Δημιουργικότητα & Όραμα

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Φαντάζεστε να ήταν έτσι ο Κηφισός; Πόσα φαγάδικα, ουζάδικα, μπαράκια στις όχθες, πόσα βαρκάκια και κωπηλατικά, και runways μες τα δέντρα. Πόση αναβάθμιση όλη η Αθήνα! Αυτοί οι Βόρειοι έχουν πολύ ανεπτυγμένη τη συλλογική συνείδηση. Γι'αυτό άλλωσε είναι οι 6 απο τις 10 πιο ευτυχισμένες χώρες στον κόσμο.

1711084671450.jpeg
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Φαντάζεστε να ήταν έτσι ο Κηφισός; Πόσα φαγάδικα, ουζάδικα, μπαράκια στις όχθες, πόσα βαρκάκια και κωπηλατικά, και runways μες τα δέντρα. Πόση αναβάθμιση όλη η Αθήνα! Αυτοί οι Βόρειοι έχουν πολύ ανεπτυγμένη τη συλλογική συνείδηση. Γι'αυτό άλλωσε είναι οι 6 απο τις 10 πιο ευτυχισμένες χώρες στον κόσμο.

View attachment 130915
Ο Κηφισός είναι η κεντρικοτατη αρτηρία της Αθήνας. Θα γινόταν κυκλοφοριακο μπλακ ουκ αν γινόταν αυτό. Ίσως σε κάποιον πιο περιφερειακό δρόμο ναι.
Η Αθήνα με τις πόλεις των βορείων έχει μια μεγάλη διαφορά. Είναι χτισμένη ασφυκτικά, οι δρόμοι είναι τόσο στενοί που ούτε πεζοδρόμιο δεν χωράει, οι πολυκατοικίες είναι κυριολεκτικά χτισμένες η μία πάνω στην άλλη. Αντιθέτως, όλοι οσοι έχουν ταξιδέψει σε βορειοευρωπαικες χώρες έχουν διαπιστώσει πόσο μεγαλύτεροι είναι οι δρόμοι (σε σχέση με την Αθήνα), και ότι τα σπίτια τους έχουν τουλάχιστον ένα κενό μεταξύ τους.

Αν θέλουμε τέτοιες αλλαγές στην Αθήνα, πρέπει να γκρεμιστει και να ξαναχτιστεί από την αρχή, πράγμα αδύνατο.
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Ο Κηφισός είναι η κεντρικοτατη αρτηρία της Αθήνας. Θα γινόταν κυκλοφοριακο μπλακ ουκ αν γινόταν αυτό.
Οπότε καλύτερα που δεν γίνεται. Ήμουν σίγουρος! Δεν είμαστε τυχαία η χώρα του "δεν γίνεται". Όλοι οι "σκεπτόμενοι" τάχα και "ευαισθητοποιημένοι" πολίτες αμέσως με την αντίρρηση στο στόμα. Impossible is everything, το Ελληνικό μότο !
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Οπότε καλύτερα που δεν γίνεται. Ήμουν σίγουρος! Δεν είμαστε τυχαία η χώρα του "δεν γίνεται". Όλοι οι "σκεπτόμενοι" τάχα και "ευαισθητοποιημένοι" πολίτες αμέσως με την αντίρρηση στο στόμα. Impossible is everything, το Ελληνικό μότο !
Καμία χώρα δεν κάνει τέτοια παρέμβαση σε κεντρικότατο δρόμο, παρά μόνο σε δρόμους με λιγότερη κίνηση, δεν μπορείς να κάνεις όνειρα χωρίς λογική, και οι βόρειοι λαοί είναι φανατικοί της λογικής.

Ας πάμε όμως με την λογική σου και ας υποθέσουμε ότι οι λωρίδες του Κηφισού γίνονται οι μισές (γιατί και στην φώτο που έδειξες υπάρχει ακόμη δρόμος) και οι άλλες μισές γίνονται περιοχή πράσινου.
Τα αυτοκίνητα που θα πάνε;
Αναγκαστικά θα πρέπει να περάσουν από τα στενά.
Τα στενά της Αθήνας (στην πλειοψηφία μονής κατεύθυνσης) είναι πιο στενά και από κορσετα ιερόδουλης στην βικτωριανή εποχή.
Αποτελέσμα; Χαοτικό, απο άπειρες πλευρές.

