Δημόσιος Θηλασμός

Δημόσιο Θηλασμός

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 46)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 29 63.0%
  • Κατά

    Ψήφοι: 10 21.7%
  • Κουμπάκιας

    Ψήφοι: 7 15.2%

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, επαγγέλεται Ιστορικός και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,802 μηνύματα.
Όποιος το θεωρεί άσεμνο αυτό θεωρεί άσεμνη την ίδια την φύση και την ύψιστη σύνδεση της μητέρας με το σπλάχνο της. Δεν μπορεί να είναι κάποιος κατά του δημοσίου θηλασμού.

Παρ'όλα αυτά, η διαστροφή υπάρχει παντού. Μην έχετε αυταπάτες πως δεν θα υπήρχαν άτομα που θα το έβλεπαν όλο αυτό με άλλο τρόπο, κοινώς δεν θα τους εμπόδιζε το μωρό. Το να μπεις όμως στην λογική να απαγορευτεί ο δημόσιος θηλασμός για να προφυλάσσονται οι γυναίκες από τους κρίπουλες σε πλησιάζει στην ισλαμική λογική των πραγμάτων, όπου παίρνουμε ως δεδομένο πως υπάρχουν διεστραμμένοι στην κοινωνία άρα ποια είναι η λύσις; Να κυνηγηθούν νομικά και η Πολιτεία να φροντίζει να βγαίνουν σωστοί πολίτες; Όχι, η λύσις είναι να φασκιώνουμε τα κορίτσια από τα 5 τους με abaya, hijab ή και burqa καλλίτερα.
 

amarelia

Διάσημο μέλος

Η amarelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,278 μηνύματα.
Meanwhile o Άνθρωπος διαμαρτυρόμενος για το αφύσικο του πράγματος : πίνει γάλα απο βυζί αγελάδας, κατσίκας,προβάτου, ρουφάει τα σπέρματα ταύρου και πολλά άλλα
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,868 μηνύματα.
Δεν ξέρω αλλά νομίζω πως λόγω εκκλησίας μπήκαν τέτοιου είδους ηθικοί φραγμοί. Σε απομονωμένα νησιά του ειρηνικού ωκεανού είναι κάτι το εντελώς φυσικό ακριβώς όπως και το γυμνό σώμα.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
Αλήθεια το λες αυτό;;;
Νομίζω ότι το σεξ προσφέρεται πλέον τόσο εύκολα που όποιος το θέλει είτε άντρας είναι αυτός είτε γυναίκα, δεν έχει να κάνει τίποτα περισσότερο από το ν΄απλώσει το χέρι του και να το πάρει.
Πολλοί νομίζω παίζει να βρίσκουν πιο εύκολα όπλα και ναρκωτικά πάρα αυτό :hehe:.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Παιδιά, χαίρομαι που επανήλθε το θέμα και έχω πολλά να πω, πάνω σ αυτό.
Η καλύτερη και καταλληλότερη τροφή για το βρέφος είναι το μητρικό γάλα.
Έχω ακούσει πολλές ιστορίες, που προσωπικά αμφιβάλλω για την εγκυρότητα. Πχ: δε θηλάζω, γιατί το μωρό έχει ίκτερο. Δε θηλάζω, γιατί είχα και προ εγκυμοσύνης πολλή προλακτίνη κλπ κλπ. Δεν ξέρω από ποιον προέκυψαν αυτές οι αηδίες. Πες, δε θηλάζω γιατί βαριέμαι.
Μωρό που θηλάζει, δεν αρρωσταίνει κατά κανόνα, δεν γίνεται παχύς ενηλικας.

