Γυναικοκτονίες, δολοφονίες ή ανθρωποκτονίες;

Πιστεύετε ότι υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες; (Γυναικοκτονίες)
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 77)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
https://www.news247.gr/koinonia/the...i-gia-logoys-erotikis-antizilias.9728449.html

Αυτο παλι ...
Τι να πω πλεον ...:/::/:

Λεμε για τους αντρες αλλα και εμεις ...
Οτι δηλαδη αυτα τα φαινομενα ειναι οσα ειναι και οι γυναικοκτονιες ναι;
Ασε που ηλιθιοι υπαρχουν σε ολα τα φυλα.Δεν ειπε κανεις το αντιθετο.Επισης και αντρες μαχαιρωνουν αντρες.Οποτε τι;
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οτι δηλαδη αυτα τα φαινομενα ειναι οσα ειναι και οι γυναικοκτονιες ναι;
Ασε που ηλιθιοι υπαρχουν σε ολα τα φυλα.Δεν ειπε κανεις το αντιθετο.Επισης και αντρες μαχαιρωνουν αντρες.Οποτε τι;
Τι καταλαβες πάλι ρε πουπι .. :dash1:
Αυτό είπα?
Αν ήταν θα το έβαζα εκεί το θεματακι ..

Όλα στα άκρα ποια ..
Λέω για την βλακεια που τις πιάνει για εναν αντρα ...ήμαρτον ποια που θα φτάσω σε αυτό το σημείο για έναν θαρρείς και χωρίς αυτούς δεν υπάρχει ζωή ή τελείωσε η ζωή σε έναν..

Το έθεσες παρακάτω σωστά..
Ακόμα και η ηλιθιότητα έχει τα όρια της ...εδώ τα ξεπερνά όσο αφορά το γυναικείο φύλο..
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Τι καταλαβες πάλι ρε πουπι .. :dash1:
Αυτό είπα?
Αν ήταν θα το έβαζα εκεί το θεματακι ..

Όλα στα άκρα ποια ..
Λέω για την βλακεια που τις πιάνει για εναν αντρα ...ήμαρτον ποια που θα φτάσω σε αυτό το σημείο για έναν θαρρείς και χωρίς αυτούς δεν υπάρχει ζωή ή τελείωσε η ζωή σε έναν..

Το έθεσες παρακάτω σωστά..
Ακόμα και η ηλιθιότητα έχει τα όρια της ...εδώ τα ξεπερνά όσο αφορά το γυναικείο φύλο..
Ομως ΕΣΥ το εθεσες σαν φυλο,αυτο προσπαθω να σου πω.Ειπες ''λεμε για τους ΑΝΤΡΕΣ αλλα ειμαστε και εμεις'' οι ΓΥΝΑΙΚΕΣ δηλαδη.
Γιατι θετεις την ηλιθιοτητα σε φυλα;Καν δεν θα επρεπε να περιεχει φυλα ο σχολιασμος σου,αυτο εξηγω.
Και στο αντρικο φυλο γινονται αυτα και ακομα χειροτερα για μια γυναικα.Πραγματικα πολυ πιο συχνα,Σκοτωνιονται για γυναικες,αλλα εσενα σου εκατσαν οι γυναικες.ΓΙΑΤΙ;.ΟΠΟΤΕ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙ Ο ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΦΥΛΟΥ; Ειναι απολυτα ακυρος.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ομως ΕΣΥ το εθεσες σαν φυλο,αυτο προσπαθω να σου πω.Ειπες ''λεμε για τους ΑΝΤΡΕΣ αλλα ειμαστε και εμεις'' οι ΓΥΝΑΙΚΕΣ δηλαδη.
Γιατι θετεις την ηλιθιοτητα σε φυλα;Καν δεν θα επρεπε να περιεχει φυλα ο σχολιασμος σου,αυτο εξηγω.
Και στο αντρικο φυλο γινονται αυτα και ακομα χειροτερα για μια γυναικα.Πραγματικα πολυ πιο συχνα,Σκοτωνιονται για γυναικες,αλλα εσενα σου εκατσαν οι γυναικες.ΓΙΑΤΙ;.ΟΠΟΤΕ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΙ Ο ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΤΟΥ ΦΥΛΟΥ; Ειναι απολυτα ακυρος.
Η γυναικεία ζηλεια σε αυτό το θέμα πιστεύεις ότι διαφέρει από την αντρική?
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Η γυναικεία ζηλεια σε αυτό το θέμα πιστεύεις ότι διαφέρει από την αντρική?
Μα αυτο σου λεω.Γιατι λοιπον σχολαιζεις οτι ειμαστε και εμεις οι γυναικες; Αφου αυτο το βλεπουμε ακομα χειροτερα στους αντρες.Οποτε φιλεναδα μαλλον δεν σου ξυνιζει στους αντρες,σου ξυνιζει στις γυναικες,Κρυμενος σεξισμος.Ναι ξερω θα φας τα ιματια σου οτι δεν ειναι ετσι,αλλα ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ διοτι ΣΥ ΕΙΠΑΣ.

