Γιατί οι γυναίκες εκκλησιάζονται περισσότερο;

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,760 μηνύματα.
Ειδικά από την εποχή covid και έπειτα αισθητά έχει μειωθεί ο αριθμός των εκκλησιαζομενων πάντως(ακόμη και σε μεγάλες γιορτές).

Σκεφτείτε ότι για την πλειοψηφία των σημερινών 65-70+ γυναικών ο εκκλησιασμός ήταν μια μορφή κοινωνικοποίησης ( εξάλλου στην επαρχία πχ των παλαιότερων δεκαετιών δεν είχαν και τις άπειρες ευκαιρίες εξόδου) και σύνδεσης με την Κοινότητα και την παράδοση.
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,142 μηνύματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,787 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν πηγαίνουν περισσότερο οι γυναίκες αλλά γενικά η θρησκεία είναι μια παρηγοριά.

Αν παρατηρήσουμε τη βιβλιογραφία ψύχραιμα, θα δούμε ότι η θρησκεία (το σύστημα αξιών και πεποιθήσεων όχι απαραίτητα η εκκλησία) έχει βοηθήσει τους ανθρώπους να επιβιώσουν καθώς τους προσφέρει έναν λόγο να σηκωθούν από το κρεβάτι κάθε πρωι, υπάρχει μια κοινότητα που προσφέρει υποστήριξη κ.α.

Αν το δούμε υπό το πρίσμα της εξελικτικής βιολογίας, είναι ένας μηχανισμός επιβίωσης για την εξαιρετικά απρόβλεπτη και εχθρική πραγματικότητα που βίωνε ο άνθρωπος (ιοί που σκοτώνουν , φυσικές καταστροφές, θάνατος). Δηλαδή: κάτι ανώτερο με προστατεύει, το χ έγινε εξαιτίας του y.

Για αυτό τον λόγο, (νομίζω) σε κάθε πληθυσμό παρατηρείται αυτή η μετα-μαγική σκέψη. Έχει ενδιαφέρον και το περιβάλλον το οποίο καθορίζει τη δημιουργία των θρησκειών, για παράδειγμα οι πληθυσμοί που ζουν σε τροπικά περιβάλλοντα είχαν πολυθεϊστικό σύστημα ενώ σε ερήμους, επειδή η έρημος είναι μια απόλυτη, βίαιη περιοχή, λίγο μονότονη χωρίς την ποικιλία των τροπικών δασών, αναπτύσσονται μονοθεϊστικές θρησκείες (γκουχου γκουχου χριστιανισμός).

Δυστυχώς για εμάς τους άθεους, είναι περισσότερες οι πιθανότητες να αναπτύξουμε κατάθλιψη και γενικά ψυχικές διαταραχές.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,836 μηνύματα.
Δυστυχώς για εμάς τους άθεους, είναι περισσότερες οι πιθανότητες να αναπτύξουμε κατάθλιψη και γενικά ψυχικές διαταραχές.
Το αντιθετο.
ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΣΙΜΠΑΣ.
Ποιος λεει οτι η υπαρξη θεου ισοδυναμει με καλη μεταθανατον ζωη; :crazy:
Και αν βασανιζονται απο τυψεις αιωνια;

Αν δε...πιστεψουμε στον χριστιανισμο...οι περισσοτεροι την κολαση βλεπουν...ΑΝΑ ΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ...ΑΠΛΑ ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΙΛΙΖΟΥΝ ή βασικα ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΛΕΜΕ.Γιατι αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.
Δεν το κανουν
Σκατοψυχοι...μικροψυχοι..εγωπαθεις..δηθεν..ολα τα καλα ειναι ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ.
Οπως και πολλοι απο τους αθεους.

Αντιθετα..αν πιστευεις πχ σε πολλαπλα συμπαντα,κβαντικο κοσμο,πολλαπλες ζωες κλπ...χωρις να σημαινει οτι αυτα προυποθετουν Θεο..τουλαχιστον με την εννοια των θρησκειων/./αλλα ισως μια ανωτςρης διαννοιας ή οτιδηποτε αλλο...ειναι απειρως καλυτερα.

