Γυναικοκτονίες, δολοφονίες ή ανθρωποκτονίες;

Πιστεύετε ότι υπάρχει έξαρση μίσους κατά των γυναικών επειδή είναι γυναίκες; (Γυναικοκτονίες)
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

chrisjhon02

Διάσημο μέλος

Ο chrisjhon02 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,798 μηνύματα.
Πρώτα από όλα μην με λες δεξιό.
Όρος ομπρέλα είναι για να συνεννοούμαστε. Παραδοσιακά, η συντηρητική πλευρά και η ακροδεξιά-δεξια (whatever) εκφράζει εχθρική θέση απέναντι στη μετανάστευση.
Δεύτερον δεν είναι όλοι οι λαθροέποικοι εγκληματίες. Δεν το είπε κανείς αυτό. Τρίτον, σοβαρά ήρθες σε αυτό το θρεντ για να υποστηρίξεις τις αδυναμίες σου πάλι; Στη τελική στο έχω πει και σε εσένα και στους άλλους πολλές φορές, ψάξτε αλλού να την πείτε σε αυτούς που μιλάνε μόνο για εγκληματικότητα.
Δεν έχω κάποια αδυναμία και δεν ξέρω γιατί το γυρνάς στο προσωπικό. Αυτό που λέω (και είναι πολιτικό επιχείρημα όχι προσωπικό) είναι πως γίνεται επιλεκτικό τσουβάλιασμα από τη δεξιά αλλά όχι σε περιπτώσεις που δε συμφέρουν, όπως οι γυναικοκτονίες που κάθε τρίτη εβδομάδα ακούμε και από μια νέα στην Ελλάδα.

Είναι όλοι οι Έλληνες άντρες εν δυνάμει δολοφόνοι ? Όχι. Η επιλεκτική γενίκευση, δηλαδή η λογική όργανο=μπουζούκι=μπάτσος, δεν είναι ιδιαίτερα συνεπής επιχειρηματολογία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,177 μηνύματα.
Εδώ τα βλέπεις από 15 χρονών να είναι αούγκανα, να χτυπάνε καθηγητές/τριες, να βιάζουν συμμαθητές/τριες και πάει λέγοντας, χωρίς καμία απολύτως τιμωρία.

Τα βλέπεις αυτά σε ευρωπαϊκές χώρες;
Αμέ, μια χαρά τα βλέπουμε. Οι μισογυνιδες και ολα αυτα που αναφέρετε δεν είναι ελληνικό πρόβλημα, είναι παγκόσμιο και έχει να κάνει με άλλα πράγματα κι όχι από που κατάγεται κάποιος αποκλειστικά.

Και άλλες πόσες συνήθειες έχουν όπως πχ σε πολλές χώρες της Ευρώπης αν δεν γίνουν λιώμα στο πιοτό και στο χασίς δεν υπάρχει η ""φάση"".

Αφήστε τα αυτά, ναι το πρόβλημα υπάρχει κι είναι σοβαρό, αλλά ας κοιτάμε το δάσος και όχι το δέντρο.

