Γυναικοκτονίες, δολοφονίες ή ανθρωποκτονίες;

Πιστεύετε ότι υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες; (Γυναικοκτονίες)
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Isolde75

Νεοφερμένος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω το παραλήρημα σου ούτε σε αυτό το thread ούτε σε κανένα άλλο. Συγγνώμη που σε στενοχωρώ αλλά όχι δεν έχω συναντήσει κανέναν άντρα που βαράει την γυναίκα του ούτε κάνω παρέα με δολοφόνους γυναικών. Τώρα εσύ που μπαίνεις στο μετρό και συναντάς τους γυναικοκτονους και μάλιστα τους μέτρησες ότι είναι 5 να τους σταματήσεις. Προφανώς και θα λέμε ότι όλοι οι άντρες δεν είμαστε το ίδιο όταν βλέπουμε άρθρα και δημοσιεύσεις που υποστηρίζουν αυτό το ανόητο επιχείρημα. Αν είναι δυνατόν να κατηγορούμε το ανδρικό φύλο έτσι γενικά επειδή μερικοί άντρες είναι δολοφόνοι.
Μισογυνηδες δηλαδή δε ξέρεις;
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Και πάλι αυτό παραπέμπει σε παλιότερες κοινωνίες/εποχές ή και σε κάποιες περιπτώσεις πιο σπάνιες πια ακόμη και σήμερα, όπου η κεφαλή της οικογένειας ασκεί άλλη συμπεριφορά, βάσει φύλου κυρίως ,στο κάθε παιδί με κύριο αποδεκτή της εξουσιαστικής συμπεριφορά ς τις κόρες.
Μα σου πα! Είναι από την Ρωμαϊκή εποχή. Μην διαχωρίζεις την καταπίεση στα παιδιά και οι γιοι καταπιέζονται, τους όριζαν ποια θα παντρευτούν με κριτήριο την προικα, να μην εκδηλώνουν ομοφυλόφιλα αισθήματα, να αναγκάζονται να ακολουθούν του πατέρα το επάγγελμα κλπ και σε αυτούς ασκούνταν εξουσία.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,687 μηνύματα.
Μισογυνηδες δηλαδή δε ξέρεις;

Όχι και απορώ με το ύφος σου, δηλαδή το έχεις δεδομένο ότι οι άντρες πρέπει να ξέρουμε μισογύνηδες και δολοφόνους γυναικών επειδή έτσι λένε μερικά blog στο Facebook?? Με την λογική σου λοιπόν μπορώ να σε ρωτήσω «εσύ δεν ξέρεις γυναίκες που κατηγορούν τους άντρες για τα πάντα». Και για να σου λύσω την απορία αν κάποιος φίλος μου είχε άσχημη συμπεριφορά προς την κοπέλα του εγώ ο ίδιος θα του έλεγα ότι κάνει λάθος και αν δεν άλλαζε χαρακτήρα θα απομακρυνόμουν.
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,717 μηνύματα.
Πχ αν έχεις ένα αυτοκίνητο πόλο, το θεωρείς δικό σου, αυτό όμως δεν σημαίνει πως θεωρείς δικά σου όλα τα αυτοκίνητα.
Άλλο το να συγκεκριμενοποιεις την κατοχή /χρήση/ιδιοκτησία ενός προϊόντος, ενός οποιαδήποτε υλικού αγαθού ( ναι είναι δικό σου το πόλο μεταξύ όλων των άλλων πόλο) και άλλο να επεκτείνουμε αυτήν ιδέα σε έμψυχα όντα νοήμονα. Κανείς δε θα έπρεπε να ανήκει σε κανένα , ούτε οι σύντροφοι, ούτε καν τα παιδιά μας. Είναι αρρωστημένο να θεωρεί κανείς πως του ανήκει ένας άνθρωπος.
 