Λες...οκ...στην επομενη ζωη μου μπορει να τα καταφερω καλυτερα να ειμαι καλυτερος..να ειμαι καλυτερα.....ή..σε ενα αλλο συμπαν μπορει να εχω καλυτερες ευκαιριες /η να ζω και να μην πεθαινω ποτε..αφου οταν πεθαινωσ ε ενα συμπαν θα βιωνω ,μετα σε αλλο συμοαν την ζωη κλπ/

Αυτο που λες ειναι ενα τετριμενο πολυ απλοικο και στο εχουν πουλησει οι ΠΙΣΤΟΙ.
Ή δεν εχεις ψαξει επιστημονικα ΤΙΠΟΤΑ.
ΨΑΞΤΟ.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,686 μηνύματα.
Αν δε...πιστεψουμε στον χριστιανισμο...οι περισσοτεροι την κολαση βλεπουν...ΑΝΑ ΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ...ΑΠΛΑ ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΙΛΙΖΟΥΝ ή βασικα ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΛΕΜΕ.Γιατι αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.
Δεν το κανουν
Σκατοψυχοι...μικροψυχοι..εγωπαθεις..δηθεν..ολα τα καλα ειναι ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ.
Οπως και πολλοι απο τους αθεους.
Μην το λες...Πώς το φαντάζεσαι εσύ το "θα άλλαζαν τη ζωή τους ;". Πώς τις φαντάζεσαι...τις αλλαγές ; Όπως σε ταινίες τού Χόλυγουντ ; Οι αλλαγές μπορεί να είναι μικρές, ενίοτε. Λίγο λίγο τη φορά. Κι εσύ (ο κάθε εσύ...) να μην τις καταλαβαίνει καν. Αφορούν τον καθένα προσωπικά.

Πριν κάποια χρόνια, με αυτά που λες, θα "σε βούταγα" και θα γινόταν το σώσε εδώ μέσα. Έχω αλλάξει, όμως. Ταπεινώθηκα (κι ας μην αρέσει η λέξη...) περισσότερο. Έφαγα τα χαστούκια μου (από διάφορα γεγονότα...) και ίσιωσα. Αυτό για μένα, αλλαγή στάσης και τρόπου ζωής είναι. Έστω ένα μικρό βήμα...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,836 μηνύματα.
Μην το λες...Πώς το φαντάζεσαι εσύ το "θα άλλαζαν τη ζωή τους ;". Πώς τις φαντάζεσαι...τις αλλαγές ; Όπως σε ταινίες τού Χόλυγουντ ; Οι αλλαγές μπορεί να είναι μικρές. Κι εσύ (ο κάθε εσύ...) να μην τις καταλαβαίνει καν. Αφορούν τον καθένα προσωπικά.

Πριν κάποια χρόνια, με αυτά που λες, θα "σε βούταγα" και θα γινόταν το σώσε εδώ μέσα. Έχω αλλάξει, όμως. Ταπεινώθηκα (κι ας μην αρέσει η λέξη...) περισσότερο. Έφαγα τα χαστούκια μου (από διάφορα γεγονότα...) και ίσιωσα. Αυτό για μένα, αλλαγή στάσης και τρόπου ζωής είναι. Έστω ένα μικρό βήμα...
Μα γιατι ΠΑΝΤΑ παιρνεις προσωπικα αυτα που λεω για τους πιστους; ΔΕΝ εννοω τους πραγματικους πιστους που κανουν ή εστω προσπαθουν να κανουν πραξη τα λογια του Χριστου..αλλα ολους τους υπολοιπους.

Οι αλλαγες ειναι πχ οτι δεν μπορει ο αλλος να μην νοιαζεται τοσο για τον πλησιον του που να λεει οτι δεν με νοιαζει αυτος που θα πνιγει..αρκει να μην τον εχω εδω..δεν μπορει να ειναι καποιος που μιλαει με απιστευο ναρκισισμο..δεν μπορει να μιλαει γεματος μισος..ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΙΣΤΗΣ,,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑΖΙΣΤΗΣ...δεν μπορει να νοιαζεται ΜΟΝΟ για το εθνος του και χεστηκα για τους αλλους..μισω τους ομοφυλοφιλους..μισω τους αλλοθρησκους ..απαξιω για καποιες φυλες κλπ..ΚΗΡΥΓΝΑΤΑ ΜΙΣΟΥΣ κλπ..δνε ειναι αυτο ο χριστιανισμος..και ομως το βλεπουμε κατα κορον σε ''Χριστιανους''

Σταματα να τα παιρνεις προσωπικα.

