Γυναίκες και άνδρες στα 30

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
πλάκα με κάνεις!

Τι θα έπρεπε δλδ να βγαίνουν τα αποτελέσματα της εξέτασης και αν δεν είναι καλά ο γιατρός να ναρκώνει τη γυναίκα και να τη βάζει με το ζόρι χειρουργείο???
οταν ειναι down ο πατερας ή η μανα να τους αφησει ελευθερα να παρουν την αποφαση να γεννησουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
οταν ειναι down ο πατερας ή η μανα να τους αφησει ελευθερα να παρουν την αποφαση να γεννησουν?

Άγγελε μου δίνεις την αίσθηση όταν μιλάς ότι έχεις πολύ συγκεκριμένα παραδείγματα/καταστάσεις στο μυαλό σου τις οποίες φυσικά δεν γνωρίζω και όταν απαντάω απαντάω γενικά.

Στο παράδειγμα που αναφέρεις εξαρτάται από την κατάσταση στην οποία είναι το ζευγάρι, αν έχουν υποστήριξη, αν πιστεύουμε ότι οι άνθρωποι με κάποια πνευματική αναπηρία στερούνται δικαιωμάτων ελεύθερης βούλησης σε περιπτώσεις αναπαραγωγής, τι πιθανότητες υπάρχουν (ιατρικά) ένα ζευγάρι εκ των οποίων τουλάχιστων ένας έχει συνδρομο να γεννήσει παιδί με το ίδιο συνδρομο...
Είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τη μέση κατάσταση της καθημερινότητας μας που δεν είναι δυνατόν να δώσει κανείς μια απάντηση "ναι-όχι" και δη όταν το θέμα συζήτησης είναι οι φόβοι/οι ανησυχίες ή οτιδήποτε άλλο των σημερινών 30αρηδων.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Συζητηση περι των 30..Να κανω μερικες σκορπιες παρατηρησεις απο τον εαυτο μου και τον φιλικο μου περιγυρο μου που ειναι πανω κατω σε αυτη την ηλικια..

α)Εννοειτε οτι στα 30 δεν εχεις την ιδια ενεργεια και τις ιδιες αντοχες με τα 20..
β)Εννοειται οτι η ανεμελια των 18-24 (για αυτους που σπουδασαν) δεν προκειται να γυρισει ποτε..

γ)Παρ'όλα αυτα πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη ηλικια αλλα εξαρταται πολυ απο την επαγγελματικη και συναισθηματικη κατασταση που εισαι..Στον περιγυρο μου δεν βλεπω τοσο ανθρωπους να τρωνε φρικες για το ποτε θα παντρευτουν ή ποτε θα κανουν παιδι,αλλα με το γεγονος οτι ειναι σε αυτη την ηλικια και ειναι αναγκασμενοι ειτε να ειναι ανεργοι,ειτε να απασχολουνται σε κακοπληρωμενες δουλεις με ανυποφορα ωραρια..Συνεπεια αυτου πολλοι να μην εχουν την δυνατοτητα να μεινουν σε δικο τους σπιτι..

δ)Οσον αφορα το θεμα του γαμου και του παιδου διακρινω μια ανησυχια εκ μερους καποιων γυναικων που ειναι φυσιολογικη μιας και οσο μεγαλωνεις δυσκολευει το θεμα του παιδου..Ευτυχως δεν βλεπω πολλες που να ειναι διατεθιμενες να κανουν γαμο και παιδι χωρις να πληρουνται τα στανταρ τους μονο και μονο λογω του οτι μεγαλωνουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Τα 30 τα έχω στο μυαλό μου σαν την καλύτερη ηλικία.. επαγγελματικά καταξιωμένη, με μια κοιλιά τούρλα και ενίοτε όπως λέτε τα τεκνά να με περιστοιχίζουν (οξύμωρο ακούγεται) μη μου τη χαλάτε πληζ! :redface::P