Το 2ο μωρό μου, ερχόταν συνεχώς σε επαφή με άλλα παιδιά, αρρωστιες κλπ. Ο μεγάλος αρρωσταινε, σαν παιδάκι, ο μικρός τίποτα απολύτως.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
Εννοείται πως δεν υπάρχει καλύτερο σαν το μητρικό γάλα. Δηλαδή μέχρι το 1ο χρόνο να το θηλάζεις είναι το καλύτερο. @touvlo
Βλέπω μερικές μαμάδες βεβαια που τα θηλάζουν μέχρι και 3-4 χρονών που προσωπικά το θεωρώ λιγο υπερβολικό και πολύ δύσκολο για να το κόψει μετά το παιδί, πια.
Είχα αυτή τη διαφωνια με μερικές συναδέλφους μαιες που είχαν παιδάκια και το τράβηξαν τόσο.
Δεν ξέρω, εμένα με φαινεται υπερβολή. Νομίζω 1 χρόνος και μετά σταδιακό στοπ με τροφή είναι οκευ 🤷🏼‍♀️

Να πούμε ότι καλό είναι να μη προδικαζουμε επίσης γιατί πολλές μανούλες αναγκάζονται δυστυχώς να δουλέψουν και δεν μπορούν να θηλάσουν πολύ καιρό ή έχουν τα μωράκια τους κολικούς.. ή πολύ απλά δεν έχουν πολύ γάλα όπως έγινε με τη δική μου μαμά.

Τώρα όσον αφορά το δημόσιο θηλασμό, τι να πω για κάτι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ;
Όποιος έχει θέμα στη θέα του θαύματος της φύσης, έχει πρόβλημα και να κλειστεί στη σπηλιά του.
Αυτά.
 

Guest 126033

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μωρό που θηλάζει, δεν αρρωσταίνει κατά κανόνα, δεν γίνεται παχύς ενηλικας.

Το 2ο μωρό μου, ερχόταν συνεχώς σε επαφή με άλλα παιδιά, αρρωστιες κλπ. Ο μεγάλος αρρωσταινε, σαν παιδάκι, ο μικρός τίποτα απολύτως.
Θα μου επιτρέψεις να πω ότι αυτός ο κανόνας πλέον δεν ισχύει δεδομένου των μικροβίων και των ιώσεων..

Έπειτα είμαι μητέρα που το ένα της το παιδί το θηλασε και το άλλο όχι για λόγους υγείας..

Ζώντας σε μια τότε κοινωνία που υπήρχε η πεποίθηση πως οποία μητέρα δεν θηλάσει το παιδί της ειναι κακια μητέρα γιατί θα αρρωστήσει ομολογώ ότι πέρασα ένα διάστημα με τρομερές τύψεις και ενοχές για το πόσο κακή μάνα είμαι για το δεύτερο μου παιδάκι..
Ειδικά το πρώτο διάστημα της γέννας με τις ορμόνες να κάνουν πάρτυ και παρέα την ενοχικοτητα μου για τον θηλασμό με έφεραν σε πρώτη επαφή με τη επιλόχειο τοτε κατάθλιψη μου ..


Έκτοτε έχω μάθει να είμαι πολύ προσεκτική όταν μιλάω για τον θηλασμό!
Μακάρι να μπορούσαμε όλες να θηλάζουμε πάντα ,δεν ειναι ομως παντα εφικτό οπότε το γεγονός να υπάρχει η διαμάχη μεταξύ θηλασμού και μη μόνο κακό στην ψυχολογία μιας μανουλας κάνει!

Να σημειώσω ότι ο γιος μου αρρωσταινε και λιγότερο από την κόρη μου η οποία θηλασε κανονικότατα οπότε ας μην ειμαστε και τόσο απόλυτες σε αυτό.
Ναι το όφελος ειναι τεράστιο από πολλές πλευρές, συναισθηνατικο αλλά και οικονομικό αλλά οκ μεγαλώνουν και παιδιά χωρίς θηλασμό και είναι και υγιέστατα και σωστά πλαισιωμένα με την φροντίδα της μανουλας !
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψεις να πω ότι αυτός ο κανόνας πλέον δεν ισχύει δεδομένου των μικροβίων και των ιώσεων..

Έπειτα είμαι μητέρα που το ένα της το παιδί το θηλασε και το άλλο όχι για λόγους υγείας..