Δεν εχω τιποτα εναντια σε εναν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ χριστιανο...με την εννοια οτι πραγματικα ειναι σωστος ανθρωπος η προσπαθει ειλικρινα να ειναι.. και εφαρμοζει την ηθικη του ΧΡΙΣΤΟΥ...και οχι των μισαλλοδοξων εκκλησιων και των παπαδων.ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΤΥΠΟΛΑΤΡΙΑ.

Το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι ''πιστοι'' θρησκειων εφαρμοζουν ή ΥΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ οτι εφαρμοζουν τους κανονες της θρησκειας του για την ΑΝΤΑΜΟΙΒΗ ή ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ στην κολαση.
Αυτο δεν ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σωστος και ηθικος ανθρωπος.
Ειναι μωρο.Ανωριμο.
Θελει μαστιγιο και καροτο για να κανει αυτα που πρεπει.
Και τις περισσοτερες φορες καν δεν τα κανει επειδη τα νιωθει...αλλα επειδη τους εμαθαν οτι ΠΡΕΠΕΙ.

Ποιος ειναι πιο ηθικος και πιο αξιολογος....ο πιστος που επειδη φοβαται δεν αμαρτανει(νομιζει) .....ο πιστος που επειδη θελει την ανταμοιβη κανει οτι εφαρμοζει τον χριστιανισμο..ή ο αθεος που δεν πιστευει σε τιποτα ΑΛΛΑ ειναι καλοψυχος..θελει να βοηθαει τους αλλους...ειναι συμπονετικος και με ενσυναισθηση και δεν θελει να κανει αυτα που δεν θελει να του κανουν..και αντιστρφα θελει να κανει στους αλλους ότι θελει να κανουν και οι αλλοι σε αυτον;Κιαα ς ξερει οτι δεν υπαρχιε τιποτα ανωτερο να τον ανταμοιψει ή αν τον τιμωρησει ; ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΘΙΚΟΣ;

Κια κανεναν φοβο δενε χει..διοτι ξερει οτι οσο ζουσε εκανε αυτα που θεωρουσε σωστα.Στο κατω κατω θα βρεθει στην κατασταση ΠΡΙΝ ΓΕΝΝΗΘΟΥΜΕ....αν δεν υπαρχει τιποτα..καμια συναισθηση..εκτος αν το συμπαν παιζει πολλαπαιχνιδακια.

Αυτα εννοω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,142 μηνύματα.
Δυστυχώς για εμάς τους άθεους, είναι περισσότερες οι πιθανότητες να αναπτύξουμε κατάθλιψη και γενικά ψυχικές διαταραχές.
Αν και δεν έχω υπόψη μου σχετικές έρευνες, είναι απόλυτα λογικό να ισχύει και το έχω αναφέρει κι εγώ πολλές φορές. Υπάρχει μεγάλη συσχέτιση της ευτυχίας (ή τουλάχιστον του να την παλεύεις σε αυτή τη ζωή) με την νοηματοδότηση της ζωής. Και δεν υπάρχει ανώτερη νοηματοδότηση από αυτή που αφορά στο υπερβατικό, γιατί τότε το νόημα που δίνεις στη ζωή σου είναι υπεράνω οτιδήποτε επίγειου. Μάλιστα, πιστεύω ότι η ειδοποιός διαφορά μεταξύ πιστού και άθεου σε αυτό το κομμάτι δεν βρίσκεται ούτε στην ύπαρξη του μεταφυσικού κόσμου ούτε καν σε αυτή του Θεού, αλλά στην πεποίθηση ότι η ζωή συνεχίζεται μετά τον θάνατο.