Καπως ετσι κι εγω μονο που δεν ειναι λιγες οι φορες που προβληματιζομαι αν τελικα θα ηθελα να φερω τα δικα μου υπεροχα παιδια στο κοσμο η αν θελω η ιδια να παραμενω το τρυφερο παιδι του συντροφου μου. Υποθετω μεγαλωνοντας θα μαι κατασταλαγμενη (ή ... όχι?:hmm:)

Και τα δυο εχουν λογικη εξηγηση, χωρις δηλ να το σκεφτομαι υπο εξαρση συναισθηματων και καθε φορα γερνω προς τη μια, αλλοτε προς την αλλη. Το θεμα ''μανα'' το χω μεσα μου απο την πρωτη αποπειρα μεγαλης σχεσης, καθε μια στο μυαλο μου περνουσε(και ισως περναει ακομα) σαν υποψηφιος πατερας των παιδιων μου, χωρις να γινομαι αντιληπτη ή φορτικη με το ζητημα κι ουτε θαθελα στο μελλον. Γιατι δε θελω ουτε οι αλλοι να με φορτωνουν και φυσικα απο σεβασμο στις πιθανες διαφορετικες επιλογες του ανθρωπου μου.

Περναω καλα χωρις τετοια σχεδια σημερα και ειμαι ευτυχισμενη. Ομως(!)κοντευουν τα γενεθλια μου και κρυβω το αγχος μου, απο μενα. Αν θελω να ειμαι ετοιμη να γινω μητερα, θα ειμαι κι αυριο. Αγαπη χρειαζεται και καθοδηγηση, δε με φοβαμαι καθολου ακομα κι αν χρειαστει να μεγαλωσω μονη ενα μωρο. Δε θελω ομως μονη μου. Γιαυτο προσεχω να ελεγχω τις επιλογες μου. Δεν αρκει ομως. Ποτε δεν αρκει, γιατι η ζωη δεν ξερεις πως στα φερνει.
Εχω σχεδον αποφασισει πως εκει που νιωθω καλα, εκει θα ειμαι και πως οποτε κι αν συμβει, θα σταθω ορθια (δε θα εκανα εκτρωση με λιγα λογια εκτος αν υπηρχε θεμα υγειας του μωρου αλλα ακομα κι εκει το σκεφτομαι...) κι αν δε μου συμβει, θα ζησω επισης καλα και θα λεω δοξα τω θεω που μαι υγιης και προσφερω κοινωνικο εργο.

Το παν σε ολη αυτη τη κουβεντα ειναι για μενα η αγαπη, η βαθεια αληθινη ουσιαστικη σχεση και η απορροια της, η αμοιβαια, ενα πλασμα, μια ψυχη, ενας καλος ανθρωπος της κοινωνιας μας και η καλοσυνη καλλιεργειται μεσα απο την αγαπη.

Εχει ποτε διερωτηθει καποια αν ο αντρας που αγαπα δε θελει να κανει παιδια? Εγω ναι. Και σιγουρα αν ηθελα εγω και δεν ηθελε εκεινος για τους δικους του σοβαρους για κεινον λογους δε θα εφερνα αντιρρηση κι ισως απαρνιομουν τη σχεση μας, επειδη θελουμε διαφορετικα πραγματα. Το αλλο ομως σιγουρο ειναι πως δε θα επεφτα στον πρωτο τυχοντα που θελει οικογενεια για να κανω παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
γ)Παρ'όλα αυτα πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη ηλικια αλλα εξαρταται πολυ απο την επαγγελματικη και συναισθηματικη κατασταση που εισαι..Στον περιγυρο μου δεν βλεπω τοσο ανθρωπους να τρωνε φρικες για το ποτε θα παντρευτουν ή ποτε θα κανουν παιδι,αλλα με το γεγονος οτι ειναι σε αυτη την ηλικια και ειναι αναγκασμενοι ειτε να ειναι ανεργοι,ειτε να απασχολουνται σε κακοπληρωμενες δουλεις με ανυποφορα ωραρια..Συνεπεια αυτου πολλοι να μην εχουν την δυνατοτητα να μεινουν σε δικο τους σπιτι..