Εγραψες οτι λεμε για τους αντρες αλλα ειμαστε και οι γυναικες.Ομως εχουμε δεια πσιτευτα πραγματα απο τους αντρες λογω ζηλιας,εσυ στεκεσαι στις γυναικες.Ενω αυτο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΛΟ.Κια μαλσιτα στοα ντιθετο ειναι πολυ πιο συχνι φαινομενοι,Αλλα εσυ στεκεσαι στο γυναικειο.Οποιος στεκεται στο φυλο σε τετοια θεματα, δειχνει σεξισμο ξεκαθαρα.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα αυτο σου λεω.Γιατι λοιπον σχολαιζεις οτι ειμαστε και εμεις οι γυναικες; Αφου αυτο το βλεπουμε ακομα χειροτερα στους αντρες.Οποτε φιλεναδα μαλλον δεν σου ξυνιζει στους αντρες,σου ξυνιζει στις γυναικες,Κρυμενος σεξισμος.Ναι ξερω θα φας τα ιματια σου οτι δεν ειναι ετσι,αλλα ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ διοτι ΣΥ ΕΙΠΑΣ.

Εγραψες οτι λεμε για τους αντρες αλλα ειμαστε και οι γυναικες.Ομως εχουμε δεια πσιτευτα πραγματα απο τους αντρες λογω ζηλιας,εσυ στεκεσαι στις γυναικες.Ενω αυτο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΥΛΟ.Κια μαλσιτα στοα ντιθετο ειναι πολυ πιο συχνι φαινομενοι,Αλλα εσυ στεκεσαι στο γυναικειο.Οποιος στεκεται στο φυλο σε τετοια θεματα, δειχνει σεξισμο ξεκαθαρα.
Όχι δε θα φάω τα ιμάτια μου και λάθος κατάλαβες..

Ναι το θέμα ζηλεια διαφέρει ως γνωστό στο γυναικείο φύλο..
Δεν υπάρχουμε στο θέμα αυτό και όχι δεν ειβαι θέμα σειξισμου όπως περίτεχνα μάθατε να βάζετε μια ταμπέλα..
Ειναι θέμα αντιλήψεις..

Χρόνια μέσα στα γήπεδα και σε διάφορες ομάδες ανάμεσα σε γυναίκες ξέρω πολυ καλα τι σημανει γυναίκα και κατά πόσο ικανη ειναι αν μπει το σαράκι της ζηλειας για μια άλλη να κάνει πραγματα

Στις αντρικές ομάδες ναι υπήρχε όλο αυτό αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό..

Εκεί υπάρχουν αλλα θέματα που θα τα θίγουμε όταν υπάρχει το κατάλληλο ερέθισμα

Μη ξεχνάμε την περίπτωση της Ιωάννας και το τι δέχτηκε από μια άλλη γυναίκα..
Να αρχίζω να αραδιάζω και άλλες ιστορίες γυναικείων υποθέσεων..

