Γιατί πρέπει να βγεις ραντεβού με ένα κορίτσι που δεν διαβάζει….

gt1212

Νεοφερμένος

Ο gt1212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Όσο πιο νωρίς απομυθοποιήσει κάποιος τις κοπέλες που έχουν ένα status μόρφωσης, τόσο το καλύτερο γι αυτόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StingAs7

Νεοφερμένος

Ο StingAs7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Δε συμφωνω...οι γυναικες με ενα βαθος γνωσεων τεινουν (οχι 100%) να ειναι πιο ευχαριστες στο να εχεις μια σχεση μαζι τους...
Εμεις στο σχολειο εχουμε πολλες ωραιες κοπελες που απλως εκει πανω ρε παιδι μου δε δουλευει το πραμα...ποτε δεν μου κινησαν το ενδιαφερον ακομα και οταν ηξερα οτι ψηνοταν κατασταση...δεν ξερω,μπορει να το πιστευω μονο εγω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δε συμφωνω...οι γυναικες με ενα βαθος γνωσεων τεινουν (οχι 100%) να ειναι πιο ευχαριστες στο να εχεις μια σχεση μαζι τους...
Εμεις στο σχολειο εχουμε πολλες ωραιες κοπελες που απλως εκει πανω ρε παιδι μου δε δουλευει το πραμα...ποτε δεν μου κινησαν το ενδιαφερον ακομα και οταν ηξερα οτι ψηνοταν κατασταση...δεν ξερω,μπορει να το πιστευω μονο εγω

Αλλος απο δω.
Δηλ. θες να μας πεις, οσα κοριτσια δεν αρεσκονται στο διαβασμα και στα βιβλια ειναι και ηλιθια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Κατι για ρηχα και βαθια καταλαβα εγω...
Τωρα, νερα ηταν;
Δεν ξερω..θα ανασηκωσω την φουστιτσα μου να μη βραχω :redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κορίτσια, διαβάζετε Glamour και Cosmopolitan γιατί ακόμα κι αυτά πιάνονται. Το διάβασμα είναι πανάκεια, ασχέτως περιεχομένου και επιπέδου κατανόησης του αναγνώστη.


εχει σημασία όμως το περιεχόμενο του αναγνώσματος :P
τείνω να πιστέψω πως η έλλειψη της στοιχειώδους συλλογιστικής ικανότητας που παρατηρώ στο νεαρόκοσμο του φόρουμ
έχει να κάνει με το διαβασμα του κοσμο και το κάψιμο στο φέησ :worry:


υγ. κατα τα αλλα, μια χαρά για τους άντρες
εκτός από τον αγαπητό συγγραφέα που δίνει συμβουλές, το 99.999% των ανδρών
δε θέλουν τις γυναίκες για την προσωπικότητά τους :P
(υγ. και το 0.001% που έχουν απομείνει, έχουν ήδη γκόμενο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενδιαφέρουσες οι προσεγγίσεις που ακούστηκαν παραπάνω...

Για μένα, η πεμπτουσία του κειμένου είναι διαφορετική. Δεν πιστεύω πως ο γράφων είναι μισογύνης ή δεν-ξέρω-κι-εγώ-τι-άλλο, αλλά ότι το κείμενο είναι επίτηδες διατυπωμένο/δοσμένο μ' αυτόν τον τρόπο.

Η ουσία του, κατ' εμέ, έχει να κάνει με δύο κατηγορίες:

α) μ' αυτούς που ζουν μια ζωή γεμάτη -για τον άλφα ή βήτα λόγο- στον συμβιβασμό
βου) και μ' αυτούς που "επαναστατούν". Αυτούς που είναι συνειδητοποιημένοι στο τι θέλουν και τι ζητούν απ' τον άλλον. Αυτούς που δεν εθελοτυφλούν στη σχέση τους και δεν θα συμβιβαστούν. Δεν θα καταπιούν πίκρες/κενά. Δεν εμμένουν σε μία κατάσταση, ίσα ίσα να είναι σε μία σχέση κι έναν γάμο, γιατί φοβούνται την ταμπέλα του looser, ή έχουν καλοβολευτεί -παρόλο που δεν είναι ευχαριστημένοι- και για οποιονδήποτε άλλον λόγο. Ξέρουν να βάζουν τελεία & παύλα, να παίρνουν το καπελάκι τους και να πηγαίνουν παρακάτω. Να κυνηγούν τους στόχους τους, συνεπώς την πραγματική τους ευτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Lysippe κοριτσι μου,επιασες ακριβως το νοημα.

