Γιατί οι ποδοσφαιριστές διαλέγουν μοντέλα;

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Οι ποδοσφαιριστες και οι αθλητες γενικα ειναι και σωματαρες και εχουν και μεγαλα ταλεντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Οι ποδοσφαιριστες και οι αθλητες γενικα ειναι και σωματαρες και εχουν και μεγαλα ταλεντα

...ή μεγάλο μέσον...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Για να δειχθούν και οι μεν και οι δε...όλα για το θέαμα!
Μα που το ξέρετε όλοι σας ότι a priori γίνεται αυτό σε όλες τις σχέσεις; Γιατί να μην είναι απλά δύο άτομα που να γνωρίστηκαν και να γουστάρονται μεταξύ τους επειδή συνήθως είναι και οι δύο εμφανίσιμοι ξέρω γω; Πολλές προκαταλήψεις, πάρα πολλές.

τα μοντελα ειναι φιρμες οχι οι ωραιοτερες γυναικες..
παραειναι αδυνατες ,απλα κρεμαστρες
απλα οπως παιρνεις το διασημο αυτοκινητο για να σε βλεπουν οι αλλοι,ετσι παιρνεις και τη διασημη γκομενα,,και ας ειναι ενα ματσο κοκκαλα με μυαλο αμοιβαδας και θα της χωρισεις σε μερικους μηνες

δεν θα θελαμε ολοι κατι τετοιο,,μαρκετινγκ ειναι..μη γελιομαστεπολλαπλασιασμος φημης,,
την ομορφια τη θελουμε..και το καλο σωμα ..αλλα οχι τη διασημη ομορφια.
Αυτό είναι η δική σου άποψη περι ομορφιάς, το μεγαλύτερο μέρος του αντρικού πληθυσμού διαφωνεί με εσένα (και δικαίως πιστεύω). Τα σώματα μοντέλων τύπου Victoria's Secret και λοιπών εταιριών με εσώρουχα είναι υγιέστατα καλοσχηματισμένα. Οπότε βασικά αυτό που λες καταρρίπτεται.


Όλα καλά αλλά μια παρατήρηση..."βλάκες" είναι αυτοί που πάνε και πληρώνουν λεφτά για να τους βλέπουν!
Δε μπορώ να πω "βλάκα" αυτόν που κλωτσώντας απλώς μια μπάλα τους εκμεταλλεύεται και βγάζει εκατομμύρια...

Προσωπικά πάντως δεν έχω γνωρίσει κανέναν σοβαρό άνθρωπο ο οποίος π.χ. στα 14 του πέταξε καρέκλα στον καθηγητή του επειδή "του την έσπαγε" και παράτησε το σχολείο γι' αυτό το λόγο (Cristiano Ronaldo)!:lol:

Ποιο πανεπιστήμιο πουλάκι μου, απ' αυτούς το 80%+ δεν έχει τελειώσει καν το Λύκειο ΤΟ 2014!
Μιλάμε ή τραγουδάμε;:rolleyes:

Η ευφυία του καθένα υπάρχει σε διαφορετικό κομμάτι. Κάποιος μπορεί να είναι ευφυία στον χορό και να συνθέτει αλλά και να αναπαράγει εξαιρετικά συγκινητικές χορογραφίες, κάποιος μπορεί να είναι μαγειρική ευφυία και να ετοιμάζει καταπληκτικά πιάτα και κάποιος άλλος μπορεί να είναι εξαιρετικά ευφυής στην φυσική και να συλλαμβάνει έννοιες που άλλοι δεν διαννοούνται. Έτσι και οι ποδοσφαιριστές είναι ευφυίες στην μπάλα. Και όλοι εσείς που λέτε ότι είναι βλάκες κλπ κλπ κατα πάσα πιθανότητα δεν είστε ούτε ευφυίες στην μπάλα, ούτε και στα φυσικομαθηματικά (ούτε κι εγώ φυσικά) οπότε ας μην το παίζουμε και πολύ έξυπνοι, ας χαλαρώσουμε λίγο. Στην τελική άλλο πράγμα η μόρφωση και άλλο η πνευματική καλλιέργεια. Κάποιος μπορεί να είναι ο πιο μορφωμένος άνθρωπος του κόσμου σε κάποιο επιστημονικό πεδίο, αν δεν είναι καλλιεργημένος όμως (π.χ. δεν έχει τρόπους και είναι αγενέστατος, δεν έχει μυαλό για πράγματα πέρα απ'το πεδίο γνώσεών του και δεν έχει διαβάσει λογοτεχνία) δεν είναι άξιος ούτε φτυσίματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Προσωπικά πάντως δεν έχω γνωρίσει κανέναν σοβαρό άνθρωπο ο οποίος π.χ. στα 14 του πέταξε καρέκλα στον καθηγητή του επειδή "του την έσπαγε" και παράτησε το σχολείο γι' αυτό το λόγο (Cristiano Ronaldo)!:lol:

Ποιο πανεπιστήμιο πουλάκι μου, απ' αυτούς το 80%+ δεν έχει τελειώσει καν το Λύκειο ΤΟ 2014!
Μιλάμε ή τραγουδάμε;:rolleyes:

Αν πιάσουμε τις βλακείες που κάναμε στα 14 για να κρίνουμε έναν άνθρωπο, καλημέρα... Ο συγκεκριμένος συνέχισε τις βλακείες, αλλά αυτό δεν τον κάνει κακό ποδοσφαιριστή, εξακολουθεί να πληρώνεται αδρά για να κυνηγάει τη μπάλα όπως κι εσύ επισημαίνεις.

Κι όπως σωστά επισημαίνουν κι από πάνω (Ειρήνη νομίζω; ), μιλάμε για ανθρώπους με δεξιότητες τις οποίες δεν μπορεί να υποστηρίξει ένα κανονικό σχολείο, ούτε καν αθλητικό σχολείο. Το πιο φυσιολογικό θα ήταν να το παρατήσουν για να κυνηγήσουν μια καριέρα σε κάτι που είναι καλοί. Ο καθένας μας θα το έκανε. Αυτό δεν τους κάνει χαζούς αυτόματα, λιγότερο καλλιεργημένους τους κάνει και μη σου πω ότι τελικά το να αφήσουν το σχολείο ήταν μια έξυπνη κίνηση διότι εκ των υστέρων αυτή η απόφαση τους απέφερε εκατομμύρια.

Ναι, ίσως το μυαλό να ανοίγει διαβάζοντας, αλλά δεν ανοίγει μόνο έτσι. Τις εμπειρίες που έχουν δεν μπορεί καν να τις διανοηθεί ο Άγγελος και ο κάθε Άγγελος που σχεδόν με κομπλεξισμό αποκαλεί χαζούς τέτοιους ανθρώπους και τα μοντέλα χαζές κρεμάστρες.

Καθένας φυσικά διατηρεί το δικαίωμα της γνώμης του, απλώς είναι ωραίο να υπάρχει πλουραλισμός.

Θα κλείσω με μια φράση του Nietzsche που βρίσκεται κάπου ενδιάμεσα από τις ακραίες απόψεις που εκφράζονται, τροφή για σκέψη.

“This woman is beautiful and clever: but how much cleverer she would have become if she were not beautiful!”

