Γιατί οι νέοι βιάζονται να παντρευτούν;

Ajusshi

Διάσημο μέλος

Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
"Ή μικρός μικρός παντρέψου, ή μικρός καλογερέψου"

να τις ακούτε τις παροιμίες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου! Έτυχε να παρευρεθώ πρόσφατα σ' ένα πολιτικό γάμο και πάγωσε η ψυχή μου!
Επειδή δεν είναι σε εκκλησία με 500 καλεσμένους που ο ένας θάβει το ρούχο του άλλου, τους μισούς αν τους έβλεπες στο δρόμο δεν θα τους γώριζες ή δεν θα τους χαιρετούσες καν, και δεν δίνεις στο τέλος 200 ευρώ ΦΑΚΕΛΆΚΙ στον παπά; Σόρρυ εγώ μόνο που τα είπα θέλω να ξεράσω :P
Btw στο θέμα θεωρώ ότι για να κάνεις τέτοιο πράγμα πρέπει να έχεις εξασφαλιστεί οικονομικά και να ξέρεις τι υποχρεώσεις έχεις σε έναν γάμο ειδικά αν περιλαμβάνει και παιδί. Να βιάζονται να παντρευτούν δεν έχω δει, αλλά έχω 4 παλιές συμμαθήτριες οι οποίες γίναν μανούλες λόγω.. ατυχήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ο γαμος εχει παψει να ειναι big-deal στη ζωη των περισσοτερων ζευγαριων οποτε ο πολιτικος ειναι καλη λυση. Αν τηρεις ολες τις διδασκαλιες της Εκκλησιας και ξεκινας την κοινη ζωη μετα τον γαμο να το δεχτω να πας με το ζορι σε θρησκευτικο. Το 99% των ζευγαριων ομως εχουν κοινη ζωη (και αρκετες φορες παιδια ή εγγυμοσυνες) πριν απο το γαμο. Ο γαμος τοτε ειναι μια απλη επισημοποιηση της σχεσης τους, δεν χρειαζεται νταουλια για να γινει. Οποτε αν ο πολιτικος συμφερει, why not?

Επισης αν καποιος θελει να παντρευτει στην εκκλησια για θρησκευτικους λογους (να παρει την ευλογια) τοτε αποφευγει ολη την γραφικοτητα του κλασικου ελληνικου γαμου γιατι αυτα καμια σχεση δεν εχουν με την θρησκεια. Βρισκει μια μικρη εκκλησια, καλει πεντε φιλους και τους γονεις και παντρευεται. Ουτε γλεντια, ουτε μιζες, ουτε στρωσιμο κρεβατιου και πεταγμα παιδιων, ουτε σαπιο φαγητο (μπριζολα-κιθαρα με ρυζι), ουτε αχρηστα δωρα που τα μισα τα πετας την ιδια μερα, ουτε νυφικα που κανουν οσο 5 μισθοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ο γαμος εχει παψει να ειναι big-deal στη ζωη των περισσοτερων ζευγαριων οποτε ο πολιτικος ειναι καλη λυση. Αν τηρεις ολες τις διδασκαλιες της Εκκλησιας και ξεκινας την κοινη ζωη μετα τον γαμο να το δεχτω να πας με το ζορι σε θρησκευτικο. Το 99% των ζευγαριων ομως εχουν κοινη ζωη (και αρκετες φορες παιδια ή εγγυμοσυνες) πριν απο το γαμο. Ο γαμος τοτε ειναι μια απλη επισημοποιηση της σχεσης τους, δεν χρειαζεται νταουλια για να γινει. Οποτε αν ο πολιτικος συμφερει, why not?

