Δεσποινίς ή Κυρία;

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Εμένα με προσφωνούν δεσποινίς.
Μου φαίνεται κάπως αν με πουν κυρία.
Εδώ φρικάρω στην ιδέα ότι θα κάνω πρακτική και θα με λένε κυρία.:loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυκτικός και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Αν δεν κάνω λάθος το δεσποινίς προέρχεται από το δέσποινα που σημαίνει( ; )ηγεμόνισσα, αρχόντισσα.

Επειδή μ' είχε προβληματίσει η θέση της rosa azul στο συγκεκριμένο θέμα, ζήτησα την άποψη των συμφοιτηριών μου. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι πράγματι το ουσ. δεσποινίς έχει αρχίσει να εκλείπει και έχει αντικατασταθεί με το "κοπελιά":confused:. "Κοπελία, σου έπεσε το πορτοφόλι" είναι πιο συχνή προσφώνηση... Για νεαρές γυναίκες εννοώ.

Πάντως, ο καθένας απαιτεί για τον εαυτό του να την/-ον αποκαλούν όπως εκείνος/-η επιθυμεί. Για παράδειγμα εγώ, όποτε έχω την δυνατότητα, ζητώ ευγενικά (πάντα!) να μην χρησιμοποιούν β' πληθυντικό και να αποφεύγουν το προσηγορικό "κύριε". Αντίθετα, απ' την πλευρά μου σχεδόν πάντοτε απευθύνομαι στον πληθυντικό αριθμό.

Αρα, δεν τίθεται θέμα. Ο καθείς ζητά με ευγενικό τρόπο αυτό που την/-ον κάνει να νίωθει ότι δεν προσβάλλετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Heptamer

Δραστήριο μέλος

Ο Heptamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
To "κοπελια" δεν το χρησιμοποιω.

Προτιμω το "δεσποινις".

Νομιζω πως το "δεσποινις" αποτελει προσφωνηση των νεαρων κοριτσιων - μεχρι καποια ηλικια.
Παλαιοτερα διαχωριζε τις παντρεμενες απο τις ανυπαντρες γυναικες.

Σημερα,εγω προσωπικα το χρησιμοποιω για κοπελες (ανυπαντρες ή παντρεμενες) εως 27 ετων - οσο μπορει κανεις να υπολογισει σωστα την ηλικια. Προκειται για δικο μου,αυθαιρετο οριο,συνδεδεμενο με την ηλικια. Οσο διαβλεπω νεανικοτητα,φρεσκαδα,νιοτη - το 27 ειναι εξισου καλο νουμερο,οσο το 25 ή το 23 - ,κανω χρηση του "δεσποινις". Μια μεγαλυτερη / ωριμοτερη γυναικα - που φαινεται και τετοια - σαφως θα την αποκαλεσω "κυρια",ασχετως εαν ειναι ανυπαντρη - και με βαση τα παλαια,θα επρεπει να την πω "δεσποινις".;):D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Πάντως παρά τα όσα στραβά έχεις, οφείλω να σου αναγνωρίσω ότι δεν στερείσαι αυτογνωσίας. :)

Τιμή μου που το ακουω απο εσας δεσποσυνη..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Yπάρχει κάποια που της τη σπάει ΚΑΙ το δεσποινίς ΚΑΙ το κυρία;;;:hmm:
Θεωρώντας τα πολύ δήθεν και ξεπερασμένα;;;
Δεν ξέρω, μου κάθονται κάπως σαν προσφωνήσεις...
Όπως και το ¨νεαρός-νεαρούλης, παλικάρι-παλικαράκι¨...:hmm:
Οκ, το ¨δεσποινίς¨ μας κολακεύει , γιατί είναι σαν να μας λένε ότι μικροδείχνουμε...
αλλά πολύ ελληνικής ταινίας μου φαίνονται οι προσφωνήσεις αυτές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Yπάρχει κάποια που της τη σπάει ΚΑΙ το δεσποινίς ΚΑΙ το κυρία;;;:hmm:

εγώ :mad:
μου την σπάει όταν τρώω τούμπα με την μπάλα και οι παίκτες της άλλης ομάδας με φωνάζουν έτσι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
εγώ :mad:
μου την σπάει όταν τρώω τούμπα με την μπάλα και οι παίκτες της άλλης ομάδας με φωνάζουν έτσι
:hmm:
Όταν ΔΕΝ τρώς τούμπα με την μπάλα δηλαδή,
δεν σου τη σπάει αν σε φωνάξουν έτσι;;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
δεν τα έχω καταφέρει να μην φάω τούμπα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
εμενα μου τη σπαει οταν με φωναζουν κυρια. :|

Εμένα με παραξενεύει, αλλά μ'αρέσει. :redface:

Το "δεσποινίς" όντως μου κάνει λίγο υποτιμητικό (βλέπε "κοπελιά" κ.α.) και ως εκ τούτου προτιμώ το "κυρία".


