Δημοτικές και Περιφερειακές εκλογές 2023

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.
Στον λεγόμενο εθνικοπατριωτικό χώρο το αποτέλεσμα δεν είναι καθ'όλου ευχάριστο αλλά ούτε και τελείως δυσάρεστο.
Διαχρονικά, από τη Μεταπολίτευση και μετά ο λεγόμενος εθνικοπατριωτικός χώρος δεν είχε ιδιαίτερα αποτελέσματα στις αυτοδιοικητικές εκλογές, αφού δε κατέβαζε αρκετούς υποψηφίους. Οι περισσότεροι δεξιοί ψηφοφόροι, στήριξαν άτομα υποστηριζόμενα από τη ΝΔ.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην Αθήνα επίσης το ποσοστό είναι άσκημο για τον Κασιδιάρη, πτώση χιλίων ψηφοφόρων. Θα έχει πάλι έδρες παρά την πρωτόγνωρη καθεστωτική του φίμωση αλλά δείχνει πως η Αθήνα σιγά σιγά παύει να είναι ελληνική και ο Έλληνας το δέχεται αυτό οικειοθελώς.
Ο Κασιδιάρης σε κάθε εκλογική διαδικασία του Δήμου Αθηναίων, επιβεβαιώνει το κάθε πέρυσι και καλύτερα.Μου κάνει εντύπωση κιόλας που πήγαν οι χαμένες ψήφοι του. Πιθανολογώ στην Παπαδοπούλου να πήγαν αρκετές ή να απείχαν πολλοί ενδεχόμενοι ψηφοφόροι του.
 
Τελευταία επεξεργασία:

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,953 μηνύματα.
Διαχρονικά, από τη Μεταπολίτευση και μετά ο λεγόμενος εθνικοπατριωτικός χώρος δεν είχε ιδιαίτερα αποτελέσματα στις αυτοδιοικητικές εκλογές, αφού δε κατέβαζε αρκετούς υποψηφίους. Οι περισσότεροι δεξιοί ψηφοφόροι, στήριξαν άτομα υποστηριζόμενα από τη ΝΔ.
Καλά αυτό ισχύει. Οι δημοτικές γενικά είναι μία ιδιάζουσα περίπτωση καθώς παίζει πολύ το τοπικό βόλεμα και εννοείται τα τοπικά «τζάκια». Είμαι σίγουρος πως πολλοί που εψήφισαν τα κόμματα δεξιά της ΝΔ θα ψήφισαν τώρα τους γαλάζιους υποψήφιους της. Υπάρχουν τα ο γνωστός του γνωστού που θα με βολέψει κάπου. Δεν είναι τυχαίο πως σε πολλούς δήμους η πασοκάρα σαρώνει (στη δεύτερη θέση πάντα ή στην πρώτη μαζί με την ΝΔ ή κομματιάζονται και μεταξύ τους οι πράσινοι υποψήφιοι και συνολικά φθάνουν 40%).

Είναι δύσκολο να χτυπηθεί το σύστημα σε επίπεδο δημοτικών εκλογών, έχουν παγιωθεί πελατειακά δίκτυα δεκαετιών και σίγουρα πολλοί «ακροδεξιοί» θα έχουν πέσει στην λούμπα και αυτοί.
 

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.
Καλά αυτό ισχύει. Οι δημοτικές γενικά είναι μία ιδιάζουσα περίπτωση καθώς παίζει πολύ το τοπικό βόλεμα και εννοείται τα τοπικά «τζάκια». Είμαι σίγουρος πως πολλοί που εψήφισαν τα κόμματα δεξιά της ΝΔ θα ψήφισαν τώρα τους γαλάζιους υποψήφιους της. Υπάρχουν τα ο γνωστός του γνωστού που θα με βολέψει κάπου. Δεν είναι τυχαίο πως σε πολλούς δήμους η πασοκάρα σαρώνει (στη δεύτερη θέση πάντα ή στην πρώτη μαζί με την ΝΔ ή κομματιάζονται και μεταξύ τους οι πράσινοι υποψήφιοι και συνολικά φθάνουν 40%).