Αν αυτός ο δικός μου διαχωρισμός με κατατάσσει στην κατηγορία του σεξισμου ποσώς με ενδιαφέρει να σου πω....

Αν αρχιζουμε και βαζουνε ταμπελες καλλιστα θα αρχισω να μιλαω για μισανδρια εδω μεσα σε πολλα ποστ πλεον ...

Δεν πάει ποτέ βάση φύλου όπως κάλλιστα γίνεται εδώ μέσα..
Πάει βάση χαρακτήρα και προσωπικότητας.

Οποτε αν εγώ θεωρούμε ότι βαδίζω βάση γυναικείου σεξισμου τότε απαντάω στο γεγονός ότι κάποιες άλλες εδώ μέσα ακουτε άντρα και βγαζετε σπυράκια κατευθείαν ;)

Αλλού το πήγαμε πάλι το θεμα αλλα δεν πειράζει...
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Οποτε αν εγώ θεωρούμε ότι βαδίζω βάση γυναικείου σεξισμου τότε απαντάω στο γεγονός ότι κάποιες άλλες εδώ μέσα ακουτε άντρα και βγαζετε σπυράκια κατευθείαν ;)
Oυτε για πλακα.Απλα το θεωρεις δικαιολογια αυτο,δεν ξερω για ποιο λογο.Απλα να τα χωσεις.Ε..ακυρο.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το να διαχωρίζεις τα φύλα ως ανοιμοιοτητα σε κάποια θέματα αυτόματα σημαίνει και σεξισμος... :hmm:

Πραγματικα εδώ μέσα έχουμε κατακρεουργισει όλες τις λέξεις..
Πιάσε από ψυχολογικούς όρους και οτιδήποτε άλλο λέγεται..

Φίμωση λέγεται αυτό πλέον..
Να μην τολμας να πεις την άποψή σου γιατί θα κριθεί σεξιστικο ,μισογυνικο η μισανδρια :down:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Μην γελιομαστε.Κια αυτη ειναι μια ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ απο τις χειροτερες.ΣΥΝ ΠΑΙΔΟΚΤΟΝΙΑ.Πρωτα το παιδι.,μετα η μανα.Να το δει κιολας και να βασανιζεται.
Η αμοιρη κοπελα.
Μορφωμενη,ευγενικη,φιλοζωη και φυσιολατρης,δεν ειχε ιδεα απο ελληνικη μαλακια.
Το ειδε βουκολικα το ζητημα.Ερωτευτηκε βασικα τον βουκολικο τροπο ζωης.Οταν εκανε το παιδι καταλαβε.
Μεχρι και τις οικονομιες της του εδινε.

Μεχρι που του δουλευε και τσαμπα

Το παιδακι της ομως δεν ηθελε να μεγαλωσει σαν προβατο.
Ο ελληνας νεαντερνταλ δεν το ανεχτηκε.

Ναι...ηταν αγνη και αφελης...αλλα αυτο δεν δικαιολογει το σιχαμα.
ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ.
Ουτε στην γεννα του παιδιου του δεν πηγε.Ειχε ,λεει,δουλειες.:whatever:

Καβάλα: «Κουβαλούσα ζωοτροφές με βάρος 20 κιλών όταν ήμουν έγκυος» – Τι ανέφερε η 31χρονη στα ασφαλιστικά μέτρα

Τον εφιάλτη που βίωνε στο πλευρό του 56χρονου κτηνοτρόφου περιέγραφε με σαφή τρόπο η άτυχη 31χρονη, λίγους μήνες πριν από τη διπλή δολοφονία στην Καβάλα.
Η γυναίκα κατήγγειλε πως είχε ξοδέψει όλες τις οικονομίες της για να τον βοηθήσει, ενώ εκείνος την χρησιμοποιούσε ως βοηθό του στις κτηνοτροφικές εργασίες και έδειχνε παγερή αδιαφορία απέναντί της, ακόμη και όταν έμεινε έγκυος.