Isolde75

Νεοφερμένος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Όχι και απορώ με το ύφος σου, δηλαδή το έχεις δεδομένο ότι οι άντρες πρέπει να ξέρουμε μισογύνηδες και δολοφόνους γυναικών επειδή έτσι λένε μερικά blog στο Facebook?? Με την λογική σου λοιπόν μπορώ να σε ρωτήσω «εσύ δεν ξέρεις γυναίκες που κατηγορούν τους άντρες για τα πάντα». Και για να σου λύσω την απορία αν κάποιος φίλος μου είχε άσχημη συμπεριφορά προς την κοπέλα του εγώ ο ίδιος θα του έλεγα ότι κάνει λάθος και αν δεν άλλαζε χαρακτήρα θα απομακρυνόμουν.
Οκ, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, όλοι αυτοί ανατράφηκαν σε μια άλλη κοινωνία, χωρίς σεξιστικά ερεθίσματα γύρω τους. Μάλλον αναφερόμαστε σε κάποια κρυφή σέκτα. Μήπως τελικά να το ψάξουμε βιολογικά; Απ'ότι φαίνεται τα παιδιά γεννήθηκαν γυναικοκτόνοι, δεν έγιναν, γιατί ο Φώτης μεγάλωσε σε άλλη κοινωνία και δε ξέρει ούτε έναν μισογύνη. Στείλε μας που είναι να'ρθουμε
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,687 μηνύματα.
Οκ, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, όλοι αυτοί ανατράφηκαν σε μια άλλη κοινωνία, χωρίς σεξιστικά ερεθίσματα γύρω τους. Μάλλον αναφερόμαστε σε κάποια κρυφή σέκτα. Μήπως τελικά να το ψάξουμε βιολογικά; Απ'ότι φαίνεται τα παιδιά γεννήθηκαν γυναικοκτόνοι, δεν έγιναν, γιατί ο Φώτης μεγάλωσε σε άλλη κοινωνία και δε ξέρει ούτε έναν μισογύνη. Στείλε μας που είναι να'ρθουμε

Από αυτά που γραφείς φαίνεται ότι δεν θέλεις να κανείς σοβαρή κουβέντα και απλά ήρθες εδώ με σκοπό να κατηγορήσεις όλους τους άντρες, συγγνώμη που σου χαλάω το αφήγημα αλλά όχι δεν κάνω παρέα με άτομα που κράζουν τις γυναίκες αν θέλεις μην με πιστεύεις.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,509 μηνύματα.
η αλήθεια είναι πως τα μίντια δεν είναι καθόλου φειδωλά με την έννοια "μισογύνης" 'η "μίσανδρος" και ο κάθε ενας γίνεται cancelled ή labelled ως τέτοιος-α χωρίς να εξετάζεται η αιτία ή τα κίνητρα πίσω απο κάποια δήλωση και δεν είναι όλα στο ίδο φάσμα. Πολλά απο αυτά είναι απόρροια ακόμα διαφόρων στερεοτύπων που αναπαράγουμε άθελά μας επειδή έτσι μεγαλώσαμε..
Δεν είναι δίκαιο να μαχαιρώνεται κανείς αλλά πιο ωφέλιμο είναι να ανοίξουμε μια κουβέντα χωρίς χαρακτηρισμούς και διακρίσεις..
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Άλλο το να συγκεκριμενοποιεις την κατοχή /χρήση/ιδιοκτησία ενός προϊόντος, ενός οποιαδήποτε υλικού αγαθού ( ναι είναι δικό σου το πόλο μεταξύ όλων των άλλων πόλο) και άλλο να επεκτείνουμε αυτήν ιδέα σε έμψυχα όντα νοήμονα. Κανείς δε θα έπρεπε να ανήκει σε κανένα , ούτε οι σύντροφοι, ούτε καν τα παιδιά μας. Είναι αρρωστημένο να θεωρεί κανείς πως του ανήκει ένας άνθρωπος.
Βρε συμφωνώ! Αυτό άλλωστε τονίζω ότι είναι κυρίως το πρόβλημα, το θέμα ιδιοκτησία και οχι το φυλο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση δυσκοιλιότητα στην αποδοχή της ιδιοκτησίας ως κριτήριο, τόση προπαγάνδα έχει κάνει αυτό το καπιταλιστικό σύστημα γύρω από την έννοια της; Ισα-ισα που οι αριστεροί θα έπρεπε να το αγκαλιάζουν γιατί με ένα σμπαρο πετυχαίνουν δύο τρυγόνια. Με την εμμονή στο φύλο ισοπεδώσεις μονοδιάστατα αυτο το κοινωνικό φαινόμενο.
 

