Διαγωνισμός Επεξεργασίας Εικόνας - Βοηθητικό θέμα

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Εδώ μπορούμε να συζητάμε για το διαγωνισμό επεξεργασίας. Απορίες, σχόλια, προτάσεις... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!! :clapup:
Εχω ομως μερικες αποριες.... επεξεργαζομαστε μονο τις 2 φωτογραφιες στο θεμα του διαγωνισμου ή μπορουμε να ανεβασουμε και δικες μας; Μπερδευτηκα λιγο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μπορείτε να δημιουργήσετε είτε πάνω σ΄αυτή, χρησιμοποιώντας την ως καμβά, είτε να τη χρησιμοποιήσετε ως μέρος της φωτογραφίας σας. Μπορείτε να κάνετε οτιδήποτε, αρκεί μια από τις δύο εικόνες που δόθηκαν, να παίζουν κάποιο ρόλο στη δημιουργία σας.

Παραδείγματα:

1. Comics σαν του Φόκου

2.

(Όπως βλέπετε έχω βάλει τη φωτογραφία με το δρόμο μέσα στο κάδρο που βρίσκεται στον τοίχο).

Κάθε επεξεργασία είναι δεκτή, αρκεί να έχει χρησιμοποιηθεί με κάποιο τρόπο μια από τις δύο φωτογραφίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • example.jpg
    example.jpg
    37.2 KB · Εμφανίσεις: 374

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
ααα μαλιστα! Αν κανουμε μονταζ, πρεπει να παραθεσουμε και την φωτο που χρησιμοποιησαμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όποιος θέλει μπορεί να την (ή τις) παραθέσει και να εξηγήσει και πώς έφτιαξε τη φωτογραφία. Δεν είναι όμως υποχρεωτικό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Έχω ήδη αρχίσει να την φτιάχνω. Δε νομίζω να προλάβω να την δημοσιεύσω σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
να ρωτησω και κατι ακομα... οι φωτο πρεπει να ανεβαινουν μεσω του steki; Δηλαδη σε μεγιστη αναλυση και οχι resized? (για να φαινονται τυγχον ατελειες; ) :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πολλά ρωτάς και δεν δουλεύεις τη φωτογραφία σου! :ropalo: :P

Όποιος θέλει ας κάνει resize, διότι δεν είναι πάντα απλό να βρεις εικόνες που να σου ταιριάζουν και να είναι και σε μεγάλο μέγεθος, όπως είναι οι αρχικές. ...Αλλά να μην είναι και ψείρα η συμμετοχή!! Να πιάνει οριζόντια όλο το ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtle

Διάσημο μέλος

Η Myrtle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,779 μηνύματα.
Να κάνω μία πρόταση;

Ο νικητής κάθε διαγωνισμού να κάνει ένα ποστ, παραθέτοντας τις τακτικές που ακολούθησε για να πετύχει το αποτέλεσμα της φωτογραφίας του, ώστε αφ'ενός να βοηθήσει και τους άλλους που τυχόν θέλουν να φτιάξουν κάτι παρόμοιο και αφ'ετέρου να υπάρχει ένα επιπλέον κίνητρο να συμμετέχουν περισσότερα άτομα στον διαγωνισμό (είτε με δική τους φωτογραφία, είτε ψηφίζοντας τις φωτογραφίες των υπολοίπων). :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Φαντάζομαι όμως ότι ίσως ο νικητής κάνει όπως οι παλιές μαγείρισσες της Πόλης, που όταν έδιναν τη συνταγή δεν αποκάλυπταν όλα τα συστατικά που χρησιμοποιούσαν, ενίοτε μάλιστα έδιναν και λανθασμένα συστατικά, ώστε καμμία να μην μπορεί να αντιγράψει τις γεύσεις τους...:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Να και το δικό μου