Ζώντας σε μια τότε κοινωνία που υπήρχε η πεποίθηση πως οποία μητέρα δεν θηλάσει το παιδί της ειναι κακια μητέρα γιατί θα αρρωστήσει ομολογώ ότι πέρασα ένα διάστημα με τρομερές τύψεις και ενοχές για το πόσο κακή μάνα είμαι για το δεύτερο μου παιδάκι..
Ειδικά το πρώτο διάστημα της γέννας με τις ορμόνες να κάνουν πάρτυ και παρέα την ενοχικοτητα μου για τον θηλασμό με έφεραν σε πρώτη επαφή με τη επιλόχειο τοτε κατάθλιψη μου ..


Έκτοτε έχω μάθει να είμαι πολύ προσεκτική όταν μιλάω για τον θηλασμό!
Μακάρι να μπορούσαμε όλες να θηλάζουμε πάντα ,δεν ειναι ομως παντα εφικτό οπότε το γεγονός να υπάρχει η διαμάχη μεταξύ θηλασμού και μη μόνο κακό στην ψυχολογία μιας μανουλας κάνει!

Να σημειώσω ότι ο γιος μου αρρωσταινε και λιγότερο από την κόρη μου η οποία θηλασε κανονικότατα οπότε ας μην ειμαστε και τόσο απόλυτες σε αυτό.
Ναι το όφελος ειναι τεράστιο από πολλές πλευρές, συναισθηνατικο αλλά και οικονομικό αλλά οκ μεγαλώνουν και παιδιά χωρίς θηλασμό και είναι και υγιέστατα και σωστά πλαισιωμένα με την φροντίδα της μανουλας !
μην έχεις τύψεις, δεν έφταιγες. Έτυχε και είχες ένα πρόβλημα υγείας, δεν ήταν επιλογή σου.
Χαίρομαι που έχεις δυο υγιή παιδιά, αυτό μετράει.
Αλλά για μικρόβια και ιώσεις ο θηλασμός είναι φάρμακο. Ίσως όχι για όλα, αλλά για πολλά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

ή έχουν τα μωράκια τους κολικούς
αυτό τι πειράζει; Καλύτερο είναι το μητρικό από όλα, γιατί νηστικό δε θα μείνει
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
μην έχεις τύψεις, δεν έφταιγες. Έτυχε και είχες ένα πρόβλημα υγείας, δεν ήταν επιλογή σου.
Χαίρομαι που έχεις δυο υγιή παιδιά, αυτό μετράει.
Αλλά για μικρόβια και ιώσεις ο θηλασμός είναι φάρμακο. Ίσως όχι για όλα, αλλά για πολλά.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


αυτό τι πειράζει; Καλύτερο είναι το μητρικό από όλα, γιατί νηστικό δε θα μείνει
Γιατί δεν μπορούν πολλές από το πολύ το κλάμα, επίσης συστήνεται μερικές φορές φόρμουλα.
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
δεν έχουν πολύ γάλα ό
αν δεν έχεις πολύ γάλα, το βάζεις πιο συχνά στο στήθος, να έρθει κι άλλο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Γιατί δεν μπορούν πολλές από το πολύ το κλάμα, επίσης συστήνεται μερικές φορές φόρμουλα.
είναι κουραστικό , συμφωνώ.
 

rafaela11

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ραφαηλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,832 μηνύματα.
αν δεν έχεις πολύ γάλα, το βάζεις πιο συχνά στο στήθος, να έρθει κι άλλο
Η δική μου μαμά είχε λευχαιμία από τα 8 της μέχρι τα 17 της.
Της έλεγαν ότι δεν θα καταφέρει καν να κάνει παιδιά.
Παρόλα αυτά έκανε πρωτα τον αδερφό μου, και έπειτα εμένα!
Επειδή όμως στην περίοδο της ανάπτυξής της έκανε θεραπείες και τις έβαζαν εκείνα τα χρόνια που 8 στα 10 παιδιά πέθαιναν από λευχαιμία ο,τι να ναι, σε πολλά πράγματα δεν αναπτύχθηκε σωστά, συνεπώς και τότε στη φάση του θηλασμού.
Να φανταστείς πχ έχει βαθμό πρεσβυωπίας πιο μεγάλο από το συνηθισμένο για την ηλικία της, καθώς είναι μόνο 48 κι είναι λόγω αυτού.
 