Επισης αν καποιος θελει να παντρευτει στην εκκλησια για θρησκευτικους λογους (να παρει την ευλογια) τοτε αποφευγει ολη την γραφικοτητα του κλασικου ελληνικου γαμου γιατι αυτα καμια σχεση δεν εχουν με την θρησκεια. Βρισκει μια μικρη εκκλησια, καλει πεντε φιλους και τους γονεις και παντρευεται. Ουτε γλεντια, ουτε μιζες, ουτε στρωσιμο κρεβατιου και πεταγμα παιδιων, ουτε σαπιο φαγητο (μπριζολα-κιθαρα με ρυζι), ουτε αχρηστα δωρα που τα μισα τα πετας την ιδια μερα, ουτε νυφικα που κανουν οσο 5 μισθοι.
Ισχύει ότι μπορείς να παντρευτείς σε πολύ στενό κύκλο και θρησκευτικά αλλά νομίζω οι περισσότεροι γονείς είναι ακόμα κολλημένοι με αυτό το θέμα σε σημείο να αρχίζουν το δράμα "ΠΑΙΔΊ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΠΕΘΆΝΕΙΣ ΆΚΟΥ ΕΚΕΊ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΛΈΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΕΊΑ ΚΟΎΛΑ". :hehe: Καλά το ότι ορισμένοι δανίζονται ένα σωρό λεφτά για να κάνουν παραδοσιακό ελληνικό γάμο δεν το σχολιάζω καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
"ΠΑΙΔΊ ΜΟΥ ΘΑ ΜΕ ΠΕΘΆΝΕΙΣ ΆΚΟΥ ΕΚΕΊ ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΛΈΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΕΊΑ ΚΟΎΛΑ". :

Απαντηση: Ξυδακι. Δεν γουσταρω ουτε τη θεια Κουλα ουτε το τασακι που βρηκε σε προσφορα και θα μου φερει για δωρο :P

Ωστοσο παρατηρουνται περιπτωσεις που οι γονεις κανονιζουν τους καλεσμενους οποτε τοτε καλουν τη θεια Κουλα, το μπαρμπα τον Φωτη που εχει ενα χασαπικο στην Ανω Ραχουλα και εχεις να τον δεις απο τη βαφτιση σου, την τριτη ξαδερφη της μανας σου που ουτε η ιδια δεν ξερει πως ειναι φατσικα κ.ο.κ. Οι γονεις πρεπει να ειναι καλεσμενοι, οχι οργανωτες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Απαντηση: Ξυδακι. Δεν γουσταρω ουτε τη θεια Κουλα ουτε το τασακι που βρηκε σε προσφορα και θα μου φερει για δωρο :P

Ωστοσο παρατηρουνται περιπτωσεις που οι γονεις κανονιζουν τους καλεσμενους οποτε τοτε καλουν τη θεια Κουλα, το μπαρμπα τον Φωτη που εχει ενα χασαπικο στην Ανω Ραχουλα και εχεις να τον δεις απο τη βαφτιση σου, την τριτη ξαδερφη της μανας σου που ουτε η ιδια δεν ξερει πως ειναι φατσικα κ.ο.κ. Οι γονεις πρεπει να ειναι καλεσμενοι, οχι οργανωτες
Συμφωνώ απόλυτα αλλά λέω ότι γενικά αυτό γίνεται. Πιέζουν οι γονείς σε τόσο μεγάλο βαθμό ώστε το ζευγάρι ουσιαστικά το μόνο που κάνει είναι να διαλάγει τα ρούχα για την περίσταση. Και συνήθως τους κάνουν το χατίρι. Κατά τ'άλλα ο γάμος είναι για το ζευγάρι. :hehe: Το πιο τέλειο με το είπε ένας φίλος του πατέρα μου "εγώ πήγα εκκλησία με τη γυναίκα μου και τους κουμπάρους και μετά μπουζούκια". #θεούλης :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Ενταξει ρε παιδια αλλα και οι γονεις μια χαρα τετοια περιμενουν, να μην το δειξουν;
Εγω δε συμφωνω πως ο γαμος ειναι μονο για το ζευγαρι. Αν θελει το ζευγαρι μπορει καλλιστα να παρει τον κουμπαρο κ δυο φιλους και να πανε να παντρευτουν. Οταν ομως αποφασιζεις για ανοιχτο γαμο, οφειλεις να δωσεις μεγαλο χωρο στις επιλογες των γονιων σου. Εκεινη τη μερα, και οι κουμπαροι εχουν λογο περαν απτους γονεις και μπορουν να καλεσουν οποιον θελουν γιατι ειναι και δικη τους μερα.