Ειναι καθολα αλληγορικο το κειμενο.
Δεν εθιξε κανεις το χαρακτηρα μια κοπελας που δε διαβαζει.Δεν ειπε ποτε κανεις πως μια κοπελα που διαβαζει εχει ανωτερο ηθος.
Ισα ισα.Ολοι ειμαστε ισοι και διαφορετικοι.Εστω και για ενα τσικ :P

Η ουσια ειναι ο μη συμβιβασμος με τα τετριμμενα.Η περιπετεια και η αναζητηση.
Λυπαμαι που ειπωθηκαν κουβεντες κολλημενες στις ακριβεις εννοιες των λεξεων.

Τετοιες αποψεις μου θυμισαν το κοριτσι που δε διαβαζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ξέρω πολλούς μου έμειναν μόνοι και καταθλιπτικοί από την αναζήτησή τους για το τέλειο. Η ζωή χρειάζεται συμβιβασμούς που και που, αλλιώς η δυστυχία της "ελευθερίας" είναι χειρότερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Fashion designer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Στη ζωή θα κάνεις έτσι κι αλλιώς συμβιβασμούς, αφού ποτέ δε μπορείς να τα' χεις όλα, απλά όταν συμβιβασμός = δυστυχία και είναι μόνο για το "βόλεμα" αυτό, οπότε τα παρατάς και καταλήγεις στο εύκολο, κι όχι απλά για να "ξεπεράσεις" κάποια προβλήματακια, τότε δεεεν.
Και στη μία (συμβιβάζεσαι σε μια σχέση) και στην άλλη περίπτωση (μένεις μόνος), δυστυχισμένος θα' σαι, απλά στην πρώτη θα κοροιδεύεις κι ένα άτομο που υποθέτω δε το αξίζει. :worry:

τα είπα μπερδεμένα - νυστάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Ξέρω κοπέλα που είχε έναν άγγελο δίπλα της, την αγαπούσε, έκανε τα πάντα για αυτή, κλπ. Η κοπέλα ήταν χρόνια μαζί του, ξετρελαμένη και ερωτευμένη φουλ. Μετά από καιρό, παραπονιόταν ότι δεν βοηθάει στο σπίτι. Αυτή ήταν τρελή με την καθαριότητα και αυτός όχι τόσο...Δεν λέμε για κανέναν βρωμιάρη, απλά δεν είχε το ψωνιο να είναι όλα στην εντέλεια πάντα. Ε, γκρίνιαζε η άλλη συνέχεια και τον χώρισε για αυτό, επειδή δεν ήθελε να συμβιβαστεί με αυτό το ελάτωμμα. Ολα καλά μεχρι εδώ και δικαίωμά της.
Χρόνια μετά, αυτή πέρασε τα 40 και έγινε απίστευτα στριμμένη και προβληματική. Της έφταιγαν όλα και ακόμα περισσότερο που ο πρώην της είχε κάνει οικογένεια ενώ η ίδια είχε μείνει μόνη της και πλέον δεν έβγαινε καν ραντεβού γιατί ήξερε ότι σε όλους κάτι θα της ξινίζει και κάτι θα της βρωμάει. Παραδέχεται ότι πια δεν μπορεί να διαχωρίσει μεταξύ απλού ανθρώπινου ελαττώματος και πραγματικού προβλήματος. Στα μάτια της, τα πάντα είναι άσχημα. Αν ο άλλος βγαίνει με φίλους γκομενίζει, αν κάθεται σπίτι είναι μούχλας. Γενικά, είναι μες την πίκρα και την εκνευρίζουν όλα. Μετανιώνει για τις επιλογές της που πια έγιναν τρόπος ζωής και για έναν χαρακτήρα που η ίδια έπλασε σύμφωνα με ιδεατά πρότυπα που διάβαζε ή έβλεπε σε ταινίες. Αλλά δεν μπορούσε να αλλάξει
Εχασε μέχρι και τους φίλους και κανείς δεν ήθελε να κάνει παρέα μαζί της. Μέχρι και στο μαγαζί που είχε ο κόσμος δεν ήθελε να πηγαίνει γιατί αυτή έβγαζε μίσος και κακία συνέχεια. Οποιον έβλεπε χαρούμενο, κοίταζε να τον κάνει δυστυχισμένο και φερόταν πολύ ασχημα σε όλους. Γενικά, η ζωή της καταστράφηκε επειδή περίμενε τον πρίγκηπα του παραμυθιού αλλά δεν μπορούσε να καταλάβει ότι κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.

