Γιατί οι ποδοσφαιριστές διαλέγουν μοντέλα;

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Το ταλέντο και να το χεις για να πας ψηλά πρέπει να το καλλιεργήσεις...τουτέστιν πρέπει να ''μελετήσεις'' πάνω σε αυτό, δε φτάνει απλά να το χεις.
Όταν μιλάω για μόρφωση πολύ απλά δε βασίζομαι στη μόρφωση που εσύ θεωρείς σαν μόρφωση...το πτυχίο οι καλοί βαθμοί και το λιώσιμο στα βιβλία. Αυτό που χρειάζεται είναι η πολύπλευρη μόρφωση. Τι σημαίνει αυτό? Μόρφωση για τα πάντα η οποία και πάλι καλλιεργείτε από το περιβάλλον σου από τις κοινωνικές σου δηλαδή συναναστροφές από το πόσο θα εκμεταλλευτείς τα χαρίσματα που σου έδωσε απλόχερα ο Θεός , από το πώς θα συμπεριφερθείς σε μια δύσκολη στιγμή, από τις γνώσεις σου πάνω σε πράγματα που σε περιβάλλουν. Με λίγα λόγια παίζει ρόλο και η κοινωνική μόρφωση. Δεν αποκλείω το γεγονός ότι ίσως κάποιου είδους μόρφωση να έχουν και οι ποδοσφαιριστές. Θέλω απλά όμως να συγκρίνεις ένα ποδοσφαιριστή με έναν επιστήμονα (σε οποιοδήποτε τομέα) και να δεις ότι "τα μισθά" του ενός και του άλλου κυμαίνονται στο ίδιο επίπεδο και να μου πεις γιατί κάτι τέτοιο να είναι δίκαιο? Που στηρίζεται κάτι τέτοιο? Γιατί για να παίρνω και πολλά χρήματα πρέπει να προσφέρω και πολλά πράγματα. Τι προσφέρει ο ένας και τι προσφέρει ο άλλος?

Υ.Γ Και αυτό με το κλάμα και τα μηλάκια έχει να κάνει με τη κοινωνική μόρφωση που λέγαμε. Η πραγματική ηλικία πρέπει φυσικά να συμβαδίζει και με τη νοητική!

1. Είπα εγώ κάτι διαφορετικό; Απλά τονίζω το γεγονός ότι ο ατάλαντος όσο και να προσπαθήσει θα είναι παντα ατάλαντος, φυσικά ένας που έχει ένα μέτριο ταλέντο εάν το καλλιεργήσει ίσως να φτάσει ή ακόμα και να ξεπεράσει τον υπερταλαντούχο αν ο τελευταίος δεν το δουλέψει

2. Προφανώς λοιπόν ως μορφωση εννοείς αυτό που εγώ αναφέρω ως καλλιέργεια, οπότε ξαναδιατυπώνω την ερώτηση μου ως εξής: τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένας ποδοσφαιριστής είναι λιγότερο μορφωμένος από έναν πτυχιούχο επιστήμονα, δηλαδή γιατί ντε και καλά ένας επιστήμονας εκμεταλλεύεται καλύτερα κατα την γνώμη σου τα χαρίσματα που του έδωσε απλόχερα ο Θεός (το οποίο φυσικά με τόσους επιστήμονες που έχουμε γεμίσει είναι σίγουρα λανθασμένο, πόσα άτομα που βρίσκονται στα πανεπιστήμια και που έχουν αποφοιτήσει από αυτά έχουν ταλέντα σε άλλα πράγματα απο αυτό που κάνουν. αλλά για χάρην της κοινωνικής θέσης και σιγουριάς δεν τα ακολουθούν; ) και συμπεριφέρεται πιο σωστά σε μια δύσκολη στιγμή; Για ποιό λόγο ο πτυχιούχος έχει καλύτερη κοινωνική μόρφωση; :hmm:

3. Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης. Προφανώς αν οι επιστήμονες ήταν λιγότεροι θα ήταν και πιο περιζήτητοι, επειδή όλοι όμως πάμε με την νοοτροπία "ένα πτυχίο θα με σώσει" και νομίζουμε ότι μόλις το πάρουμε είμαστε οι άρχοντες, ενώ εκει έξω υπάρχουν χιλιάδες σαν κι εμάς, δεν έχουμε πλεονέκτημα. Αντίθετα, δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί ποδοσφαιριστές, γι'αυτό είναι τόσο περιζήτητοι. Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι οι επιχειρήσεις του θεάματος είναι πιο κερδοφόρες από άλλες επιχειρήσεις και λογικό αφού προβάλλονται πολύ πιο πολύ, οπότε κάπως έτσι ο ποδοσφαιριστής κερδίζει πιο πολλά. Κι επειδή το πρώτο παράδειγμα στο μυαλό που μου ήρθε είναι ένας ποδοσφαιριστής και ένας οικονομολόγος, να σου πω ότι ο οικονομολόγος εμένα προσωπικά δεν μου προσφέρει απολύτως τίποτα, τον ποδοσφαιριστή ωστόσο τον βλέπω στην τηλεόραση και παίζω και κανα στοίχημα άμα λάχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
1. Είπα εγώ κάτι διαφορετικό; Απλά τονίζω το γεγονός ότι ο ατάλαντος όσο και να προσπαθήσει θα είναι παντα ατάλαντος, φυσικά ένας που έχει ένα μέτριο ταλέντο εάν το καλλιεργήσει ίσως να φτάσει ή ακόμα και να ξεπεράσει τον υπερταλαντούχο αν ο τελευταίος δεν το δουλέψει

