[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αρχικά σταματάς ότι fragranced βάζεις κοντά ή και πάνω στα χείλη όπως επίσης και τυχόν καυτερά και όξινα τρόφιμα μέχρι να βγάλεις άκρη. Αν πήρες κάτι πρόσφατα ή ξαναχρησιμοποίησες κάτι μετά από καιρό μπορεί να ξεκίνησε αυτό το προΪόν το πρόβλημα. Επίσης τι μάσκες βάζεις? Πρέπει ή πλήρως μιας χρήσης δηλαδή να την αλλάζεις πολύ συχνά ή υποαλλεργικό κοτον που θα πλένεται με ήπιο απορρυπαντικό.

Τι λιποζαν έχεις? Μην έχουν petroleum jelly και τα ξαδέρφια γιατί δεν ενυδατώνουν ουσιαστικά και επιδεινώνουν το πρόβλημα. Έχω ακούσει καλά λόγια για αυτό και αυτό για πιο εντατική χρήση ενώ εγώ που μου αφυδατώνονται πολύ εύκολα γενικά έχω το apivita propolis για την ώρα.

Άγχος συν σκασμένο δέρμα ίσως να δεις κανένα δερματολόγο για ψωρίαση που θα έχει και πιο εξειδικευμένη θεραπεία αν είναι όντως. Και γω σε παρόμοια φάση είχα εμφανίσει αλλά στους αγκώνες. Πολύ νερό και πολλά καρότα να τρως. Αυτά. :thanku:
Καταρχάς προσπάθησε να καταπολεμήσεις το άγχος σου (no shit Sherlock). Επικεντρώσου μόνο σ'αυτά που μπορείς να ελέγξεις, πίνε πολλά βότανα, κοιμήσου καλά. Τώρα για τα χείλη, δεν ξέρω αν σκάνε απ' το άγχος καθαυτό ή επειδή υποσυνείδητα και ούσα αγχωμένη τα τρως, αλλά εγώ κάθε φορά που το παθαίνω απλώς κάνω πρώτα μια απολέπιση (με ζάχαρη και μέλι) και μετά βάζω κάθε βράδυ πριν τον ύπνο lip smackers (τα προτιμώ απ' τα liposan γιατί δεν είναι τόσο λιπαρά). Το πρωί το σκουπιζω και βάζω τα κλασικά κραγιόν, όχι τα matte long lasting γιατι τα ξηραινουν χειρότερα. Αν δεις ότι τα τρως πολύ, φόρα ένα έντονο χρώμα (κόκκινο, μπορντο, μωβ) για να αγχώνεσαι μη σου φύγει κι έτσι ίσως το ελαττώσεις.
Θα συμφωνήσω με τη Serena για το cicaplast της La roche posay! Το χρησιμοποιώ 3 μήνες τώρα και δεν έχουν σκάσει τα χείλη μου ούτε μία φορα. Έχει πολυ καλά συστατικά, ωραία υφή, καλή τιμή και πολύ πρακτική συσκευασία κατά τη γνώμη μου, καθώς κρατά το προϊόν αναλλοίωτο.