Προφανώς και ένας άνθρωπος που πιστεύει ότι η ζωή τελειώνει όταν πεθαίνουμε, είναι πολύ πιθανότερο να γίνει νιχιλιστής και κυνικός. Και πραγματικά θαυμάζω τους άθεους που καταφέρνουν να βρουν ισχυρό νόημα, αλλά και πάλι, είναι δύσκολο να το κρατήσουν για πάντα. Οπότε από τα παραπάνω εξάγεται το συμπέρασμα ότι είναι πιο ωφέλιμο για την ψυχική υγεία ενός ανθρώπου να πιστεύει κάπου. Παρόλο που αυτό το συμπέρασμα είναι ωφελιμιστικό, η πίστη δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί έτσι. Δεν μπορεί κάποιος απλά να πει ότι θα πιστέψει και να πιστέψει. Δεν θα τα καταφέρει ποτέ. Είτε πιστεύεις είτε όχι και αυτό γιατί η πίστη είναι τελείως ασυμβίβαστη με την λογική. Προσωπικά γεννήθηκα και μεγάλωσα Χριστιανός, όμως για χρόνια έφυγα από τη θρησκεία. Ποτέ, όμως, ούτε για μια στιγμή δεν πίστεψα ότι δεν υπάρχει Θεός.

Τέλος και άμεσα σχετιζόμενο με το παραπάνω, να αναφέρω ένα μεγάλο λάθος που κάνει πολύς κόσμος, να διαχωρίζει δηλαδή ανάμεσα σε θρησκευόμενους και άθεους. Υπάρχει αρκετός κόσμος που δεν ακολουθεί καμία θρησκεία, όμως δεν είναι υλιστές και πιστεύουν σε κάτι ανώτερο. Ειλικρινά εύχομαι όλοι οι άνθρωποι να μπορέσουν να πιστέψουν σε κάτι τέτοιο, κι ας μην γίνουν Χριστιανοί. Θα ήταν πολύ θετικό για την κοινωνία γενικότερα, έτσι το βλέπω.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,686 μηνύματα.
Μα γιατι ΠΑΝΤΑ παιρνεις προσωπικα αυτα που λεω για τους πιστους; ΔΕΝ εννοω τους πραγματικους πιστους που κανουν ή εστω προσπαθουν να κανουν πραξη τα λογια του Χριστου..αλλα ολους τους υπολοιπους.
Δεν το πήρα προσωπικά κι ας έτσι φάνηκε. Σου έφερα ένα μικρό παράδειγμα για τις "αλλαγές", που συντελούνται σε πολλούς. Και που δεν είναι πάντα ορατές.

