Δίπλωμα οδήγησης

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
Ασχετως απο το που εδωσες, θελει κανα τριμηνο μεχρι να το χεις στα χερια σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Εγω την κάρτα την είχα πάει 2 εβδομάδες αφότου πέρασα την οδήγηση :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Σε εμένα ήρθε 3 εβδομάδες μετά από την ημέρα που έδωσα.
Τους καλοκαιρινούς μήνες ο αριθμός των υποψηφίων είναι μεγαλύτερος σε σχέση με τον χειμώνα σύν ότι παίρνουν άδειες στο υπουργείο οπότε φυσιολογικά θα υπάρχει καθυστέρηση.Υπομονή παιδιά και ΜΗΝ οδηγάτε πρίν να πάρετε το δίπλωμα στα χέρια σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniokonstant

Νεοφερμένος

Ο antoniokonstant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Σε εμένα ήρθε 3 εβδομάδες μετά από την ημέρα που έδωσα.
Τους καλοκαιρινούς μήνες ο αριθμός των υποψηφίων είναι μεγαλύτερος σε σχέση με τον χειμώνα σύν ότι παίρνουν άδειες στο υπουργείο οπότε φυσιολογικά θα υπάρχει καθυστέρηση.Υπομονή παιδιά και ΜΗΝ οδηγάτε πρίν να πάρετε το δίπλωμα στα χέρια σας!


Πότε είχες δώσει εσύ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Σε εμένα ήρθε 3 εβδομάδες μετά από την ημέρα που έδωσα.
Τους καλοκαιρινούς μήνες ο αριθμός των υποψηφίων είναι μεγαλύτερος σε σχέση με τον χειμώνα σύν ότι παίρνουν άδειες στο υπουργείο οπότε φυσιολογικά θα υπάρχει καθυστέρηση.Υπομονή παιδιά και ΜΗΝ οδηγάτε πρίν να πάρετε το δίπλωμα στα χέρια σας!
Δεν είναι απόλυτο αυτό, πάντως :P Κι εγώ καλοκαίρι έδωσα και συγκεκριμένα τελευταίο 10ήμερο του Αυγούστου (μετά τον 15αύγουστο, βέβαια) και το πήρα το δίπλωμα τις πρώτες μέρες του Σεπτεμβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 74 μηνύματα.

antoniokonstant

Νεοφερμένος

Ο antoniokonstant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.


Φέτος τον Απρίλο ; Από Θεσσαλονίκη είσαι για να δω πόσες πιθανότητες έχω μέχρι αρχές του Σεπτέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν ξέρω αν εμπίπτει στο θέμα του τόπικ, αλλά αν ξέρει κανείς καμία καλή σχολή στην Αθήνα με νορμάλ κόστος, ας μου στείλει ένα μήνυμα. :flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Κανείς άλλος εδώ για Α; :P Έχω ξεκινήσει διαβασμα τα της μηχανής τα σήματα και ευελπιστώ σεπτ να κάνω μαθήματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν εμπίπτει στο θέμα του τόπικ, αλλά αν ξέρει κανείς καμία καλή σχολή στην Αθήνα με νορμάλ κόστος, ας μου στείλει ένα μήνυμα. :flowers:


Πηγαινε μονο σε σχολη της γειτονιας σου. Γιατι τα περισσοτερα μαθηματα θα τα κανεις εκει τριγυρω κι ειναι σημαντικο να μαθεις τους δρομους της ευρυτερης περιοχης για αρχη παρα καποιας ασχετης. Αν εχεις φιλους απο το σχολειο πχ, ρωτησε αυτους σε ποια σχολη εβγαλαν οι ιδιοι ή μεγαλυτερα αδερφια. Γενικα, ο δασκαλος δε θα σου μαθει πραγματικα οδηγηση οποτε ακομα και σε μαπα να πας, δε σε χαντακωνει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχεις άδικο σε αυτό που λες, αλλά δεν πήγαινα σχολείο κοντά στο σπίτι μου και όσους φίλους έχω απ την περιοχή μου δεν οδηγούν. Οπότε πάλι στο 0 είμαι. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniokonstant

Νεοφερμένος

Ο antoniokonstant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ξέρει κανένας και είναι από δυτική Θεσσαλονίκη πόσο διάστημα κάνει να βγει το δίπλωμα. Επίσης, έχει περάσει ένας μήνας που έδωσα και δεν απαντάνε ούτε στα τηλέφωνα, και τέλος ο δάσκαλος της σχολής με είπε για 2,5 μήνες στην χειρότερη για αναμονή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Βιολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ξέρει κανένας και είναι από δυτική Θεσσαλονίκη πόσο διάστημα κάνει να βγει το δίπλωμα. Επίσης, έχει περάσει ένας μήνας που έδωσα και δεν απαντάνε ούτε στα τηλέφωνα, και τέλος ο δάσκαλος της σχολής με είπε για 2,5 μήνες στην χειρότερη για αναμονή.