2. Προφανώς λοιπόν ως μορφωση εννοείς αυτό που εγώ αναφέρω ως καλλιέργεια, οπότε ξαναδιατυπώνω την ερώτηση μου ως εξής: τι σε κάνει να πιστεύεις ότι ένας ποδοσφαιριστής είναι λιγότερο μορφωμένος από έναν πτυχιούχο επιστήμονα, δηλαδή γιατί ντε και καλά ένας επιστήμονας εκμεταλλεύεται καλύτερα κατα την γνώμη σου τα χαρίσματα που του έδωσε απλόχερα ο Θεός (το οποίο φυσικά με τόσους επιστήμονες που έχουμε γεμίσει είναι σίγουρα λανθασμένο, πόσα άτομα που βρίσκονται στα πανεπιστήμια και που έχουν αποφοιτήσει από αυτά έχουν ταλέντα σε άλλα πράγματα απο αυτό που κάνουν. αλλά για χάρην της κοινωνικής θέσης και σιγουριάς δεν τα ακολουθούν; ) και συμπεριφέρεται πιο σωστά σε μια δύσκολη στιγμή; Για ποιό λόγο ο πτυχιούχος έχει καλύτερη κοινωνική μόρφωση; :hmm:

3. Ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης. Προφανώς αν οι επιστήμονες ήταν λιγότεροι θα ήταν και πιο περιζήτητοι, επειδή όλοι όμως πάμε με την νοοτροπία "ένα πτυχίο θα με σώσει" και νομίζουμε ότι μόλις το πάρουμε είμαστε οι άρχοντες, ενώ εκει έξω υπάρχουν χιλιάδες σαν κι εμάς, δεν έχουμε πλεονέκτημα. Αντίθετα, δεν υπάρχουν τόσοι πολλοί ποδοσφαιριστές, γι'αυτό είναι τόσο περιζήτητοι. Τέλος ας μην ξεχνάμε ότι οι επιχειρήσεις του θεάματος είναι πιο κερδοφόρες από άλλες επιχειρήσεις και λογικό αφού προβάλλονται πολύ πιο πολύ, οπότε κάπως έτσι ο ποδοσφαιριστής κερδίζει πιο πολλά. Κι επειδή το πρώτο παράδειγμα στο μυαλό που μου ήρθε είναι ένας ποδοσφαιριστής και ένας οικονομολόγος, να σου πω ότι ο οικονομολόγος εμένα προσωπικά δεν μου προσφέρει απολύτως τίποτα, τον ποδοσφαιριστή ωστόσο τον βλέπω στην τηλεόραση και παίζω και κανα στοίχημα άμα λάχει

Όσον αφορά το 1ο, συμφωνούμε αν και δεν έχουν ταλέντο όλοι οι ηθοποιοί που βλέπουμε να παρελαύνουν στις τηλεοράσεις.

