Συζήτηση για... τρίχες!

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Ουαου! Κια δεν περιεχει και παραμπεν που με ενδιαφερει! Που το βρισκουμε βρε αλεξ μου; Χοντος ας πουμε; Φαρμακεια; Σμ;
Το χρησιμοποιώ χρόνια και είμαι άκρως ικανοποιημένη.
Το βρίσκω στα Hondos και στο Galerie de Beaute' (και από διαδίκτυο μπορείς να παραγγείλεις).
Στα καταστήματα βρήκα και σε μίνι μέγεθος, κατάλληλο για ταξίδι τώρα στις διακοπές. ;) Ιδανικό το μίνι και για δοκιμή, να διαπιστώσεις αν όντως σου ταιριάζει.

104448.jpg
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Θέλω να ρωτήσω τα κορίτσια (πόσω μάλλον τα σγουρομάλλικα). Τι βάζετε στα μαλλιά σας μετά την ισιωτικη για να μη μυρίζουν καμμένο; Εγώ βάζω κρέμες hair food (που είναι σαν conditioner αλλά δεν ξεβγαζεται) αλλά πάλι μυρίζουν. Για αυτό σταμάτησα να τα ισιωνω, αλλά θέλω πολύ να τα ξανά κάνω
Μπορεις να παρεις καποιο heat protection spray, το βαζεις στο μαλλι σου πριν το ισιωσεις. Αυτα (ή τουλαχιστον τα περισσοτερα) μυριζουν ωραια
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,861 μηνύματα.
Μπορεις να παρεις καποιο heat protection spray, το βαζεις στο μαλλι σου πριν το ισιωσεις. Αυτα (ή τουλαχιστον τα περισσοτερα) μυριζουν ωραια
Αυτά τα δύο χρησιμοποιώ πριν το ισιωμα (το dream long και μετά) και λάδι syoss. Αλλά πάλι μυρίζουν λίγο καμμένο.
IMG_20220903_170839.jpg
 

Eclipse

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Έκλειψις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
Αυτά τα δύο χρησιμοποιώ πριν το ισιωμα (το dream long και μετά) και λάδι syoss. Αλλά πάλι μυρίζουν λίγο καμμένο. View attachment 107931
Τα elvive και εμένα μου δίνουν μια οσμή "καμένου" στη τρίχα αν και δεν χρησιμοποιώ συχνά ισιωτική και πιστολάκι. Καλύτερα να χρησιμοποιήσεις προϊόντα μαλλιών της Schwarzkopf.
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Κορίτσια πείτε μου πες φαβόρ μια μάσκα μαλλιών για επανόρθωση. Τα μαλλιά μου έχουν μακρύνει πολύ και έχω λεπτή τρίχα. Θέλω να τα επαναφέρω λίγο μετά το καλοκαίρι. Επίσης τη μάσκα τη βάζεις σε όλο το μαλλί ή στις άκρες;
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,951 μηνύματα.
Τα μαλλιά μου έχουν γίνει σαν πρόκες. Ειδικά τωρα το καλοκαίρι με το καθημερινό λούσιμο δεν την παλευουν με τίποτα. Τι θα μπορούσα να κανω για να αποκτησουν λιγο φορμα; Ε; Θα ήθελα να αποφύγω λυσεις τυπου τζελ κλπ.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κορίτσια πείτε μου πες φαβόρ μια μάσκα μαλλιών για επανόρθωση. Τα μαλλιά μου έχουν μακρύνει πολύ και έχω λεπτή τρίχα. Θέλω να τα επαναφέρω λίγο μετά το καλοκαίρι. Επίσης τη μάσκα τη βάζεις σε όλο το μαλλί ή στις άκρες;
Την μάσκα μπορείς να την βάλεις είτε μετά το λούσιμο για τα λεπτά που λέει η συσκευασία της ,είτε μπορείς να την βάλεις και να την αφήσεις για όση ώρα θες εσυ ή και ώρες ακόμα και ολόκληρο βράδυ (κάνει θαυματα) είτε να την βάλεις μετά το λούσιμο ΧΩΡΙΣ να την ξεβγαλεις .