Μaking of
Αρχική μου σκέψη ήταν να κάνω ένα παιδάκι να κάνει ποδήλατο στο δρόμο. Όταν έκανα το παιδάκι διαπίστωσα ότι δεν ήταν εύκολο να το κάνω να ποδηλατεί για αυτό του έβαλα ένα πατίνι από κάτω. :)
Όταν έκανα το παιδάκι σκέφτηκα να προεκτείνω την φωτογραφία και έτσι έκανα ένα δέντρο, συνέχισα το βουνό, έβαλα έναν ουρανό και κάτι περιστεράκια δίπλα. Μετά επειδή δε φαινότανε και πολύ ρεαλιστικό αποφάσισα να κατεβάσω το photoshop. Mόλις το έτρεξα το πρώτο που δοκίμασα ήταν τα φίλτρα. Έβαλα ένα φίλτρο που έκανε πιο χοντροκομμένα τα γραφικά στην συνέχεια με ένα εργαλείο που δε θυμάμαι πως λέγεται γέμισα με χρώμα την επέκταση της φωτογραφίας που είχα ζωγραφίσει. Είχα πρόβλημα με τον ουρανό (δε μπορούσα να τον κάνω να φαίνεταί ρεαλιστικός. (Το έψαξα πολύ αλλά δε το κατάφερα:(). Έτσι έπαιξα λίγο με το φωτοσοπ και κατάφερα με ένα μαγικό εργαλείο που δε θυμάμαι πως λέγεται να αφαιρέσω τον ουρανό τον ουρανό και να βάλω έναν έτοιμο που είχε το πρόγραμμα (μαυρα σύννεφα). Βασικά ήθελα να βάλω έναν δικό μου ουρανό που να τον έφτιαχνα εγώ :( (αλλά δεν ήξερα πως γινόταν και έτσι βολεύτηκα με αυτό). Στην συνέχεια με την βοήθεια του προηγούμενου εργαλείου και με τα εφέ φωτισμού έκανα πιο ρεαλιστικά τα γραφικά στο παιδάκι και στο δέντρο. Ταυτόχρονα, έβαλα ένα πλαίσιο μάυρο που έφτιαξα εγώ για να σβηστούν τα άκρα που δε τα είχα κάνει τόσο καλά. Τέλος σκούρινα το δεντράκι για να ταιριάζει καλύτερα στο πλάνο.

Όλα αυτά που περιγράφω πάνω μπορείτε να τα δείτε στο παρακάτω video :)


Τα μαύρα αυτά σύννεφα τα έφτιαξες με το φριχτό φίλτρο: Render>Clouds. Ένα γρήγορο tip μου μπορώ να σου δώσω ειδικά γι' αυτό το φίλτρο είναι να δοκιμάσεις να το τρέξεις έχοντας στην παλέτα χρωμάτων μια απόχρωση του μπλέ/κυανό και άσπρο (Foreground και background colors). Έτσι θα είχες τουλάχιστον μια πιο χαρούμενη εικόνα. ;) (Δοκίμασέ το!)
Το φίλτρο clouds παίρνει από τα χρώματα που έχεις επιλεγμένα και φτιάχνει αυτό το pattern.
Στα γρήγορα να σου πω ότι μπορείς να βρεις και brushes με clouds.
Κάποια στιγμή θα σου πω περισσότερα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Έκανα αυτό



και αυτό



Δε μπόρεσα να βάλω ουρανό από άλλη εικόνα https://javierzhx.deviantart.com/art/Cloud-Brushes-34277964 ως background στην δικιά μου. Μόνο μότιβο μπορώ να βάλω που έχει κατάληψη PAT
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • παιδακιιιι.jpg
    παιδακιιιι.jpg
    343.8 KB · Εμφανίσεις: 178

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Μανούλα μου!!! Photoshop με Ελληνικά. Έζησα να το δω κι αυτό! :P (Σε πειράζω... :P)

Κανένας μας εδώ δεν είναι επαγγελματίας. Ο διαγωνισμός αυτός μπορεί να βοηθήσει όλους μας να γίνουμε καλύτεροι. :)

