[Γυναίκες] Σαλόνι ομορφιάς

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Ποτέ

Μόνο όταν αρχίζει το καλοκαίρι ....ίσα ίσα στην αρχή για να είναι απαλή η μεταβατική φάση του δέρματος από χειμερινό σε καλοκαιρινό
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά νομίζω αντηλιακό πρέπει να φοράμε γενικά όταν βγαίνουμε έξω, όχι τόσο όσο το καλοκαίρι εννοείται αλλά όταν είχα πάει στην δερματολόγο μου μου είχε πει πάντα αντηλιακό στο πρόσωπο.
 

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά νομίζω αντηλιακό πρέπει να φοράμε γενικά όταν βγαίνουμε έξω, όχι τόσο όσο το καλοκαίρι εννοείται αλλά όταν είχα πάει στην δερματολόγο μου μου είχε πει πάντα αντηλιακό στο πρόσωπο.
Νομίζω είναι ανάλογα το είδος της επιδερμίδας που έχεις. Αν είναι πολύ ευαίσθητη θα πρέπει να βάζεις κάθε φορά
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,475 μηνύματα.
Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά νομίζω αντηλιακό πρέπει να φοράμε γενικά όταν βγαίνουμε έξω, όχι τόσο όσο το καλοκαίρι εννοείται αλλά όταν είχα πάει στην δερματολόγο μου μου είχε πει πάντα αντηλιακό στο πρόσωπο.
Οπως έγραψα παραπάνω θεωρητικά πρέπει να βάζουμε όλον τον χρόνο. Μου το έχει πει και μένα ο δερματολόγος μου.
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Μέγα σφάλμα κατ'εμέ, μιας και σε προφυλάσσουν από την πρόωρη γήρανση, την εμφάνιση παναδων, εγκαυμάτων καθώς και καρκίνου του δέρματος.

Υπάρχουν και μερικά αντηλιακά(ελάχιστα για να είμαι πιο σωστή) που προστατεύουν και από το "Blue light",το οποίο σύμφωνα με έρευνες συμβάλλει στην πρόωρη γήρανση και τον αποχρωματισμο.

Οπότε κρίνω οτι θα ηταν ωφέλιμο να το ενταξεις στην καθημερινότητα σου. Θεωρητικά πρέπει να βάζουμε όλο τον χρόνο, δηλαδή και κατά τους χειμερινούς μήνες, ακόμη και οταν έχει συννεφιά. Δεν μπορώ να σου πω οτι το τηρώ και γω πλήρως αυτό, αλλα σε γενικές γραμμές βάζω.

Ισως δυσκολευτείς να βρεις αυτό που σου ταιριάζει, εγω πέρασα μια φάση "trial and error" μέχρι να βρω το ιδανικό ή ορθότερα το καλύτερο δυνατο για μένα.

Λοιπόν, αν επιλέξεις να εντάξεις το αντηλιακό στην καθημερινότητα σου να κοιτάξεις να είναι κατάλληλο και για την περιοχή των ματιών, εκτος και αν επιθυμεις να πάρει δυο ξεχωριστά προϊόντα και να μη ξεχνάς τα αυτάκια και τον λαιμο.

Υ. Γ Ωστόσο οφείλω να σε ενημερώσω οτι υπάρχουν και κάποιοι που εναντιώνονται στη χρήση αντηλιακού. Προσωπικά εχω πεισθεί για τα οφέλη του, αλλα στο αναφέρω για να κάνεις και τη δική σου έρευνα.
Αντι ηλιακό σαν αυτό α που βάζουμε στην θάλασσα δεν λες ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος αλλά νομίζω αντηλιακό πρέπει να φοράμε γενικά όταν βγαίνουμε έξω, όχι τόσο όσο το καλοκαίρι εννοείται αλλά όταν είχα πάει στην δερματολόγο μου μου είχε πει πάντα αντηλιακό στο πρόσωπο.
Δεν έχω ιδέα .....αλλά είναι μπλιαχ να κυκλοφορώ με αντίηλιακο ,και να είναι το δέρμα "λαμπρό" απ το λάδι
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,475 μηνύματα.
Αντι ηλιακό σαν αυτό α που βάζουμε στην θάλασσα δεν λες ?
Ε ναι. Υπάρχον πολλές μάρκες, οπότε μην περιορίσεις την έρευνα σου στις συνηθισμένες μάρκες αντηλιακων θαλάσσης.
Αλλα ναι και αυτά αντηλιακά ειναι.

