Γόνιμες μέρες και αντισύλληψη

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Χθες μιλουσα με μια φιλη μου, η οποια μου ανεφερε οτι τις ημερες (σχεδον εβδομαδα) πριν της ερθει περιοδος, εχει παραπανω...ορεξεις (;) :whistle: ), πραγμα που με προβληματισε, γιατι δεν μου φαινεται "βιολογικα λογικο". Και εξηγουμαι: Το αναμενομενο θα ηταν να τα εχει "κανονισει"ετσι η φυση ωστε να εχουν οι γυναικες περισσοτερο αναγκη/ορεξη για σεξ (αρα και αυνανισμο) τις γονιμες μερες τους, που απο ο,τι ξερω ειναι σχεδον στη μεση του κυκλου τους...:redface:

Καμια γυναικα να μας/με διαφωτισει (για το αν ισχυουν τα παραπανω); :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
Χθες μιλουσα με μια φιλη μου, η οποια μου ανεφερε οτι τις ημερες (σχεδον εβδομαδα) πριν της ερθει περιοδος, εχει παραπανω...ορεξεις (;) :whistle: ), πραγμα που με προβληματισε, γιατι δεν μου φαινεται "βιολογικα λογικο". Και εξηγουμαι: Το αναμενομενο θα ηταν να τα εχει "κανονισει"ετσι η φυση ωστε να εχουν οι γυναικες περισσοτερο αναγκη/ορεξη για σεξ (αρα και αυνανισμο) τις γονιμες μερες τους, που απο ο,τι ξερω ειναι σχεδον στη μεση του κυκλου τους...:redface:

Καμια γυναικα να μας/με διαφωτισει (για το αν ισχυουν τα παραπανω); :)


δεν είμαι γυναίκα, αλλά από αυτά που ξέρω
μερικές μέρες πριν την περίοδο είναι οι γόνιμες μέρες...:hmm:
άρα είναι φυσιολογικό αυτό που σου είπε η φίλη σου!
λάθος τα θυμάμαι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Λοιπόν, αν και βγαίνουμε εκτός θέματος, οι πιο γόνιμες μέρες (ωορηξία) είναι, για μια γυναίκα με κύκλο 28 ημερών, η 14η +- 2.
Άρα η εβομάδα πριν την "αδιαθεσία" δεν είναι γόνιμη. Πάντως, ως γυναίκα έχω να δηλώσω ότι η ερωτική διάθεση δεν εξαρτάται τόσο από τη μέρα του κύκλου. Συμβαίνουν τόσες ορμονικές αλλαγές που κάθε γυναίκα αντιδρά διαφορετικά! Εγώ ας πούμε, δεν έχω παρατηρήσει κάποιον "αλγόριθμο" στα κέφια μου. Ο κάθε μήνας διαφέρει από τον άλλο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Insomniac:
Χθες μιλουσα με μια φιλη μου, η οποια μου ανεφερε οτι τις ημερες (σχεδον εβδομαδα) πριν της ερθει περιοδος, εχει παραπανω...ορεξεις (;) :whistle: ), πραγμα που με προβληματισε, γιατι δεν μου φαινεται "βιολογικα λογικο". Και εξηγουμαι: Το αναμενομενο θα ηταν να τα εχει "κανονισει"ετσι η φυση ωστε να εχουν οι γυναικες περισσοτερο αναγκη/ορεξη για σεξ (αρα και αυνανισμο) τις γονιμες μερες τους, που απο ο,τι ξερω ειναι σχεδον στη μεση του κυκλου τους...:redface:

Καμια γυναικα να μας/με διαφωτισει (για το αν ισχυουν τα παραπανω); :)