Πραγματική ιστορία, ήταν πρώην αφεντικό μου. Εχω γράψει και κάπου αλλού για αυτήν με κωδική ονομασία: η μαλάκω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Ξέρω πολλούς μου έμειναν μόνοι και καταθλιπτικοί από την αναζήτησή τους για το τέλειο. Η ζωή χρειάζεται συμβιβασμούς που και που, αλλιώς η δυστυχία της "ελευθερίας" είναι χειρότερη.

Χριστινελε,ποιος μιλησε για τελειοτητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Makis Maniatis

Νεοφερμένος

Ο Makis Maniatis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πωπω πολύ βαθυστόχαστο το κείμενο. Το κορίτσι που διαβάζει και το κορίτσι που δε διαβάζει, λες και με το δεύτερο δεν θα γίνουν όλα αυτά που είπες. Ρε τι 'ναι τούτη ρε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Ξέρω κοπέλα που είχε έναν άγγελο δίπλα της,
ποια?
δεν τη θυμαμαι..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ε ρε ανασφάλειες...

Ας ξεφύγουμε λοιπόν από τις ανασφάλειες.


Βγες ραντεβού με ένα κορίτσι ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ.

Βγες ραντεβού με ένα κορίτσι, όπως έκανες στα είκοσι, τότε που την έβλεπες μέσα στο μπαρ με φόντο τους καπνούς και τον κόσμο που γύρω της θόλωνε και έψαχνες να βρεις τρόπους να την πλησιάσεις.
Βγες ραντεβού με ένα κορίτσι, χωρίς να το ψάξεις, χωρίς να ρωτήσεις τους κολλητούς σου, χωρίς να σε προβληματίσουν τα κοντά της μαλλιά. Μόνο γιατί ανάβει ωραία το τσιγάρο, γιατί τα μάτια της χαμογελάνε όταν λέει ευχαριστώ, γιατί η φωνή της θα μπορούσε να είναι ο ήχος από το ξυπνητήρι σου.
Βγες ραντεβού με ένα κορίτσι χωρίς να το ξέρεις, χωρίς να υπολογίσεις πόσο χρονών είναι, χωρίς να ψάξεις κοινούς γνωστούς για να την κατατάξεις στην κατηγορία της χειραφετημένης, της απεγνωσμένης για γάμο ή της εύκολης. Πλησίασέ τη επειδή θες να πάτε μαζί σινεμά, να φάτε ένα ανοιξιάτικο βράδυ σε μια πλατεία του κέντρου με φωτάκια στα δέντρα, να την κεράσεις ένα μοχίτο με καλαμάκι, να κάνετε έρωτα με μισάνοιχτο παράθυρο, επειδή θα ήθελες να της στείλεις μήνυμα στο κινητό μετά τα μεσάνυχτα και να σου απαντάει μέχρι το ξημέρωμα.
Μη σκεφτείς το μέλλον, σκέψου τη στιγμή. Τη στιγμή που θα νιώσεις ότι ερωτεύτηκες όσο μικρή και αν είναι, τη στιγμή που θα την κρύψεις στην αγκαλιά σου και θα αισθανθείς σίγουρος, τη στιγμή που θα θελήσεις να πετάξεις μαζί της στο Παρίσι, τα λουλούδια που θα ήθελες να της πάρεις για να γλυκάνει, το πράσινο χρώμα που θα αγαπήσεις επειδή την ομορφαίνει.
Πήγαινε σπίτι της για να σε φροντίσει, κάλεσέ τη στο δικό σου για να δείτε dvd, μην υπόσχεσαι, μην την παραμυθιάζεις, μην της φτιάχνεις το σκηνικό, μην της φτιάχνεις το αύριο. Δε θέλει πολλά τηλέφωνα, θέλει ωραίες μέρες, δε θέλει οικογένεια, θέλει σχέση για όσο κρατήσει με σεβασμό, δε θέλει πολυέξοδα βράδια, θέλει να είσαι εκεί.
Βγες ραντεβού με ένα κορίτσι, όπως παλιά. Δείξε ότι τη γουστάρεις μέσα από την κοριτσοπαρέα, τόλμησε να εκφράσεις χωρίς λόγια ότι αυτή θέλεις, τη μία και μοναδική, όχι εκείνη που θα σου κάτσει χωρίς να φας απόρριψη, τονώνοντας τον εγωισμό σου, κάνοντας τη ζωή σου πιο εύκολη.
Βγες ραντεβού με ένα κορίτσι, και όταν όλο τελειώσει, φύγε σαν ένας άντρας.