Όσον αφορά το 2ο δε μιλάω για πτυχιούχο μιλάω για μορφωμένο με ότι συνάδει αυτό. (παιδεία και γνώσεις). Ο πτυχιούχος με τον μορφωμένο παρουσιάζουν μια λεπτή διαφορά σε μερικές περιπτώσεις. Η παιδεία είναι αυτό που εσύ λες καλλιέργεια. Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν δε σου μίλαγα για το πτυχιούχο, ο οποίος με το που βγει από τη σχολή του θα παίρνει τον μισθούλη των 500 και αν ευρώ. Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης μπροστά στο μισθό των 12 φανελοφόρων διάσημης ομάδας που καθαρίζουν 9.000.000 στη καθισιά τους. και φτάνουμε στο δια ταύτα στη λογική που κρύβεται πίσω από αυτό και είναι ακριβώς αυτή...
Κι επειδή το πρώτο παράδειγμα στο μυαλό που μου ήρθε είναι ένας ποδοσφαιριστής και ένας οικονομολόγος, να σου πω ότι ο οικονομολόγος εμένα προσωπικά δεν μου προσφέρει απολύτως τίποτα, τον ποδοσφαιριστή ωστόσο τον βλέπω στην τηλεόραση και παίζω και κανα στοίχημα άμα λάχει
Να γιατί επιστήμονες που μάχονται για την καταπολέμηση ασθενειών που ταλανίζουν την ανθρωπότητα μένουν στην αφάνεια και μπροστά βαδίζει ένα μάτσο άχρηστων ''για κάποιους'' ανθρώπων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 243 μηνύματα.
Το έχετε ξεχειλώσει το πράγμα , φτάσατε να συγκρίνετε την χώρα του ΘΕΑΜΑΤΟΣ με την χώρα της ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ, έννοιες από τη φύση τους επ'ουδενί συνδεόμενες. Καθεμιά με τους δικούς της νόμους και με τον δικό της λαό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
οι ποδοσφαιριστές πληρώνονται τόσο όχι γιατί ΑΠΛΩΣ προσφέρουν το οποιο θέαμα σε εμένα και σε εσένα, αλλά γιατί ΦΕΡΝΟΥΝ πολύ περισσότερα χρήματα σε άλλους. αυτός είναι ο λόγος. ο κριστιανούλης πχ, πληρώνεται 15 εκατομμύρια το χρόνο ξέρω γω, γιατί "επιστρέφει" γύρω στα 20 στην ομάδα του και στους σπόνσορές του μέσω μάρκετινγκ, εισιτηρίων και γενικώς μέσω του brandname του ως κριστιανούλης. δίκαιο ή άδικο δεν ξέρω, πάντως καθαρά με επιχειρηματική σκοπιά ΣΩΣΤΟ. στην ουσία μιλάμε για κερδοφόρα αντικείμενα. δεν είναι θέμα προσφοράς στην κοινωνία λοιπόν, είναι θέμα επένδυσης. κάποιες εταιρίες επενδύουν σ'αυτούς τους ανθρώπους και δίνουν 3 δραχμές για να πάρουν 5. μην ξαναδιαβάζω λοιπόν συγκρίσεις αθλητών με επιστήμονες ή δεν ξέρω τι άλλο ως προς το τι αξίζει ο καθένας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γιατί τόση ανάλυση δεν μπορώ να καταλάβω.. Και ζήλια επίσης..
Σόορυ δηλαδή ένας ποδοσφαιριστής που τυχαίνει να είναι και κουκλάκι με τι περιμένετε να τα φτιάξει; Είμαστε σοβαροί; Δεν τα φτιάχνουν όλοι με μοντέλα αλλά σίγουρα με κοπέλες οι οποίες είναι κουκλάρες και θα μπορούσαν άνετα να είναι πχ Sara Carbonero. Δεν θα κάτσω να υπέραναλύσω γιατί γίνεται είναι απλό το θέμα, άλλωστε ο άνθρωπος κοιτάει την εξωτερική εμφάνιση σχεδόν πάντα. Οπότε είναι λογικότατο να συμβαίνει αυτό. Επειδή όμως δεν είναι όλοι οι μεγάλοι ποδοσφαιριστές μοντελάκια στην εμφάνιση και τυχαίνει να έχουν πολύ ωραίες γυναίκες οκ είναι λογικό και εδώ γιατί σαφώς ένας ποδοσφαιριστής έχει άλλη γοητεία (για μένα και όχι μόνο όμως). Άρα τις διαλέγουν αλλά και τους διαλέγουν.
Τώρα ορισμένοι με το να κάθεστε να βγάζετε τους ποδοσφαιριστές άχρηστους/ηλίθιους/αμόρφωτους/ατάλαντους μόνο γέλιο προκαλείτε. Έλεος ότι δεν μπορεί να φτάσει ο καθένας το απαξιώνει με τον πιο κουλό τρόπο που μπορεί μπας και φανεί ανώτερος. Συνέλθετε λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τώρα ορισμένοι με το να κάθεστε να βγάζετε τους ποδοσφαιριστές άχρηστους/ηλίθιους/αμόρφωτους/
παντα ειχα την απορια γιατι οι ελληνες ποδοσφαιριστες μιλανε σαν αλβανοι :P

το οτι η πλειοψηφια είναι γκαου ειναι γνωστο,,γιαυτο τους πληρωνουν..
οπως και για τα μοντελα.. αν ηταν εξυπνα δεν θα δεχονταν τοι μπουρδα τους λεει ο καθε σχεδιαστης σαν κρεμαστρες

να ειμαστε ρεαλιστες..
το ποδοσφαιρο ειναι ευκολα λεφτα,,αλλα θελει τυχη περα απο ταλεντο να φτασεις ψηλα που ειναι λιγοι,,και το κυριοτερο..
εχει ημερομηνια ληξης..στα 30 το πολυ..και μετα παιρνεις συνταξη,,και αυτο επειδη εχεις πολλη φθορα μη γελιομαστε
αναλωσιμος εισαι,,σε ξεζουμιζουν,,και σε πετανε.
αν εχεις το μυαλο να φυλαξεις τα λεφτα θα εχεις για μετα,,αν οχι,,θα τα φας και θα μεινεις παλι φτωχος .

καθε πραμα εχει το τιμημα του..τιποτα δεν είναιτσαμπα.
θες να ξεπατωθεις μεχρι τα 30 για να ζησεις πλουσιος-αν εχεις το μυαλο- ολη τη ζωη σου?
ή να εχεις μια ζωη που να δουλευεις σε οτι σου αρεσει,,χωρις να φθειρεις τον εαυτο σου τοσο πρσφεροντας και κανοντας καπως καλυτερη την κοινωνια-πχ σαν δημιουργικος επστημονας ή καλλιτεχνης?