Isolde75

Νεοφερμένος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Από αυτά που γραφείς φαίνεται ότι δεν θέλεις να κανείς σοβαρή κουβέντα και απλά ήρθες εδώ με σκοπό να κατηγορήσεις όλους τους άντρες, συγγνώμη που σου χαλάω το αφήγημα αλλά όχι δεν κάνω παρέα με άτομα που κράζουν τις γυναίκες αν θέλεις μην με πιστεύεις.
Τι σοβαρή κουβέντα να κάνω με κάποιον που αρνείται την ύπαρξη άλλων μισογύνηδων γύρω του; Δε σου έγραψα αν κάνεις παρέα, συμφοιτητές, συναδέλφους, γνωστούς, συγγενείς, μέσα σε όλους αυτούς δεν ήρθες ποτέ σε επαφή με το μισογυνισμό; Δεν έχεις νιώσει ποτέ ετεροντροπη για σεξιστικό σχόλιο κάποιου εκ των παραπάνω; Πρώτη φορά εδώ διάβασες γι'αυτά;
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,717 μηνύματα.
Βρε συμφωνώ! Αυτό άλλωστε τονίζω ότι είναι κυρίως το πρόβλημα, το θέμα ιδιοκτησία και οχι το φυλο. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τόση δυσκοιλιότητα στην αποδοχή της ιδιοκτησίας ως κριτήριο, τόση προπαγάνδα έχει κάνει αυτό το καπιταλιστικό σύστημα γύρω από την έννοια της; Ισα-ισα που οι αριστεροί θα έπρεπε να το αγκαλιάζουν γιατί με ένα σμπαρο πετυχαίνουν δύο τρυγόνια. Με την εμμονή στο φύλο ισοπεδώσεις μονοδιάστατα αυτο το κοινωνικό φαινόμενο.
Ακόμα και έτσι να το δεις, από τη στιγμή που η γυναίκα είναι αυτή που θεωρείται ιδιοκτησία πάλι έμφυλη χροιά έχει το θέμα .
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Μπορεί και να βλέπει και άλλους ετσι, δεν το ξέρεις πχ μπορεί να είναι απόλυτο και καταδυναστευτικο αφεντικό η να έχει σκυλιά και να τους συμπεριφέρεται άσχημα, δεν αποκλείει το ένα το άλλο. Όμως ακόμα και αν δεν βλέπει τους άλλους ετσι, το τι εστί ιδιοκτησία σου και τι όχι είναι κάτι που συγκεκριμενοποιείται. Πχ αν έχεις ένα αυτοκίνητο πόλο, το θεωρείς δικό σου, αυτό όμως δεν σημαίνει πως θεωρείς δικά σου όλα τα αυτοκίνητα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί παίζουμε με τις λέξεις και τις έννοιες. Είμαι απόλυτα πεπεισμένη ότι καταλαβαίνεις τί εννοώ και το πάμε γύρω - γύρω...

Λοιπόν...οι γυναικοκτόνοι δολοφονούν τις γυναίκες (τους) όχι μόνο γιατί τις μισούν (αυτό άφησες να εννοηθεί σε προγενέστερο ποστ σου...). Την Κυριακή, π.χ. (ας αναφερθώ στην κοπέλα μιας και είναι πρόσφατο...) δεν την μισούσε. Την αγαπούσε αρρωστημένα και δεν άντεξε το γεγονός ότι τον εγκατέλειψε. Γιατί ; Γιατί την θεωρούσε δική του (κτήμα/ιδιοκτησία του) και δεν ανεχόταν να την έχει άλλος...

Είναι προβληματικό να θεωρούμε τον άλλο άνθρωπο (την - κάθε - άλλη, εν προκειμένω...) ιδιοκτησία. Μα είναι μια χαρά κίνητρο για κάποιους...