ΥΓ: Κι εμείς που τελειώσαμε λύκεια και πανεπιστήμια προκόψαμε όλοι ως άνθρωποι, ναι. Εγώ πάντως στην ακαδημαϊκή μου πορεία είδα τα λαμπρά μυαλά να γίνονται λαμπρότερα και τις κατίνες να γίνονται κατιν-ότερες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

TURNLEFT

Νεοφερμένος

Ο TURNLEFT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν θα αποκαλούσα χαζό κάποιον ο οποίος κάνει κάτι που του αρέσει,(αν δεν του άρεσε δν θα το έκανε)ταξιδεύει σχεδόν σε όλον τον κόσμο(μιας κ η συζήτηση πάει στον Ρονάλντο κ άλλους κ όχι Β τοπικό)τον θαυμάζει (λανθασμένα ή όχι είναι ΜΕΓΑΛΗ συζήτηση) ο μισός κόσμος,ούτε θα χαρακτίριζα ''ελαχιστο μυαλο, ικανοτητες , γνωσεις''
όταν είμαι αιώνιος φοιτητής(για μένα λέω,4ο έτος κ χρωστάω της παναγιάς τα μάτια)Επείσης πρόκειται για παιδαράδες που τρέχουν σαν σκυλιά (αν κ παίζει πολύ αναβόλα,αυτό ισχύει,ακόμα κ σε σχεδόν ερασιτεχνικά επίπεδα)όταν εγώ δεεν μπορώ να κάνω 10 πουσάπς.
Κ εγώ θα ήθελα να ήμουν ποδοσφαιριστής ή ηθοποιός(κ όχι στα κλεμμένα όνειρα) αλλά μοιράζω φυλλάδια γιατί δεν είχα ούτε το ταλέντο,ούτε τα κότσια να το κάνω.Αν είχα το ταλέντο θα παράταγα κ τις υπεραναλύσεις,κ τα κομπιούτερ,κ τα διαβάσματα,κ τις υπερδιαγαλαξιακές οικολογικές επιχειρήσεις που σπουδάζω κ δν καταλαβαίνω Χριστό κ όλα κ θα το έκανα.
Οι τυπάδες βγάζουν τον μήνα όσο θα βγάλω εγώ σε όλη μου την ζωή,ΤΕΡΜΑ.Αν τα χρειαζόμαστε όλα αυτά,ενοείται πως όχι,εγώ μπορεί να είμαι πολυ πιο χαρούμενος απο κάποιον διάσημο,πόσοι έχουν πάει για αυτοκτονία άλλωστε,οστώσο το να αποκαλούμε άτομα 'γλάστες,με ελάχιστο μυαλό κ ικανότητες'εμείς τα πολυεργαλεία με τις άπειρες γνώσεις κ τα μεγάλα μυαλά,άλλο κ αυτό.
Πολύ σύνδρομο Γκόλουμ παρατηρώ πάντως,να μιλάμε για τις απόψεις μας στον πλυθηντικό λες κ εκπρωσοπούμε 5-6...
Γκόλουμ,Γκόλουμ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
μ'αρέσει που μερικοί βγάλατε μοντέλα και ποδοσφαιριστές ΗΛΙΘΙΟΥΣ, γιατί έτσι. αφού το λέει και η κοινή γνώμη άλλωστε, ε;
ο αλμπέρτ καμύ πριν γίνει λογοτέχνης και νομπελίστας, έπαιζε επαγγελματικά ποδόσφαιρο. είχε πει πως όσα έμαθε για την ηθική, τα έμαθε μέσω του ποδοσφαίρου. ο σόκρατες, ένας απ'τους καλύτερους βραζιλιάνους ποδοσφαιριστές στην ιστορία, είχε σπουδάσει ιατρική και κήρυττε τον λόγο της δημοκρατίας ως "πλατωνιστής" που ήταν.
γενικώς δεν έχω ακούσει πιο υπεραπλουστευμένη και αβάσιμη άποψη ότι το ποδόσφαιρο είναι απλώς μια μπάλα που την κλωτσάνε 22 άνθρωποι. είναι απ'τα λίγα πράγματα που μπορείς να πεις και να σε κάνουν να δείχνεις τόσο ανόητος.
ο αθλητισμός κρύβει μέσα του μια απ'τις πολλές πτυχές της ευφυίας. για όσους έχουν ασχοληθεί και ξέρουν αυτό.
δεν υπάρχει κανόνας που να λέει ότι τα μοντέλα είναι χαζά και οι δικηγόροι έξυπνοι. όποιος στηρίζει επιχειρήματα σε τέτοιους κανόνες, δεν έχει καταλάβει τι είναι η ευφυία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οι εξαιρεσεις παιδες δεν καταρριπτουν τον κανονα

μαλλον τον επιβεβαιωνουν..;)

(α και τα πολλα λεφτα που βγαζουν δεν δικαιολογουνται απο τον κοπο τους,,τοτε οι χτιστες ή αλλοι βαριοι εργατες τι να πουν?)ή τοσοι γυμναστες και αθλητες
λεφτα θεαματος πολλη τυχη και μαρκετινγκ.. ειπαμε ευκολα ερχονται ευκολα φευγουν..

απλα οτι εχει σχεση με θεαμα υπερπληρωνεται,,για καποιο καιρο..δυσαναλογα..ειναι τυχη λαχειο
αλλα κραταει για λιγο

αναλογα και τα μοντελα,,παιρνουν δυσαναλογα πολλα λεφτα σε σχεση τις ικανοτητες τυος και αυτο που παραγουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Αν πιάσουμε τις βλακείες που κάναμε στα 14 για να κρίνουμε έναν άνθρωπο, καλημέρα... Ο συγκεκριμένος συνέχισε τις βλακείες, αλλά αυτό δεν τον κάνει κακό ποδοσφαιριστή, εξακολουθεί να πληρώνεται αδρά για να κυνηγάει τη μπάλα όπως κι εσύ επισημαίνεις.
Δεν είναι μόνο οι χοντράδες κατά την εφηβία (οι οποίες θες δε θες λένε πολλά) αλλά και αυτές της ενηλικίωσης!
Μην ξεχνάς ότι οι εν λόγω αθλητές (μιλάμε πάντα για τους πολύ top) λόγω της φήμης και αναγνωρισιμότητας αποτελούν και πρότυπο για τα νέα παιδιά και τις επόμενες γεννιές, όχι απλά αθλητών αλλά πολιτών γενικότερα...

Όπως και να το κάνουμε, το να είναι κάποιος στην ηλικία μου π.χ. και να οδηγάει αυτοκίνητο του 1.000.000€, να παρτουζώνεται με 5-6 του δρόμου κάθε βράδυ ή να κάνει προκλητικές, αντιαθλητικές κ.λπ. ενέργειες στο γήπεδο κ.α. είναι μέγιστη πρόκληση (για όσους δεν έχουν ούτε τα στοιχειώδη κι έχουν οικογένειες που πεινάνε) και κάκιστη επιρροή για τα παιδιά μας!