Η ερωτική διαθεση (λίμπιντο) χτυπάει κόκκινο λίγο πριν (πιο σπάνια) και κατά τη διάρκεια φυσιολογικής εμμήνου ρύσεως (φυσιολογική, εννοώντας χωρίς πόνους- τι διάθεση να έχεις άλλωστε αν πονας:P). Οφείλεται στις ορμονικές διαταραχές που συντελούνται ακριβώς εκείνες τις μέρες αλλά είναι και ψυχολογικό: συνειδητοποιούμε την θηλυκή μας υπόσταση με όλες τις αισθήσεις:). Την ωορρηξία στη μέση του κύκλου, τις γόνιμες μέρες δηλ, δεν μπορούμε να τη νιώσουμε με κάποιο τρόπο.. άρα η όρεξη για σεξ στις γόνιμες μέρες είναι η συνηθισμένη για κάθε γυναίκα. Τώρα αν η γυναίκα ειναι λυσσάρα γενικότερα, νταξ....τυχερός ο νέος:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
απλά να προσθέσω σε αυτά που είπαν οι προλαλήσασες κοπέλες σχετικά με τις γόνιμες μέρες (για να έχετε και το νου σας) ότι δεν είναι πάντα στην μέση του κύκλου! Δηλαδή το 14 +-2 σε ένα κύκλο 28 ημερών ναι μεν είναι ένας κανόνας αλλά δεν είναι ο γενικός!
Από γυναίκα σε γυναίκα αλλάζει αυτό... υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις ωορηξίας ελάχιστες μέρες πριν ή μετά την περίοδο αλλά και κατά την διάρκεια(!!!) της περιόδου!!!
(Γιαυτό και η μέθοδος του "μετράω τις μέρες και άρα προσέχω" δεν είναι και ασφαλής μέθοδος αντισύλληψης!!! Το νου σας! :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
[offtopic] Η καλύτερη μέθοδος αντισύλληψης είναι το ταντρικό σεξ :D:D:D [/οfftopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

weak and powerless

Διάσημο μέλος

Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 3,375 μηνύματα.
νταξ, μιας και συμφωνείτε όλες μάλλον θα πρέπει να δοκιμάζουμε κάααθε μέρα :P :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
η καλυτερη αντισυλιψει ειναι:
Προφυλακτικο
Σπιραλ
Χαπακια
σε συνδιασμο με "τραβιγμα" ε αμα μηνεις εγκυος ετσι και ο αντρας ειναι "rocket Launcher" και η γυνεκα κατι αναλογο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos:
η καλυτερη αντισυλιψει ειναι:
Προφυλακτικο
Σπιραλ
Χαπακια
σε συνδιασμο με "τραβιγμα" ε αμα μηνεις εγκυος ετσι και ο αντρας ειναι "rocket Launcher" και η γυνεκα κατι αναλογο.....

<joke>
ενα ζευγαρι κανει ολα αυτα... μετα το sex λεει η γυναικα: "Αγαπη μου αμα πιασουμε παρ ολα αυτα παιδι πώς θα το βγαλουμε;"
Και ο αντρας:"Μαγκάιβερ"
</joke>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από gademis:
<joke>
ενα ζευγαρι κανει ολα αυτα... μετα το sex λεει η γυναικα: "Αγαπη μου αμα πιασουμε παρ ολα αυτα παιδι πώς θα το βγαλουμε;"
Και ο αντρας:"Μαγκάιβερ"
</joke>


:D :D :D :D :D
Ποιό πιθανό είναι να σε χτυπήσει 3 φορές κεραυνός την ίδια μέρα κάθε μήνα και να πιάσει 3 απανωτές φορές το τζοκερ παρά να πιάσει παιδί έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rattlehead

Δραστήριο μέλος

Ο Rattlehead αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Μια και μιλάμε για γόνιμες και για επικίνδυνες μέρες...

Οι γόνιμες μέρες από το γυναικολόγο Δρ.Γ. Αλεξανδράκη

Είναι τελικά πολλές οι νέες αλλά και οι νέοι που δεν έχουν στοιχειώδη γνώση των γόνιμων ημερών στον κύκλο της γυναίκας, με αποτέλεσμα να μη μπορούν να εφαρμόσουν μια επιστημονικά αποδεκτή μέθοδο αντισύλληψης και να οδηγούμαστε έτσι ασθενείς και γιατροί στη μέθοδο της πυρόσβεσης τη διακοπή μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης. Η λύση αυτή είναι ότι χειρότερο για το ζευγάρι και κυρίως για τη γυναίκα και ότι πιο δυσάρεστο για το γιατρό.

Γι' αυτό κρίναμε σκόπιμο να επανέλθουμε σε αυτό το χιλιοειπωμένο αλλά πάντα επίκαιρο θέμα.
Για να υπολογίσει κανείς την ημέρα της ωοθυλακιορρηξίας μιας γυναίκας, με βάση την περίοδό της πρέπει να υπάρχουν οι εξής προϋποθέσεις.


1. Η γυναίκα να έχει τακτικό κύκλο 28 ημερών για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο των τελευταίων 6 μηνών.


2. Να έχουν περάσει τουλάχιστον 2 χρόνια από την έναρξη της περιόδου.

