματα που γενικά χαίρουν λιγότερης εκτίμησης; Αυτό οφείλεται στο ότι οι γυναίκες είναι παρεξηγημένες (δλδ δεν ισχύει οτι αυτές είναι οι τάσεις τους) ή στο οτι αυτά στα οποία είναι παραδοσιακά καλές είναι υποτιμημένα;
Και οι αντρες σε τετοιες περιπτωσεις παντα ειναι το γουρουνι τις υποθέσης:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει πολλάκις τέτοιες διαφορές ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα. Μου έχει τύχει επίσης πολλάκις το ίδιο πράγμα, να το βλέπουμε διαφορετικά εγώ κι εκείνος. Κι αυτό να οδηγεί σε καυγά..

Άλλο παράδειγμα: οι γυναίκες γενικά θέλουν να συζητάνε πολύ αυτά που τις απασχολούν, ακόμα κι αν δεν μπορούν να βρουν λύση - οι άντρες από την άλλη προτιμούν να σιωπούν και να σκέφτονται, χωρίς να υπεραναλύουν, ενώ αν δεν υπάρχει λύση, προτιμούν να ξεχάσουν το πρόβλημα, παρά να το αναμασούν μέχρι να βαρεθούν.

Ακόμα μου έχει τύχει να θεωρώ πως κάποιος άντρας μ' αγαπά πολύ, περισσότερο απ' οτιδήποτε/οποιονδήποτε και να είμαι σίγουρη πως δεν κάνω λάθος κι όμως εκείνος να μη το εκδηλώνει όσο θα ήθελα ή με τρόπο που να με καλύπτει/να μοιάζει με τον δικό μου. Και τελικά να καταλήγω πάλι να εκνευρίζομαι..

Ίσως απλά είμαι εγώ δύσκολος άνθρωπος, τι να πω.

Μπα, δεν εισαι δυσκολος ανθρωπος, γυναικα εισαι...Κι επειδη ακριβως ζουμε σε ενα συμπαν οπου πρεπει να συμβιωσουμε αντρες και γυναικες και ισχυουν αυτα που λες (και αλλα παμπολλα!), δυσκολευομαστε ολοι μας! ;):D

Λολ αν ισχύουν αυτά που λες kajira τότε μάλλον είμαι άντρας και δεν το ξέρω :lol:

Αν δεν σε εκφραζουν τα παραπανω, μπορει! :P Εγω παντως δεν εχω γνωρισει ακομα κοπελα που να μην ειναι ετσι. Παραδοξως, ομως, εχω γνωρισει και αντρες που ειναι ετσι! :eek::P

Υ.Γ: Και δεν μιλαω μονο για κοπελες με τις οποιες ειχα σχεση. Γενικα αναφερομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Έχω παρατηρήσει πολλάκις τέτοιες διαφορές ανάμεσα σε έναν άντρα και μια γυναίκα. Μου έχει τύχει επίσης πολλάκις το ίδιο πράγμα, να το βλέπουμε διαφορετικά εγώ κι εκείνος. Κι αυτό να οδηγεί σε καυγά..

Άλλο παράδειγμα: οι γυναίκες γενικά θέλουν να συζητάνε πολύ αυτά που τις απασχολούν, ακόμα κι αν δεν μπορούν να βρουν λύση - οι άντρες από την άλλη προτιμούν να σιωπούν και να σκέφτονται, χωρίς να υπεραναλύουν, ενώ αν δεν υπάρχει λύση, προτιμούν να ξεχάσουν το πρόβλημα, παρά να το αναμασούν μέχρι να βαρεθούν.

Ακόμα μου έχει τύχει να θεωρώ πως κάποιος άντρας μ' αγαπά πολύ, περισσότερο απ' οτιδήποτε/οποιονδήποτε και να είμαι σίγουρη πως δεν κάνω λάθος κι όμως εκείνος να μη το εκδηλώνει όσο θα ήθελα ή με τρόπο που να με καλύπτει/να μοιάζει με τον δικό μου. Και τελικά να καταλήγω πάλι να εκνευρίζομαι..

Ίσως απλά είμαι εγώ δύσκολος άνθρωπος, τι να πω.

οχι καλη μου, δεν εισαι δυσκολος ανθρωπος ....απλα εισαι γυναικα...;)
ειναι γεγονος οτι οι αντρες ειναι πιο επιφανειακοι...και οι γυναικες πιο αναλυτικες...
Δυο διαφορετικοι κοσμοι.....οταν ομως υπαρχει ερωτας και αγαπη....μπορει να υπαρξει και συνεννοηση....πραγμα που σημαινει, οτι σου δειχνω τι θελω,μου δειχνεις και εσυ αντιστοιχα τι θες και προσπαθει ο ενας να ικανοποιησει τον αλλο....με αποτελεσμα και οι δυο να ειναι ικανοποιημενοι....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
οχι καλη μου, δεν εισαι δυσκολος ανθρωπος ....απλα εισαι γυναικα...;)
ειναι γεγονος οτι οι αντρες ειναι πιο επιφανειακοι...και οι γυναικες πιο αναλυτικες...
Δυο διαφορετικοι κοσμοι.....οταν ομως υπαρχει ερωτας και αγαπη....μπορει να υπαρξει και συνεννοηση....πραγμα που σημαινει, οτι σου δειχνω τι θελω,μου δειχνεις και εσυ αντιστοιχα τι θες και προσπαθει ο ενας να ικανοποιησει τον αλλο....με αποτελεσμα και οι δυο να ειναι ικανοποιημενοι....:)