Είναι δύσκολο να χτυπηθεί το σύστημα σε επίπεδο δημοτικών εκλογών, έχουν παγιωθεί πελατειακά δίκτυα δεκαετιών και σίγουρα πολλοί «ακροδεξιοί» θα έχουν πέσει στην λούμπα και αυτοί.
Ακόμη και ακομμάτιστοι υποψήφιοι, σε Περιφέρειες και Δήμους, συνήθως κατακρημνίζονται σε επίπεδο ψήφων, από υποψηφίους στηριζόμενους από τα κόμματα. Γενικότερα, δυστυχώς τόσο δεξιοί, όσο και αριστεροί δίνουν κομματικό χρώμα στις τοπικές εκλογές, που αφορούν την καθημερινότητα του πολίτη.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,953 μηνύματα.
Ο Κασιδιάρης σε κάθε εκλογική διαδικασία του Δήμου Αθηναίων, επιβεβαιώνει το κάθε πέρυσι και καλύτερα.Μου κάνει εντύπωση κιόλας που πήγαν οι χαμένες ψήφοι του. Πιθανολογώ στην Παπαδοπούλου να πήγαν αρκετές ή να απείχαν πολλοί ενδεχόμενοι ψηφοφόροι του.
Θεωρώ πως φταίει αρκετά και η μεγάλη απογοήτευση που έφαγε ο εθνικιστής ψηφοφόρος με την ως τώρα παρουσία των Σπαρτιατών. Καραγκιοζιλίκια από τους πρώτους μήνες. Σκοτώθηκαν μεταξύ τους (κόντεψαν να το κλείσουν το μαγαζάκι), άρχισαν μετά τα think tanks τους (βλέπε ΕΟΜ) να υπονοούν ξεκάθαρα πως ο Στίγκας είναι όργανο του Βορίδη και εν συνεχεία όταν τα βρήκανε έγιναν όλα καλά και ανθηρά. Σαχλαμάρες...

Θα έχασε ίσως και λόγω ΧΑ. Το 2019 πήρε αυτό το ποσοστό με την στήριξη της Χρυσής Αυγής. Από όσο ξέρω στις τάξεις της ΧΑ, από τότε που τα έσπασαν, ο Κασιδιάρης είναι κόκκινο πανί. Βλέπω τα posts τους στα social, ρίχνουν τρελλό κράξιμο σε Κασιδιάρη και Σπαρτιάτες.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,046 μηνύματα.

Wonderkid

Περιβόητο μέλος

Ο Wonderkid αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,099 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,046 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,046 μηνύματα.

ilias90

Διάσημο μέλος

Ο White Privilege αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 2,029 μηνύματα.
Πάντως βλέπω ότι ο Κασσελάκης έχει γίνει κάτι σαν τους Εβραίους για μερικούς. Κρύβεται πίσω από όλα. Ο Μπεος με το που βγήκε έκρινε σκόπιμο να τον σχολιάσει, οι ζαιοι επίσης το θεωρούν μεγάλη ήττα εξ αιτίας του.

Θα έλεγα είναι αρκετά νωρίς για να κρίνουμε εάν τραβάει ή όχι ο Κασσελάκης. Δεν ξέρουμε καν τι ιδέες (πέρα από κλασσικές λαϊκίστικες διαχρονικές παπάτζες) εκπροσωπεί ακριβώς. Άλλως τε μην ξεχνάμε πως το σύστημα προωθεί το "ψηφίζουμε πρόσωπα, όχι κόμματα στις δημοτικές".
Ποιες ιδέες μωρέ, ο Κασσελάκης. Κυριολεκτικά σχεδόν όλο το πολιτικό προφίλ του στήθηκε γύρω από τον σεξουαλικό του προσανατολισμό. Να, θα γίνει και ο Σύριζα democrats και τελείωσε.
Στις ευρωεκλογές θα φανούν πάντως τα πραγματικά δείγματα και όχι στις χθεσινές -πάντα βαρετές- δημοτικές εκλογές. Όπως και να έχει, εύχομαι καλό καταποντισμό στον Σύριζα.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,046 μηνύματα.
Το σόου Μπεου συνεχίζεται :P
«Είχα πάντα καλές σχέσεις με τους ομοφυλόφιλους επειδή είμαι γλυκούλης» δήλωσε ο δήμαρχος Βόλου
«Η δήλωσή μου δεν ήταν λάθος, λάθος την παίρνετε εσείς», τόνισε, ενώ υπογράμμισε ότι «η λέξη π…δες πήγαινε στον Κασσελάκη και όχι στους ομοφυλόφιλους
Ερωτηθείς πώς θα αισθανόταν ένα ομοφυλόφιλο παιδί αν άκουγε τις δηλώσεις του την Κυριακή το βράδυ, αρκέστηκε να απαντήσει ότι «τέτοια ώρα το παιδί θα κοιμόταν».
:lol::hehe::lol::hehe::lol::hehe:
 