δ)Οσον αφορα το θεμα του γαμου και του παιδου διακρινω μια ανησυχια εκ μερους καποιων γυναικων που ειναι φυσιολογικη μιας και οσο μεγαλωνεις δυσκολευει το θεμα του παιδου..Ευτυχως δεν βλεπω πολλες που να ειναι διατεθιμενες να κανουν γαμο και παιδι χωρις να πληρουνται τα στανταρ τους μονο και μονο λογω του οτι μεγαλωνουν..
Σωστες παρατηρησεις και δενουν με αυτο που ρωτησα πιο πριν. Προυποθεσεις. Ζυγαριά.

(δεν ξερω βεβαια αν το δ) ειναι οπως το λες...μακαρι...γιατι βλεπω και πολλες οικογενειες και μανες, που κανει μπαμ οτι το εκαναν χωρις να ειναι ετοιμες, χωρις να το θελουν αρκετα, χωρις να ειναι με το ατομο που θελουν κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
γιατι βλεπω και πολλες οικογενειες και μανες, που κανει μπαμ οτι το εκαναν χωρις να ειναι ετοιμες, χωρις να το θελουν αρκετα, χωρις να ειναι με το ατομο που θελουν κλπ)

Ειναι αυτοι/ες που θα τους ρωτησεις οταν εχουν πιει λιγο παραπανω και θα σου πουν ''ετυχε...''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σωστες παρατηρησεις και δενουν με αυτο που ρωτησα πιο πριν. Προυποθεσεις. Ζυγαριά.

(δεν ξερω βεβαια αν το δ) ειναι οπως το λες...μακαρι...γιατι βλεπω και πολλες οικογενειες και μανες, που κανει μπαμ οτι το εκαναν χωρις να ειναι ετοιμες, χωρις να το θελουν αρκετα, χωρις να ειναι με το ατομο που θελουν κλπ)


Προφανως το ηθελαν πολυ περισσοτερο απο κατι αλλο...
Αλλα δε νομιζω καποια απο αυτες να μετανοιωσε που εγινε μητερα...Κι εαν υπαρχει θα ειναι απλα η εξαιρεση που επιβεβαιωνει τον κανονα.
Ισως καποιες γυναικες να εχουν παραδεχτει οτι βιαστηκαν στα 20 τους να δημιουργησουν οικογενεια, οπως γινοταν με τη γενια των δικων μας μητερων, αλλα μεχρι εκει...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μια γνωστη μου, ενα χρονο μικροτερη απο μενα ειναι στον 6ο μηνα.
Απο τοτε που την ξερω θελει να κανει οικογενεια και το παιδι που ειναι μαζι λιγο μεγαλυτερος τα ιδια.
Απο οικονομικης αποψης, μοναχοπαιδι, διευθυνει ηδη μονη της εταιρεια κι εκεινος επιχειρηματιας μαζι με τον πατερα του. Σπιτι δικο τους.
Νομιζω ειναι πολυ ευχαριστημενοι και οι δυο τους απολες τις αποψεις και ειναι ισως απο τα λιγα ζευγαρια που δε μου σκανε αμφιβολιες παρα τη μικρη ηλικια τους.

Γνωριζω αλλο ενα ζευγαρι, γυρω στα 30 και οι δυο, παντρευτηκαν και κεινοι προσφατα, ζουνε σε νοικι παρα μα παρα πολυ δυσκολα και τα χρεη τους τρεχουν απο τα δανεια για τα του σπιτιου. Παλι δε μου σκανε αμφιβολιες για τις αποφασεις τους να ειναι μαζι, το ζητημα ειναι αλλο. Θελουν να κανουν απελπισμενα παιδι και ο συζυγος της μολις απολυθηκε.