Όπως επίσης πρέπει να γίνει και αδίκημα κατά τη γνώμη μου για γυναίκες που παρενοχλνουν άνδρες αντίστοιχα, συμβαίνει απίστευτα συχνά και ακούγεται έως καθόλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,321 μηνύματα.
Τα βλέπεις αυτά σε ευρωπαϊκές χώρες;
Εσυ εισαι αλλου για αλλου. Ψαξε λιγο τι παιζει με τη νεανικη παραβατικοτητα στην αγαπημενη σ Σουηδια και μετα μιλα. Οχι οτι θα εχει και καποια υποσταση η γνωμη σου αφου θα χει αλλαξει παλι σε 2 μερες.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,858 μηνύματα.
Όπως επίσης πρέπει να γίνει και αδίκημα κατά τη γνώμη μου για γυναίκες που παρενοχλνουν άνδρες αντίστοιχα, συμβαίνει απίστευτα συχνά και ακούγεται έως καθόλου.
Ελα ρε σοβαρα; Για πες μας μια περιπτωση στην ελλαδα να την μαθουμε και εμεις.
Για λεγε..για λεγε τι ξερεις εσυ και δεν ξερουμε εμεις; :crazy:
ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΥΧΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΣΥΓΚΛΟΝΙΖΕΙ.Για λεγε απαπουλα..ειμαι ολη αυτια!
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,309 μηνύματα.
Εσυ εισαι αλλου για αλλου. Ψαξε λιγο τι παιζει με τη νεανικη παραβατικοτητα στην αγαπημενη σ Σουηδια και μετα μιλα. Οχι οτι θα εχει και καποια υποσταση η γνωμη σου αφου θα χει αλλαξει παλι σε 2 μερες.
Καλά, τραγούδα.. που νομίζεις ότι είσαι και Ευρώπη
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,309 μηνύματα.
Ε τι διάβασα μόλις τώρα;
Παρενοχλούν οι γυναίκες τους άντρες;😂

Σε ποιο ουράνιο και τόξο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αυτο ηταν το νοημα του ποστ, ναι
Αν ήσουν Ευρώπη αγαπητέ, την κοπέλα δεν θα την σκότωναν έξω από το αστυνομικό τμήμα. Κατάλαβες; Άντε μπράβο, αυτά τα ξεφτιλίκια δεν γίνονται πουθενά παγκοσμίως!
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,321 μηνύματα.
Ε τι διάβασα μόλις τώρα;
Παρενοχλούν οι γυναίκες τους άντρες;😂

Σε ποιο ουράνιο και τόξο;
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Αν ήσουν Ευρώπη αγαπητέ, την κοπέλα δεν θα την σκότωναν έξω από το αστυνομικό τμήμα. Κατάλαβες; Άντε μπράβο, αυτά τα ξεφτιλίκια δεν γίνονται πουθενά παγκοσμίως!
Ναι αλλο αυτο, αλλο το φαινομενο της ανομιας για το οποιο μιλησα εγω
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,136 μηνύματα.
Καλησπέρα,

Επισυνάπτονται οι σχετικοί πίνακες που ζητήθηκαν και καλύπτουν όλες τις περιπτώσεις.

8qaawm.jpg
8qace7.jpg


Καλή συνέχεια.
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,332 μηνύματα.
Ε τι διάβασα μόλις τώρα;
Παρενοχλούν οι γυναίκες τους άντρες;😂
Ε ναι γιατι οταν γινεται αυτο κανεις δε το παιρνει σοβαρα. "Αμα σε ακουμπησε γυναικα πρεπει να εισαι τυχερος" το ενα το αλλο... εχεις δει ποσες γυναικες βιαζουν ανηλικους μαθητες στις ΗΠΑ? Αλλα δε μας νπιαζουν οι αντρςς
 

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,321 μηνύματα.
Εγω προσωπικα δεν εχω δει καποιον ποτε να λεει τη σκοτωσε επειδη ειναι λαθρο. Λενε τη σκοτωσε επειδη εχει ανατραφει σε μια κουλτουρα ακραια πιο πατριαρχικη απο αυτη της δυσης.