Σε κύκλο λοιπόν 28 ημερών η ωοθυλακιορρηξία ή ωορρηξία για συντομία, γίνεται γύρω στην 14η μέρα. Το ωάριο ζει περίπου 24-48 ώρες. Άρα η γόνιμες μέρες είναι από την 14η έως την 16η. Ναι αλλά και το σπερματοζωάριο ζει 24 έως το πολύ 48 ώρες. Άρα οι γόνιμες μέρες αρχίζουν από την 12η έως την 16η μέρα. Επειδή όμως η ωορρηξία μπορεί και να καθυστερήσει 1-2 μέρες πάμε μέχρι την 18η μέρα. Αυτά για τα ζευγάρια που επιδιώκουν εγκυμοσύνη.
Για εκείνους που θέλουν να την αποφύγουν πρέπει να προσθέσουμε άλλες 22 μέρες στην αρχή και το τέλος και να πούμε ότι οι γόνιμες και επομένως επικίνδυνες μέρες είναι από την 10η έως την 20η μέρα και για να το θυμόμαστε καλύτερα, λέμε ότι επικίνδυνο είναι το μεσαίο δεκαήμερο του κύκλου.


Αν βέβαια ο κύκλος της γυναίκας είναι 26 ή 24 μέρες, η ωοθυλακιορρηξία και επομένως το διάστημα κινδύνου, μετατίθεται αντίστοιχα 2 ή 4 μέρες νωρίτερα. Το ίδιο συμβαίνει και όταν ο κύκλος είναι ας πούμε 30-32 ημερών. Το διάστημα κινδύνου μετατίθεται 2-4 μέρες αργότερα. Αυτά για τις γυναίκες που έχουν σταθερό κύκλο. Γιατί αν ο κύκλος είναι ανάμεσα στις 24-35 ή και 40 μέρες, δεν μπορεί να γίνουν τέτοιοι υπολογισμοί και μπορεί εύκολα να πέσουμε έξω.
Το μεσαίο λοιπόν δεκαήμερο ισχύει για όσους χρησιμοποιούν προφυλακτικό ή και εκείνους που θέλουν να τεκνοποιήσουν και μόνο για σταθερούς κύκλους. Για τους υπόλοιπους τα πράγματα είναι δύσκολα όσον αφορά την αντισύλληψη και θα πρέπει να χρησιμοποιούν το προφυλακτικό ανελλιπώς ή ακόμα καλύτερα, η γυναίκα να πάρει αντισυλληπτικό χάπι που αφενός θα ρυθμίσει τον κύκλο της, αφετέρου θα την απαλλάξει από το άγχος μιας ανεπιθύμητης εγκυμοσύνης.

πηγή body.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Εγώ ας πούμε, δεν έχω παρατηρήσει κάποιον "αλγόριθμο" στα κέφια μου.
ολες ετσι λετε:p ειναι σαν να λετε οτι "δεν εχω νευρα οταν εχω περιοδο". Οντως ΕΣΕΙΣ δεν αντιλαμβανεστε αλαγη. Ρωτηστε το κωσμο γυρω σας καλυτερα:p

MenstrualCycle.jpg

ιδου ο ορμονικος κυκλος μιας γυναικας, βλεπετε που κατα την περιοδο της ωορυξιας παρουσιαζεται μια κορυφοση στην ωχροποιητικη ορμονη (Leutenizing hormone)? Therein lies the issue. Η LH καθοριζει την παραγωγη τεστοστερονης, δυστοιχος με καποιο lag, λιγες μερες μετα τις γονιμες η τεστοστερονη σας παρουσιαζει μια κορυφοση και σε συνδιασμο με τα αναιβασμενα επιπεδα προγεστερονης (που ενεργοποιει τοσο τον οιστρογωνικο οσο και τον ανδρωγονικο υποδοχεα) ειναι λογικο να εχετε "ορεξεις".