Μάλιστα, είχε εξαπολύσει απειλές σε βάρος της και του μωρού τους, λέγοντας πως θα τους πνίξει και μετά θα αυτοκτονήσει. Τελικά ο 56χρονος έκανε πράξη τις απειλές του την περασμένη Παρασκευή, αφού σκότωσε την 31χρονη και το μικρό παιδάκι τους και στη συνέχεια έβαλε τέλος στη ζωή του.

Η εκπομπή T-Live αποκάλυψε τα όσα ανέφερε η 31χρονη μητέρα στην αίτηση ασφαλιστικών μέτρων που είχε καταθέσει για την επιμέλεια του παιδιού τους.


«Τον Ιανουάριο του 2018 συνάψαμε σχέση και από τον Ιούλιο του 2018 εγκαταστάθηκα στη Λεκάνη Καβάλας όπου και συγκατοικήσαμε. Όταν ήρθα στη Λεκάνη, είχα μαζί μου 5.000 ευρώ που είχα αποκομίσει από την εργασία μου ως γραφίστρια, χωρίς κανένα άλλο εισόδημα. Η οικία του 56χρονου, όπου διαμέναμε, ήταν σε άθλια κατάσταση και αφιέρωσα χρόνο, κόπο και χρήματα για να την καταστήσω όσο τον δυνατόν κατάλληλη για τη διαβίωση μας», τονίζει στην αίτηση ασφαλιστικών μέτρων.


Σε άλλο σημείο επισημαίνει: «Συμφωνήσαμε πως εγώ θα συνέχιζα την εργασία μου μέσω διαδικτύου, από την οποία αμοιβόμουν αρκετά ικανοποιητικά, αλλά ο 56χρονος επέμενε να τον ακολουθώ στις στάνες και να εκτελώ χρέη βοηθού του στις κτηνοτροφικές του εργασίες, καθόσον κατέχει 1.000 κατσίκια και δεν είχε κανένα άτομο ως προσωπικό. Λόγω της επιμονής του αυτής, τελικά επέτυχε να αφιερωθώ στην κτηνοτροφία και φυσικά σχεδόν να αφήσω την εργασία μου με συνέπεια να χάσω πολλούς πελάτες μου, καθόσον ήταν ανέφικτο να ανταποκριθώ στις επαγγελματικές μου υποχρεώσεις, λόγω έλλειψης χρόνου».


Καθημερινά η 31χρονη βίωνε μία οδυνηρή κατάσταση. «Η συμβίωση μας αποδείχθηκε άκρως οδυνηρή για μένα, καθόσον από το Δεκέμβριο μέχρι και τον Μάρτιο που γεννάνε τα κατσίκια, βρισκόμασταν στο βουνό από τα ξημερώματα μέχρι αργά το βράδυ, και με πολύ αντίξοες καιρικές συνθήκες (χιόνια, βροχές, παγετός) για να τον βοηθώ, καθώς δεν είχε άλλους εργάτες, παρά μόνο εμένα. Στις ελάχιστες ώρες που δεν είχαμε υποχρεώσεις στις στάνες, εγώ ασχολούμουν με την περιποίηση του σπιτιού. Όλο τον χρόνο μου, τον αφιέρωνα στην κτηνοτροφική μονάδα, ώστε να τον βοηθήσω με την εργασία μου να ανταποκριθεί στις οικονομικές δυσκολίες του, ενώ δεν είχα εικόνα των οικονομικών του συναλλαγών. Η συμβίωση μας ήταν ελεύθερη, χωρίς γάμο και σύμφωνο συμβίωσης. Χαρακτηριστικό της πλήρους αδιαφορίας του για μένα είναι το ότι για τέσσερα συνεχή έτη δεν μου έδωσε ούτε ένα ευρώ για τις προσωπικές μου ανάγκες ή για τις ανάγκες συντήρησης του σπιτιού του, με αποτέλεσμα να δαπανήσω τις 5.000 ευρώ που είχα μαζί μου και χρειάστηκε να χρεωθώ ακόμη 4.500 ευρώ από υπεραναλήψεις στις κάρτες μου. Όπως ήταν εύλογο, οι οικονομικές δυσκολίες έφεραν προβλήματα στη σχέση μας, καθώς αδυνατούσε κι αρνούνταν να καταλάβει τις ανάγκες μου ως συντρόφου του και τον ενδιέφερε μόνο να του παρέχω βοήθεια στα ζώα, κάτι που εγώ ήδη έκανα από κατανόηση για τα οικονομικά προβλήματα του, ενώ όταν εισέπραττε τις κρατικές επιδοτήσεις για τα κατσίκια δύο φορές τον χρόνο, δεν μου έδινε ούτε ένα ευρώ, καθώς όπως μου έλεγε πήγαιναν στα χρέη του», σημειώνει στην αίτηση ασφαλιστικών μέτρων.