Την βάζεις από το μήκος των δικών σου μαλλιών και κατω που πιστεύεις ότι χρειάζονται ενυδάτωση.
Ποτέ στην ρίζα γιατι εκτός ότι με την επανάληψη μπορεί να αποκτήσεις μόνιμη λιπαρότητα, δεν χρειάζεται εφόσον τα μαλλί εκεί είναι πλήρως ενυδατωμένο..

Ένα τίπ που πραγματικα κάνει τα μαλλιά τόσο απαλά και ενυδατωμένα είναι όταν βάζετε την μάσκα να την τυλίγεται με.μια ζέστη πετσέτα, είτε την σιδερωνεται είτε τον χειμώνα την έχετε πάνω στο καλοριφέρ τουλάχιστον ένα 10λεπτο .

Έπειτα δεν έχει καλύτερο από το να βάλετε ελαιόλαδο στις άκρες.των μαλλιών να τα τυλίγετε με.ζεστη πετσέτα και να τα αφήσετε όλη νύχτα!

Είναι το.μονο που με έχει σώσει απο την ταλαιπωρία που έχει το ξανθό και το μαλλί μου.σταματησε να σπάει και να φαίνεται θαμπο!
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Μήπως να ριχνατε την θερμοκρασία στο σίδερο; Εμένα ποτέ δεν μου μυρίζουν σε καμένο. Είτε βάλω προστατευτικό σπρευ είτε όχι. Τελευταία βάζω ένα της Schwarzkopf (osis+).
Ανακάλυψα την apivita με ένα λάδι μαλλιών που πήρα όταν ήμουν διακοπές και το έχω λατρέψει. Τα αφήνει λίγο λιπαρά αλλά μόλις βγεις έξω εξαφανίζεται η λιπαρότητα και μυρίζει τέλεια.
Από τα αγαπημένα μου cleansers έγινε το black detox ,της apivita 😍 Βγάζει το βάψιμο αμέσως, μυρίζει φανταστικά και αφήνει το δέρμα απαλό και δεν το στεγνώνει. Άπειρες φορές καλύτερο από το belif που χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια. Μου αρέσει και η μάσκα της με μέλι. Όταν κατέβω ξανά Ελλάδα θα δοκιμάσω και άλλα προϊόντα της.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αχτύπητο δίδυμο για εμένα!
Ειδικά το coconut είναι κορυφή τώρα για το καλοκαίρι αφού σου δίνει αυτό το ωραίο σπάσιμο wild look που έχεις ΜΟΝΟ με το θαλασσινό νερό 😉
Screenshot_20220904-085351_Google.jpg
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Από λάδια έχω δοκιμάσει κυριολεκτικά τα πάντα. Από καρύδα μέχρι αργκάν μέχρι hemisqualane και ότι άλλο κυκλοφορεί στην αγορά. Το λάδι καρύδας ενώ μου αρεσει, μου τα βαραίνει. Το αργκάν μου κάθισε πιο καλά αλλά ενώ δεν έβαζα ποτέ στις ρίζες, μου προκαλούσε φαγούρα, οπότε τέλος και αυτό. Τα άλλα αδιάφορα. Το hemisqualane ήταν τέλειο όσον αφορά την λιπαρότητα (δεν άφηνε καθόλου) αλλά μόλις έβγαινα στην υγρασία γινομουν θάμνος. Με την apivita (ένα μαύρο μπουκάλι με κόκκινη ετικέτα) είμαι παραδόξως πολύ ικανοποιημένη. Το άρωμα του το λατρεύω και μέχρι στιγμής το αποτέλεσμα είναι καλό και γυαλιζει η τρίχα χωρις να την βαραίνει. Βέβαια δεν μου κάθεται ένα λάδι για πολύ καιρό οπότε ίσως πάνω στις 6μηνο να αλλάξω άποψη. Θα δοκιμάσω και ελαιόλαδο αλλά ελπίζω να μη μυρίζω σαν τηγανιτές πατάτες 😂
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι η αλήθεια είναι ότι της καρύδας τα βαραίνει λίγο παραπάνω από τα συνηθισμένα, βέβαια παίζεις με την ποσότητα που εφαρμόζεις, αλλά σε εμένα τουλάχιστον αυτό ειναι και το ζητούμενο μου αφού το δικό μου μαλλί κάνει για 2 κεφάλια και το αναζητώ αυτό ;)

Σε μυρωδιά και διάρκεια βέβαια δεν έχω βρει κάτι καλύτερο από chil ..