Α και μιλάω για αντηλιακό κατάλληλο για το πρόσωπο(και όπως προειπα να κοιτάξεις αν είναι κατάλληλο και για την περιοχή των ματιών).
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Ε ναι. Υπάρχον πολλές μάρκες, οπότε μην περιορίσεις την έρευνα σου στις συνηθισμένες μάρκες αντηλιακων θαλάσσης.
Αλλα ναι και αυτά αντηλιακά ειναι.

Α και μιλάω για αντηλιακό κατάλληλο για το πρόσωπο(και όπως προειπα να κοιτάξεις και αν είναι κατάλληλο και για την περιοχή των ματιών).
Για πες εσύ τι βάζεις
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,475 μηνύματα.
Για πες εσύ τι βάζεις
Εχει σημασία τι τύπο επιδερμίδας εχεις.

Εγω εχω κανονική επιδερμίδα που το χειμώνα τείνει προς ξηρή και καμιά φορά βγάζω μερικά σποραδικά σπυράκια.
20220224_151945.jpg
Θεωρητικά είναι για λιπαρά δέρματα, αλλα εμένα μου ταίριαξε γάντι. Ο λόγος μάλλον είναι οτι κατά τους χειμερινούς μήνες φοράω και μια λίγο πιο βαριά ενυδατική.
Το καλοκαίρι είναι το μόνο αντηλιακό απ'όσα έχω δοκιμάσει που δε μου προκαλεί εφίδρωση και φραγμενους πόρους.
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Ρε συ, με το χέρι στην καρδιά...

Το marine hyaluronates δεν είναι η απόλυτη πατάτα; Το πήρα και είναι σαν να βρέχω για 5 λεπτά το πρόσωπό μου. Καμία σχέση με το booster της apivita.
Εγω χρησιμοποιουσα το αλλο που ειχαν αλλα αφηνε υπολοιματα και οταν εβαζα concealer το σημειο ειχε απειρα υπολειμματα και επρεπε να το καθαρισω και να ξαναβαλω concealer. Το marine μου φαινεται πιο ελαφρυ, σαν νερο, και μου εκατσε καλυτερα. Τωρα αν κανει δουλεια δεν ξερω γιατι πανω απο αυτο βαζω ενυδατικη. Ουτε ενυδατικη θα εβαζα αν δεν ειχα μαυρους κυκλους γιατι δεν θα εβαζα concealer, αλλα επειδη βαζω concealer η ενυδατικη επιβαλλεται για να μην "σπαει" το concealer. Για καλο δερμα ολα ειναι θεμα διατροφης και υπνου πιστευω. Ακομα και η σταση υπνου παιζει ρολο. Πχ αν κοιμασαι ανασκελα δεν κανεις ρυτιδες σε σχεση με αν κοιμασαι μπρουμυτα.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Εγω χρησιμοποιουσα το αλλο που ειχαν αλλα αφηνε υπολοιματα και οταν εβαζα concealer το σημειο ειχε απειρα υπολειμματα και επρεπε να το καθαρισω και να ξαναβαλω concealer. Το marine μου φαινεται πιο ελαφρυ, σαν νερο, και μου εκατσε καλυτερα. Τωρα αν κανει δουλεια δεν ξερω γιατι πανω απο αυτο βαζω ενυδατικη. Ουτε ενυδατικη θα εβαζα αν δεν ειχα μαυρους κυκλους γιατι δεν θα εβαζα concealer, αλλα επειδη βαζω concealer η ενυδατικη επιβαλλεται για να μην "σπαει" το concealer. Για καλο δερμα ολα ειναι θεμα διατροφης και υπνου πιστευω. Ακομα και η σταση υπνου παιζει ρολο. Πχ αν κοιμασαι ανασκελα δεν κανεις ρυτιδες σε σχεση με αν κοιμασαι μπρουμυτα.

Δεν είναι μόνο διατροφής και ύπνου, είναι και θέμα ορμονών. Εγώ πχ ό,τι και να κάνω, και καλά τρώω, και καλά κοιμάμαι, καθαρά είναι όλα στο σπίτι μου, ανάσκελα κοιμάμαι, αλλά κάποιες μέρες στον κύκλο μου βγάζω σπυράκια, δε σώζεται από πουθενά. Αλλά σαφώς και όσο πιο καλές συνήθειες έχεις, τόσο πιο υγιής είσαι και τόσο πιο υγιής δείχνεις κιόλας.