Η συμπεριφορά του 56χρονου δεν άλλαξε ούτε όταν η γυναίκα έμεινε έγκυος. «Τον Απρίλιο του 2021 έμεινα έγκυος, αλλά ο 56χρονος το αντιμετώπισε με δυσφορία και αρνητισμό. Μέχρι το τέλος της εγκυμοσύνης μου, εργαζόμουν σκληρά, μεταφέροντας ζωοτροφές με βάρος 20 κιλών σε κουβάδες και αυτό γινόταν κατόπιν συνεχών πιέσεων εκ μέρους του, που αδιαφορούσε παντελώς για την εύθραυστη κατάσταση της υγείας μου. Λόγω των αντίξοων συνθηκών που βίωσα, γέννησα έξι εβδομάδες νωρίτερα από τον προβλεπόμενο χρόνο τοκετού, ένα υγιέστατο αγοράκι, στο νοσοκομείο Καβάλας το οποίο ο 56χρονος αναγνώρισε. Παρά αυτά, οι καθημερινές υποχρεώσεις και το πρόγραμμα συνεχίζονταν κανονικά. Κουβαλώντας μαζί μου το νεογέννητο τον βοηθούσα στο τάισμα, άρμεγμα, κτλ με αποτέλεσμα να μου είναι εξαιρετικά δύσκολο να ασχοληθώ με το νεογέννητο παιδί μου».


Όπως περιγράφει, «η κατάσταση αυτή ήταν αφόρητη για εμένα με αποτέλεσμα να επέλθει σοβαρότατη ρήξη στη σχέση μας. Του ανακοίνωσα πως έπρεπε να δώσω απόλυτη προτεραιότητα στις ανάγκες του μωρού, κάτι που παραδόξως δεν μπορούσε να κατανοήσει. Μάλιστα στην ουσία με εξεδίωξε από την οικία όπου διαμέναμε, δίνοντάς μου διορία πέντε ημερών για να αποχωρήσω και φυσικά δεν αποχώρησα μόνη μου».


Καταλήγοντας, στην αίτηση ασφαλιστικών μέτρων ανέφερε: «Οι εντάσεις, οι φιλονικίες και οι απειλές εκ μέρους του έγιναν καθημερινές όχι επειδή του έλειπε το μωρό ή εγώ, αλλά επειδή έχασε τον μοναδικό βοηθό του, καθόσον ο τρόπος συμπεριφοράς απέναντί μου ήταν αυταρχικός, με πλήρη έλλειψη τρυφερότητας στο πρόσωπό μου, αφού στην ουσία με χρησιμοποιούσε ως βοηθό του. Έφτασε μάλιστα στο έσχατο σημείο να μου πει πως έπρεπε να πνίξει εμένα και το μωρό και μετά να αυτοκτονήσει. Όπως ήταν φυσικό, αυτό μου προξένησε ιδιαίτερο φόβο και ανησυχία καθόσον γνωρίζω πως έχει στην κατοχή του κυνηγετική καραμπίνα».


Που να ηξερε η αμοιρη οτι ετσι θα γινοταν.
ΑΝΤΕΔΡΑΣΕ....αλλα δεν προστατευτηκε.
 