Επομένως ΠΡΕΠΕΙ να κρίνονται και να στηλιτεύονται τέτοια φαινόμενα, εφόσον (θέλουμε να) μιλάμε για πολιτισμένες και ευαισθητοποιημένες κοινωνίες...
Δεν θα αποκαλούσα χαζό κάποιον ο οποίος κάνει κάτι που του αρέσει,(αν δεν του άρεσε δν θα το έκανε)ταξιδεύει σχεδόν σε όλον τον κόσμο(μιας κ η συζήτηση πάει στον Ρονάλντο κ άλλους κ όχι Β τοπικό)τον θαυμάζει (λανθασμένα ή όχι είναι ΜΕΓΑΛΗ συζήτηση) ο μισός κόσμος,ούτε θα χαρακτίριζα ''ελαχιστο μυαλο, ικανοτητες , γνωσεις''
όταν είμαι αιώνιος φοιτητής(για μένα λέω,4ο έτος κ χρωστάω της παναγιάς τα μάτια)Επείσης πρόκειται για παιδαράδες που τρέχουν σαν σκυλιά (αν κ παίζει πολύ αναβόλα,αυτό ισχύει,ακόμα κ σε σχεδόν ερασιτεχνικά επίπεδα)
Εεε καλά κι εσύ τώρα, άμα είσαι 16-17 χρονών παιδί που "δεν παίρνει τα γράμματα" κι η μπάλα είναι η μόνη σου διέξοδος να ζήσεις άνετα και να μη τη γουστάρεις καθόλου θες δε θες θα τη δεις με άλλο μάτι!;)

Όσο για τα αναβολικά, ο καρκίνος στους όρχεις και στο συκώτι θερίζει (συνήθως έχουν μέσα ικανές ποσότητες υδραργύρου), ξέχωρα απ' τα πιο "ψιλά" (εμφράγματα, μπαλονάκια, γυρισμένες γλώσσες, εγκεφαλικά κ.α.)...είναι το τίμημα της wannabe δόξας και πλούτου τι να κάνουμε!
Κ εγώ θα ήθελα να ήμουν ποδοσφαιριστής ή ηθοποιός(κ όχι στα κλεμμένα όνειρα) αλλά μοιράζω φυλλάδια γιατί δεν είχα ούτε το ταλέντο,ούτε τα κότσια να το κάνω.Αν είχα το ταλέντο θα παράταγα κ τις υπεραναλύσεις,κ τα κομπιούτερ,κ τα διαβάσματα,κ τις υπερδιαγαλαξιακές οικολογικές επιχειρήσεις που σπουδάζω κ δν καταλαβαίνω Χριστό κ όλα κ θα το έκανα.
Γκόλουμ,Γκόλουμ.
Μη ξεχνάς ότι γεννήθηκες και μεγάλωσες στην ΕΛΛΑΔΑ όπου οι δυνατότητες και οι προοπτικές για σοβαρή καριέρα ποδοσφαιριστή (όχι να βγάζεις 50-100 χιλιάρικα το χρόνο και μαλακίες, ΛΕΦΤΑ να 'χεις να τρως και μετά την απόσυρση) είναι σχεδόν μηδαμινές!;)
μ'αρέσει που μερικοί βγάλατε μοντέλα και ποδοσφαιριστές ΗΛΙΘΙΟΥΣ, γιατί έτσι. αφού το λέει και η κοινή γνώμη άλλωστε, ε;
Ρε φίλε οκ για τους ποδοσφαιριστές να το καταλάβω γιατί τουλάχιστον πουλάνε ακριβά το "τομάρι" τους...αλλά σε παρακαλώ, κάνε μας τη χάρη με τις μοντέλες!
Το κάθε ξέκωλο που δεν έχει μάνα και πατέρα να τη μαζέψει, πάει και δείχνει σ' όλο τον πλανήτη τα βυζιά και τον κώλο της και την εκμεταλλεύονται οι κωλομπαράδες μόδιστροι και τα γραφεία διακίνησης μοντέλων για ΨΙΧΟΥΛΑ, έχει υποτίθεται "μυαλό" και "ηθική";:rolleyes:
Αν οι ποδοσφαιριστές είναι μια φορά για χέσιμο, αυτές είναι πεντακόσιες και προσωπικά τρέμω και μόνο στην ιδέα να κάνω κόρη αύριο μεθαύριο και να μπλέξει σ' αυτά τα κυκλώματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Δεν είναι μόνο οι χοντράδες κατά την εφηβία (οι οποίες θες δε θες λένε πολλά) αλλά και αυτές της ενηλικίωσης!
Μην ξεχνάς ότι οι εν λόγω αθλητές (μιλάμε πάντα για τους πολύ top) λόγω της φήμης και αναγνωρισιμότητας αποτελούν και πρότυπο για τα νέα παιδιά και τις επόμενες γεννιές, όχι απλά αθλητών αλλά πολιτών γενικότερα...

Όπως και να το κάνουμε, το να είναι κάποιος στην ηλικία μου π.χ. και να οδηγάει αυτοκίνητο του 1.000.000€, να παρτουζώνεται με 5-6 του δρόμου κάθε βράδυ ή να κάνει προκλητικές, αντιαθλητικές κ.λπ. ενέργειες στο γήπεδο κ.α. είναι μέγιστη πρόκληση (για όσους δεν έχουν ούτε τα στοιχειώδη κι έχουν οικογένειες που πεινάνε) και κάκιστη επιρροή για τα παιδιά μας!

Επομένως ΠΡΕΠΕΙ να κρίνονται και να στηλιτεύονται τέτοια φαινόμενα, εφόσον (θέλουμε να) μιλάμε για πολιτισμένες και ευαισθητοποιημένες κοινωνίες...

Εεε καλά κι εσύ τώρα, άμα είσαι 16-17 χρονών παιδί που "δεν παίρνει τα γράμματα" κι η μπάλα είναι η μόνη σου διέξοδος να ζήσεις άνετα και να μη τη γουστάρεις καθόλου θες δε θες θα τη δεις με άλλο μάτι!;)

Όσο για τα αναβολικά, ο καρκίνος στους όρχεις και στο συκώτι θερίζει (συνήθως έχουν μέσα ικανές ποσότητες υδραργύρου), ξέχωρα απ' τα πιο "ψιλά" (εμφράγματα, μπαλονάκια, γυρισμένες γλώσσες, εγκεφαλικά κ.α.)...είναι το τίμημα της wannabe δόξας και πλούτου τι να κάνουμε!

Μη ξεχνάς ότι γεννήθηκες και μεγάλωσες στην ΕΛΛΑΔΑ όπου οι δυνατότητες και οι προοπτικές για σοβαρή καριέρα ποδοσφαιριστή (όχι να βγάζεις 50-100 χιλιάρικα το χρόνο και μαλακίες, ΛΕΦΤΑ να 'χεις να τρως και μετά την απόσυρση) είναι σχεδόν μηδαμινές!;)


1. Το πώς διαχειρίζεται ο καθένας τα χρήματά του είναι δικό του δικαίωμα (γιατί δεν μιλάς για μεγαλογιατρούς που κάνουν τα ίδια και χειρότερα, ή μεγαλοεπιχειρηματίες, οι οποίοι πολλές φορές τα βγάζουν και μαύρα και σκαλώνεις στους ποδοσφαιριστές; ), όπως επίσης δικό του δικαίωμα είναι το τι θα κάνει στο αμάξι του, είτε είναι παρτούζα, είτε ό,τι θες.
Επίσης πολλοί είναι οι ποδοσφαιριστές που κάνουν αγαθοεργίες. Και μην πεις το κλασσικό "το κάνει για το image του, έτσι το λένε" κλτ, γιατί το θέμα είναι το αποτέλεσμα, δηλαδή η κοινωνική προσφορά.