αλλο ο πρωταθλητισμος,,αλλο το παχνιδι..και μενα μου αρεσει να παιζω ποδοσφαιρο..βαριεμαι να βλεπω..
αλλα να γινεις αλογο της κουρσας ενα πραμα ,για την αγορα..οκ,,επιλογη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
παντα ειχα την απορια γιατι οι ελληνες ποδοσφαιριστες μιλανε σαν αλβανοι :P

το οτι η πλειοψηφια είναι γκαου ειναι γνωστο,,γιαυτο τους πληρωνουν..
οπως και για τα μοντελα.. αν ηταν εξυπνα δεν θα δεχονταν τοι μπουρδα τους λεει ο καθε σχεδιαστης σαν κρεμαστρες

να ειμαστε ρεαλιστες..
το ποδοσφαιρο ειναι ευκολα λεφτα,,αλλα θελει τυχη περα απο ταλεντο να φτασεις ψηλα που ειναι λιγοι,,και το κυριοτερο..
εχει ημερομηνια ληξης..στα 30 το πολυ..και μετα παιρνεις συνταξη,,και αυτο επειδη εχεις πολλη φθορα μη γελιομαστε
αναλωσιμος εισαι,,σε ξεζουμιζουν,,και σε πετανε.
αν εχεις το μυαλο να φυλαξεις τα λεφτα θα εχεις για μετα,,αν οχι,,θα τα φας και θα μεινεις παλι φτωχος .

καθε πραμα εχει το τιμημα του..τιποτα δεν είναιτσαμπα.
θες να ξεπατωθεις μεχρι τα 30 για να ζησεις πλουσιος-αν εχεις το μυαλο- ολη τη ζωη σου?
ή να εχεις μια ζωη που να δουλευεις σε οτι σου αρεσει,,χωρις να φθειρεις τον εαυτο σου τοσο πρσφεροντας και κανοντας καπως καλυτερη την κοινωνια-πχ σαν δημιουργικος επστημονας ή καλλιτεχνης?

αλλο ο πρωταθλητισμος,,αλλο το παχνιδι..και μενα μου αρεσει να παιζω ποδοσφαιρο..βαριεμαι να βλεπω..
αλλα να γινεις αλογο της κουρσας ενα πραμα ,για την αγορα..οκ,,επιλογη..


οι υπεραπλουστεύσεις και οι γενικεύσεις κι αν δεν είναι δείγμα ευφυίας. πιο πολύ παραπέμπει σε καφενειακού επιπέδου ανάλυση. δείξτε μας κάτι κύριε άγγελε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
παντα ειχα την απορια γιατι οι ελληνες ποδοσφαιριστες μιλανε σαν αλβανοι :P

το οτι η πλειοψηφια είναι γκαου ειναι γνωστο,,γιαυτο τους πληρωνουν..
οπως και για τα μοντελα.. αν ηταν εξυπνα δεν θα δεχονταν τοι μπουρδα τους λεει ο καθε σχεδιαστης σαν κρεμαστρες

να ειμαστε ρεαλιστες..
το ποδοσφαιρο ειναι ευκολα λεφτα,,αλλα θελει τυχη περα απο ταλεντο να φτασεις ψηλα που ειναι λιγοι,,και το κυριοτερο..
εχει ημερομηνια ληξης..στα 30 το πολυ..και μετα παιρνεις συνταξη,,και αυτο επειδη εχεις πολλη φθορα μη γελιομαστε
αναλωσιμος εισαι,,σε ξεζουμιζουν,,και σε πετανε.
αν εχεις το μυαλο να φυλαξεις τα λεφτα θα εχεις για μετα,,αν οχι,,θα τα φας και θα μεινεις παλι φτωχος .

καθε πραμα εχει το τιμημα του..τιποτα δεν είναιτσαμπα.
θες να ξεπατωθεις μεχρι τα 30 για να ζησεις πλουσιος-αν εχεις το μυαλο- ολη τη ζωη σου?
ή να εχεις μια ζωη που να δουλευεις σε οτι σου αρεσει,,χωρις να φθειρεις τον εαυτο σου τοσο πρσφεροντας και κανοντας καπως καλυτερη την κοινωνια-πχ σαν δημιουργικος επστημονας ή καλλιτεχνης?