Ο γαμος εχει παψει να ειναι big-deal στη ζωη των περισσοτερων ζευγαριων οποτε ο πολιτικος ειναι καλη λυση. Αν τηρεις ολες τις διδασκαλιες της Εκκλησιας και ξεκινας την κοινη ζωη μετα τον γαμο να το δεχτω να πας με το ζορι σε θρησκευτικο. Το 99% των ζευγαριων ομως εχουν κοινη ζωη (και αρκετες φορες παιδια ή εγγυμοσυνες) πριν απο το γαμο. Ο γαμος τοτε ειναι μια απλη επισημοποιηση της σχεσης τους, δεν χρειαζεται νταουλια για να γινει. Οποτε αν ο πολιτικος συμφερει, why not?

Επισης αν καποιος θελει να παντρευτει στην εκκλησια για θρησκευτικους λογους (να παρει την ευλογια) τοτε αποφευγει ολη την γραφικοτητα του κλασικου ελληνικου γαμου γιατι αυτα καμια σχεση δεν εχουν με την θρησκεια. Βρισκει μια μικρη εκκλησια, καλει πεντε φιλους και τους γονεις και παντρευεται. Ουτε γλεντια, ουτε μιζες, ουτε στρωσιμο κρεβατιου και πεταγμα παιδιων, ουτε σαπιο φαγητο (μπριζολα-κιθαρα με ρυζι), ουτε αχρηστα δωρα που τα μισα τα πετας την ιδια μερα, ουτε νυφικα που κανουν οσο 5 μισθοι.



Ουτε με αυτο το συμφωνω. Ειναι θεμα γουστου. Εμενα πχ μου αρεσουν ολα οσα ανεφερες (εκτος απτην μπριζολα κ το ρυζι γιατι προτιμω μπουφε) και πιστευω πως ναι μεν ειναι εξοδα αλλα μια φορα παντρευεται κανεις και αξιζει τον κοπο. Για τον πολιτικο δεν το συζητω. Θρησκευτικο εννοειται και μετα γλεντι. Απλα γιατι μου αρεσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ενταξει ρε παιδια αλλα και οι γονεις μια χαρα τετοια περιμενουν, να μην το δειξουν;
Εγω δε συμφωνω πως ο γαμος ειναι μονο για το ζευγαρι. Αν θελει το ζευγαρι μπορει καλλιστα να παρει τον κουμπαρο κ δυο φιλους και να πανε να παντρευτουν. Οταν ομως αποφασιζεις για ανοιχτο γαμο, οφειλεις να δωσεις μεγαλο χωρο στις επιλογες των γονιων σου. Εκεινη τη μερα, και οι κουμπαροι εχουν λογο περαν απτους γονεις και μπορουν να καλεσουν οποιον θελουν γιατι ειναι και δικη τους μερα.
Όχι δεν είναι μέρα των γονιών, είναι μέρα του ζευγαριού. Που πάει να πει ότι αν θέλουν 100 καλεσμένους και όχι 500 έχουν κάθε δικαίωμα. Ποιο το κέρδος ακριβώς να καλείς άτομα τα οποία δεν ξέρεις; Να μη πω καλύτερα για αυτούς που δεν συμπαθείς. :P Και εντάξει βγάζω έξω την περίπτωση να θες εσύ και ο άντρας σου να είναι ο γάμος σας περάστε κόσμε μέχρι τα πέμπτα ξαδέρφια αλλά είναι σωστό οι γονείς να πιέζουν σε αηδιαστικό βαθμό για να γίνει το δικό τους; Η χαρά των παιδιών τους είναι εν τέλει θα έπρεπε να το σέβονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Διαβάζω τόση ώρα και περιμένω ΕΝΑΝ άνθρωπο να πει κάτι απλό. Παιδιά, είναι αδύνατο να παντρεύονται για νομική κάλυψη; Ειδικά αν μιλάμε για ανθρώπους που ζουν μαζί ή σκοπεύουν να φύγουν στο εξωτερικό, είναι σπουδαίο πράγμα τα νομικά δικαιώματα των συζύγων. Από την ασφάλιση σε περίπτωση που διαθέτει ο ένας κι ο άλλος όχι μέχρι το δικαίωμα να παρουσιαστεί ως συγγενής πρώτου βαθμού. Γιατί κολλάτε το γάμο με τα παιδιά και την αιωνιότητα δεν καταλαβαίνω. Δεν λέω ότι όλοι οι 20χρονοι σκέφτονται έτσι, αλλά μπορεί ορισμένοι να σκέφτονται κι έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω δεν το βλεπω ως πιεση....

