[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ματ θελω και εγω, απλα δεν θελω να νιωθω τα χειλη μου στεγνα, με ενοχλει. Θα δοκιμασω και το maybelline.
Χμ δεν ξέρω εμένα δεν με ενοχλεί το συγκεκριμένο. Αν εννοείς να το νιώθεις σαν υγρό κραγιόν δεν είναι είναι έτσι. Αλλά αυτά τα κραγιόν (έχω και μπορντό) όσο τρώω/πίνω δεν κουνιέται. :P Αυτό που έβαλα είναι το 118 δεν φαίνεται στη φώτο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χμ δεν ξέρω εμένα δεν με ενοχλεί το συγκεκριμένο. Αν εννοείς να το νιώθεις σαν υγρό κραγιόν δεν είναι είναι έτσι. Αλλά αυτά τα κραγιόν (έχω και μπορντό) όσο τρώω/πίνω δεν κουνιέται. :P Αυτό που έβαλα είναι το 118 δεν φαίνεται στη φώτο.
Βασικα επειδη εχω σιδερακια δεν μπορω να αφησω τα χειλη μου χωρις ενυδατωση γιατι γινονται χαλια. Αν βαλω lip balm και μετα υγρο κραγιον δεν θα κατσει καλα. Αν βαλω πρωτα το κραγιον και μετα τα ενυδατωσω θα αρχισει να φευγει. Αν βαλω μονο υγρο κραγιον φαινονται χαλια. Θα πεσει και κατω απο το μηδεν η θερμοκρασια το Σ/Κ και θα χειροτερεψει η κατασταση.
 

