[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Μπορείς να αγοράσεις ένα βαζάκι από τα καταστήματα που πουλάνε είδη κομμωτηρίου ή να φτιάξεις μόνη σου! Επίσης πολύ καλή ιδέα είναι να ζεσταίνεις λάδι να το εφαρμόζεις στα μαλλιά και να τα τυλίγεις για όση μπορείς είτε με μία πετσέτα είτε με μία μεμβράνη! ;)

Πολύ καλές οι συμβουλές σου. :)
Κι εγω πάντως θα σε συμβούλευα να μην μπεις στη διαδικασία της ρίζας.
Κι εγώ ξανθιά, με ακόμα πιο ξανθές ανταύγιες, και όσο να ναι το βαριέμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.

Υ.Γ.2: Δύο φορές την εβδομάδα βάλε στο πρόγραμμα σου να περνάς μια μάσκα στο μαλλί! Μπορείς να αγοράσεις ένα βαζάκι από τα καταστήματα που πουλάνε είδη κομμωτηρίου ή να φτιάξεις μόνη σου! Επίσης πολύ καλή ιδέα είναι να ζεσταίνεις λάδι να το εφαρμόζεις στα μαλλιά και να τα τυλίγεις για όση μπορείς είτε με μία πετσέτα είτε με μία μεμβράνη!
;)
Btw,μήπως γνωρίζεις να μας προτείνεις καμία σπιτική μάσκα για βαμμένα μαλλιά;
Ή αν γνωρίζεις κάτι με έλαια κλπ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

souzana

Δραστήριο μέλος

Η souzana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 443 μηνύματα.
Της kerastage ειναι τέλεια παιδια εμένα μου έφτιαξε το μαλλι που είχε σπάσει με τις βαφες αν και λίγο ακριβή αλλα αξίζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Κορίτσια, έχει θέμα ειδικά για μαλλιά εδώ https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=77458
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina gk

Νεοφερμένος

Η marina gk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Κοριτσια σας ευχαριστω ολες παρα πολυ για τις συμβουλες σας:DΕγω εχω καταργησει την κρεμα μαλλιων μονο μασκα βαζω σε καθε λουσιμο για να ειναι ενυδατωμενο και τωρα προσπαθω να κοψω το απεσιο σιδερο...ολα αυτα για το ξεβαμα και βαψιμο στο φυσικο μου ακουγονται παρα πολυ δελεαστικα αλλα να πω την αληθεια οσο και να θελω να το κανω φοβαμαι μηπως βγει περιεργο αποτελεσμα και θα χαλασω κι αλλα τα μαλλια μου..παντως αν μεινω με ανταυγειες θα τις αφησω μεχρι να μακρυνουν γιατι εδω δε μ αρεσουν η ηδη υπαρχουσες σιγα μην τις ανανεωσω μετα απο μηνες!Α!πολυ καλη μασκα για τα μαλλια ειναι το λαδι φαγητου!βαλτε το και αφηστε το οσο περισσοτερο γινεται..επισης οι μασκες με βαση το λαδι η το βουτυρο καρυτε ειναι καλες!

αα!Αν προσπαθησω να ανοιξω το μαλλι μ με χαμομηλι κ λεμονι?ωστε να ταιριαζει με τις ξανθιες ανταυγειες...η θα γινει αλλο χρωμα και μετα θα εχω 50 διαφορετικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
κοριτσαρες γεια.
εδω και 1 + χρονο βαφω τα μαλλια κοκκινα. τελευταια πορτοκαλιζουν σε λιγοτεροαπο μηνα ενω πριν τα ειχα αβαφα για κανα διμηνο. ισως φταιει οτι ενα διαστημα εβαζα 30αρη οξυζενε.