Αυτά
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,687 μηνύματα.
Τι σοβαρή κουβέντα να κάνω με κάποιον που αρνείται την ύπαρξη άλλων μισογύνηδων γύρω του; Δε σου έγραψα αν κάνεις παρέα, συμφοιτητές, συναδέλφους, γνωστούς, συγγενείς, μέσα σε όλους αυτούς δεν ήρθες ποτέ σε επαφή με το μισογυνισμό; Δεν έχεις νιώσει ποτέ ετεροντροπη για σεξιστικό σχόλιο κάποιου εκ των παραπάνω; Πρώτη φορά εδώ διάβασες γι'αυτά;

Αρχικά χάνεις την ψυχραιμία σου σε όλα τα thread με αποτέλεσμα να αρχίζεις τις προσωπικές επιθέσεις μόνο και μόνο επειδή αυτά που πιστεύεις εσύ για τους άλλους δεν ισχύουν. Δεν νομίζω να αρνήθηκα την ύπαρξη αντρών που συμπεριφέρονται άσχημα στις γυναίκες τους απλά ο κύκλος μου δεν περιλαμβάνει τέτοια άτομα, ξέρεις υπάρχουν άντρες που δεν είναι τοξικοί και σέβονται το αντίθετο φύλο όσο αν αυτό δεν σου αρέσει. Τώρα αν εννοείς ότι πιθανόν να έχω μιλήσει η συνεργαστεί με άτομα που στο σπίτι τους έχουν άσχημη συμπεριφορά τότε αυτό δεν το ξέρω και δεν το ξέρω καθώς ούτε πιάνω έναν έναν συμφοιτητή μου στο μεταπτυχιακό για να τον ρωτήσω τι κάνει σπίτι με την κοπέλα του ούτε στην τράπεζα που είμαι κάνω ανάκριση στους συναδέλφους σχετικά με το αν χτυπούν τις γυναίκες τους. Άρα δεν ξέρω αν έχω έρθει σε επαφή με κάποιο άντρα που δεν σέβεται τις γυναίκες καθώς δεν κάνω παρέα με όλους τους άντρες που υπάρχουν εκεί έξω, σίγουρα όμως εσύ βγάζεις ένα μίσος προς το ανδρικό φύλο μόνο και μόνο επειδή νομίζεις ότι όλοι οι άντρες είμαστε οι κακοί της υπόθεσης.

@Υδροχόος βλέπεις τι εννοώ με αυτά που έλεγα πριν;;
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί παίζουμε με τις λέξεις και τις έννοιες. Είμαι απόλυτα πεπεισμένη ότι καταλαβαίνεις τί εννοώ και το πάμε γύρω - γύρω...

Λοιπόν...οι γυναικοκτόνοι δολοφονούν τις γυναίκες (τους) όχι μόνο γιατί τις μισούν (αυτό άφησες να εννοηθεί σε προγενέστερο ποστ σου...). Την Κυριακή, π.χ. (ας αναφερθώ στην κοπέλα μιας και είναι πρόσφατο...) δεν την μισούσε. Την αγαπούσε αρρωστημένα και δεν άντεξε το γεγονός ότι τον εγκατέλειψε. Γιατί ; Γιατί την θεωρούσε δική του (κτήμα/ιδιοκτησία του) και δεν ανεχόταν να την έχει άλλος...

Είναι προβληματικό να θεωρούμε τον άλλο άνθρωπο (την - κάθε - άλλη, εν προκειμένω...) ιδιοκτησία. Μα είναι μια χαρά κίνητρο για κάποιους...

Αυτά
Σε ο,τι λες συμφωνώ, αυτά λέω τόση ώρα. Εσύ που βλέπεις το κριτήριο του φύλου εδώ; Διότι όπως το περιγράφεις και εσύ εδώ, η αιτία φαίνεται να είναι μια διεστραμμένη πρόσληψη του τι εστί ιδιοκτησία.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Σε ο,τι λες συμφωνώ, αυτά λέω τόση ώρα. Εσύ που βλέπεις το κριτήριο του φύλου εδώ; Διότι όπως το περιγράφεις και εσύ εδώ, η αιτία φαίνεται να είναι μια διεστραμμένη πρόσληψη του τι εστί ιδιοκτησία.
Γιατί δεν μένεις στο ότι τις δολοφονούν και γιατί τις θεωρούν ιδιοκτησία τους ; Γιατί αυτό δεν σου αρκεί ;