Αυτα που λετε ειναι στρεψοδικιες, οι λεξεις εχουν τεραστιο νοημα και μια μικρη τροποποιηση τους, το αλλαζει αρδην. Προπαγανδα κοινως
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ε ναι γιατι οταν γινεται αυτο κανεις δε το παιρνει σοβαρα. "Αμα σε ακουμπησε γυναικα πρεπει να εισαι τυχερος" το ενα το αλλο... εχεις δει ποσες γυναικες βιαζουν ανηλικους μαθητες στις ΗΠΑ? Αλλα δε μας νπιαζουν οι αντρςς
Η Εριφυλη παει κατω απο αυτα τα ποστ στο γκαζετα και γραφει "μερακλης ο μικρος εμεις, τον εκανε αντρα"... Φανηκε η απαξιωση της για το κοινωνικο αυτο φαινομενο, το οποιο υποβαθμισε με περισσεια ειρωνια
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 18,460 μηνύματα.
Είναι νόμος πως σε κάθε συζήτηση για τις γυναικοκτονίες θα πέσει στο τραπέζι το ζήτημα των λαθρομεταναστών. Όσο άθλιοι είναι αυτοί που θυμούνται το κοινωνικό πρόβλημα του σεξισμού και των γυναικοκτονιών μόνο όταν ο θύτης είναι λαθρομετανάστης άλλο τόσο άθλιοι είναι και όσοι τρέχουν γεμάτοι χαρά όταν ο θύτης είναι Έλληνας να πουν την κασσέττα «κΑι οΙ εΛλΗνΕσ τΑ κΑνΟυΝ» και όταν είναι λαθρομετανάστης τότε έμμεσα μπαίνουμε στην δικηγορία «δΕν πΑιΖεΙ ρΟλΟ η εΘνΙκΟτΗτΑ».

Κουράσατε και ευτυχώς η κοινωνία ξυπνάει και αυτό φαίνεται από τις αντιδράσεις. Σε άλλο social media (που φημίζεται για τον κόσμο αριστερών και φιλελεύθερων φρονημάτων που μαζεύει διαχρονικά) πήραν με τις πέτρες τους αριστερούς που πήγαν πάλι να καλύψουν έμμεσα τον 23χρονο Αφγανό βιαστή μίας 62χρονης. Πρώτη φορά το είδα να συμβαίνει εκεί και σε τέτοια έκταση, φάγανε άσχημο ντου. Η επιρροή σας στην κοινωνία που οδήγησε σε οδυνηρές επιπτώσεις για όλους μας τελειώνει...
 

Isolde75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Isolde75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
.
Ε ναι γιατι οταν γινεται αυτο κανεις δε το παιρνει σοβαρα. "Αμα σε ακουμπησε γυναικα πρεπει να εισαι τυχερος" το ενα το αλλο... εχεις δει ποσες γυναικες βιαζουν ανηλικους μαθητες στις ΗΠΑ? Αλλα δε μας νπιαζουν οι αντρςς
Μαζί σου. Μπες fb τώρα κάτω από τέτοιες ειδήσεις, δες τι σχόλια αφήνουν οι άντρες και τι οι γυναίκες και έλα να μιλήσουμε για το πρόβλημα
 

nearos

Διάσημο μέλος

Ο Giorgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών και επαγγέλεται Μαέστρος. Έχει γράψει 2,332 μηνύματα.
.

Μαζί σου. Μπες fb τώρα κάτω από τέτοιες ειδήσεις, δες τι σχόλια αφήνουν οι άντρες και τι οι γυναίκες και έλα να μιλήσουμε για το πρόβλημα
Οι περισσοτερες γγβαικες νοιαζονται μονο για οτι γινετςι στις γυναικες και καλα κανουν ομως γενικα υπαρχει μια απαξοωση στις εμπειριες των αντρων. Οσο μαλακια ειναι να εκμηδενιζεις το τι περνουν οθ γτναικες αλλο τοσο εοναι να εκμηδενιζεις το τι περνανε οι αντρες. Δυστυχωε αντι να προσπαθουμε να εξασφαλισουμε μια δικαιη και ιμανοποιητικη ζωη και για τα δυο φυλα προσπαθει ο ενας με λυσσα να μειωσει ο ενας υον αλλον
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,177 μηνύματα.
Ελα ρε σοβαρα; Για πες μας μια περιπτωση στην ελλαδα να την μαθουμε και εμεις.
Για λεγε..για λεγε τι ξερεις εσυ και δεν ξερουμε εμεις; :crazy:
ΤΟ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΣΥΧΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΜΙΛΑΜΕ ΜΕ ΣΥΓΚΛΟΝΙΖΕΙ.Για λεγε απαπουλα..ειμαι ολη αυτια!
Κάνε εσύ εκεί τα χαχα σου και κρινε τις απόψεις και τις ζωές των άλλων όπως ξέρεις να κάνεις, ο,τι και να σου πούμε θα ακούσεις μέχρι εκεί που φτάνει το αφτί σου.