...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δε το θετω σαν θεμα ηλικιας προς τα κατω. Το θετω γενικως. Δεν ξερω αν ειναι καν δυνατον, για μια μανα να πει "μετανιωσα που το εκανα τοτε, επρεπε αργοτερα", γιατι α) οπως και να χει ειναι φοβερο το να εχεις παραγει ζωη και σε γεμιζει, και β) ειναι φοβερα δυσκολο να παραδεχτει στον εαυτο της οτι εκανε τοσο σοβαρο λαθος που μπορει ευκολα να παραγει ενα παιδι προβληματικο.

Αρα δε περιμενω να το παραδεχτει καμια. Γιαυτο και δε θα ρωτησω ποτέ. Θα κρινω μονος μου, βλεποντας το παιδι και την ιδια και την ολη οικογενεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Δε το θετω σαν θεμα ηλικιας προς τα κατω. Το θετω γενικως. Δεν ξερω αν ειναι καν δυνατον, για μια μανα να πει "μετανιωσα που το εκανα τοτε, επρεπε αργοτερα", γιατι α) οπως και να χει ειναι φοβερο το να εχεις παραγει ζωη και σε γεμιζει, και β) ειναι φοβερα δυσκολο να παραδεχτει στον εαυτο της οτι εκανε τοσο σοβαρο λαθος που μπορει ευκολα να παραγει ενα παιδι προβληματικο.

Αρα δε περιμενω να το παραδεχτει καμια. Γιαυτο και δε θα ρωτησω ποτέ. Θα κρινω μονος μου, βλεποντας το παιδι και την ιδια και την ολη οικογενεια.

Χωρις να ξερω λεπτομερειες γιατι ακομα δεν εχω βγαλει μωρο απο την κοιλια μου:redface: νομιζω μολις βγει το μωρακι αυτοματως η γυναικα, ο,τιδηποτε κι αν εχει προηγηθει μεσα της, αλλαζει για ολα αποψη και συνειδητοποιει πως ειναι το πολυτιμοτερο που της εχει συμβει.:):)
Υπαρχουν κι εξαιρεσεις βεβαια αλλα νομιζω ειναι οι εξαιρεσεις στον κανονα, ετσι θελω να πιστευω δηλαδη. Θελω να πιστευω πως καμια μητερα δεν μετανιωνει για τη γεννηση του παιδιου της. Θλιβερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ακριβως. Γιαυτο και δεν εχει νοημα να τις ρωτησουμε. Θα το παραδεχτουν μονο σε οσες συνεβη κατι κακο στο παιδι και μετα απο καιρο και αφοτου τους πνιγουν οι τυψεις. Αλλά δε μιλαμε γιαυτα τωρα.

Ομως ενας βασικος παραγοντας (μαλλον ο βασικοτερος) για ολα τα κομπλεξικα, μιζερα, με κακια και θυμο, χωρις αρχες, με απωθημενα κλπ,κλπ, ατομα της κοινωνιας, ειναι η κακη ανατροφη. Και μια βασικη συνιστώσα αυτης, το κακο ξεκινημα, με λαθος συνθηκες. Ειτε ειναι επιλογη χρονου, ειτε συντροφου, οτιδηποτε.