Γενικως καλο ειναι να υπαρξει συζητηση γιατι ειναι οικογενειακο γεγονος. Αν εχουν μαθει βεβαια γονεις κ παιδια να συζητουν.

Διαβάζω τόση ώρα και περιμένω ΕΝΑΝ άνθρωπο να πει κάτι απλό. Παιδιά, είναι αδύνατο να παντρεύονται για νομική κάλυψη; Ειδικά αν μιλάμε για ανθρώπους που ζουν μαζί ή σκοπεύουν να φύγουν στο εξωτερικό, είναι σπουδαίο πράγμα τα νομικά δικαιώματα των συζύγων. Από την ασφάλιση σε περίπτωση που διαθέτει ο ένας κι ο άλλος όχι μέχρι το δικαίωμα να παρουσιαστεί ως συγγενής πρώτου βαθμού. Γιατί κολλάτε το γάμο με τα παιδιά και την αιωνιότητα δεν καταλαβαίνω. Δεν λέω ότι όλοι οι 20χρονοι σκέφτονται έτσι, αλλά μπορεί ορισμένοι να σκέφτονται κι έτσι.

Ναι οκ, παιζει κι αυτο.
Εγω προσωπικα δεν το σκεφτηκα γιατι πρωτον δεν το ακουω συχνα κ δευτερον δε μου εχει συμβει.

Παντως ενδεχεται κι αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Εγω δεν το βλεπω ως πιεση....

Γενικως καλο ειναι να υπαρξει συζητηση γιατι ειναι οικογενειακο γεγονος. Αν εχουν μαθει βεβαια γονεις κ παιδια να συζητουν.

Είναι πράγματι οικογενειακό γεγονός. Της οικογένειας που θα δημιουργηθεί όμως, δηλαδή του ζευγαριού, όχι αυτών που υπήρχαν μέχρι τότε. Οπότε από εκεί και πέρα εξαρτάται από τη σχέση του ζευγαριού με τους γονείς: αν γενικά τους έχουν επιτρέψει ως τότε να είναι παρεμβατικοί, προφανώς και το να αποφασίσουν στα καλά του καθουμένου έναν θεόκλειστο γάμο, θα προκαλέσει εντάσεις, άρα θα πρέπει να είναι προετοιμασμένοι εκ των προτέρων. Αν από την άλλη δρούσαν πάντα ενωμένοι ως ζεύγος και δεν επέτρεπαν την επέμβαση γονέων (που συνήθως είναι πασιφανής: "Πότε θα παντρευτείτε;" "Πότε θα κάνετε παιδάκι;" "Πότε θα κάνετε δεύτερο, να μη βαριέται το πρώτο;" "Μα καλά, είστε τρελοί, τρία παιδιά εν μέσω κρίσης;" κοκ.) δεν θα αντιμετωπίσουν κανένα πρόβλημα, ό,τι κι αν επιλέξουν για τη μέρα εκείνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asag

Νεοφερμένος

Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
Δεν "βιάζονται" ακριβώς, αλλά επειδή ο θεσμός του γάμου με την παραδοσιακή έννοια, έχει ξεθωριάσει εντελώς στο μυαλό τους, το βλέπουν κάτι σαν... μόδα. Σιγά μη τους "κόβει" για νομικές καλύψεις, κοινωνικά δικαιώματα και υποχρεώσεις από τα 20 :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
μια φορα παντρευεται κανεις και αξιζει τον κοπο. Για τον πολιτικο δεν το συζητω. Θρησκευτικο εννοειται και μετα γλεντι. Απλα γιατι μου αρεσει!