https://not-just-mums.blogspot.gr/2012/04/blog-post_25.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Και άς ακούσουμε και τον αντίλογο:
Βγες ραντεβού μ’ ένα κορίτσι που διαβάζει

Βγες ραντεβού μ’ ένα κορίτσι που διαβάζει. Βγες με ένα κορίτσι που ξοδεύει τα λεφτά της στα βιβλία αντί στα ρούχα. Έχει προβλήματα με τις ντουλάπες της επειδή έχει πολλά βιβλία. Βγες με ένα κορίτσι που έχει λίστα με βιβλία που θέλει να διαβάσει. Βρες ένα κορίτσι που διαβάζει. Θα καταλάβεις αν διαβάζει επειδή θα έχει πάντα ένα αδιάβαστο βιβλίο στην τσάντα της. Θα κοιτάει με αγάπη τα ράφια σε ένα βιβλιοπωλείο, θα είναι αυτή που θα βγάλει μια σιγανή κραυγή όταν βρει το βιβλίο που έψαχνε. Βλέπεις αυτό το κορίτσι που μυρίζει τα βιβλία σε ένα βιβλιοπωλείο με μεταχειρισμένα; Πρόκειται για αναγνώστρια. Δε μπορούν να αντισταθούν να μυρίσουν τις σελίδες, ειδικά αν έχουν κιτρινίσει.

Θα είναι το κορίτσι που θα διαβάζει περιμένοντας στην ουρά για να πάρει καφέ. Κάτσε δίπλα της. Στην αρχή θα σε στραβοκοιτάξει, γιατί τα κορίτσια που διαβάζουν δε θέλουν να διακόπτονται. Ρώτα την αν είναι καλό το βιβλίο. Κέρνα την άλλο ένα φλιτζάνι καφέ. Πες της τη γνώμη σου για τον Μουρακάμι. Προσπάθησε να καταλάβεις αν κατάλαβε τον Οδυσσέα του Τζέιμς Τζόις ή αν το λέει για να φανεί έξυπνη. Ρώτα την αν αγαπάει την Αλίκη κι αν θα ήθελε να ήταν η Αλίκη.

Είναι εύκολο να είσαι με ένα κορίτσι που διαβάζει. Χάρισέ της βιβλία στα γενέθλια, τα Χριστούγεννα και στις επετείους. Δείξε της ότι καταλαβαίνεις ότι τα λόγια είναι αγάπη. Να ξέρεις ότι γνωρίζει τη διαφορά μεταξύ βιβλίου και πραγματικότητας αλλά θα προσπαθήσει να κάνει τη ζωή της όπως το αγαπημένο της βιβλίο. (…)

Βγες με ένα κορίτσι που διαβάζει γιατί το αξίζεις. Αξίζεις ένα κορίτσι που μπορεί να σου δώσει τον πιο πολύχρωμο κόσμο. Αν θέλεις όλον τον κόσμο και τους κόσμους πίσω από αυτόν, βγες με ένα κορίτσι που διαβάζει. Ακόμα καλύτερα, βγες με ένα κορίτσι που γράφει. της Rosemarie Urquico

Πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sal Paradise

Δραστήριο μέλος

Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πιλότος. Έχει γράψει 626 μηνύματα.
...Βγες με ένα κορίτσι που διαβάζει γιατί το αξίζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
"....γιατί το κορίτσι αυτό είναι γνώστρια του λεξιλογίου που μπορεί να περιγράψει αυτή την ακαθόριστη δυσαρέσκεια ως μια ανεκπλήρωτη ζωή. ....Ένα λεξιλόγιο που, γαμώτο, κάνει την κενού περιεχομένου σοφιστεία μου ένα φτηνό κόλπο.
...κατανοεί σύνταξη. ...ότι οι στιγμές τρυφερότητας έρχονται σε σποραδικά αλλά αναγνωρίσιμα διαλείμματα. ...ότι η ζωή δεν έχει γραμμική πορεία,...αναγνωρίζει στις ακανόνιστες διστακτικές παύσεις ανάμεσα σε δύο ανάσες τη φύση του ψέματος. ...γνωρίζει τη σημαντικότητα της πλοκής, μπορεί να εντοπίσει που τελειώνει ο πρόλογος καθώς και τις αιχμηρές εντάσεις της κορύφωσης. Τις νοιώθει στο πετσί της. Το κορίτσι που διαβάζει θα είναι υπομονετική σε μια διακοπή της δράσης, θα επισπεύσει τη λύση. Μα πάνω απ’ όλα γνωρίζει την αναπόφευκτη βαρύτητα του τέλους. Βρίσκεται στο στοιχείο της. Έχει αποχαιρετήσει χιλιάδες ήρωες με ένα σούβλισμα θλίψης όλο κ’ όλο στην καρδιά....Εσύ και ο Τζόυς, εσύ και ο Ναμπόκοφ, εσύ και η Γουλφ."