εχετε να προτεινετε βαφη για τερμα κοκκινο; ποου να διαρκει ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Απορω και πως σου κραταγε διμηνο, πρωτη φορα το ακουω! Αν παντως βρεις κατι, λετ ας νοου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Απορω και πως σου κραταγε διμηνο, πρωτη φορα το ακουω! Αν παντως βρεις κατι, λετ ας νοου!
εδω πχ https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=3411114&postcount=2063 ειναι 1+μηνας κ ριζα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
εν όψει της αυριανής πενταήμερης θα ήθελα να ρωτήσω, μήπως ξέρει κάποια πώς μπορούμε να κάνουμε τα μαλλιά ελαφρώς κυματιστά;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Χοντρές πλεξούδες στον ύπνο σου.
Το πρωί τις χαλάς, και ταρατατααααααααααααααν, μαλλιά ελαφρώς κυματιστά! :)

Πιάνει καλύτερα (βασικά πολύ-πολύ καλύτερα) σε βρεγμένο μαλλί! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Χοντρές πλεξούδες στον ύπνο σου.
Το πρωί τις χαλάς, και ταρατατααααααααααααααν, μαλλιά ελαφρώς κυματιστά! :)

Πιάνει καλύτερα (βασικά πολύ-πολύ καλύτερα) σε βρεγμένο μαλλί! :P

τελείως βρεγμένο ή να το έχω στεγνώσει λιγάκι;; γιατί το φυσικό μου είναι πολύ ίσιο και όταν το αφήνω να στεγνώσει μόνο του βγαίνει κάπως χάλια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα τελείως βρεγμένο. Λούστα και κάντα κοτσίδες όσο πιο πολλές γίνεται και κοιμήσου με αυτές, βάλε και μια πετσέτα στο μαξιλάρι σου για να μη βραχεί και βουαλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
τελείως βρεγμένο ή να το έχω στεγνώσει λιγάκι;; γιατί το φυσικό μου είναι πολύ ίσιο και όταν το αφήνω να στεγνώσει μόνο του βγαίνει κάπως χάλια :P

Σκέψου ότι αυτό το "χάλια" δε θα βγει σε αυτή τη περίπτωση γιατί οι πλεξούδες θα σου τα κάνουν σπαστά.
Εγώ τα στεγνώνω λίγο όταν τα κάνω έτσι, γιατί κρυώνω :redface:
Οπότε ναι, μπορείς να τα στεγνώσεις λίγο, απλά να είναι κάπως νωπά ώστε καθώς θα στεγνώνουν το βράδυ που κοιμάσαι θα έχουν τη.."φόρμα" των πλεξούδων και όταν τα λύσεις να είναι σταστά.

Εγώ τα στεγνώνω λίγο όπως σου είπα γιατί κρυώνω (και να μη κάνω λούτσα το μαξιλάρι), χωρίζω τα μαλλιά μου σε τέσσερα κομμάτια (γιατί έχω πολύ μαλλί) κάνω τέσσερις πλεξούδες, βάζω μια πετσέτα στο μαξιλάρι για σιγουριά, το πρωί τις χαλάω και αν είναι ακόμη βρεγμένα τα στεγνώνω πάλι (χωρίς όμως να τα χτενίζω επίμονα στο στέγνωμα γιατί χαλάω το σπαστό), λίγη λακ για να κρατήσουν, και έτοιμη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα τελείως βρεγμένο. Λούστα και κάντα κοτσίδες όσο πιο πολλές γίνεται και κοιμήσου με αυτές, βάλε και μια πετσέτα στο μαξιλάρι σου για να μη βραχεί και βουαλά.

τελείως βρεγμένα να σου πω την αλήθεια φοβάμαι μην αρπάξω κανένα κρύωμα...:P ευχαριστώ πάντως :)

Σκέψου ότι αυτό το "χάλια" δε θα βγει σε αυτή τη περίπτωση γιατί οι πλεξούδες θα σου τα κάνουν σπαστά.
Εγώ τα στεγνώνω λίγο όταν τα κάνω έτσι, γιατί κρυώνω :redface:
Οπότε ναι, μπορείς να τα στεγνώσεις λίγο, απλά να είναι κάπως νωπά ώστε καθώς θα στεγνώνουν το βράδυ που κοιμάσαι θα έχουν τη.."φόρμα" των πλεξούδων και όταν τα λύσεις να είναι σταστά.