Και απάντησα και για τις "σκληρές" λέξεις που, παραπάνω, χρησιμοποίησες (σκατόψυχοι, μικρόψυχοι, κ.λπ.)...
Οι αλλαγες ειναι πχ οτι δεν μπορει ο αλλος να μην νοιαζεται τοσο για τον πλησιον του που να λεει οτι δεν με νοιαζει αυτος που θα πνιγει..αρκει να μην τον εχω εδω..δεν μπορει να ειναι καποιος που μιλαει με απιστευο ναρκισισμο..δεν μπορει να μιλαει γεματος μισος..ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΙΣΤΗΣ,,ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑΖΙΣΤΗΣ...δεν μπορει να νοιαζεται ΜΟΝΟ για το εθνος του και χεστηκα για τους αλλους..μισω τους ομοφυλοφιλους..μισω τους αλλοθρησκους ..απαξιω για καποιες φυλες κλπ..ΚΗΡΥΓΝΑΤΑ ΜΙΣΟΥΣ κλπ..δνε ειναι αυτο ο χριστιανισμος..και ομως το βλεπουμε κατα κορον σε ''Χριστιανους''
Σωστά είναι αυτά που λες. Ναι, δεν μπορεί, δε γίνεται. Κι όμως συμβαίνει. Αλλά αυτό έχει να κάνει και με τον χαρακτήρα τού καθενός. Με τα μυαλά που κουβαλάει στο κεφάλι. Έχει να κάνει και με την ηλικία (οι ηλικιωμένοι, συνήθως, είναι πιο αγύριστα κεφάλια...). Το πόσο ανοιχτόμυαλος ή όχι είναι. Το πόσο πορωμένος. Έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες. Γι' αυτό και θα δεις, έναν Χριστιανό, να σου λέει "όλοι αμαρτωλοί είμαστε" κι έναν άλλον να ρίχνει το ανάθεμα δεξιά κι αριστερά. Αλλά έχει να κάνει και με την καρδιά τού καθενός. Πόσο "σκληρή" είναι, κ.λπ..
Το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι ''πιστοι'' θρησκειων εφαρμοζουν ή ΥΠΟΚΡΙΝΟΝΤΑΙ οτι εφαρμοζουν τους κανονες της θρησκειας του για την ΑΝΤΑΜΟΙΒΗ ή ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΜΩΡΗΘΟΥΝ στην κολαση.
Αυτο δεν ειναι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σωστος και ηθικος ανθρωπος.
Ειναι μωρο.Ανωριμο.
Θελει μαστιγιο και καροτο για να κανει αυτα που πρεπει.
Και τις περισσοτερες φορες καν δεν τα κανει επειδη τα νιωθει...αλλα επειδη τους εμαθαν οτι ΠΡΕΠΕΙ.
Αυτό είναι υποκρισία. Οπότε, ως τέτοια, τίποτα το σωστό δεν έχει...
Ποιος ειναι πιο ηθικος και πιο αξιολογος....ο πιστος που επειδη φοβαται δεν αμαρτανει(νομιζει) .....ο πιστος που επειδη θελει την ανταμοιβη κανει οτι εφαρμοζει τον χριστιανισμο..ή ο αθεος που δεν πιστευει σε τιποτα ΑΛΛΑ ειναι καλοψυχος..θελει να βοηθαει τους αλλους...ειναι συμπονετικος και με ενσυναισθηση και δεν θελει να κανει αυτα που δεν θελει να του κανουν..και αντιστρφα θελει να κανει στους αλλους ότι θελει να κανουν και οι αλλοι σε αυτον;Κιαα ς ξερει οτι δεν υπαρχιε τιποτα ανωτερο να τον ανταμοιψει ή αν τον τιμωρησει ; ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΗΘΙΚΟΣ;
Το πιο καλό είναι το προφανές. Ένας καλός/ηθικός άνθρωπος κι ας μην πιστεύει πουθενά...
 

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,787 μηνύματα.
Το αντιθετο.
ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΠΟΥΛΑΝΕ ΚΑΙ ΤΣΙΜΠΑΣ.
Ποιος λεει οτι η υπαρξη θεου ισοδυναμει με καλη μεταθανατον ζωη; :crazy:
Και αν βασανιζονται απο τυψεις αιωνια;

Αν δε...πιστεψουμε στον χριστιανισμο...οι περισσοτεροι την κολαση βλεπουν...ΑΝΑ ΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ...ΑΠΛΑ ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΙΛΙΖΟΥΝ ή βασικα ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΛΕΜΕ.Γιατι αν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΑΝ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥΣ.
Δεν το κανουν
Σκατοψυχοι...μικροψυχοι..εγωπαθεις..δηθεν..ολα τα καλα ειναι ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ.
Οπως και πολλοι απο τους αθεους.

Αντιθετα..αν πιστευεις πχ σε πολλαπλα συμπαντα,κβαντικο κοσμο,πολλαπλες ζωες κλπ...χωρις να σημαινει οτι αυτα προυποθετουν Θεο..τουλαχιστον με την εννοια των θρησκειων/./αλλα ισως μια ανωτςρης διαννοιας ή οτιδηποτε αλλο...ειναι απειρως καλυτερα.

Λες...οκ...στην επομενη ζωη μου μπορει να τα καταφερω καλυτερα να ειμαι καλυτερος..να ειμαι καλυτερα.....ή..σε ενα αλλο συμπαν μπορει να εχω καλυτερες ευκαιριες /η να ζω και να μην πεθαινω ποτε..αφου οταν πεθαινωσ ε ενα συμπαν θα βιωνω ,μετα σε αλλο συμοαν την ζωη κλπ/