Όσο για τις ρυτίδες, συνήθως τα δέρματα τα λιπαρά, με τάση για ακμή και σμήγμα, είναι πιο παχιά και ελαστικά και κάνουν λιγότερες ρυτίδες από τα "πορσελάνινα", λεπτά, ντελικάτα δέρματα. Γι' αυτό γύρω απ' τα μάτια όπου δεν υπάρχουν σμηγματογονοι αδένες, το δέρμα σπάει πιο εύκολα. Ο πατέρας μου πχ, που έχει τέτοιο δέρμα, με πολύ χειρότερες διατροφικές συνήθειες και κανένα καλλυντικό πέρα από after shave με καλεντουλα, έχει λιγότερες ρυτίδες απ' τη μάνα μου (και της ρίχνει και 5 χρόνια).
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Τα ίδια και οι δικοί μου. Η μαμά μου άπειρες ρυτίδες ο μπαμπάς μου τέλεια επιδερμίδα. Δεν είχε λιπαρό δέρμα όμως, ούτε ακμή. Ούτε η μαμα μου, ούτε εγω. Μου λένε ότι μοιάζω στον μπαμπά μου, ελπίζω να έχω κληρονομήσει το δέρμα του 😂
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Αντι ηλιακό σαν αυτό α που βάζουμε στην θάλασσα δεν λες ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Δεν έχω ιδέα .....αλλά είναι μπλιαχ να κυκλοφορώ με αντίηλιακο ,και να είναι το δέρμα "λαμπρό" απ το λάδι
Nivea 0% λιπαρότητα! Το μόνο αντηλιακό που έχω βρει μέχρι στιγμής που πραγματικά δεν έχει καθόλου λιπαρή αίσθηση! Αντηλιακό στο πρόσωπο και λαιμό εδώ και δύο χρόνια βάζω κάθε φορά που βγαίνω έξω. Αν και πλέον δεν έχω τόσες φακίδες ξέρω ότι κάνω καλό στην επιδερμίδα μου και στην πρόληψη ρυτίδων,παναδων κλπ
 

Nick890

Επιφανές μέλος

Ο Nick890 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 9,844 μηνύματα.
Αυτά τα αντίηλιακα που λέτε βρε κορίτσια από τι προλαμβάνουν πέραν απ' το έγκαυμα?
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,475 μηνύματα.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Επίσης, το skincare κακώς προορίζεται μόνο για γυναίκες. Καλό θα ήταν τα βασικά βήματα (πλύσιμο προσώπου με σαπούνι, αντηλιακό και ενυδατικη) να εφαρμόζονται από όλα τα άτομα. Οκ υπάρχουν ίσως πολλά προϊόντα που ίσως δε χρειάζονται πχ toner αλλά όλοι έχουμε πόρους.

Επίσης ένα άλλο υπέροχο προϊόν που δοκίμασα και προτείνω είναι το cleanance expert soin lotion, mild to moderate blemishes for oily blemish pore skin της avene. Είναι λεπτόρρευστο, ελαφρύ, δε δίνει τη μπόμπα ενυδάτωση αλλά και ενυδατώνει καί μειώνει της κοκκινίλες καί αφήνει το δέρμα τόσο απαλό. Εγώ το θεωρώ ιδανικό για primer καθώς αφήνει παρόμοια αίσθηση και κάνει περισσότερη δουλίτσα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νίκο αυτό τό αντηλιακό τό βρίσκεις παντού, στα hondos συχνά έχουν καί εκπτώσεις. Νομίζω η κανονική τιμή είναι γύρω στα 7-8€ που είναι πολύ οικονομικό.
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Επίσης, το skincare κακώς προορίζεται μόνο για γυναίκες. Καλό θα ήταν τα βασικά βήματα (πλύσιμο προσώπου με σαπούνι, αντηλιακό και ενυδατικη) να εφαρμόζονται από όλα τα άτομα. Οκ υπάρχουν ίσως πολλά προϊόντα που ίσως δε χρειάζονται πχ toner αλλά όλοι έχουμε πόρους.

Επίσης ένα άλλο υπέροχο προϊόν που δοκίμασα και προτείνω είναι το cleanance expert soin lotion, mild to moderate blemishes for oily blemish pore skin της avene. Είναι λεπτόρρευστο, ελαφρύ, δε δίνει τη μπόμπα ενυδάτωση αλλά και ενυδατώνει καί μειώνει της κοκκινίλες καί αφήνει το δέρμα τόσο απαλό. Εγώ το θεωρώ ιδανικό για primer καθώς αφήνει παρόμοια αίσθηση και κάνει περισσότερη δουλίτσα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Νίκο αυτό τό αντηλιακό τό βρίσκεις παντού, στα hondos συχνά έχουν καί εκπτώσεις. Νομίζω η κανονική τιμή είναι γύρω στα 7-8€ που είναι πολύ οικονομικό.