Λένω

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Λένω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,578 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,263 μηνύματα.
΄Ολα αυτά, το ίδιο εύκολα είναι.
Ο συνδυασμός τους δε, ακόμα πιο εύκολος.:lol:
Το επί πληρωμή δεν μετράει :popcorn:.


Αλλά δεν έχει να κάνει κιόλας παίδες. Δεν θα γίνεις κριπάς επειδή έχεις να κάνεις καιρό σεξ. Όπως δεν θα σταματήσεις να είσαι ακόμα και εαν κάνεις :P.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
Δημόσια δεν θήλασα ποτέ και δεν θα το έκανα. Ο θηλασμός είναι μοναδική στιγμή μεταξύ της μάνας και του μωρού. Προσωπικά, θα με ενοχλούσε πολύ να με κοιτάζει ο κόσμος τριγύρω, δεν θα ένιωθα καθόλου άνετα.
 

Κάμπια

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ελευθερία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,491 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πιο φυσιολογικό πράγμα από τον θηλασμό. Ανθρώπινο πράγμα είναι.
Τώρα οι κλασικές μαλακίες περί σεμνότητας και ότι δεν πρέπει αυτό το πράγμα να γίνεται δημόσια.........Τι ακριβώς είναι άσεμνο στο γυναικείο στήθος και γιατί να μην ταΐζει μια μάνα το μωρό της;
 

touvlo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η touvlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Δημόσια δεν θήλασα ποτέ και δεν θα το έκανα. Ο θηλασμός είναι μοναδική στιγμή μεταξύ της μάνας και του μωρού. Προσωπικά, θα με ενοχλούσε πολύ να με κοιτάζει ο κόσμος τριγύρω, δεν θα ένιωθα καθόλου άνετα.
και αν πεινούσε το μωρό και τσίριζε, τι θα έκανες;
Ωραία τα ρομαντικά, αλλά υπάρχει και η πρακτική πλευρά του θέματος. Θηλασμός δεν είναι μόνο αγάπη, αλλά και φαγητό
 

Wonderful

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,621 μηνύματα.
και αν πεινούσε το μωρό και τσίριζε, τι θα έκανες;
Ωραία τα ρομαντικά, αλλά υπάρχει και η πρακτική πλευρά του θέματος. Θηλασμός δεν είναι μόνο αγάπη, αλλά και φαγητό
Παντα υπάρχουν τρόποι, αν δεν θες να το κάνεις μπροστά σε άλλους. Εμένα μαρεσει να βλέπω μωρά να θηλάζουν και έχω δει αρκετές φορές κοπέλες που θηλάζουν τα μωρά τους σε εστιατόρια, καφετέρειες κλπ. Δεν το έχω κρίνει ποτέ και δεν με απασχολεί. Ο καθένας κάνει αυτό που θεωρεί καλύτερο .
 

glayki

Διάσημο μέλος

Η Ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 3,601 μηνύματα.
Εγώ πάλι το έχω κάνει παντού. Μέχρι και στο κτηματολόγιο σε μια γωνιά.. Οχι θα κάτσω να σκάσω να ακούω την άνευ προηγουμένου γκρίνια του μικρού. Δε βρίσκω λόγο να ντρέπεσαι για κάτι τελείως φυσιολογικό. Δεν έχω τέτοια κολλήματα. Διακριτικά χωρίς ν εκθέσεις γυμνή σάρκα και σοκαριστουν οι παρευρισκόμενοι και καλά.

Εντωμεταξυ ως κοινωνία είμαστε τελείως υποκριτικοι.. Βγαίνουμε ημίγυμνοι στην παραλία και κατά τα αλλά μας ενοχλεί αισθητικά η τροφός ενός μωρού.
 

dum dum boy

Διάσημο μέλος

Ο Θανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Εργάτης/τρια και μας γράφει απο Αλβανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,968 μηνύματα.
πρέπει να είσαι πολύ ανώμαλος για να σε σοκάρει ή/και ερεθίζει η εικόνα μιας μάνας που θηλάζει ένα μωρό.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top