2. Γι' αυτό που λες για τα παιδιά που δεν "παίρνουν τα γράμματα", διάβασε παραπάνω ένα μήνυμα για κάποιους ποδοσφαιριστές που έχουν πτυχεία απο καλές σχολές, είναι έξυπνοι κτλ, δεν έχει σχέση με την εξυπνάδα τους το ότι ακολούθησαν το ποδοσφαιρο, έχει σχέση με το ότι ήταν το πάθος τους. Ένα πιο κοντινό σε εμάς παράδειγμα είναι ο Ανδρέας Σάμαρης, ο οποίος ήταν πολύ καλός μαθητής, ωστόσο επειδή αγαπούσε το ποδόσφαιρο περισσότερο, το ακολούθησε.

Ρε φίλε οκ για τους ποδοσφαιριστές να το καταλάβω γιατί τουλάχιστον πουλάνε ακριβά το "τομάρι" τους...αλλά σε παρακαλώ, κάνε μας τη χάρη με τις μοντέλες!
Το κάθε ξέκωλο που δεν έχει μάνα και πατέρα να τη μαζέψει, πάει και δείχνει σ' όλο τον πλανήτη τα βυζιά και τον κώλο της και την εκμεταλλεύονται οι κωλομπαράδες μόδιστροι και τα γραφεία διακίνησης μοντέλων για ΨΙΧΟΥΛΑ, έχει υποτίθεται "μυαλό" και "ηθική";:rolleyes:
Αν οι ποδοσφαιριστές είναι μια φορά για χέσιμο, αυτές είναι πεντακόσιες και προσωπικά τρέμω και μόνο στην ιδέα να κάνω κόρη αύριο μεθαύριο και να μπλέξει σ' αυτά τα κυκλώματα..
Γιατί τόσο μίσος; Προσωπικά ούτε εμένα με ενθουσιάζει το επάγγελμα του μόντελινγκ, αλλά:
α) ψίχουλα; μάλλον δεν τα ξέρεις καλά
β) γιατί να μην έχει ηθική; επειδή φωτογραφίζεται με μαγιό; Πιο ανήθικες μου φαίνονται αυτές που βγαίνουν απο προσωπική τους επιλογή στην παραλία με το στρινγκ παρα οι μοντελες που το κάνουν λόγω επαγγέλματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
1. Το πώς διαχειρίζεται ο καθένας τα χρήματά του είναι δικό του δικαίωμα (γιατί δεν μιλάς για μεγαλογιατρούς που κάνουν τα ίδια και χειρότερα, ή μεγαλοεπιχειρηματίες, οι οποίοι πολλές φορές τα βγάζουν και μαύρα και σκαλώνεις στους ποδοσφαιριστές;), όπως επίσης δικό του δικαίωμα είναι το τι θα κάνει στο αμάξι του, είτε είναι παρτούζα, είτε ό,τι θες.
Επίσης πολλοί είναι οι ποδοσφαιριστές που κάνουν αγαθοεργίες. Και μην πεις το κλασσικό "το κάνει για το image του, έτσι το λένε" κλτ, γιατί το θέμα είναι το αποτέλεσμα, δηλαδή η κοινωνική προσφορά.

2. Γι' αυτό που λες για τα παιδιά που δεν "παίρνουν τα γράμματα", διάβασε παραπάνω ένα μήνυμα για κάποιους ποδοσφαιριστές που έχουν πτυχεία απο καλές σχολές, είναι έξυπνοι κτλ, δεν έχει σχέση με την εξυπνάδα τους το ότι ακολούθησαν το ποδοσφαιρο, έχει σχέση με το ότι ήταν το πάθος τους. Ένα πιο κοντινό σε εμάς παράδειγμα είναι ο Ανδρέας Σάμαρης, ο οποίος ήταν πολύ καλός μαθητής, ωστόσο επειδή αγαπούσε το ποδόσφαιρο περισσότερο, το ακολούθησε.

1. Οι μεγαλογιατροί κ.λπ. ότι κάνουν το κάνουν στα μουλωχτά μακριά απ' τη δημοσιότητα, ούτε γνωστοί στον απλό κοσμάκη είναι, ούτε παίζουν απ' το πρωί μέχρι το βράδυ οι πομπές τους στα κανάλια ούτε έχουν καμιά επιρροή (θετική ή αρνητική) στα μικρά παιδιά!;)
Όσο για τις αγαθοεργίες, ΣΥΝΗΘΩΣ (υπάρχουν και ελάχιστοι που πονάνε το διπλανό τους) δε τις κάνουν ούτε απ'την καλή τους την καρδιά ούτε επειδή είναι χουβαρντάδες αλλά μόνο και μόνο (πέρα απ' το image που σωστά ανέφερες) για να μη τους κράζουν οι δημοσιογράφοι και τα κανάλια/εφημερίδες και ενίοτε και για φορολογικούς λόγους, ξέπλυμα βρώμικου χρήματος (π.χ. από παράνομο στοίχημα) κ.α.
Μη ξεχνάς ότι μιλάμε ΣΥΝΗΘΩΣ για ανθρώπους που αν τους σκάσει πρόταση με μεγαλύτερο συμβόλαιο για υποανάπτυκτες ποδοσφαιρικά χώρες τύπου Ουζμπεκιστάν κ.α. παρατάνε ολόκληρη Ισπανία ή Αγγλία π.χ. και φεύγουν τρέχοντας, λες και δεν έβγαζαν τα κέρατα τους ήδη...ο ορισμός του φραγκοkiller!:P