Και στο λέω αυτό επειδή είδαμε τι γίνεται όταν γίνονται μεγάλες αλλαγές στο κυκλοφοριακό σύστημα ΧΩΡΙΣ να υπάρχει σωστό πλάνο να μοιραστεί η κυκλοφορία σε διπλανούς δρόμους, aka τα πεταμένα εκατομμύρια του "μεγάλου περιπάτου" που μπλοκαραν το κέντρο χωρίς να έχουν λογικό πλάνο να κατευθυνθούν τα αυτοκίνητα.
Τέτοιες αλλαγές θέλουν 1) σοβαρό πλανο 2) ΧΩΡΟ (που η Αθήνα δεν έχει) και επιμένω γιατί έχω πάει σε βόρεια χώρα και έχω δει ότι όλοι οι κεντρικοί δρόμοι έχουν 4-6 λωρίδες κυκλοφορίας. Ούτε 2 ούτε 3.
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Καμια ναι, είπαμε, ότι δεν κάνουμε εμείς εδώ δεν μπορεί να κάνει κανείς πουθενά. Το εχω εμπαιδώσει, μην ανησυχεις.
Ακόμη και οι Γερμανοί που φημισμένα εφαρμοσαν τέτοιες αλλαγές, είχαν μεγάλο πλανο και αντικατέστησαν τους δρόμους αυτούς με εθνικές οδούς, μεγάλους δρόμους κτλ κτλ δεν πήγαν στα τυφλά δηλαδή.
Για να ανοίξεις χώρο στους αθηναϊκούς δρόμους πρέπει να πάρεις 5-10 μέτρα σε φάρδος. Με τα μαγαζιά μπορεί να βγάλεις άκρη, αλλά με τις πολυκατοικίες όχι. Τι θα πεις στον κόσμο; Αλλαχτε σπίτι γιατί εμείς θα γκρεμίσουμε την μισή πολυκατοικία;
Έχουμε αλλά προβλήματα στην Αθήνα πολύ σοβαρότερα απο αυτό. Που θες να πας σε πεζοδρόμιο και το έχουν κάνει πάρκινγκ μηχανών ή ο κάθε μαντραχαλος μαγαζατορας έχει βάλει τραπέζια που με το ζόρι περνάς ανάμεσα. Αυτά πρέπει να λύσουμε εξ αρχής.
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Έχουμε αλλά προβλήματα στην Αθήνα πολύ σοβαρότερα απο αυτό.
Φυσικά και έχουμε. Εναν ηττοπαθή λαό, λάτρη της αρπαχτής που το μόνο που τον νοιαζει είναι η καλοπέραση του και η βίλα του και όλα τα άλλα θα σου λέει 24/7 οτι δεν γίνονται.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Φυσικά και έχουμε. Εναν ηττοπαθή λαό, λάτρη της αρπαχτής που το μόνο που τον νοιαζει είναι η καλοπέραση του και η βίλα του και όλα τα άλλα θα σου λέει 24/7 οτι δεν γίνονται.
Ποια βίλα ρε αδερφέ Βουλιαγμένη μένεις; Σε τρύπες 20-30 τμ μένουν τα μισά άτομα στο κέντρο με κάτι ενοίκια φαρμάκι.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ηττοπαθή λαό
Εδώ συμφωνώ. Αλλά να ξέρεις, η φτώχεια σε κάνει ηττοπαθή.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το μόνο που τον νοιαζει είναι η καλοπέραση
Δεν ξέρω πόσο είσαι αλλά απ'ότι έχω καταλάβει είσαι μεγαλύτερης γενιάς.
Το μόνο που νοιάζει τον μέσο νεαρό ανεξάρτητο από τους γονείς του Έλληνα είναι να βγάλει το ενοίκιο και το φαγητό του. Αυτά.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
για εξήγησε το λίγο
Η Ολλανδία είναι μια από της χώρες που έκανε τα τσιμέντα πράσινους χώρους (και πολύ σωστά έκαναν), και έχουν μια δυνατή και σταθερή οικονομία.
Για την πορνεία που είπες, είναι ένας λαός που έχει ολόκληρες γειτονιές αφιερωμένο σε αυτό το "επάγγελμα" και το έχει νομοθετήσει και όλας, παρόλα αυτά η ηττοπάθεια δεν τους χαρακτηρίζει ως λαό.
Οπότε δεν βρίσκω κάποια συσχέτιση αυτού του "επαγγελματος" με τη ηττοπάθεια.
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Οπότε δεν βρίσκω κάποια συσχέτιση αυτού του "επαγγελματος" με τη ηττοπάθεια.
Και γι'αυτό ήμουν βέβαιος. Το "οπότε" μου άρεσε περισσότερο απ όλα. :-) Σαν αδιαφιλονίκητο τάχα συμπέρασμα από τον συλλογισμό αυτόν :
Για την πορνεία που είπες, είναι ένας λαός που έχει ολόκληρες γειτονιές αφιερωμένο σε αυτό το "επάγγελμα" και το έχει νομοθετήσει και όλας, παρόλα αυτά η ηττοπάθεια δεν τους χαρακτηρίζει ως λαό.
:clapup::clapup::clapup:
 

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,744 μηνύματα.
Και γι'αυτό ήμουν βέβαιος. Το "οπότε" μου άρεσε περισσότερο απ όλα. :-) Σαν αδιαφιλονίκητο τάχα συμπέρασμα από τον συλλογισμό αυτόν :

:clapup::clapup::clapup:
Η αλήθεια είναι ότι δε μου πέφτει λόγος και ούτε θα έπρεπε να μπλεχτώ στη διαφωνία μεταξύ σας, ωστόσο εάν κάνει τόσο λάθος η Δούκισσα, γιατί δεν ανταπαντάτε και εσείς με επιχειρήματα;
Σε ολόκληρη τη συζήτηση το μόνο που βλέπω είναι να κατηγορείτε το σκεπτικό των Ελλήνων συνεχώς, χωρίς να προσφέρετε καν ουσιαστικές λύσεις για το πώς θα μπορούσαμε να κάνουμε τις πόλεις μας πιο πράσινες και όμορφες.
Καλό το όραμα, ωστόσο χρειάζεται και ρεαλισμό και προγραμματισμό εις βάθος χρόνων για να μην παραμείνει απλώς όραμα, και να γίνεις τελικά πραγματικότητα.
 