αλλο ο πρωταθλητισμος,,αλλο το παχνιδι..και μενα μου αρεσει να παιζω ποδοσφαιρο..βαριεμαι να βλεπω..
αλλα να γινεις αλογο της κουρσας ενα πραμα ,για την αγορα..οκ,,επιλογη..
Πιο πολύ δεν μπορούσες να γενικεύσεις; Παίρνεις ολόκληρες ομάδες ανθρώπων (μοντέλα, ποδοσφαιριστές) και λες ότι επειδή παίρνουν πολλά λεφτά είναι τούβλα. Δεν στα είπανε καλά. Τους ξέρεις όλους και έβγαλες συμπέρασμα; Πολύ αμφιβάλω.
Καλά από το δεύτερο κομμάτι τι να σχολιάσω; Οι άνθρωποι κάνουν ακριβώς αυτό που τους αρέσει, παίζουν ποδόσφαιρο επαγγελματικά απλώς και αμείβονται ορισμένοι με τεράστια ποσά. Που είναι το κακό; Ο καθένας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί και από την άλλη του αποφέρει χρήματα. Και έχουν μια χαρά στο μυαλό τους πως θα παίζουν μέχρι τα 30-35 οπότε ξέρουν και πως θα ξοδέψουν ότι έχουν. Αν και μεταξύ μας τόσα που παίρνουν είναι κομματάκι δύσκολο να τους τελειώσουν γρήγορα..
Επίσης βάλε στο μυαλό σου το εξής: Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι επιστήμονες, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι καλλιτέχνες. Αηδία κατάντησε αυτή η μαλακία πια. Ο καθένας αξιοποιεί το ταλέντο του. Άλλος μπορεί να ζωγραφίζει, άλλος να κάνει έρευνες στο DNA, άλλος να τρέχει. Αν καλέ μου οι ποδοσφαιριστές ήταν ατάλαντοι και αδιάφοροι προς το επάγγελμά τους δεν θα μπορούσαν να πετύχουν. Είναι αθλητές και όπως όλοι οι αθλητές (ποδοσφαίρου, μπάσκετ, στίβου, κολύμβησης κτλ) έχουν κάποια ηλικία που σταματάνε να παίζουν επαγγελματικά γύρω στα 30-35 δηλαδή. Απλά στο ποδόσφαιρο δίνονται τα περισσότερα χρήματα και αυτό χτυπιέστε οι περισσότεροι.
Όσο για το άλογο κούρσας πίστεψε με, με ότι και να ασχοληθείς στη ζωή σου άλογο κούρσας είσαι για την κοινωνία. Αλλά είπαμε τώρα όσα δεν φτάνει η αλεπού..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
οι ποδοσφαιριστές πληρώνονται τόσο όχι γιατί ΑΠΛΩΣ προσφέρουν το οποιο θέαμα σε εμένα και σε εσένα, αλλά γιατί ΦΕΡΝΟΥΝ πολύ περισσότερα χρήματα σε άλλους. αυτός είναι ο λόγος. ο κριστιανούλης πχ, πληρώνεται 15 εκατομμύρια το χρόνο ξέρω γω, γιατί "επιστρέφει" γύρω στα 20 στην ομάδα του και στους σπόνσορές του μέσω μάρκετινγκ, εισιτηρίων και γενικώς μέσω του brandname του ως κριστιανούλης. δίκαιο ή άδικο δεν ξέρω, πάντως καθαρά με επιχειρηματική σκοπιά ΣΩΣΤΟ. στην ουσία μιλάμε για κερδοφόρα αντικείμενα. δεν είναι θέμα προσφοράς στην κοινωνία λοιπόν, είναι θέμα επένδυσης. κάποιες εταιρίες επενδύουν σ'αυτούς τους ανθρώπους και δίνουν 3 δραχμές για να πάρουν 5. μην ξαναδιαβάζω λοιπόν συγκρίσεις αθλητών με επιστήμονες ή δεν ξέρω τι άλλο ως προς το τι αξίζει ο καθένας.

Αυτό που περιγράφεις είναι το τι αξίζει ο ''κριστιανούλης'' για τη κάθε πολυεθνική εταιρεία. Το αν μια εταιρεία τάδε θα τα αρπάξει χοντρά από την προώθηση των προϊόντων της μέσω του κριστιανούλη σε τι οφελεί εμένα και γιατί πρέπει να με νοιάζει ΕΜΕΝΑ ή τον κάθε απλό άνθρωπο που προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με 3 και 60;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αυτό που περιγράφεις είναι το τι αξίζει ο ''κριστιανούλης'' για τη κάθε πολυεθνική εταιρεία. Το αν μια εταιρεία τάδε θα τα αρπάξει χοντρά από την προώθηση των προϊόντων της μέσω του κριστιανούλη σε τι οφελεί εμένα και γιατί πρέπει να με νοιάζει ΕΜΕΝΑ ή τον κάθε απλό άνθρωπο που προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με 3 και 60;
Από σένα θα τα πάρουν; Εσύ θα τον πληρώσεις; Δείτε τι γράφετε ρε παιδιά έλεος. Και για την τελευταία σου πρόταση απλά αποτυπώνεται αυτό που είπα παραπάνω. Ότι δεν έχουμε και προφανώς δεν θα αποκτήσουμε το φθονούμε. Άλλο να παλεύεις εσύ και εγώ με 3 και 60 και άλλο να προσπαθείς να βγάλεις άχρηστο αυτόν που έχει περισσότερα. Αν είναι δυνατόν πια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Αυτό που περιγράφεις είναι το τι αξίζει ο ''κριστιανούλης'' για τη κάθε πολυεθνική εταιρεία. Το αν μια εταιρεία τάδε θα τα αρπάξει χοντρά από την προώθηση των προϊόντων της μέσω του κριστιανούλη σε τι οφελεί εμένα και γιατί πρέπει να με νοιάζει ΕΜΕΝΑ ή τον κάθε απλό άνθρωπο που προσπαθεί να τα βγάλει πέρα με 3 και 60;

εχμμμ...να μη σε νοιάζει τότε. είπα εγώ ότι πρέπει να σε νοιάζει; να μην ασχολείστε λοιπόν με τις πολυεθνικές που επενδύουν σε άτομα που δουλεύουν στο χώρο του θεάματος και τολμούν να θέλουν να έχουν κέρδος. φτιάξε εσύ πρώτα ένα δυνατό κεφάλαιο, μετά κάνε την δική σου πολυεθνική, ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΡΙΣΤΙΑΝΟ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ. εντάξει; δώσε τα σε έναν γιατρό που σώζει ζωές. θα διαφημίζει τα προιόντα σου στους....ασθενείς του. θα δίνεις δηλαδή 3 δραχμές και δε θα παίρνεις ούτε μισή πίσω. εντάξει; αυτό κάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Να γιατί επιστήμονες που μάχονται για την καταπολέμηση ασθενειών που ταλανίζουν την ανθρωπότητα μένουν στην αφάνεια και μπροστά βαδίζει ένα μάτσο άχρηστων ''για κάποιους'' ανθρώπων...