τεσπα με αποκλισεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Δεν μπορώ όλη αυτή την παραφιλολογία για τις γόνιμες ημέρες.Όχι όσον αφορά τις ορέξεις αλλά όσον αφορά τις ίδιες τις ημέρες.Αυτό το τετριμμένο κύκλος 28 ημερών 14η ημέρα γόνιμη μου σπάει τα νεύρα κι ο κυριότερος λόγος είναι πως κάποια κοριτσάκια στηρίζονται σε αυτό κι αρχίζουν να μετράνε.Έλεος!Ο υπολογισμός των ημερών δεν φτιάχτηκε σαν μέθοδος αντισύλληψης(αφού είναι και η πιο ανεπιτυχής) αλλα για τον ακριβώς αντίθετο λόγο για να μπορέσει μια γυναίκα που θέλει να μείνει έγκυος να υπολογίσει το πότε είναι πιο πιθανό.Κανένας σοβαρός γυναικολόγος δεν θα σύστηνε ποτέ αυτή την μέθοδο αντισύλληψης μόνη της.Ακόμη κι αν το έκανε πρώτα θα υπολόγιζε τον κύκλο της πελάτισσας αφού τον κατέγραφε για 1-2 μήνες.Οι γόνιμες ημέρες δεν είναι σταθερές και δεν είναι δυνατόν να προυπολογιστούν παρά μόνο να καταγραφούν όταν συμβαίνουν με βάση την θερμοκρασία του σώματος.Δλδ ο έμμηνος κύκλος ξεκινά την πρώτη ημέρα της περιόδου όπου η πρωινή θερμοκρασία είναι πχ.36,6.Η θερμοκρασία μένει σταθερή για κάποιες μέρες κι ύστερα αρχίζει να πέφτει.Τις ημέρες που καταγράφεται η χαμηλότερη θερμοκρασία (πχ.36,4) οι οποίες συνήθως είναι 3 είναι και οι γόνιμες ημέρες.Πέρα απο αυτές τις 3, 4 ημέρες πριν και 4 μετά θεωρούνται επίσης επικύνδυνες(για τον λόγο ότι το σπέρμα επιβιώνει μέσα στον κόλπο) με πολύ μικρότερη πιθανότητα σύλληψης.Μόλις περάσει η περίοδος των γόνιμων ημερων αυξάνεται απότομα η θερμοκρασία του σώματος πάνω απο το συνηθισμένο (πχ.36,7).Οι ημέρες υψηλής θερμοκρασίας θεωρούνται αδύνατες για σύλληψη και είναι το τέλος του κύκλου.Μόλις ξαναπέσει η θερμοκρασία αρχίζει η νέα περίοδος.Και για να μην θεωρείτε ότι αμφισβητώ μια πάγια τακτική, ο σταθερός κύκλος των 28 ημερών είναι απλα και μόνο ένα παράδειγμα το οποίο ισχύει όταν μια γυναίκα τον έχει(ποια απο εσάς μετράει τέτοιο κύκλο για χρόνια;) και οι ημέρες προκύπτουν με βάση την θερμοκρασία που υποθετικά θα είχε εάν ήταν αυτός ο κύκλος της.Συγγνώμη που τα γράφω όλα αυτά αλλα έχω βαρεθεί να βλέπω γραμμένες σε ένα σωρό "έγκυρα"γυναικεία περιοδικά ένα σωρό ανακρίβειες.:mad:
Υ.Γ.ΚΟΥΕ μου είναι αδύνατον οι γόνιμες ημέρες μιας γυναίκας να πέφτουν μέσα στην περίοδο της καθώς το προς γονιμοποίηση ωάριο έχει ήδη διαλυθεί για αυτό έχουμε και αιματάκι........:P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Υ.Γ.ΚΟΥΕ μου είναι αδύνατον οι γόνιμες ημέρες μιας γυναίκας να πέφτουν μέσα στην περίοδο της καθώς το προς γονιμοποίηση ωάριο έχει ήδη διαλυθεί για αυτό έχουμε και αιματάκι........:P :D

κλεφτρόνι μου ξέρεις ότι σε τέτοια ζητήματα δεν δίνω εύκολα πληροφορίες που μπορεί κάποιοι να στηριχθούν πάνω τους και να πάθουν καμιά "ζημιά".... γενικώς είμαι πέραν του δέοντος προσεκτική σε τέτοια πληροφόριση.... ΟΜΩΣ.... επέτρεψε μου να επιμένω :P δεδομένου ότι και ο γυναικολόγος μου συμφωνεί που τον έχω ρωτήσει, καθώς επίσης ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ κοπέλα που έμεινε έγκυος ενώ ήταν στα ΤΕΛΕΙΩΜΑΤΑ της περιόδου... συγκεκριμένα η αδερφή μου!!! Δεν υπάρχουν ΣΤΑΝΤΑΡ γόνιμες μέρες για όλες τις γυναίκες... ναι υπάρχει ένας γενικός κανόνας αλλά.... υπάρχει πάντα η ελάχιστη πιθανότητα να ανήκει κάποια στην μειονότητα που θα επιβεβαιώνει τον κανόνα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
H Κουέ έχει δίκαιο!Υπάρχει πιθανότητα την στιγμή που έχουμε περίοδο να έχει ωριμάσει άλλο ωάριο μέσα μας οπότε μπορεί να επιτευχθεί εγκυμοσύνη 8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diddle