Το πρωτο κομματι το εχω αναφερει και εγω (αυτουσιο! ) στο αμεσως παραπανω ποστ. :)
Για το δευτερο, οπου "επιφανειακοι" εγω λεω "ψυχραιμοι/ λογικοι", οπου "αναλυτικες" εγω λεω "υπερ-αναλυτικες/ υπερβολικες", & συνεννοουμαστε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το πρωτο κομματι το εχω αναφερει και εγω (αυτουσιο! ) στο αμεσως παραπανω ποστ. :)
Για το δευτερο, οπου "επιφανειακοι" εγω λεω "ψυχραιμοι/ λογικοι", οπου "αναλυτικες" εγω λεω "υπερ-αναλυτικες/ υπερβολικες", & συνεννοουμαστε! :P

οχι δεν εχει να κανει με ψυχραιμοτητα και λογικη....εχει να κανει με αυτο που ακριβως ειπα....οι αντρες δεν το ψαχνουν πολυ...δεν αναλυουν καταστασεις....βλεπουν αυτο που "φαινεται" και οχι αυτο που μπορει να "ειναι" ή να "υπαρχει"....
οι γυναικες απεναντιας προσπαθουν να εμβαθυνουν...να αναλυσουν...γιατι ετσι ...γιατι αλλιως....
και εκει ακριβως "χανομαστε"...ενννοω αντρες...γυναικες....

και οχι καλο μου..δεν ειμαστε υπερβολικες....απλα δινουμε περισσοτερη σημασια στις λεπτομερειες....
και μην ξεχνας....η λεπτομερεια κανει παντα τη διαφορα...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ πάντως ποτέ δεν το αναλύω, γιάυτό και εκτιμώ πολύ την ευθύτητα σε έναν άνθρωπο. Σιγά μη χαλάσω φαιά ουσία για να αναλύω τι μπορεί να κρυβόταν πίσω απο κάτι που είπε κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μισελ...δε διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που αναφερεις...
Και εγω πλεον..καπως ετσι ειμαι...
Οχι πως ποτε ανελυα ιδιαιτερα.
Αλλα αυτη ειναι η φυση των γυναικων....σε αντιθεση με τη φυση των αντρων....κατ' ομολογιαν...
Η ευθυτητα σε εναν ανθρωπο ειναι ο,τι πιο σημαντικο....ευθυτητα--> ειλικρινεια..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Η ευθυτητα σε εναν ανθρωπο ειναι ο,τι πιο σημαντικο....ευθυτητα--> ειλικρινεια..;)

:thumbup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Ε καλά κι εγώ όταν λεω πως οι γυναίκες υπεραναλύουν δεν εννοούσα πως κάθονται και σκέφτονται αν αυτά που είπε ο άλλος τα εννοούσε ακριβώς όπως τα είπε ή κρύβεται και κάτι άλλο από πίσω (όχι πως δεν συμβαίνει κι αυτό, αλλά δεν είχα αυτό στο μυαλό μου και δεν έχω κάνει και ποτέ κάτι τέτοιο), εννοούσα πως αν ένας άντρας και μια γυναίκα έχουν το ίδιο πχ οικονομικό πρόβλημα, η γυναίκα μπορεί να κάθεται να το συζητά με όλους μέχρι να βρει μια λύση, ενώ ο άντρας το πιο πιθανό είναι πως θα κάθεται και θα σκέφτεται μόνος του τι να κάνει (και θα φαίνεται από χιλιόμετρα πως αυτό σκέφτεται, οδηγώντας την γυναίκα του στην ..παράνοια να προσπαθεί να εκμαιεύσει τις σκέψεις του! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Πρέπει να διαβάσετε το λεξικό του άντρα και το λεξικό της γυναίκας!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ε καλά κι εγώ όταν λεω πως οι γυναίκες υπεραναλύουν δεν εννοούσα πως κάθονται και σκέφτονται αν αυτά που είπε ο άλλος τα εννοούσε ακριβώς όπως τα είπε ή κρύβεται και κάτι άλλο από πίσω (όχι πως δεν συμβαίνει κι αυτό, αλλά δεν είχα αυτό στο μυαλό μου και δεν έχω κάνει και ποτέ κάτι τέτοιο), εννοούσα πως αν ένας άντρας και μια γυναίκα έχουν το ίδιο πχ οικονομικό πρόβλημα, η γυναίκα μπορεί να κάθεται να το συζητά με όλους μέχρι να βρει μια λύση, ενώ ο άντρας το πιο πιθανό είναι πως θα κάθεται και θα σκέφτεται μόνος του τι να κάνει (και θα φαίνεται από χιλιόμετρα πως αυτό σκέφτεται, οδηγώντας την γυναίκα του στην ..παράνοια να προσπαθεί να εκμαιεύσει τις σκέψεις του! :P)
Χμμ αυτό το κάνω κι εγώ. Όχι με όλων των ειδών τα προβλήματα όμως.
Αν και γενικά πιστεύω οτι είναι στη φύση του ανθρώπου, πόσο "ανοιχτός" ή "κλειστός" χαρακτήρας είναι, δεν έχει να κάνει τόσο με το φύλο, υπάρχουν και πολλές γυναίκες που είναι μυστικοπαθείς και "κλειστές". Πάντως όντως σπάνια βλέπω άντρα που να είναι "ανοιχτός" με τα προβλήματα του. Ίσως λόγω της διαπαιδαγώγησης που έχουν δεχτεί οι περισσότεροι, οτι "ο άντρας πρέπει να φαίνεται δυνατός και να έχει κύρος", πράγμα που τους κάνει να κρύβουν τα όποια προβλήματα τους απο τον ευρύτερο κοινωνικό περίγυρο για να επιτύχουν το παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top