Με λιγα λογια, κατα τη γνωμη μου, οσο και να πιεζει ο χρονος, το παιδι και η οικογενεια ειναι κατι πολυ ομορφο και πολυ σημαντικο για να σκατώσεις. Και επικινδυνο. Και θα το μετανιωσεις. Και δε γυρναει πισω. Αρα οσα ατομα και το θελουν πολυ αλλά και ανησυχουν πολυ για τα ιατρικα σημεια, πρεπει να φροντιζουν να ξεκινανε το πλανο ζωης τους νωριτερα. Αν θελουν να ζησουν πιο ελευθερα, θα παρουν και μια δοση ρισκου. Δυστυχως δε γινεται να τα εχουμε ολα ακομα. Και παλι καλα που υπαρχουν και βοηθηματα απο την επιστημη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Χωρις να ξερω λεπτομερειες γιατι ακομα δεν εχω βγαλει μωρο απο την κοιλια μου:redface: νομιζω μολις βγει το μωρακι αυτοματως η γυναικα, ο,τιδηποτε κι αν εχει προηγηθει μεσα της, αλλαζει για ολα αποψη και συνειδητοποιει πως ειναι το πολυτιμοτερο που της εχει συμβει.:):)
Υπαρχουν κι εξαιρεσεις βεβαια αλλα νομιζω ειναι οι εξαιρεσεις στον κανονα, ετσι θελω να πιστευω δηλαδη. Θελω να πιστευω πως καμια μητερα δεν μετανιωνει για τη γεννηση του παιδιου της. Θλιβερο.

Εννοειτε πως οταν μια γυναικα γενναει το παιδι της θα ειναι οτι πιο πολυτιμο της εχει συμβει..Το θεμα ειναι ομως η σχεση με τον αντρα της να εχει στηριχθει σε γερες βασεις και οχι σε βιασυνη λογω ηλικιας, γιατι μετα οπως ειπε και ο Lorien ολα αυτα θα βγουνε στο παιδι..

Σωστες παρατηρησεις και δενουν με αυτο που ρωτησα πιο πριν. Προυποθεσεις. Ζυγαριά.

(δεν ξερω βεβαια αν το δ) ειναι οπως το λες...μακαρι...γιατι βλεπω και πολλες οικογενειες και μανες, που κανει μπαμ οτι το εκαναν χωρις να ειναι ετοιμες, χωρις να το θελουν αρκετα, χωρις να ειναι με το ατομο που θελουν κλπ)

Το δ που ανεφερα ηταν αυτο που βλεπω απο τον κυκλο μου..Βεβαια μεσα σε αυτον τον κυκλο εχω δυο παραδειγματα μητερων που για εμενα εκαναν οικογενεια με λαθος ατομο και τωρα στα 28 και 30 αντιστοιχα το εχουν μετανιωσει ηδη.. Αλλα ενω το εχουν μετανιωσει η λυση για αυτες μεσα στον πανικο τους ειναι ενα δευτερο παιδι..Οτι να ναι δλδ..Αλλα πιστευω οτι αυτες ειναι οι εξαιρεσεις..Ετσι θελω να ελπιζω δλδ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Θελω κι εγω να ελπιζω, αλλα κατι τα νουμερα διαζυγιων (ενδεικτικα, 50%), κατι το τι κοσμος κυκλοφορει...δεν ξερω...ή εχω τρελες απαιτησεις...ή εχω γινει μισανθρωπος,..ή απλα most people really suck !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
:)
Γενικότερα όλο και περισσότερες γυναίκες σήμερα δυσκολεύονται να συλλάβουν χωρίς τη βοήθεια φαρμακευτικής αγωγής ή ακόμα και χειρουργείου. Δεν ξέρω αν έχει να κάνει με τον τρόπο ζωής ή κάτι έχει το νερό, αλλά γύρω μου όλο και περισσότερο ακούω "απελπισμένες" γυναίκες να κάνουν τα πάντα για να μείνουν έγκυες.