Guest 528707

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το παιδι ρε φιλε ?
το μωρο ?

Ειπαμε αυτες ειναι τρελές ακρως ψυχιατρικες εκδικητικες καταστασεις ....

Να σκοτωνεις ενα μωρο μονο και μονο για να απολαμβανεις το θεαμα του ψυχικου πονου που θες να προκαλεσεις σε ενα ανθρωπο ,αυτο ειναι τρελο αν και η λεξη τρελα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι χαδι ...

Αλλωστε το ποσο ψυχακιας ηταν φανηκε και στον τροπο αυτοχειριας του ....
Τι στο καλο γινεται και το κρυβουν τοσο καλα ολο αυτο και δεν αντιλαμβανονται το παραμικρο εγκαιρα ?
 

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,874 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Πάει χαμένο το κορίτσι :(
Χαμενο δεν θα πει τιποτα.Να σηνειωσουμε ομως οτι εδω δεν μιλαμε για γυναικοκτονια,αλλα για ληστεια μετα φονου.Δεν την σκοτωσε λογω φυλου,πχ δεν ειχε δικαιωμα να τον χωρισει,να παει με αλλον κλπ...απλα την πετυχε,ηθελε να κλεψει το κινητο και ηταν τοσο μισανθρωπος που δεν διστασε να την μαχαιρωσει για να τα καταφερει.
Μην τα μπερδευουμε.
Απεχθεστατη ληστεια μετα φονου ειναι ,οχι γυναικοκτονια.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Ελεος το σιχαμα...στα τοσα γεραματα δηλαδη.
Αλλη κια γυναικοκτονια.

 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Και νεα γυναοκοκτονια και απο νεαρο κιολλας,μοχι κανεναν παλιολιθικο μαλάκα.
 

Resaldis

Δραστήριο μέλος

Ο Resaldis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Το πρόβλημα της ενδοοικογενειακής βίας είναι παγκόσμιο και όλες οι χώρες αντιμετωπίζουν τις ίδιες προκλήσεις στην εξάλειψή της. Η Ελλάδα είναι η τελευταία χώρα στην Ευρώπη στην προστασία από την έμφυλη βία, με κατακερματισμένες υπηρεσίες και χαμηλό βαθμό εμπιστοσύνης των θυμάτων στο σύστημα απονομής ποινικής δικαιοσύνης και στο σύστημα παροχής υπηρεσιών.

Όπως επισημαίνει η Ελληνική Ψυχιατρική Εταιρεία, η ενημέρωση και η μηδενική ανοχή απέναντι στην κακοποίηση γυναικών και κοριτσιών αποτελούν σημαντικά βήματα στην πρόληψη της βίας. Για να υπάρξει όμως ουσιαστική αλλαγή χρειάζεται διεπιστημονική και διατομεακή συνεργασία, καλή αποτίμηση των αναγκών των θυμάτων και, φυσικά, σαφής πολιτική βούληση και δέσμευση από κάθε κράτος.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Και νεα γυναοκοκτονια και απο νεαρο κιολλας,μοχι κανεναν παλιολιθικο μαλάκα.

 

Guest 207242

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή και μόνο είναι γυναίκες μάλιστα. Κάποιες σκέψεις. Βλέπουμε ποιά ήταν η θέση της γυναίκας ιστορικά. Ας μην ξεχνάμε οτι η δουλεία καταργήθηκε σχετικά πρόσφατα και δεν έχει καταργηθεί παντού. Ακόμα και σήμερα. Να πω οτι σχεδόν όλοι οι μουσουλμάνοι βλέπουν τη γυναίκα ως κατώτερη? 2 δις άνθρωποι? Θα ήταν υπερβολή? Νομίζω πως οχι. Χώρες του πρώτου κόσμου βρίσκονται κυρίως στην Ευρώπη και στη βόρεια Αμερική. Στις χώρες του δεύτερου κόσμου και του τρίτου τα πράγματα είναι πολύ άσχημα για τις γυναίκες. Στην Αφρική ακόμα και σήμερα λαμβάνουν χώρα φρικαλεότητες κατά των γυναικών. Οι άντρες πρέπει να μάθουμε να ελέγχουμε τα ένστικτα μας και τη φύση μας και να μην πέφτουμε θύματα του παρορμητισμού. Ολοι είμαστε άνθρωποι και η ζωή μας είναι ιερή. Δεν πρέπει να αναγνωρίζεται κάτι λιγότερο στο γυναικείο φύλλο.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,143 μηνύματα.
Κάτι που γίνεται και εδώ ακομα και το ζούμε,απλά σε πιο ''συνηθισμενη'' μορφή.
Εκεί... το τερμάτισαν.
Ω..ναι..ισότητα των 2 φύλων υπάρχει στον πλανήτη γη...το συζητάμε;Οι φεμινίστριες λένε μαλακίες όπως πάντα.