Προφανώς παίζει ρόλο σε όλα αυτά και το χρώμα των μαλλιών..
Από τότε που το γύρισα στο τελείως ξανθό μόνο με αυτά και το φυσικό ελαιόλαδο είδα τα μαλλιά μου να είναι όπως όταν τα είχα στο φυσικό μου .

Να πω και την αλήθεια βέβαια κάνουν δουλειά και οι βιταμίνες που παίρνω γιατί ότι και να καούμε εξωτερικά η τρίχα εξαρτάται πολύ και από τις βιταμίνες αλλά ακόμα πιο πολύ από τις ορμόνες μας εξου και μετά από κάθε γέννα αλλάζεις στην κυριολεξία ολα τα μαλλιά σου εφόσον πέφτουν τόσο ποκυ και γεμίζεις συνεχεια φύτρες 😉
 

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Εμένα μου μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και γενικά ειναι σε καλή κατάσταση παρόλο το συχνό ισιωμα. Έχω χοντρή τρίχα και θα νόμιζες ότι θα αντέχει την καρυδα, αλλά δεν. Κριμα γιατί λατρεύω και το άρωμα της.
Τώρα μου είναι έτσι παρόλο που τα ισιωνω μερα παρά μέρα:
PXL_20220822_154235157~2.jpg
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Έχοντας ένα μαλλί το οποίο φριζάρει κ’ μόνο με αίτηση κάθεται λίγο καλύτερα, θα πω πως αυτό που με βοήθησε πιο πολύ από όλα είναι το καστορέλαιο. Ξεκινάω με πιστολάκι, χωρίς χτένα, 1-2 φορές από απόσταση, όχι για να στεγνώσουν εντελώς αλλά για να φύγει το πολύ νερό. Έπειτα παίρνω το καστορέλαιο (είναι πολύ παχύ) και το βάζω στις άκρες. Μπόλικο όμως. Τα δένω πάνω με ένα κλάμερ και περιμένω 1-2 ώρες. Το έχει πιει το περισσότερο το μαλλί αλλά σε γενικές γραμμές όταν τα αφήνω, είναι σε άριστη κατάσταση και γυαλίζουν τρομερά. Που και που βάζω και το Nuxe που μυρίζει σαφώς καλύτερα. Α επίσης σταμάτησα το ίσιωμα γιατί κατάλαβα ότι τα κάνει χειρότερα. Όταν δεν μου αρέσει το πως φαίνονται, τα πιάνω επάνω.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμένα μου μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και γενικά ειναι σε καλή κατάσταση παρόλο το συχνό ισιωμα. Έχω χοντρή τρίχα και θα νόμιζες ότι θα αντέχει την καρυδα, αλλά δεν. Κριμα γιατί λατρεύω και το άρωμα της.
Τώρα μου είναι έτσι παρόλο που τα ισιωνω μερα παρά μέρα:
Τέλεια είναι και μην αλλάξεις τίποτα απ ότι χρησιμοποιείς!!!
Κάθε μαλλι έχει τις δικές του ιδιοτροπίες νομίζω και φυσικά αυτό που πραγματικα ζηλεύω στα σκούρα χρώματα ειναι αυτή η φυσικότητα που βγάζει που κακά τα ψέματα στο ξανθό χάνετε...

Ας όψεται που έχω πλέον πολλά άσπρα αλλιώς και εγω δεν θα το άλλαζα το μελαχρινό με τίποτα <3
Screenshot_20220904-102747_Gallery.jpg
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Έχοντας ένα μαλλί το οποίο φριζάρει κ’ μόνο με αίτηση κάθεται λίγο καλύτερα, θα πω πως αυτό που με βοήθησε πιο πολύ από όλα είναι το καστορέλαιο. Ξεκινάω με πιστολάκι, χωρίς χτένα, 1-2 φορές από απόσταση, όχι για να στεγνώσουν εντελώς αλλά για να φύγει το πολύ νερό. Έπειτα παίρνω το καστορέλαιο (είναι πολύ παχύ) και το βάζω στις άκρες. Μπόλικο όμως. Τα δένω πάνω με ένα κλάμερ και περιμένω 1-2 ώρες. Το έχει πιει το περισσότερο το μαλλί αλλά σε γενικές γραμμές όταν τα αφήνω, είναι σε άριστη κατάσταση και γυαλίζουν τρομερά. Που και που βάζω και το Nuxe που μυρίζει σαφώς καλύτερα. Α επίσης σταμάτησα το ίσιωμα γιατί κατάλαβα ότι τα κάνει χειρότερα. Όταν δεν μου αρέσει το πως φαίνονται, τα πιάνω επάνω.
Ναι οντως και το καστορέλαιο βοηθάει πολύ αλλά μόνο για τις μελαχρινες, σκουραινει το μαλλι ;)