Δεν μιλούσα για τέτοιους επιστήμονες, σου έφερα πολύ συγκεκριμένο παράδειγμα νομίζω οπότε μην λες ο,τι σου κατεβαίνει στο κεφάλι.
Μιας και το ανέφερες όμως, πιστεύεις πραγματικά ότι αυτοί οι άνθρωποι που μάχονται για την καταπολέμηση ασθενειών δεν έχουν κέρδος απ'την δουλειά τους; Το μεγαλύτερο ποσοστό προσπαθεί να κατασκευάσει φάρμακα για ασθένειες με σκοπό να τα πατεντάρει και να βγάλει τα κέρατά του, τόσο αυτός αλλά και η εταιρία που τον χρηματοδοτεί για να γίνει η έρευνα, όχι για το κοινωνικό καλό και για το ότι θέλει κάνει πραγματικά καλό στον κόσμο. Άλλωστε "τόσα χρόνια έφαγε πάνω απ'τα βιβλία", "να μην απολαύσει τους καρπούς των κόπων του"; Αυτό δεν είναι ο πρωταρχικός λόγος που έγινε γιατρός, τα χρήματα; Μην στεναχωριέσαι για τους γιατρούς που κάνουν έρευνα στα εργαστήρια και θέλουν πραγματικά να βοηθήσουν κόσμο, αυτοί και τσάμπα να ερευνούσαν, πάλι θα το έκαναν γιατί το γουστάρουν, όχι επειδή ψάχνουν να γεμίσουν το πορτοφόλι και το χρηματοκιβώτιο που έχουν αγοράσει προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
παντα ειχα την απορια γιατι οι ελληνες ποδοσφαιριστες μιλανε σαν αλβανοι :P

το οτι η πλειοψηφια είναι γκαου ειναι γνωστο,,γιαυτο τους πληρωνουν..
οπως και για τα μοντελα.. αν ηταν εξυπνα δεν θα δεχονταν τοι μπουρδα τους λεει ο καθε σχεδιαστης σαν κρεμαστρες

να ειμαστε ρεαλιστες..
το ποδοσφαιρο ειναι ευκολα λεφτα,,αλλα θελει τυχη περα απο ταλεντο να φτασεις ψηλα που ειναι λιγοι,,και το κυριοτερο..
εχει ημερομηνια ληξης..στα 30 το πολυ..και μετα παιρνεις συνταξη,,και αυτο επειδη εχεις πολλη φθορα μη γελιομαστε
αναλωσιμος εισαι,,σε ξεζουμιζουν,,και σε πετανε.
αν εχεις το μυαλο να φυλαξεις τα λεφτα θα εχεις για μετα,,αν οχι,,θα τα φας και θα μεινεις παλι φτωχος .

καθε πραμα εχει το τιμημα του..τιποτα δεν είναιτσαμπα.
θες να ξεπατωθεις μεχρι τα 30 για να ζησεις πλουσιος-αν εχεις το μυαλο- ολη τη ζωη σου?
ή να εχεις μια ζωη που να δουλευεις σε οτι σου αρεσει,,χωρις να φθειρεις τον εαυτο σου τοσο πρσφεροντας και κανοντας καπως καλυτερη την κοινωνια-πχ σαν δημιουργικος επστημονας ή καλλιτεχνης?

αλλο ο πρωταθλητισμος,,αλλο το παχνιδι..και μενα μου αρεσει να παιζω ποδοσφαιρο..βαριεμαι να βλεπω..
αλλα να γινεις αλογο της κουρσας ενα πραμα ,για την αγορα..οκ,,επιλογη..

Δε συμφωνώ. Το να φτάσεις σε ένα επίπεδο όπως οι πρωτοκλάσατοι ποδοσφαιριστές που ξέρουμε και παίζουν στις μεγάλες ομάδες του Ισπανικού, Αγγλικού, Γερμανικού, Γαλλικού πρωταθλήματος ή ακόμα και στην Ελλάδα είναι προφανώς εξαιρετικά δύσκολο. Γενικά, το να είσαι ανάμεσα στους καλύτερους σε ό,τι κι αν κάνεις (πόσο μάλλον στον αθλητισμό) απαιτεί ταλέντο, σκληρή δουλειά και τύχη. Προφανώς, ένας άνθρωπος που από παιδί παίζει μπάλα, είτε στις φτωχογειτονιές της Βραζιλίας είτε σε ακαδημίες της Αγγλίας ονειρεύεται να γίνει επαγγελματίας, να ζει από αυτό να παίξει με τους καλύτερους, να παίξει για τη χώρα του κλπ. Και είναι ανεμενόμενο να μην πάει στο πανεπιστήμιο όταν αυτά τα χρόνια είναι από τα καλά του ποδοσφαιρικά, δε σημαίνει ότι όλοι οι ποδοσφαιριστές είναι ''γκάου'', ούτε πληρώνονται για αυτό εφόσον απαιτείται εξυπνάδα και πρωτοβουλία μέσα στο γήπεδο.