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,592 μηνύματα.
Πιο μαλακας πεθαινει.Βασικα κανενας οικτος πλεον για τους Βολιοτες ότι και να παθουν.Εχουν τον δημαρχο που τους αξιζει.ΟΧΕΤΟΣ.ΜΑΦΙΑ.ΝΕΑΝΤΕΡΝΤΑΛ.
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 30,046 μηνύματα.
Πιθανότατα θα εκλεγεί ο Αγγελούδης του ΠΑΣΟΚ την Κυριακή στην Θεσσαλονίκη καθώς ο τρίτος είναι ο συριζαίος Σπύρος Πέγκας με 20,74%.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.
Η απορία μου είναι: πώς στις μεν δημοτικές η συμμετοχή ήταν 52,5% και στις δε περιφερειακές ήταν 52,53%; Αφού μόλις ψηφίσεις για τις μεν σου δίνουν αμέσως τα ψηφοδέλτια για τις δε.
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,403 μηνύματα.
Η απορία μου είναι: πώς στις μεν δημοτικές η συμμετοχή ήταν 52,5% και στις δε περιφερειακές ήταν 52,53%; Αφού μόλις ψηφίσεις για τις μεν σου δίνουν αμέσως τα ψηφοδέλτια για τις δε.
Ίσως δεν έχει ολοκληρωθεί η καταμέτρηση ακόμα στις δημοτικές ή μπορεί να μην έχει γίνει update στην σελίδα του υπουργείου εσωτερικών.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο Poirot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,624 μηνύματα.
Ίσως δεν έχει ολοκληρωθεί η καταμέτρηση ακόμα στις δημοτικές ή μπορεί να μην έχει γίνει update στην σελίδα του υπουργείου εσωτερικών.
Τι να σου πω, και στα δύο δείχνει ενσωμάτωση 100%. Το ίδιο παρατηρείται όμως και για το 2019 (δημοτικές 58,96%, περιφερειακές 58,28%).
 

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Η απορία μου είναι: πώς στις μεν δημοτικές η συμμετοχή ήταν 52,5% και στις δε περιφερειακές ήταν 52,53%; Αφού μόλις ψηφίσεις για τις μεν σου δίνουν αμέσως τα ψηφοδέλτια για τις δε.
Επειδή ήμουν δικ. αντιπρόσωπος, πολλοί δεν ενδιαφέρονταν για τις περιφερειακές και ήθελαν να φύγουν χωρίς να ψηφίσουν. Έτσι βέβαια δημιουργείται πρόβλημα με τα βιβλία και με το πρωτόκολλο ψηφοφορίας, οπότε εγώ δεν τους άφηνα, ίσως όμως σε άλλα εκλογικά κέντρα να τους άφηναν.
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Επειδή ήμουν δικ. αντιπρόσωπος
Κέρασες ή τώρα με την αποζημίωση τα κόψατε αυτά; :hmm:

Και βασικά πως πήγε γενικά αυτό το πράμα τελικά; Υπήρχε τύπου αυξημένη προσέλευση μελών ή τα ίδια πάλι;
 

Lasher

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lasher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,918 μηνύματα.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Κέρασες ή τώρα με την αποζημίωση τα κόψατε αυτά; :hmm:

Και βασικά πως πήγε γενικά αυτό το πράμα τελικά; Υπήρχε τύπου αυξημένη προσέλευση μελών ή τα ίδια πάλι;
Επειδή είμαι με μία ώρα ύπνου δεν πιάνω την πρώτη ερώτηση :P

Από εφορευτική ήρθε μόνο μία, και αυτή για ένα 4ωρο απλά. Γενικά απ ό,τι έμαθα τα 40 ευρώ δεν προσέλκυσαν σχεδόν κανένα και λογικό. Πρέπει να τα έχεις πολλή ανάγκη για να κάτσεις να χάσεις 20 κυριακάτικες ώρες.
Το κακό είναι ότι για να διατεθούν αυτά τα χρήματα στον προϋπολογισμό έκοψαν από την αποζημίωση του γραμματέα, που πραγματικά κάνει τιτάνιο έργο και τα 100 ευρώ είναι ξεφτίλα.


Χαρά στο κουράγιο σου. Δεν τις έκανα αυτές τις εκλογές για τίποτα στον κόσμο.

Τοπ 3 χειρότερες επιλογές της ζωής μου χαλαρά όμως :P Ήμουν σε ένα ορεινό χωριό στη μέση του πουθενά, 1 ώρα για να πάω από το ξενοδοχείο όπου έμενα, και από εκεί, αφότου τελειώσαμε 3μιση το πρωί, άλλες 2 ώρες δρόμος για το αρμόδιο πρωτοδικείο.

Το πόσο απαρχαιωμένη, εξαντλητική και ανούσια είναι η όλη γραφειοκρατική διαδικασία είναι πρωτοφανές ακόμα και για Ελλάδα
 

i_lie_us

Διάσημο μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,123 μηνύματα.
Επειδή είμαι με μία ώρα ύπνου δεν πιάνω την πρώτη ερώτηση :P

Το πόσο απαρχαιωμένη, εξαντλητική και ανούσια είναι η όλη γραφειοκρατική διαδικασία είναι πρωτοφανές ακόμα και για Ελλάδα

Που κερνάγανε καφέδες/whatever οι δικαστικοί τα μέλη επειδή τα 2α δεν πληρώνονταν ρε. :P


Καλά το όλο γραφειοκρατικό πράμα άμα δεν το έβλεπα κι εγώ ως μέλος δε θα το πίστευα, και λογικά μέχρι να βγάλετε άκρη εσείς θα έχετε άλλη τόση.
Το "θετικό" είναι ότι μετά από αυτήν την εμπειρία σου φεύγει οποιοδήποτε ψεκ ψήγμα μπορεί να είχες μέσα σου ότι μπορεί και να παίζεται νοθεία.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top