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η diddle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Vkey:
H Κουέ έχει δίκαιο!Υπάρχει πιθανότητα την στιγμή που έχουμε περίοδο να έχει ωριμάσει άλλο ωάριο μέσα μας οπότε μπορεί να επιτευχθεί εγκυμοσύνη 8)

Σωστά το λένε.Κ εγω εχω ρωτήσει.Οπως΄μπορεί να τύχει να ωριμάσουν 2 ωάρια ένα από κάθε ωοθήκη (οπότε προκύπτουν και διζιγωματικά δίδυμα αν γονιμοποιηθούν) έτσι μπορεί να συμβεί ενώ καταστρέφεται το ένα ωάριο το άλλο μόλις να ωριμάζει..Σπάνιο μεν αλλά γίνεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
κλεφτρόνι μου ξέρεις ότι σε τέτοια ζητήματα δεν δίνω εύκολα πληροφορίες που μπορεί κάποιοι να στηριχθούν πάνω τους και να πάθουν καμιά "ζημιά".... γενικώς είμαι πέραν του δέοντος προσεκτική σε τέτοια πληροφόριση.... ΟΜΩΣ.... επέτρεψε μου να επιμένω :P δεδομένου ότι και ο γυναικολόγος μου συμφωνεί που τον έχω ρωτήσει, καθώς επίσης ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ κοπέλα που έμεινε έγκυος ενώ ήταν στα ΤΕΛΕΙΩΜΑΤΑ της περιόδου... συγκεκριμένα η αδερφή μου!!! Δεν υπάρχουν ΣΤΑΝΤΑΡ γόνιμες μέρες για όλες τις γυναίκες... ναι υπάρχει ένας γενικός κανόνας αλλά.... υπάρχει πάντα η ελάχιστη πιθανότητα να ανήκει κάποια στην μειονότητα που θα επιβεβαιώνει τον κανόνα... ;)

Ok.Σε αυτό το τλτ μπορεί να κάνω και λάθος γιατί δεν το έχω ξανακούσει:) Όμως αυτό που χτυπιέμαι και λέω και επιμένω είναι πως δεν μπορούν να προβλεφθουν οι γόνιμες παρά μόνο να παρατηρηθούν όταν συμβαίνουν.Απο τη φούρια μου σε πήρε κι εσένα η μπάλα απλα έχω κουραστεί να ακούω το 28-14 και το μέτρημα, με απελπίζει που κάποια κοριτσάκια το χρησιμοποιούν ως μοναδική μέθοδο αντισύλληψης και υπολογίζουν τον κύκλο τους με προσθαφαίρεση :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Ανά πάσα ώρα και στιγμη μια κοπέλα μπορεί να μείνει έγκυος...Απλά παίζουν οι πιθανότητες και δεν πρέπει να παίζουμε αυτές...Η κλέφτρα έχει δίκαιο...Υπάρχουν πιο σίγουρα μέτρα αντισύληψης :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kleftra:
Όμως αυτό που χτυπιέμαι και λέω και επιμένω είναι πως δεν μπορούν να προβλεφθουν οι γόνιμες παρά μόνο να παρατηρηθούν όταν συμβαίνουν.

αυτό ξαναπέστο! αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που γράφω όσα γράφω και επιμένω... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑΝΤΑΡ γόνιμες μέρες... προσοχή! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aayla

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Aayla αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
αυτό ξαναπέστο! αυτός ακριβώς είναι και ο λόγος που γράφω όσα γράφω και επιμένω... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΑΝΤΑΡ γόνιμες μέρες... προσοχή! ;)

Συμφωνώ απόλυτα. Γι'αυτές που θέλουν ν'αποφύγουν εγκυμοσύνη, δεν είναι καθόλου ασφαλές να πιάσουν να μετράνε. Ή χάπι ή "λαστιχάκι". Και αν γίνει ατύχημα με το προφυλακτικό, γρήγορα στο φαρμακείο για το χάπι της επόμενης μέρας!
Τώρα γι'αυτές που θέλουν να συλλάβουν (που φαντάζομαι δεν είστε πολλές εδώ μέσα...:hmm: ), απλώς ελεύθερο και πάλι όμως ΧΩΡΙΣ μετρήματα! Ξεαγχωθείτε κι όποτε κάτσει!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top