Απλώς έχε υπόψιν σου ότι αυτό της Avene που έστειλες έχει μέσα συνθετικά πολυμερή και σιλικόνες, εκ των οποίων το Polysorbate 20 συγκεκριμένα έχει εγείρει κάποιους προβληματισμούς. Τα συστατικά του αντηλιακου δεν τα έχω τσεκάρει ακόμη, θα ενημερώσω.
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,475 μηνύματα.
Απλώς έχε υπόψιν σου ότι αυτό της Avene που έστειλες έχει μέσα συνθετικά πολυμερή και σιλικόνες, εκ των οποίων το Polysorbate 20 συγκεκριμένα έχει εγείρει κάποιους προβληματισμούς. Τα συστατικά του αντηλιακου δεν τα έχω τσεκάρει ακόμη, θα ενημερώσω.
Ωπα, μόλις διαπίστωσα πόσο χρήσιμο είναι το πτυχίο σου(δεν εννοώ ότι είναι μόνο γι'αυτό το λόγο χρήσιμο, απλά το λεω χαριτολογώντας) :P

Εγω κάθομαι και ψάχνω βιντεάκια στο youtube που σχολιάζουν τα συστατικά πριν αγοράσω κάτι, αλλα εσύ... :laugh:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Απλώς έχε υπόψιν σου ότι αυτό της Avene που έστειλες έχει μέσα συνθετικά πολυμερή και σιλικόνες, εκ των οποίων το Polysorbate 20 συγκεκριμένα έχει εγείρει κάποιους προβληματισμούς. Τα συστατικά του αντηλιακου δεν τα έχω τσεκάρει ακόμη, θα ενημερώσω.
Ααααα εξού και το ότι το νιώθω σαν primer. Τσεκαρε το αντηλιακό αν και 99% δε θα το αλλάξω, αν δεν είναι τόσο βλαβερά τα συστατικά του δε θα το αλλάξω
 

Agaphbou

Περιβόητο μέλος

Η Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5,328 μηνύματα.
Ωπα, μόλις διαπίστωσα πόσο χρήσιμο είναι το πτυχίο σου(δεν εννοώ ότι είναι μόνο γι'αυτό το λόγο χρήσιμο, απλά το λεω χαριτολογώντας) :P

Εγω κάθομαι και ψάχνω βιντεάκια στο youtube που σχολιάζουν τα συστατικά πριν αγοράσω κάτι, αλλα εσύ... :laugh:

Υπάρχουν user-friendly εφαρμογές και site οπως το incidecoder, incibeauty κλπ, απλώς το πτυχίο χημείας με βοηθάει να καταλάβω 2-3 πράγματα πιο εύκολα και γρήγορα αφού τα ψαχουλέψω, ή να φανταστώ απ την ονομασία του σε ποια κατηγορία ανήκει το συστατικό. Κατά τ' άλλα μην πιστεύεις ότι κι εγώ τα ξέρω όλα απ' έξω, μόνο τα πιο βασικά έχω χρησιμοποιήσει στο εργαστήριο που φτιάχναμε κρέμες. :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ααααα εξού και το ότι το νιώθω σαν primer. Τσεκαρε το αντηλιακό αν και 99% δε θα το αλλάξω, αν δεν είναι τόσο βλαβερά τα συστατικά του δε θα το αλλάξω
Screenshot_20220226_161334_com.incibeauty.jpg

Αυτό είναι;
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μιας και είδα ένα ποστ της Αγάπης,σχετικά με την Avene και τα συστατικά,θα ήθελα πάρα πολύ να πω κάποια πράγματα,μιας και όλες θέλουμε ένα όμορφο δέρμα.

Πολλές φορές όσες πχ αντιμετωπίζουν ακμή,θα πάνε στο δερματολόγο όπως λέει η κοινή λογική.Εκεί η δερματολόγος θα σε δει και θα σου πει,ναι έχεις ακμή και θα πλένεσαι ή με la roche posay effaclar ή με avene(τα δύο πιο κλασικά),θα βάζεις και μια ενυδατική la roche posay effaclar mat,θα βάζεις τοπικά και υπεροξείδιο του βενζολίου και θα είσαι πένα.Προσωπικά,ναι,τέτοιες οδηγίες είχα λάβει από όσες δερματολόγους είχα πάει,και ήταν μάλιστα πάρα πολλές.Καμία δεν έκατσε ποτέ να νοιαστεί για άλλη πιθανά θέματα που μπορεί να είχε το δέρμα μου και με τα προϊόντα αυτά να τα επιδείνωνε.