Καλά, δες τα ποσοστά των διαζυγίων και θα ξανασυζητήσουμε μετά αν όντως μια φορά παντρεύονται οι περισσότεροι. :P

Καταλαβαίνω γιατί κάποιος να είναι υπέρ του θρησκευτικού γάμου (πιστεύει, και δικαίωμά του), δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να είναι κατά του πολιτικού. Είναι πολύ πιο ανέξοδος, γρήγορος και για κάποιον που δεν έχει την θρησκεία σαν στυλοβάτη ή παντρεύεται για λόγους ευκολίας όπως ανέφερε και η MissKit παραπάνω, είναι ό,τι πρέπει. Φυσικά αυτό δεν πάει σε εσένα συγκεκριμένα, αλλά αυτή η "κάθετη" δήλωση θρησκευτικό εννοείται είναι κάτι που συναντάω πολύ συχνά και με παραξενεύει.

Στο γάμο του ξαδέρφου μου τον Σεπτέμβριο (κλασσικός ελληνικός θρησκευτικός γάμος-γλέντι και κλασσικό ελληνικό σόι, ζωή να έχουμε), επειδή είμαι η επόμενη στην σειρά, πάντα κάποιος θα ξεκινήσει τις όχι-και-τόσο μπηχτές. Γύρισε φέτος λοιπόν η μαμά μου, που πάντα ευτυχώς είχε το common sense να καταλαβαίνει τις υπερβολές σ' αυτά, και είπε στους θειους/θειες/παππουδογιαγιάδες: Αν περιμένετε πρόσκληση καλύτερα ξεχάστε το, πολύ αμφιβάλλω ότι θα παρευρεθούμε, απλά θα μας το ανακοινώσει. Και φυσικά εγώ σιγόνταρα στην συνέχεια: Με τέτοια standards γάμου σ' αυτή την οικογένεια, πολύ αμφιβάλλω ότι θα παρευρεθώ και γω η ίδια. Να μαζευτούμε να πάτε.

Παγώσανε λίγο αλλά πιστεύω για τα επόμενα 2-3 τραπεζώματα είμαι καλυμμένη στις σποντίτσες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Εγω εξηγω τους λογους του θρησκευτικου- απλα μου αρεσει!

Α π λ α, μ ο υ α ρ ε σ ε ι! Πιστευω ναι, δεν ειμαι θεουσα παντως ουτε παω καθε Κυριακη στην εκκλησια!
Πιστευω στη θρησκεια μου, ναι.

Anonyme, δεν καταλαβαινω πως συγχεεις ολα αυτα.. Νομιζω τα χεις ενωσει λαθος στο μυαλο σου.
Το οτι θα δεχτει το ζευγαρι με χαρα ορισμενους που θελουν οι γονεις του, δε σημαινει πως και επιτρεπει να παρεμβαινει στην ζωη του!

Νομιζω πως ορισμενοι το χετε δει λαθος... Γιαυτο επιμενω, εχει να κανει καθαρα με την σχεση που εχει αναπτυξει το παιδι με τους γονεις του..