Υ.Γ: Πόσο με είχε παραξενέψει όταν έκανα μαθήματα σε παιδάκια και με φώναζαν "Κυρία Μαρία"...δεν φαντάζεστε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νομίζω πως το σημαντικό δεν είναι η λέξη που θα χρησιμοποιηθεί στην προσφώνηση, αλλά ο τρόπος με τον οποίο εκφέρεται. Πάντως εν γένει το "δεσποινίς" σαν όρος δεν χρησιμοποιείται και πολύ συχνά στις μέρες μας. Πιο πολύ το "κοπελιά" που αναφέρατε, ή "κοπέλα μου", "κούκλα μου", "κουκλίτσα" και λοιπά. Και σημαντικό είναι το πλαίσιο φυσικά. Αν μου πει "κοπέλα μου" ο μανάβης δεν θα παρεξηγηθώ, αντίστοιχα όμως όταν μου συμβαίνει στην δουλειά μου τρελαίνομαι και μου έρχεται να αρχίζω να φωνάζω "Είμαι 30 χρονών! :kill: " (που και το συγκεκριμένο λάθος προσέγγιση είναι βέβαια, και όταν ήμουν 23 και πρωτοξεκίνησα να δουλεύω και πάλι εκνευριζόμουν όταν κάποιος δεν με αποκαλούσε "κυρία" ή δεν μου μιλούσε στον πληθυντικό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Ντάξει, εγώ προτιμώ να παραλείψουν τις φιοριτούρες και τα δεσποινοκυρατσίστικα,
...με έναν πληθυντικό απόστασης και τυπικότητας μια χαρά συμβιβάζομαι,
και δεν είναι απαραίτητο να με προσφωνήσουν κυρία τάδε ή δεσποινίς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
"κούκλα μου", "κουκλίτσα"
πολυ υποτιμητικό για τις γυναικες..

και δυστυχως πολλες το δεχονται και χαμογελανε..


Το Κυρά.. πως σας φαινεται?:P

Κυράμισέλ πχ?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Κεριά και λιβάνια. :P

Εντάξει, σιγά να μη διορθώσω κάποιον ''α, μη με λες έτσι, να με λες αλλιώς''.
Κομπλεξισμό μου δείχνει. :/:
Κυράμισέλ πχ?:P
Εντάξει, καταλάβαμε τον έρωτά σας, ησυχία τώρα. :P
(Πάω στα ζευγάριααα :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Εντάξει, σιγά να μη διορθώσω κάποιον ''α, μη με λες έτσι, να με λες αλλιώς''.
Κομπλεξισμό μου δείχνει. :/:

Αν σε πουν Μπάμπη, δε θα έχεις πρόβλημα; :look:

Σοβαρευτείτε. :pfff: Από το δημοτικό, ένας δάσκαλος με φώναζε κυρία(όχι μόνο εμένα, κύριες και κυρίους μας έλεγε) και εξοικειώθηκα μάλλον νωρίς με τον όρο. Συνηθίζεται στις νεαρές κοπέλες να απευθυνόμαστε με το δεσποινίς, αλλά δε με ενοχλεί ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Τα μικρά μου πάντως κυρία με λένε. :inlove: Ειδικά αυτό το "Κυρία, να σου πω;" είναι τρέλα. :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Αν σε πουν Μπάμπη, δε θα έχεις πρόβλημα; :look:

Σοβαρευτείτε. :pfff: Από το δημοτικό, ένας δάσκαλος με φώναζε κυρία(όχι μόνο εμένα, κύριες και κυρίους μας έλεγε) και εξοικειώθηκα μάλλον νωρίς με τον όρο. Συνηθίζεται στις νεαρές κοπέλες να απευθυνόμαστε με το δεσποινίς, αλλά δε με ενοχλεί ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Τα μικρά μου πάντως κυρία με λένε. :inlove: Ειδικά αυτό το "Κυρία, να σου πω;" είναι τρέλα. :inlove:
Διάβασε λίγο σωστά.
Δε λέμε για Μπάμπη, Μιχάλη αλλά για δεσποινίς, κυρία, κοπελιά και τα συναφή.

Ό,τι να 'ναι δηλαδή. :-*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
πολυ υποτιμητικό για τις γυναικες..

και δυστυχως πολλες το δεχονται και χαμογελανε..
Γιατί υποτιμητικό αλήθεια;
Δε διαφωνώ, κι εμένα με ενοχλούν, κι εμένα μου φαίνονται υποτιμητικά, αλλά προσπαθούσα πρόσφατα να εξηγήσω γιατί σε μια κοπέλα (όχι ελληνίδα) και δε μπορούσα με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marina289

Δραστήριο μέλος

Η μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών. Έχει γράψει 687 μηνύματα.
Γιατί υποτιμητικό αλήθεια;
Δε διαφωνώ, κι εμένα με ενοχλούν, κι εμένα μου φαίνονται υποτιμητικά, αλλά προσπαθούσα πρόσφατα να εξηγήσω γιατί σε μια κοπέλα (όχι ελληνίδα) και δε μπορούσα με τίποτα.
Mήπως γιατί σου φαίνονται ψιλοϋποκριτικές και ψιλοψεύτικες προσφωνήσεις:;; (κουκλα μου, κουκλίτσα μου, χρυσό μου...)
Το άλλο που μου τη δίνει είναι το ¨όμορφη¨...(¨τί κάνεις όμορφη;;;¨)
Μια γνωστή , όποτε με έβλεπε ¨που είσαι όμορφη;;;, τί κάνεις όμορφη;;¨ ktl
Πριν καμιά 15αριά μέρες που την είδα , ξανά μανά ¨όμορφη¨, και μετά από μένα μπήκε μία (σόρυ που θα το θέσω έτσι...)πανχοντρη, ατιμέλητη, μες το σπυρί...και της κάνει ¨γειά σου όμορφη!¨
χα χα χα χα χα χα χα!!! Μάάάλιστα, μάάάλιστα σκέφτηκα....:hmm:
:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Είναι και λίγο δήθεν.
Στυλ ''ουάου είμαι και γκαμώ τα άτομα και (θέλω να) τα έχω καλά με όλους''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Roben twn Xazwn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Roben twn Xazwn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Είναι και λίγο δήθεν.
Στυλ ''ουάου είμαι και γκαμώ τα άτομα και (θέλω να) τα έχω καλά με όλους''

το έχεις φιλοσοφήσει , κούκλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top