Αυτο που λες ειναι ενα τετριμενο πολυ απλοικο και στο εχουν πουλησει οι ΠΙΣΤΟΙ.
Ή δεν εχεις ψαξει επιστημονικα ΤΙΠΟΤΑ.
ΨΑΞΤΟ.
Προφανώς και δεν ισχύει για όλους τους άθεους (κάποιοι μπορεί να είναι πολύ καλά ψυχικά) απλώς γράφω ό,τι ισχύει με βάση διάφορες έρευνες που έχουν γίνει. Αν είσαι άτομο που θεωρεί ότι μετά τον θάνατο δεν υπάρχει κάτι (όπως εγώ) είναι λογικό να είσαι σε κάποιο βαθμό πιο επιρρεπείς στη μελαγχολία. Γενικά, η θρησκεία προσφέρει ένα νόημα, τώρα αν οι χριστιανοί είναι σωστοί χριστιανοί, είναι άλλη κουβέντα. Απλώς αυτό που λέω είναι ότι η θρησκεία ήταν ένας μηχανισμός αντιμετώπισης της άγριας και απρόβλεπτης καθημερινότητας.

Αν και δεν έχω υπόψη μου σχετικές έρευνες, είναι απόλυτα λογικό να ισχύει και το έχω αναφέρει κι εγώ πολλές φορές. Υπάρχει μεγάλη συσχέτιση της ευτυχίας (ή τουλάχιστον του να την παλεύεις σε αυτή τη ζωή) με την νοηματοδότηση της ζωής. Και δεν υπάρχει ανώτερη νοηματοδότηση από αυτή που αφορά στο υπερβατικό, γιατί τότε το νόημα που δίνεις στη ζωή σου είναι υπεράνω οτιδήποτε επίγειου. Μάλιστα, πιστεύω ότι η ειδοποιός διαφορά μεταξύ πιστού και άθεου σε αυτό το κομμάτι δεν βρίσκεται ούτε στην ύπαρξη του μεταφυσικού κόσμου ούτε καν σε αυτή του Θεού, αλλά στην πεποίθηση ότι η ζωή συνεχίζεται μετά τον θάνατο.
Ναι, υπάρχουν σχετικές έρευνες οι οποίες δείχνουν αυτό που έγραψα παραπάνω.
Προφανώς και ένας άνθρωπος που πιστεύει ότι η ζωή τελειώνει όταν πεθαίνουμε, είναι πολύ πιθανότερο να γίνει νιχιλιστής και κυνικός. Και πραγματικά θαυμάζω τους άθεους που καταφέρνουν να βρουν ισχυρό νόημα, αλλά και πάλι, είναι δύσκολο να το κρατήσουν για πάντα. Οπότε από τα παραπάνω εξάγεται το συμπέρασμα ότι είναι πιο ωφέλιμο για την ψυχική υγεία ενός ανθρώπου να πιστεύει κάπου. Παρόλο που αυτό το συμπέρασμα είναι ωφελιμιστικό, η πίστη δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί έτσι. Δεν μπορεί κάποιος απλά να πει ότι θα πιστέψει και να πιστέψει. Δεν θα τα καταφέρει ποτέ. Είτε πιστεύεις είτε όχι και αυτό γιατί η πίστη είναι τελείως ασυμβίβαστη με την λογική. Προσωπικά γεννήθηκα και μεγάλωσα Χριστιανός, όμως για χρόνια έφυγα από τη θρησκεία. Ποτέ, όμως, ούτε για μια στιγμή δεν πίστεψα ότι δεν υπάρχει Θεός.
Δεν ξέρω αν το διάβασες το κείμενο, το έγραψα παραπάνω ότι είναι ένας εξελικτικός μηχανισμός. Είμαστε ζώα τα οποία γνωρίζουμε ότι θα πεθάνουμε. Αυτό είναι από μόνο του ικανό να σε διαλύσει. Τι κάνεις ? Μια απάντηση είναι η θρησκεία.