Ο αθλητισμός για μένα είναι πολύ σημαντικός και όπως η Τέχνη βοηθά στη συνένωση των ανθρώπων. Ένας αθλητής σαφώς και προσφέρει με τον τρόπο του, ειδικά όταν αποτελεί και παράδειγμα ηθικής για τα νέα παιδιά και τα ενθαρρύνει να ασχοληθούν με τα αθλήματα. Τώρα, όσον αφορά στα μοντέλα... Δεν ξέρω, ίσως τα συναναστρέφονται περισσότερο, είναι πολύ πλούσιοι και έχουν τη δυνατότητα να επιλέξουν σχεδόν οποιαδήποτε γυναίκα. Άλλωστε οι περισσότεροι ποδοσφαιριστές γίνονται και παραμένουν γνωστοί μέχρι τα 30-κάτι, όπου είναι αρκετά νέοι. Το γεγονός ότι βγαίνουν με μοντέλα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι θα καταλήξουν και με μοντέλο. Ο λόγος θεωρώ έχει να κάνει με τη διασημότητα. Άλλωστε και πολλοί ηθοποιοί βγαίνουν με μοντέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Γιατί είναι διάσημες! Δεν υπάρχει άλλη εξήγηση πιστεύω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πιο πολύ δεν μπορούσες να γενικεύσεις; Παίρνεις ολόκληρες ομάδες ανθρώπων (μοντέλα, ποδοσφαιριστές) και λες ότι επειδή παίρνουν πολλά λεφτά είναι τούβλα. Δεν στα είπανε καλά. Τους ξέρεις όλους και έβγαλες συμπέρασμα; Πολύ αμφιβάλω.
Καλά από το δεύτερο κομμάτι τι να σχολιάσω; Οι άνθρωποι κάνουν ακριβώς αυτό που τους αρέσει, παίζουν ποδόσφαιρο επαγγελματικά απλώς και αμείβονται ορισμένοι με τεράστια ποσά. Που είναι το κακό; Ο καθένας κάνει αυτό που τον ευχαριστεί και από την άλλη του αποφέρει χρήματα. Και έχουν μια χαρά στο μυαλό τους πως θα παίζουν μέχρι τα 30-35 οπότε ξέρουν και πως θα ξοδέψουν ότι έχουν. Αν και μεταξύ μας τόσα που παίρνουν είναι κομματάκι δύσκολο να τους τελειώσουν γρήγορα..
Επίσης βάλε στο μυαλό σου το εξής: Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι επιστήμονες, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι καλλιτέχνες. Αηδία κατάντησε αυτή η μαλακία πια. Ο καθένας αξιοποιεί το ταλέντο του. Άλλος μπορεί να ζωγραφίζει, άλλος να κάνει έρευνες στο DNA, άλλος να τρέχει. Αν καλέ μου οι ποδοσφαιριστές ήταν ατάλαντοι και αδιάφοροι προς το επάγγελμά τους δεν θα μπορούσαν να πετύχουν. Είναι αθλητές και όπως όλοι οι αθλητές (ποδοσφαίρου, μπάσκετ, στίβου, κολύμβησης κτλ) έχουν κάποια ηλικία που σταματάνε να παίζουν επαγγελματικά γύρω στα 30-35 δηλαδή. Απλά στο ποδόσφαιρο δίνονται τα περισσότερα χρήματα και αυτό χτυπιέστε οι περισσότεροι.
Όσο για το άλογο κούρσας πίστεψε με, με ότι και να ασχοληθείς στη ζωή σου άλογο κούρσας είσαι για την κοινωνία. Αλλά είπαμε τώρα όσα δεν φτάνει η αλεπού..

η ουσια τωρα..

δουλεια χαμηλης νοημοσυνης ειναι,,δεν τους διαλεγουν για το σπουδαιο τους μυαλο..μη γελιομαστε

οπως ολοι οι αθλητες ειναι βγαζουν λεφτα με το κορμι τους. το φτανουν στα ακρα μεχρι τα 30 και καθονται μεταα

αλλα δεν πληρωνονται για το μυαλο τους..

εσενα τι σε πειραζει αυτο?για την ιδιοφυια τους σου αρεσουν οι ποδοσφαιριστες?

για τη δουλεια που κανουν μια χαρα ειναι..απο ποτε ειναι προσβολη να εχεις χαμηλη νοημοσυνη?ολοι θα ζησουνε και χρειαζονται στην κοινωνια

απλα πρεπει να δινουμε την αξια που πρεπει και να μην τους κανουμε τοσο προτυπα..,,μην κοιταμε μονο χαμηλα ως νεα γενια τα ποδια μας,,ας δουμε και ψηλα..αλιως πως θα προοδευσει η κοινωνια αν ολη η νεολαια εχει ονειρο να κλωτσαει μια μπαλα και βγαζει εκατομμυρια?τι προσφερει στην ανθρωποτητα?