Σαφώς και κάποιο "πρόβλημα" κρύβεται πίσω από αυτό. Που, ντε και καλά, εσύ δεν θες να είναι το μίσος προς στις γυναίκες (εξ ου και το φύλο που λες, ξανά και ξανά...), αλλά μια γενικότερη προβληματική συμπεριφορά. Ακόμη και έτσι...ε και ; Την γυναίκα δολοφόνησε ή θα δολοφονήσει. Αυτό είναι το αποτέλεσμα. Σε αυτήν θα ξεσπάσει. Και γιατί τον παίρνει...
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Γιατί δεν μένεις στο ότι τις δολοφονούν και γιατί τις θεωρούν ιδιοκτησία τους ; Γιατί αυτό δεν σου αρκεί ;

Σαφώς και κάποιο "πρόβλημα" κρύβεται πίσω από αυτό. Που, ντε και καλά, εσύ δεν θες να είναι το μίσος προς στις γυναίκες (εξ ου και το φύλο που λες, ξανά και ξανά...), αλλά μια γενικότερη προβληματική συμπεριφορά. Ακόμη και έτσι...ε και ; Την γυναίκα δολοφόνησε ή θα δολοφονήσει. Αυτό είναι το αποτέλεσμα. Σε αυτήν θα ξεσπάσει. Και γιατί τον παίρνει...

Μα αυτό λέω, ότι τις δολοφονούν γιατί τις θεωρούν ιδιοκτησία τους, τι δεν το λέω;

Διότι για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα πρέπει να ειδωθεί στην ολότητα του και όχι ως μεμονωμένο κοινωνικό γεγονός διότι θα επαναλαμβάνεται διαρκώς. Βέβαια αν το δούμε στην ολότητα δεν θα είναι εύκολες οι λύσεις του πρόβληματος και θα απαιτηθεί να επαναπροσδιορίσουμε κοινωνικές αρχές αντιλαμβανόμενοι τις συστημικές ενδογενείς ανωμαλίες του τρόπου οργάνωσης των κοινωνιών μας στις οποίες όλοι μας μετεχουμε και συμφωνούμε. Η συνειδητοποίηση αυτή είναι πιο σοκαριστική και διαφωτιστική.
 

Υδροχόος

Διάσημο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,634 μηνύματα.
Μα αυτό λέω, ότι τις δολοφονούν γιατί τις θεωρούν ιδιοκτησία τους, τι δεν το λέω;

Διότι για να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα πρέπει να ειδωθεί στην ολότητα του και όχι ως μεμονωμένο κοινωνικό γεγονός διότι θα επαναλαμβάνεται διαρκώς. Βέβαια αν το δούμε στην ολότητα δεν θα είναι εύκολες οι λύσεις του πρόβληματος και θα απαιτηθεί να επαναπροσδιορίσουμε κοινωνικές αρχές αντιλαμβανόμενοι τις συστημικές ενδογενείς ανωμαλίες του τρόπου οργάνωσης των κοινωνιών μας στις οποίες όλοι μας μετεχουμε και συμφωνούμε. Η συνειδητοποίηση αυτή είναι πιο σοκαριστική και διαφωτιστική.
Αν το έλεγες, τότε εγώ είμαι η χαζή και δεν καταλαβαίνω...

Πάντως, σε πολύ απλά ελληνικά, ο όρος "γυναικοκτονία" σού κάθεται βαρύς. Συγγνώμη, αλλά αυτό καταλαβαίνω από όλα αυτά που έγραψες. Και ειδικά στα σημεία εκείνα που πήγαινες Αθήνα - Θεσσαλονίκη μέσω Κρήτης...

Δεν στο κρύβω ότι είμαι στην αντίπερα όχθη. Και ο ρυθμός των δολοφονιών, τα τελευταία χρόνια, με κάνει να θέλω να διαχωριστεί η γυναικοκτονία από τις ανθρωποκτονίες, να είναι ένα άλλο κεφάλαιο, ξεχωριστό. Και με άλλες ποινές. Βαρύτερες...Άποψή μου είναι ότι αυτό (όπως και πολλά άλλα...), θα συνδράμει στην εξάλειψη τού κοινωνικού αυτού φαινομένου...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Isolde75