2. Εντάξει, υπάρχει μια χούφτα στους 100.000+ επαγγελματίες ποδοσφαιριστές παγκοσμίως που έχουν πτυχίο Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης το έτος 2014, ΓΟΥΑΟΥ...απορώ πως δεν έχουν βραβευθεί ακόμη για τούτο το κατόρθωμα!:lol:
Γιατί τόσο μίσος; Προσωπικά ούτε εμένα με ενθουσιάζει το επάγγελμα του μόντελινγκ, αλλά:
α) ψίχουλα; μάλλον δεν τα ξέρεις καλά
β) γιατί να μην έχει ηθική; επειδή φωτογραφίζεται με μαγιό; Πιο ανήθικες μου φαίνονται αυτές που βγαίνουν απο προσωπική τους επιλογή στην παραλία με το στρινγκ παρα οι μοντελες που το κάνουν λόγω επαγγέλματος
α) Πες μου πόσα καθαρίζει το χρόνο μια μέση μοντέλα που κάνει φωτογραφήσεις ανά την Ευρώπη (άσε Adriana Lima κ.λπ. διάσημες αυτές βγάζουν κι από αλλού) και σύγκρινε τα με τον καθαρό μισθό ενός ποδοσφαιριστή που παίζει σε καλούτσικη Ευρωπαϊκή ομάδα πρώτης κατηγορίας να δεις τη διαφορά!
β) Αν ήταν μόνο το μαγιό με το που αποσύρονταν θα τις έπαιρναν για επίλεκτες καλόγριες!:lol:
Τα ξώπλατα/ξέκωλα/ξώβυζα;Οι ημίγυμνες ή/και ολόγυμνες φωτογραφήσεις;Τα transparent φορέματα από τα οποία βλέπει κανείς άνετα τις ρώγες και τις μουνότριχες;Το "βίζιτινγκ";:rolleyes:
Οι ξεκωλιάρες στις παραλίες (όπως είπα και για τους μεγαλογιατρούς) είναι ΕΚΤΟΣ θέματος, εδώ μιλάμε για τις ξεκωλιάρες της πασαρέλας!;)
Αλλά εντάξει απ' αυτά που λες συμπεραίνουμε ότι είναι "οκ" να πετάει η άλλη τον κώλο της έξω αρκεί να τον πετάει "επαγγελματικά"!:rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
1. Οι μεγαλογιατροί κ.λπ. ότι κάνουν το κάνουν στα μουλωχτά μακριά απ' τη δημοσιότητα, ούτε διάσημοι στον απλό κοσμάκη και τα παιδιά είναι ούτε παίζουν απ' το πρωί μέχρι το βράδυ οι πομπές τους στα κανάλια!;)
Όσο για τις αγαθοεργίες, ΣΥΝΗΘΩΣ (υπάρχουν και ελάχιστοι που πονάνε το διπλανό τους) δε τις κάνουν ούτε απ'την καλή τους την καρδιά ούτε επειδή είναι χουβαρντάδες αλλά μόνο και μόνο (πέρα απ' το image που σωστά ανέφερες) για να μη τους κράζουν οι δημοσιογράφοι και τα κανάλια/εφημερίδες και ενίοτε και για φορολογικούς λόγους, ξέπλυμα χρήματος (π.χ. από παράνομο στοίχημα) κ.α.
Μη ξεχνάς ότι μιλάμε ΣΥΝΗΘΩΣ για ανθρώπους που αν τους σκάσει πρόταση με μεγαλύτερο συμβόλαιο για υποανάπτυκτες ποδοσφαιρικά χώρες τύπου Ουζμπεκιστάν κ.α. παρατάνε ολόκληρη Ισπανία ή Αγγλία π.χ. και φεύγουν τρέχοντας, λες και δεν έβγαζαν τα κέρατα τους ήδη...ο ορισμός του φραγκοkiller!:P

2. Εντάξει, υπάρχει μια χούφτα στους 100.000+ επαγγελματίες ποδοσφαιριστές παγκοσμίως που έχουν πτυχίο Τριτοβάθμιας εκπαίδευσης το έτος 2014, ΓΟΥΑΟΥ...απορώ πως δεν έχουν βραβευθεί ακόμη για τούτο το κατόρθωμα!:lol:

α) Πες μου πόσα καθαρίζει το χρόνο μια μέση μοντέλα που κάνει φωτογραφήσεις ανά την Ευρώπη (άσε Adriana Lima κ.λπ. αυτές βγάζουν κι από αλλού) και σύγκρινε τα με το μισθό ενός ποδοσφαιριστή που παίζει σε καλούτσικη Ευρωπαϊκή ομάδα πρώτης κατηγορίας...
β) Αν ήταν μόνο το μαγιό θα τις
Τα ξώπλατα/ξέκωλα/ξώβυζα;Οι ημίγυμνες ή/και ολόγυμνες φωτογραφήσεις;Τα transparent φορέματα από τα οποία βλέπει κανείς άνετα τις ρώγες και τις μουνότριχες;:rolleyes:
Οι ξεκωλιάρες στις παραλίες (όπως είπα και για τους μεγαλογιατρούς) είναι ΕΚΤΟΣ θέματος, εδώ μιλάμε για τις ξεκωλιάρες της πασαρέλας!;)

Για το boldαρισμένο σου είπα και πριν, αλλά με έγραψες στα παλία σου τα παπούτσια, απ'την στιγμή που βοηθάει κόσμο ενώ εσύ δεν το κάνεις, δεν πιστεύω ότι είσαι άξιος να κρίνεις οτιδήποτε, μπορείς να πεις την γνώμη σου για τον λόγο τον οποίο κάνουν οι ποδοσφαιριστές αγαθοεργίες, αλλά παραμένεις υπό στο συγκεκριμένο θέμα γιατί απλούστατα εσύ δεν βοηθάς κανέναν συνάνθρωπό σου, μόνο μιλάς κρίνοντας άλλους


Υποθέτω ότι και εσένα αν σου ερχόταν μια πρόταση για δουλειά απο μεγαλύτερη εταιρία, που όμως είναι στην Άνω Μαγουλίτσα και όχι σε μεγάλη πόλη π.χ. Αθήνα/Θεσαλλονίκη και πολύ περισσότερα λεφτα απ'τον μέσο όρο του ελληνικού πληθυσμού να βγάζεις, πάλι θα μετακόμιζες εκεί, και δικαίωμα σου δηλαδή να το κάνεις. Μπορεί να θες να εξασφαλίσεις μια πιο άνετη ζωή για σένα, τα παιδιά σου, την μάνα σου, θείους θείες κλπ, ποια είμαι εγώ και ο καθένας δηλαδή για να σε κρίνει; Έλεος

Πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης είναι και πτυχίο απο ΤΕΙ, ας πούμε ιχθυοκαλλιέργειας. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ο κάτοχος αυτού του πτυχίου είναι πιο μορφωμένος απο έναν ποδοσφαιριστή; Έχουν και οι δύο μεγιστοποιήσει τις γνώσεις τους, ο μεν στα ψάρια και την ιχθυοκαλλιέργεια, ο δε στην μπάλα. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αυτός της ιχθυοκαλλιέργειας είναι ανώτερος;:confused:


Μιας και είσαι γνώστης όλων των θεμάτων, για πές μας απο που αλλου βγάζουν η Αντριάνα Λίμα και οι λοιπές; Και επίσης τα ξέκωλα και ξώβυζα όπως αναφέρεις δεν είναι τα μοντέλ που έχω εγώ στο μυαλό μυο που κάνουν πασαρέλα και λοιπά, είναι φωτομοντέλα για τσοντοπεριοδικά, οι δύο αυτοί τομείς απέχουν έτη φωτός και αν δεν μπορείς να τα ξεχωρίσεις, καλό θα ήταν να μην μιλάς για το θέμα αυτό. Επίσης δεν είναι καθόλου εκτός θέματος ούτε οι μεγαλογιατροί, ούτε οι ξεκωλιάρες, γιατί στην τελική η κόρη σου είναι πιο πιθανό να γίνει σαν αυτές της παραλίας παρά μοντέλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merry poppins

Δραστήριο μέλος

Η merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 425 μηνύματα.
Η ευφυία του καθένα υπάρχει σε διαφορετικό κομμάτι. Κάποιος μπορεί να είναι ευφυία στον χορό και να συνθέτει αλλά και να αναπαράγει εξαιρετικά συγκινητικές χορογραφίες, κάποιος μπορεί να είναι μαγειρική ευφυία και να ετοιμάζει καταπληκτικά πιάτα και κάποιος άλλος μπορεί να είναι εξαιρετικά ευφυής στην φυσική και να συλλαμβάνει έννοιες που άλλοι δεν διαννοούνται. Έτσι και οι ποδοσφαιριστές είναι ευφυίες στην μπάλα. Και όλοι εσείς που λέτε ότι είναι βλάκες κλπ κλπ κατα πάσα πιθανότητα δεν είστε ούτε ευφυίες στην μπάλα, ούτε και στα φυσικομαθηματικά (ούτε κι εγώ φυσικά) οπότε ας μην το παίζουμε και πολύ έξυπνοι, ας χαλαρώσουμε λίγο.