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Βασικα επειδη εχω σιδερακια δεν μπορω να αφησω τα χειλη μου χωρις ενυδατωση γιατι γινονται χαλια. Αν βαλω lip balm και μετα υγρο κραγιον δεν θα κατσει καλα. Αν βαλω πρωτα το κραγιον και μετα τα ενυδατωσω θα αρχισει να φευγει. Αν βαλω μονο υγρο κραγιον φαινονται χαλια. Θα πεσει και κατω απο το μηδεν η θερμοκρασια το Σ/Κ και θα χειροτερεψει η κατασταση.
Δεν θυμάμαι να είχα θέμα με κραγιόν-σιδεράκια. :hmm:Δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις για να μην είναι ξερά με το κραγιόν αυτό που έβαλα είναι κανονικό ματ που προσωπικά δεν με ενοχλεί.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Βασικα επειδη εχω σιδερακια δεν μπορω να αφησω τα χειλη μου χωρις ενυδατωση γιατι γινονται χαλια. Αν βαλω lip balm και μετα υγρο κραγιον δεν θα κατσει καλα. Αν βαλω πρωτα το κραγιον και μετα τα ενυδατωσω θα αρχισει να φευγει. Αν βαλω μονο υγρο κραγιον φαινονται χαλια. Θα πεσει και κατω απο το μηδεν η θερμοκρασια το Σ/Κ και θα χειροτερεψει η κατασταση.
Αυτό που κάνω κι έχω δει διαφορά σχετικά με την ενυδάτωση, είναι απολέπιση(*) το βράδυ και μετά βάζω βαζελίνη.
(*) μόνο οδοντόβουρτσα, δε βάζω scrub, το αποτέλεσμα σε εμένα είναι το ίδιο.
Σχετικά με την ενυδάτωση πριν από το κραγιόν, μπορείς να ενυδατώσεις, περιμένεις λίγο, βάζεις ελάχιστη πούδρα και μετά θα κάτσει καλύτερα ^^
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αυτό που κάνω κι έχω δει διαφορά σχετικά με την ενυδάτωση, είναι απολέπιση(*) το βράδυ και μετά βάζω βαζελίνη.
(*) μόνο οδοντόβουρτσα, δε βάζω scrub, το αποτέλεσμα σε εμένα είναι το ίδιο.
Σχετικά με την ενυδάτωση πριν από το κραγιόν, μπορείς να ενυδατώσεις, περιμένεις λίγο, βάζεις ελάχιστη πούδρα και μετά θα κάτσει καλύτερα ^^
Η βαζελίνη δεν ενυδατώνει όμως. Δημιουργεί ένα φιλμ στην επιφάνεια που τη βάζεις και εμποδίζει περισσότερο νερό από το να φύγει απλά. Άσχετα που δε μαρέσει σαν ιδέα να τρώω έστω και ιχνοποσότητες παραγώγου του πετρελαίου, συνηθίζεται κιόλας. Δηλαδή μπορεί να γίνονται χειρότερα τα χείλη έπειτα από διακοπή παρατεταμένης χρήσης. Το έχω παρατηρήσει και σε μένα που αφυδατώνονται πολύ εύκολα τα χείλη μου, τις πρώτες μέρες μου έκανε καλό ένα lip balm που έπαιρνα με βαζελίνη και μετά όχι ιδιαίτερα. :)
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Της Maybelline έχω και εγώ ένα, της ίδιας σειράς αλλά σε κερασι, οπότε είναι και αυτό έντονο. Εμένα με έχει απογοητεύσει γιατί οκ ναι φεύγει εύκολα αλλά φεύγει με έναν τρόπο πολύ ασχημο, καθόλου ομοιόμορφα, πασαληβομαι και γίνομαι χάλια . Επίσης όταν το περνάω δεύτερη φορά κάθεται πάρα πολύ άσχημα και κάνει κομματάκια. Κι εμένα τα χείλη μου ξεραίνονται σχετικά εύκολα.
Για ματ είχε πει και η Αγάπη το 24Η της Maybelline, και ένα αρκετά σταθερό κραγιόν το είχα πάρει πανφθηνα απο την εταιρεία she όπως και αυτή της dm (dm δυστυχώς δεν έχει στην Ελλάδα αλλά στον Καναδά παίζει να έχει). Τα δύο τελευταία για την τιμή τους ήταν εξαιρετικά
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Η βαζελίνη δεν ενυδατώνει όμως. Δημιουργεί ένα φιλμ στην επιφάνεια που τη βάζεις και εμποδίζει περισσότερο νερό από το να φύγει απλά. Άσχετα που δε μαρέσει σαν ιδέα να τρώω έστω και ιχνοποσότητες παραγώγου του πετρελαίου, συνηθίζεται κιόλας. Δηλαδή μπορεί να γίνονται χειρότερα τα χείλη έπειτα από διακοπή παρατεταμένης χρήσης. Το έχω παρατηρήσει και σε μένα που αφυδατώνονται πολύ εύκολα τα χείλη μου, τις πρώτες μέρες μου έκανε καλό ένα lip balm που έπαιρνα με βαζελίνη και μετά όχι ιδιαίτερα. :)
Για αυτό τόνισα ότι είναι κάτι που έχω δοκιμάσει προσωπικά και με βοήθησε. Ο καθένας δοκιμάζει και εφαρμόζει αυτά που θεωρεί ότι του ταιριάζουν καλύτερα. Αναφορικά με την συνήθεια, όλα τα προϊόντα τα συνηθίζει ο οργανισμός, για αυτό αν μιλήσεις με δερματολόγο, προτείνουν μετά από κάποιο διάστημα να αλλάζεις τις ενυδατικές κρέμες που χρησιμοποιείς. Στο κομμάτι του τι "τρως", αν τα παράγωγα του πετρελαίου σε προβληματίζουν (που όμως λες και συμφωνώ είναι σε ελάχιστες ποσότητες) θα πρέπει να προσπαθείς να βρίσκεις ειδικά κραγιόν, που δεν έχουν τέτοια, καθώς τα περισσότερα κραγιόν έχουν ως βάση χρώματος. Εγώ για αυτό όπως είπα βάζω το βράδυ, ενώ αποφεύγω να βάλω κραγιόν/μολύβι/οτιδήποτε, αν γνωρίζω ότι θα βγω για φαγητό. Αν έχεις ήδη βρει τέτοιες μάρκες και δε βαριέσαι, share it with the world! ^^
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αναφορικά με την συνήθεια, όλα τα προϊόντα τα συνηθίζει ο οργανισμός, για αυτό αν μιλήσεις με δερματολόγο, προτείνουν μετά από κάποιο διάστημα να αλλάζεις τις ενυδατικές κρέμες που χρησιμοποιείς.
Αυτό μπορεί να είναι και μύθος για να κινείται παραπάνω η αγορά. Από όσο μπορώ να καταλάβω οι απόψεις διίστανται.
Στο κομμάτι του τι "τρως", αν τα παράγωγα του πετρελαίου σε προβληματίζουν (που όμως λες και συμφωνώ είναι σε ελάχιστες ποσότητες) θα πρέπει να προσπαθείς να βρίσκεις ειδικά κραγιόν, που δεν έχουν τέτοια, καθώς τα περισσότερα κραγιόν έχουν ως βάση χρώματος.
Ιχνοποσότητα ανα χρήση οκ αλλά είναι λίγο σοκαριστικό αν υπολογίσεις πόσα κιλά κραγιόν τρώει μια γυναίκα που βάφεται τακτικά το χρόνο. Είχε δημοσιευτεί σχετική έρευνα αν δεν κάνω λάθος.
Αν έχεις ήδη βρει τέτοιες μάρκες και δε βαριέσαι, share it with the world! ^^
Τα καλύτερα ποιοτικά ευρέως διαθέσιμα κραγιόν που έχω βρει στην Ελλάδα είναι του κορρε. Στο εξωτερικό υποθέτω θα υπάρχουν περισσότερες επιλογές και ακόμα πιο βελτιωμένες συνθέσεις.
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αυτό μπορεί να είναι και μύθος για να κινείται παραπάνω η αγορά. Από όσο μπορώ να καταλάβω οι απόψεις διίστανται.
Μα δεν κινείται παραπάνω η αγορά στο σύνολο. Απλά αν έχεις χρησιμοποιήσει μία συγκεκριμένη κρέμα ενυδάτωσης πχ. 2 φορές, μόλις σου τελειώσει ξανά θα πάρεις απλά κάποια άλλη.