Μια εξήγηση, η οποία μπορεί μεν να μην καλύπτει το σύνολο των περιπτώσεων, έχει όμως σίγουρα σημαντικό μερίδιο στην αύξηση αυτή, την οποία παρατηρείς, είναι η ακόλουθη: Κατά τη γνώμη μου και σύμφωνα με πράγματα που έχω γνωρίσει μέσα από τον ιατρικό χώρο, έχει εντέχνως καλλιεργηθεί, από γιατρούς και ΜΜΕ, μια νοοτροπία ή εάν θέλεις μια κουλτούρα, η οποία παροτρύνει το ζευγάρι, με τις πρώτες αποτυχίες στη σύλληψη να καταφεύγει εύκολα στο γιατρό, για τεχνητή γονιμοποίηση. Ο γιατρός φυσικά, αφού πρόκειται για επαγγελματία -κι όχι εκείνα τα ρομαντικά και εν πολλοίς υποκριτικά που ακούμε περί λειτουργών της υγείας, ανθρωπιστικού επαγγέλματος, όρκων αρχαίων ιατρών και τα τοιαύτα- δεδομένου ότι έχει τεράστιο οικονομικό όφελος (γνωρίζετε τις τιμές που παίζουν στην αγορά ε; ) έχει κάθε συμφέρον να προωθήσει την τεχνητή αναπαραγωγή. Πόσες και πόσες γυναίκες γνωρίζουμε, οι οποίες ενώ τις είχαν παραμυθιάσει πως δεν μπορούν να κάνουν παιδιά, παρά μόνο με τεχνητή γονιμοποίηση, τελικά έκαναν παιδιά με το φυσιολογικό τρόπο...

μπραβο..αλλα δεν ειναι υποχρεωτικος,,
εδω διπλα μου ανδρας με ελαφρες ειδικες αναγκες,,γεννησε δυο παιδια..νορμαλ

εκανε και τριτο...αγορι down..το βλεπω και λυπαται η ψυχη μου και θυμωνω..αφου το ειχες το προβλημα..
τζοκερ παιζεις ? αλλα ποιος ελεγχει?
παρα πολλες περιπτωσεις υπαρχουν.. μιλαμε για έγκλημα..

Άγγελε, το σύνδρομο Down και άλλες τέτοιου είδους χρωμοσωμικές κληρονομικές παθήσεις, κατά συντριπτική πλειοψηφία οφείλονται σε λάθη που συμβαίνουν στα ωάρια κι όχι στα σπερματοζωάρια. Αυτός είναι και ο λόγος που το σύνδρομο αυτό συσχετίζεται με την ηλικία της μητέρας και όχι του πατέρα. Υπάρχουν φυσικά και οι εξαιρέσεις, όπως το να έχει κάποιος σύνδρομο Down λόγω μετάθεσης ενός τμήματος του χρωμοσώματος 21 σε άλλο χρωμόσωμα, πράγμα που κληρονομείται κι από τον πατέρα ευκολότερα, εν αντιθέσει με την κλασική τρισωμία 21, ωστόσο πιστεύω ότι η περίπτωση που περιγράφεις δεν οφείλεται σε κάτι τέτοιο, αφού σε τέτοια περίπτωση θα είχε και ο πατέρας σύνδρομο Down. Εσύ μιλάς για ελαφρές ειδικές ανάγκες, δηλαδή εικάζω ότι έχει κάτι άλλο, ίσως να εννοείς ότι είναι λίγο ...ελαφρύς στο μυαλό ή έχει κάποια δυσμορφία, μπορείς λοιπόν να το διευκρινίσεις; Δεν είναι καλό να κρίνουμε τους άλλους ως εγκληματίες, τόσο αβασάνιστα φίλε μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Το αλλο ομως σιγουρο ειναι πως δε θα επεφτα στον πρωτο τυχοντα που θελει οικογενεια για να κανω παιδια.

Σχετικά με αυτό δείτε κι αυτό το θέμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Αρα οσα ατομα και το θελουν πολυ αλλά και ανησυχουν πολυ για τα ιατρικα σημεια, πρεπει να φροντιζουν να ξεκινανε το πλανο ζωης τους νωριτερα. Αν θελουν να ζησουν πιο ελευθερα, θα παρουν και μια δοση ρισκου.