Νεοφερμένος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 119 μηνύματα.
Αρχικά χάνεις την ψυχραιμία σου σε όλα τα thread με αποτέλεσμα να αρχίζεις τις προσωπικές επιθέσεις μόνο και μόνο επειδή αυτά που πιστεύεις εσύ για τους άλλους δεν ισχύουν. Δεν νομίζω να αρνήθηκα την ύπαρξη αντρών που συμπεριφέρονται άσχημα στις γυναίκες τους απλά ο κύκλος μου δεν περιλαμβάνει τέτοια άτομα, ξέρεις υπάρχουν άντρες που δεν είναι τοξικοί και σέβονται το αντίθετο φύλο όσο αν αυτό δεν σου αρέσει.
Ψύχραιμα είναι τα σχόλια μου. Αν εσύ επιλέγεις να με διαβάζεις σαν 200κιλη φεμιναζί που ουρλιάζει, δε μπορώ να σε αναγκάσω να με δεις αλλιώς. Προσωπική επίθεση θα ήταν αν σου έλεγα ότι είσαι κι εσύ ένας από αυτούς και γενικά σε στόλιζα με χαρακτηρισμούς. Το να σε ρωτάω αν δεν έχεις κανέναν μισογύνη στο ευρύτερο περιβάλλον σου είναι κατανόηση του γενικότερου βιώματος σου. Αν πραγματικά σου έλεγα ότι βλέπω παντού γυναικοκτόνους, όπως μου έγραψες, τότε δε θα μιλούσαμε τώρα εδώ, θα παλεύαμε στο The Purge. Δε πιστεύω ότι είναι όλοι γύρω μου, πιστεύω ότι είναι πολλοί όμως και όσο αρνούμαστε να αναγνωρίσουμε τον όρο "γυναικοκτονίες" και καθόμαστε και το αναλύουμε λες και δεν είναι ήδη αποδεκτο από ποινικολόγους, αρνούμαστε να δούμε και το πρόβλημα κατάματα και να το αντιμετωπίσουμε. Οι γυναικοκτόνοι είναι απλά μια υποομαδα των μισογύνηδων. Δε θα φτάσουν όλοι απαραίτητα στη δολοφονία επειδή είναι σεξιστες αυτό δε σημαίνει όμως ότι πρέπει να αφήνουμε τη νοοτροπία αυτή να αναπαράγεται ελευθερα. That's all am saying. Ούτε τους άντρες μισώ, ούτε τους θεωρώ όλους τοξικούς
Τώρα αν εννοείς ότι πιθανόν να έχω μιλήσει η συνεργαστεί με άτομα που στο σπίτι τους έχουν άσχημη συμπεριφορά τότε αυτό δεν το ξέρω και δεν το ξέρω καθώς ούτε πιάνω έναν έναν συμφοιτητή μου στο μεταπτυχιακό για να τον ρωτήσω τι κάνει σπίτι με την κοπέλα του ούτε στην τράπεζα που είμαι κάνω ανάκριση στους συναδέλφους σχετικά με το αν χτυπούν τις γυναίκες τους. Άρα δεν ξέρω αν έχω έρθει σε επαφή με κάποιο άντρα που δεν σέβεται τις γυναίκες καθώς δεν κάνω παρέα με όλους τους άντρες που υπάρχουν εκεί έξω, σίγουρα όμως εσύ βγάζεις ένα μίσος προς το ανδρικό φύλο μόνο και μόνο επειδή νομίζεις ότι όλοι οι άντρες είμαστε οι κακοί της υπόθεσης.
Σχόλια σαν αυτά που αναπαράγονται στο tsili εννοώ, έτσι σαν πρώτο παράδειγμα. Δε περιμένω να σου πει τα εσωψυχα του ο άλλος στο γραφείο, αλλά μέσα από αστειακια κλπ φαίνεται (ο μισογυνισμός, όχι ο δολοφόνος)
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 997 μηνύματα.
Ναι, αλλά γιατί δεν λες και το άλλο ; Για να ολοκληρωθεί το πακέτο...

Πόσες φορές μια γυναίκα σαν πει ότι την κακοποίησε/χτύπησε ένας άντρας, ακούει...το περίφημο, το ανεκδιήγητο : "Τί του είπες ; Τί του έκανες ;"...