αλλο ευφυια αλλο ταλεντο...μη βγαλουμε και το Ροναλντο ...Αινσταιν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
οι εξαιρεσεις παιδες δεν καταρριπτουν τον κανονα

μαλλον τον επιβεβαιωνουν..;)

(α και τα πολλα λεφτα που βγαζουν δεν δικαιολογουνται απο τον κοπο τους,,τοτε οι χτιστες ή αλλοι βαριοι εργατες τι να πουν?)ή τοσοι γυμναστες και αθλητες
λεφτα θεαματος πολλη τυχη και μαρκετινγκ.. ειπαμε ευκολα ερχονται ευκολα φευγουν..

απλα οτι εχει σχεση με θεαμα υπερπληρωνεται,,για καποιο καιρο..δυσαναλογα..ειναι τυχη λαχειο
αλλα κραταει για λιγο

αναλογα και τα μοντελα,,παιρνουν δυσαναλογα πολλα λεφτα σε σχεση τις ικανοτητες τυος και αυτο που παραγουν..

To να βάζεις μπετά σε έναν τοίχο είναι σίγουρα δύσκολο αν δεν ξέρεις να το κάνεις, είναι πολύ εύκολο όμως αν σου δείξει κάποιος μια φορά πως γίνεται και το προπονήσεις σε 4-5 τοίχους. Το να είσαι καλός ποδοσφαιριστής δυστυχώς ή ευτυχώς απαιτεί ικανότητες και ταλέντο (το οποίο προϋπάρχει, δεν καλλιεργείται). Αν διαφωνείς βάλε ένα βίντεο στο οποίο παίζει ένας τυχαίος ποδοσφαιριστής Γ' εθνικής και μετά καπάκι έν βίντεο απ'τα αρχικά βήματα της καριέρας του Μέσσι, ή του Πελέ και έλα μετά να σχολιάσεις. Τέλος τα "πολλά λεφτά" προέρχονται απ΄το γεγονός ότι εγώ, εσύ, τα σόγια μας και ο λοιπός πλανήτης παρακολουθεί ποδόσφαιρο. Αν δεν σ'αρέσει, κάνε μποϊκοταζ και σταμάτα να βλέπεις ξέρω γω. Ομοίως και με τα μοντέλα

αλλο ευφυια αλλο ταλεντο...μη βγαλουμε και το Ροναλντο ...Αινσταιν

Προφανώς δεν κατάλαβες τι έγραψα, αν καταλάβαινες θα έβλεπες ότι αυτό που μου απαντάς είναι χαζο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Τελικά με τόσα που γράψατε, δεν κατάλαβα, το βασικό στοιχείο της συζήτησης. Τι έλκει ακριβώς τις γυναίκες ένας ποδοσφαιριστής περισσότερο από έναν μέσο νέο; Επίσης οι ποδοσφαιριστές κατέχουν καλύτερα το χάρισμα του φλερτ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,361 μηνύματα.
Τι έλκει ακριβώς τις γυναίκες ένας ποδοσφαιριστής περισσότερο από έναν μέσο νέο; Επίσης οι ποδοσφαιριστές κατέχουν καλύτερα το χάρισμα του φλερτ;
Αντεστρεψες το ζητουμενο του θεματος.:PΤο ζητουμενο δεν ειναι γιατι οι γυναικες ελκονται απο τους ποδοσφαιριστες αλλα γιατι οι ποδοσφαιριστες τα φτιαχνουν με μοντελα,και βλεποντας και το αρχικο ποστ,εγω καταλαβαινω πως εννοει γενικα με κουκλαρες.
Ε δεν θελει και πολυ μυαλο.Οι επιτυχημενοι και διασημοι προφανως δεν θα τα φτιαξουν με την καθαριστρια της γειτονιας,ουτε με την Σαπφω Νοταρα(Καταπληκτικη ηθοποιος και ανθρωπος,καταλαβαινετε που το παω).
Και δεν ειναι θεμα ποδοσφαιριστων,γενικοτερα οι διασημοτητες τα φτιαχνουν με διασημοτητες και οι ομορφοι με ομορφες.
Σιγα την αναλυση ρε παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
οι ποδοσφαιριστες τα φτιαχνουν με μοντελα γιατι a) χρημα b) θεωρουνται σπουδαιοι γ)διασημοι
Ως γνωστων τα μοντελα γινονται μοντελα γιατι a) ευκολο χρημα b) θεωρουνται σπουδαιες λογω ομορφιας γ)ευκολα διασημοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
παντα υπαρχει ενα τιμημα,,στα γρηγορα λεφτα μεχρι τα 30-40,,αναλωσιμοι ανθρωποι πραγματικα ,με παρασημα αφου φυγουν..

αντιστοιχα και οι μεγαλοαθλητες,που τιμουν -λεεμεεε-τωρα την χωρα..γρηγορα λεφτα με καθε τιμημα,,γιατι δεν ειχαν μυαλο για κατι αλλο..

φτιαχνεις τη ζωη σου,,χρηματικα,,αλλα την χαλας σημαδευσεις για παντα,,ψυχολογικα,,και σωματικα.

οι ποδοσφαιριστες τα φτιαχνουν με μοντελα γιατι a) χρημα b) θεωρουνται σπουδαιοι γ)διασημοι
οχι λογω ομορφιας,,πολλες απλες γυναικες ειναι ομορφοτερες και πιο καυτες..αλλα
η ανασφαλεια του ηλιθιου ειναι να τον ζηλευουν οι αλλοι,,οχι να εχει την ομορφοτερη

αλλα τη γνωστη


για να πουμε και κατι καλο,,καλυτερα με ποδοσφαιριστες παρα επιχειρηματιες
τουλαχστον ειναι νεοι και μπορει να τραβηξει η σχεση οπως βλεπουμε συχνα,,και να μην τις πεταξουνε μετα οπως κανουνε οι επιχειρηματιες

οποτε μπορει να ειναι πιο τιμια σχεση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
όταν είμαι αιώνιος φοιτητής(για μένα λέω,4ο έτος κ χρωστάω της παναγιάς τα μάτια)Επείσης πρόκειται για παιδαράδες που τρέχουν σαν σκυλιά (αν κ παίζει πολύ αναβόλα,αυτό ισχύει,ακόμα κ σε σχεδόν ερασιτεχνικά επίπεδα)όταν εγώ δεεν μπορώ να κάνω 10 πουσάπς.
Κ εγώ θα ήθελα να ήμουν ποδοσφαιριστής ή ηθοποιός(κ όχι στα κλεμμένα όνειρα) αλλά μοιράζω φυλλάδια γιατί δεν είχα ούτε το ταλέντο,ούτε τα κότσια να το κάνω.Αν είχα το ταλέντο θα παράταγα κ τις υπεραναλύσεις,κ τα κομπιούτερ,κ τα διαβάσματα,κ τις υπερδιαγαλαξιακές οικολογικές επιχειρήσεις που σπουδάζω κ δν καταλαβαίνω Χριστό κ όλα κ θα το έκανα.
Οι τυπάδες βγάζουν τον μήνα όσο θα βγάλω εγώ σε όλη μου την ζωή,ΤΕΡΜΑ.Αν τα χρειαζόμαστε όλα αυτά,ενοείται πως όχι,εγώ μπορεί να είμαι πολυ πιο χαρούμενος απο κάποιον διάσημο,πόσοι έχουν πάει για αυτοκτονία άλλωστε,οστώσο το να αποκαλούμε άτομα 'γλάστες,με ελάχιστο μυαλό κ ικανότητες'εμείς τα πολυεργαλεία με τις άπειρες γνώσεις κ τα μεγάλα μυαλά,άλλο κ αυτό.
Πολύ σύνδρομο Γκόλουμ παρατηρώ πάντως,να μιλάμε για τις απόψεις μας στον πλυθηντικό λες κ εκπρωσοπούμε 5-6...
Γκόλουμ,Γκόλουμ.