Δηλαδη? Αχ μωρε Λορι, τι πλανα να κανεις σημερα που δε ξερουμε που παν τα τεσσερα? Αυριο δεν ξερουμε που θαμαστε.
Και να θελουμε να μαθουμε δε μας αφηνουν οι καταστασεις. Ελα στη θεση μας, σημερα ειναι δυσκολα τα πλανα ή καλυτερα ειναι εντελως ψευδαισθηση. Κι οντως σημερα ειναι ρισκο να παρατησεις πολλα απο την επαγγελματικη σου σταδιοδρομια για να κανεις οικογενεια ή το αντιστροφο. Ειναι ζητημα προτεραιοτητων ολα. Προσφατα ενας καλος κυριος στις διακοπες μου γυρω στα 60 που χαμε πιασει την κουβεντα μου ελεγε πως με τη γυναικα του που ειναι ακομα μαζι δεν ειχαν να φανε και παλευαν μαζι. Προτεραιοτητα τους να ειναι μαζι. Γιαυτο λεω ειναι θεμα προτεραιοτητων και ωριμοτητας να ξερεις λιγο πιο νωρις τι θες απο τη ζωη σου ωστε να μη γκρινιαζεις μετα. Ειναι μουφα να γκρινιαζεις:/:

υσ. αυτα που γραω σημερα, θυμιστε τα μου στα 30, καντε μου ενα κοπυ λινκ:P

Εννοειτε πως οταν μια γυναικα γενναει το παιδι της θα ειναι οτι πιο πολυτιμο της εχει συμβει..Το θεμα ειναι ομως η σχεση με τον αντρα της να εχει στηριχθει σε γερες βασεις και οχι σε βιασυνη λογω ηλικιας, γιατι μετα οπως ειπε και ο Lorien ολα αυτα θα βγουνε στο παιδι..

Ναι, συμφωνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι ειναι δυσκολο να κανεις πλανο ζωης, αλλά εστω μπορεις να εχεις κατι αδρό στο νου σου. Δλδ το αν μια γυναικα θελει νωρις η αργα οικογενεια πχ. Αν θελει αργα...δεν κανει τιποτα απο νωρις γιαυτο. Αν θελει νωρις, τουλαχιστον εχει το νου της, ψαχνεται πιο νωρις, κανει τις κινησεις της σχετικα με το αλλο φυλλο, με τη δουλεια, οτι νομιζει οτι χρειαζεται. Εννοειται οτι και να το κανει δε σημαινει οτι θα το πετυχει. Αλλά όπως και με το τζοκερ, πρεπει να παιξεις για να χεις πιθανοντητα να κερδισεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Ναι ειναι δυσκολο να κανεις πλανο ζωης, αλλά εστω μπορεις να εχεις κατι αδρό στο νου σου. Δλδ το αν μια γυναικα θελει νωρις η αργα οικογενεια πχ. Αν θελει αργα...δεν κανει τιποτα απο νωρις γιαυτο. Αν θελει νωρις, τουλαχιστον εχει το νου της, ψαχνεται πιο νωρις, κανει τις κινησεις της σχετικα με το αλλο φυλλο, με τη δουλεια, οτι νομιζει οτι χρειαζεται. Εννοειται οτι και να το κανει δε σημαινει οτι θα το πετυχει. Αλλά όπως και με το τζοκερ, πρεπει να παιξεις για να χεις πιθανοντητα να κερδισεις.

Κάτσε βρε μανάρι μου να καταλάβω λίγο: εγώ εδώ και κάποια χρόνια νιώθω οτι ο σκοπός της ζωής μου είναι η οικογένεια και τα παιδιά. Τι μου προτείνεις να κάνω; Να δηλώνω στον κάθε άντρα που γνωρίζω "Κοίταξε να δεις κύριε, εγώ σκοπό έχω την οικογένεια, εσύ θες; Πες το τώρα ώστε να μην χάνουμε τον καιρό μας τζάμπα.". Εσύ τι εντύπωση θα είχες από μια τέτοια γυναίκα με αυτήν την συμπεριφορά ακόμα κι αν στο μέλλον ήθελες παιδιά; Θα τρόμαζες έτσι δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Κάτσε βρε μανάρι μου να καταλάβω λίγο: εγώ εδώ και κάποια χρόνια νιώθω οτι ο σκοπός της ζωής μου είναι η οικογένεια και τα παιδιά. Τι μου προτείνεις να κάνω; Να δηλώνω στον κάθε άντρα που γνωρίζω "Κοίταξε να δεις κύριε, εγώ σκοπό έχω την οικογένεια, εσύ θες; Πες το τώρα ώστε να μην χάνουμε τον καιρό μας τζάμπα.". Εσύ τι εντύπωση θα είχες από μια τέτοια γυναίκα με αυτήν την συμπεριφορά ακόμα κι αν στο μέλλον ήθελες παιδιά; Θα τρόμαζες έτσι δεν είναι;