Α επίσης έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για μία μάσκα χειλιών από την εταιρεία Laneige που πωλείται στα sephora.
Σάς ευχαριστω πολύ όλες.... Τελικά από το άγχος μου έβγαλα επιχείλιο έρπητα αλλά είχα zovirax και είμαι οκ. τώρα σκέφτομαι να δοκιμάσω κάποια από αυτά που μου είπατε.
Όσο για τις μάσκες χρησιμοποιώ υφασμάτινες για πολλές ώρες μέσα στη μέρα (τουλάχιστον 7 ) και επίσης εργάζομαι σε χώρο Με κλιματιστικά που μου είπαν ότι παίζει και αυτό ρόλο.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι το κατάλληλο θέμα στο οποίο ποσταρω αλλά τέλος πάντων.
Η ερώτηση μου είναι μήπως γνωρίζεται κάποια θεραπευτική αγωγή για σκασμενα χείλη.
Πάμε τώρα στο background: μέσα σε ένα διάστημα δέκα ημερών περίπου τα χείλη μου άρχισαν να σκάνε απο το πουθενά. Ρώτησα γιατρό και η πιο πιθανή αιτιολογία είναι, μάντεψτε τι, το άγχος το οποίο αυτή Την περίοδο μου φτάνει και μου περισσεύει και άμα λάχει δίνω και σε εσάς . Κάθε βράδυ εδώ και δύο μήνες έβαζα ξέρετε απο αυτά τα πολύ απλά λιποζαν που λέμε (για να τα τελειώσω επιτέλους) και συνέχισα να το κάνω αυτό καί τώρα με τα σκασμενα χείλη αλλά δεν έκαναν τίποτα τα οποία . Σκέφτηκα μέχρι και να βάλω αναπλαστικες κρέμες για εγκαύματα αλλά είναι για το σώμα οπότε δεν νομίζω ότι κάνουν για τα χείλη. Τέλος πάντων, αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κάποιο προϊόν ας με βοηθήσει παρακαλώ πολύ :)
Υγ. Ο γιατρός που ρώτησα δεν είναι σχετικής ειδικότητας για να μου προτείνει ο ίδιος κάποιο προϊόν
Αλλαξες μηπως οδοντοκρεμα; Δοκιμασε διαφορετικη οδοντοκρεμα γιατι εγω ειχα τρελο προβλημα. Πλεον μονο με παιδικες με γευση φραουλα ή τσιχλα βουρτσιζω τα δοντια μου γιατι η μεντα μου σκαει τα χειλη και στην κανελλα εχω αλλεργια. Η απλη βαζελινη με βοηθησε περισσοτερο απο τα λιποζαν.
 