Κι εγώ γιο έχω, αλλά έτσι δεν κάνω. Άλλο η αγάπη για τα παιδιά μου, άλλο η "λατρεία" για το φύλο...
καλά, η λέξη <<λατρεία> ήταν λίγο υπερβολή. Τους θαυμάζω, τους καμαρώνω, τους αγαπώ και τους καταλαβαίνω σε πολλά. Όπως έλεγε ο πατερούλης μου, ήμουν και γω <αγοροκοριτσο> και έχουμε την ίδια νοοτροπία
 

ROM32

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ROM32 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 331 μηνύματα.
Αν το έλεγες, τότε εγώ είμαι η χαζή και δεν καταλαβαίνω...

Πάντως, σε πολύ απλά ελληνικά, ο όρος "γυναικοκτονία" σού κάθεται βαρύς. Συγγνώμη, αλλά αυτό καταλαβαίνω από όλα αυτά που έγραψες. Και ειδικά στα σημεία εκείνα που πήγαινες Αθήνα - Θεσσαλονίκη μέσω Κρήτης...

Δεν στο κρύβω ότι είμαι στην αντίπερα όχθη. Και ο ρυθμός των δολοφονιών, τα τελευταία χρόνια, με κάνει να θέλω να διαχωριστεί η γυναικοκτονία από τις ανθρωποκτονίες, να είναι ένα άλλο κεφάλαιο, ξεχωριστό. Και με άλλες ποινές. Βαρύτερες...Άποψή μου είναι ότι αυτό (όπως και πολλά άλλα...), θα συνδράμει στην εξάλειψη τού κοινωνικού αυτού φαινομένου...

Η αλήθεια είναι πως προσπάθησα να το κάνω όσο πιο απλό γίνεται, αλλά συνήθως ελάχιστοι είναι σε θέση να έχουν την ικανότητα να διευρύνουν και να βλέπουν ένα θέμα στην ολότητα του. Συνήθως ο περισσότερος κόσμος θέλει απλές περιγραφές πράγμα το οποίο δεν γίνεται. Τεσπά! Αυτό είναι ενα άλλο γενικό πρόβλημα της κοινωνίας μας που αφορά το θέμα Παιδεία και δεν είναι της παρούσης, το έχω συνηθίσει πια. Εσύ κρατά και προβληματισου στο γεγονός ότι ανθρωπολογικά, οι ινδιάνικες φυλές που ζούσαν κοινοβιακως και δεν είχαν ιδιοκτησία δεν είχαν και γυναικοκτονιες και από την άλλη κρατά ότι στις χώρες που η ιδιοκτησία ήταν ισχυρή και υιοθέτησαν τον όρο γυναικοκτονια (Λατινική Αμερική) δεν έγινε τίποτα και το φαινόμενο συνεχίστηκε.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,369 μηνύματα.
Σύντομα πάντως δεν θα παίζει ιδιαίτερο ρόλο εαν είσαι άντρας ή γυναίκα. Η τεχνητή νοημοσύνη όπως πάει θα μας βλέπει ζωύφια ανεξαιρέτως :hehe:.

Joke aside όμως, δεν νομίζω οτι κανένας μη ακραίος άνθρωπος θεώρησε ποτέ οτι για όλα τα δεινά του κόσμου φταίνε όλοι οι άντρες. Το πρόβλημα είναι με ορισμένες νοοτροπίες που αναπαράγονται στο αντρικό φύλο, ενθαρρύνονται και απο το γυναικείο φύλο είτε οικιοθελώς είτε καταναγκαστικά(με συνειδητό ή ασυνείδητο τρόπο), και εν τέλει περνάνε στις επόμενες γενιές αντρών και γυναικών.

Ίσως το υπερπαλουστεύσω το ζήτημα λίγο, αλλά πιστεύω ακράδαντα οτι μεγάλο μέρος της συμπτωματολογίας που παρατηρούμε έχει την βάση του στην έλλειψη βασικών ηθικών αξιών. Όταν ο άλλος δεν έχει μάθει απο πάρα πολύ νωρίς και έμπρακτα τι πάει να πει σεβασμός στον συνάνθρωπο και στα δικαιώματα του...είναι σίγουρο οτι δεν θα πάει καλά το πράγμα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top