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,050 μηνύματα.
Σε ολόκληρη τη συζήτηση το μόνο που βλέπω είναι να κατηγορείτε το σκεπτικό των Ελλήνων συνεχώς, χωρίς να προσφέρετε καν ουσιαστικές λύσεις
Μα λύση πρόσφερα. Στον λαό του "δεν γίνεται" η λύση αρχίζει απο το να αρχίσει να σπέφτεται πώς γίνεται ! Όχι 24/7 πώς δεν γίνεται. Το αρχικό πόστ δεν είναι λύση; Δεν είναι όμορφο, θετικό, αισιόδοξο; Ειδατε τι έγινε. Οπότε μάλλον αντίθετα τα βλέπετε και άλλους θα έπρεπε να κατηγορείτε που δεν έχετε αρκετές λύσεις.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Καλό το όραμα, ωστόσο χρειάζεται και ρεαλισμό και προγραμματισμό εις βάθος χρόνων για να μην παραμείνει απλώς όραμα,
αυτό το "εις βάθος χρόνων" είναι όλο το ζουμί. Να μη γίνει τιποτα στην Ελλάδα τώρα, σε 100 χρόνια οκ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Kate1914

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kate1914 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,744 μηνύματα.
Μα λύση πρόσφερα. Στον λαό του "δεν γίνεται" η λύση αρχίζει απο το να αρχίσει να σπέφτεται πώς γίνεται ! Όχι 24/7 πώς δεν γίνεται. Το αρχικό πόστ δεν είναι λύση; Δεν είναι όμορφο, θετικό, αισιόδοξο; Ειδατε τι έγινε. Οπότε μάλλον αντίθετα τα βλέπετε και άλλους θα έπρεπε να κατηγορείτε που δεν έχετε αρκετές λύσεις.
Ναι, εδώ δεν μπορώ να διαφωνήσω. Όμως το να λέμε "τι ωραία που είναι εκεί" δεν προσφέρει κάτι ουσιαστικό. Ο απλός θαυμασμός δεν προσφέρει κάτι. Οι λύσεις πρέπει να έχουν κυρίως πρακτικό χαρακτήρα και να είναι απολύτως ξεκάθαρες, δηλαδή: "θα γίνει αυτό, αυτό και αυτό, τέλος". Με την απλή σκέψη, όσο καλή και αν είναι αυτή, δεν καταλήγουμε κάπου.
αυτό το "εις βάθος χρόνων" είναι όλο το ζουμί. Να μη γίνει τιποτα στην Ελλάδα τώρα, σε 100 χρόνια οκ.
Φυσικά και είναι όλο το ζουμί. Και η Ρώμη δε χτίστηκε σε μία μέρα. Όταν έχεις μεγαλεπήβολα σχέδια και όνειρα, πρέπει να έχεις και μακρόπνοα σχέδια και προγραμματισμό. Είναι απλά αδύνατον μέσα σε έναν χρόνο να αλλάξεις ριζικά τη μορφή μιας πόλης, χωρίς να γίνεις τσαπατσούλης.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 3,924 μηνύματα.
Και γι'αυτό ήμουν βέβαιος. Το "οπότε" μου άρεσε περισσότερο απ όλα. :-) Σαν αδιαφιλονίκητο τάχα συμπέρασμα από τον συλλογισμό αυτόν :

:clapup::clapup::clapup:
Να σε ρωτήσω κάτι;
Όταν θέτεις μια ιδέα, καλό είναι να απαντάς με επιχειρήματα. Γιατί λοιπόν δεν γράφεις πιθανούς τρόπους ώστε να διορθωθεί η κατάσταση; Αν δεν μπορείς να υποστηρίξεις την άποψη σου με επιχειρήματα, τότε δεν είναι συζήτηση, το να κουνάμε το δάχτυλο "αχ εσείς οι Έλληνες δεν" δεν λύνει τίποτα, γιατί και εσύ είσαι ένας από αυτούς, όπως και εγώ, και φταίμε όλοι, ιδίως η μεγαλύτερη γενιά που είναι και στην εξουσία, και είστε/είμαστε όλο λόγια αλλά πράξεις δεν.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μα λύση πρόσφερα. Στον λαό του "δεν γίνεται" η λύση αρχίζει απο το να αρχίσει να σπέφτεται πώς γίνεται
Η σκέψη από την υλοποίηση έχει μεγάλη διαφορά φίλε μου. Αλλιώς όλοι αυτή τη στιγμή θα ήμασταν σε βίλα στις Σεϋχέλλες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top