Το δέρμα μου μετά από ένα σημείο είχε γίνει έρημος σαχάρα,σα γυαλόχαρτο.Η ενυδατική αντί να με βοηθάει άρχισε να με καίει και έβγαζα και περισσόυτερα σπυράκια.Τι κάνω λάθος,σκέφτηκα,αφού αυτά τα καθαριστικά είναι ειδικά για ακμή.Κάποια στιγμή βρήκα μια κοπέλα στο Instragram η οποία ασχολιόταν πάρα πολύ με τα συστατικά των προϊόντων που βάζουμε στο πρόσωπο και στα μαλλιά μας.Και τότε ήταν που κατάλαβα τι συνέβαινε.Τα συστατικά των προϊόντων αυτών λόγω των sulfates που περιέχουν ,αφυδατώνουν το δέρμα φοβερά.Aν τυγχάνει να έχεις ευαίσθητο δέρμα όπως εγώ,μπορεί να γίνεις κυριολεκτικά χάλια.Από την άλλη η la roche posay effaclar mat,έχει σαν 4ο συστατικό ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ.Ναι αυτό που βάζουμε στα χεράκια μας για να τα απολυμάνουμε.ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ.Πως μετά να μην καίγεσαι και να μην βγάζεις περισσότερα σπυριά λόγω της ξηρότητας που εσύ προκαλείς στο πρόσωπο μου με όλα αυτά τα πράγματα;

Όλες αυτές οι φαρμακευτικές εταιρείες δεν δίδονται από τους δερματολόγους επειδή κάνουν δουλειά και βοηθάνε,αλλά επειδή πληρώνονται για να σου προτείνουν αυτά τα προϊόντα.Για εμένα,προσωπικά,να ακούτε το δερματολόγο σας αλλά πάντα,ό,τι και να σας πει,να κοιτάτε τα συστατικά των προϊόντων που σας έχει γράψει.Ψαχτείτε λίγο και με τα συστατικά και να προσέχετε.Πλέον χρησιμοποιώ καθαριστικό που βρήκα από το φαρμακείο χωρίς sulfates το οποίο βγάζει τη λιπαρότητα που έχω στο πηγούνι χωρίς να με αφυδατώνει.Βρήκα και μια ωραία ενυδατική κρέμα με ceramides που δεν έχει μέσα οινοπνεύματα και βλακείες και έχω ηρεμήσει.Βέβαια η συγκεκριμένη ενυδατική επειδή έχει λίγα έλαια μέσα τα οποία βέβαια δεν είναι τόσο φαγεσωρογόνα αλλά μπορεί να δημιουργήσουν σπυράκια.Προσωπικά,δε μου δημιουργεί παρότι έχω τάση ακμής στο πηγούνι και στα ζυγωματικά.(πλέον δεν έχω ακμή,αλλά λαμβάνω ορμονική θεραπεία,οπότε με τη διακοπή μπορεί να ξαναεμφανιστεί).Δε ξέρω υπό αυτές τις συνθήκες τι θα συμβεί αλλά θα σας ενημερώσω.

Να προσέχετε το δέρμα σας και να κοιτάτε πάντα τι βάζετε πάνω του.Δυστυχώς οι δερματολόγοι σπάνια νοιάζονται για το θέμα σου και απλά σου πλασάρουν βλακείες.Δυστυχώς με τόσα που άκουσα δε τους έχω καμία εμπιστοσύνη πλέον.
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Υπάρχουν user-friendly εφαρμογές και site οπως το incidecoder, incibeauty κλπ, απλώς το πτυχίο χημείας με βοηθάει να καταλάβω 2-3 πράγματα πιο εύκολα και γρήγορα αφού τα ψαχουλέψω, ή να φανταστώ απ την ονομασία του σε ποια κατηγορία ανήκει το συστατικό. Κατά τ' άλλα μην πιστεύεις ότι κι εγώ τα ξέρω όλα απ' έξω, μόνο τα πιο βασικά έχω χρησιμοποιήσει στο εργαστήριο που φτιάχναμε κρέμες. :P
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


View attachment 97524
Αυτό είναι;
Γιεπ
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top