το υπουργειο μεταφορων ειναι κλειστο τον αυγουστο (δε θυμαμαι ακριβεις ημερομηνιες) οποτε για αυτο υπαρχει η καθυστερηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antoniokonstant

Νεοφερμένος

Ο antoniokonstant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δηλαδή μέσα με τέλη Σεπτεμβρίου. Περαστικά μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AlexTselikas

Νεοφερμένος

Ο AlexTselikas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους,
Θελω να βγαλω διπλωμα για το αυτοκινητο.Μετακομιζω στο Ηρακλειο για σπουδες και απορω αμα αξιζει να το παρω απο εκει.Ειναι κανενας της περιοχης που μπορει να μου πει την εμπειρια του και το κοστος του?Στο πατρικο μου κοστιζει περιπου 650 ευρω αλλα δεν ξερω ποσο χρονο θα εχω να πηγαινοερχομαι και θελω να το βγαλω πριν το καλοκαιρι.
Ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χαχαχαχα άραγε υπάρχει οδηγική συμπεριφορά στην Ελλάδα;Όχι και λογικό όταν το 70% πληρώνει για να πάρει το δίπλωμα.

Γενικά, πάντα ήμουν κατηγορηματικά κατά του λαδώματος και έλεγα κι εγώ αυτό που λες. Τελευταία έχει αρχίσει και με προβληματίζει λίγο γιατί έχω πολλούς κοντινούς ανθρώπους που δίνουν/έδιναν για δίπλωμα και είμαι κι εγώ στο "θα" (χαχαχα).
Φακτ: Χρειάζεσαι μία περιουσία για να βγάλεις δίπλωμα.
Υπερβολικό, αλλά στην Αθήνα πχ τα 600 ευρώ θεωρούνται τιμή ευκαιρίας. (Υπενθύμιση: ο βασικός μισθός είναι 500 ευρώ)
Δεύτερον θα σου δώσω το εξής παράδειγμα:
έδωσαν μαζί σχεδόν η φίλη μου Χ και η φίλη μου Ψ.
Ξεκίνησαν μαθήματα πέρσι τον Οκτώβρη, πέρασαν εύκολα σήματα, ξεκίνησαν πορεία, τσουυυυπ, απεργίες.
Έκαναν όσα μαθήματα προβλέπονταν, τίποτα. Να περνάνε μήνες. Ανοίγουν για ένα διάστημα οι εξετάσεις, η Χ έχει το εξής δίλημμα: ή να ξανακάνει κάποια μαθήματα για να είναι έτοιμη να δώσει (κι άλλα λεφτά), ξέροντας ότι ακόμα κι αν τα κάνει παίζει να την κόψουν, ή να δώσει εξαρχής 200 ευρώ λάδωμα.
Σημείωση για να μην πιάσουμε πάλι τα άκρα: η Χ είναι πολύ καλή οδηγός, αν είχε δώσει απευθείας μόλις τελείωσε τα μαθήματα δεν θα είχε κανένα θέμα, αλλά μετά από τόσο καιρό είχε ανασφάλεια.
Λαδώνει, το παίρνει, ξεμπερδεύει, έχει ήδη το δίπλωμα στα χέρια της. Κάνει ήδη δειλά δειλά μικρές αποστάσεις.
Η Ψ τώρα, λόγω ηλιθίων στη σχολή δεν πρόλαβε ούτε σε αυτό το μικρό διάστημα που ξανάρχισαν οι εξετάσεις να δώσει, και περνάνε κι άλλοι μήνες απεργίας. Αρχίζει πάλι μαθήματα για να είναι έτοιμη όταν ανοίξουν να δώσει, έρχεται η ώρα να δώσει, την κόβουν γιατί είχε βγει πολύ έξω στο παρκάρισμα (μάιντ γιου, οι προηγούμενοι ήταν πιο έξω και η δικαιολογία του εξεταστή ήταν "εεε αν το δεις από άλλη γωνία είναι καλύτερα" *γκουχλαδιγκουχ*)
Για να ξαναδώσει την άλλη βδομάδα άλλα 160 ευρώ, χωρίς να έχει και πάλι την εγγύηση ότι θα το πάρει (τιμή του δασκάλου, ε, τα παράβολα καμιά 15άρα έχουν).
Συγγνώμη, αλλά εγώ αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω θα της έλεγα να λαδώσει να ξεμπερδεύει.
Ανήθικο ξεανήθικο, όταν κοντεύεις να δώσεις 2 χιλιάρικα για ένα δίπλωμα κάπου έλεος.
 