Εγώ τα στεγνώνω λίγο όπως σου είπα γιατί κρυώνω (και να μη κάνω λούτσα το μαξιλάρι), χωρίζω τα μαλλιά μου σε τέσσερα κομμάτια (γιατί έχω πολύ μαλλί) κάνω τέσσερις πλεξούδες, βάζω μια πετσέτα στο μαξιλάρι για σιγουριά, το πρωί τις χαλάω και αν είναι ακόμη βρεγμένα τα στεγνώνω πάλι (χωρίς όμως να τα χτενίζω επίμονα στο στέγνωμα γιατί χαλάω το σπαστό), λίγη λακ για να κρατήσουν, και έτοιμη! :)

αυτό με τις πλεξούδες θα το δοκιμάσω σήμερα να δω πώς θα βγουν...:) αν τα κάνω με ψαλίδι μεγάλες μπούκλες και τα χτενίσω λέτε να βγει;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
τελείως βρεγμένα να σου πω την αλήθεια φοβάμαι μην αρπάξω κανένα κρύωμα...:P ευχαριστώ πάντως :)



αυτό με τις πλεξούδες θα το δοκιμάσω σήμερα να δω πώς θα βγουν...:) αν τα κάνω με ψαλίδι μεγάλες μπούκλες και τα χτενίσω λέτε να βγει;;:hmm:
Κάτσε, θέλεις σπαστο μαλλί ή ριχτή μπούκλα;
Εγώ όταν τα θέλω μπούκλα (μόνο ριχτή, γιατί η άλλη η "στημένη" μπούκλα δε μου αρέσει καθόλου), παίρνω το ψαλίδι και αρχίζω να γυρνάω το μαλλί, αλλά όχι μέχρι τη ρίζα αλλά 5 δάχτυλα πιο κάτω από τη ρίζα (αναλόγως το μάκρος των μαλλιών θα υπολογίσεις μέχρι που θα γυρνάς το μαλλί στο ψαλίδι, εγώ αφήνω 5 όπως σου είπα γιατί το μαλλί μου πλέον είναι πολύ πιο κάτω από το στήθος, άρα και εσύ ανάλογα το μάκρος δες μέχρι που), και όχι πολύ πυκνά γυρισμένη η τούφα στο ψαλίδι, θα αφήνεις και λίγο αέρα.

Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToxicLips

Δραστήριο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Κορίτσια γεια σας! Καταρχήν θα ήθελα να σας ρωτήσω πως κάνετε τις τρίχες σας ξανθές; (μουστάκι, χέρια κτλ) Έχω ακούσει ότι γίνονται με φυσικό τρόπο με οξυζενέ ή αν απλώσεις χλιαρό χαμομήλι. Δεν μου φαίνεται όμως αποτελεσματικό όλο αυτό και μάλλον θα πρέπει να το κάνεις για κάποιο χρονικό διάστημα για να δεις αποτελέσματα...(όχι ότι το έχω δοκιμάσει αλλά αμφιβάλλω αν θα κάνει κάτι στις δικές μου γιατί είναι σκούρες και γενικά δυνατές :redface:) Οπότε υπάρχει κάποια συγκεκριμένη μάρκα που χρησιμοποιείτε εσείς και μπορώ να βρω στα hondos; Ακόμη πως ξεβάφεστε? Συνήθιζα να βάζω γαλάκτωμα στο γνωστό δίσκο από βαμβάκι και μετά λοσιόν , πρόσφατα έμαθα όμως (από αισθητικό) ότι είναι λάθος αυτό :eek: Είπε πως πρέπει να βάζω γαλάκτωμα στο χέρι μου να κάνω μασάζ στο πρόσωπο και μετά να ξεπλένω με νερό.. Το δοκίμασα και κατά περίεργο τρόπο βγαίνει πιο εύκολα το μακιγιάζ μόνο που μπορεί να σε κάψει λίγο αν πάει στα μάτια. Μου φαίνεται όμως πιο πρακτικό να χρησιμοποιήσω μαντηλάκια ντεμακιγιάζ.. Εσείς τι χρησιμοποιείτε; Τέλος ξέρετε κανένα κολπάκι για να κρατάει περισσότερο το άρωμα όταν το φοράμε; (πχ το βάζετε σε άλλο σημείο εκτός από τα αυτιά ώστε να μυρίζει πιο πολύ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
εν όψει της αυριανής πενταήμερης θα ήθελα να ρωτήσω, μήπως ξέρει κάποια πώς μπορούμε να κάνουμε τα μαλλιά ελαφρώς κυματιστά;;