Ο κειμενογράφος δεν μιλάει για "κορίτσι που διαβάζει" τα μαθηματικά της σχολής, άρλεκιν ή Παπάκου, εφημερίδα ή περιοδικά. Και σίγουρα δεν έχουμε δεδομένα για την πιθανότητα να έχει ή όχι πτυχίο. Μιλάει για το κορίτσι που διαβάζει λογοτεχνία και μάλιστα με πάθος.
Δεν ξέρω γιατί το κορίτσι που διαβάζει, δηλαδή χάνεται σε μία μορφή τέχνης, είναι διαφορετικό από το κορίτσι που ακούει με το ίδιο πάθος μουσική ή που αγαπά με το ίδιο πάθος άλλες μορφές τέχνης... αν δεχτούμε ότι η τέχνη καλλιεργεί από μόνη της στην ψυχή την αναζήτηση της αλήθειας, του δικαίου, του βιώματος της κάθε στιγμής.:confused:
Επίσης θα ήθελα να ενημερώσω τον κειμενογράφο πως η υστερία, η καλοσύνη, η μετριότητα, ο αυθορμητισμός, η ανασφάλεια, η καλοσύνη, η μιζέρια, η τάση προς στερεοτυπικές μορφές ζωής και η τάση προς πέταγμα κρύβονται μέσα στους πλείστους εξ υμών, άντρες και γυναίκες, διαβαστερούς ή όχι. Την ικανότητα να καλλιεργηθούμε από τις αγάπες μας αφήνουμε πίσω μας συνήθως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catlin

Δραστήριο μέλος

Η Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 427 μηνύματα.
Lysippe κοριτσι μου,επιασες ακριβως το νοημα.

Ειναι καθολα αλληγορικο το κειμενο.
Δεν εθιξε κανεις το χαρακτηρα μια κοπελας που δε διαβαζει.Δεν ειπε ποτε κανεις πως μια κοπελα που διαβαζει εχει ανωτερο ηθος.
Ισα ισα.Ολοι ειμαστε ισοι και διαφορετικοι.Εστω και για ενα τσικ :P

Η ουσια ειναι ο μη συμβιβασμος με τα τετριμμενα.Η περιπετεια και η αναζητηση.
Λυπαμαι που ειπωθηκαν κουβεντες κολλημενες στις ακριβεις εννοιες των λεξεων.

Τετοιες αποψεις μου θυμισαν το κοριτσι που δε διαβαζει.

ναι είναι βέβαια λιγουλάκι ενοχλητικό που η αλληγορία του κειμένου κρύβεται εμμονικά πίσω από τη λέξη "διάβασμα".

τεσπα θα σταθώ στο ότι συνήθως η ρομαντικής φύσεως επιλογή ανάμεσα στο συμβιβασμό της "ζωής που δεν έζησα" και της περιπετειώδους αναζήτησης
συνήθως
αφορά μόνο τον ήρωα του βιβλίου που διαβάζει εκείνο το άλλο κορίτσι :/:
δηλαδή ιν ρίαλ λάιφ ,καλώς ή κακώς, πολλές φορές ερχόμαστε αντιμέτωποι και με την επιλογή [γ]

( υγ.δε το θέλω καθόλου αυτο που έγραψα γαμώτο :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Υπέροχοοο!!!! στην πραγματικότητα είναι σαν να λεει "προτιμώ τα κοριτσια που διαβάζουν αλλα γαμώτο δεν εχω τη δυνσμη να μαι μαζι τους, δεν τους αξίζω". Ως κορίτσι που "διαβαζει" του λεω οτι καθε κοριτσι που διαβαζει πρωτα από όλα μεσα απο τα βιβλία εχει μαθει οτι κανεις δεν είναι τέλειος, γι αυτό και σε κάποιον εχει μάθει να βρίσκει κάπως γοητευτικές τις ατέλειες του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top