To oτι βγάζει τα χρήματα της ζωής του είναι γιατί ο χώρος του θεάματος πάντα "καθάριζε" νταμιτζάνες χρημάτων και αυτός απλά είναι ένα πιόνι του συστήματος αυτού του χώρου. Αλλά και πάλι κάτι τέτοιο δεν είναι υγιές. Το πράγμα βρωμάει από τις ρίζες του. Έχουμε αναγάγει τα μοντέλα και τους ηθοποιούς και τους ποδοσφαιριστές σε κάτι σημαντικό. Το λάθος όμως είναι ότι δεν υπάρχει ιεράρχηση με βάση τα πραγματικά και αληθινά προτερήματα κάποιου. Δε λέω δεν αποτελούν και μηδενικό προς Θεού..αλλά δεν αποτελούν και κορυφές. Τους έχουμε τοποθετήσει σε υψηλή θέση στη πυραμίδα του επιτυχημένου όσο κι αν δε θέλουμε να το καταλάβουμε ή δε το παραδεχόμαστε. Η σημασία δε πρέπει να δίνεται στο ποδοσφαιριστή ή στο μοντέλο αλλά στη μόρφωση ενός μοντέλου ή ενός ποδοσφαιριστή και γενικότερα στη μόρφωση του καθενός. Τώρα αν θέλω να θεωρώ επιτυχημένο και μάγκα έναν άνθρωπο που όποτε χάνει κλαίει με μαύρο δάκρυ σαν μικρό παιδί που έχασε στα μηλάκια...τι να πω.
Πολύ καλά έκανες και πήγες πανεπιστήμιο και προσπαθείς για το καλύτερο, μην απελπίζεσαι όμως λέγοντας "και τι έγινε που σπουδάζω, αφού αυτός που παίζει μια μπάλα τα τραβάει σαν μαγνήτης". Για να φτάσει να παίρνει αυτός περισσότερα από εσένα που μορφώνεσαι και θα είσαι χρήσιμο μέλος αργότερα στη κοινωνία έχει προηγηθεί μια νοοτροπία νοσηρή που δε βασίζεται στην αξιοκρατία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
To oτι βγάζει τα χρήματα της ζωής του είναι γιατί ο χώρος του θεάματος πάντα "καθάριζε" νταμιτζάνες χρημάτων και αυτός απλά είναι ένα πιόνι του συστήματος αυτού του χώρου. Αλλά και πάλι κάτι τέτοιο δεν είναι υγιές. Το πράγμα βρωμάει από τις ρίζες του. Έχουμε αναγάγει τα μοντέλα και τους ηθοποιούς και τους ποδοσφαιριστές σε κάτι σημαντικό. Το λάθος όμως είναι ότι δεν υπάρχει ιεράρχηση με βάση τα πραγματικά και αληθινά προτερήματα κάποιου. Δε λέω δεν αποτελούν και μηδενικό προς Θεού..αλλά δεν αποτελούν και κορυφές. Τους έχουμε τοποθετήσει σε υψηλή θέση στη πυραμίδα του επιτυχημένου όσο κι αν δε θέλουμε να το καταλάβουμε ή δε το παραδεχόμαστε. Η σημασία δε πρέπει να δίνεται στο ποδοσφαιριστή ή στο μοντέλο αλλά στη μόρφωση ενός μοντέλου ή ενός ποδοσφαιριστή και γενικότερα στη μόρφωση του καθενός.

Τώρα αν θέλω να θεωρώ επιτυχημένο και μάγκα έναν άνθρωπο που όποτε χάνει κλαίει με μαύρο δάκρυ σαν μικρό παιδί που έχασε στα μηλάκια...τι να πω.

Πολύ καλά έκανες και πήγες πανεπιστήμιο και προσπαθείς για το καλύτερο, μην απελπίζεσαι όμως λέγοντας "και τι έγινε που σπουδάζω, αφού αυτός που παίζει μια μπάλα τα τραβάει σαν μαγνήτης". Για να φτάσει να παίρνει αυτός περισσότερα από εσένα που μορφώνεσαι και θα είσαι χρήσιμο μέλος αργότερα στη κοινωνία έχει προηγηθεί μια νοοτροπία νοσηρή που δε βασίζεται στην αξιοκρατία.

Για όνομα, εξομοιώνεις τα μοντέλα με τους ηθοποιούς; Οι (καλοί) ηθοποιοί είναι πράγματι κάτι πολύ σπουδαίο, γιατί απλούστατα μέσα απ'το θέατρο καλλιεργείσαι και εξελίσσεσαι σαν άνθρωπος, τόσο όταν το παρακολουθείς και πολύ περισσότερο όταν συμμετέχεις σε αυτό (πολύ απλά γιατί διαβάζουν από αρχαίες τραγωδίες μέχρι πρόσφατα σατυρικά έργα και ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΝΤΑΙ) . Επίσης για να γίνεις ηθοποιός χρειάζεσαι κάτι που λέγεται ταλέντο και αν κάποιος δεν το έχει, όσο και να προσπαθήσει πολύ απλά δεν μπορεί να το αποκτήσει, εξ'ου και ο λόγος που οι καλοί ηθοποιοί είναι περιζήτητοι. Το ίδιο ακριβώς ταλέντο έχουν και οι καλοί ποδοσφαιριστές, και οι καλοί επιστήμονες. Ο καθένας στον τομέα του φυσικά. Το ότι κάποιος απέκτησε ένα πτυχίο, αν δεν έχει παράλληλα και άλλες αρετές στον χαρακτήρα του δεν τον καθιστά αυτομάτως κάτι. Αυτό στο λέω εκ πείρας, έχοντας στο μυαλό μου καθηγητές που είχα στο σχολείο, αλλά και καθηγητές που έχω στο πανεπιστήμιο, όλοι άνθρωποι με πτυχία και πολλοί με μεταπτυχιακά, ενα μεγάλο μέρος αυτών (περίπου οι μισοί ας πούμε) ήταν και είναι άψογοι τόσο στο επάγγελμά τους όσο και ως άνθρωποι γενικά. Το άλλο μισό, ειλικρινά με το χέρι στην καρδιά, δεν αξίζει ΟΥΤΕ ΤΟ ΦΤΥΣΙΜΟ ΜΟΥ, ακόμα και οι ηθοποίοι του σωρού και των καθημερινών σειρών είναι χίλιες φορές καλύτεροι, παρ'οτι οι πρώτοι έχουν πτυχεία.