Τωρα αμα σου πω ''ναι'' θα το πιστεψεις?
Κι ομως θεωρω πως πρεπει να τα ξεκαθαριζουμε εξαρχης αυτα και η μικρη ταπεινη μου εμπειρια αυτο μου χει διδαξει.
Απο την αρχη να δηλωνεις ποιος εισαι και τι ζητας, ανεξαρτητα αν τελικα βγει η οχι. Μα γιατι να τρομαξει τι ειναι χεστης? Αλλα αν τρομαξει, αν του αρεσεις πολυ δε θα στην κανει και θα συλλογιστει οσα του λες και θα τα συγκρινει με τα δικα σου, θα συζητησετε. Αν την κανει αμεσως ε χαιρω πολυ, τι να το κανεις τοτε? Δε θα τολμας να του μιλας μετα? Δε θα πας να του πεις ''θελω παιδια εδω και τωρα μαζι ΣΟΥ'' η θα του κανεις αμεσως την πληρη αναλυση περι ωαριων και σπερματοζωαριων που γινε παραπανω:P αλλα θα δωσεις στον αλλο να καταλαβει τι θελεις, απο κει κι επειτα το πραμα παει μονο του. Ειναι πολυ βασικο να ξεκαθαριζουμε στον αλλο τι θελουμε, δεν ειναι μαντης να ξερει και να φανταζεται, οπως κι εσυ βεβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Τωρα αμα σου πω ''ναι'' θα το πιστεψεις?
Κι ομως θεωρω πως πρεπει να τα ξεκαθαριζουμε εξαρχης αυτα και η μικρη ταπεινη μου εμπειρια αυτο μου χει διδαξει.
Απο την αρχη να δηλωνεις ποιος εισαι και τι ζητας, ανεξαρτητα αν τελικα βγει η οχι. Μα γιατι να τρομαξει τι ειναι χεστης? Αλλα αν τρομαξει, αν του αρεσεις πολυ δε θα στην κανει και θα συλλογιστει οσα του λες και θα τα συγκρινει με τα δικα σου, θα συζητησετε. Αν την κανει αμεσως ε χαιρω πολυ, τι να το κανεις τοτε? Δε θα τολμας να του μιλας μετα? Δε θα πας να του πεις ''θελω παιδια εδω και τωρα μαζι ΣΟΥ'' η θα του κανεις αμεσως την πληρη αναλυση περι ωαριων και σπερματοζωαριων που γινε παραπανω:P αλλα θα δωσεις στον αλλο να καταλαβει τι θελεις, απο κει κι επειτα το πραμα παει μονο του. Ειναι πολυ βασικο να ξεκαθαριζουμε στον αλλο τι θελουμε, δεν ειναι μαντης να ξερει και να φανταζεται, οπως κι εσυ βεβαια.

Δε γίνεται να αρχίσεις να συζητάς για οικογένειες και παιδιά στην πρώτη γνωριμία ή στο πρώτο ραντεβού! Τι λέμε τώρα. Θα λακίσει ο τύπος και πολύ καλά θα κάνει γιατί θα με περάσει για λυσσασμένη που θέλω απεγνωσμένα να γονιμοποιηθώ. :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top