Aura

Διάσημο μέλος

Η Aura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,036 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι το κατάλληλο θέμα στο οποίο ποσταρω αλλά τέλος πάντων.
Η ερώτηση μου είναι μήπως γνωρίζεται κάποια θεραπευτική αγωγή για σκασμενα χείλη.
Πάμε τώρα στο background: μέσα σε ένα διάστημα δέκα ημερών περίπου τα χείλη μου άρχισαν να σκάνε απο το πουθενά. Ρώτησα γιατρό και η πιο πιθανή αιτιολογία είναι, μάντεψτε τι, το άγχος το οποίο αυτή Την περίοδο μου φτάνει και μου περισσεύει και άμα λάχει δίνω και σε εσάς . Κάθε βράδυ εδώ και δύο μήνες έβαζα ξέρετε απο αυτά τα πολύ απλά λιποζαν που λέμε (για να τα τελειώσω επιτέλους) και συνέχισα να το κάνω αυτό καί τώρα με τα σκασμενα χείλη αλλά δεν έκαναν τίποτα τα οποία . Σκέφτηκα μέχρι και να βάλω αναπλαστικες κρέμες για εγκαύματα αλλά είναι για το σώμα οπότε δεν νομίζω ότι κάνουν για τα χείλη. Τέλος πάντων, αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κάποιο προϊόν ας με βοηθήσει παρακαλώ πολύ :)
Υγ. Ο γιατρός που ρώτησα δεν είναι σχετικής ειδικότητας για να μου προτείνει ο ίδιος κάποιο προϊόν
Γενικα τα φυτικά έλαια είναι πολύ καλύτερα από τα πετρελαιοειδή που δεν κάνουν δουλεια .
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αλλαξες μηπως οδοντοκρεμα; Δοκιμασε διαφορετικη οδοντοκρεμα γιατι εγω ειχα τρελο προβλημα. Πλεον μονο με παιδικες με γευση φραουλα ή τσιχλα βουρτσιζω τα δοντια μου γιατι η μεντα μου σκαει τα χειλη και στην κανελλα εχω αλλεργια. Η απλη βαζελινη με βοηθησε περισσοτερο απο τα λιποζαν.
Άλλαξα οδοντόκρεμα ναι και μάλιστα την περίοδο που άρχισαν να ξεραίνονται. Δεν το σκέφτηκα καν ότι παίζει να επιρεαζει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γενικα τα φυτικά έλαια είναι πολύ καλύτερα από τα πετρελαιοειδή που δεν κάνουν δουλεια .
Σκέφτηκα να παραγγείλω αυτό της laouta που το αναφέρει συχνά η Κλαίρη Δημόπουλου.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Άλλαξα οδοντόκρεμα ναι και μάλιστα την περίοδο που άρχισαν να ξεραίνονται. Δεν το σκέφτηκα καν ότι παίζει να επιρεαζει
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Σκέφτηκα να παραγγείλω αυτό της laouta που το αναφέρει συχνά η Κλαίρη Δημόπουλου.
Αλλαξε την σε αυτη που χρησιμοποιουσες πριν την αλλαξεις και πιστευω θα δεις διαφορα. Αλλιως δοκιμασε παιδικες που δεν ειναι τοσο εντονες. Υπαρχουν και κατι χωρις φθοριο και SLS, αλλα προσωπικα δεν θα συνιστουσα οδοντοκρεμα χωρις φθοριο, εκτος αν κανεις τακτικη φθοριωση στον οδοντιατρο.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αλλαξε την σε αυτη που χρησιμοποιουσες πριν την αλλαξεις και πιστευω θα δεις διαφορα. Αλλιως δοκιμασε παιδικες που δεν ειναι τοσο εντονες. Υπαρχουν και κατι χωρις φθοριο και SLS, αλλα προσωπικα δεν θα συνιστουσα οδοντοκρεμα χωρις φθοριο, εκτος αν κανεις τακτικη φθοριωση στον οδοντιατρο.
Όχι δεν κάνω φθορίωση αλλά μου θύμησες, άσχετο, κάτι δισκία που έπαιρνα με φθόριο μικρή και είχαν διάφορες γεύσεις και ήταν πεντανόστιμα. Ίσως αλλάξω σε παιδική οδοντόκρεμα. Επίσης ένας γιατρός μου είπε ότι παίζει να οφείλεται ακόμα και στα κλιματιστικά, που αυτό δεν μπορώ να το αλλάξω γιατί δεν παλεύεται στο εργαστήριο χωρίς κλιματιστικό.
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς έναν στοματολογο για να εξετάσει και τον υπόλοιπο στοματικό βλεννογόνο.
Οδοντόκρεμα πάντα με φθοριο.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα να επισκεφτείς έναν στοματολογο για να εξετάσει και τον υπόλοιπο στοματικό βλεννογόνο.
Οδοντόκρεμα πάντα με φθοριο.
Σας ευχαριστώ πραγματικά όλους που απαντήσατε.Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει τέτοια ειδικότητα γιατρού. Όπως είπα έβγαλα επιχείλιο έρπητα και αφού πέρασε είμαι καλύτερα αλλά πραγματικό φοβάμαι να βάλω το οτιδήποτε στα χείλη μήπως και τα ερεθισω παραπάνω. Τώρα έτσι όπως είναι η κατάσταση σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού στη δερματολογο μου για να παρακολουθήσω την ακμή που άρχισε να ξαναεμφανίζεται καί νά με την ευκαιρία νά λύσω και αυτό το θέμα.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
καλησπέρα κορίτσια!

αναζητώ προτάσεις για κρέμες χεριών

:prettyplz:
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
καλησπέρα κορίτσια!

αναζητώ προτάσεις για κρέμες χεριών

:prettyplz:

Απ όσες έχει το σούπερ μάρκετ, μόνο της bioten μου χει κάτσει καλά μέχρι στιγμής, όλες οι άλλες μου αφήνουν μια λιπαρή αίσθηση στα χέρια μετά που μ' ενοχλεί. Είναι και οικονομική.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,043 μηνύματα.
καλησπέρα κορίτσια!

αναζητώ προτάσεις για κρέμες χεριών

:prettyplz:
Έχω πάθει ψύχωση με αυτήν:

Απορροφάται αμέσως, δεν αφήνει λίγδα στα χέρια (που τη σιχαινομαι) και μυρίζει φοβερά!
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Έχω πάθει ψύχωση με αυτήν:

Απορροφάται αμέσως, δεν αφήνει λίγδα στα χέρια (που τη σιχαινομαι) και μυρίζει φοβερά!