Να βάζεις και στις βλεφαρίδες και στα φρύδια!!
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,058 μηνύματα.
Εντωμεταξύ εγώ που έχω ίσιο και λίγο μαλλί και σας ακούω να μη θέλετε τη μπούκλα μού έρχεται να σας μπαναρω όλες από τα νεύρα μου για γνώση και συμμόρφωση!!!!
:ban:
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Εντωμεταξύ εγώ που έχω ίσιο και λίγο μαλλί και σας ακούω να μη θέλετε τη μπούκλα μού έρχεται να σας μπαναρω όλες από τα νεύρα μου για γνώση και συμμόρφωση!!!!
:ban:
Σε καταλαβαίνω απόλυτα! Έχοντας καί η ίδια ίσιο μαλλί, ζήλευα απίστευτα τα σπαστά/ μπούκλες μαλλιά . Επίσης τα δικά μου είναι τόσο μαλακά που δε μπορώ να τα κάνω και τίποτα. Ως έφηβη κατάλαβα όμως πόσο πρακτικά είναι και άρχισα να μου αρέσω 😛
 

Aleksa

Τιμώμενο Μέλος

Η Aleksa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 19,622 μηνύματα.
Έχοντας ένα μαλλί το οποίο φριζάρει κ’ μόνο με αίτηση κάθεται λίγο καλύτερα, θα πω πως αυτό που με βοήθησε πιο πολύ από όλα είναι το καστορέλαιο. Ξεκινάω με πιστολάκι, χωρίς χτένα, 1-2 φορές από απόσταση, όχι για να στεγνώσουν εντελώς αλλά για να φύγει το πολύ νερό. Έπειτα παίρνω το καστορέλαιο (είναι πολύ παχύ) και το βάζω στις άκρες. Μπόλικο όμως. Τα δένω πάνω με ένα κλάμερ και περιμένω 1-2 ώρες. Το έχει πιει το περισσότερο το μαλλί αλλά σε γενικές γραμμές όταν τα αφήνω, είναι σε άριστη κατάσταση και γυαλίζουν τρομερά. Που και που βάζω και το Nuxe που μυρίζει σαφώς καλύτερα. Α επίσης σταμάτησα το ίσιωμα γιατί κατάλαβα ότι τα κάνει χειρότερα. Όταν δεν μου αρέσει το πως φαίνονται, τα πιάνω επάνω.
Είχα δοκιμάσει κι έγω καστορέλαιο, όμως είναι βρε συ πολύ πηχτό, "βαρύ" λάδι...Και κάπως κολλάει πάνω στην τρίχα, τις τρίχες μεταξύ τους και γενικά-σε μένα τουλάχιστον- τη βαραίνει πολύ, με αποτέλεσμα να δείχνουν σαν άλουστα.:/:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,446 μηνύματα.
Τα σπαστά-κατσαρά μαλλιά που έχω δεν είναι καθόλου πρακτικά. Επίσης το αβαταρ μου είναι μία πολύ καλή αναπαράσταση του πως ξυπνάω :hehe:
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Είχα δοκιμάσει κι έγω καστορέλαιο, όμως είναι βρε συ πολύ πηχτό, "βαρύ" λάδι...Και κάπως κολλάει πάνω στην τρίχα, τις τρίχες μεταξύ τους και γενικά-σε μένα τουλάχιστον- τη βαραίνει πολύ, με αποτέλεσμα να δείχνουν σαν άλουστα.:/:
Αν βάλεις μεγάλη ποσότητα σε τέρμα στεγνό μαλλί ναι. Τώρα εγώ το βάζω σε μισό-στεγνο να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top