Ιχνοποσότητα ανα χρήση οκ αλλά είναι λίγο σοκαριστικό αν υπολογίσεις πόσα κιλά κραγιόν τρώει μια γυναίκα που βάφεται τακτικά το χρόνο. Είχε δημοσιευτεί σχετική έρευνα αν δεν κάνω λάθος.
Μα αυτό ήταν τραβηγμένο από τα μαλλιά! :P Το θυμάμαι γιατί για λίγο διάστημα είχε γίνει κακός ντόρος. Οι έρευνες που ακολούθησαν και ήταν cited, είχαν πιο μετριοπαθή αποτελέσματα.

Τα καλύτερα ποιοτικά ευρέως διαθέσιμα κραγιόν που έχω βρει στην Ελλάδα είναι του κορρε τα υγρά. Στο εξωτερικό υποθέτω θα υπάρχουν περισσότερες επιλογές και ακόμα πιο βελτιωμένες συνθέσεις.
Αν κοιτάξεις την σύνθεση τους, νομίζω έχουν συστατικά που προέρχονται από πετρέλαιο. Στο λέω με κάποια επιφύλαξη, επειδή καταλαβαίνω ότι σε απασχολεί το θέμα!
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μα δεν κινείται παραπάνω η αγορά στο σύνολο. Απλά αν έχεις χρησιμοποιήσει μία συγκεκριμένη κρέμα ενυδάτωσης πχ. 2 φορές, μόλις σου τελειώσει ξανά θα πάρεις απλά κάποια άλλη.
Κινείται όταν έτσι απλά επειδή παίρνω άλλα πράγματα κάθε χ μήνες και δε με βολεύουν τελικά και ψάχνω συνέχεια άλλα. Πιστεύω είναι πολύ πιο λογικό να αλλάξω κάτι επειδή μετακόμισα σε τελείως διαφορετικό κλίμα, είναι καλοκαίρι / χειμώνας και έχουν αλλάξει δραστικά οι ανάγκες μου, μπαίνω σε διαφορετικό ηλικιακό γκρουπ κλπ παρά επειδή κατανάλωσα 3 μπουκάλια και *πρέπει* να πάρω κάτι άλλο.
Αν κοιτάξεις την σύνθεση τους, νομίζω έχουν συστατικά που προέρχονται από πετρέλαιο. Στο λέω με κάποια επιφύλαξη, επειδή καταλαβαίνω ότι σε απασχολεί το θέμα!
Δεν το αποκλείω, άλλωστε είπα ότι υπάρχει περιθώριο βελτίωσης και ότι αυτά έχουν το βέλτιστο συνδιασμό απόδοσης και ποιότητας που έχει τύχει να δω. Συστατικά που ξέρω και προσπαθώ να αποφεύγω προσωπικά όμως δεν τα έχουν όπως και τα apivita.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω επίσης πολύ ξηρά χείλη και παραδόξως έχουν αποδειχθεί πολύ τίμια τα υγρά κραγιόν του bodyshop.
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Προσοχή!
Θα φρικαρετε αρκετές μη μου απτου κορασίδες.

Ο λόγος για το bio λάδι καρύδας για μαγειρική από το lidl. Μυρίζει ΥΠΕΡΟΧΑ κ προσφέρει ενυδάτωση σε χείλη,πρόσωπο,σώμα!
Οταν δε βαριέμαι θα πω κ άλλα!