Η γυναικοκτονία με θύμα μια 18χρονη συγκλονίζει το Περού. Η άτυχη κοπέλα είχε ζητήσει από τον 19χρονο σύντροφό της να χωρίσουν και εκείνος λίγες ημέρες μετά την έλουσε με βενζίνη και της έβαλε φωτιά κοντά στην Πλατεία της 2ας Μαΐου, στη Λίμα.

Η 18χρονη Κατερίνε Γκόμες, έδινε μάχη στο νοσοκομείο, όπου νοσηλευόταν, αλλά δυστυχώς υπέκυψε στα τραύματά της.

Ο δράστης με καταγωγή από την Βενεζουέλα κατάφερε να φύγει από την χώρα, η υπουργός Γυναικείων Θεμάτων του Περού κατήγγειλε την καθυστέρηση στις έρευνες για τον εντοπισμό του.
Η Κατερίνε είχε εισαχθεί το περασμένο Σάββατο στο νοσοκομείο, με εγκαύματα στο 60% του σώματός της. «Έδωσε μάχη για να κρατηθεί στη ζωή όμως, δυστυχώς, η έκταση των τραυμάτων της δεν επέτρεψε στους γιατρούς να την σώσουν και ενημερωθήκαμε για τον θάνατό της» ανακοίνωσε η υπουργός Νάνσι Τολεντίνο μιλώντας στο τηλεοπτικό κανάλι RPP.

Η υπουργός εξέφρασε τη λύπη της επειδή το ένταλμα σύλληψης του δράστη εκδόθηκε μόλις χθες Πέμπτη, πέντε ημέρες μετά την επίθεση. «Η αστυνομία μου υποσχέθηκε ότι θα κάνει τα πάντα για να τον βρει», πρόσθεσε.

Η υπουργός προέτρεψε τις γυναίκες «όταν υπάρχει ρήξη» να μην δέχονται να συναντήσουν μόνες τους τον πρώην σύντροφό τους. «Μην πηγαίνετε μόνες σε μια συνάντηση όταν θέλετε να χωρίσετε από έναν βίαιο άνθρωπο, μην τον πιστεύετε όταν σας λέει ‘ας μιλήσουμε, θα σου εξηγήσω’».

Σύμφωνα με επίσημα στατιστικά στοιχεία, στο Περού σημειώθηκαν 136 γυναικοκτονίες το 2022, από 146 το 2021 και 138 το 2020. Συγκριτικά, στη Γαλλία, μια χώρα με διπλάσιο πληθυσμό (67 εκατομμύρια έναντι 33 για το Περού) οι γυναικοκτονίες ανήλθαν στις 122 το 2021.

Εδώ έχουμε τον Μπαλάφα,συνδικαλιστή της αστυνομίας να δίνει συμβουλές πως να εκτίσουν λιγότερη ποινή οι γυναικοκτόνοι...είπαμε...το κάνετε..,τηλεφωνάτε στην αστυνομία,το παραδέχεστε,λέτε ότι είσασταν εν βρασμω ψυχής και όλα καλύτερα.
Ψεκάστε,σκουπίστε,τελειώσατε!

 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top