Είναι πολύ λανθασμένη η νοοτροπία ότι αν κάποιος έχει μόρφωση γίνεται αυτομάτως και καλύτερος άνθρωπος. Η ελληνική κοινωνία στην πλειοψηφία της έχει αποκτήσει αυτή την τραγική νοοτροπία του "ο γιατρός, ο δικηγόρος, ο δάσκαλος, τα πτυχία…" και δεν συμμαζεύεται, απ'την οποία απ'ότι φαίνεται ούτε και η νέα γενιά λέει να ξεκολλήσει . Κι αν ο άλλος θέλει να κλωτσάει την μπάλα του; Και αν έχει ταλέντο σε πολλά, είναι έξυπνος, αλλά επιλέγει να γίνει ποδοσφαιριστής γιατί έτσι γουστάρει; Γιατί πρέπει να είμαστε τόσο προκατειλλημένοι και να λέμε "α μωρέ, ποδοσφαιριστής είναι αυτός, ηλίθιος";

Όσο για τα μηλάκια και αυτούς που κλαίνε, να σου θυμίσω ότι αυτό είναι η δουλειά τους και δεν είναι καθόλου ευχάριστο να αποτυγχάνεις σε κάτι όταν έχεις προσπαθήσει πολύ, μην το κατακρίνεις λοιπόν γιατί θα ρθεις και εσυ σίγουρα σε κάποια τέτοια θέση μια μέρα και θα κλαις, δεν νομίζω να θες οι υπόλοιποι να σε δουλεύουν γι'αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Για όνομα, εξομοιώνεις τα μοντέλα με τους ηθοποιούς; Οι (καλοί) ηθοποιοί είναι πράγματι κάτι πολύ σπουδαίο, γιατί απλούστατα μέσα απ'το θέατρο καλλιεργείσαι και εξελίσσεσαι σαν άνθρωπος, τόσο όταν το παρακολουθείς και πολύ περισσότερο όταν συμμετέχεις σε αυτό (πολύ απλά γιατί διαβάζουν από αρχαίες τραγωδίες μέχρι πρόσφατα σατυρικά έργα και ΚΑΛΛΙΕΡΓΟΥΝΤΑΙ) . Επίσης για να γίνεις ηθοποιός χρειάζεσαι κάτι που λέγεται ταλέντο και αν κάποιος δεν το έχει, όσο και να προσπαθήσει πολύ απλά δεν μπορεί να το αποκτήσει, εξ'ου και ο λόγος που οι καλοί ηθοποιοί είναι περιζήτητοι. Το ίδιο ακριβώς ταλέντο έχουν και οι καλοί ποδοσφαιριστές, και οι καλοί επιστήμονες. Ο καθένας στον τομέα του φυσικά. Το ότι κάποιος απέκτησε ένα πτυχίο, αν δεν έχει παράλληλα και άλλες αρετές στον χαρακτήρα του δεν τον καθιστά αυτομάτως κάτι. Αυτό στο λέω εκ πείρας, έχοντας στο μυαλό μου καθηγητές που είχα στο σχολείο, αλλά και καθηγητές που έχω στο πανεπιστήμιο, όλοι άνθρωποι με πτυχία και πολλοί με μεταπτυχιακά, ενα μεγάλο μέρος αυτών (περίπου οι μισοί ας πούμε) ήταν και είναι άψογοι τόσο στο επάγγελμά τους όσο και ως άνθρωποι γενικά. Το άλλο μισό, ειλικρινά με το χέρι στην καρδιά, δεν αξίζει ΟΥΤΕ ΤΟ ΦΤΥΣΙΜΟ ΜΟΥ, ακόμα και οι ηθοποίοι του σωρού και των καθημερινών σειρών είναι χίλιες φορές καλύτεροι, παρ'οτι οι πρώτοι έχουν πτυχεία.

Είναι πολύ λανθασμένη η νοοτροπία ότι αν κάποιος έχει μόρφωση γίνεται αυτομάτως και καλύτερος άνθρωπος. Η ελληνική κοινωνία στην πλειοψηφία της έχει αποκτήσει αυτή την τραγική νοοτροπία του "ο γιατρός, ο δικηγόρος, ο δάσκαλος, τα πτυχία…" και δεν συμμαζεύεται, απ'την οποία απ'ότι φαίνεται ούτε και η νέα γενιά λέει να ξεκολλήσει . Κι αν ο άλλος θέλει να κλωτσάει την μπάλα του; Και αν έχει ταλέντο σε πολλά, είναι έξυπνος, αλλά επιλέγει να γίνει ποδοσφαιριστής γιατί έτσι γουστάρει; Γιατί πρέπει να είμαστε τόσο προκατειλλημένοι και να λέμε "α μωρέ, ποδοσφαιριστής είναι αυτός, ηλίθιος";

Όσο για τα μηλάκια και αυτούς που κλαίνε, να σου θυμίσω ότι αυτό είναι η δουλειά τους και δεν είναι καθόλου ευχάριστο να αποτυγχάνεις σε κάτι όταν έχεις προσπαθήσει πολύ, μην το κατακρίνεις λοιπόν γιατί θα ρθεις και εσυ σίγουρα σε κάποια τέτοια θέση μια μέρα και θα κλαις, δεν νομίζω να θες οι υπόλοιποι να σε δουλεύουν γι'αυτό

Το ταλέντο και να το χεις για να πας ψηλά πρέπει να το καλλιεργήσεις...τουτέστιν πρέπει να ''μελετήσεις'' πάνω σε αυτό, δε φτάνει απλά να το χεις.
Όταν μιλάω για μόρφωση πολύ απλά δε βασίζομαι στη μόρφωση που εσύ θεωρείς σαν μόρφωση...το πτυχίο οι καλοί βαθμοί και το λιώσιμο στα βιβλία. Αυτό που χρειάζεται είναι η πολύπλευρη μόρφωση. Τι σημαίνει αυτό? Μόρφωση για τα πάντα η οποία και πάλι καλλιεργείτε από το περιβάλλον σου από τις κοινωνικές σου δηλαδή συναναστροφές από το πόσο θα εκμεταλλευτείς τα χαρίσματα που σου έδωσε απλόχερα ο Θεός , από το πώς θα συμπεριφερθείς σε μια δύσκολη στιγμή, από τις γνώσεις σου πάνω σε πράγματα που σε περιβάλλουν. Με λίγα λόγια παίζει ρόλο και η κοινωνική μόρφωση. Δεν αποκλείω το γεγονός ότι ίσως κάποιου είδους μόρφωση να έχουν και οι ποδοσφαιριστές. Θέλω απλά όμως να συγκρίνεις ένα ποδοσφαιριστή με έναν επιστήμονα (σε οποιοδήποτε τομέα) και να δεις ότι "τα μισθά" του ενός και του άλλου κυμαίνονται στο ίδιο επίπεδο και να μου πεις γιατί κάτι τέτοιο να είναι δίκαιο? Που στηρίζεται κάτι τέτοιο? Γιατί για να παίρνω και πολλά χρήματα πρέπει να προσφέρω και πολλά πράγματα. Τι προσφέρει ο ένας και τι προσφέρει ο άλλος?

Υ.Γ Και αυτό με το κλάμα και τα μηλάκια έχει να κάνει με τη κοινωνική μόρφωση που λέγαμε. Η πραγματική ηλικία πρέπει φυσικά να συμβαδίζει και με τη νοητική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top