Κάποιοι βιολόγοι βλέπουν τη θρησκεία σαν μια εξελικτική προσαρμογή η οποία προάγει την επιβίωση της ομάδας.
Τέλος και άμεσα σχετιζόμενο με το παραπάνω, να αναφέρω ένα μεγάλο λάθος που κάνει πολύς κόσμος, να διαχωρίζει δηλαδή ανάμεσα σε θρησκευόμενους και άθεους. Υπάρχει αρκετός κόσμος που δεν ακολουθεί καμία θρησκεία, όμως δεν είναι υλιστές και πιστεύουν σε κάτι ανώτερο. Ειλικρινά εύχομαι όλοι οι άνθρωποι να μπορέσουν να πιστέψουν σε κάτι τέτοιο, κι ας μην γίνουν Χριστιανοί. Θα ήταν πολύ θετικό για την κοινωνία γενικότερα, έτσι το βλέπω.
Ο άνθρωπος χρειάζεται κάτι για να σηκώνεται το πρωί από το κρεβάτι (το νόημα που γράφεις). Προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι η λύση η θρησκεία αλλά ένα διαφορετικό σύστημα αξιών.

Προσωπικά και εγώ διαφωνώ με την φιλελεύθερη-καπιταλιστική λογική (η οποία είναι stealth religion ) καθώς βάζει πάνω από όλα την ανάγκη του ατόμου ακόμα και αν αυτό το άτομο διαλύσει το οικοσύστημα μαζί με άλλους μετόχους επειδή πρέπει να βγάλουν κέρδος.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,052 μηνύματα.
Ειδικά από την εποχή covid και έπειτα αισθητά έχει μειωθεί ο αριθμός των εκκλησιαζομενων πάντως(ακόμη και σε μεγάλες γιορτές).

Σκεφτείτε ότι για την πλειοψηφία των σημερινών 65-70+ γυναικών ο εκκλησιασμός ήταν μια μορφή κοινωνικοποίησης ( εξάλλου στην επαρχία πχ των παλαιότερων δεκαετιών δεν είχαν και τις άπειρες ευκαιρίες εξόδου) και σύνδεσης με την Κοινότητα και την παράδοση.
Εγώ που είμαι από χωριό πάντως, βλέπω μια χαρά πάει ο κόσμος στην εκκλησία, και νέοι άνθρωποι όχι μόνο τρίτη ηλικία.

Βασικά και Θεσσαλονίκη, στις εκκλησίες που πάω το ίδιο συμβαίνει, σε πιο χαλαρά επίπεδα φυσικα.
Ίσως είναι και το περιβάλλον που βρίσκεται κανείς .
 

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,142 μηνύματα.
Βασικά και Θεσσαλονίκη, στις εκκλησίες που πάω το ίδιο συμβαίνει, σε πιο χαλαρά επίπεδα φυσικα.
Δηλαδή Θεσσαλονίκη, πέρα από γιορτές, Μεγάλη Βδομάδα κ.λπ., στις Κυριακάτικες λειτουργίες βλέπεις αρκετό νέο κόσμο; Εγώ βλέπω ή πάνω των 50 ή κάποια παιδιά που έρχονται με τις οικογένειές τους. Ελάχιστοι 20-40.
Βέβαια, οκ, τελευταία ξανάρχισα να πηγαίνω, είχα πολλά χρόνια να πάω.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,760 μηνύματα.
Δηλαδή Θεσσαλονίκη, πέρα από γιορτές, Μεγάλη Βδομάδα κ.λπ., στις Κυριακάτικες λειτουργίες βλέπεις αρκετό νέο κόσμο; Εγώ βλέπω ή πάνω των 50 ή κάποια παιδιά που έρχονται με τις οικογένειές τους. Ελάχιστοι 20-40.
Βέβαια, οκ, τελευταία ξανάρχισα να πηγαίνω, είχα πολλά χρόνια να πάω.
Έτσι, όπως τα λες είναι. Και επειδή έχω κριτήριο την προ covid εποχή.. Υπάρχει αισθητή διαφορά.
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,052 μηνύματα.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,307 μηνύματα.
Δεν αποκλείω οτι κάποτε στη ζωή μου θα πάω στην εκκλησία, όχι από πίστη αλλά επειδή θα θέλω να πιαστώ από κάπου σε δύσκολες στιγμές. Για μένα η εκκλησία είναι αυτό που λέμε, αυτός που πνίγεται πιάνεται από τα μαλλιά του. Ξέρεις οτι δεν πρόκειτα να σε βοηθήσει κανείς θεός ή ιερέας, απλά θέλεις να νιώσεις για μια στιγμή μια ελπίδα, ακόμα κι αν λογικά ξέρεις οτι δεν υπάρχει καμία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top