ο καθενας εχει τη δουλεια του..οι ποδοσφαιριστες κλοτσανε μια μπαλα,,οι μοντελες φορανε ρουχα..κλπ το μυαλο ειναι δευτερο τριτο,,

τα αυτονοητα λεω.ο καθενας με το μυαλο που του εδωσε ο θεος ας ζησει οπως μπορει..απλα μην κρυβομαστε να ξερουμε την αληθεια..μην φτιαχνουμε κουφια ειδωλα..αναλωσιμα προιοντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
η ουσια τωρα..
δουλεια χαμηλης νοημοσυνης ειναι,,δεν τους διαλεγουν για το σπουδαιο τους μυαλο..μη γελιομαστε
οπως ολοι οι αθλητες ειναι βγαζουν λεφτα με το κορμι τους. το φτανουν στα ακρα μεχρι τα 30 και καθονται μεταα
αλλα δεν πληρωνονται για το μυαλο τους..
εσενα τι σε πειραζει αυτο?για την ιδιοφυια τους σου αρεσουν οι ποδοσφαιριστες?
για τη δουλεια που κανουν μια χαρα ειναι..
ο καθενας εχει τη δουλεια του..οι ποδοσφαιριστες κλοτσανε μια μπαλα,,οι μοντελες φορανε ρουχα..κλπ το μυαλο ειναι δευτερο τριτο,,
τα αυτονοητα λεω.
Και όμως δεν είναι δουλειά χαμηλής νοημοσύνης κάνεις λάθος. Δεν κλωτσάνε απλά μια μπάλα αν ήταν έτσι δεν θα έπαιρναν εκατομμύρια. Τέλος πάντων όπως το βλέπει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
την κλωτσανε με μυαλο οκ,, ικανοποιηθηκες?
μαλλον τους εχεις εξιδανικευσει ..
δες την ωμη αληθεια..κανει καλο..
απλα προιοντα ειναι... με ημερομηνια ληξης
ΑΝΑΛΩΣΙΜΑ
,,στα 30-35λήγει η "εξυπναδα" τους.. φαντασουν να εληγαν ετσι και οι επιστημονες ή καλλιτεχνες
στα 40-50 που ειναι η πιο δημιουργικη περιοδος τους..οι ποδοσφαιριστες εχουν ηδη παρει συνταξη..

μολις τα ποδια και η καρδια δεν αντεχει πανε για αποσυρση,,εκτος απο λιγους -με καποιο μυαλο παραπανω-που ισως πανε για προπονητες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Να κλοτσήσω απλά μια μπάλα μπορώ και εγώ μπορείς και εσύ. Αλλά για να φτάσεις να θεωρείσαι από τους καλύτερους αθλητές στον κόσμο απαιτεί πολλές προσπάθειες. Μη θεωρείς δηλαδή ότι δουλεύουν λιγότερο από εσένα. Τώρα επειδή εσύ προσπαθείς να τους βγάλεις όλους ηλίθιους με γενικεύσεις χωρίς νόημα εγώ δεν μπορώ να κάνω κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
σωματικα δουλευουν ναι,,οχι πνευματικα..

δεν εχω δει καποιον ποδοσφαιριστη με ιδιαιτερο μυαλο και προσωπικοτητα,,ολοι λενε τα ιδια οταν μιλανε..σημαδι χαμηλης νοησυνης,,μυαλο αποψη προσωπικοτητα αδιαφορη μεση προς τα κατω

δειξε εσυ εναν διαφορετικο που εχει καστι ενδιαφερον να πει και αλλαζω γνωμη ..
αλλα πληρωνονται για να κανουν οτι τους λεει ο προπονητης οχι για να εχουν αποψη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totentanz

Νεοφερμένος

Ο totentanz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
άγγελε συγγνώμη, αλλά δεν έχεις ιδέα. κρίνεις κάτι το οποιο δεν ξέρεις τι απαιτήσεις έχει. ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις.
το αν είσαι χαζός ή όχι, δεν έχει να κάνει με το επάγγελμα που ακολουθείς. ξέρω πολλούς χαζούς ακαδημαικούς ή δικηγόρους. υπάρχουν προφανώς και χαζοί ποδοσφαιριστές. το να παίξεις ποδόσφαιρο σε τοπ επίπεδο, προφανώς και απαιτεί πλην των αθλητικών προσόντων και τα εξής: πνευματική διάυγεια (winner mentality, καθαρό μυαλό, αποφασιστικότητα), στρατηγικό μυαλό και ικανότητα στην αστραπιαία λήψη αποφάσεων. όχι και πολύ εύκολο, ε; δεν τα συναντάς και πολύ συχνά νομίζω στους ανθρώπους. ε;
το αν έχουν ημερομηνία λήξης δεν έχει να κάνει καθόλου με το πνευματικό κομμάτι, αλλά με τις φυσικές/αθλητικές δυνάμεις κάτι προφανώς για το οποιο ούτε ευθύνονται οι ίδιοι, ούτε τους κάνει...χαζούς. κι ας τα έκανες αχταρμά δηλαδή. βέβαια οκ, μην αφήνεις μια μικρή λεπτομέρεια να σου χαλάει μια όμορφη ιστορία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top