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γενικά, πάντα ήμουν κατηγορηματικά κατά του λαδώματος και έλεγα κι εγώ αυτό που λες. Τελευταία έχει αρχίσει και με προβληματίζει λίγο γιατί έχω πολλούς κοντινούς ανθρώπους που δίνουν/έδιναν για δίπλωμα και είμαι κι εγώ στο "θα" (χαχαχα).
Φακτ: Χρειάζεσαι μία περιουσία για να βγάλεις δίπλωμα.
Υπερβολικό, αλλά στην Αθήνα πχ τα 600 ευρώ θεωρούνται τιμή ευκαιρίας. (Υπενθύμιση: ο βασικός μισθός είναι 500 ευρώ)
Δεύτερον θα σου δώσω το εξής παράδειγμα:
έδωσαν μαζί σχεδόν η φίλη μου Χ και η φίλη μου Ψ.
Ξεκίνησαν μαθήματα πέρσι τον Οκτώβρη, πέρασαν εύκολα σήματα, ξεκίνησαν πορεία, τσουυυυπ, απεργίες.
Έκαναν όσα μαθήματα προβλέπονταν, τίποτα. Να περνάνε μήνες. Ανοίγουν για ένα διάστημα οι εξετάσεις, η Χ έχει το εξής δίλημμα: ή να ξανακάνει κάποια μαθήματα για να είναι έτοιμη να δώσει (κι άλλα λεφτά), ξέροντας ότι ακόμα κι αν τα κάνει παίζει να την κόψουν, ή να δώσει εξαρχής 200 ευρώ λάδωμα.
Σημείωση για να μην πιάσουμε πάλι τα άκρα: η Χ είναι πολύ καλή οδηγός, αν είχε δώσει απευθείας μόλις τελείωσε τα μαθήματα δεν θα είχε κανένα θέμα, αλλά μετά από τόσο καιρό είχε ανασφάλεια.
Λαδώνει, το παίρνει, ξεμπερδεύει, έχει ήδη το δίπλωμα στα χέρια της. Κάνει ήδη δειλά δειλά μικρές αποστάσεις.
Η Ψ τώρα, λόγω ηλιθίων στη σχολή δεν πρόλαβε ούτε σε αυτό το μικρό διάστημα που ξανάρχισαν οι εξετάσεις να δώσει, και περνάνε κι άλλοι μήνες απεργίας. Αρχίζει πάλι μαθήματα για να είναι έτοιμη όταν ανοίξουν να δώσει, έρχεται η ώρα να δώσει, την κόβουν γιατί είχε βγει πολύ έξω στο παρκάρισμα (μάιντ γιου, οι προηγούμενοι ήταν πιο έξω και η δικαιολογία του εξεταστή ήταν "εεε αν το δεις από άλλη γωνία είναι καλύτερα" *γκουχλαδιγκουχ*)
Για να ξαναδώσει την άλλη βδομάδα άλλα 160 ευρώ, χωρίς να έχει και πάλι την εγγύηση ότι θα το πάρει (τιμή του δασκάλου, ε, τα παράβολα καμιά 15άρα έχουν).
Συγγνώμη, αλλά εγώ αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω θα της έλεγα να λαδώσει να ξεμπερδεύει.
Ανήθικο ξεανήθικο, όταν κοντεύεις να δώσεις 2 χιλιάρικα για ένα δίπλωμα κάπου έλεος.


Να προσθέσω ότι έχει προστεθεί και ένα 100αρι περίπου για ασφαλιστική κάλυψη όπως προβλέπεται με το νέο νόμο. Και επειδή το νέο αριστούργημα της κυβέρνησης μας προσθέτει και 10 κιλά παραπάνω άγχος στην όλη διαδικασία "ε κάνε λίγα μαθήματα παραπάνω να είσαι σίγουρος" aka more money. Αν μπορούσα χίλιες φορές θα λάδωνα 2 χρόνια πριν. Απορία το 'χω τι θα κάνει ο Κούλης τώρα που θα βγει. Μπαίνω στον πειρασμό να περιμένω αλλά αν δεν δώσει παράταση στις καρτέλες θα κλαίω τα λεφτά που έχω δώσει ακόμα παραπάνω.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Εξαιρετικά άσχετη ερώτηση, αλλά εξετάσεις για δίπλωμα ξανάρχισαν; :redface:
 

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top