Δεν την έχω δοκιμάσει αλλά έχω άλλα προϊόντα της farcom και είναι όλα εκπληκτικά.
 

Lady M

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Lady M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,393 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ κορίτσια μου! Πράγματι είναι σημαντικό να μην αφήνει λιπαρή αίσθηση :prettyplz:
 

Guest 254537

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έχω πάθει ψύχωση με αυτήν:

Απορροφάται αμέσως, δεν αφήνει λίγδα στα χέρια (που τη σιχαινομαι) και μυρίζει φοβερά!
Ισχύει!

Κ η νιβε.α για σώμα,πρόσωπο ,χέρια είναι καλή.την παίρνω 3 ευρώ 200 μλ σε προσφορά
 

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Έχετε μήπως εμπειρία με ενυδατικές προσώπου της garnier? Ή να προτιμήσω μια φυτική/βιολογική με αλόη; Έχω ξηρή επιδερμίδα.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Έχετε μήπως εμπειρία με ενυδατικές προσώπου της garnier? Ή να προτιμήσω μια φυτική/βιολογική με αλόη; Έχω ξηρή επιδερμίδα.
Για εμένα δοκίμασε της cerave την deep moisturising cream for normal/dry skin. Είναι μία μπλε συσκευασία, υπάρχει και σε μεγάλο μέγεθος, δεν έχει άρωμα και δεν είναι αποκλειστικά για το πρόσωπο. Εμένα με βόλεψε πάρα πολύ ειδικά όταν έκανα θεραπεία για την ακμή που τό πρόσωπο μου είχε γίνει πολύ ξηρό. Εγώ την Garnier δεν την έχω πολύ σε εκτίμηση.Γενικά δε σημαίνει πάντοτε ότι φυτικά είναι καλύτερα προϊόντα γιατί αν το σκεφτείς και τα οι φυτικές ουσίες πάλι χημικές είναι. Επίσης μια άλλη πολύ καλή ενυδατικη κρέμα που δεν υπάρχει στην Ελλάδα είναι αυτή της simple που επίσης δεν έχει άρωμα και διάφορα πρόσθετα. Το άρωμα σε πολλά άτομα προκαλεί ερεθισμούς, και οι δύο εταιρείες που ανέφερα είναι cruelty free.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Επίσης, πριν κάτι μήνες που ήρθε η θεία μου από Αγγλία καί μας έφερε άπειρα πράγματα (σαμπουάν, κρέμες που είναι πιο οικονομικά εκεί) έφερε και κρέμες νυκτός και "αντιρυτιδικες" (τις βάζω σε εισαγωγικά γιατί έχει αποδειχθεί ότι σε καμία περίπτωση οι κρέμες δεν διορθώνουν τις ήδη υπάρχουσες ρυτίδες, ούτε η face yoga που μάλιστα κάνει τα πράγματα χειρότερα) τις οποίες εγώ δεν χρησιμοποιώ σε καμία περίπτωση στο πρόσωπο επειδή μου φαίνονται λιπαρές. Για νά μήν πάνε χαμένες,. δοκίμασα νά τις βάλω στα χέρια (συνηθίζω να βάζω ενυδατικη στα χέρια πριν πέσω για ύπνο) και δούλεψαν μια χαρά.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Αν έχεις σπαστά / σγουρά μαλλιά δοκίμασε σιγά σιγά την curly girl method. Θα δεις διαφορά ακόμα κι αν δεν την ακολουθείς εντατικά.

Μάσκα ενυδατική βάζεις?
Serena, τι ακριβώς κάνεις αν την ακολουθείς; Έχεις βρει κανένα καλό sulfate free σαμπουάν;

Επίσης shout-out στην @Εχέμυθη, πήρα την ενυδατική που μου πρότεινες και μέχρι τώρα μου φαίνεται και ποιοτική και πάρα πολύ βολική, αφού τη χρησιμοποιώ σε πρόσωπο και σώμα! :queen:
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top