Τώρα που έχω περισσότερο χρόνο από πριν, ήθελα να σου πω, πως ο ζωγραφιστός ουρανός που είχες κάνει μου άρεσε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!
Τώρα αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις τα brushes, άκου τι θα κάνεις:

1. Κατεβάζεις τις βούρτσες που σε ενδιαφέρουν και τις ξεζιπάρεις αν είναι σε zip/rar. Τώρα θα έχεις ένα ή περισσότερα αρχεία .abr
2. Ανοίγεις το Photoshop.
3. Πατάς τη Βούρτσα στα εργαλεία, ή το γράμμα B στο πληκτρολόγιο, που είναι η συντόμευσή της.
4. Στο οριζόντιο μενού του εργαλείου, σου δείχνει κάπου το μέγεθος της επιλεγμένης βούρτσας. Το πατάς και ανοίγει ένα μενού. Εκεί στην άκρη δεξιά πάνω έχει ένα βελάκι μέσα σε κύκλο. Το πατάς και επιλέγεις Load Brushes (δεν ξέρω πώς είναι στα Ελληνικά :()
5. Επιλέγεις το αρχείο με τις βούρτσες που κατέβασες και πατάς ΟΚ. Αυτό ήταν. Οι νέες βούρτσες σου έχουν μπει τελευταίες στον κατάλογο με τις βούρτσες.
5. Επιλέγεις το κατάλληλο χρώμα (μάλλον λευκό) και είσαι έτοιμος.

Για πιο εύκολη χρήση της βούρτσας, πηγαίνεις στο Edit>Preferences>Cursors και επιλέγεις Normal Brush Tip. Αυτή η ρύθμιση ισχύει για όλες τις βούρτσες και λειτουργεί μόνο όταν δεν έχεις πατημένο το caps lock.

Edit:Ααα ξέχασα να σου πω... για να δεις τι φτιάχνει η βούρτσα-σύννεφο, άνοιξε ένα νέο αρχείο, γέμισέ το με μαύρο (ή καλύτερα μπλέ), πάρε μια βούρτσα σύννεφο και με λευκό χρώμα, πάτα μια φορά, χωρίς να σύρεις, στο κέντρο του.

Οι δημιουργίες σας είναι τέλειες παιδιά! Keep them coming!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Πάντως εγώ προτείνω, αν φυσικά δέχονται και οι υπόλοιποι, να δώσουμε την ευκαιρία στον Φόκο να αντικαταστήσει το αρχείο που κατέθεσε στον διαγωνισμό, αν τον ικανοποιεί κάποιο μεταγενέστερο περισσότερο. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Θα είναι αδικία να αλλάξω την συμμετοχή μου για τους υπόλοιπους, εξάλλου αυτά που έμαθα μπορώ να τα βάλω στην άλλη φωτογραφία.

Μετά από το παιχνίδι με τους ουρανούς έφτιαξα δύο καινούριους ουρανούς



και έκανα και
αυτόν που ήθελα να φτιάξω εξαρχής έναν

έναν ουρανό που ταιριάζει στο παιδάκι και στο δεντράκι. Έκανα λάθος με τον φωτισμό αλλά βαριέμαι να το φτιάξω.

Όταν έχω χρόνο θα φτιάξω και έναν με τα brushes
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Όταν έχω χρόνο θα φτιάξω και έναν με τα brushes
Κατάφερες να τις βάλεις και να δεις πώς δουλεύουν; Αν χρειαστείς βοήθεια, πες μου.

Γενικά αν κολλήσετε πουθενά, εσείς που θα συμμετέχετε, ρωτήστε εδώ και αν ξέρουμε θα βοηθήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Κατάλαβα την λογική τους, φόρτωσα το brush που κατέβασα και μετά έκανα κάτι σαν σύννεφα (στην ουσία με αυτά μπορείς να δημιουργήσεις φωτορεαλιστικούς ουρανούς από το 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Kajira, πώς και δεν αποφάσισες να δημιουργήσεις μια δική σου σύνθεση, με όσα έμαθες από το σχετικό tutorial που μας παρέθεσες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top