@Himela
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
@Himela φρίκη?! Στο είπα γιατί νομίζω λατρεύεις την καρύδα!
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Που λέτε,το λάδι καρύδας το χρησιμοποιεί γνωστή μου 50+ ετών κ δεν έχει ίχνος ρυτίδας!

ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΤΡΩΓΕΤΑΙ!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Προσοχή!
Θα φρικαρετε αρκετές μη μου απτου κορασίδες.

Ο λόγος για το bio λάδι καρύδας για μαγειρική από το lidl. Μυρίζει ΥΠΕΡΟΧΑ κ προσφέρει ενυδάτωση σε χείλη,πρόσωπο,σώμα!
Οταν δε βαριέμαι θα πω κ άλλα!

@Himela
To λάδι καρύδας βάλτε το όπου θέλετε εξωτερικά (αν καί για το πρόσωπο δε ξέρω κατά πόσο καλό ή κακό κάνει νά βάζεις ελαιόλαδο, λάδι καρύδας κλπ απ'όσο ξέρω δεν κάνει να βάζεις στο πρόσωπο λάδι ή οτιδήποτε τρώγεται, χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρη) αλλά γενικά αποφεύγετε την κατανάλωση του γιατί έχουν βγεί διάφορες έρευνες τώρα τελευταία που λένε ότι δεν είναι και τόσο υγιεινό.
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φυσικές μάσκες δεν ξέρεις?πχ απολέπιση με ζάχαρη κ ελαιόλαδο?η καφέ ελληνικό για πρησμένο μάτι?τρώγονται,ενώ η κρέμα 30 ευρώ δε τρώγεται!
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Φυσικές μάσκες δεν ξέρεις?πχ απολέπιση με ζάχαρη κ ελαιόλαδο?η καφέ ελληνικό για πρησμένο μάτι?τρώγονται,ενώ η κρέμα 30 ευρώ δε τρώγεται!
Ναι τις ξέρω, και απ'ότι έχω διαβάσει πολλές από αυτές είναι ακατάλληλες για το πρόσωπο. Η ζάχαρη πχ για τα χείλη παραειναι τραχιά και τα τραυματίζει. Επίσης τα φρούτα κλπ παίζει να έχουν διαφορετικό ph απο αυτό της επιδερμίδας. Το ελαιόλαδο απ όσο γνωρίζω επίσης δεν κάνει για τό πρόσωπο, για τα μαλλιά είναι οκ.
Έχω φτιάξει κι εγώ τέτοιες κρέμες, απο τότε όμως που εμφάνισα θέμα με την ακμή και το αντιμετώπισα προσέχω περισσότερο τι βάζω στο πρόσωπο μου
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι τις ξέρω, και απ'ότι έχω διαβάσει πολλές από αυτές είναι ακατάλληλες για το πρόσωπο. Η ζάχαρη πχ για τα χείλη παραειναι τραχιά και τα τραυματίζει. Επίσης τα φρούτα κλπ παίζει να έχουν διαφορετικό ph απο αυτό της επιδερμίδας. Το ελαιόλαδο απ όσο γνωρίζω επίσης δεν κάνει για τό πρόσωπο, για τα μαλλιά είναι οκ.
Έχω φτιάξει κι εγώ τέτοιες κρέμες, απο τότε όμως που εμφάνισα θέμα με την ακμή και το αντιμετώπισα προσέχω περισσότερο τι βάζω στο πρόσωπο μου
πηγή?τόσα χρόνια δε το είδα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
πηγή?τόσα χρόνια δε το είδα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Για το ελαιόλαδο θα σου παραθέσω αυτά, τα οποία είναι απο έγκυρο ιατρικό site και θα σου πρότεινα αν έχεις κάποια απορία να ρίχνεις μια ματιά εκεί γιατί έχει έγκυρο περιεχόμενο. Ναι, με μία απλή αναζήτηση βρίσκεις διάφορες απόψεις από διάφορα sites όμως πόσα απο αυτά είναι αξιόπιστα? Το λέω με πολύ φιλική διάθεση και απλά με αυτά που γνωρίζω, έχω διαμορφώσει τη δική μου προσωπική άποψη. Εγώ πχ ελαιόλαδο δε χρησιμοποιώ πλέον, μόνο στην περίπτωση που δεν βγαίνει με τίποτα η μάσκαρα. Την καλύτερη απάντηση θα μπορούσε να τη δώσει ένας δερματολόγος

Εδώ και Εδώ
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top