Α! Τα εξοδα του θρησκευτικου ειναι ωραια εξοδα ρε σεις! Νυφικο ωραιο, ωραια παπουτσια, μαλλια, μποτε, γλεντι με φιλους, Χορος ως το πρωι, ολα αυτα εγω τα βρισκω σουπερ!!!!:)

Ερινυς νομιζω οτι ψαρωνεις πολυ μαυτα που σου λενε οι συγγενεις σου και το χουν καταλαβει:P

Μα μην ψαρωνετε. Εγω πραγματικα οσες φορες το ακουγα, εφοσον δε με ενδιεφερε, αμφιβαλλω αν το ακουγα. Κ ουτε που θυμαμαι ποιοι κ ποτε μου ευχηθηκαν το και στα δικα σου...!!! Γιατι πραγματικα δε με ενδιεφερε.. Δεν ξερω αν με νοειτε... Δεν ξερω πως αλλιως να το εκφρασω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ποιος νεος σκεφτεται το γαμο ,νομιζω κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Εγω εξηγω τους λογους του θρησκευτικου- απλα μου αρεσει!

Α π λ α, μ ο υ α ρ ε σ ε ι! Πιστευω ναι, δεν ειμαι θεουσα παντως ουτε παω καθε Κυριακη στην εκκλησια!
Πιστευω στη θρησκεια μου, ναι.

Anonyme, δεν καταλαβαινω πως συγχεεις ολα αυτα.. Νομιζω τα χεις ενωσει λαθος στο μυαλο σου.
Το οτι θα δεχτει το ζευγαρι με χαρα ορισμενους που θελουν οι γονεις του, δε σημαινει πως και επιτρεπει να παρεμβαινει στην ζωη του!

Νομιζω πως ορισμενοι το χετε δει λαθος... Γιαυτο επιμενω, εχει να κανει καθαρα με την σχεση που εχει αναπτυξει το παιδι με τους γονεις του..

Α! Τα εξοδα του θρησκευτικου ειναι ωραια εξοδα ρε σεις! Νυφικο ωραιο, ωραια παπουτσια, μαλλια, μποτε, γλεντι με φιλους, Χορος ως το πρωι, ολα αυτα εγω τα βρισκω σουπερ!!!!:)
Μα δεν είπε κανείς να μη σε αρέσει. Κάνεις για τη μέρα σου ότι θεωρείς πιο ωραίο. Εγώ έθιξα την περίπτωση που ΔΕΝ θέλει το ζευγάρι κλαμπατζίμπανα και ένα κάρο συγγενείς που δεν ξέρει αν ζει ή αν πέθαναν (και δεν τους νοιάζει δηλαδή) αλλά οι γονείς κάνουν σαν ετοιμοθάνατοι αν τους το πουν. Δεν έχει να κάνει με το πόσο αγαπάς τη μάνα σου αν δεν θες να καλέσεις την πέμπτη ξαδέρφη σου ή την κυριολεκτικά άγνωστη θεία σου για να βγεις από την "υποχρέωση" γιατί σε κανέναν δεν έχεις. Θες να καλέσεις 600 άτομα; Μπορείς. Αν όμως ΔΕΝ θες πρέπει ο γονιός να το σεβαστεί και να μη σε πιέζει. Δηλαδή αν θέλει κάποις να κάνει κλειστό γάμο τι πάει να πει ότι μισεί τους γονείς του; Μη λέμε και ότι να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphet

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Νομίζω οτι είναι θέμα ανασφάλειας τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Asag

Νεοφερμένος

Ο Asag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

Κούκου-Βάγια

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Μπα, μην το λες. Γιατι να μην το ακεφτονται;
Λογω κρισης λες;
οχι λογω κρισης γενικα γιατικαποιος να θελει να "μπλεξει" απο τοσο νεος εκτος κ αν τυχει κατι πχ παιδι που κ εκει δεν ειναι απαραιτητο να γινει γαμος ωστε να γεννηθει το παιδι εχω πολλα παραδειγματα απο νεους γονεις με παιδι χωρις να εχουν κανει γαμο
εξαλου για μενα γαμος δεν ειναι το γλεντι της μιας μερας ειναι οι εθυνες τις μιας ζωης :P
Σωστό, αφού έτσι κι αλλιώς η ..."πρώτη νύχτα" έχει προηγηθεί :P
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top