Παίρνεις ψαλίδι για μπούκλες. Παίρνεις χοντρούτσικες τούφες και το ψαλίδι το βάζεις παράλληλα με την χωρίστρα σου και όχι κάθετα. Έπειτα "ανοίγεις" τις μπούκλες και βάζεις ελάχιστη λακ. Τέλος, το κόλπο είναι να πάρεις μία βούρτσα να βάλεις λακ και να χτενίσεις όλα μαζί τα μαλλιά. Έτσι θα έχεις ένα τέτοιο αποτέλεσμα. Είναι δοκιμασμένο. ;)

ΥΓ. Το ψαλίδι μέχρι το ύψος της μύτης ή της μέσης του προσώπου. Όχι πολύ ψηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Κάτσε, θέλεις σπαστο μαλλί ή ριχτή μπούκλα;
Εγώ όταν τα θέλω μπούκλα (μόνο ριχτή, γιατί η άλλη η "στημένη" μπούκλα δε μου αρέσει καθόλου), παίρνω το ψαλίδι και αρχίζω να γυρνάω το μαλλί, αλλά όχι μέχρι τη ρίζα αλλά 5 δάχτυλα πιο κάτω από τη ρίζα (αναλόγως το μάκρος των μαλλιών θα υπολογίσεις μέχρι που θα γυρνάς το μαλλί στο ψαλίδι, εγώ αφήνω 5 όπως σου είπα γιατί το μαλλί μου πλέον είναι πολύ πιο κάτω από το στήθος, άρα και εσύ ανάλογα το μάκρος δες μέχρι που), και όχι πολύ πυκνά γυρισμένη η τούφα στο ψαλίδι, θα αφήνεις και λίγο αέρα.

Αυτά.

κι εμένα είναι αρκετά πιο κάτω από το στήθος...αυτό με τις πλεξούδες το έκανα και βγήκαν ωραία μπορώ να πω...απλά είχαν φριζάρει λίγο! θα δοκιμάσω κι αυτό με το ψαλίδι! ;)

Παίρνεις ψαλίδι για μπούκλες. Παίρνεις χοντρούτσικες τούφες και το ψαλίδι το βάζεις παράλληλα με την χωρίστρα σου και όχι κάθετα. Έπειτα "ανοίγεις" τις μπούκλες και βάζεις ελάχιστη λακ. Τέλος, το κόλπο είναι να πάρεις μία βούρτσα να βάλεις λακ και να χτενίσεις όλα μαζί τα μαλλιά. Έτσι θα έχεις ένα τέτοιο αποτέλεσμα. Είναι δοκιμασμένο. ;)

ΥΓ. Το ψαλίδι μέχρι το ύψος της μύτης ή της μέσης του προσώπου. Όχι πολύ ψηλά.

βασικά αυτό ακριβώς έψαχνα...ευχαριστώωωωω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

techgirl

Νεοφερμένος

Η techgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω σπαστά μαλλία αλλά τα θέλω ίσια-πρόκα...Λεφτά για κομμωτήρια πλέον δεν παίζουν, οπότε τα έκανα σπίτι με την ισιωτική πρέσα...Αλλά τα έχει καταστρέψει εντελώς-όλοι μου λένε οτι κουρευτηκα, που καμμία σχέση, απλώς τα καέι και τα κόβει η πρέσα...Και brazilian keratin treatment δοκίμασα αλλά δεν είδα ιδιαίτερη διαφορα...καμία ιδέα???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Αφού όπως λές τα κατέστρεψες, άσε τα στην "ησυχία" τους να "ηρεμήσουν" λίγο!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top