Η μαμά μου είναι δικαστικός υπάλληλος τα τελευταία 14 χρόνια, τι να σου πω, μάλλον δεν γνωρίζω τίποτα

Δεν έχω να σου πω τίποτα άλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Zukov

Διάσημο μέλος

Ο Zukov αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,321 μηνύματα.
Κάνε εσύ εκεί τα χαχα σου και κρινε τις απόψεις και τις ζωές των άλλων όπως ξέρεις να κάνεις, ο,τι και να σου πούμε θα ακούσεις μέχρι εκεί που φτάνει τι αφτί σου.

Η μαμά μου είναι δικαστικός υπάλληλος τα τελευταία 14 χρόνια, τι να σου πω, μάλλον δεν γνωρίζω τίποτα

Δεν έχω να σου πω τίποτα άλλο.
Εχει εσωτερικευμενο μισογυνισμο η μαμα, αυτη θα ειναι η διαγνωση της δρ Πουπουλινας
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,858 μηνύματα.
Οι περισσοτερες γγβαικες νοιαζονται μονο για οτι γινετςι στις γυναικες και καλα κανουν ομως γενικα υπαρχει μια απαξοωση στις εμπειριες των αντρων. Οσο μαλακια ειναι να εκμηδενιζεις το τι περνουν οθ γτναικες αλλο τοσο εοναι να εκμηδενιζεις το τι περνανε οι αντρες. Δυστυχωε αντι να προσπαθουμε να εξασφαλισουμε μια δικαιη και ιμανοποιητικη ζωη και για τα δυο φυλα προσπαθει ο ενας με λυσσα να μειωσει ο ενας υον αλλον
Προς το παρων οι γυναικες σκοτωνονται σαν τις μυγες απο αντρες..οι γυνακες αμοιβονται πολυ λιγοτερα απο τους αντρες..οι γυναικες προσβαλονται λογο φυλου...οι γυναικες εινα υπο των ανδρων σε δικαιωματα ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ.
Οταν οι ανδρες τα παθουν αυτα..ελα σφυρα μου να παλεψουμε μαζι για τα δικαιωματα των ανδρων. :drunk:
 

rafaela11

Διάσημο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,177 μηνύματα.
Εχει εσωτερικευμενο μισογυνισμο η μαμα, αυτη θα ειναι η διαγνωση της δρ Πουπουλινας
Όχι ότι ακούμε τις υποθέσεις τοσα χρόνια τώρα, και για γυναικοκτονιες ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΙΡΕΣΑΙ ΑΥΤΟ, αλλά δυστυχώς υπάρχει και η άλλη πλευρά, και όταν κάποιος τολμά να την λέει, ξαφνικά όλοι είμαστε ψεύτες και ανώριμα παιδάκια.

Ρε άιντε από εκεί.
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,858 μηνύματα.
Κάνε εσύ εκεί τα χαχα σου και κρινε τις απόψεις και τις ζωές των άλλων όπως ξέρεις να κάνεις, ο,τι και να σου πούμε θα ακούσεις μέχρι εκεί που φτάνει τι αφτί σου.

Η μαμά μου είναι δικαστικός υπάλληλος τα τελευταία 14 χρόνια, τι να σου πω, μάλλον δεν γνωρίζω τίποτα

Δεν έχω να σου πω τίποτα άλλο.
Μια περιπτωση πεσμου που ξερεις.Διοτι δεν εβαλες απλως οτι συμβαινει..εγραψεσ και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΥΧΝΑ.
Γελαει και το παρδαλο κατσικι.
 

Εριφύλη

Περιβόητο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,309 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top